Verenigde Staten zenden 2500 para's naar San Domingo Revolutie in Dominicaanse republiek eist 400 levens /17 HET WEER Ruzie Cals-Beernink bedierf de milde sfeer in Tweede Kamer SLIJTERIJ SWIER ELZER's ST Gromyko over Frans- Russisch gesprek: Geen aandeel in winst uit verkoop Breedband voor IJmondgemeenten F. Bordewijk overleden Mobil Oil moet zelf betalen" Stralend begin van koninginnedag iwaigasf* mm Kamergrapjes Voor modieuze dames- en teenerkleding LUXE VOGELKOOIEN- SHOW 91 FnSm HAZENBERG mmm.... heerlijk! Bijsmaak HARRY HALL - RUKLEDSNG ONZE CAMPING SHOW R DOZEMAN^anlris Zaal FABEL, Preoriaplein 95 Koude nacht Ondoorzichtig Samen tegen kern bewapening van West- of Oost-Duitsland NEGRO'S Patssseri© DEKKERS „De Vogelaar" uw gezelligheidsleverancier Tel. 81 Het woord is aan Honkbalseizoen begint pagina 21 In de krant van heden: Lenen voor de hogere uitgaven HAZELNOOTTAART IJMUiDER TONG ƒ1.45 HAZENBERG 5 0e JAARGANG NUMMER 149 VRIJDAG 30 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,-. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning WASHINGTON (Reuter, AFP en AP). Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat 2.500 Amerikaanse parachu tisten naar San Domingo zijn gezonden. Ze zullen vluchtelingenzones in de Dominicaanse hoofdstad inrichten. „Amerikanen en andere buitenlanders die in San Domingo zijn gebleven, ver keren in het grootste gevaar", zo luidde een bekendmaking van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Het ministerie'maakte ook bekend dat er „door de Verenigde Staten noodmaat regelen worden getroffen om de slacht offers van de huidige gewelddadigheden te voorzien van voedsel, medicamenten en een noodziekenhuis". De taak van de Amerikaanse strijd krachten in de Dominicaanse republiek is „om de levens van Amerikanen en andere buitenlandse staatsburgers in het land te beschermen", zo wordt gezegd. Onder de geëvacueerde buitenlanders bevinden zich vier Nederlanders. In San Domingo zouden reeds minstens 400 doden en 1200 gewonden zijn gevallen, zo blijkt uit inlichtingen die donderdag op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zijn ontvangen. De gevech ten duren nog steeds voort. Volgens de be richten plunderen gewapende benden de woonwijken van de hoofdstad. De Amerikaanse ambassade in San Do mingo is gistermiddag beschoten. De op wacht staande mariniers beantwoordden de schoten. De Franse regering heeft giste ren opdracht gegeven twee oorlogsschepen gestationeerd op Martinique naar de Do minicaanse republiek te zenden om even tueel Fransen, die menen dat hun leven in gevaar verkeert, te evacueren. In Washington zo meldt onze correspon- dent daar, kwam gisteren de raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten tot tweemaal toe bijeen en hoewel de zittin gen geheim waren, was wel duidelijk, dat de Latijnsamerikaanse landen ernstig be zorgd zijn over de onoverzichtelijke situa tie in de Dominicaanse republiek. Vijf Zuidamerikaanse landen bleken ver der onaangenaam getroffen te zijn door de landing van de 500 Amerikaanse mariniers in de republiek. Wel zegt de Amerikaanse regering steeds dat de manschappen alleen maar tot taak hebben om de Amerikaanse en andere buitenlandse staatsburgers te be schermen en te evacueren en bezweert zij iedereen dat de marinemannen geen par tij zullen kiezen in het Dominicaanse inter ne conflict, maar voor vele Latijnsameri kaanse landen heeft elke landing van Ame rikaanse mariniers in het gebied van de Caraibische Zee de oude bijsmaak van Amerikaanse interventie. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 is geopend van maandag t/m vrijdag van 19— uur. Ruime parkeergelegenheid. Verwachting tot morgenavond: Droog en in het algemeen weinig bewolking. Vannacht plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Lange tijd is het namelijk gebruikelijk ge weest dat Washington met bliksemlandin- gen van troepen de kleine staten in Mid- den-Amerika en de Caraibische Zee zijn wil oplegde. Het vuurgevecht dat gisteren in San Domingo tussen zeventig mariniers en Dominicaanse opstandelingen van de re volutionaire democratische partij plaats vond, zal deze critiek niet milder gemaakt hebben. Bovendien bleek gisteren in Washington steeds duidelijker te worden, dat de sym pathieën van de Amerikaanse regering aan de kant staan van luchtmachtgeneraal Wes- sin, de man die in 1963 de democratisch gekozen president Juan Bosch afzette, on der het motto dat Bosch semi-communist was, en die nu opnieuw heeft ingegrepen in de Dominicaanse revolutie om te voor komen, dat het leger en de groepen, die Bosch uit ballingschap terug willen halen, de macht aan zich zouden trekken. Hoewel president Kennedy destijds de vooruitstrevende Juan Bosch krachtig steunde, schijnt de stemming in Washing ton op dit moment meer pro-Wessin te zijn, wat blijkt uit de stroom uitlatingen van Amerikaanse regeringsambtenaren en enige congresleden, die er op uit is de re bellie van Bosch' volgelingen als een door Cuba en de communisten geïnspireerde zaak af te doen. Amerikaanse waarnemers nemen aan dat onder de volgelingen van Bosch een aantal in Cuba of Oost-Europa getrainde communisten zijn, maar dat hun kern eer der democratisch is, zoals trouwens ook Juan Bosch als een progressieve demo craat, die communisme strikt afwijst, be kend staat. PARIJS (AP). De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft op een persconferentie in Parijs verklaard dat de inzichten van Frankrijk en de Sovjet- Unie „dicht bij elkaar liggen" inzake tegen kanting tegen de kernbewapening van West- of Oost-Duitsland. (Zie Van Dag tot Dag op pagina 3). Advertentie Heeft u onze AL GEPROEFD Een heerlijk gebakje voor slechts 27 ct BEZOEKT ONZE Speciaalzaak Wijk aan Zeeërweg 101 - IJmuiden Telefoon 8124. REKLAME-AANBIEDING MOZAMBIQUE SIJSJES ƒ7.00 p. p. Blauwgrijze ROODSTAARTEN 7.50 p. p. JAPANSE MEEUWEN ƒ5.75 p. p, Voorlopig is de situatie nog ondoorzich tig. Maar zij kan voor Washington wor den tot een toetssteen van de bedoelingen der Johnson-regering met Latijns Ameri ka. Mochten de mariniers namelijk méér doen dan eigen mensen evacueren, en mochten zij deel gaan nemen aan de strijd aan de kant van generaal Wessin, de man die de eerste democratisch gekozen voor uitstrevende Dominicaanse regering in bij na veertig jaar, omver wierp, dan kan men rekenen op groeiende spanningen tus sen Washington en de democratische re geringen en bewegingen in Latijns Ameri ka. Velsen, Beverwijk en Heemskerk leggen zich niet neer bij neen van minister Witteveen De drie IJmondgemeenten Velsen, Be verwijk en Heemskerk krijgen geen deel van de winst die door het rijk is gemaakt bij de verkoop van de Breedband-aande- len aan de Hoogovens. De minister van Fi nanciën in het vorige kabinet (prof. Witte veen) heeft geen aanleiding gezien aan het desbetreffende verzoek van genoemde gemeenten gevolg te geven. De IJmondge meenten zullen zich echter niet bij het af wijzend antwoord van de minister neer leggen. Zij zullen hun cleam op de miljoe nenwinst van de Breedband-transactie herhalen bij de minister van Financiën in het huidige kabinet. Dat heeft wethouder H. J. M. Roozen van Heemskerk donderdagavond meege deeld in de vergadering van de Heems- kerkse raad naar aanleiding van het her ziene uitbreidingsplan Meerestein, dat in eerste instantie door Gedeputeerde Staten was afgewezen voornamelijk wegens het ontbreken van een wegenstructuurplan. De gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk zouden hun aandeel in de Breedband-winst ten goede willen laten komen aan de aanleg en verbetering van wegen in het IJmondgebied. Zij menen dat hun verzoek aan de minister reëel is om dat zij zich mede ten behoeve van de Breedband in de IJmond grote financiële offers hebben getroost voor de aanleg en het onderhoud van wegen die naar deze industrie leiden. Gistermorgen is in zijn woning in Den Haag op 80-jarige leeftijd overleden de letterkundige en advocaat F. Bordewijk. Ferdinand, Johan, Wilhelm, Christiaan, Karei, Emiel Bordewijk werd op 10 okto ber 1884 in Amsterdam geboren. Hij volg de het gymnasium in Den Haag en stu deerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Daarna vestigde hij zich als ad vocaat in Schiedam en ging hij in Den Haag wonen. Hij trouwde in 1914 met de componiste Johanna S. H. Roepman. In 1919 liet hij zijn naam officieel veranderen door vijf van de zes voornamen vervallen te laten verklaren. Ferdinand Bordewijk begon op 30-jarige leeftijd zijn eerste letterkundige werk te publiceren. Van zijn hand verschenen on der meer .Fantastische vertellingen", „Blokken", „Knorrende Beesten", „Bint", „Wingerdrank", „Rood Paleis" „Karak ter" „Appollyon", „Noorderlicht", „De Doopvont" „Lente" en „De Golbertons", welk laatste boek dezer dagen het licht zag en bij gelegenheid van de boekenweek wordt uitgegeven. Voorts schreef Bordewijk nog „Verbrande Erven" dat Schiedam in de branderstijd betreft, de bundel grafredes „De laatste Eer" novellen als ,,'t Ongure Huissens", korte verhalen waaronder „Mevrouw en meneer Richebois", schetsen als „De Ko renharp" toneelstukken, critieken en bij dragen voor tijdschriften. Bordewijk werd de P. C. Hooftprijs toegekend en bij ge legenheid van zijn zeventigste verhaardag kregen zijn verdiensten koninklijke erken ning in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. (Men zie ook pagina 15). 71 De kosten van de maatregelen, die de Mobil Oil Company moet nemen ter be strijding van lucht- en waterverontreini ging bij de vestiging van een petrochemi- shce industrie aan het Noordzeekanaal, komen ten laste van het bedrijf.. Dit hebben de ministers van Economi sche Zaken, Van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en de staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen terza ke van de socialistische Tweede-Kamerle den Peschar en Voogd. In dit antwoord wordt er nogmaals op gewezen, dat de rijksmedewerking om tot uitvoering van de vestigingsplannen over te gaan, niet zal worden verleend alvorens voor het vraagstuk van de lucht- en water verontreiniging een verantwoorde regeling is getroffen. Er wordt grote voortvarend heid betracht bij het onderzoek naar de technische mogelijkheden om de gewenste zekerheid te verkrijgen, dat de verontrei niging van lucht en water binnen toelaat bare grenzen zal worden gehouden. In het thans in voorbereiding zijnde streekplan Noordzeekanaal zullen ook in de omtrek van de betrokken industrieterreinen groenvoorzieningen worden geprojecteerd. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Met medewerking van een gulstralend voorjaarszonnetje is Vefsen-IJuiden van morgen begonnen aan de viering van ko ninginnedag. Opvallend veel vlaggen ga ven straten, pleinen en plantsoenen een vrolijk accent. Kinderen met oranje sjer pen om en bonte feestmutsen op namen deel aan kleurrijke optochten of begaven zich op weg naar een van de vele evene menten die door de oranjecomité's zijn georganiseerd. Ook in Santpoort en Drie huis was het vanochtend al een drukte van belang van feestgangertjes. Op het Stra- tingplantsoen in Velsen-Nrd. waarvan bo venstaande foto een beeld geeft, zongen honderden schoolkinderen bij de aubade uit volle borst de traditionele vaderlandse liederen. Ook in Driehuis op het Kerkplein zorgden tal van kinderen met medewer king van Soli Deo Gloria voor een wel luidende prelude van het oranjefestijn. In de loop van vandaag zullen allerwege de festiviteiten jong en oud op de been bren gen, want zeker als het zonnig blijft is ko ninginnedag een feest van iedereen. Tengevolge van een asbreuk zijn 17 wagons van een goederentrein ont spoord bij Andelfingen in Zwitser land. Hierbij werd ondermeer een groot aantal gloednieuwe personen auto's zwaar beschadigd of vernield. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 St. Augustinus: Ik zou willen dat ik alles zo zeker wist als het feit, dat geen enkel schepsel geschapen werd voordat één schepsel was geschapen. Weerrapporten 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6, 7, 9, 11, 14 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Medische verzorging 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Topsy 6 Film 7 Uitgaan in Haarlem9 Schrijvende lezers11 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Ferdinand 20 Sport 21; 23 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit vierentwintig, pagina's (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Heeft de christelijk-historische fractieleider, mr. Beernink, tijdens de kabinetsformatie een dubbel spel gespeeld of probeert premier Cals hem in het openbaar voor leugenaar te zetten? Dat is de vraag waar gisteren in de Tweede Kamer met hartstocht en ingehouden woede over is gediscussieerd. Een afdoend antwoord op de vraag werd niet gegeven. De „welles-nietes"- discussie tussen premier Cals en mr. Beernink vormde het onplezierige slot van het overigens zo vriendelijke debat, waarin de regeringsfracties het nieuwe kabinet een goede vaart toewensten en de oppositiepartijen een gematigd tegenspel gaven. Het had er gisteren aanvankelijk alle schijn van dat de mistige fase uit de ka binetsformatie met de mantel der liefde bedekt zou worden. Mr. Cals en mr. Beer nink leken bereid om het uittreden van de C.H.U. tijdens de formatie op rekening van een aantal misverstanden te schui ven. Er werd vriendelijk gezegd dat blijk baar te goeder trouw aan een verklaring een verschillende uitleg was gegeven. Maar na het antwoord van mr. Cals kwam mr. Beernink toch met de verklaring dat zijn fractie zich gegriefd voelde over de woorden die formateur Cals in de rege ringverklaring aan het beleid van mr. Beernink en zijn fractie had gewijd. Deze klacht was de druppel die bij mr. Cals de emmer deed overlopen. „Als iemand zich gegriefd moet voelen dan is het de formateur wel," zei hij met in gehouden woede. „De heer Beernink heeft gedane beloften niet gehouden en slaat essentiële punten over" verzekerde mr. Cals onder instemmend geknik van bijna alle leden van het nieuwe kabinet en van veie Kamerleden. Mr. Beernink interrum peerde maar in het rumoer gingen zijn woorden verloren. Mr. Beernink kreeg in derde termijn de gelegenheid om zijn visie op de zaak nog eens uiteen te zetten, waarna mr. Cals ten slotte punt voor punt de stellingen van mr. Beernink bestreed. In een wat gespannen sfeer eindigde tenslotte de vergadering. Terwijl vele Kamerleden, waarbij ook de liberale fractieleider, mr. Geertsema, het nieuwe kabinet geluk wenste met de af loop van het debat, verliet de fractie van de C.H.U. ontstemd de vergaderzaal. Premier Cals heeft gistermiddag ant woord gegeven op een belangrijke vraag over de financiering van de verhoging der overheidsuitgaven. De regering wil de ho gere bedragen voor de gemeenten, het ho ger onderwijs en de ontwikkelingshulp fi nancieren met langlopende leningen. Het kabinet beschikt nog niet over de details van de middelenverhoging, maar zal over een paar weken daarover een nadere uiteenzetting geven. Daaruit zal o.m. blij ken dat de herziene ramingen van de be groting 1965 per 1 april meevallen. Belas tingverhoging ter compensatie van de uit- gave-verhoging is vrijwel niet mogelijk, zei mr. Cals. De voorbereidingen zouden veel te lang duren, zei hij. Hij vond dat overigens wel te betreuren. De regering zal er met de grootste zorg tegen waken dat de inflatoire ontwikkeling in de hand wordt gewerkt, zo beloofde mr. Cals. Zij zoekt de oplossing in een ver sterking van de economische groei. Het bedrijfsleven zal in deze groei niet ge remd worden maar juist worden gestimu leerd. (Zie verder pag. 2). Tijdens de debatten over de regerings verklaring zijn tal van grapjes gedebi teerd. Om er enkele te noemen: B. ROOLVINK: „De premier heeft gisteren gespro ken van de politieke frigidaire. Dat is reclame en nog wel reclame voor de t.v., want frigidaire is een be-, paald merk koelkast. Als de pre mier nu toch reclame voor koel kasten maakt was het aardiger ge weest als hij aan de naam van de afgetreden premier had gedacht". M. BAKKER over een mislukte inter ruptie van mr. Luns: „De heer Luns heeft het niet goed begrepen. Alleen de heer Cals mag hier interrumperen". M. BAKKER over Cals: „De minister-president moet een dikke arm hebben van alle slagen die er om heen ziten". H. KOEKOEK over de K.V.P.: „De K.V.P.-fractie is zo groot dat er vele leden zijn die niets te doen hebben en dan maar lawaai maken als ik aan het woord ben". B. ROOLVINK over de politiek: Waar drie Italianen bij elkaar staan heb je een zangvereniging. Waar vier Nederlanders bij elkaar staan heb je minstens twee poli tieke partijen". H. KOEKOEK over mr. Cals: „Mr. Cals wist als fractielid altijd een hoop herrie te maken, wel meer dan zo'n 25 anderen. De K.V.P.- fractie heeft hem nu ingeruild tegen mr. Marijnen en dat komt de rust wel ten goede". Advertentie Ok deze zaterdag laten wij u nog profiteren van onze FEESTELIJKE AANBIEDINGEN van 2.75 voor 2.10 Voor de kinderen 2 mooie speldjes bij 250 gram Dus zaterdag allen naar

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1