Rapport over Portugees en Spaans studentenverzet AGENDA en bondig KIWA-gebouw in Rijswijk door prins Bernhard geopend ABASIN BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGG 33 cent Jan van der Pigge Luistervink in Madrid Geen verbetering voor Scheveningse haven Brigadier vrijgesproken van nalatigheid Graafmachine stootte op landmijn Hij werd té kalm... Een ton schade bij brand in Alkmaar Wisselvallig 4 WOENSDAG 28 APRIL 1965 2 Amsterdamse delegatie bezocht beide landen Slaapkwelling Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk r: Keuring waterleidingartikelen steeds belangrijker Kerkelijk nieuws Gereformeerden verlaten interkerkelijk contact in geestelijke verzorging kalmeert zonder slaap te verwekken siA es z n z In Madrid is een oud-SS'er in dienst van de Spaanse regering. Hij luistert de telefoongesprekken af van de in Madrid verblijvende Nederlanders. Zijn naam is Van de Putte en hij is lid. van de Hollandse Club in de Spaanse hoofdstad. Dit verklaarde een lid van de onderzoek-commissie, die door de ASVA en de Studenten raad van de Vrije Universiteit naar Spanje en Portugal is gezonden, gisteren op een persconferentie in Amsterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Den Haag is ernstig teleurgesteld over het op de lange baan schuiven van de verbetering van de Scheveningse bui tenhaven. Dit is in de vergadering van de Kamer meegedeeld, nu het onmogelijk is gebleken dit jaar met de uitvoering te be ginnen. Gememoreerd werd, dat de voorbereidin gen 1,8 miljoen gulden hebben gekost. De verbetering van de haven zal globaal ge schat veertig miljoen gulden kosten. Het ligt in de bedoeling, dat het comité uit het bedrijfsleven voor de verbetering van de Scheveningse havens stappen on derneemt om te bespoedigen dat met de werkzaamheden wordt begonnen. Een 43-jarige brigadier van gemeentepo litie te Geleen is door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken van de hem ten laste gelegde grove nalatigheid, ten ge volge waarvan 1 juli 1964 een arrestant uit het bureau van politie te Geleen zou zijn ontsnapt. De brigadier had de arrestant, die ver dacht werd van feitelijke aanranding der eerbaarheid, een kort verhoor afgenomen en hem daarna, zoals gebruikelijk, naar de agentenwacht gebracht. Daar waren enkele agenten, die echter allen op één na na verloop van tijd vertrokken. Toen nog slechts één agent over was sprong de ar restant door een geopend raam naar buiten en ontsnapte. Ruim een maand geleden reisden vier jonge mensen van Nederland naar Portu gal en Spanje. Ze vormden een onder zoekcommissie van de Algemene Studen ten Vereniging Amsterdam (ASVA) en de Studentenraad van de Vrije Universiteit te Amsterdam Doel van hun reis was de, gevoelens van solidariteit van Nederland se studenten over te brengen en inzicht te krijgen in de samenstelling van de ver schillende organisaties in Spanje en Por tugal. die streven naar meer democrati sche rechten. Uit meegenomen stukken en vraaggesprekken na een verblijf van een week in Madrid en vijf dagen in Lissabon heeft dit viertal dat anoniem wenst te blijven een rapport opgesteld. Hun erva ringen werden dinsdag op een bijeenkomst in de Brakke Grond te Amsterdam aan de pers bekendgemaakt. Uit het ruim dertig pagina'^ tellende rapport blijkt dat in de feodaal geregeer de landen Portugal en Spanje het verzet tegen de regimes van respectievelijk Sala- zar en Franco toeneemt. Het verzet van de jeugdige intelligenia maakt dat de men sen uit de leidende milieus worderi ge dwongen positie te kiezen. „De strijd is op het ogenblik in een be slissend stadium", aldus het rapport." De regering kan haar politiek ten aanzien van de studenten niet wijzigen zonder haar he le beleid te veranderen. De oplossing zal een politieke oplossing moeten zijn." De Portugese studenten zijn georgani seerd in associaties die een legaal be staan leiden. Er zijn sinds 1962 een groot aantal botsingen geweest tussen de Portu gese politie en de studenten die opkwa men voor onderwijshervormingen. leek meer dood dan levend. Ze kon haar gedachten niet ordenen en had moeite met het articuleren van haar woorden. Ze kon niet lopen zonder tegen de muren te steu nen. De gehele situatie wijst er duidelijk op dat zij gedurende de twaalf dagen dat zij geïsoleerd werd in het Huis van Be waring van de PIDE, onderworpen werd aan een wrede behandeling, aan een „slaap- kwelling" (opsluiting in donkere, vochtige cellen van 1,90 bij 75 centimeter), en aan andere martelingen. In Madrid stelde de delegatie een ver slag samen van de gebeurtenissen op de Spaanse universiteiten. Uitvoerig worden de onlusten van de afgelopen maanden vermeld. Onder de Amsterdamse hoogleraren en studenten is onlangs ruim duizend gulden bijeengebracht, in een poging de Spaanse en Portugese studenten concreet te onder steunen. De solidariteit van een buitenlandse stu denten-delegatie echter was voor de leiders van het studentenverzet in Portugal en Spanje een grote steun geweest: sinds 1962 was er geen buitenlandse studenten afvaardiging meer naar Portugal geweest, aldus het rapport. Het rapport noemt een aantal gevallen van arrestaties en martelingen door de ge heime Portugese politie PIDE on der meer van het 20-jarige meisje Gina Azevedo. Zij werd op 25 november 1964 gearresteerd. Haar vader, een journalist, schreef in een brief gericht aan de Portugese minis ter van Binnenlandse Zaken o.a.: „Zij c Minerva Theater (Heemstede), donder dag 20.15 u.: Werkgroep Nederlands Toneel met „De Beer" van Tsjechov en „Als een Phoenix" van Cristopher Fry. (Heemsteed- se Kunstkring). Concertgebouw, donderdag 20.15 u.: Con cert door het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. o.l.v. Olga Ongena. M.m.v. Victor Bouguenon (cello) en Alex van Amerongen (piano)j BIOSCOPEN Cinema Pahtce, 14 en 20 u.: ,,'t Is 'n gek ke. rare, dolle, dwaze wereld", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Spi onage in Hong Kong", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „La Ciociara", 18 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Het strand der liefde", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „De bruid is niet van gisteren", 18 j. Van don derdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De slag om Bastogne", 14 j. Minerva, vandaag en donderdag geen filmvoorstellingen. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De trein", 18 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: .In specteur Callaghan slaat weer toe!", 14 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zelfmoordcommando Japan", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: ..De dame met de camelia's", 14 j. Van donder' dag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Mata Hari", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: Expositie van poppen van Maja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-22.30 u. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Oey Tjeng Sit. Tot 1 mei. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werken van Dirk jan Ribbeling. Tot 23 mei. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks ge opend van 10-20 u. Klassiek grammofoon platenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag ge sloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Expositie door Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondags van 14-17 u. Tot 25 mei. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Keukenhof (Lisse)Openluchttentoon stelling van voorjaars- en zomerbloemen. Dagelijks geopend van 8 uur tot zons ondergang. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voorj aars- en zomerbloemen. Tropentuin en mini- corso. Dagelijks geopend van 9-18 u. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, vandaag 14 u.: Ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Heemstede, vandaag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 23 april). V WOENSDAG 28 APRIL City, 20 uur: „Vroeg rijp". Stadsschouwburg, geen film. Raadhuis Velsen, 19.30 uur: Openbare gemeenteraadsvergadering. Adolf v. Nassauschool, Burg. Enschede- laan 6, Santpoort, van 20 tot 21.30 uur: Re ceptie voor de heer C. Pels. DONDERDAG 29 APRIL City, 20 uur: „Vroeg rijp". Cultureel Centrum 20. uur:-i,,Succulenta!?- avond; lezing over cactussen en vetplan- ten, door de heer Bravenboer. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 10 tot 12.30 u.; filiaal Velsen Noord: 10 tot 12 u. WOENSDAG 28 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vrouw die hij begeerde". Luxor Theater, 19-30 u.-: „Voor wie de klok luidt". Kennemer Theater, 20 u.: Concert Noord' hollands Philharmonisch Orkest. Galerie Boumans, Breestraat 122, expo> sitie werken van de Haarlemse schilders ,De Groep", geopend van 9-18 uur. Verenigingsgebouw, Van Riemsdijklaan 20 uur: lezing van de heer Van der Vegt voor N.V.V.-vrouwen over Amerika. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70. geopend van 15-21 uur. K.S.A.-gebouw, 19.30 uur: Uitvoering .Kindergeluk". R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oost er wijk, openbare leeszaal, geopend van 14-21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 14-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 19-21 uur; r-k. leeszaal geopend van 19-21 uur. DONDERDAG 29 APRIL Kennemer Theater, geen film. Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „De ge heimzinnige ruitenvrouw". Promenade, Meerstraat, 20 u.: Jaarver gadering Volièrevereniging. „De Kelder", 19.15 u.: Ouderavond Meis jesgilde Regina Coeli. Statenhuis, Velserweg, Open klaverjas drive Honk- en Softbalver. „Rooswijk". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie werken van de Haarlemse schilders „De Groep", geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum phiusstraat, geopend van 19.30-21.30 uur Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70. geopend van 15-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal, geopend van 14-21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 19-21 uur. In Angeren (Betuwe) is de heer H, Peters met zijn graafmachine op een landmijn gestoten. De explosie, die tot ver in de omtrek iedereen opschrikte, drukte de graafmachine, die (6'/s ton weegt), een meter opzij en sloeg in de grond een krater van anderhalve meter diep en enkele meters breed. Beschermd door de wanden van zijn kabine kwam de heer Peters met de schrik vrij. De kracht van de explosie vernietigde een wiel van de machine- In twintig jaar is in deze omgeving, die jarenlang in de oorlog frontgebied is geweest, geen ongeluk met landmijnen gebeurd. Vanmorgen vroeg is de bemanning van de twee bij Wijk aan Zee ge strande kotters begonnen met het lossen van de lading bestaande uit honderden kilo's garnalen. Met de meeste spoed is de vangst naar de IJmuidense veiling gebracht. m êmmm m Prins Bernhard heeft vanmorgen te Rijswijk het nieuwe gebouw van het keuringsinstituut voor waterleiding artikelen (K.I.W.A.) te Rijswijk officieel geopend door een duurbeproevingstoe- stel voor drie kranen in werking te stellen. Staatssecretaris Bartels wees erop dat het wetenschappelijk speurwerk van het K.I.W.A. van grote betekenis zal blijken tegen de achtergrond van de moeilijk heden waarvoor de toekomstige drink watervoorziening in Nederland zich ge steld ziet, vooral door een steeds groter gebruik van oppervlaktewater. De heer W. Mensink, voorzitter van de vereniging van exploitatie van waterlei dingbedrijven in Nederland, zei dat het beleid op het gebied van de drinkwater voorziening niet meer lokaal en regionaal bepaald is, maar bezig is een nationale aangelegenheid te worden met belangrij ke internationale aspecten. Dit laatste in het bijzonder door de overwegende betekenis die de Rijn voor de drinkwatervoorziening nu en in de toe komst heeft. Het bruikbaar houden en het zo mogelijk verbeteren van het water van die rivier vormt een onderwerp van moei zaam overleg in de internationale Rijn commissie. Hij vroeg zich af of de organisatie van de openbare drinkwatervoorziening in Ne derland en de structuur van de bedrijven passen in de toestand die hij heeft ge schetst. Nederland telt thans 176 water leidingbedrijven, waarvan bijna de helft, namelijk 86, in Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland. Als binnen enige tijd een technische oplossing is gevonden voor de bronnen van de watervoorziening van de kustprovinciën zal de grote verscheiden heid van waterbedrijven het vinden van een oplossing van de financiering van de bouw en de exploitatie van de benodigde werken in ernstige mate bemoeilijken. Als de tekenen niet bedriegen zullen in de komende tientallen jaren miljarden gul dens in de drinkwatervoorziening moeten worden geïnvesteerd. Onverbrekelijk daarmee verbonden schijnt de eis de structuur van de bedrij ven aan de zich wijzigende omstandighe den aan te passen, aldus de heer Mensink tot de aanwezigen in een tijdelijk pavil joen op het terrein van het nieuwe ge bouw. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Bladel dr. L. J. Cazemier, em. pred. te Schiedam, die deze benoeming heeft aan genomen. Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen (7e pred.pl.) dr. N. van Egmond te Haar lem Yzendijke (toez.) G. M. C. de Vries te Retranchement. Geref- Kerken Beroepen te Zuidhorn H. Kuiper te Nordhorn (Did.). Deputaten van de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben verklaard, dat ze door de jongste beslissingen van het Contact In Overheids zaken (C.I.O.) en het Contact In Over heidszaken-Militair (C.I.O.M.) ten aanzien van de protestantse geestelijke verzorging bij de koninklijke landmacht in de onmo gelijkheid verkeren hun opdracht naar eer en geweten verder uit te voeren. Ze be sloten de generale synode ontheffing van hun opdracht te vragen. Hunnerzijds wil len zij de samenwerking in het CIOM op schorten totdat de komende generale sy node zich over de kwestie zal hebben uit gesproken. Henk Polko uit Enter zal heus niet de eerste zijn geweest, die voor een examen een paar tabletjes slikte om de zenuwen wat in toom te houden. Al enige keren was hij gezakt voor het theoretische gedeelte van het rij examen en dit keer zou 't goed gaan. Henk werd door de tabletjes inder daad erg rustig. Hij viel zelfs in een diepe slaap en werd pas wakker toen de tijd waarop hij examen had moe ten doen allang verstreken was. De tabletjes hadden prima gewerkt. Al leen't waren geen zenuwtabletjes maar slaaptabletten van zijn vader geweest Advertentie 14013 224. Wat was er intussen met Orak ge beurd? We hebben hem achtergelaten, terwijl hij met veel moeite het wiel in beweging hield om de vliegmachine te laten zweven. Maar zijn armen werden als lood, zijn vingers voelde hij niet meer en de tong hing hem bijna op de schoenen. Er kwam een moment, dat hij niet meer kon, en zodra het wiel stilhield, stortte het vliegmachien van professor Li- Ko-Ko omlaag. Bootsman Orak waagde een sprong en voordat het toestel op de wolk aan stuk ken sloeg, dook hij door de schoorsteen naar binnen. Het was nog een hele hoog- 'e, maar gelukkig kwam hij precies in een kist met wolkenmassa terecht waar hij een beetje beduusd bleef rondkijken. Van Bram, Tutu en de professor zag hij geen spoor. Maar wél hoorde hij plotseling harde stemmen, die hij niet kende. Vóórdat hij wist, wat er gebeurd was, wilde Orak lie ver niet gezien worden. En daarom keek hij haastig rond naar een plaatsje, waar hij zich zou kunnen verbergen IK 666RIJP ER K1IETS VAK)HET SCHIP VAART VAN VOREN EN WAAROM AAN 06 ACHTERKANT NIET NOU, IK HOUD Op MET NAWUIVEN OH,WAAR KOMT HIERAAN 0626 KANT WATER VANDAAN? ZOU 06 U50PPIANK l/EK IIJN -1K6A NAAR HUIS 1765-E Nieuw camouflagemateriaal. De Konink lijke Landmacht krijgt binnenkort de be schikking over nieuw camouflagemateri aal. De thans in gebruik zijnde camou- flagenetten (vervaardigd van touw en jute) worden vervangen door standaard- netten met eenheidsafmetingen van 4,5 bij 4,5 meter. De nieuwe netten zijn ver vaardigd van plastic. Dunne stukken plasticdoek zijn aan de randen ingesne den, zodat ze gaan opkrullen en een „bladereffect" vertonen. Advertentie DER Ter gelegenheid van dit jubileum brengen wij ónder dit merk een nieuwe coronasigaar in de kwaliteit van 37 cent, maar dan voor in CEDERHOUTEN kistjes van 25 en 50 stuks. Natuurlijk weer alleen bij de oudste speciaalzaak van Haarlem en om streken Grote Houtstraat 81 (U weet wel, tegenover V. D.) Telefoon 12177 Gisteren heeft een felle brand twee labo ratoria verwoest in het Landbouwhuis te Alkmaar. De laboratoria behoorden toe aan het kaas- en botercontrolestation Noord-Holland en aan de Bond van Coöpe ratieve Zuivelfabrieken. De schade wordt op ruim een ton geschat. AAfUVAAAAAAAAAAfVfWtA/WUVAAAA/UWMKAAAAAAAMiAMW <WVW\A<MWUWKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAV Het K.N.M.I. deelt mee: in de afgelo pen nacht nam de buiigheid tijdelijk af en tijdens opklaringen kwam in het binnen land plaatselijk nachtvorst voor. Boven het vasteland van Europa blijft een depressie- gebied aanwezig, waarin plaatselijk flinke buien voorkomen. Een kern van deze de pressie trok van de Povlakte over Oosten rijk naar Tsjechoslowakije en bracht voor al in Zuid-Oostenrijk veel neerslag. Het re- gengebied, dat bij deze storing behoort, breidde zich vanmorgen in westelijke rich ting over Duitsland uit. De kans bestaat dat resten van dit regengebied vanavond en vannacht ons land bereiken. Omdat in de middag weer buien tot ontwikkeling kunnen komen, blijft het weer een wissel vallig karakter behouden. In de tempera tuur komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Maximum en minimam- M 1 S c temperaturen binnen- en buitenland ■Ho 1 c 2 w Den Helder licht bew. O 10 Ypenburg mist w.stil 9 4 Vlissingen regenbui nnw 8 5 Eelde licht bew. O 9 4 De Bilt mist w.stil 11 2 Twente zwaar bew. w.stil 10 1 Eindhoven mist w.stil 10 2 Z.-Limburg regen w.stil 9 4 Helsinki onbewolkt no 13 3 Stockholm onbewolkt ono 9 - 4 Oslo rege- nno 10 5 Kopenhagen zwaar bew. ono 7 5 Aberdeen zwaar bew. nno 9 2 Londen geheel bew. nw 9 4 Amsterdam zwaar bew. O 11 4 Brussel half bew. w.stil 10 3 Luxemburg geheel bew. w.stil 7 2 Parijs zwaar bew. w 8 3 Bordeaux licht-bew. w.stil 14 3 Grenoble geheel bew. w.stil 11 4 Nice onbewolkt w 20 9 Berlijn regen ono 11 7 Frankfort zwaar bew. zzw 10 2 München half bew. w 9 3 Zürich regenbui zw 8 3 Genève regenbui zzw 8 3 Locarno lich' bew. w.stil 15 -2 Wenen regen wnw 9 4 Innsbruck mist O 8 -0 Belgrado geheel bew. nw 18 10 Athene onbewolkt wnw 18 14 Rome half bew. 17 10 Barcelona licht bew. 20 7 Madrid licht bew. 21 4 Mallorca half bew. w.stil 20 11 Lissabon licht bew. nno 19 11 Donderdag 29 april Zon op 5.15 uur, onder 20.01 uur. Maan op 4.58 uur, onder 17.28 uur. Hoog en laag water ln IJmuiden Woensdag 28 april Hoog water 1.51 uur en 14.13 uur. Laag water 9.33 uur en 22.07 uur. Donderdag 29 april Hoog water 2.32 uur en 14.49 uur. Laag water 10.19 uur en 22.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2