Charmant! 'n echte „Step"... Pakistaans Psychiatrische inrichting St. Bavo viert het gouden bestaanfeest offensief in Biar Bet Vijftig jaar bewogen historie in psychiatrische verpleging Premier Cals werd boos over „meelezers" LIMONADE- UAZEUSE Nltutf SPELDJE m mmmmmaMmmmswi Doden in het verkeer Openlucht-recreatie thema voor een nationale foto- en film wedstrijd Tegen hoofdverdachte OSTO-afaire vier jaar geëist Longtuberculose op Karei Doorman INCIDENT NA TIEN MINUTEN Regeringsverklaring was voor de Kamerleden geen verrassing meer 7 2 FLESSEN WOENSDAG 28 APRIL 1965 CAMERA -NATURA" C.N.V. voldaan Toeristen voor Griekenland nu met Schreiner Nieuwe kantine Verpleging N.K.V. verheugd yiJii jj Ifl Ml I i WMIMII Opgetogen Haar liefste ..lach is voor hem. voor zijn gelukkige keuze. Een StepVoor dat kokette Step- gebaar - lichte vingerdruk, pffft. wolkje parfum of lotion. Nevelfris verdeeld. Step accentueert vrouwe- lijke charme. Daarom: ook voor zo'n waardevolle Step. In uw tasje. Op uw toilettafel. Step. Uw bekoor lijkheid kan er niet buiten I Dus let op 't Step-embleem bij de parfume rie. Déar is ook Step-service. voor Nederland Fresiaplein 3 Wassenaar Het N.K.V. meent dat déze regering zich door de aanpak van werkelijk structurele problemen onderscheidt van het vorige ka binet. Het N.K.V. heeft met voldoening ge constateerd dat tal van thans door de' re gering aan de orde gestelde zaken een dui delijke aansluiting vinden op het gezamen lijke actieprogramma van het N.V.V. en het N.K.V. Het acht het een gelukkige Het bestuur van het Christelijk Nationaal Verbond heeft eveneens met belangstelling kennis genomen van de regeringsverkla ring. Het heeft de inhoud van de sociaal economische paragraaf met instemming begroet. Met voldoening constateert het C.N.V. dat het huidige kabinet een open oog heeft voor de problemen van de eco nomisch zwakkeren, gezien het voornemen van het invoeren van een speculatiewinst belasting, de grotere bereidwilligheid tot het beschikbaar stellen van gelden voor gemeenschapsvoorzieningen en de voorge nomen subsidieverhoging van de volkswo ningbouw. Het C.N.V.-bestuur heeft er met instem ming kennis van genomen dat het nieuwe kabinet aan de Ser-adviezen zal vragen over de prijsvorming van onroerend goed en over een nieuw systeem van loonpoli tiek. Wat dit laatste punt betreft meent het C.N.V. dat in de huidige situatie niet nog geruime tijd doorgegaan kan worden met het huidige stelsel Tegen de belangrijkste verdachte in de zaak van de Rotterdamse havenfraude, een zestigjarige directeur van het scheep vaartbedrijf Osto, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam vier jaar gevangenisstraf geëist. De officier achtte bewezen, dat hij zich in de afgelopen jaren schuldig heeft ge maakt aan uitlokking van en medeplich tigheid aan valsheid in geschrifte en aan verduistering. Met vervalsingen en verduisteringen, di« werden geleid door de staf van het Osto- bedrijf, is de afgelopen jaren een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid ge weest. Zij werden gepleegd ten nadele van een aantal buitenlandse rederijen en bin nenlandse verladersbedrijven. Reeds eer der moesten zeventien verdachten in de Rotterdamse havenfraude terechtstaan. Daaryoe genoodzaakt door de houding der Griekse regering heeft het Eindhoven- se reisbureau F.l.T. de wekelijkse Ite- vluchten met Nederlandse vakantiegan gers, die tot nu toe werden uitgevoerd met vliegtuigen van de Zweedse maat schappij Osterman Air, thans toever trouwd aan Schreiner Airways. Naar bekend is bleef vorige week een groep van vijftien Nederlandse toeristen op Schiphol staan, aangezien de Griekse regering onverwacht weigerde het Zweed se toestel landingsrechten voor de vlucht naar Athene te verlenen. De Griekse rege ring huldigt namelijk het standpunt dat Nederlandse toeristen, die naar Grieken land gaan, moeten worden vervoerd in vliegtuigen van Nederlandse of Griekse luchtvaartondernemingen. KARACHI (Reuter en AP) Pakistaan se strijdkrachten zijn dieper doorgedron gen in de Rann van Koetsj, het gebied waarop India aanspraak maakt. Na vier dagen van zware strijd hebben de Pakis taanse troepen een strategische positie be zet bij Biar Bet. De Pakistaanse troepen zouden thans 30 kilometer binnengedrongen zijn in het ge bied, dat India als zijn grens beschouwt. Een woordvoerder Van het Indische mi nisterie van Defensie heeft vandaag ge weigerd commentaar te geven op de be weringen van Pakistan dat zijn troepen grote successen hebben geboekt bij de ge vechten in de Rann van Koetsj. Een Indische woordvoerder zei dat aan de zijde van India sedert 9 april 65 slacht offers zijn gevallen. De Pakistani zouden 140 man hebben verloren. Pogingen van „bevriende landen" een volledige wapenstilstand tot stand te bren gen gaan voort. De Britse ambassadeur John Freeman heeft een ontmoeting gehad met premier Sjastri en „de bezorgdheid" van zijn regering overgebracht over de ge vechten. De Britse ambassadeur bij Pakis tan heeft hetzelfde gedaan. De Amerikaan se ambassadeur Chester Bowles ontmoette president Radhakrisjnan van India van morgen. DE WEEK van de Fotografie opent eveneens op 8 mei a.s. en kenmerkt zich dit jaar door een zeer groot aantal plaatse lijke en regionale evenementen als lezin gen met dia's, clubexposities, foto-bals en wat dies meer zij, die al bij voorbaat ver zekerd zijn van grote belangstelling van het publiek: Want ook dat Nederlandse publiek is de laatste tijd enorm foto- (en film)- „bewust" geworden. (Van een onzer verslaggevers) „CAMERA-NATURA" heet het mo tief voor de nationale foto- en filmwed strijd 1965 die op 8 mei a.s. start ter gelegenheid van de tiende Week van de Fotografie, en die georganiseerd wordt door de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie en de Stichting Recreatie, in samenwerking met de Stichting Ruimte voor de Jeugd en de ANWB. Vier „sponsors" dus voor deze jaarlijkse foto-wedkamp die voor alle amateurfotografen en cineasten open staat en waarin kostelijke prijzen en pre mies te verdienen vallen. De bedoeling is: foto's, dia's en/of films, die „recreatie" in de ruimste zin uitbeelden: met tent, bungalow óf caravan, te water of op de speelwei, en zowel wat de volwassen openlucht-genietingen als de jeugdre- creatie betreft bij spel en sport (géén wedstrijdsport), bij de studie van plant en dier of gewoon, bij het lekker luieren. Een eindeloos onderwerp dus, dat ieder een aanspreekt en waarbij zelfs de prille amateur een gerede kans maakt op vol treffers. DE WEDSTRIJD is verdeeld iri drie groepen (zwart-wit en kleurenfoto's, dia's en smalfilms met of zonder geluid; de eerste groep weer onderverdeeld in een jeugdklasse en een afdeling volwassenen). Voor bepaalde specifieke thema's worden extra premies beschikbaar gesteld en men kan inzenden tot 31 augustus (foto's en dia's), respectievelijk 15 september (smalfilms). Een kleurrijk foldertje met alle voorwaarden en prijzen wacht u bij de fotohandelaar, die tijdens de Week van de fotografie tevens voor al zijn klanten een brochure in kleurendruk „Camera Re- cratie" klaar heeft liggen. Dit geschenk van de Stichting Bevordering Amateurfo tografie en de ANWB bevat in 36 pagina's een groot aantal foto- en filmtips voor va kantie en weekend en voorts een keurcol- lectie toeristische voetspoor-, fiets- en bromroutes, compleet met stafkaartjes van de ANWB, waarvoor uiteraard de meest fotogenieke routes zijn uitgekozen. DAT BLIJKT WEL uit het feit dat er op het ogenblik in ons land niet minder dan drie miljoen amateur-fotografen en nog eens tweehonderdduizend idem-smal- filmers zijn, die vrijwel stuk voor stuk de vijfdaagse werkweek, de achturendag en twee tot vier weken vakantie deelachtig zijn: zeeën van vrije tijd die zij met de miljoenen andere recreatie-zoekenden, zoveel mogelijk in de vrije natuur, aan strand en bos, op heide en plas door brengen. Zoveel mogelijk want in fei te is er nu al recreatieruimte tekort: en mede daarom is deze fotowedstrijd zo be langrijk. Belangrijk als een massale ma nifestatie die mogelijk de overheid nog eens doordringen zal van het feit, dat het de hoogste tijd wordt om eerst (en voor al haast te maken) met het scheppen van nieuwe recreatieruimte. Lichtend voorbeeld daarvoor is het Am sterdamse Bos, waar op mooie weekends honderdduizenden de zo nodige rust en ontspanning vinden. Maaar er zijn alleen in de Randstad en de andere grote bevol kingscentra van ons land nog minstens elf van zulke „Amsterdamse Bossen" no dig, elk van rond duizend hectaren, waar van een nabij Groningen, bij Leeuwarden en bij Den Haag, drie voor Amsterdam en vier voor Rotterdam. De plannen daar toe zijn allang klaar (rapport Recreatie ruimte Nederland van het Nationaal Plan bureau), maar staan wegens de ho ge kosten (rond een miljard gulden) al en kele jaren in de ijskast. De Stichting Re creatie hoopt nu, dat de nieuwe minis ter van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, mr. M. Vrolijk „zijn naam eer zal aandoen" en met de verwezenlij king van dit Groene Meerjarenplan een begin maken, opdat hardwerkend Neder land gelegenheid zal blijven vinden, zich in zijn vrije tijd te ontspannen en nieuwe krachten op te doen. Daartoe kan ook de wedstrijd Camera-Natura zijn stimuleren de steentje bijdragen en men hoopt dan ook op veel, zéér veel uitzendingen. Advertentie De rooms-katholieke psychiatrische inrichting St. Bavo in Noordwijkerhout bestaat dit jaar een halve eeuw. Dit feit wordt op donderdag 29 april officieel herdacht met een pontificale hoogmis die wordt opgedragen door de bisschop van Rotterdam msr. M. A. Jansen. Daarnaast viert de grote psychiatrische in richting het gouden bestaansfeest met een receptie en feestelijkheden en sport wedstrijden voor personeel en patiënten. Ter gelegenheid van het jubileum is voorts en gedenkboek met de titel „Rond de koepel van Sint Bavo" uitgegeven. De Stichting Sint Bavo heeft een uitge breid gebouwencomplex in Noordwijker hout. Men heeft er ruimte voor de behan deling en verpleging van achthonderdvijf tig mannelijke rooms-katholieke patiënten boven de zestien jaar. De patiënten zijn voornamelijk afkomstig uit ZuidrHoliand, Noord-Holland en Utrecht. De verpleging van de geestelijk gestoorden in Sint Bavo geschiedt door de Congregatie van de Broeders van Liefde. Ruim vijftig jaar geleden kochten de broeders van liefde in Noordwijkerhout en kele percelen terrein voor de bouw van een psychiatrische inrichting. Het was uitermate moeilijk in deze omgeving een groot terrein te vinden, het werd een aan- eenplakken van diverse kleinere stukjes. Maar in 1914 kon er toch worden gebouwd. Het hoofdgebouw van de inrichting, dat in een T-vorm werd neergezet heeft nog die typische stijl van het begin van deze eeuw: veel puntige gevelhoeken, dakkapel len en versieringen met geelgetinte steen randjes. In de afgelopen vijftig jaar is er veel veranderd op Sint Bavo. Er werden vele nieuwe gebouwen neergezet, naarmate de diverse psychische therapieën werden ont wikkeld en het karakter van de inrich? ting veranderde eveneens drastisch. Vroeger beschouwde men een psychiatri sche inrichting min of meer als een op bergplaats voor geestelijk zieken, tegen woordig hebben de inrichtingen veel meer een open karakter, men zet de patiënten aan tot bezig zijn, tot het beoefenen van sport, spel en leert hen creatief bezig zijn. Het grootste deel van de achthonderd pa tiënten die thans op Sint Bavo worden behandeld verkeert daar op vrijwillige ba sis. Er wordt dus in veel grotere mate geappelleerd aan de eigen verantwoorde lijkheid van de patiënt. Een zeer klein ge deelte van de patiënten verblijft in Sint Bavo gedwongen, dat wil zeggen met een rechterlijke machtiging. worden gebruikt is het leven van de psy chisch gestoorde patiënt veei prettiger en humaner geworden. Vroeger verkeerde men in de overtui ging dat de geesteszieke in bed ver pleegd moest worden, thans is men er zich van bewust dat de lichamelijk volkomen gezonde psychisch gestoorde juist actief bezig moet zijn. Daardoor kampt men op Sint Bavo met een groot ruimtegebrek. Er is voldoende slaapruimte, maar te weinig leefruimte. Er wordt echter nog steeds gebouwd. Onlangs kwam een nieuwe kantine, die in middels al weer te klein geworden is, ge reed en thans wacht men op de rijksgoed keuring voor de bouw van een opname paviljoen voor observatie, met een afde ling voor jongere patiënten, een afdeling voor ouderen en een afdeling voor psycho -therapie. De hele bewogen geschiedenis van Sint Bavo staat in het gedenkboek beschreven. De geneesheer-directeur van de stichting, dr. P. A. IF. van der Spek zal in zijn rede die hij donderdag 29 april ter gelegenheid van het jubileum uitspreekt ingaan op de veranderingen die zich in de afgelopen vijftig jaar hebben voorgedaan. Donderdagmorgen oni tien uur zal de pontificale hoogmis worden opgedragen. Om half drie 's middags is er een her- denkinsbijeenkomst in de toneelzaal, waar behalve de geneesheer-directeur ook de hoofdinspecteur voor de geestelijke volks gezondheid, de heer J. A. Veraart, een lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de burgemeester van Noordwijkerhout en enkele anderen zullen spreken. Hierna wordt de receptie gehouden. De 61-jarige heer J. J. Wiepjes is in Purmerend op de hoek van het Juliana- plein geslipt en met zijn bromfiets tegen een vrachtwagen terechtgekomen. De man overleed in het ziekenhuis. De 25-jarige Amsterdammer J. K. Hoo- geveen is vannacht in Amsterdam met zijn scooter tegen de pui van een huis gereden en aan zijn verwondingen over leden. Aan boord van het vliegkampschip „Ka- rel Doorman", momenteel voor een perio dieke onderhoudsbeurt op de werf van Wilton Fijenoord te Schiedam, heeft zich een licht geval van besmettelijke longtu berculose voorgedaan. Een onmiddellijk daarop ingesteld onderzoek naar gevallen van mogelijke besmetting in de omgeving van de betrokkene is thans nog gaande. Er bestaat voorshands geen reden tot on gerustheid. De betrokken patiënt, een ma troos der eerste klasse, is voor behande ling overgebracht naar het marinehospi taal te Overveen. De maquette geeft een beeld van het gebouwencomplex van Sint Bavo in Noordwijkerhout, waar ruim acht honderd patiënten uit Nrd.-Holland, Zuid-Holland en Utrecht worden ver pleegd. De laagbouw, rechts op de foto, is het nieuwe opnamepaviljoen, dat in de boomgaard zal worden ge bouwd en waarvoor men de rijks- goedkeuring binnenkort verwacht. Het statige hoofdgebouw van de psy chiatrische inrichting Sint Bavo in Noordwijkerhout. Sint Bavo viert 29 april het gouden jubileum. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister-president Cals was gistermiddag in de Kamer nog geen tien minuten aan het woord toen zich een merkwaardig incident voor deed. Opkijkend van zijn papieren onderbrak de premier zichzelf met de woorden: „Zal ik toch maar doorgaan, meneer de voorzitter? Ik merk dat er nogal veel wordt gelezen". Even was het stil in de Kamer. Ieder een wist waar de premier op doelde, 's Morgens waren aan alle Kamerleden gedrukte exemplaren van de regerings verklaring ter hand gesteld. Het was de bedoeling dat de Kamerleden het stuk zouden lezen en weer zouden inleveren vóór het begin van de vergadering. Toen mr. Cals met zijn uiteenzetting begon, haalden echter vele Kamerleden de regeringsverklaring te voorschijn en gingen meelezen. De premier sprak zo doende voor een vergadering van groten deels lezende Kamerleden. Advertentie CEZINSFLESSEN TIJDELIJK BIJ Enkele ogenblikken na de interruptie van mr. Cals reageerde de kamervoorzit ter. mr. Van Thiel, met de opmerking: „Misschien is de minister-president ervan op de hoogte dat een van zijn eigen diens ten het stuk heeft gedistribueerd. Waarom zouden de Kamerleden er geen gebruik van mogen maken?" De premier was er echter niet erg over te spreken. Mr. Van Thiel verklaarde nog dat het stuk in een „misleidende envelop pe" was bezorgd en dat er blijkbaar ver gissingen waren gemaakt. „Dan is deze vergissing gemaakt door een samenspel van uw en mijn diensten," zo besloot mr. Cals dit eerste incident met de Kamer. Het meelezen van de redevoe ring werd overigens niet gestaakt- Voor veel Kamerleden bevatte de rege ringsverklaring door deze gang van zaken geen verrassingen meer. Mevrouw Cais en haar oudste zoon volg den de vergadering vanuit de voorzitters- loge. In de diplomatenloges zaten o.m. de plaatsvervangend gevolmachtigde minis ter van Suriname, mr. Einaar, en de Brit se en Indonesische ambassadeurs. De leden van het kabinet en de zes her benoemde staatssecretarissen waren al len aanwezig. Zij moesten tot half twee geduld oefenen voordat de ministerpresi dent aan het voorlezen van de ongeveer 16.000 woorden tellende regeringsverkla ring kon beginnen, want eerst moest de voorzitter zich door een enorme reeks me dedelingen worstelen. De heer Slotemaker de Brui- n e (P.S.P.) verzocht een interpellatie te mogen houden over het Nederlandse rege ringsbeleid ten opzichte van de oorlog in Vietnam. Daarover zou vanmiddag wor den beslist. Oud-minister Cals trad gisteren voor het eerst als minister-president in de politieke arena aan het Haagse Bin nenhof om de kamerleden in kennis te stellen van de voornemens van het nieuwe kabinet. Mevrouw Cals en haar oudste zoon luisterden in een der loges aandachtig toe. Een novum in de parlementaire ge schiedenis was de beëdiging van mr. ga rijnen tot Kamerlid. Het is zelden of nooit voorgekomen dat een afgetreden premier terstond lid van de Tweede Kamer werd. De heer Aantjes, die rapporteur was over deze benoeming, oogstte voordat de be ëdiging plaats had een onverwacht lach succes je door zijn verklaring: „Aangezien de heer Marijnen reeds eerder lid der Ka mer was, blijkt dat hij de vereiste leef tijd heeft bereikt." Na het afleggen van de vereiste eden ging mr. Marijnen in de achterste KVP-bank naast zijn fractiegeno te mej. Klompé zitten, de oude plaats van premier Cals. Het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft als voorlopig commentaar op de re geringsverklaring te kennen gegeven ver heugd te zijn over het feit dat de nieuwe regering haar beleid wenst te voeren in perspectief op dieper ingrijpende hervor mingen, die in de komende jaren in toe nemende mate de aandacht zullen vragen. Voor de verpleging van de patiënten be schikt men op Sint Bavo over een uitge breide medische staf en een groot aantal broeders der liefde, die het wel en wee van de patiënten zeer ter harte gaat. Na de eerste wereldoorlog, toen nieuwe thera pieën werden toegepast, nog later, toen o.m. de schoktherapieën opgeld deden en na 1953 toen nieuwe medicamepten konden

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7