Yiiete' S0 ELEZERSSCHR ELEZERSSCHR m SI ffOk&TS Benelux-taptoe in Middelburg Marine-taptoe in Amsterdam Uniforme gemeentelijke bouwverordeningen *Tre« WPond* .Prtw» Carlisten weer op Montejurra bijeen Fregat „Nigeria" tewatergelaten néén amen* erlkaan, maar wer •keWlk roe? ie exclusieve *Vo\ Echt aParl1 k en töch zacht. g sm ,n hèèt ftjn. dat mon dstuk - Vurens1 VRIJDAG 30 APRIL 1965 11 nm een zot n\euw® van stijNOÜ® verP3 reae««® °P °^8n9® GOUDEN'f^XubeWen. ooaesa x pure, N.B. GFF 13 nu praktisch overal verkrijgbaar. Aan het ministerie van Defensie te 's-Gravenhage Arme Nederlander Verbetering Ontzetting 2 Grietje Grapendaal 3 Grietje Grapendaal 4 Woningnood Gemeentelijke ziekenhuisverzekering Op 9 en 10 juli zal voor de eerste keer een Benelux-taptoe op de markt in Mid delburg worden gehouden. Aan dit evene ment zullen medewerken de muziekkapel van de eerste divisie en de muziekkapel van de Belgische zeemacht, de Koninklij ke Militaire Kapel en de Koninklijke Luchtmachtkapel, en een Luxemburgs mu ziekkorps uit Diekirch. Het geheel staat onder leiding van luitenant-kolonel R. van Yperen. In de pauze zal het bekende „spookpeloton" vdn de Koninklijke Lucht macht optreden. Het totaal aantal mede werkers aan de taptoe bedraagt ongeveer 450 man. Andere gebeurtenissen tijdens de Zeeuw- te Benelux-manifestatie zijn: een Benelux- tentoonstelling in het stadhuis te Middel burg van 17 juni tot 22 augustus, een toneelvoorstelling vari het Nederlands Ka mertoneel uit Antwerpen in de Middel burgse schouwburg op 17 juni en een land bouwtentoonstelling van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij in Axel op 1, 2 en 3 juli. Verder zijn er Benelux-vlootdagen in de tweede helft van juni en Benelux-zeil- wedstrijden op het Veerse Meer in de tweede helft van augustus. Onder grote belangstelling hebben de drumband van het marine-etablissement in Amsterdam en de matrozenkapel „Wil lemsoord" uit Den Helder gisteravond voor het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam een taptoe gegeven. Het is de eerste maal dat deze korpsen de avond voor koninginnedag de taptoe hebben verzorgd, maar het ligt in de be doeling dat dit een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is in druk verschenen de mo del-bouwverordening van haar adviescom missie voor de eenmaking en de toepas sing van gemeentelijke bouwverordenin gen. In deze publikatie zijn de voorstel len van de adviescommissie tot de mo dernisering en unificatie van gemeentelij ke bouwvoorschriften neergelegd in een model voor een gemeentelijke bouwveror dening, hetgeen van belang is nu op grond van de nieuwe Woningwet alle ge meenten hun bouwverordeningen zullen moeten herzien. Aanvaarding van de model-bouwveror dening door alle gemeentebesturen is naar de mening van de vereniging van groot belang, niet alleen voor de gemeenten, maar ook voor architecten, aannemers, fabrikanten en leveranciers. Zowel in de bouwtechnische, in de woontechnische en in de administratief-juridische bepalingen van het model, dat is aangepast bij de nieuwste inzichten op het gebied van het doelmatige en verantwoord bouwen, is ge streefd naar landelijk aanvaardbare mi nima, evenwel zonder het minimum-woon- peil op dat niveau te fixeren. Advertentie a FlClj? N ndere filtersiga ret SC Onze nog minderjarige zoon is op 5 augustus 1964 zijn militaire dienstplicht gaan vervullen. Kort voordien was hij ge slaagd voor het examen eerste banketbak- kersbediende vakbekwaamheid, waardoor hij het „leerlingstelsel" kon verlaten en, blijkens diverse aanbiedingen tenminste 150 netto per week had kunnen verdie nen, plus vakantiegeld, plus aandeel in de winst. Weliswaar is ons kostwinnersvergoe ding toegekend, maar deze 40,60 bruto per week 36,68 netto staan in geen verhouding tot de loonderving. Volgens mijn berekening komt zijn militaire dienst plicht ons gezin op ongeveer tienduizend gulden te staan, in welke schade de kost winnersvergoeding is verdisconteerd. Bui ten beschouwing is gebleven, dat een sol daat van zijn soldij op geen stukken na kan rondkomen (daar moet dik geld bij) en ook, dat zijn persoonlijke verplichtin gen, die hij in zijn burgerstatus zélf vol deed, nadien door zijn ouders moesten worden betaald. Militaire Zaken wenste daarmee niet de minste rekening te hou den. Wanneer ik alles in aanmerking zou nemen, wat wij sedert 5 augustus 1964 ten behoeve van onze zoon al hebben uit gegeven en nog vérder zullen moeten uit geven, dan is het bedrag, dat ons gezin gedwongen is aan de militaire dienstplicht ten koste te leggen, wellicht niet onbelang rijk hóger dan tienduizend gulden. Een paar honderd gulden meer of minder komt er trouwens niet zo op aan, voor óns niet tenminste, voor de afdeling Militaire Za ken te Haarlem blijkbaar wél, want deze weigerde iedere tegemoetkoming, hoezeer dit ook was gemotiveerd, en haalt af wat er te halen valt. Immers: Onlangs zijn de lonen en de sociale uit keringen verhoogd en daar ik uitkering heb ingevolge de „interim regeling invali- diteitsrentetrekkers", is deze verhoogd met 25 bruto per maand. Dit lijkt mis schien heel wat, maar in werkelijkheid is het niet meer dan een schone schijn, want voor belasting en (verhoogde) premie A.O.W.-A.W.W. wordt van deze 25 inge houden 13,48 per maand, zodat de netto verhoging 11,52 per maand bedraagt f 2,66 per week. Dat is niet veel, het is zelfs weinig, maar het is toch altijd „wat". Dat hadden we tenminste gedroomd. Want Militaire Zaken heeft in deze nettoverho ging van f 2,66 per week aanleiding gevon den om de kostwinnersvergoeding te ver minderen met netto 2,85 per week. Zodat van de „verhoogde" invaliditeitsuitkering niet alleen niets, helemaal niets overblijft, maar ons inkomen zelfs nog lager is dan vóór de verhoging! (19 cent per week, maar de grootte van het be'drag doet niet terzake). Het was hier iets in de geest van: met de ene hand een stuiver geven en met de andere zes centen terughalen. Dat lijkt toch nergens naar. Ik heb bij de afdeling Militaire Zaken te Haarlem ge protesteerd. Men antwoordde: dat het in Zoudt u mij en uw lezers kunnen ver klaren waarom een luchtpostbrief tot 10 gram door een rijke Amerikaan iedere week naar Nederland gezonden deze Amerikaan 0,15 of f 0,54 kost terwijl de arme Nederlander in de omgekeerde rich ting maar dezelfde afstand 0,80 moet betalen? Uit eigen ervaring weet ik dat Amerika in vele opzichten goedkoper is dan Nederland, maar dat het met de posttarieven ook zo is, vind ik wel wat raar. J. H. SEIJLHOUWER, Bloemendaal. Naschrift: Helaas kunnen wij u geen verklaring geven, omdat de tarieven van de verschillende landen zeer uiteen lopen. PTT geeft u het advies: gebruik een luchtpostblad, dat kost maar 40 cent. Een klacht van een Engelse lezer zou kun nen luiden: waarom moet ik 3 d. betalen voor een drukwerk binnenland en 21/t d. voor een drukwerk naar Canada? Redactie. Dr. A. C. Groeneveldt schreef in zijn stuk Militaire Willemsorde 2 (vrijdag 23 april) dat in 1903 de secretaris-tolk van het Nederlandse gezantschap in Peking, de heer Oudendijk, na de Bokseropstand werd benoemd tot ridder vierde klasse M.W.O. Men maakt ons er op attent dat niet de heer Oudendijk, maar de waarne mend secretaris-tolk, de heer W. J. van Duysberg, deze onderscheiding ontving. mijn geval toevallig zo uitkwam. Dergelij ke toevalligheden zijn in onze rechtsstaat onaanvaardbaar. En nu mag men zich misschien kunnen beroepen op departe mentale bepalingen, verordeningen of be schikkingen, wanneer deze leiden tot ab surditeiten mogen ze niet worden toege past. De vorenvermelde verhoging van lonen en sociale uitkeringen is geschied als com pensatie voor het gestegen prijspeil en als aandeel in de toegenomen welvaart; die verhoging is een recht, een wettelijk recht! En nu stel ik de vraag: waar blijft ónze compensatie en óns aandeel?? Militaire Za ken is niet gerechtigd van die verhoging iets af te nemen, laat staan dus er zo veel van af te nemen dat er voor ons geen cènt overblijft en wij er zelfs nog geld bij moe ten leggen, onder het „motief", dat het toevallig zo uitkwam. Tenzij kan worden aangetoond, dat de compensatie voor het gestegen prijspeil enz. óns werd toegekend met de bedoeling het aan Militaire Zaken ten goede te laten komen, acht ik de handelwijze van Mili taire Zaken in strijd met het recht en in strijd met de wet. Het zij mij vergund u beleefd maar dringend te verzoeken een e«s ander op korte termijn te willen her zien. Uw antwoord met belangstelling te- gemoetziende, verzonden 15 april 1965. NB Tot heden 28 april 1965 is van het ministerie nog geen antwoord ingeko men. R. A. BOTTINGA, Haarlem. Ik ben het natuurlijk eens met wat me vrouw Lindeman Davies Ars op 17 april in uw rubriek schrijft onder het hoofd ont zetting. Zouden de professoren van de uni versiteiten, de officier van justitie, en de politie het ontgroenen niet dadelijk willen afschaffen, voordat er nog meer ongeluk ken gebeuren? Hoe denkt u over die ouders die hun lieve jongen op die ma nier moeten missen? E. MANDEMAKER-DE VRIES IJmuiden. Bah, wat een schrijvers. Wij in IJmui den en Beverwijk zitten „opgescheept" met zeer veel import en zijn blij als „eigen volk" terug mag komen. In de oor log was er ook heel wat geheul nodig om te mogen blijven! Ook de gewezen NSB- ers zijn allang weer in ons midden! Nu nog is het voor vroegere Beverwijkers en Velsenaren moeilijk terug te komen. We hebben Hongaren, Duitsers, Belgen, Ita lianen enzovoort gekregen om te huisves ten. Wat hebben inwoners van andere ge meenten hiermee te maken? H. SERVAAS, IJmuiden. Ik ben blij voor Grietje Grapendaal en haar gezin dat zij terugkomt bij haar fa milie en onderdak krijgt in Beverwijk. Er moet mij naar aanleiding van dit geval evenwel toch iets van het hart. Mijn zoon is op negentienjarige leeftijd naar Indië gestuurd om de kolonie te verdedigen en heeft dat drie jaar gedaan. Toen hij een maal in de tropen was geweest kon hij hier niet meer wennen en na een paar jaar ging hij met zijn vrouw en kinderen naar Nieuw-Guinea. Hij verwierf zich daar een best bestaan, maar moest dat land weer verlaten om politieke redenen. Hem, en nog vele anderen, was beloofd dat er zou worden gezorgd voor huizen en werk in Nederland. Na ongeveer acht maanden te hebben gewacht had hij nog geen werk. Hij is toen zelf maar op zoek gegaan en heeft een goede betrekking ge vonden, in rijksdienst zelfs. Na twee jaar wachten had hij echter nog geen huis. Hij werkte bij de Marine in Oegstgeest, maar noch in de omgeving noch in Leiden kon een huis worden gevonden, ook niet met hulp van marine-instanties. Eindelijk kreeg hij een woning aangeboden in Hel mond, maar daarvoor moest hij zijn be trekking opgeven en zijn handen ophouden bij de overheid. U kunt dan ook wel begrijpen wat wij ouders voelen als we verhalen lezen als die over Grietje Grapendaal. Het blijkt dat hier te lande ongezonde toestanden heersen. Het is mij bekend dat er in Arn hem en omgeving nog vele repatrianten met zes en zeven kinderen onder ver schrikkelijke omstandigheden wonen. Dat mag toch niet voorkomen in deze zoge naamde welvaartstaat. W. OORTHUYZEN, IJmuiden. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens ls met daarin vervatte meningen of argumenten. Misschien verliezen wij door deze brief de kans ooit een grotere woning te krijgen. Toch wil ik onze ervaring bekend maken. Als jonggehuwden waren wij enorm ge lukkig een vrij beneden huisje te kunnen betrekken, bestaande uit: kleine kamer, kleine slaapkamer, keuken. Binnen het jaar echter kregen wij een baby. De huis kamer werd zeer klein door plaatsing van een box en de baby-uitzet. Tevens heeft mijn man wegens zijn werkzaamheden een tekentafel in de kamer moeten plaat sen. In de gang lopen wij gebukt om de dagelijkse luierwas te ontwijken. In de slaapkamer hebben wij net een doorgang tussen bed en kinderledikantje. Daar wij over een jaar toch weer gezinsuitbreiding willen hebben besloten wij een huis te ko pen. Nu was het mogelijk een huis met drie slaapkamers tegen een redelijke prijs over te nemen. We maakten al enorme plannen. Heel dom achteraf. Het voorlopig koop contract, met het verzoek de woning in ge bruik te mogen nemen, werd aan de „Huis vesting" doorgegeven. We komen er wel in dachten wij: 1. Wij kopen het huis. 2. Wij zijn uit het tegenwoordige huis ge groeid. 3. Wij laten een vrije woning ach ter. De woning kregen wij niet. Wij had den ofwel een slaapkamer te veel ofwel een kind te weinig. Inderdaad! In ons klei ne huisje is geen plaats voor ons eerste kind, laat staan voor een tweede. Het zou op die manier een asociale toestand wor den. Nu vragen wij ons af: a. Had mijn man ambtenaar of onderwijzer moeten zijn? b. Hadden wij soms een „kruiwa gen" bij bepaalde instanties moeten heb ben? Dit schijnt ook wel te helpen, zegt men. c. Werd ons verzoek ontvangen op een dag waarop bijvoorbeeld alle aanvra gen nul op request kregen? d. Komen de schriftelijke verzoeken soms niet verder dan het loket Proveniershof, zoals 90 per cent persoonlijk niet verder komt dan dat loket. En daarmee schiet men niets op we ten alle woningzoekenden. Toch zijn wij niet van plan een huis In uw Haarlemse editie van enkele we ken geleden las ik een artikel: „B. en W. van Haarlem: Opheffen van ziekenhuis verzekering niet concreet van plan". Het slot van dit artikel luidt: „Ten op zichte van een mogelijke opheffing deelt het college mee dat deze niet concreet in het voornemen ligt, alhoewel de verzeke ring thans niet meer in die klemmende behoefte voorziet die voor de oorlog aan wezig was." Dit laatste mag waar zijn omdat ieder een tegenwoordig verplicht of particulier verzekerd is, maar ik zou de nadruk er op willen leggen dat het een tweede klas verzekering betreft, die een uitkomst is voor mensen die lange tijd in een zieken huis verpleegd worden en dringend behoef te aan rust hebben. Dit is met mij, door gewrichtsreumatiek, tot drie keer toe het geval geweest. Ik was vroeger in Eykengaarde en de laatste twee malen in het St. Elisabeths Gasthuis en Sole Mio in Noordwijk zo dankbaar dat mij deze gelegenheid tot rust geboden werd! Ik heb ook in een barakzaal in Eyken gaarde gelegen (acht personen), een wa re verschrikking, voor mij althans, en toen na zes weken een éénpersoons kamer(tje) in het St. Elisabeths Gasthuis vrijkwam, heb ik enige weken nodig gehad om bij te komen. Dit moest mij even van het hart. Er wordt wel eens niet gerealiseerd hoeveel kanten er aan een kwestie zijn. MEJ. D. L. DE BEER, Haarlem. voor drie personen te kopen. Over een jaar zijn wij daar waarschijnlijk weer uit gegroeid. En een huis koopt men tegen woordig niet voor een appel en een ei. En wie kan ons verzekeren, dat wij, met twee kinderen weer een huis tegen rede lijke prijs kunnen kopen? Wanneer wij in dat reeds maanden leeg staande huis waren gekomen, hadden wij weer een vrij huurhuisje achtergelaten. In deze maatschappij worden de jonge echtparen aan een kant geprest een kin derloos huwelijk te hebben; aan de andere kant dwingt men tot snelle gezinsuitbrei ding! Met meer kinderen immers, kunt u pas een van die honderd of meer leeg staande woningen in Haarlem kopen. Of liggen de koopprijzen ook wat aan de ho ge kant? Wie geeft ons „Goede" raad? Wanneer gemeentefaadgevingen uitkomst brengen, nemen wij die ook gaarne ter harte. Jonggehuwden en woningzoekenden, uit mijn naam wens ik u sterkte in menig asociaal woningnoodgeval. Wij varen in het zelfde schuitje! Mevr. A. E. M. HECK BOERSEMA, Haarlem. MADRID (Reuter) Tienduizenden Spaanse Carlisten komen zondag bijeen op de Montejurra bij Pamplona, zij ho pen prins Hugo en prinses Irène te kunnen bejubelen. Een secretaris van prins Hugo heeft ge zegd, dat pas kort voor de bijeenkomst be kend zal worden of het prinselijk paar dit jaar aanwezig zal zijn. Vorig jaar bekortten de prins en prinseg hun huwelijksreis om zich naar de Mon tejurra te begeven. Zij kwamen niet ver der dan Madrid nadat zij naar wordt aangenomen een waarschuwing van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, hadden gekregen niet naar de bijeen komst te gaan. Ook nu zal hun aanwe zigheid afhangen van de toestemming van de generaal, die zich de laatste tijd weer danig geërgerd zou hebben aan de carlis- tische activiteit. De carlistische bijeen komst is dit jaar gewijd aan prinses Irène. Advertentie RED BAND ROOSENDAAL Mevrouw Flora Azikiwe, echtgenote van de president van Nigeria, heeft de kroon op haar bezoek van ruim een week aan Nederland gezet door op de werf van Wil- ton-Feijenoord in Schiedam het casco van het voor Nigeria in aanbouw zijnde fre gat „Nigeria" te dopen en te water tg laten. Dit fregat, 2000 ton, zal een begin zijn van de marine van deze jonge Afri kaanse staat en tevens het vlaggeschip, geschikt voor bezoeken van Nigeriaanse autoriteiten aan andere landen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11