John Fernhout filmde het Zwitserse leger Kantonrechter nam poolshoogte in Haarlems woonwagenkamp C Parodieën op „weduwenleed bij Tsjechov en Fry Een filmer van internationaal niveau Kamerlid vraagt om goedkope druk van „De Ondergang Dode man gevonden Jonge inbrekers door politie ingerekend Laat emigranten A.O.W. behouden Tweeëndertig Finse bollenkwekers in ons land Verzending van zeepost 7 VRIJDAG 30 APRIL 1965 Kort nieuws Kamerlid vraagt: TONEEL-WERKGROEP VOOR HEEMSTEEDSE KUNSTKRING II Vechten met de beer Parkeren op de rijbanen verboden In en uit een tombe Hein Steehouwer Zaak van elf bewoners wordt over onbepaalde tijd opnieuw behandeld OP DE EXPO IN LAUSANNE trok het vorige jaar een twintig minuten durende film die in het Legerpaviljoen van de tentoonstelling werd vertoond, ruw geschat 4'/2 miljoen bezoekers. „Vigilant Switzerland" was de titel van deze grootste attractie der Expo die op drie schermen, elk twintig meter breed, de halve wand beslaande van het ronde ge bouw, geprojecteerd werd door drie 70 mm projectoren, ter wijl daarbij gebruik gemaakt werd van 18 geluidskanalen. Maker van de film was de nu 51-jarige John Fernhout, in het buitenland bekend als John Ferno en daar beter bekend dan in eigen land. Fernhout, zoon van Charley Toorop en broer van de schilder, is evenals Joris Ivens een zwerver met de camera geweest die zich pas de laatste tijd min of meer geregeld in het vaderland laat zien, ook in dat opzicht overeenkomend met zijn leermeester Ivens, bij wie hij voor de oorlog jarenlang als cameraman is opgetreden. Op 15- jarige leeftijd kwam John Fernhout in dienst bij Ivens; er DAARNA scheidden zich voorlopig hun wegen. Fernhout die al in '34 een zelfstan dige film had gemaakt over het Chileense Paaseiland, maakte na „The 400 million" nog wat films voor de universiteiten van Kentucky en New Yorkwas cameraman bij Joseph Losey toen deze in '40-'41 enige korte films maakte voor het State Depart ment („A child went forth" en „Youth gets a break"), kreeg tijdens de oorlog een aanstelling als „filmofficier" bij de Neder landse Informatiedienst op het Westelijk Halfrond, werd als oorlogscorrespondent ingedeeld bij SHAEF, het hoofdkwartier van generaal Eisenhower en maakte in die hoedanigheid etapsgewijze de bevrijding van Nederland mee. „Broken dykes" over het luchtbombardement van de dijken van Walcheren en de evacuatie van het eiland en „The last shot", een reportage van de toestand in Nederland na het laatste schot, waren o.m. de resultaten van zijn filmar- beid. Beide korte films die vooral in het buitenland een indruk moesten geven van de hopeloze situatie, waarin ons land in de zomer van '45 verkeerde, zijn woens dagavond nog op het tv-scherm te zien ge weest. Na zijn demobilisatie is Fernhout bij allerlei filmondernemingen betrokken geweest, voor Pathé maakte hij in de se rie „This is America" een film over Puer to Rico, voor Louis de Rochemont een reeks landen-documentaires voor de serie „Peoples of the earth", het herstel van Europa beeldde hij uit in „Eiland van vertrouwen" (over Nederland) en „Corinth Canal" en „Return from the valley" (over Griekenland) en over de problemen van de mijnbouw lichtte hij ons in via „Miner's window" die tussen '54 en '55 in Italië, België, Duitsland en Nederland werd opgenomen. In opdracht van de Nederland se regering ontstond niet zo lang geleden o.a. een documentaire over de Ned. Antil len, het kleurige en sierlijke „A.B.C. „en over de Delta-werken. Daarna kwam in '63 de opdracht om voor het Zwitserse le gerpaviljoen op de EXPO te Lausanne een film te maken over de paraatheid van het Zwitserse leger. Het resultaat hebben wij dezer dagen kunnen zien in een voorstel ling voor genodigden en de eerste indruk is die van grote bewondering voor 'n zeld zaam vakmanschap dat van een neutrale opdracht een overrompelend schouwspel van adembenemende en spectaculaire scènes heeft weten te maken. Voor „Vigi lant Switzerland" werd het Zwitserse le ger gemobiliseerd en het heeft voor de ca mera's van Fernhout een levensecht beeld van oorlogsparaatheid opgevoerd dat na tuurlijk dankbare stof voor de filmer op leverde. Maar het gebruik dat Fernhout van deze militaire show heeft gemaakt, gaat ver uit boven een aandachtige repor tage. PROFIJT TREKKEND van de mogelijk heden die de 70 mm-camera hem bood, heeft Fernhout steeds gezorgd voor een beeld-in-beweging, voor een meeslepende dynamiek die de toeschouwer geen ogen blik met rust laat en hem van de ene visuele sensatie in de andere stort. De in troductie van Zwitserland, waarbij een ademloze camera het land op de meest letterlijke manier binnendringt door mee te gaan in de vaart van voort-ijlende treinen, auto's, motorboten en jets, is al dadelijk een voortreffelijk voorbeeld van het tempo dat Fernhout aan zijn film mee geeft. Zoals het tot rust komen van de camera in een kleurige rand van de ge zamenlijke vlaggen der diverse cantons als symbolisch beeld van de eenheid van Zwit serland, iets aangeeft van de intelligente wijze, waarop de filmer zijn onderwerp heeft benaderd. Ook in de reportage van de leger-oefeningen, culminerend in 'n de- bestaat nog een foto, waarop hij heel ernstig aan de mon tagetafel assisteert bij het monteren bij Ivens' eersteling, „De brug', hoewel zijn naam nog niet voorkomt in de (be scheiden) lijst van medewerkers. Dat gebeurde eerst bij „Zuiderzee", een documentaire, waarin materiaal uit de grote opdrachtfilm „Wij bouwen" aangevuld werd met nieuwe opnamen van de Zuiderzeewerken die leidden tot het klassieke hoogtepunt van het dichten van de afsluitdijk, een fragment dat George Sluizer nog eens gebruikt heeft in zijn „De lage landen'Onder de vijf cameramensen die bij „Zuiderzee" betrokken waren, wordt John Fernhout on middellijk achter Joris Ivens genoemd en zijn naam komt ook voor bij „Philips-Radio" uit 1931, „Nieuwe Gronden' uit 1934, „Spanish earth" uit 1937 en „The 400 million" uit 1938, deze laatste film een kroniek over het verzet van de Chinezen tegen de Japanse invasie van 1937, gemaakt in opdracht van History Today Inc. te New York. Regisseur John Ferno Fernhout onder de camerakraan tijdens op namen voor „Fortress of Peache". monstratie van afweer-mogelijkheden bij een eventuele aanval kan men voortdurend een overwogen aanpak, een juiste camera plaatsing, een verrassende beeldopvolging, een exacte keuze van opnamen bewonde ren, waardoor steeds het sterkste en vi sueel het meest dramatische effect uit een actie gehaald wordt. Spectaculaire oorlogs scènes, zoals wij die kennen uit grote Hol- lywoodproducties, denken we maar aan „The longest day" of „The train" verble ken bij het oorlogsgeweld dat Fernhout uit de Zwitserse legermanoeuvres gehaald heeft. Ook in zuiver organisatorische zin is hier een topprestatie geleverd, zoals trouwens de hele technische kant van de film, ik denk hier bijv. aan de kleur en aan de kwaliteit van ieder beeld afzonder lijk, van een perfectie is die men op het Cineramadoek zelden of nooit tegenkomt. Een dergelijke vergelijking is binnenkort trouwens te maken als „Fortress of Peace", zoals de internationale versie heet die van „Vigilant Switserland" is gemaakt, in het voorprogramma van het volgende Cinerama-programma gaat lopen en daar zal demonstreren dat we in John Ferno Fernhout een filmer van internationaal ni veau (en hoger) bezitten. Charles Boost Het Tweede-Kamerlid P. A. Burggraaf (P.S.P.) heeft minister mr. M. Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) schriftelijk gevraagf of hij een her druk wil bevorderen van het bij de staats drukkerij verschenen boek „De Onder gang" van prof. dr. J. Presser, en of de aanschaffingsprijs dan zo laag zal worden gesteld, dat praktisch in alle kringen van ons volk tot aanschaffing kan worden over gegaan. m Minister-president Fidel Castro van Cuba heeft nog steeds geen afstand kunnen doen van z'n guerrilla-baard en zijn gevechtspakken. Het door knippen van een lint laat hij bij of ficiële plechtigheden ook achterwege. Liever zwaait hij zoals hier met de machete, een vlijmscherp kapmes waarmee hij zich vroeger een weg door de bossen moest banen. (Telefoto). Voor klokketoren. Tachtig percent van alle Philipsemployés in Nederland heeft mee gedaan aan een actie voor aanbieding van een klokketoren met carillon aan de directie ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan volgend jaar. In veertien dagen werd voor 900.000 ingetekend voor deze actie. Onderscheiden. Generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Hij treedt 1 mei af als voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven en gaat per 1 juni met pensioen, na een loopbaan van 43 jaren als officier. Generaal Le Fèvre de Montigny was vijf jaren chef van de generale staf. Tot officier in de orde van Oranje Nas sau is benoemd mr. E. Foppes, directeur van het Economisch Technologisch In stituut voor Friesland. Vrouw maakte dodelijke val. Woensdag middag is de 28-jarige mevrouw T. KnopperKlomp van het balkon van haar huis in de Utrechtse Willem Ba ren tszstraat gevallen. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed zij aan haar verwondingen. Dodelijk ongeluk in mijn. Tijdens werk zaamheden in het ondergronds bedrijf van de mijn Laura te Eijgelshoven is de hulpbouwer J. Bonvanie door vallend gesteente getroffen en zo ernstig ge wond, dat de man korte tijd later ter plaatse is overleden. Inlichtingen. Het Portugese bureau voor Democratische Sociale Actie heeft pre mier Salazar gevraagd alle landen in te lichten over hetgeen de Portugese rege ring bekend is over de verdwijning van ex-generaal Humberto Delgado. Verzocht wordt tevens diens lijk zo spoedig mo gelijk naar Portugal te doen overbren gen voor een eervolle begrafenis. Ruimtemuizen. Russische geleerden heb ben witte muizen en ratten, die eerst met een beschermend middel waren be handeld, blootgesteld aan dezelfde dode lijke straling, die ruimtevaarders naar de maan gedurende vierentwintig uur zouden moeten ondergaan. De resultaten zijn zo uitgevallen dat de geleerden ver trouwen dat een mens dezelfde mate van straling zal kunnen doorstaan. Stier. De Spaanse stierenvechter Fermin Murillo is woensdagmiddag in Sevilla ernstig door een stier gewond. Hij werd op de horens genomen, waardoor hij een diepe dijwond opliep. Staking. In Bilbao zijn woensdag talrijke vlugschriften illegaal verspreid waarin de arbeiders in Baskenland wordt ge vraagd op 1 mei te betogen en op 30 april of op drie mei een algemene pro teststaking te houden. Botsing. In Glasgow moesten woensdag 25 gehandicapte kinderen, die in een spe ciale autobus op weg naar school, in een ziekenhuis worden opgenomen na een botsing van hun bus met een andere autobus en een personenauto. Op twee na konden zij spoedig weer naar huis. Bij baggerwerkzaamheden in het Twen- te-Rijnkanaal bij Lochem is gisteren het stoffelijk overschot opgedregd van een 43- jarige man uit Almelo, die tussen de bak ken van een baggermolen beklemd was geraakt. De man was sinds vorige week vrijdag niet thuis geweest, zijn echtgenote had geen aangifte van vermissing gedaan. De politie heeft in een restaurant te Beverwijk een 2I-jarige IJmuidenaar in gerekend, die samen met een even jonge Haarlemmer, die reeds enkele dagen eer der te Akersloot bij een inbraak werd ge arresteerd, een reeks diefstallen met braak zou hebben gepleegd. Beide jongelui heb ben tegenover de politie een bekentenis afgelegd. De IJmuidenaar wordt verdacht van diefstal van twee auto's, twee inbraken te Beverwijk, een inbraak te Akersloot, een inbraak te Heerlen en een inbraak te Haarlem. Bij al deze inbraken was het om geld te doen: de buit varieerde van 150 tot 1500 gulden. Een deel van het geld en de twee gestolen auto's zijn achterhaald. De recherche te Velsen leidt het onder zoek. De twee verdachten zullen volgende week voor de officier van justitie te Haar lem worden geleid. Het tweede-kamerlid drs. A. D. W. Tila- nus (C.H.U.) heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd op korte termijn te overwegen of het moge lijk is de A.O.W.-uitkering te blijven toe kennen aan ouders die emigreren naar een land, waarheen tevoren hun kinderen zijn geëmigreerd. Drs. Tilanus meent dat in vele gevallen het verlies van de uit kering deze ouders ervan weerhoudt om te emigreren, zodat de natuurlijke drang van de familie om in eikaars nabijheid te zijn ernstig bemoeilijkt wordt. Ook vraagt drs. Tilanus van minister Veldkamp begrip voor het feit, dat de gepensioneerden, die premie hebben be taald, het onbillijk vinden dat hun recht op uitkering vervalt als zij gaan emigre ren. Het Kamerlid merkt nog op, dat er woonruimte in Nederland vrijkomt als meer ouderen de mogelijkheid krijgen te emigreren. Tweemaal een weduwe, dodelijk bedroefd, en tweemaal de liefde die de droef heid doet vergeten in de armen van een nieuwe man. Deze weduwen, aan elkaar gelijk en toch geheel verschillend van elkaar, werden ons gisteravond in het Minerva Theater voorgesteld door de Werkgroep Nederlands Toneel in het kader van de uitvoering voor de Heemsteedse Kunstkring. Van een zo genoemde „werkgroep" mag worden verwacht, dat ze experimenteert met nieuwe mogelijkheden. Deze werk groep verloochende echter gisteravond haar aard, want ze experimenteerde al lerminst, integendeel, ze speelde twee een akters, die een beproefd succes hadden kunnen worden: „De Beer van Anton Tsjechov en „Als een Phoenix" van Chris topher Fry, twee parodieën op het wedu wenleed, beide in hun soort kostelijke ko- medietjes, waarvan de eerste behoorlijk werd gespeeld, doch de tweede helaas on der de maat bleef. In „De Beer" speelde Vera Bergman in de juiste toon een weduwe, die haar dier baar leed cultiveert tot een in diepzwart gehouden levensstijl, waardig en met het venster op het leven gesloten. Ze bleef „blijspelig", alsof ze tóch ergens wist dat haar Helena té levenskrachtig zou blijken trouw te blijven aan haar eed nimmer meer in een gedeelde sponde te leven. Wat té onaf, te weinig geacheveerd zet te Johan Hobó daar zijn Grigori S. Smir- Een gezelschap van 32 Finse bloembol lenkwekers brengt een vierdaags bezoek aan ons land. Op het programma staan een bezoek aan Keukenhof, de Aalsmeerse bloemenveiling alsmede een rondrit naar de kaasmarkt in Alkmaar, Volendam en Marken. Gisteravond zijn de bollenkwe kers begroet door de Haarlemse bloemen meisjes die hen gedurende het diner in hotelrestaurant „Bolwerk" in Haarlem de bloemen opspeldden van dezelfde bollen die deze winter opnieuw in het koude Fin land zullen bloeien en het Nederlandse voorjaar daar opnieuw in herinnering zul len brengen. noff, de man door Tsjechov „de heer" genoemd die in één klap de weduwe naar het volle leven doet terug verlangen. Hij bleef te veel blaag om zijn wijsheden over vrouwen achtergrond te geven en maakte het daardoor onwaarschijnlijk, dat deze heer het gevecht won van een we duwe zoals hij er een te veroveren kreeg. Edgar Danz maakte een „mannetje" van de in deze eenakter noodzakelijke knecht Loeka. Het geheel was bevredi gend, vooral door de ijzersterke tekst en de geestige ontknoping. Aan de eenakter van Fry vergreep dit gezelschapje zich. Teksten van Fry, ook als ze parodistisch zijn, vragen door hun poëtische verwoording, om uitgespeeld te worden. Elk woord is er één bij Fry en helaas gingen door een dwaas hoog tem po veel te veel woorden verloren, in som mige clausen méér dan de helft. Wij plei ten niet voor een anti-experimentele ge dragenheid, doch op zijn minst wel vooï verstaanbaarheid, ook al zijn vele van Fry's uitspraken slechts schijn-wijsheden. Zijn vondst is heerlijk. In de nogal geriefelijke graftombe van Virilius ver blijven diens echtgenote en dienstmaagd, die zich beiden tot de dood door uithon gering hebben gewijd om hun geliefde heer en meester in de hades te kunnen volgen. Een militair, die de -wacht bij eni ge gehangenen moet houden, betreedt de tombe, en vindt daar, na het debiteren van een aantal sofismen, beide vrouwen bereid tot een hernieuwd (liefde)leven. Als een van de gehangenen door de na bestaanden blijkt te zijn ontvreemd en de militair tot zelfmoord besluit om niet plaatsvervangend te worden gehangen, vindt weduwe Dynamene de oplossing: het lijk van haar man hangen in plaats van de ontvreemde en zo vanuit de dood voor beiden een nieuwe levenskans te cre- eren. Karla Wildschut vond de juiste houding als Dynamene wel, het goede zeggen van de tekst niet, aan welk euvel Rita van de Wal als dienstmaagd eveneens leed, on danks het feit, dat ze goed moet zijn voor een onversneden parodie. De Tegeus van Edgar Danz bleef ook hier weer teveel een „mannetje", een kluchtfiguur, die in houding detoneerde bij zijn tekst. Kennelijk zijn de bezwaren die wij noemden feilen in de regie, waarvoor Jo han Hobó had getekend. Kleding en de cors waren in beide eenakters door hun eenvoud sympathiek. De kantonrechter mr. L. W. M. M. Drabbe (derde van rechts) en de offi cier van justitie mr. J. H. Bijl de Vroe (geheel rechts) zijn donderdag middag in het woonwagenkamp in de Waarderpolder geweest om te kijken naar het fout parkeren op de rijbanen in het kamp. EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Un.) Doctoraal wiskunde J. J. F. M. Schlichting (Amster dam). Doctoraal natuurkunde D. Reits en J. Bax (Amsterdam). Doctoraal geologie K. Linthout (Amsterdam). Kandidaats wis kunde en natuurwetenschappen H. N. Glo- ris, R. G. Muusze (Heemstede). Doctoraal sociale wetenschappen R. Straatsma (Stiens). Doctoraal economie A. Tj. Muller (Soestdijk) en J. C. R. Rus (Heemstede). GRONINGEN. Doctoraal geneeskunde: P. C. G. Hubach (Soest), J. H. Ekering (Haarlem), E. G. J. J. Roolvink (Almelo), P. W. Gelderman (Groningen). Tandarts: P. H. Deitmers (Purmerend). Doctoraal biologie: mej. J. H. Abels (Coevorden), idem farmacie mevr. W. M. OlgersVan Houten (Groningen), A. E. Timmerman (Ter Apel), idem scheikunde W. Maas (Loppersum). LEIDEN. De heer C. Kalkman, geboren te Delft en thans wonende te Leiden, is ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift „The old world species of prunus sub lauroce- rasu including those formerly referred to pygeum". Promotor was prof. dr. C. G. G. J. van Steenis. Voorts is de heer F. Duijfjes, geboren te Treebeek, Limburg, en thans wonende te Oegstgeest, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Over ante- gene werking van heterologe botimplaten". Promotor was prof. dr. Th. G. van Rijssel. De heer H. A. de Boer, geboren te Am sterdam en thans wonende in Den Haag, is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift „Sociaal-geneeskun dige aspecten van de arbeidsvoorziening in Nederland". Promotor was prof. dr. P. Muntendam. Doctoraal westerse sociologie J. P. F. M. Crabbendam (Alphen a. d. Rijn). Doctoraal klassieke taal- en letterkunde K. van den Boogaart (Vlaardingen). „Het is verboden te parkeren op de rij banen in het kamp", staat er op een bordje aan de ingang van het woonwagen kamp in de Waarderpolder. Naar aanlei ding van dit verbod wandelden gistermid dag de Haarlemse kantonrechter mr. L. W. M. M. Drabbe en de officier van justi tie mr. J. H. Bijl de Vroe door het kamp. Elf woonwagenbewoners moesten deze week dinsdag zoals we al gemeld hebben voor de kantonrechter terechtstaan om dat zij hun auto's wel op de rijbanen in het kamp hadden geparkeerd. Drie van hen waren op de zitting verschenen. Zij hadden zoveel te vertellen dat. de kanton rechter en officier van justitie besloten zelf te gaan kijken in het kamp. Vorig jaar zorgde de gemeente er voor dat bij het kamp een parkeerterrein kwam voor honderd auto's. Er wonen ongeveer zeventig gezinnen in het kamp. Het par keerterrein de aanleg kostte zestigdui zend gulden is nu een terrein met sloopauto's. Auto's waarmee de bewoners zelf rijden, worden er nauwelijks neergezet. „Onze auto's worden vernield en in brand gestoken", zeiden zowel dinsdag op de zit ting als donderdag in het kamp de bewo ners. Zij zetten hun auto's liever bij de woonwagens. De woonwagens staan ech ter heel dicht naast elkaar. De geparkeer de auto's komen dus half of geheel op de rijbanen die door het kamp lopen. De officier van justitie merkte op dat hij in de huidige situatie de moeilijkheden wel zag, maar dat het ook de schuld van de kampbewoners mee is dat die situatie nu zo is. Sommige kampbewoners meen den dat de gemeente veel beter bredere vakken voor de woonwagens had kunnen maken en daarvoor de ruimte waar nu het parkeerterrein is er bij had kunnen trekken. Over nog onbepaalde tijd zal de zaak van de elf kampbewoners weer voor de kanton rechter worden behandeld. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Augustin" 2 mei en ms „Rio Quinto" 8 mei; Brazilië: ms „Cap San Augustin" 2 mei, ms „Al- hena" 5 mei en ms „Gooiland" 8 mei, Ca nada: ms „Franconia" 2 mei en ms „Nep- tun" 5 mei; Chili: ms „Stuttgart" 2 mei en ms „Roebiah" 5 mei; Kenya, Oeganda, 1 anganvikams „Ferdinand de Lesseps" 2 mei; Nederlandse Antillen: ms „Oranje Nassau" 5 mei; Nieuw-Zeeland: ms „Northbank" 2 mei; Suriname: ms „Oranje stad" 4 mei; Verenigde Staten: ms „Prinses Margriet" 6 mei; Republiek Zuid-Afrika en Zuidwestfabrika: ms „Randfontein" 4 mei. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7