Huurverhogingen: twee van 10 pet Speculatiewinstbelasting: 25 pet Staatsdeelneming in exploitatie van olie en aardgas Soelaas voor gemeenten HET WEER Optreden van VS in Vietnam is „immoreel en goddeloos" iJS pn Regeringsverklaring in radio en televisie Ontvoerder-moordenaar in Brussel bekent Cals zet Beernink voor leugenaar Senator Wayne Morse van Oregon: Voor modieuze dames- en teenerkleding CAFÉ „DE POORT VAN VELSEN" 50e JAARGANG NUMMER 146 DINSDAG 27 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, [Jmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLADVOOR VELSEN-I] MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning DEN HAAG. - Het nieuwe kabinet- Cals zal het peil van de overheidsuitgaven aanzienlijk verhogen. Uit de hedenmiddag door minister-president Gals in de Tweede Kamer afgelegde regeringsverklaring blijkt dat de regering geld beschikbaar wil stellen voor de gemeenschapsvoorzienin gen. Er zal meer geld beschikbaar komen voor de gemeenten, (vijftig miljoen), het hoger onderwijs (80 miljoen) en de ont wikkelingshulp (33 miljoen). Mr. Gals kondigde voorts aan: 1. huurverhogingen op 1 januari 1966 en 1 januari 1967, beide van tien percent 2. invoering van een speculatiewinstbelas ting van 25 percent 3. plannen voor staatsdeelneming in de exploitatie van olie en aardgas. Over de financiering van de uitgaven stijging deed mr. Cals geen duidelijke uit spraken. Details omtrent de inkomsten- en uitgavenpolitiek zullen in de komende Troonrede en Miljoenennota worden be kendgemaakt. Op vele belangrijke gebie den, zoals loon- en prijspolitiek, wacht de regering voorlopig nog op adviezen. Aan de reeds aangenomen verlaging van de loon. en inkomstenbelasting zal overigens niet worden getornd. Zeehavens (Zie verder pagina 4) Aanhoudend koud Speculatiewinstbelasting Onroerend goed LAATSTE •NIEUWS Veranderingen in belastingwetten Wachten op SER Huren Dr. Holtrop vergiste zich pagina 15 In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Het woord is aan Cambod ja-conferentie ZOMERSTOFFEN GEOPEND IJmuider Courant Regering-Cals kondigt fors programma aan: (Van onze parlementaire redactie) dieerde particuliere huurwoningen zal de subsidie hieraan aangepast worden. Daar de huur op den duur evenwel kostendek kend moet worden, zullen de subsidies in tien jaar geleidelijk worden afgebroken, zodat de huurder tezijnertijd een redelijk deel van zijn inkomen aan huishuur zal moeten besteden. Hoe hoog de subsidies voor nieuwbouw moeten zijn, zal elk jaar opnieuw worden bekeken, waarbij reke ning wordt gehouden met prijsstijgingen en verbetering van de kwaliteit. Voor de gesubsidieerde woningbouw zullen voor schriften worden vastgesteld voor een ho ger kwaliteitsniveau. Ter bevordering van de doorstroming zal de regering vorming van gemeentelijke doorstromingsfondsen mogelijk maken en maatregelen in het ka der van het woonruimtebeleid nemen. Zo nodig zullen ook de huurbeschermingseisen worden herzien. Het eigen woningbezit zal worden bevorderd, ook voor de lagere in komensgroepen. De regering zal onderzoe ken of er belangstelling bestaat voor de stichting van bouwbedrijven door samen werking van woningbouwverenigingen, bouwfondsen, vakbonden, gemeenten en particuliere bedrijven. Bijzondere aandacht zal worden gegeven aan de verbetering van de toegangen uit zee naar Rotterdam en Amsterdam en aan de verbindingen van deze havens met het achterland. In een zeehavennota zal ook 't beleid van de rdgering ten aanzien van de overige zeehavens ter sprake komen. De belangrijkste paragraaf uit de regeringsverklaring is die waarin gesproken wordt over het niveau van de rijksuitgaven. Door de behoefte aan uitbreiding van de gemeenschapsvoorzieningen acht het kabinet een tijdelijk snellere stijging van de rijksuitgaven onvermijdelijk, ook al blijft koppeling van deze stijging aan de groei van het reële nationale inkomen haar uitgangspunt. De snellere stijging van de uitgaven zal vooral nodig worden door de bijzondere aandacht die de regering wil schenken aan de gemeentefinanciën. Het voorlopige uitkerings percentage uit het gemeentefonds voor 1965 blijkt achteraf te laag te zijn gesteld. De regering wil dan ook op korte termijn maatregelen nemen om nog in het lopende dienstjaar 50 miljoen gulden meer aan de gemeenten ter beschik king te stellen. Ook het leningplafond zal worden verhoogd. Voorts zal worden nagegaan of de investeringen voor de volkshuisvesting buiten het leningplafond gehouden kunnen worden. De voorzitters van de vijf grote frac ties in de Tweede Kamer zullen van avond in het KRO-radioprogramma hun reacties op de regeringsverklaring die minister-president mr. Cals van middag heeft afgelegd, geven. Deze uitzending heeft plaats in het „echo"-programma van vanavond tus sen 19.10-19.30 uur. Van de regeringsverklaring waarvan de televisie vanaf 13.00 uur een recht streekse reportage uitzond, is een sa menvatting gemaakt, die vanavond van 18.30 tot 19.00 uur wordt uitgezonden. De debatten, die woensdag beginnen, worden morgen door de televisie uitge zonden van 18.15 tot 18.50 uur en van 23.20 tot 23.50 uur. Van het regeringsantwoord, de replie ken en de duplieken op donderdag wordt die dag een samenvatting uitge zonden van 18.30 tot 19.00 uur en even tueel nog van 22.45 en 23.15 uur. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Complete Kampeeruitrustingen Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Aan houdend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. De belasting op speculatiewinsten die de regering wil invoeren zal vermoedelijk een tarief krijgen van 25 percent. De heffing zal betrekking hebben op gerealiseerde waardestijgingen en dalingen van gebou wen, gronden en effecten die behoren tot het persoonlijk vermogen. Vermogenswin sten die nu reeds vallen onder de inkom stenbelasting of de vennootschapsbelas ting zullen buiten de nieuwe belasting val len, evenals objecten die krachtens erf recht in eigendom overgaan, grondver- koop binnen de familiekring en kleine waardestijgingen. Met de nieuwe belasting wil de regering het bezitvormingsklimaat voor de kleinere beleggers niet ongunstig beïnvloeden. Bij vervanging van de eigen woning door een andere eigen woning zal geen directe afre kening plaats vinden, maar wordt een werkelijk gemaakte waardestijging in min dering gebracht op de aanschaffingsprijs van de nieuwe woning. Alleen winsten, die binnen een nader te bepalen termijn worden gerealiseerd, wor den als speculatiewinst aangemerkt. Voor effecten zal deze termijn aanzienlijk kor ter moeten zijn dan voor onroerend goed Waardestijgingen die zijn opgetreden vóór de invoering van de nieuwe belasting zul len niet worden belast. De regering zal de S.E.R. om een „open advies" vragen over de gehele pro blematiek van de prijsvorming van onroe rend goed. Zij wil het „sociale euvel van de speculatiewinsten" zoals premier Cals het in zijn regeringsverklaring formuleer de, niet alleen bestrijden door invoering van een speculatiewinstbelasting, maar te vens door de volgende maatregelen: 1) Er zal een zodanige wijziging van de Onteigeningswet worden ingediend dat bij het vaststellen van de waarderings norm bij onteigening de waardestijgingen als gevolg van speculatieve verwachtingen of een opgelegd bestemmingsplan zoveel mogelijk worden uitgeschakeld. 2) Er zal een onderzoek worden ingesteld De Brusselse justitie heeft meegedeeld, dat men de man heeft gearresteerd die schuldig is aan de ontvoering en moord op een baby. De dader, Francois van E. heeft Inmiddels bekend. (Zie verder pag. 3). naar de mogelijkheid van een wettelijk geregeld voorkooprecht van gemeenten en provincies bij verkoop van gronden, die in de toekomst bebouwd of voor doelein den van openbaar nut gebruikt zullen wor den. 3) De IJsselmeerpolders worden alleen verkocht als vervangend object voor boe ren en tuinders, die elders van hun grond worden verdreven. Ook domeingronden zullen voor deze compensatie bestemd worden. Bij vervreemding buiten de fa milie komen de gronden weer aan de staat. De regering wil een paar veranderingen brengen in het aanhangige ontwerp Ven nootschapsbelasting. Het gedifferentieerde tarief waarbij de uitgedeelde winst la ger zou worden belast dan de ingehouden winst zal in elk geval worden terugge nomen. Voorts wordt gedacht aan een wij ziging van de voorgestelde belasting van coöperatieve verenigingen. Ook is de regering nog van plan de Successiewet zo te veranderen dat verer vingen tussen echtgenoten van kleine ver mogens zullen worden vrijgesteld. Op het gebied van de belasting voor vrijgezellen is wellicht enige verzachting in zicht. De regering zal nagaan of enige verlaging mogelijk is. Over de inflatiebestrijding en de loon politiek deed mr. Cals weinig concrete uitspraken. De regering wacht op het SER-advies inzake inflatiebestrijding en het halfjaarlijkse SER-rapport over de loonpolitiek. Het nieuwe kabinet zal vast houden aan het loonakkoord voor 1965 Het standpunt over de uitkering ineens en de verhoging van de kinderbijslag op 1 juli 1965, zal pas bepaald worden na het uitbrengen van de betrokken SER-ad vlezen. De regering zal op korte termijn de SER om advies vragen over een wijzi ging van het loonpolitiek systeem in ver band met recente ontwikkelingen op dit gebied, en een oordeel over de vermogens aanwasdeling. Wat betreft een wettelijke regeling van het stakingsrecht zal de regering haar standpunt bepalen na bestudering van het SER-advies. De werving en het opvangen van buitenlandse arbeiders zal meer aan dacht krijgen. Het stabiel houden van de prijzen acht de regering een onmisbare voorwaarde om te voorkomen, dat door krachtige loonstijgingen onze internationa le concurrentiepositie gevaar loopt. Het midden- en kleinbedrijf wil de rege ring op evenredige wijze laten deelnemen aan de algemene economische en sociale ontwikkeling. Het standpunt over de in stelling van een ontwikkelingsfonds zal worden bepaald na ontvangst van het des betreffende advies. Voorts zal op korte ter mijn een wetsontwerp worden ingediend om de rechtspositie van huurders van be drijfspanden te regelen. Huurverschillen, die niet op verschil In woongenot zijn gebaseerd, moeten ver dwijnen. Daartoe zullen de huren van wo ningen, gebouwd tussen 1920 en 1963, ge differentieerd naar aard en bouwperiode, met gemiddeld twee keer tien percent worden verhoogd en wel op 1 januari 1966 de eerste keer en op 1 januari 1967 de tweede keer. De huurverhoging van hui zen gebouwd tussen 1957 en 1963 zal varië ren van 10 tot 0 percent. De subsidies voor woningen die na 1965 gereedkomen, zullen belangrijk worden verhoogd. Voor woningwetwoningen in de categorie A zal dit neerkomen op een ver dubbeling van de jaarlijkse bijdrage, voor andere woningwetwoningen en gesubsi (Van onze parlementaire redactie) Minister-president mr. Cals heeft van middag de Christelijk-Historische fractie leider in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, min of meer de oorlog ver klaard door hem in zijn regeringsverkla ring voor leugenaar te zetten. Hij noemde de commentaren, die mr. Beernink heeft afgelegd nadat het C.H.U. uit de boot was gevallen, „veronderstellingen die absoluut geen grond vinden in de werkelijke gang van zaken bij de kabinetsofrmatie". Volgens de premier heeft mr. Beernink het omroepvraagstuk als een „vrije kwes- ti" opgevoerd nadat hij eerder had inge stemd met een zekere binding van de re geringspartijen aan enkele belangrijke op te lossen vraagstukken, waaronder dat van het omroepbestel. „Ik wijs er met nadruk op, aldus mr. Cals dat deze binding door alle vier fractieleiders is aanvaard. Het is jammer dat daarvan niets blijkt in de verklaringen die de fractieleider van de C.H.U. nadien heeft afgelegd". „Ik kan waardering opbrengen voor de duidelijke houding van de V.V.D., die te recht zelf concludeerde dat zij niet verder aan het formatie-overleg kon deelnemen", aldus mr. Cals. „Ik kan echter niet be grijpen dat iemand die eerst vrijwillig en nadrukkelijk akkoord is gegaan met hem schriftelijk voorgelegde stukken inzake binding en procedure, nadien de formateur verwij t overeenkomstig die stukken ge handeld te hebben". Mr. Cals Voor de twintigste maal zal op 30 april het feit worden herdacht dat in 1945 de gevangenen van het concen tratiekamp Ravensbrück door de ge allieerden werden bevrifd. In dit vrouwenkamp van de nazi's vonden 92000 van de 132.000 vrouwen en kinderen de dood. Op de foto het mo nument van Ravensbrück, vervaar digd door Fritz Cremer „Moeders in Ravensbrück" genaamd. WASHINGTON (Reuter en A.P.) De Amerikaanse senator Wayne Morse heeft maandag gezegd dat de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie van de V.S. Rusk en McNamara, dienen te ver dwijnen. Hij veroordeelde de politiek van de Verenigde Staten in Vietnam als „im moreel en goddeloos". Morse die demo craat is en de Amerikaanse staat Oregon vertegenwoordigt, zei dit gisteren in een rede in de Senaat. „Ik geloof niet in de woorden van minister McNamara dat de Sovjet-Unie en China geen oorlog zullen beginnen" aldus Wayne Morse. Robert McNamara deelde gisteren voor de televisie mee dat de agressie door Noord-Vietnam tegen Zuid-Vietnam „steeds minder aan beperking onderhevig is". „De door ons zorgvuldig beheerst ge houden luchtaanvallen zullen worden voort gezet om de Noordvietnamese leiders er van te overtuigen dat hun agressie tegen het zuiden moet worden beëindigd. Zoals de toestand nu is is het gebruik van kern wapens niet gerechtvaardigd", aldus Mc.- Namara. Groot-Brittannië heeft gisteren een Rus sisch voorstel aanvaard over het bijeen roepen van een internationale conferentie over Cambodja. De conferentie is bedoeld om de neutraliteit en de grenzen van dit land veilig te stellen, maar in feite wil men trachten besprekingen te beginnen ter beëindiging van de oorlog in Vietnam. De aanvaarding van het Russische voor stel werd gisteren door de Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart bekend gemaakt in het Britse Lagerhuis, één dag nadat de Verenigde Staten openlijk te ken nen hadden gegeven dat zij bereid zijn om aan zo'n conferentie deel te nemen. De Amerikaanse reizende ambassadeur Averell Harriman is door president John son aangewezen om de Verenigde Staten te vertegenwoordigen op deze voorgestelde Cambodja-conferentie. Harriman, die „de krokodil" wordt genoemd om zijn scher pe politieke commentaren, zei gisteren over Vietnam: „Het kan lang duren voor zij (Noord-Vietnam) ervan overtuigd zijn dat ze niet kunnen winnen. Hoe standvas tiger wij zijn, des te korter zal het duren". Gisteren zijn opnieuw Noordvietnamese wegen door de Amerikaanse luchtmacht beschoten. Over de resultaten is nog niets bekend. In Tokio hebben ongeveer 25.000 Japan ners een betoging gehouden tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam. Vijftien politie-agenten en een onbekend aantal de monstranten liepen verwondingen op. Vier Nederlandse organisaties de We- reldfederalistenbeweging Nederland, Pax Christi, „Kerk en Vrede" en de werkgroep Vrede en verzoening" (Quakers) heb ben president Johnson een telegram ge zonden waarin gezegd wordt dat de on dergetekenden „hun ernstige verontrus ting uitspreken over persberichten, als zouden de Verenigde Staten in geval van interventie op grote schaal uit commu nistische landen in Vietnam, van kernwa pens gebruik kunnen maken." Advertentie PLOEG - BOUSSAC MARKTPLEIN 7 PLEIN 1945 no. 4 IJMUIDEN - TELEF. 6561

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1