Kamer trad kabinet vriendelijk maar zonder gejuich tegemoet Naast lof voor frisse ideeën ook scherpe modieuze HET WEER Visserij heeft problemen nog niet overwonnen Amerikaanse mariniers in San Domingo geland i UITGERUST! Koninginnedag niet zonder zon Redder van Titov ïr. S. A. Posthumus staatssecretaris Verkeer en Waterstaat Een nieuwe lente, een nieuwe naam Prinses Beatrix verkocht de „Strijdkreet" Hoofdstad door opsta ndeli n gen bezet Gestrande kotters zijn weer vlot Overdracht van vries-hektrawler „Kemphaan" Uitgeslapen? néén... DRAKACEL urn MODEHUIS Telefoon020 - 22 35 96 - Amsterdam Opklaringen Verbijsterend ■ËkM ÜPdfl Het woord is aan OP KONINGINNEDAG zijn de kantoren van Haarlems Dagblad en De IJmuider Courant NA 1 UUR GESLOTEN In de krant van heden: De Gaulle houdt Duitslandspel vast pagina Koninklijke onderscheidingen pagina 19 en 21 Veroordeling EEN NIEUWE TAS? WILMS FLOET ook paraplu's 50e JAARGANG NUMMER 148 DONDERDAG 29 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Seopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 oent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het nieuwe kabinet gisteren een vriendelijke ontvangst bereid, maar ook een afwachtende houding aangenomen. Van de drie regeringsfracties bleken de socialisten het best te spreken te zijn over de nieuwe ploeg en het regeringsprogramma. De katholieken vonden dat het programma veel positiefs bevat. De Anti-Revolutionairen willen het nieuwe kabinet wel een eerlijke kans geven, maar maakten zich zorgen over de finan- - cieel-economische vooruitzichten. De A.R.P. had zelfs meer critiek dan de C.H.U., die nu in de oppositie is. De C.H.U. vreest dat het kabinet de eigen mogelijkheden overschat maar had verder lof voor de frisse ideeën in het regeringsprogramma. De V.V.D. nam een duidelijk oppositiestandpunt in, lijn recht tegenover de regering. De afwachtende houding van de kamer hangt vooral samen met de vaagheid van de regeringsverklaring over de financie ring van de uitgavenverhoging. Er wer den daarover heel wat vragen gesteld. Ver rassingen hebben de discussies echter nauwelijks opgeleverd. Het enige onver wachte was de critische houding van de nieuwe A.R.-fractieleider de heer Roolvink die de sombere voorspelling deed dat de regering door de komende uitgavenverho ging, de belastingverlaging en de loonsver hogingen de inflatie niet meer in de hand zal kunnen houden. Zijn pessimisme stak nogal schril af bij het optimisme van de beide andere rege ringsfracties. De nieuwe fractievoorzitter, van de P.v.d.A., drs. Nederhorst, voorspel de dat het wel zou meevallen en gaf de regering alleen de raad om de financiële kant duidelijk in het oog te houden. Er is gisteren in de Kamer uitvoerig gepraat over de vraag of het beleid nu is omgebogen en zo ja op welke punten. De katholieke en de socialistische fractievoor zitter kwamen beiden tot de conclusie dat hier en daar lijnen zijn doorgetrokken, ac centen zijn verschoven en op verschillen de punten beleidslijnen omgebogen. Drs. Schthelzer vond het resultaat een goed evenwicht tussen particulier initiatief en voorzieningen voor de gemeenschap. Drs. Nederhorst vond dat de eindbalans voor zijn fractie slechts twee verliesposten be vat: de twee huurverhogingen en de instel ling van het ministerschap zonder porte- Advertentie Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 134 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). (Van onze weerkundige medewerker) Wij hebben sinds 1949 zestien keer ko ninginnedag op 30 april gevierd, slechts twee keer, in 1956 en 1959, met regen achtig weer. Meestal is het op 30 april in ons land droog maar koel. Het koudst was het in 1956, toen het kwik niet boven 10 graden kwam. In 1952 was het daareu tegen 's zomers, met in het zuiden ruim 25 graden. Morgen zal 30 april overdag beneden de normale temperatuur van 15 graden blijven. Het wordt een koele feest dag, maar enkele zonnige perioden zullen niet ontbreken. In het binnenland kunnen enkele buitjes vallen. April is met 105 mm. regen (in De Bilt) veel te nat geweest. Het record staat op april 1903 met 126 mm. In Friesland en Drente is men nu al boven de 120 mm Ook de zon liet veel te vaak verstek gaan. Zij scheen deze maand 98 uren tegen nor' maal voor april 164 uren. Verwachting tot morgenavond: Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwe gend matige noordoostelijke wind. Iets hogere middagtempe- raturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. feuille. De andere onderdelen, zoals de uit breiding van de ontwikkelingshulp, de maatregelen tegen speculatie, de maatre gelen inzake bodemgebruik, de overheids positie bij de olie- en aardgaswinning, de grotere armslag voor de gemeenten en de aandacht voor de gemeenschapsvoorzie ningen vond hij pluspunten. Voor de liberale fractieleider, mr. Geert- sema was het geen vraag of het beleid is omgebogen. Hij vond het verbijsterend dat de K.V.P. en de A.R. niet in staat waren geweest om kandidaten te leveren voor de portefeuille van Financiën, zodat zowel die van Economische Zaken als die van Financiën nu aan de socialisten is toegevallen. Hij vond het kabinet wel een De man, die op het laatst van de oorlog de uit 't kamp Aschendorf ontsnapte Rus sische gevangene Georgi Titov gedurende twee weken voor de Duitsers heeft ver borgen en heeft verpleegd, is gevonden. Het is de 83-jarige Derk Bodewits, een nu rustend landbouwer in Boertange. Hij zal de Rus echter nooit kunnen zien omdat hij nu blind is. ploeg van sterke persoonlijkheden, maar betwijfelde of het wel homogeen zal blij ken te zijn. De Kamer heeft uitvoerig gepraat over de achtergronden van de formatie. Veel nieuws is daarbij echter niet aan het licht gekomen. Mr. Geertsema noemde het ver bazingwekkend dat de K.V.P. en de A.R.P. tijdens de informatie-Schmelzer niet bereid waren tot enige concessie om het kabinet- Marijnen te behouden. Die informatie van drs. Schmelzer noemde hij „slordig en mysterieus". Drs. Schmelzer registreerde alleen maar en deed geen poging om de partijen dichter tot elkaar te brengen. (Zie verder pagina 23 onder: „Kamerdebat") In Haagse politieke kringen wordt zeer binnenkort de benoeming verwacht van ir. S. A. Posthumus, thans lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, tot staatssecretaris van Verkeer en Water staat. Hij zal in het bijzonder belast wor den met de behartiging van de internatio nale verkeersproblematiek. De heer Post humus is sedert 1946 lid van de Tweede Kamer. Sedert- maart 1958 heeft hij voorts zitting in het Europese parlement, waar hij zich vooral met internationale ver- voers- en energieaangelegenheden bezig houdt. Hij was laatstelijk voorzitter van de commissie van vervoer van het Europese parlement, lid van de energiecommissie en cultuur. In de debatten met de Euro pese uitvoerende organen over deze onder werpen trad hij veelvuldig bp als woord voerder van de Europese socialistische fractie. Ir. Posthumus is ook lid van de Commissie Vervoersvergunningen, van de Mijnraad en van het college van curato ren van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Ir. S. A. Posthumus is op 29 april 1910 in Franeker geboren. Hij studeerde van 1928 tot 1934 aan de Technische Hoge school in Delft voor scheikundig ingenieur. Van 1934 tot 1943 was hij assistent aan de Technische Hogeschool en vervolgens van 1944 tot 1946 bedrijfsingenieur bij de „Por- celeyne Fles" in Delft. «HT. Peter Sirius: Het is merkwaardig hoeveel plichts besef de mens heeft als het om plichten van anderen gaat. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Economisch nieuws 2, 7 Uit het binnenland ....2, 9, 21, 23 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 23 Uit stad en omg, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13 In de Vishal en op zee6 Topsy 10 Kennemer Kruimels11 Feuilleton 17 Radio en t.v25 Kunst 25 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Sport 29 Ferdinand 31 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Een charmante foto van koningin Juliana, die morgen haar zesenvijf tigste verjaardag Viert. De zeer moeilijke omstandigheden voor de Nederlandse visserij zijn nog steeds niet voorbij. Er is een duidelijke tendens tot inperking van het arbeidsterrein. Voor de zeevisserij moge de Londense conferentie 1963-1964, welke uitmondde in de erkenning van een twaalf-müls visse- rijzone voor de landen rond de Noordzee en de westelijke Atlantische oceaan met behoud van historische rechten tussen zes en twaalf mijlen het best bereikbare zijn geweest, in feite is het verlies van vis gronden, waar incidenteel werd gevist, daarmede een voldongen feit. Dit heeft de onlangs benoemde voorzitter van het visserijschap, dr. H. A. H. Boel mans Kranenburg, vanmiddag in een openbare bestuursvergadering van het schap in Den Haag opgemerkt. Dr. Boel mans Kranenburg, die de heer Lockefeer opvolgt, zeide in zijn rede ter gelegen heid van het begin van de nieuwe zittings periode dat er nog meer beperkingen zijn. De exploratieproeven voor het vinden van olie in de Noordzee, op de Waddenzee en in het IJsselmeer bergen grote gevaren voor de visstand in zich en de afsluiting van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse zeega ten zal aldaar de oester- en mosselcultu res teniet doen gaan. De voorzitter meende voorts dat econo mische en handelspolitieke omstandighe den eveneens tot nadenken stemmen. De snelle technische ontwikkeling is in een bedrijfstak als de visserij waarin in het algemeen toch al een gebrek aan eigen middelen heerst, op zichzelf reeds een moeilijk oplosbaar probleem. De vraag of de agglomeratie van woonkernen om de monding van het Noordzeekanaal in de toekomst IJmui den dan wel Vclsen zal moeten heten is niet van vandaag of gisteren. Een op merking, gemaakt door het raadslid Tjjssen tijdens de begrotingsbehande ling in de gemeenteraad van Velsen, was er voor onze redacteur J. van Dam aanleiding toe drie prominenten uit de ze streek naar hun mening te vragen. Zijn bevindingen treft u aan op pagina 8 en 9. Voorts komt de overheid in de omlig gende landen reeds jaren lang de visserij met aanzienlijke financiële bijdragen te hulp. Daardoor verkeren onze visserijbe drijven in een ongunstige concurrentieposi tie bij export naar landen met een ver gaande visserij-protectie. Een Europees visserijbeleid ontbreekt nog steeds, aldus de voorzitter, en onder dit motief gaan voortdurend meer landen de weg op in de zogenaamde overgangs tijd maatregelen te treffen om de eigen visserij ook handelspolitiek te beschermen. Ook meende dr. Boelmans Kranenburg dat de opleiding van de zeevarenden ge wijzigd moet worden. Voorheen was de drijfnetvisserij als het ware het natuurlij ke leer- en opleidingsinstituut na de pri maire vorming op de visserijscholen. Thans zal deze taak meer naar het visse rij-onderwijs moeten worden omgebogen. In donker Amsterdam In het kader van haar bestudering van bepaalde facetten van sociaal en maat schappelijk werk heeft prinses Beatrix gisteravond samen met majoor Bosshardt van het Leger des Heils het evangelisatie blad van het Leger, „De Strijdkreet", verkocht in café's en nachtgelegenheden in donker Amsterdam. De prinses had zich voor deze gele genheid vermomd met behulp van een pruik, een zware bril en een wat versle ten mantel, mara toen zij het proeflokaal „Hoppe" in de Spuistraat binnenstapte, werd zij herkend door een persfotograaf hetgeen een einde aan de tocht maakte. Prinses Beatrix had gistermiddag ach tereenvolgens het hervormd bejaardenhuis „Amstelhof" en het gemeentelijk verzor gingstehuis voor bejaarden bezocht. Avonds was ze de gaste van het good will-centrum van het Leger des Heils. Sinds enige tijd is de prinses „toehoor ster" bij de nationale raad voor maatschap pelijk werk. Haar grote belangstelling voor dit werk - waarvan ze onlangs in een interview zei „er andere dingen voor te zullen moeten laten" bracht haar voor dit oriënterende bezoek naar Amsterdam. In aanwezigheid van talrijke belangstel lenden werd hedenmorgen voor de laatste maal van de raadzaal in het oude Vel sense raadhuis gebruikgemaakt om de drieën twintig koninklijke onderscheidingen uit te reiken, welke ter gelegenheid van de ver jaardag van koningin Juliana aan ver scheidene Velsenaren zijn toegekend. Deze korte plechtigheid werd verricht door bur gemeester mr. J. C. Bührmann die alvo rens tot de uitreiking over te gaan eerst de gunstige antecedenten van de betrokke nen bekendmaakte, op grond waarvan hun deze onderscheiding was verleend. Hij speldde hen vervolgens persoonlijk de on derscheiding op de borst. De heer P. R. Bentz van den Berg, di recteur van Hoogovens, die zojuist tot. rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw was benoemd, sprak mede namens zijn „collega's onderscheidenen" een kort dankwoord, waarmee hij onder meer te kennen gaf het te betreuren, wanneer de zogenaamde „lintjesregen" eventueel zal worden besnoeid, omdat deze door de ko ningin toegekende onderscheidingen de band tussen volk en vorstenhuis slechts kunnen verstevigen. Hij verzocht ten slot te de burgemeester namens alle onder scheidenen zijn dank aan de koningin over te brengen. Op pagina 11 geven wij een overzicht van de onderscheidenen uit onze streek. WASHINGTON (Reuter en AP) Vier honderd Amerikaanse mariniers zijn per helikopter in San Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek geland. Ze zullen geen partij kiezen in de nog steeds verwarde toestand van het land, zo hebben Amerikaanse functionarissen meegedeeld. Wel zullen zij daar blijven zolang Ameri kaanse burgers hulp nodig hebben. Per he likopter zijn ruim 170 Amerikaanse bur gers van het eiland geëvacueerd. Tevoren waren ruim duizend Amerikaanse onderda nen door marineschepen opgehaald. Dezelf de bijstand zou ook worden verleend aan onderdanen van andere landen, die al om hulp hadden verzocht. De Franse regering zou een transport schip hebben gezonden om de Franse bur gers in de Dominicaanse republiek te eva cueren. Volgens officiële Amerikaanse kringen bevinden zich onder de opstandelingen in de Dominicaanse republiek communisti sche elementen, die kortgeleden na een mi litaire 'opleiding in Cuba en Tsjechoslo- wakije naar hun land waren teruggekeerd. Maar niemand zou volledig gezag uitoefe nen over de opstandige groepen. Er bevinden zich nog ongeveer 1800 bur gers van de Verenigde Staten in de Do minicaanse republiek. Door officiële Ame rikaanse kringen wordt meegedeeld dat de V.S. zich het recht voorbehouden nog meer mariniers aan land te zetten als de situatie dat vereist. Het officiële Russische persbureaus Tass noemde de landing van de Amerikaanse mariniers „een gewapende interventie van de Verenigde Staten in de binnenlandse aangelegenheden van een soevereine staat." De Amerikaanse troepenlandingen be gonnen na een dag van zware gevechten in San Domingo. Opnieuw is het verzet van de opstandelingen die ex-president Juan Bosch steunen opgelaaid. Vliegtuigen van de Dominicaanse luchtmacht gierden gisteren over de stad. Ook in het centrum van San Domingo wordt hier en daar nog geschoten, maar de troepen van de rege ringsgezinde generaal Wessin waren gis teravond al uit de stad verdreven. Gewa pende burgers hebben zich aangesloten bij de opstandige strijdkrachten die onder commando staan van de kolonels Ramirez en Camano. In de verlaten straten wor den barricades opgeworpen. Over het aan tal doden is nog niets bekend. Aangeno men wordt dat er honderden slachtoffers zijn gevallen. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) zal vanmiddag bijeenkomen om d« situatie te bespreken. De Dominicaanse am bassadeur Bonilla heeft de OAS doen we ten dat de strijd in zijn land een commu nistische poging is om de macht over te nemen: „De rebellen proberen van de Dominicaanse republiek een tweede Cuba te maken," zei hij. Ex-president Juan Bosch brandmerkte gisteravond op een persconferentie in San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, de leider van de „contrarevolutionaire" troe pen, generaal Wessin, als een „monster", omdat deze opdracht had gegeven tot een bombardement op San Domingo. Dit is een misdaad waarvoor zelfs Trujillo (de ver moorde ex-dictator) zou zijn terugge deinsd", aldus Bosch. De kotters Breskens 21 en IJmuiden 23, die dinsdagnacht bij het garnalen vissen op het strand tussen Wijk aan Zee en Cas- tricum waren gelopen, zijn woensdagmid dag op eigen kracht weer vlot gekomen. Beide schepen hadden hoegenaamd geen schade opgelopen. Ze zijn voor een nader onderzoek naar de thuishaven IJmuiden opgestoomd. Donderdag 6 mei zal in IJmuiden de overdracht plaats vinden van de vries-hek trawler „Kemphaan", die voor rekening van visserijonderneming v.h. J. C. Pronk n.v. te IJmuiden is gebouwd door de scheepsbouwwerf „De Dageraad" in Wou- brugge. Het nieuwe schip kan die dag om 11 uur v.m. worden bezichtigd waarna om twaalf uur de officiële overdracht zal geschieden. Advertentie KENNEMERLAAN 65 Advertentie DE ..HARDE MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN ZACHTE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1