Twee kotters gestrand bij Wijk aan Zee edego spons HET WEER Openlijke breuk tussen Tunesië en de andere Arabische landen Plan van Bourg voor vrede met Israel oorzaak van heel veel beroering „Toegeven aan agressie maakt kans op wereldoorlog groter" U ST Helper raakte zelf in nood Duitse SS-uitgever verdween met gezin en 20.000 boeken Twintig siereenden in Heemstede gestorven Dood van Delgado staat vrijwel vast Vrijspraak voor buschauffeur Haarlem koopt schilderijen van J. Toorop en Corneille Een ton voor totowinnaar President Johnson over Vietnam-crisis K W.A. VERWOERD en ZONEN 1 s *1 «ig| Sfe. 4gT a1 '71: Zeventien maal doodstraf geëist tegen ex-SS'er SAFARI TENTEN Kans op buien Dolkstoot KOLEN Het woord is aan In de krant van heden: Aan onze adverteerders die hun orders per post inzenden. Chemicaliën Tel. 8166 50e JAARGANG NUMMER 147 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Ceopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, S A N T P O O R T, D RIE H U I S, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 28 APRIL 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Br -Cv' v. - WMë 1 y 'Sxy- - - - - m II i>.-v :.V Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen nacht zijn tussen Wijk aan Zee en Castricum twee kotters, de Breskens 21 en de IJmuiden 23, ter hoog te van paal 49 op het strand geworpen. Beide schepen liggen vlak naast elkaar hoog op het strand. De vangst van onge veer 450 kilo garnalen is vanochtend door de bemanningen van boord gehaald. In de loop van de morgen zou een expert ter plaatse beoordelen of bij het vlot krijgen van de twee vissersschepen sleepboothulp verzocht zal worden dan wel geprobeerd zal worden bij hoog water op eigen kracht los te komen. De Br. 21 met schipper Jacobus de Baa- re uit Breskens heeft zijn stranding te wij ten aan zijn pogingen de IJm. 23, die dins dagmiddag omstreeks half drie tussen de banken aan de grond was gelopen, vlot te trekken. Vannacht om twee uur juist toen tussen beide schepen een sleepverbinding tot stand was gebracht werd de Br. 21 door een hoge zee gegrepen en eveneens aan de grond gezet. Tijdens de stranding zijn de kotters nog met elkaar in aanva ring gekomen waarbij de Br. 21 aan bak boordzijde een flinke deuk in de romp en stuurhut opliep. Schipper Joost van Belzen van de IJM. 23, afkomstig uit IJmuiden, vertelde dat Broederlijk naast elkaar liggen de kotters IJM. 23 en BR. 21 op het strand tussen Wijk aan Zee en Castricum. De BR. 21 wilde de aan de grond gelopen IJmuidense kotter vlot trekken maar raakte daarbij zelf re. op drift doordat het de sleepkabel in de schroef kreeg. (Van onze correspondent) BONN De vroegere Untersturmführer van de Waffen-S.S., Helmut Cramer, is met zijn hele familie uit zijn woonplaats Niederpleis bij Bonn met de noorderzon vertrokken. Cramer was eigenaar van de „Ring-uitgeverjj". Hij verspreidde via een verzend-systeem en door autobus-colportage de Waffen-S.S. verheerlijkende boeken als „Lebe Ge- fahrlich", „Brande an der Oder" en „Wir kampften, wir verloren". Volgens een besluit van een rechtbank in Keulen werd in 1963 een aantal van Cramer's uitgaven in beslag genomen, om dat zij „het principe van de nationaal- socialistische staat verheerlijkten en in het bijzonder het Führer-principe en de rassentheorie van de S.S. bewierookten". Onder de in beslag genomen boeken be vonden zich ook - de memoires van Otto Skorzeny, de vroegere S.S.-Obersturm- bannführer, die Mussolini bevrijdde. In maart 1964 besloot de rechtbank in Keulen na afsluiting van het onderzoek tot het indienen van een aanklacht tegen uit gever Cramer over te gaan. Nadat de zaak zich zonder opzien te baren had voort gesleept, werd 31 maart de uitspraak ver wacht. Ze werd echter naar een later tijd stip verschoven. 26 maart pakte Cramer met zijn familie zijn koffers en verdween spoorloos. De 20.000 door de politie ver zegelde boeken nam hij met zich mee KEULEN (AP) De openbare aankla ger in Keulen heeft dinsdag zeventien maal de doodstraf geëist tegen de 51 jaar oude ex-Oberscharführer der SS Otto Kai ser, die zich moet verantwoorden voor zijn moordpartijen in nazi-concentratie kampen. Volgens de openbare aanklager, Kirt Pfeufer, is Kaiser een van de ergste sa disten geweest in het concentratiekamp Saehsenhausen. De beklaagde moordde en martelde uit een zuivere lust tot doden". Tegen negen andere kampbewakers eis te hij gevangenisstraffen van maximaal zes jaar voor hun deelneming aan de massaslachting van 10.000 Russische krijgsgevangenen in 1941. Advertentie HAARLEM Kruisstr. 25-29 Telefoon 21660 - 20705 na afspraak ook 's avonds Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. TUNIS (Reuter en AFP) Tunesië staat voor een openlijke breuk met de andere Arabische landen naar aanleiding van het voorstel van president Bourguiba voor er kenning van Israels grenzen. De spanning leidde gisteren in de hoofdstad Tunis tot hevige onlusten. Duizenden betogers be kogelden de ambassades van Egypte, Irak en Syrië met stenen, nadat deze landen felle critiek hadden geleverd op president Habib Bourguiba. Zevenentwintig mensen werden gewond bij botsingen tussen de politie en betogers. Egypte trok onmiddel lijk zijn ambassadeur uit Tunis terug. Te zelfdertijd kregen volgens gezaghebbende kringen in Tunis de Tunesische ambassa deur in Irak en de Tunesische zaakgelas tigde in Syrië van hun regering opdracht hun post te verlaten. Het is nog niet be kend of dit een tijdelijke maatregel is. Vandaag komen in Cairo vertegenwoor digers van de Arabische landen bijeen om de conferentie van Arabische regeringslei ders in mei voor te bereiden. De gewraak te voorstellen van president Bourguiba zul len daarbij nu naar alle waarschijnlijkheid de meeste aandacht krijgen. De Tunesische president heeft, enkele dagen geleden ver- Opnieuw heeft de kinderboerderij in het wandelbos „Groenendaal" in Heemstede gedurende de afgelopen weken een ernstig verlies geleden. Niet minder dan twintig Kaapse siereenden zijn in die weken een raadselachtige dood gestorven. Ook de die renartsen staan hier nog voor een raad sel. Wèl heeft een laboratoriumonderzoek in Rotterdam, alsmede de sectie die op de gestorven eenden is verricht, uitgewe zen dat er hier geen sprake was van on deugdelijk voedsel. 's Morgens was elk gevederd slachtof fertje nog levendig, in de loop van de dag liet de eend haar veren hangen en werd een hoopje ellende. „Alle eenden waren slechts één dag ziek, dan stierven zij", zo vertelde ons de heer H. Walet, hoofd van Bos- en Plantsoenen van de gemeente Heemstede, die zeer onder de indruk was van het gebeurde. De Haarlemse dierenarts J.'D. Beijers laat het er ook niet bij zitten en wil nog een nader onderzoek instellen om de doods oorzaak vast te stellen. De kinderboerderij zal zaterdagmiddag om twee uur haar poorten voor het pu bliek weer openen. De levende have is uitgebreid met een jonge lama van vijf weken oud, twee Drentse hoornschapen, alsmede twee Zackelschapen. Voorts zijn er onder meer: elf kraanvogels, drie ezels, vierentwintig dam- en vijf edelher ten, geiten, bokken en kalkoenen. De heer Walet verzoekt jong en oud die de boerderij in de zomermaanden gaan be zoeken de dieren vooral geen plasticzak- ken of bedorven voedsel te voeren. Voed sel dat voor de mens niet meer bruikbaar is, is ook nadelig voor de gezondheid van dieren. Sterfte op grote schaal in deze at tractieve kinderboerderij moet voor zover mogelijk vermeden worden. klaard dat naar zijn oordeel de Arabische landen Israel en zijn grenzen, als vast gesteld door de Verenigde Naties, moeten erkennen in ruil voor het afstaan door Is rael van een stuk grondgebied ten behoeve van de Palestijnse vluchtelingen. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Mahmoed Riad, zei gisteravond op een bijeenkomst van het Egyptische parlement, dat Bourguiba „de Arabische wereld een dolkstoot in de rug heeft ge geven". De Tunesische leider, zo zei hij, wil zich als bemiddelaar opwerpen in een kwestie waarin „geen bemiddeling, onder handeling of compromis mogelijk is". Intussen constateerden gisteravond op een bijeenkomst van de Israëlische Mapai- partij in Tel Aviv de Israëlische premier, Levi Esjkol, en de minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir, dat voor de eerste maal een Arabisch staats hoofd vredesbesprekingen met Israel heeft voorgesteld. Zij vonden echter, dat de ver klaring van president Bourguiba „grote ge varen" inhoudt. In Ubbergen heeft prinses Margriet de moderne kliniek voor kinder- revalidatie geopend. Bij de ingang werd zij door twee patiëntjes met bloemen verwelkomd. „Het lijdt geen twijfel" aldus mevrouw Meir, „dat het oordeel van Bourguiba voor een deel is ingegeven door zijn verzet te gen Nasser als leider van de Arabische wereld en tegen de politiek van Nasser je gens West-Duitsland". Premier Esjkol her haalde, dat de Palestijnse vluchtelingen, „slechts door de Arabische landen kunnen worden opgenomen". BADAJOZ (AFP) Hoewel de Spaanse autoriteiten zich onthouden van elke mede deling over de twee lijken die zaterdag bij de Portugese grens zijn gevonden, be staat er niet veel twijfel meer dat het de stoffelijke resten zijn van de leider van de Portugese oppositie, generaal Humberto Delgado, en zijn Braziliaanse secretaresse, Ahaina Campos. Aan een vinger van de linker hand van de dode man zat een ring met de initia len H.D. Verder komt de geschatte leeftijd van het slachtoffer, ongeveer zestig jaar, overeen met die van de generaal. Op het lijk is een vliegeniersinsigne gevonden, dat Delgado als voormalig Portugees lucht machtofficier moet hebben bezeten. De stoffelijke resten zijn dinsdagavond na de lijkschouwing begraven op het kerk hof van Villanueva del Fresno. Dit kerk hof en de plaats waar de lijken gevonden zijn, op enkele kilometers afstand, worden streng door de politie bewaakt. Volgens sommige berichten zullen de president van het Spaanse Opperste Gerechtshof, mr. Jose Castan, en de Spaanse procureur- generaal zich met de leiding belasten. hij dinsdagmiddag tijdens het vissen naar garnalen vlak onder de kust een netje in zijn schroef had gekregen waardoor hij niet uit het ondiepe water kon wegko men. De in de buurt vissende Breskens 21 kwam te hulp en de bemanning wist een nylon kabel naar de IJmuidense kot ter over te krijgen. Het weer was rede lijk goed. De IJM. 23 zat echter onwrik baar vast tussen de banken. Dinsdagnacht probeerde schipper De Baare het nog eens, maar toen werd hij van helper in de nood zelf slachtoffer. Broederlijk naast elkaar liggen beide scheepjes nu op het strand. Hun schippers hadden er vanmorgen een hard hoofd in of ze hun schepen bij hoog water op eigen kracht vrij zouden kunnen krijgen. „Afwachten maar," zei schipper Van Belzen, „er zijn er meer afgekomen en we zullen de laatste ook niet zijn. De vangst hebben we in ieder geval naar de afslag in IJmuiden kurinen brengen. De garnaaltjes mogen gerust wat meer op brengen dan normaal vanwege de na righeid waarin we nu terecht zijn geko men". (Zie ook pagina 2) De rechtbank te Amsterdam heeft een 28-jarige buschauffeur vrijgesproken van de hem ten laste gelegde onoplettendheid bij het rijden. De chauffeur was op 19 december vorig jaar in de Stationsstraat in Laren als be stuurder van een bus van de Nederland- sche Buurtvervoer Maatschappij zonder enige aanleiding plotseling naar links ge zwenkt en met een vaart van 37 km tegen een boom gebotst. Van de veertig passa giers werden er 22 gewond, van wie vijf zo ernstig dat zij in een ziekenhuis moes- worden opgenomen. Verdachte had ver klaard zich niets van het gebeurde te kun nen herinneren. Hij was aan zijn laatste rit op die dag bezig. De rechtbank achtte Het tenlaste geleg de niet bewezen. De gemeente Haarlem heeft twee schil derijen aangekocht. Van Jan Toorop (1858-1928) een vrou weportret. Het doek is voor 12.000 ver worven in de kunsthandel. Van Corneille (geb. 1922) is voor 20.000 aangekocht het op twee samengevoegde doeken geschil derde „Stad". Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) Confucius: Streef niet naar een hoog ambt, stre ef naar de zekerheid een hoog ambt te kunnen vervullen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws ...3, 7 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving...4, 5 Langs sluizen en havens5 Feuilleton 9 Radio en t.v9 Kunst ,9 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's In verband met Koninginnedag zal de postdienst worden uitgevoerd als op zondag. Dit betekent dat wij op die dag geen post in ontvangst kunnen nemen. Met Het oog op advertentie-opdrach ten voor zaterdag 1 mei, die men per post verzendt, is het dus noodzakelijk dat deze op donderdag 29 april in ons bezit zijn. Wjj verzoeken u dringend hiermede wel rekening te willen houden, daar orders die op zaterdag 1 mei binnen komen niet meer voor diezelfde dag kunnen worden verwerkt. DE DIRECTIE Voor de vijfde maal sinds de „honderd duizend" als hoofdprijs van de sporttoto is ingevoerd wordt deze aan één deelnemer uitgekeerd. Aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde werd door 637.815 personen deelgenomen, van wie slechts één er in slaagde de uitslagen van alle dertien wed strijden goed te voorspellen. De tweede prijs 124.507,30) wordt door 65 gelukki gen gedeeld, die bruto ongeveer 1950 zul len ontvangen. Voor de 3de prijs 62.253.64) komen 347 personen in aanmerking. Per goed ingevulde kolom wordt ca. 178 uit betaald. (Van onze correspondent) WASHINGTON „Ons doel in Vietnam blijft: agressie te weerstaan, de oorlog te beperken en te komen tot een vreedzame overeenkomst". xDit verklaarde gisteren president Lyndon Johnson op een pérs conferentie, die voor een groot deel aan de crisis in Vietnam was gewijd. Hij her haalde met veel nadruk zijn aanbod van onderhandelingen zonder voorwaarden en omschreef de huidige Amerikaanse poli tiek met de woorden: „hardheid, gecom bineerd met gematigdheid, bereidheid tot vrede naast de weigering terug te trek ken". De president schetste de oorlog in Viet nam als directe Noord-Vietnamese agres sie tegen Zuid-Vietnam, met als doel to tale verovering. De les, die de tijd van München tot vandaag, ons geleerd heeft, zo zei hij, is dat toegeven aan agressie het gevaar voor een wereldoorlog alleen maar groter maakt. Daarmee duidde Johnson aan dat hij de communistische acties in Vietnam beschouwt als een on derdeel van een algemeen patroon van communistische agressie, waarbij China min of meer de rol speelt van Hitler- Duitsland ten tijde van het akkoord van München in 1938. Uitvoerig wijdde Johnson, wiens pers conferentie behalve over de radio ook per televisie werd uitgezonden en die daarom zwaar geschminkt was, verder uit over de gematigdheid en zelfbeheersing van de huidige Amerikaanse politiek van groot scheepse bombardementen op Noord-Viet- nam. In de eerste helft van 1964 stonden de Zuidvietnamezen en ook de Amerikaan se adviseurs in Zuid-Vietnam permanent bloot aan terreurdaden door de commu nisten, aldus de president. Desondanks hebben wij niets tfegen Noord-Vietnam, waar deze terreurdaden vandaan kwamen, gedaan, behalve dan toen in de Golf van Tonkin direkt Amerikaanse schepen wer den beschoten. „Onze zelfbeheersing en gematigdheid werden door de communisten echter als zwakheid uitgelegd en daarom waren wij twee-en-een-halve maand geleden wel ge dwongen over te gaan tot direkte tegen acties." Over het gebruik van kernwapens zei Johnson, dat hij niets had toe te voegen aan de woorden van minister van Defen sie McNamara, die maandag heeft gezegd dat in de huidige situatie kernwapens niet doeltreffend zouden zijn, maar dat de Ver enigde Staten zich niet vast willen leggen op een belofte dergelijke wapens nimmer te gebruiken in de Vietnamese oorlog, Johnson voegde hieraan alleen toe, dat in de 17 maanden, die hij in het Witte Huis heeft doorgebracht, nog nooit een advi seur eventueel gebruik van kernwapens ook maar heeft gesuggereerd. Opvallend was dat Johnson het voorbeeld van zijn ministers Rusk en McNamara vol gend, niet in ging op de belangrijke punten van critiek op de Vietnam-politiek. die steeds luider in de Verenigde Staten zelf, maar ook elders in de wereld, te horen zijn. Noord-Vietnam heeft gisteren bij de In ternationale Controlecommissie geprotes teerd tegen het gebruik van giftige che micaliën bij luchtaanvallen op het Noord- Vietnamese eiland Con Co. Volgens ds Noordvietnamezen hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese toestellen afgelopen zondag een vloeistof en een poeder uitge strooid die de bladen aan de bomen deden verschrompelen en op de huid brandwon den veroorzaakten. De Russen hebben nog niet gereageerd op de Britse instemming met een Rus sisch voorstel om een internationale con ferentie over Cambodja te houden. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1