Muskieten hebben in Suriname neiging olifanten te worden T overwoord Eis van 9 jaar tegen boerin die 5-jarig neefje vergiftigde ifèHefo» GIVE A MAN A LUCKY Geen windeieren KERKELIJK NIEUWS Binnenkort twee miljoen televisietoestellen Aqua Philatelica, nieuwe PTT-film Oud-ministers onderscheiden 15s drinks □RINKS 9 Het water op... DINSDAG 27 APRIL 1965 mm Nieuwe overstromingen langs de Mississippi S f Een pond schatten is erg moeilijk GUYANA: KOLONIAAL RAAKPUNT IV (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) PARAMARIBO. „Als je lang in Suriname blijft, hebben de muskieten de neiging olifanten te worden. En er zijn afgrijslijk veel muskieten. Op nationaal vlak heten de muggen waar deze zegsman op doelde „politiek", „economie" of „rassenbewustzijnHet is een muggenplaag die met geen flitspuit is uit te roeien en wie Suriname wil begrijpen, doet er goed aan de muskieten voor lief te nemen, net zoals men na een paar dagen went aan het links-rijdende verkeer in dit Nederlandse rijksdeel. De internationale behoefte aan stereotypie, die Nederland voorstelt als een land van dijken, molens, tulpen en klompen, presen teert Suriname als een vergeten land van goedlachse kotomissies, gevaarlijke bosnegers en de achterklap van een overbevolkte volksbuurt. Er zijn kotomissies en bosnegers, maar na de indolentie van Frans-Guyana en het defaitisme van Brits-Guyana, valt Suriname op, niet door overrompelende bedrijvigheid, maar door een atmosfeer van (wellicht te hoog) gespannen verwachtingen. TOVERWOORD VOOR deze verwachtin gen in Brokopondo, het stuwdam-project (overigens lang niet het enige) dat in het najaar volgens de plannen geopend zal worden door koningin Juliana en prins Bernhard. Met dit project zal Suriname een been in de twintigste eeuw hebben gezet. Er kwam veel aan te pas. Ruim 2500 arbeiders, onder wie honderden bosnegers die nog nooit een auto hadden gezien (nu teruggekeerd naar hun veraf gelegen dor pen. voorzien van draagbare radio's en bandopname-apparaten ook een blote voet in de twintigste eeuw) bouwden in vijf jaar tijd de ruim 1900 meter lange Afo- baka-dam ter afsluiting van de Suriname rivier. Aan de zuidzijde van de dam ligt 1560 vierkante kilometer langzaam verdrinkend oerwoud, waar alleen het nog net boven water uitrijzende houten kerktorentje van de vroegere zendingspost Gansee herin nert aar. de dorpen en primitieve neder zettingen die nu 35 meter onder het rim pelloze wateroppervlak liggen. Rottende palmen en wit-uitgebeten kale boomtoppen, met alleen hier en daar nog het groen van parasiterende varens en orchideeën dicht onder hun kruin markeren de vroegere loop van de rivier. Aan de andere kant van de dam, aan het eind van een in Paramaribo begin nende 75-kilometer lange weg (in dertien maanden aangelegd door heuvels en muur- dichte jungle) wordt nog gewerkt aan de installatie van zes turbinegenerator-een heden die straks een miljard kilowatt uren elektrische stroom per jaar zullen opwekken (De produktie van het nutsbe drijf dat Paramaribo en omstreken van electriciteit voorziet lag in 1964 op onge veer 60 miljoen kilowatt-uren). Brokopondo is bedoeld als eerste fase van een ontwikkelingsplan met als eind doel een volledig geïntegreerde Surinaamse aluminium-industrie tot nog toe werd het bauxiet (uitvoerwaarde in 1962 onge veer 124 miljoen gulden, tachtig percent van de nationale export) naar de Verenig de Staten en Canada verscheept voor ver dere verwerking tot aluminium. ONDANKS DE niet geringe investering van de Surinaamse Aluminium Company (Suralco, waarvan de huidige gouverneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, een van de directeuren was), zal het Broko- pondo-project de Amerikaanse maatschap pij geen windeieren leggen. Onder de met de Surinaamse regering aangegane overeenkomst zal Suralco gedurende 75 jar het recht hebben op negentig percent van de elektriciteit. Overzicht van de Ajobaka-stuwdam met op de achtergrond het zich lang zaam vullende Brokopondo stuwmeer. De dam zal in oktober in werking gesteld worden door koningin Juliana en prins Bernhard, en elektriciteit leveren voor 'n bauxiet-verwerkings- fabriek en een aluminium-smelterij. Daarna vervalt het project om niet aan het land, dat verantwoordelijk was voor onder andere de transmigratie van de 5000 bosnegers en indianen die in het huidige stuwmeer-gebied wonen. Brokopondo mag dan een toverwoord zijn, veel magische aantrekkingskracht heeft het op het Nederlandse bedrijfsle ven niet gehad. Ondanks de activiteit van de koninklijke adviesraad onder leiding van prins Bernhard, de samenwerking met het centraal instituut voor industrialisatie in Den Haag, en de detachering van een Su rinaamse regeringsvertegenwoordiger in Nederland, hebben weinig bedrijven inte resse voor Suriname getoond. De meest re cente vestigingen waren die van Bruynzeel en de Parbo-bierbrouwerij. In Paramaribo verklaart men deze te rughoudendheid met: 1. De hoogconjunctuur in West-Europa, waardoor Nederlandse bedrijven hun in vesteringen liever in het moederland onderbrengen. 2. De industrialisatie-mogelijkheden in Su riname liggen op een terrein waarin het Nederlandse bedrijfsleven geen of wei nig ervaring heeft, zoals de verwerking van bauxiet hier tegenover staat dat in Delfzijl een aluminium smelterij in In het Brokopondo stuw-meer ver drinkt langzaam het vroeger kerkje van de evangelische broederge meenschap bij de zendingspost Gan see. Het meer zal zijn volle diepte van 45 meter tegen oktober bereiken, en dan zal ook van de torenspits niets meer te zien zijn. De waterkant van Suriname bestaat uit oude houten naar Hollands voorbeeld gebouwde geveltjes, daterend uit de tijd van de Westindische Compagnie. Ook al leven de Indianen in Suriname een vrijwel geheel geïsoleerd bestaan en zijn ze aangewezen op de jacht met pijl en boog, zij zijn door aan raking met de westerse beschaving niet onbekend met aluminium potten en pannen, Coca Cola, en kleurige kralen die een belangrijke ruilwaarde vertegenwoordigen. i aanbouw is per oktober 60.000 ton Suri naamse aluinaarde zal gaan verwerken. 3. Politieke onzekerheid over de toekomst van Suriname. Tegelijkertijd is men in Suriname op zijn hoede. Zoals een zegs man van het ministerie van Economi sche Zaken het uitdrukte: „Het risico is dat men in een land als Suriname het slachtoffer wordt van internationale roofridders, die gebruik willen maken van een onderontwikkeld gebied." '"X Geref. Kerken Beroepen te Roodeschool I. Hammingh te Loppersum te Terneuzen (2de pred. Pl) M. C. Kersten te Rotterdam-IJssel- monde. Aangenomen naar Nunspeet J. van Wat- tum te Landsmeer. Geref. Kerken Beroepen te Staveren-Hindelopen J. M. Mulder, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Naaldwijk (vak. W. J. Smidt) W. Dekker te Noordwijk-Binnen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ruinerwold (toez.) C. Smit te Emmen; het beroep door de prov. kerkvergadering van Drente, tot pred. voor buitengew. werkz. (maatschappelijk werk-adviseur, tevens scriba prov. kerk vergadering) J. Schaap te Meppel. Bedankt. Ds. J. Gommer van Oostkapelle, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk in Lisse. Aangenomen naar Mijdrecht C. van Her waarden te Arkel. ALS BIJNA ALLE onderontwikkelde landen ziet Suriname zich tegelijkertijd ge plaatst voor een werkloosheidsprobleem en een tekort aan geschoolde arbeiders en technisch personeel. Het is de vicieuze cir kel van een land dat schrijlings op de bar rière zit tussen het koloniale en kern tijd perk. Ook in Paramaribo zijn de in Brits- Guyana gesignaleerde bordjes „geen va catures" te zien in de stad wordt de werkloosheid conservatief geschat op 12 percent, mede een gevolg van een bevol kingstoename van 3,5 percent. Een rege ringswoordvoerder geeft toe dat men zich nooit, veel heeft bezig gehouden met het werkloosheidsprobleem een probleem met een economisch lichaam en een poli tieke staart Die staart begint zich nu in Suriname te roeren. Sinds september 1964 bestaat een klein maar groeiend uit particulier ini tiatief ontsproten „Comité voor Werkzoe kenden", dat zich voorlopig echter bepaalt tot onregelmatige bijeenkomsten bij de steiger aan Paramaribos pittoreske wa terkant. Maar er zijn aanwijzingen dat de groep het instrument kan worden van po litici, die zich op deze wijze willen voor zien van een nekgreep op de regering. De enige hoogconjunctuur in Suriname is een hausse in verwachtingen en toe- komst-speculaties. De meeste daarvan zijn vooralsnog even reëel als die van de rou lette-spelers in het casino van het luxueu ze Torrorica Hotel, waar razend-snelle Surinaamse croupiers toch altijd nog meer fiches innemen dan uitbetalen. De officier van Justitie bij de rechtbank in Breda, heeft tegen een 40-jarige boerin uit Loon op Zand wegens moord op haar vijfjarig neefje André een gevangenis straf gevorderd van negen jaar en terbe schikkingstelling van de regering. Op 23 augustus had de vrouw tijdens een feestje op haar boerderij ter gelegen heid van de verjaardag van een van haar kinderen vergif gedaan in een glaasje li monade, dat zij aan een 5-jarig neefje te drinken had gegeven. Het kind overleed nog vóór het in het ziekenhuis in Tilburg kon worden opgenomen. Op 21 augustus had de vrouw in Kaatsheuvel een flesje landbouwvergif gekocht. Tijdens het verjaardagsfeestje was het plan bij haar opgekomen het eens op mensen te proberen. Het 5-jarige neefje, dat als enige van de op het feestje aanwezige kinderen geen „priklimonade" wilde en daarom ranja vroeg, kreeg alleen daardoor het glas met dodelijke inhoud. Na aanvankelijk bij de politie en de of ficier van Justitie bekend te hebben dat zij André wilde doden, verklaarde zij la ter voor de rechter-commissaris, dat ieder kind, ook een van haar eigen kinderen, van de vergiftigde ranja had kunnen drin ken. Psychiaters hadden na veel moeite vast gesteld dat de vrouw een felle haat koes terde tegen haar schoonzuster. Beide ge zinnen woonden naast elkaar in twee boer derijen onder één dak. Volgens de psychi- Het aantal televisietoestellen in Neder land nadert de twee miljoen. In maart steeg het aantal geregistreerde kastjeskij kers met bijna 25.000 en van 1 tot en met 23 april kwamen er nog eens ruim 16.000 bij. De stand op die datum was 1.936.019. Er waren op 1 april 2.661.207 geregi streerde radiotoestellen tegen 2.657.334 op 1 maart jl. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 april 427.529 tegen 429.128 op 1 maart jl. aters was de vrouw niet of nauwelijks toe rekeningsvatbaar. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat de vrouw ook al eens vee had vergiftigd en nu tot het proberen van het vergif, waarvan zij de gevaarlijke werking goed kende, op mensen was gekomen. De voorbedachte rade achtte de officier bewe zen. Hij wilde niet volstaan met uitslui tend terbeschikkingstelling van de rege ring, omdat dan de kans aanwezig is dat deze gevaarlijke vrouw, tegen wie de maat schappij beschermd moet worden en die ook tegen zich zelf beschermd moet wor den, te vroeg vrijkomt. De verdediger, mr. B. Drion uit Breda, noemde dit argument van de officier onaanvaardbaar. Hij vroeg de rechtbank te volstaan met terbeschikkingstelling van de regering. Op 10 mei zal de rechtbank vonnis wijzen. „Aqua Philatelica" is de titel van de nieuwste propagandafilm voor de Neder landse postzegel, die in opdracht van P.T.T. en Cefima te Amsterdam werd vervaardigd door Joop Geesinks Starfilm. Het voornaamste doel van deze kleuren film is meer bekendheid te geven aan Nederland en zijn postzegels in het bui tenland. Zij is de opvolgster van de ze ven jaar geleden uitgebrachte film „Neder landse miniaturen", waarvan 230 kopieën in vier talen zijn vervaardigd. „Postzegels zijn kleine ambassadeurs van hun land", zo zei de heer J. J. M. Kig- gen van de Filatelistische Dienst P.T.T., die maandag de eerste vertoning in het Seinpost-theater te Den Haag inleidde. „Aqua Philatelica" geeft in achttien mi nuten een indruk van de innige verbon denheid van Nederland met het water. Verschillende postzegels, die in ons land en de loop der jaren zijn verschenen en waarvan de afbeeldingen iets te maken hebben met watersport, zeeschepen, zee helden, vogels, molens, bruggen, delta werken) worden in de film geïllustreerd met boeiende beelden van de Nederlandse werkelijkheid. Goed gevonden zijn de bij geluiden en de wisselbeelden van bijvoor beeld: stromend water uit een kraan in 'n gootsteen dat plotseling overgaat in een branding aan de kust en 'n tafereeltje van scheppende kinderen aan het strand dat overgaat in het ruim van een schelpen schuit waaruit een bak van een grijper een morsige hap neemt. De première werd onder anderen bijge woond door professor ir. G. H. Bast, di recteur-generaal der P.T.T., dr. R. E. J. Weber, directeur van het Nederlands Post- museum en mr. G. W. A. de Veer, voor zitter van de Nederlandse Bond van Fila telisten-Verenigingen. Minister-president Cals en vice-minister- president Biesheuvel hebben gistermiddag in hotel Kurhaus te Scheveningen een lunch aangeboden aan de afgetreden mi nisters en staatssecretarissen van het ka- binet-Marijnen. Minister-president Cals nam in een korte toespraak afscheid van de afgetreden bewindslieden en las een Koninklijk Besluit voor, waarin medede ling werd gedaan van de onderscheidin gen die de koningin aan de oud-Ministers en oud-staatssecretarissen heeft verleend. Oud-minister-president Marijnen werd benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau; Tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau werden benoemd mr. Y. Scholten, oudminister van Justitie en mr. E. H. Toxopeus, oud-minister van Binnenlandse Zaken; Tot ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw werd be noemd dr. H. J. Witteveen, oud-minister van Financien; tot groot-officier in de or de van Oranje-Nassau; mr. J. van Aart- sen, oud-minister van Verkeer en "Water staat; tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw werden benoemd dr. J. E. Andriessen, oud-minister van Economi sche Zaken, mevrouw drs. J. F. Schou- wenaar-Franssen, oud-minister van Maat schappelijk Werk, dr. I. N. Th. Diepen horst, oud-staatssecretaris van Buiten landse Zaken, drs. L. J. M. van de Laar, oud-staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, brigade-generaal J. C. E. Haex, oud-staatssecretaris van Defensie, luitenant-generaal W. den Toom, oud-staatssecretaris van Defensie en de heer M. J. Keyzer, oud-staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Tot comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw werd bij bevordering benoemd, dr. W. H. van Berge, oud-staatssecretaris van Financiën. ROCK ISLAND (Illinois) (AP) Maan dagavond hebben zich in Burlington in de Amerikaanse staat Iowa en in Rock Is land in Illinois, weer overstromingen voor gedaan als gevolg van een dijkbreuk van de gezwollen Mississippi. Het water stroomde door breuken in een ruim zeven kilometer lange dijk. Onge veer vierhonderd leden van de Nationale Garde die aan de versterking van de dijk hadden gewerkt kregen opdracht terug te trekken. Schepen van de Amerikaanse kustwacht zijn naar het getroffen gebied gedirigeerd. Er wonen ongeveer 150 gezinnen in boer derijen in het overstroomde gebied. De meesten hadden hun werktuigen en hun vee naar hoger gelegen gronden overge bracht. In Rock Island brak maandagavond een dijk door die een industriegebied be schermt. Het water drong de achterkant van de fabrieken binnen. Zware regenval tijdens het weekeinde verhoogde de toch al ongekend hoge waterstand die meer dan zestigduizend mensen uit hun huizen heeft verdreven in Minnesota, Wisconsin, Illinois en Iowa. Advertentie VOOR HERO en Hero vruchtenlimonade mee in Hero Tins. Dat is handig en gezellig. Meer inhoud, minder ruimt* 2 volle glazen per Hero Tin, Geen breuk - geen statiegeld. Vlot geopend en geschonken. SINAS 49 ct - CASSIS 59 ct CERISE 59 ct Vraag gratisP^®1^ tinprikker. 2 gaatjes in tin zijn voldoende. «111 Met verbazing en tegelijk ook erge- nis lazen Venlose huisvrouwen zaterdag in de etalage van 'n levens- middelenbedrijf te Venlo een uitslui tend in het Duits gesteld aanbod om gratis in het bezit te komen van een pond kaas. Men kon namelijk zelf een stuk kaas afsnijden, doch dit hoefde men niet te betalen, wanneer het op vijf gram na vijfhonderd gram woog. De Duitsers stonden in de rij, maar niemand kon een pond schatten en snijden. De Venlose vrouwen wa ren woedend dat dit buitenkansje uitsluitend in het Duits bekend werd gemaakt. Naast de teleurgestelde Duitse kaassnijders en de verbolgen Venlose huisvrouwen was er één, die zeer tevreden was: de winkelier boekte een record-omzet. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9