Beverwijks Soc.-Culturele Raad niet gerust over Noordzeekanaalgebied Samenwerking op cultureel gebied in IJmond bepleit Hektrawler Zaandam maakte geslaagde technische proefvaart Programma viering Koninginnedag in Velsen REGENJASSEN Canadezen vol lof over visprestaties Hillegommer biedt Prins Bernhard een cheque aan flB DINSDAG 27 APRIL 1965 7 Bromfietser botst in IJmuiden tegen voetganger liitii In één haal Verbijsterend Kerkelijk nieuws Voor Wildlife Fund I Op de maandagavond in Huize Terpsichore te Beverwijk gehouden algemene be stuursvergadering van de Beverwijkse Sociaal-Culturele Raad heeft de voorzitter, de heer D. Koger, gewezen op recente publikaties, volgens welke de ontwikkeling van het gebied rond het Noordzeekanaal als economisch veelbelovend wordt geschetst. De vraag is echter, of sociaal-cultureel gezien van gelijkwaardige verwachtingen gesproken zal kunnen worden. Zal, met name het opvoeren van de welvaart, ook voor onze streek, niet leiden tot een nivellering op het sociaal-cultureel vlak, om nog maar niet te spreken van een verdere aantasting van de hygiëne van het milieu?, zo vroeg spreker zich af. Zullen de IJmond-Noord en -Zuid over enkele tientallen jaren, met andere gebie den, randsteden zijn in een grote agglome ratie Amsterdam met als hartslagader een sterk geïndustrialiseerd Noordzeeka naalgebied? Hoe zal het beeld van deze randsteden zijn? Zullen het steden worden met een volwaardig woon- en leefklimaat met ad equate voorzieningen voor de dan daarin wonende bevolking, met name voor de ruim 100.000 inwoners van de IJmond-Noord? Is het pessimistisch om beducht te zijn, dat mogelijk het IJmond-Noord-gebied in verband met de plannen rond Amsterdam en de uitbreiding van de basisindustrie zou kunnen uitgroeien tot een compacte mas sa huizen met mogelijk enkele hoogst noodzakelijke voorzieningen er om heen, maar met een mager sociaal-cultureel kli maat? Een industriestad dus, waar men alleen woont omdat men er in verband met het dagelijks werk moet wonen. Dit zal alleen voorkomen kuunen worden indien in samenwerking met alle daarvoor in aanmerking komende instanties getracht zal worden, naast het gegeven van de eco nomische noodzakelijkheid tot industriali satie van dit gebied in verband met de bijzonder gunstige ligging daarvan, ruime aandacht te schenken aan de mens, die hier niet alleen zal moeten werken, maar zal moeten leven. Spreker betreurde het, dat in verband met het uitblijven van een beslissing in het bestuurlijk vlak mogelijk nu weer, door de commandowisseling op Binnen landse Zaken, nog meer vertraagd door het ontbreken van een gezamenlijk aanpak 't tot dusver in de IJmond-Noord nog niet tot een harmonische opbouw van het ge heel kon komen. 5 Deze achtergrond is ook van invloed op de gezamenlijke bereidheid van de Velser Gemeenschap, de Heemskerkse Gemeen schapsraad en de Beverwijkse Sociaal-Cul turele Raad, om in gemeenschappelijk overleg het sociaal-cultureel aspect in dit gebied het nodige reliëf te geven, omdat dit pogen eerst kans van slagen kan heb ben indien ook bestuurlijk een niet disso- nerend klankbord aanwezig is. Naar al,le waarschijnlijkheid zal de IJmond-Noord inderdaad met andere ge bieden straks opgenomen worden in één groot-stedelijk agglomeraat Amsterdam. Met dit gegeven moet door de overheid en de bevolking gebouwd worden aan de toe komst, er moet worden gewerkt aan de opbouw van een leefbaar geheel. De heer Koger noemde het verheugend, dat binnenkort de sociograaf van de ge meente Beverwijk met zijn arbeid gaat be ginnen. Immers, alleen in nauw samenspel met de gemeentelijke overheid, waarbij de sociografische dienst een zeer belangrijke taak krijgt toebedeeld, zal het opbouw werk van de B.S.C.R. tot zijn recht kun nen komen door behoefte- en urgentiebe paling, het stimuleren en coördineren van sociaal-culturele voorzieningen. Het is onvermijdelijk, dat hierbij in re gionaal verband gedacht zal moeten wor den. Beverwijk zal in belangrijke mate met andere gemeenten, speciaal in Noord- Kennemerland, dienen samen te werken, in het bijzonder ten aanzien van proble men van recreatie in de meest brede zin. Waar overleg en samenwerking met Vel- sen mogelijk is, zal dit ook zeker gesti muleerd moeten worden. „Ons past bescheidenheid, maar dit be hoeft overigens niet in te houden, dat men de problemen uit de weg behoeft te gaan. Bescheidenheid betekent ook niet onzeker heid of angst om beleidslijnen uit te stip pelen", aldus de heer Koger. De voorzitter besloot zijn rede, met de verwachting uit te spreken, dat het in dit jaar zal gelukken „Scheybeeck" overeen komstig het principe-besluit van het ge meentebestuur te bestemmen tot een ge meenschapscentrum van betekenis voor de bevolking, waarbij het echter wel nood zakelijk zal blijken te zijn, mede gezien de toestand waarin „Scheybeeck" zich thans bevindt, bepaalde voorzieningen te treffen. Na de jaarverslagen, die werden goed gekeurd, werd in een aantal vakatures in het bestuur voorzien. In de plaats van de heren J. F. Hee- mink, Th. P. Janmaat, drs. L. A. Pen- nock, G. J. de Boer en J. A. A. van der Horst werden gekozen: mevrouw J. M. Vos-Müller, mevrouw M. Felkers-Keil, ir. J. P. Korbee, G. P. Scheers en pater J. den Ouden. De heer Pennock ontving uit handen van de voorzitter, een bewijs van erkentelijkheid voor de aan de B. S. C.R. bewezen diensten. Drs. A. C. M. de Kok werd dank gebracht door de voorzitter voor het gevoerde beheer van de B.S.C.R. Bij de daarna volgende besprekingen kwam vast te staan, dat vooral de sectie toneel de wind niet in de zeilen heeft. Ook wat de zang betreft bleken nogal wensen te bestaan. Besloten werd te trachten zoveel mogelijk diverse sec ties te bundelen en op basis van de daar uit volgende resultaten zal het bestuur zich beraden. Sommige leden hebben voor gesteld, een oppasdienst in het leven te roepen, daar het voor vele ouders moei lijk is om uit te gaan. Men hoopt dat de sectie Jeugd van de B.S.C.R. hier een oplossing kan brengen. Op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is maandagmiddag een voetganger die met zijn fiets aan de hand op de rijweg liep van achteren door een 18-jarige bromfiet ser aangereden. De voetganger liep een lichte hersenschudding en een hoofdwond op. Door de ongevallendienst is hij naar het Antoniusziekenhuis gebracht. j" -V w r r V B» V mgmgm Onder de goedkeurende blikken van zijn toekomstige eigenaar mr. Monroe, direc teur van Fishery Products Limited, St. John's (Newfoundland) heeft de hektraw ler Zaandam, gebouwd bij de n.v. Scheeps- bouwwerf Gebr. Pot in Bolnes maandag zijn geslaagde technische proefvaart op de Noordzee gemaakt. De Zaandam is de laat ste van de serie van vier ultramoderne hektrawlers die voor de Canadese zeevis serij door Gebr. Pot zijn gebouwd. Eer der werden opgeleverd de Zeeland, Zon- nemaire en Zürich. De vangstresultaten van deze hektrawlers, die alle voorzien zijn van een slipway, overtreffen, zoals ons werd meegedeeld, alle verwachtingen. Het type hektrawler waartoe de Zaan dam behoort is ontwikkeld uit de IJmui- dense vissersschepen Maria Elisabeth en Julie Streiff, die gebouwd zijn volgens het ontwerp van ir. W. Polderman, directeur van n.v. De Marezaten te IJmuiden. De Zaandam meet tussen de loodlijnen 43 me ter, is 9 meter breed en heeft een holte van 6,75. De diepgang is 4,35 meter. Voor de voortstuwing zorgt een Werkspoormotor die bij 300 toeren per minuut 1250 pk le vert. Verder beschikt de hektrawler over twee hulpmotoren van Stork van resp. 325 p.k. en 103 p.k. De trawlwinch heeft een trekkracht van 9,5 ton bij 120 meter per minuut. Het fraai gelijnde schip, dat een vaart van 13 mijl kan halen, heeft een ■nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrnnrn-i1 1,..^~~^~>i~y~w»vwvvwvw»vvwvvw»«i«w»w»vvv»»vw»wvvw»ww»VMWwv»wvv*ww»</vvvvv%r«vvw^ jmu«lWMMMil¥ï¥il¥W«OTïl(WiïWiiwnvwiwnnniwnnnnnmni 11 ll ■"wwwwwwwwwMwwwuuuinmuuuuuuinAilimfiJUinniinnimfumnniinnnniumnjuuuuumjuuuuuumiuvuuw VELSEN-NOORD 8.45 uur: Stratingplantsoen. Aubade van kinderzang o.l.v. de heer Slings. 9.30 uur: De Meerpaal (St. Jozefhuis). Kindervoorstelling eerste klassen. 10.30 uur: Idem tweede klassen. 11.30 uur: Idem derde klassen. 10.00 uur: Sportvelden Rooswijk. Kinderspelen vierde en vijfde klassen, tot 12.30 uur. 14.00 uur: Watervlietschool. Start fietsrally zesde klassen individuele rit. In schrijfgeld 0,25. 14.00 uur: Sportvelden Rooswijk. School wedstrijden voor de zesde klassen. Voetbal voor de jongens. Slagbal voor de meisjes. Tot 17.30 uur. 20.00 uur: Stratingplantsoen. Prijsuitreiking spelen, rally en wedstrijden. 21.00 uur: Stratingplantsoen. Taptoe met medewerking van de Hoogoven Harmonie en van de drumband Schulpen-Meerweiden o.l.v. de heer Paap. 22.00 uur: Watervlietschoolplein. Oranjebal tot 24.00 uur. VELSEN-ZUID 9.30 uur: Raadhuisplein. Opstellen kinderoptocht met versierde fietsen, autopeds en andere attributen. Deelneming tot en met 14 jaar. 10.00 uur: Raadhuisplein. Vertrek optocht. Route: Kerkplein, Driehuizerkerkweg, Meervlietstraat, Noorderdorpstraat, Stationsweg, Jan Kostelijklaan, Van Tuyllweg, park Velserbeek. 11.30 uur: Park Velserbeek. Prijsuitreiking optocht. 14.00 uur: Park Velserbeek, Lindenlaan. Ringsteken op de fiets meisjes en jongens 15-17 jaar. Na afloop prijsuitreiking. 14.30 uur: Aula Gymnasium Felisenum. Filmvoorstelling voor kinderen tot en met 14 jaar. Kleurenfilm „De geschiedenis van kleine Moek". 15.00 uur: Park Velserbeek, Lindenlaan. Ringsteken op de fiets voor volwassenen vanaf 18 jaar. Na afloop prijsuitreiking. 20.00 uur: Aula Gymnasium Felisenum. Filmvoorstelling voor leden en huisgenoten. Kleurenfilm „De reis van prinses Beatrix naar het Verre Oosten", zwart- wit-film „Het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk paar". Na afloop Oranjebal m.m.v. het Lugano-Quartet. IJMUIDEN -WEST 7.15 uur: Wijkgebouw hervormde kerk, Radarstraat. Starts fietsrally voor meisjes en jongens vijfde en zesde klassen der lagere scholen. 8.30, 9.45 en 11.00 uur: De Rank en Zaal Petruskerk. Filmvoorstellingen eerste, tweede en derde klassen lagere scholen. 9.00, 10.30 en 11.30 uur: Stadsschouwburg. Filmvoorstelling vierde, vijfde en zesde klassen lagere scholen. Stan Laurel en Oliver Hardy in „Stad op stelten". 10.0017.00 uur: Optreden van de Volendammer straatmuzikanten in de straten van IJmuiden-West. 14.00 uur: Terrein eind Planetenweg. Mastklimmen jongens vanaf 12 jaar. Boeg- sprietvechten jongens vanaf 12 jaar. Touwtrekken in ploegverband meisjes en jongens 12-14 jaar. Pop aankleden en netkruipen meisjes 10-13 jaar. Tot ongeveer 16.00 uur. 19.30 uur: City Theater. Filmvoorstelling voor de leden. Kleurenfilm „Koninklijk bezoek aan Mexico" en speelfilm „Zeven broers zoeken zeven meisjes". 20.30 uur: Plein Moerbergschool, Kerkstraat. Oranjebal m.m.v. het „Broadway Quartet". Tot circa 23.30 uur. De kleuters zullen feest vieren in de kleuterscholen. In de morgenuren zullen muziekkorpsen door IJmuiden-West trekken. IJMUIDEN - OOST 9.30 uur: Heerenduinweg nabij zwembad. Vertrek optocht scholen. Route: Velser- duinweg, Willemsbeekweg, Zeeweg, Zoutmanstraat, Trompstraat, Frans Naereboutstraat, Oosterduinweg, Marktplein, Merwedestraat, Rijnstraat, Velserduinweg, Zandersstraat, Tuindersstraat, Acaciastraat, Velserduin- weg, Cederstraat, Meeuwenlaan, Lijsterlaan, Zeeweg, Heerenduinweg. Aankomst circa 10.30 uur. Na afloop uitreiking van versnaperingen. Aan de optocht nemen deel de Emmaschool, Julianaschool, P. Ver- meulenschool, St. Franciscusschool I en II en r.-k. Clubhuis „De Spil". De niet genoemde scholen wensten tot teleurstelling van de Oranje vereniging geen medewerking te verlenen. 13.00 uur: Feestterrein Heerenduinweg. Behendigheidsspelen voor kinderen van leden van 5 tot en met 14 jaar, tot 15.00 uur. 15.00 uur: Feestterrein Heerenduinweg. Optreden gitaargroep „The Lations". 16.00 uur: Feestterrein Heerenduinweg. Goochelaar Cakie en Hammond-organist Henk Poen, tot 17.00 uur. Bij regen worden de feestelijkheden verplaatst naar het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Aanvang 14.00 uur. Toegang voor leden op vertoon lid maatschapskaart. Daar het nieuwe bestuur over een te korte periode van voor bereiding beschikte, is het niet mogelijk gebleken een avondviering te organiseren. De kinderen van de kleuterscholen vieren het feest op hun school al op 29 april, onder leiding en met medewerking van hun leidsters. De Oranjevereniging stelt versnaperingen en een bedrag aan geld voor prijsjes beschikbaar. DRIEHUIS 8.30 uur: Kerkplein. Samenzang door de kinderen o.l.v. de heer J. J. Huizings m.m.v. „Soli Deo Gloria". 9.00 uur: Kerkplein. Vertrek kinderoptocht, eerst naar de Julianaboom bij de De Genestetlaan, waar de vlag wordt gehesen, daarna door de straten van Driehuis naar het feestterrein aan de Groenelaan. 10.00 uur: Feestterrein Groenelaan. Kinderspelen. Uitreiking van versnaperingen. Prijsuitreiking circa 11.30 uur. Bij zeer ongunstig weer (regen) filmvoor stelling in Missiehuis. 14.00 uur: Feestterrein Groenelaan. Optreden van goochelaar Cakie. Bij slecht weer in Missiehuis. 14.30 uur: Groenelaan. Ringsteken op de fiets meisjes en jongens 15 tot en met 18 jaar. 15.00 uur: Feestterrein Groenelaan. Schietwedstrijden meisjes en jongens 15-18 jaar. 15.30 uur: Groenelaan. Tonnetjes rijden dames 18-80 jaar. 16.00 uur: Groenelaan. Hindernisloop met attracties heren. 20.00 uur: Stadsschouwburg. Cabaret van Tiny en Tom van Maaren m.m.v. de Selvera's, The Music Patrol, het ballet van Lia Jimkes en de gooche laarster Marianne van Amstel. 23.00 uur: Foyer Stadsschouwburg. Oranjebal o.l.v. de heer John Stol, m.m.v. The Music Patrol te Amsterdam o.l.v. Jean Benée. SANTPOORT-NOORD 9.00 uur: Luiden van de kerkklokken. 9.00 uur: Muzikale rondgang tamboerkorps tot 10.00 uur. 10.00 uur: Muziek op de vijfsprong Terrasweg-Burgemeester Enschedélaan. 10.30 uur: Terrasweg-Burg. Enschedélaan. Vlaggenparade. 10.40 uur: Terrasweg. Vertrek gekostumeerde kinderoptocht. Route: Burg. En schedélaan, Kerkweg, Burg. Weertsplantsoen zuidzijde, idem noordzijde, Westerhoevelaan, Bialosterskilaan, J. T. Cremerlaan, Antillenstraat, Curagaostraat, Surinamestraat, Hoofdstraat. 14.00 en 15.30 uur: Zomerlust. Andruso met sprekende pop, goochelen, ballonnen- show, poppentheater, voor kinderen van leden. 14.00 uur: Paramariboplein. Start puzzelrit meisjes en jongens 10-16 jaar op de fiets. Inschrijfgeld 0,50. Finish en prijsuitreiking 16.00-17.00 uur gebouw „De Haven", Schipbroekenweg. 14.00 uur: Paramariboplein. Ringsteken op de fiets meisjes en jongens 10 jaar en ouder. Route: Stuyvesantstraat, Antillenstraat, Marowijnenstraat, J. M. van Nassaulaan. Inschrijfgeld 0,50. 15.30 uur: Basketbalveld Crijnssenstraat. Behendigheidswedstrijd op rolschaatsen kinderen vanaf 6 jaar. Inschrijfgeld f 0,25. 16.00 uur: Paramariboplein. Hinderniswedstrijd op bromfietsen. Leeftijd vanaf 16 jaar. Inschrijfgeld 1,00. 20.00 uur: Zomerlust. Het Amstelcabaret, voor de leden. Medewerking verlenen Ger Roeland, Tonny Huurdeman, Herman Teunissen, The Broytons acrobaten, Alice Williams in een lady magic act. Geen toegang beneden 16 jaar. SANTPOORT-ZUID 9.00 uur: Dagopening en vlaghijsen. 9.15 uur: Versierde kinderoptocht. 10.00 uur: Zeepkistenrace. 11.00 uur: Kinderspelen 6 tot en met 9 jaar. 13.30 uur: Wedstrijden voor volwassenen. 14.00 uur: Kleutervoorstelling. 14.30 uur: Kinderspelen 10 tot en met 14 jaar. 16.30 uur: Jeugd voetbalwedstrijd. 19.00 uur: Voetbalwedstrijd Bloemendaalsestraatweg-Van Dalenlaan. 20.30 uur: Openluchtbal met attracties. Voor nadere bijzonderheden verwijst het bestuur naar het programmaboekje, verkrijgbaar bij alle deelnemende winkeliers, herkenbaar aan het raambiljet. In verband met het 20-jarig bestaan van de Oranjevereniging Santpoort-Zuid wordt, in samenwerking met de leden van de winkeliersvereniging Santpoort- Zuid, een foto-etalagewedstrijd gehouden, waaraan alle inwoners van dit gemeente- deel kunnen deelnemen. verstelbare schroef, die door Lips-Delft is geleverd. Alle scheepsmachines, ook van de hoofd' motor, kunnen centraal van de brug af be diend worden. Het visarrangement (even eens uitgedacht door ir. Polderman) be' staat in feite uit een juk met twee schij ven op het achterschip. De vangst kan hierdoor via de slipway in één keer scheep gehaald worden. De vis verdwijnt door een grote opening aan het eind van de slipway in de werkruimte tussendeks en daar op een dertig meter lange lopende band geschept. In het voorschip bevinden zich zeven Jackstone-diepvrieskasten die een totaal van 20 ton vis per etmaal tot 40 graden kunnen invriezen. Een nieuw tje is een machine die scherfijs maakt en dit in elke gewenste hoeveelheid op de lopende band met de vis kan vermengen. Het visruim met een inhoud van 400 ku bieke meter is geïsoleerd met de expan derende kurkplaten, die bespoten zijn met aluminium. Door middel van deze platen kan de ruimte van de opslagplaats zo gun stig mogelijk ingedeeld worden. De Zaandam kan een bemanning van 20 koppen hebben. De eerste tijd wil men het echter zien te klaren met 16 man en als het kan met nog minder. De eerste ken nismaking van de Canadese vissers met het zusterschip van de Zaandam, de Zee land, was niet minder dan verbijsterend. Op zijn eerste reis maakte de Zeeland twee trekken van elk 15 ton! De vangst was zo overvloedig dat ze bijna letterlijk de spuigaten uitliep. En dan te bedenken dat de Canadezen geen enkele ervaring hadden met het vissen met een hektraw ler van dit type. Mr. Monroe is dan ook met zijn vier nieuwe hektrawlers van Hollands makelij Voor Canadese rekening bouwde de scheepswerf Gebr. Pot in Bolnes 4 hektrawlers met slipway. De laatste van deze serie, de Zaandam maakte maandag zijn technische proefvaart op de Nieuwe Waterweg en Noordzee, welke examen tot volle tevredenheid verliep. De foto toont het zusterschip van de Zaandam, de Zeeland, die vorige maand werd opgeleverd. bijzonder in zijn nopjes. „Ze zijn de trots van de Newfoundlanders", zei hij. „De Hollanders weten hoe ze een visserschip moeten bouwen dat betrouwbaarheid aan goede bedrijfsresultaten paart." De Franse visserij heeft eveneens veel belangstelling aan de dag gelegd voor de nieuwe door Gebr. Pot gebouwde hektraw lers. Er zijn onderhandelingen gaande over de bouwopdracht van verscheidene van dit type vissersschepen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) W. Chr. Ho- vius te Nieuw-Lekkerland door de clas- sicale vergadering van Haarlem (tot pred. voor buitengew. werkz. geest. verz. Diaco- nessenhuis te Haarlem) mej. W. H. Buy*, vicaris te Zandvoort. Op paleis Soestdijk heeft maandag morgen prins Bernhard in zijn func tie van voorzitter van het World Wildlife Fund een cheque van vijf entwintigduizend gulden in ontvangst genomen. Namens de directie van de Hillegomse bloembollenhandel N.V. L. Stassen jr. bood de heer Stassen de cheque aan. Het geld is bestemd om een der laatste grote natuurgebieden van Europa, de Coto Danana in Spanje aan te kopen. Advertentie in IJMUIDEN bij VOOR VADEf? EN ZOON Kennemerlaan 100-106 Plein 1945 no. 48

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7