R egeri ngsverk taring Soekarno in mei niet naar Japan Washington en Londen bezorgd Twee doden bij botsing op overweg in Limburg Zwanenberg koopt Hunink Kou en regen remmen de groei Gasbedrijf in Dokkum tapte clandestien gas af Rhodesië dreigt met tegenmaatregelen Colinda mag wèl in Rotterdam Prinses Margriet opende revalidatiecentrum Tot midden-mei een koudegolf Vorig jaar verdronken in ons land 572 personen Eenheidsbussen in drie grote steden „Stakings"fonds voor werkgevers in studie INDIA DINSDAG 27 APRIL 1965 4 (Vervolg van pagina 1) Gemeenschaps voorzieningen Onderwijs Geen nieuws over de omroepen Directeur met „ziekte verlof" gezonden Landbouw versterken Vervoerswezen Conflict India-Pakistan AFGHANISTAN In Tilburg overreed vader zijn zoontje Wiesenthal zendt Erhard belastend materiaal over staatssecretaris Vialon Ontwapeningsgesprek in de 114-landencommissie van Verenigde Naties De kans bestaat dat er een staatsonder neming komt die zich met de winning van aardolie en aardgas gaat bezighouden. Premier Cals zei althans, dat onderzocht zal worden of het wenselijk is dat de staat zelf deelneemt aan de exploratie van delf stoffen. Het wetsontwerp Mijnwet Conti nentaal Plan zal zo worden gewijzigd, dat ook de staat kan deelnemen in de winning van andere delfstoffen dan aardgas. Bij de verlening van exploratie- en ex ploitatierechten en bij het eventueel her zien van reeds verleende rechten zal er naar worden gestreefd ons volk zoveel mo gelijk te laten delen in de opbrengsten van de exploitatie. De regering beschouwt de energiepoli- tiek als één van de kernpunten van haar beleid. Zij wil zoveel mogelijk de beschik bare energiebronnen gebruiken. Belang rijke aardgasvondsten moeten de verbrui kers (in het bijzonder het bedrijfsleven) van een regelmatige energievoorziening tegen redelijke prijzen verzekeren. Bijzonder veel aandacht besteedde mi nister-president Cals aan de noodzaak tot uitbreiding van de gemeenschapsvoorzie ningen die nodig zijn door de snelle be volkingstoeneming en de stijgende wel vaart. De regering streeft naar de opstel ling van een programma waarin de priori teiten op het gebied van de volkshuisves ting, de verkeersvoorzieningen, de gezond heidszorg, het onderwijs en de culturele en maatschappelijke ontwikkeling worden vastgesteld. Er wordt gestreefd naar de bouw van meer dan 110.000 woningen in 1965. Volgend jaar zal het kabinet een nota over de ruimtelijke ordening indienen met concrete beleidslijnen betreffende de industrialisatie, de verstedelijking, de ver- keersontwikkeling en de bestrijding van water- lucht- en bodemvervuiling. Aan de bestuursvorm van agglomeraties zal spe ciale aandacht worden besteed. Het sprei- dingsbeleid met sterkere groei van het noorden en het Deltagebied zal worden bevorderd. De verkeersveiligheid zal worden bevor derd door uitbreiding van de midden bermbeveiliging, invoering van maximum snelheid op autosnelwegen, verbetering van de verkeerswetgeving en bevordering van het openbaar vervoer. Voorts wil de regering een oplossing zoeken voor de moeilijkheden met de toegangswegen tot en de doorverbindingen in de steden. De tweede fase van de verlaging van de leerlingenschaal zal op 1 september in gaan. Voor invoering van de Mammoetwet op 1 september 1968 zal de overgangsre geling op 1 september 1967 van kracht worden. Ter verhoging van de investerin gen voor het wetenschappelijk onderwijs voor het dienstjaar 1964 zal de regering een aanvullende begroting indienen van 88,2 miljoen. Voor 1965 zal het bedrag nog hoger zijn. Mr. Cals besteedde veel aandacht aan het omroepbeleid, maar veel nieuws ver telde hij niet. Zijn uiteenzetting was een verdediging van het reeds bekende plan tot bevordering van de openheid en de in voering van de reclame in de ether. Een onderzoek door het verificatiebu reau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan het licht gebracht, dat het gasbedrijf Noord-Oost Friesland in Dokkum al jarenlang clandestien gas van de Nederlandse Gasunie aftapt via een olandestiene leiding. De directeur van het bedrijf is met ziekteverlof gezonden. Hij zou door het clandestiene gas aftappen tegenover het bestuur met zo goed mogelijke bedrijfs resultaten voor den dag willen komen. Het bestuur van het bedrijf heeft de zaak ter kennis gebracht van de justitie. Het is nog niet bekend om welke hoe veelheid gas het gaat. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek zijn geen opvallende veranderingen te verwachten. Het nieuwe kabinet zal meer aandacht geven aan de ontwikke lingshulp. Voor het lopende begrotingsjaar zal hiervoor een extra bedrag van 33 mil joen gulden worden aangevraagd. Versterking van de positie van de Ne derlandse landbouw en visserij blijft doel stelling van het beleid van de regering. Zij zal een hoge voorrang toekennen aan een structuurbeleid, dat is gericht op aanpas sing aan de veranderingen, die zich na tionaal en internationaal op het gebied van de voortbrenging en afzet van pro- dukten van landbouw en visserij voltrek ken. Ook het structuurbeleid in de visserij, waarmede in de afgelopen jaren een begin is gemaakt, zal worden voortgezet. Het streven van de regering zal gericht blijven op het behartigen van de grote be langen, die het Nederlandse vervoerswe zen in al zijn geledingen in de gehele wereld heeft. De toenemende concurrentie vervalsing in de zeescheepvaart door mid del van vlagbevoorrechting, directe steun en andere maatregelen, vervult de rege ring met zorg. TOKIO (Reuter) De Japanse poging om te bemiddelen in het geschil tussen Indonesië en Maleisië dreigt te worden vertraagd. President Soekarno zal waar schijnlijk zijn voorgenomen bezoek aan Tokio in begin mei uitstellen. Dit deelde maandag de bijzondere verte genwoordiger van premier Sato, de Japan se politicus Kawasjima, mee. Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië zou van 1 tot 10 mei in de Japanse hoofdstad ver toeven, eerst als voorzitter van de daar vergaderende Aziatische voetbalunie, later als gast van de Japanse regering. De Toenkoe had tegenover verslaggevers in Koeala Loempoer verklaard bereid te zijn ook na 10 mei nog enkele dagen in Toldo te blijven. SALISBURY (Rhodesië) (Reuter) De Rhodesische regering heeft in een witboek dat maandag verscheen, gedreigd onge veer een half miljoen negers, die niet in het land zelf geboren zijn, naar Zambia het voormalige Noord-Rhodesië en Malawi te zullen repatriëren, als de Brit se regering haar bedreiging uitvoert om economische maatregelen tegen Rhodesië te nemen als deze kolonie zich onafhan kelijk verklaart. Premier Ian Smith wil dat Rhodesië nog dit jaar onafhankelijk wordt. Wanneer de onderhandelingen met Groot-Brittannië hierover mislukken zal hij de onafhanke lijkheid van het land afkondigen. De naam Colinda, die onlangs door de Burgerlijke Stand in Hilversum niet werd toegestaan, mag wel in Rotterdam. Een Rotterdammer, die zijn dochter zo wilde noemen, ondervond geen moeilijkheden. De naam Colinda stond daar al op de lijst van de Burgerlijke Stand. In Rotterdam staat men op het standpunt dat Linda en Co bestaande namen zijn evenals Belinda. Prinses Margriet heeft vanmorgen in Ubbergen bij Nijmegen de officiële ope ning verricht van het revalidatiecentrum van de St. Maartenskliniek. Dit centrum, dat een niet gesubsidieerde investering heeft gevergd van rond vier miljoen gul den, is er geheel ingesteld ernstig invali de kinderen te ontwikkelen tot volwaardig leden van de maatschappij. Speciale aandacht bleek de prinses te hebben voor de eigen „huiskamers" van de kinderen. Er is ook een „Prinses Mar grietstraat, waarvan het naambordje door de prinses werd onthuld. Drie kinde ren boden een gouden broche aan, die met paarlen was bezet. De broche was ont worpen door kinderen van de kliniek en vervaardigd door een Nijmeegse edelsmid. Bij de Duitse stad Emmerich wordt een brug over de Rijn gebouwd, die in september klaar zal zijn. Voor het verkeer tussen de Achterhoek en Nij megen, dat vaak van deze route via Duitsland gebruik maakt, betekent de brug een grote tijdsbesparing. Het urenlange wachten bij het pontveer behoort in september tot 't verleden. Aan onze adverteerders die hun orders per post inzenden. In verband met Koninginnedag zal de postdienst worden uitgevoerd als op zondag. Dit betekent dat wij op die dag geen post in ontvangst kunnen nemen. Met het oog op advertentie-opdrach ten voor zateraag 1 mei, die men per post verzendt, is het dus noodzakelijk dat deze op donderdag 29 april in ons bezit zijn. Wij verzoeken u dringend hiermede wel rekening te willen houden, daar orders die op zaterdag 1 mei binnen komen niet meer voor diezelfde dag kunnen worden verwerkt. DE DIRECTIE UWWWWWMMWIfMIWIfUWMIIIWIIIIWIIUIIIIIIWIIUUIiyMMIMWIM NEW DELHI (Reuter en A.P.) Pre sident Ajoeb Khan van Pakistan heeft gis teravond op een receptie in Dacca over het grensconflict met India in het gebied van de Rann van Koetsj gezegd dat noch Pakistan noch India zich een oorlog kun nen veroorloven. „Het is een fantastische veronderstelling dat Pakistan oorlog zou willen voeren om een gebied waar zelfs drinkwater ontbreekt" zei hij. Niettemin hebben Indische en Pakistaanse troepen gisteren stevig gevochten in het omstreden grensgebied. Pogingen om een bestand te bereiken zijn vastgelopen. India heeft zijn troepen in staat van paraatheid gebracht. De in Djakarta verschijnende, onafhan kelijke „Daily Mail" heeft gisteren in een hoofdartikel India gewaarschuwd niet de zijde van Maleisië te kiezen, omdat het an ders „voor een probleem met Indonesië zal komen te staan". Tot dusver heeft Indo nesië niet de zijde van Pakistan gekozen in zijn conflict met India. De Verenigde Staten, aldus onze corres pondent in Washington, zijn duidelijk in verlegenheid door het conflict tussen India en Pakistan. Men is bezorgd over de mo gelijkheid van een gewapend conflict tus sen de twee belangrijkste neutrale mach ten in Azië. Maar Amerikaanse bemidde ling is uitgesloten, nadat president John son op uiterst onhoffelijke wijze bezoeken van de regeringsleiders van de twee staten aan de V.S. heeft afgezegd. Dat heeft in beide landen boosheid verwekt en daarvan is men zich in Washington pijnlijk bewust. Ook de Britse regering, zo schrijft onze Londense correspondent, die de handen al vol heeft met Maleisië en indirect met Vietnam, komt dit alles zeer ongelegen. Vooral ook omdat Groot-Brittannië sterker dan ooit, als beschermer zowel van Pa kistan als India wil optreden. Eén van de theorieën over de uitbarsting van het conflict is, dat Pakistan eigenlijk de aandacht wil vestigen op het Kasjmir- probleem. Dit met het oog op de in begin juni te houden Gemenebestconferentie en de drie dagen daarna beginnende Afro-Azi atische conferentie in Algiers. De strategische positie van het omstre den moerasgebied is verklaarbaar door de nabijheid van Karachi en van India's centrum voor kernonderzoek aan de andere kant van de grens. Lahore i Khcsvda Bombay Dit is het omstreden gebied aan de Indisch-Pakistaanse grens in het ge bied van de Rann van Koetsj. Premier Lal Bahadur Sjastri van In dia is hier bezorgd in gesprek met de Indische minister van Binnenlandse Zaken, Nanda. De grensgevechten met het buurland Pakistan worden zonder twijfel bediscussieerd. (Tele foto). ROERMOND. Op een onbewaakte overweg tussen Maasbracht en Echt is vanmorgen een bestelauto in botsing gekomen met een goederentrein. De 47- jarige H. Smeets en zijn 9-jarig zoontje werden bij dit ongeluk op slag gedood. De heer Smeets was koopman in oude metalen en woonde in het woonwagen kamp in Montfoort. Hij was onderweg om voorbereidingen te treffen voor het huwelijk van zijn dochter, dat morgen in het woonwagenkamp zou plaats vinden. Doordat bij de botsing beide sporen versperd werden, ondervond het treinverkeer tussen Roermond en Maas tricht veel vertraging. In Tilburg is de 7-jarige Henk Spierings maandagavond door een trekker met aan hanger, bestuurd door zijn vader, een 28- jarige chauffeur in dienst bij een expedi tiebedrijf, overreden. Het knaapje was terstond dood. De chauffeur had zijn zoontje laten uit stappen toen hij dieselolie ging tanken met de strikte opdracht bij de pomp te blijven wachten tot zijn vader de vracht wagen de oprit naar het expeditiebedrijf had ingereden. Het jongetje is desondanks vlak achter de auto gaan staan, hetgeen zijn vader niet kon zien. In de gemeente Gemert is een personen auto, bestuurd door de heer S. Goossens uit Boxmeer, in botsing gekomen met een tegemoetkomende auto, bestuurd door de heer Verspeek uit Asten. Bij de botsing werd de 42-jarige mevrouw Goossens zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse is over leden. De heer Goossens en mevrouw Verspeek liepen ernstige verwondingen op. Bij Vilsteren is maandagmiddag de 64- jarige mevrouw Plateel uit Ommen bij een autobotsing om het leven gekomen. Zij gaf met haar personenauto geen voor rang aan een op de autoweg rijdende vrachtauto. De 75-jarige wielrijder A. Poppe uit Sint Janssteen (Z.V.) is maandag om het leven gekomen toen hij per rijwiel plot seling de rijweg overstak en werd aange reden door een vrachtauto. Vleeswarenfabriek Anton Hunink in De venter gaat op in het Zwanenberg-Organon concern. De overneming is geschied tegen betaling van een miljoen gulden nominaal aandelen Zwanenberg plus een bedrag in contanten. De aandeelhouders van Hunink zijn met deze transactie reeds akkoord gegaan. Hunink zal haar zelfstandigheid behouden en het bedrijf onder dezelfde naam voortzetten. Bij Hunink zijn 900 per sonen werkzaam, bij Zwanenberg 7500. De 38-jarige C. E. Sonnemans uit het peelplaatsje Helenaveen, die met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto bots te, is in een ziekenhuis in Venlo overleden. Hij heeft na het ongeluk geruime tijd zwaargewond op het wegdek gelegen voor dat men hem vond. Doordat gisteravond een 24-jarige auto mobilist uit Oude Pekela de provinciale weg Winschoten-Veendam overstak zonder voorrang te verlenen aan een scooter, werden zes personen gewond, van wie vier ernstig. De auto botste tegen de scooter, sloeg om en sleurde twee juist passerende fietsers mee. De scooterbestuurder, een 21-jarige jongeman uit Winschoten, werd in een sloot geslingerd. Hij is in ernstige toestand naar een ziekenhuis in Winscho ten gebracht. Ook de wielrijders, een va der en een zoon uit Oude Pekela, liepen ernstige verwondingen op en moesten evenals de moeder van de autobestuurder, in het ziekenhuis worden opgenomen. De automobilist zelf en zijn vader werden slechts licht gewond. WENEN (AFP) De Westduitse staats secretaris van het ministerie voor Ontwik kelingshulp, Friedrich Karl Vialon, zou als chef van dienst bij het rijkscommissariaat „Ostland" Letland, Estland, Litauen en Wit-Roethenië betrokken zijn geweest bij het uitmoorden van de joden uit dit gebied. Simon Wiesenthal, hoofd van het docu mentatiecentrum van de federatie van joodse nazislachtoffers in Wenen, heeft aan bondskanselier Erhard een dossier met belastend materiaal over Vialon ge stuurd. Uit stukken die in Wilno zijn ont dekt blijkt dat Vialon lid was van de SS en belast was met het beheer van de eigendommen van „verdwenen" joden en met het „innen" van aan joden toekomen de verzekeringsgelden. Onlangs is een onderzoek begonnen om vast te stellen of Vialon meineed heeft ge pleegd, toen hij in 1963 onder ede ver klaarde niet te hebben geweten dat de jo den werden uitgemoord in de tijd dat hij de „administratief-financiële" afdeling van het rijkscommissariaat „Ostland" leidde. (Van onze weerkundige medewerker) Was het enkele jaren geleden de Duitse weerdienst in Offenbach die de aandacht trok met weersverwachtingen op lange termen (maandprognoses) die in de peri ode 1958-1960 vaak zeer betrouwbaar ble ken maar de laatste jaren in betekenis hebben verloren, de laatste maanden vraagt de Britse weerdienst aandacht. Zij geven prognoses voor twee tot vier weken en de praktijk gebiedt te zeggen dat deze prognoses tot heden een grote betrouw baarheid hebben. Deze weerdienst houdt het voorlopig (tot ongeveer midden mei) op gemiddeld te koud voorjaarsweer met een lagedrukgebied boven Scandinavië en boven West-Europa dominerende lucht stromingen tussen west en noord. Record blijft voor 1903 De tweede helft van april stelt teleur. Blijft niet alleen te koud maar is, met na me in Noord-Nederland, veel te nat. Op enkele plaatsen in Drenthe en Friesland is tot heden in april 100 tot 115 mm regen gevallen. Na april 1932 was april in Noord- Nederland niet meer zo nat geweest. Inmiddels is in meer provincies de re genval boven het normale cijfer van 45 tot 50 mm komen te liggen. De meest natte april over een periode van ruim honderd jaar werd in 1903 waar genomen met een landgemiddelde van 109 mm. De grootste hoeveelheden vielen in het westen, waar Leegwater op 182 en de Haarlemmermeer op 156 mm neerslag kwam. Natte aprilmaanden met plaatse lijk ruim 100 mm regen waren die van 1927, 1932, 1949 en 1950 toen de Wieringer- meer met respectievelijk 112 en 120 mm het natst werd. Het oosten van ons land en de zuidelijke provincies blijken in april hhogst zelden boven 100 mm neerslag te komen. Ook De Bilt (sinds 1848) slechts twee maal: in 1853 en 1903. Voor onze land- en tuinbouw is dit kou de en te natte weer zeer nadelig. De groei en bloei geeft van pasen af een sterke vertraging te zien. De record natte april van 1903 was voor de tuinders in het Westland een ramp. Zo viel er op 24 april van dat jaar te Katwijk 26 mm regen, 25 april 37 mm, 26 april 6, 27 april 8 mm dit is in vier dagen 77 mm tegen normaal over de hele maand 45 mm. Zo bar is het dit hele jaar niet al geeft het grondwater (en ook vele sloten, beken en rivieren) een voor eind april veel te hoge water stand te zien. In 1964 zijn in Nederland 572 personen verdronken; 195 jongens, 54 meisjes, 281 mannen en 42 vrouwen. Daarbij waren er 48, die in te water geraakte auto's het le ven verloren. Totaal reden vorig jaar 1092 auto's te water, waarvan er 61 onbemand waren. Het gemiddelde aantal verdronken per sonen per 100.000 inwoners bedroeg 4.7, iets meer dan in 1963, toen dit getal 4.4 was. Bij de verdrinkingsslachtoffers wa ren er 27, die door het ijs waren gezakt, 24 die in zwembaden en 14, die in zee ver dronken. Volgend jaar krijgt Den Haag 25 nieuwe autobussen van hetzelfde type als de toe komstige stadsbussen in Amsterdam en Rotterdam. De drie grote steden hebben namelijk besloten tot aanschaffing van „eenheidsbussen uit rationele overwegin gen". De bussen, die luchtvering krijgen, worden vervaardigd door DAF en Ley- land. De werkgevers hebben het plan opgevat een solidariteitsfonds te stichten om de in dividuele ondernemers, die met staking worden bedreigd, te ruggesteunen in hun verweer tegen de eisen van de vakbewe ging om bevoorrechting van hun leden. Het plan is in studie bij een commissie, waarin vertegenwoordigers van drie in dustriële werkgeversbonden zitting hebben genomen. Het initiatief voor een dergelijk fonds is opgekomen op de onlangs gehou den besloten ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond. Men oordeelde daar dat het tijd werd zich teweer te stellen tegen wat „buitensporige eisen" van de vakbeweging werd ge noemd. De financiële regeling is in de eerste plaats bedoeld als wapen in de strijd om de „sociale fondsen", die de vakbonden ingesteld willen zien. Uit die fondsen zou onder meer de vakbondscontributie van de werknemers terugbetaald moeten worden. Een Indische soldaat sjokt door het stof van het uitgedroogde gebied van de Rann wat „verlaten oord" be tekent. Om deze vermoedelijk olie rijke gebieden zijn de legers van India en Pakistan de afgelopen dagen verwoed slaags geraakt. (Telefoto). NEW YORK (Reuter en AFP) De Russische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Fedorenko, heeft gisteren bij de debatten in de 114-landencommis sie van de Verenigde Naties voor ontwa pening, het „Amerikaanse Imperialisme" gehekeld en het vertrek van de Ameri kanen uit Vietnam geëist. De zeventien- landenconferentie inzake ontwapening in Genève had volgens hem met betrekking tot algemene ontwapening geen vorderin gen gemaakt. Rusland had volgens Fedorenko „alles gedaan wat in het vermogen lag" maar resultaten waren onmogelijk gemaakt door ,de negatieve houding van de Verenigde Staten en andere NAVO-landen" die alle Russische voorstellen hadden getorpedeerd. De Sovjet-Unie heeft haar militaire uitga ven dit jaar met vijfhonderd miljoen roe bel verlaagd terwijl de Verenigde Staten daar een verhoging tegenover hadden ge steld. Hij deed voorts aanvallen op West- Duitsland en de M.L.F. Rusland staat positief tegenover het Chi nese voorstel een topconferentie over de vernietiging van alle kernwapens te be leggen en stemt in met een Franse sug gestie om alle landen die over kernwapens beschikken (dus ook China dat tot dusver niet deelnam) aan toekomstige ontwape ningsbesprekingen te laten deelnemen, al dus Fedorenko. Stevenson, de afgevaardigde van de Verenigde Staten, pleitte voor een overeen komst waarbij de kernmogendheden zich verplichten geen afstand te zullen doen van hun controle op kernwapens. Hij wees er op dat de Verenigde Staten omstreeks de zomer van het volgende jaar meer dan tweeduizend B-47 bommenwerpers vernie tigd zullen hebben.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4