Feijenoord zette kroon op het werk: door gelijkspel weer landskampioen NAC uit de eredivisie Telstar goed op dreef in het Dieckman-stadion T onny van ook op de Leeuwen van GVAV schouders genomen L.- - J „Miskoop" Kruiver maakte doelpunt GVAV begon tot genoegen van heel Rotterdam langzaam-aan-actie Laatste thuiswedstrijd van SC Enschede als semi-profclub r SPORTIEF BEZIEN Zoo giog oiet op Fortuna versloeg sterker Ajax (2-0) Ministers op de tribune MAANDAG 26 APRIL 1965 9 Thriller Afscheid EF Kampioensfeesten zijn zo oud als de sport zelve en toch altijd weer nieuw. Wat zich zondagmiddag om kwart voor vier in het Feijenoordstadion afspeelde verschilde niets van wat hier drie jaar geleden gebeurde, ja zelfs de uitslag een gelijk spel was eender. En toch bleven de duizenden op de tribunes om te kijken naar de hossende, van vreugde uitgelaten mensenzee, waarboven de Feijenoorders enkelen in ontbloot bovenlijf als tonnen op de woelige baren dobberden. Op de tribune zat een excellentie, mr. Maarten Vrolijk, de nieuwe minister van Sportzaken, die het schouwspel —we mogen wel zeggen vrolijk gadesloeg. Vergeten waren de laatste minuten van de wedstrijd, toen alleen nog maar het wachten was op het eindsignaal van Leo Hom. Vergeten was, dat Hom de strijd maar enkele mi nuten te vroeg beëindigde, omdat de eerste stoottroepen van het legioen het veld al bestormden. Het enige, wat nu nog gold, was de vreugde, die zich als een soort van volksfeest in het stadion ontlaadde. Het feest, waarnaar al weken lang was toegeleefd en dat deze zondag middag zijn ouverture beleefde in een massale samenzang met meneer Cor Steijn. Duizenden verdrongen zich toen nog voor de hekken, hunkerend naar een kaartje en enkele lieden, die daarop hadden gerekend, deden goede zaken. Over het aantal toeschouwers behoeft dan ook geen misverstand te bestaan. Het volk heeft zijn beloning gekregen. Over de verdeling van de buit met GVAV mogen misschien wat grapjes zijn gemaakt (dat schot tegen de lat, vier minuten voor het einde van Henk Groot werd een „regiefout" genoemd), Henk Groot beëindigde de triomf tocht naar de kleedkamers zonder shirt. Dat verdween in handen van souvenir-jagers. beide partijen zijn hiertoe pas besloten toen de strijd praktisch gestreden was maar afgezien van dat laatste kwartiertje, waarvoor een ieder graag vergevensgezind een oogje dichtknijpt, is het een echte wedstrijd geweest, waarin zeker voor de rust hartstochtelijk en met volle overgave voor de punten is gestreden. En als het dan toevallig zo loopt, als het toevallig net als drie jaar terug tegen ADO een gelijk spel wordt, mag men hierin alleen maar een grillige speling van het lot zien. GVAV was voor deze laatste beslissende wedstrijd een waardige tegenstander, waarvan eigenlijk niemand goed begreep, dat het dat ene puntje zo broodnodig had. Want wanneer men objectief het spel van beide ploegen vergelijkt viel het oordeel vaak in het voordeel van de Groningers uit. Zeker voor de rust. Piet Kruiver test te wel na een minuut of vijf Tony van Leeuwen op zijn keepersbekwaamheid met een kopbal uit een voorzet van Guus Haak, maar daarna kregen de Groningers toch enkele kansen, waaruit op zijn minst één doelpunt had moeten komen. Denken we maar aan het schot van Van Tilburg tegen de paal en de misser, onmiddellijk Petterson van GVAV (rechts) heeft Kruiver de bal afhandig gemaakt. Doelman Van Leeuwen komt als helper toegeschoten. daarna, van Lacrois. We kunnen ons voor stellen, dat er van de rode stoeltjes door de voorzitter net als twee weken terug weer met enige bezorgdheid werd geke ken naar de rechterflank van de verde diging, waar met name Romeijn niet altijd was opgewassen tegen de snelle en listige Kooistra maar de fraaie kansen bleven vruchteloos en na ruim een half uur kwam Feijenoord plotseling zij het wat for tuinlijk aan de leiding. Een „lob" van Thijs Libregts werd door Piet Kruiver over de handen van Van Leeuwen inge kopt. Een ongelukje van de bekwame Groningse doelman, die overigens voor treffelijk zijn heiligdom heeft verdedigd een bof voor blonde Piet, dat hij die zo vaak het mikpunt is van felle discussies Feijenoord over de eindstreep hielp. Om met Kruiver zelf te spreken: de „mis koop" heeft Feijenoord weer eens gered. Bijna had de „miskoop" onmiddellijk na de rust uit een voorzet van Bergholtz de stand naar 2-0 gekopt, maar gelukkig voor GVAV stopte Van Leeuwen nu de bal precies op de lijn. En even gelukkig voor GVAV maakte Eddy Pieters Graafland kort daarop zijn traditionele foutje door iets te traag te anticiperen op een verre bal van Petterson, waarvan Lacrois kon profiteren om de stand op 1-1 te brengen. Met nog veertig minuten te spelen kon men moeilijk zeggen, dat dit ook de eind uitslag zou worden. En voordat Piet Fran sen aan een merkwaardige langzaam-aan- actie begon is er ook nog wel een en an der gebeurd. Maar de Groningers, dis steeds meer in de dubbele dekking gingen, gaven op een enkele uitzondering na Feijenoord toch weinig reële kansen meer en naarmate het einde in het zicht kwam hadden de Rotterdammers er steeds min der behoefte aan. Nou ja, op dat schot van Henk Groot na Voor de statistici ten slotte nog dit: Feijenoord werd hiermee voor de achtste keer landskampioen. En voor de derde keer gaan de Rotterdammers hun geluk beproeven in de Europa cup-competitie. Ho pelijk met Kreijermaat, die nu wat zielig moest toekijken en Coen Moulijn, die van af het ereterras de kampioenskrans in de woelige mensenzee wierp. De semi-prof-bestuurders hebben zater dagmiddag in Amsterdam vergaderd en gestemd over de nieuwe reglementen voor het betaalde voetbal, welke zijn ontworpen door de commissie-Zon. De bedoeling van deze reglementen was duidelijk. Er moest een betere structuur geschapen worden en de vernieuwing was een wapen in de strijd tot sanering van het betaalde voetbal. Het ontwerp-Zon is aangenomen, maar het heeft aanmerkelijk aan kracht ingeboet, omdat de financiële eisen, die waren voorgesteld, via amendementen dui delijk zijn afgezwakt. De zwakkere broe ders hebben het mes, dat hun op de keel gezet werd, weggeduwd. En dus kunnen ze weer rustig blijven meedraaien in het betaalde voetbal. De contractspelers hebben hun „loonei sen" (via de VVCS) niet ingewilligd ge zien. Laten zij bedenken, dat loononder handelingen altijd moeizaam verlopen. Jammer is het, dat de sanering nu weer langzamer zal gaan dan de commissie- Zon had gehoopt. Het wordt voor de clubs weer een kwestie van bijspijkeren door de oude getrouwen en allerlei maatrege len, die een aanfluiting zijn voor het be grip zakelijk geleid betaald voetbal. De Zon is nog niet opgegaan. In een bijzonder matige wedstrijd heeft DWS NAC definitief uit de eredivisie ge speeld. De 9.500 toeschouwers, waarschijn lijk gekomen in de verwachting een fel voor het lijfsbehoud strijdend NAC te zien, zijn bedrogen uitgekomen. Het krachtsver schil tussen de Bredase voorhoede en de defensie van de thuisclub was namelijk te groot cm de zuidelijken ook maar kans op succes te bieden. Bij DWS dat de tweede plaats op de ranglijst gelaten heeft geaccepteerd, werd alles op topscorer Geurtsen gespeeld. Hij maakte twee doelpunten. Temming nam de derde voor zijn rekening. Schrijvers maakte het doelpunt voor NAC. Is het een speling van het lot geweest dat Sportclub Enschede van het eigen pu bliek afscheid moest nemen van het be taalde voetbal met de wedstrijd tegen Tel star, de club, die op dezelfde wijze ont stond als thans SC Twente '65 tegen welke naam nogal wat verzet is gekomen (zoals men weet gaan SC Enschede en Enschedese Boys terug naar het amateur voetbal). En wanneer dan de verrichtin gen van Telstar een basis mogen zijn voor het oordeel van het Enschedese publiek, ten aanzien van een dergelijke concentra tie, dan zal dat oordeel ongetwijfeld niet ongunstig zijn. De club uit de IJmond liet in het Dieckmanstadion namelijk voet bal van behoorlijke kwaliteit zien, snel en direct, maar vooral doortastender dan dat van Enschede. Omdat de voorhoede daar bij uitstekend profiteerde van het niet erg gave werk in de meestal zo hechte En schedese verdediging ging de overwinning op verdiende wijze naar Telstar (1-3), want Enschede bracht er in de afwerking van de aanvallen veel minder van terecht. Dat de defensie van Enschede het deze zondagmiddag liet afweten, moet in de eerste plaats worden geweten aan het zwakke spel van spil Terbeek. Trainer Donefeld had naar aanleiding van het niet beschikbaar zijn van rechtsbinnen Nemes stopper De Vries als rechtshalf opgesteld met de bedoeling dat deze de aanvalsli nie wat kon versterken, zonder zijn verde digende taak te verwaarlozen. Terbeek had nu de taak Telstars middenvoor Boe- kestein, vorige week tegen Fortuna ma ker van beide doelpunten, te bewaken en dat is totaal mislukt. De uiterst actieve en stevige Boekestein stelde zijn tegenstan der voor tal van onoplosbare problemen en hoewel hij ditmaal zelf geen doelpunt scoorde was hij toch een van de meest opvallende figuren in de Telstar aanvals- linie. Dank zij fel doorzetten had hij in de slotfase, toen de stand al 1-3 was, zowat nog twee doelpunten aan dit totaal toege- Doelman Stuy van Telstar plukt de bal uit de lucht. De Veiser defensie is paraat by deze Enschedese aanval. voegd. Alleen voor doelman Warringa kopte hij evenwel beide keren enkele cen timeters naast. In het begm waren beide ploegen nage noeg eikaars gelijken. Telstar bleek wat sneller, maar Warringa stopte een schot van rechtsbuiten De Vries uitstekend, ter wijl dezelfde speler door te lang aarzelen een goede kans liet liggen toen Van Wijk hem alleen voor het Enschedese doel in schietpositie bracht. Enschede stelde aan de andere kant Stuy op de proef met een serie weinig verontrusting brengende af standschoten van Geutjes en Weering. Al leen een inzet van de laatste, die de paal trof, was echt gevaarlijk. De grotere snel heid van de bezoekers kwam na 38 minu ten aan het licht, toen Van Egmond op links Terbeek te glad af was, waarna de goed meegekomen Van Wijk de pass doel treffend afwerkte, 0-1. In een daarna niet te stuiten rush kwam Boekestein behalve voorbij Homans ook voorbij doelman Warringa, maar zijn schot was onzuiver en niet hard genoeg zodat Vondeling met een laatste krachtsinspanning de bal van de doellijn kon trappen. Na de pauze kreeg de strijd evenwel een fel karakter. Over en weer deden zich en kele onvriendelijkheden voor en toen na negen minuten Pirovano rechtsbuiten Ten Donkelaar ten val bracht mocht De Vries nabij de zijlijn een vrije trap nemen. Ten Donkelaar nam op nette wijze wraak door met een onhoudbaar schot doelman Stuy te passeren. Verder kwamen de Ensche- deërs evenwel niet, want steeds opnieuw verknoeiden zij veel tijd in het centrum. Wel moest Pirovano na een schot van Nieuwenhuis de bal nog een keer uit het doel werken. Boekestein zorgde ervoor dat Warringa aan de andere kant steeds at tent moest zijn. Toen de Enschedese doelman na een goed half uur in de tweede helft het doel verliet om de bal op te pikken, na een mis verstand met Terbeek, was De Vries sneller en ondanks verzet van Vondeling en Homans schoot hij Telstar naar 1-2. Een Knap „hakballetje" van Boekestein bracht Van Egmond alleen voor Warringa en dat betekende 1-3. Fortuna heeft in de wedstrijd tegen Ajax de zege binnengehaald door een tweetal gevaarlijke uitvallen die resul teerden in evenzovele doelpunten van Fe- drix, een voor de rust en een in de twee de helft. Er waren 1500 kijkers. ADO heeft op gemakkelijke wijze Hera cles verslagen (2-0). De Hagenaars waren steeds in de aanval, maar het duurde nog tot de twaalfde minuut in de tweede helft dat Aarts een doelpunt maakte, 1-0. Dank zij een strafschop in de laatste minuut van Villerius werd het 2-0. Horns laatste fluitstoot maakte na af loop van de wedstrijd Feijenoord GVAV de weg vrij voor een huldiging in grootse stijl. Spandoeken gingen de lucht in, duizenden toeters produceer den een oorverdovend lawaai en op het middenveld gingen de „helden" op de schouders. De ineens weer zekere Pie ters Graafland was de enige, die na een minutenlange tocht op de deinende schouders volledig gekleed de kleed kamer zou bereiken. De overigen ver loren in de strijd tenminste hun shirt en zetten met ontbloot bovenlijf het feest voort. De dolle supporters waren temidden van alle feestvreugde tevens grootmoedig genoeg om GVAV's bril jante doelman Tonny van Leeuwen op de schouders te nemen, alsmede Leo Hom, die ijlings werd getooid met feestneus en muts. De Bentvelder. show-minded als hij is, liet zich alles lachend welgevallen. Pas na geruime tijd bereikten de spe lers de kleedkamer, waar de champag ne rijkelijk vloeide. Daarna maakten zij zich op voor een rondrit door „hun" Rotterdam-Zuid en een daarop volgende instuif in het stadion. Natuurlijk waren er ook onfortuin lijke Feijenoord-aanhangers- Velen van hen deden voor de wedstrijd tegen GVAV nog alles wat mogelijk was om aan een kaartje te komen. Voor de gekste prijzen gingen entreebewijzen van hand tot hand. Niettemin kwamen slechts weinigen van de honderden bin nen de poorten van het stadion. Zij wa ren echter nog niet zo onfortuinlijk als de Rotterdammer, die met een kaartje triomfantelijk de tribune opkwam, zich verstapte en krimpend van pijn ineen- zeeg. De EHBO moest er bij komen om de man, die volgens een voorlopige diagnose zijn enkel had verstuikt of ge broken, te helpen. De ongelukkige werd op een brancard gelegd en kort voor het begin van de wedstrijd per zieken auto weggevoerd. Via de radio heeft hij moeten horen hoe de strijd, waarvan hij zich zoveel had voorgesteld, was geëindigd. Enkele ministers hebben acte de pre sence gegeven op de sportvelden. In Rotterdam was minister Vrolijk, in Heerenveen minister Vondeling aanwe zig, die zijn jongens van Cambuur op de schouders zag gaan. Want Cambuur won van Heerenveen, dat eens van het ene kampioenschap naar het andere wandelde. In de tweede divisie B zit DFC, dat op het nippertje van Limburgia won, bijna op rozen. De Dordtenaren hebben uit hun laatste wedstrijd nog een punt nodig voor de titel en de beslissings wedstrijd tegen Cambuur. Een thriller is de vraag wie er nu eigenlijk naar de eredivisie promoveren. Want voor de twee plaatsen zijn nog steeds drie gegadigden. Willem II won van Holland. Sport, Elinkwijk ging enkele minuten voor het einde weer door een doelpunt van Nieuwenhuis over de eindstreep in Eindhoven en Blauw Wit won van RBC. Door een grillige speling van het lot moeten Blauw Wit en Willem II zondag in Am sterdam tegen elkaar spelen en een van de twee gaat dus van de kaart. Elink wijk treft het beter, tegen NEC, dat niets meer te winnen of te verliezen heeft. Over NEC gesproken: voor de wed strijd tegen Velox (33) zagen de Nij- megenaren op de wielerbaan van de Goffert restanten van leuzen: „Wij wil len Verhagen terug". Verhagen is een oud-speler van NEC, die nu bij Blauw Wit voetbalt doch in Nijmegen nog zijn domicilie heeft. Hij is niet bepaald een „enfant chéri" van NEC. De voorzitter van deze club heeft daarover door de telefoon al een en ander moeten ho ren. A propos: de Velox-middenvoor Van Mourik liep in Nijmegen nog een officiële waarschuwing op, doch dat heeft voor deze competitie weinig meer te betekenen. Scheidsrechter H. v. d. Schilden is bezig aan zijn afscheidstoumee. Hij was gisteren bij EDOZwolse Boys. De heer Van d. Schilden hanteerde 28 jaar de scheidsrechterijke fluit, de laat ste vier jaren in het betaalde voetbal, maar in verband met het bereiken van de 45-jarige leeftijd moet er onder zijn loopbaan een streep worden gezet. Zeer tot zijn spijt overigens want de heer Van der Schilden voelt zich lichamelijk nog best in staat nog enkele jaren „mee te lopen". Voor de aanvang van de wedstrijd bood voorzitter Henstra van EDO, evenals een bestuurslid van Zwolse Boys, de scheidende arbiter een kruik jenever aan. Cor Steyn leidde de community-sin- ging in het Feijenoord-stadion.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9