ASPIRIN- BAYER -UITGAAN IN HAARLEM^ Miljoenenschandaal in de Parijse bouwwereld Défilé in Den Haag voor koningin en ridders Boekenhoekje f Vers verpakte 1 soepgroenten potato-chips paprika-chips petit-patat Napalm gebruikt in Irak tegen Koerden Ludwigsburg krijgt een langere arm Twee Haagse bakkerijen bezorgen niet meer op maandag Voormalige zzvartvoet Jean Tisseyere blijkt spaarders tehebben opgelicht Militaire Willemsorde 150 jaar V Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. slaapkamer 't binnenhuis VRIJDAG 30 APRIL 1965 9 Krachtige aardbeving in noordwesten van de VS Lord Moynihan overleden Demonstratie in München tegen Vietnam-politiek TENTOONSTELLINGEN TONEEL GABARET MUZIEK JAZZ Meer personeel voor de opsporing van Duitse oorlogsmisdadigers W. L. VS lanceren satelliet Koffer van Del gad o in Spaanse plaats gevonden? in het zakje met de rode ruit, (Na 6.00 uur 02503-6778). SEATTLE (Reuter) Een krachtige aardbeving heeft gisteren het noordweste lijke deel van de Verenigde Staten en Ca nada getroffen. Volgens de eerste berich ten is in het gebied van Seattle, in de staat Washington, zware schade aangericht. In Seatlle zijn twee mensen om het leven gekomen. Er zijn talrijke gewonden, voor het me rendeel In Seattle. De aardbeving had een kracht van zeven op de schaal van Rich ter. In Tacoma, 50 kilometer ten zuiden van Seattle, waren de straten in de stad bezaaid met stenen. Advertentie - g X DAAR STAAT ACHTER Advertentie voor een mooie, degelijke julianapark 58 - 60 - 62 telefoon 54530 - 57713 meubeltoonkamers 1e en 2e etage WASHINGTON (AFP) Volgens een speciale afgezant van generaal Moestafa Barzani, de leider van de Koerden in Noord-Irak zijn bij bombardementen van de Iraakse luchtmacht op Koerdistaanse dorpen honderden burgers om het leven gekomen. De Koerden in Irak streven al jaren naar grotere zelfstandigheid. Ze hebben hun verzet tegen de regering in Bagdad de laatste tijd weer uitgebreid. De afge zant van Barzani, Ismet Sjeriff Vanly, zei donderdag op een persconferentie in Washington dat bij de aanvallen op de Koerden napalmbommen waren gebruikt. Hij beschuldigde Egypte ervan gifgas te leveren aan Irak. Kortgeleden waren vol gens hem vijfduizend Egyptische „militai re technici" in Irak aangekomen. Voorts had het Iraakse leger 15.000 gasmaskers uit Egypte ontvangen. LONDEN (AP) Lord Moynihan, oud voorzitter van de Britse Liberale Partij, is vandaag aan de gevolgen van een hart' aanval In een ziekenhuis overleden. Lord Moynihan is 58 jaar oud geworden. Hij bedankte in 1963 voor het lidmaat schap van de Liberale Partij, waarvan hij in 1949 en 1950 voorzitter was. MÜNCHEN (AP) Een pacifistische groep In München is een protest demon stratie van vier weken begonnen tegen de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam. De groep, die internationale verbindingen heeft, zal een twee meter hoge piramide oprichten tegenover het Amerika-huis. Er zullen borden en foto's aan gehangen wor den waarin de crisis in Vietnam verge leken wordt met de tweede wereldoorlog. De politie heeft de pacifisten vergunning gegeven voor de demonstratie, Vishal en Vleeshal. Van 4 mei tot 8 juni „De jaren '40'45". Openingstijden da gelijks van 9-5 uur (op woensdag, vrij dag en zaterdag ook van 20-22 uur), Zon- en feestdagen van 1-5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum van Looy (Kamperlaan): K.Z.O.D.- groepsexpositie. Werk van Nel Bakema, Els Boven, Mies Deinum, Jan van Geem, Jos Hoogwout, Gerard Huysser, Roelof Klein, Kees Lans, Miek Otto, Michel van Overbeeke, Josef Santen, Freek Souwer en Leo de Winter. (Tot en met 24 mei, dagelijks van 10-5 uur, zondags van 2-5 u.). In 't Goede Uur, Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein: In de maand mei tekeningen van Halga Schusheim (da gelijks 10-18 u. en 20-24 u.). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Tekeningen, gouaches en schilderijen van D. Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10-17 u., zon en feestdagen 13-17 u. Avondopenstel ling tot en met 16 mei, dagelijks van 20.30-22.30 uur). Prentenkabinet: Expo sitie van poppen door Maja Alexander en Trudy de Ruyter (tot en met 13 juni). Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Dagelijks van 9- 12.30 en van 18.30 tot 17.00 u.; zondags van 10 tot 17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10-17 u., de eerste zon dag van de maand 13-17 u.). Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. (Zaterdag 14-17 u. of na afspraak telefoon 43644). Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Stadsschouwburg (wandelgangen): in de maand mei kunstnaaldwerk en schilde rijen van Hanne Meijerde Heer. Vrijdag 30 april. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelver. J. J. Cremer met „Het Tuin feest" van Lo van Hensbergen. Regie: Henk Bakker. Onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag (ama teurtoneel. Gratis toegankelijk, bespre ken verplicht). Zaterdag 1 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Een afge houwen hoofd" van Iris Murdoch en J. B. Priestley. Regie: Henk Rigters. M.m.v. Guus Oster, Ellen Vogel, Kitty Courbois, Elisabeth Hoytink, Andrea Domburg, Joan Remmelts en Allard van der Scheer. Zondag 2 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Omzien in wrok" van John Osborne. Regie: Hans Boswinkel. M.m.v. Petra Laseur, Hetty Verhoogt, Lo van Hensbergen. Hans Boswinkel, Cor Witschge. Maandag 3 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm met „Het huis op de rots" van George Batson. Regie: Jan Kraakman (amateurtoneel). Dinsdag 4 mei, Stadsschouwburg, 20.30 uur: Toneelgroep Centrum met „Judith" van Charles de Peyret—Chappuis. Regie: Vladek Sheybal. M.m.v. Henny Orri en André van den Heuvel.. (Jongerenbijeen komst. De aanvang van het spel sluit aan op het einde van de Dodenherden king). Woensdag 5 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelver. J. J. Cremer met „Het Tuin feest" (zie 30 april). Onder auspiciën van Koninginnedagvereniging (amateurto neel). Donderdag 6 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Kon. Vlaamse Schouwburg met „Adam in ballingschap" van Vondel. Regie: Jo Dua. M.m.v. Senne Rouffaer, Bert Struys, Vera Veroft, Alex Cassiers. Coen Pronk, Rik Andries, Jo Coppens, Jeanne Geldof, Jan Vreeken, Rosemarie Berg mans, Lia Lee, Kris Smet, Ludo Verhey- den e.v.a. (uitwisseling met de Toneel groep Centrum in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord). Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat): donderdag, vrfjdag, zaterdag en zondag, aanvang acht uur: Het cabaret Jaap van de Merwe met de Pools-Tartaarse chan- sonnière Bozena, de Parijse fantaisiste Robert-Robert en de Nederlandse lied jeszangers Frits Lambrechts en Dick Poons. Als gasten treden incidenteel op Rinus Ferdinandusse, de accordeonist Harry Mooten, de legerpredikant ..N.N.", de karikaturist Frits Behrendt en „Drs. P." Woensdag 5 mei, nationale feestdag, geeft het cabaret een extra voorstelling. Op vrijdag 30 april treden als gast bij het cabaret op de jonge dichter-zanger-pianist Carel ter Linden en Harry Mooten. Op zaterdag 1 mei is Cobi Schreijer gast in haar eigen ta veerne. Vrydag 30 april, Concertgebouw, 14 uur: N.Ph.O.-Hartewensconcert o.l.v. Henri Arends m.m.v. Marie-Cécüe Moerdijk, Louis van Dijk, Will Brons, Jenny Vee- ninga e.v.a. Zaterdag 1 mei, Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerksplein) 20 uur: Concert door Die Haerlemse Musyckcamer o.l.v. André Kaart met als solist de organist Evaris- tos Glassnér. Programma: Handel, Grieg, Barsanti, Festing, Ricciotti. Zondag 2 mei, aula Teylers Museum, 15 u.: Bespeling van het 31-tonosorgel door Anton de Beer. Solisten: de violisten Jeanne de Vos en Bouw Lemkes (Sonate voor twee violen van Badings).. Woensdag 5 mei, Concertgebouw, 20 uur: Weens operetteconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam met medewerking van Weense solisten. Donderdag 6 mei, Grote of St. Bavokerk, 15-16 uur: Orgelbespeling in de serie gratis toegankelijke gemeentelijke orgel concerten. Zondag 2 mei,*restaurant Badmintonhall Duinwjjck, 20 u.: Dansavond m.m.v. The Maro's. Maandag 3 mei, christelijk lyceum Marnix van St. Aldegonde, 14.30 u.: Expositie „Onderdrukking, verzet, bevrijding". Opening door de heer G. Dekker, 's Avonds voor ouders en belangstellen den te bezoeken tussen 7 en 10 u. Tot en met 8 mei. Maandag 3 mei, café-restaurant Brink- mann, Grote Markt, 20 u.: De heer M. van Hoogstraten uit Dordrecht spreekt over „De windmolen.... onze vriend". Vereniging Haerlem. Maandag 3 mei, Bethesda Sarepta, Haze- paterslaan 32: Expositie van werk van werk van epileptici. Tot 7 mei. Zaterdag 1 mei, jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 u.: Mark Jansen boogie woogie kwartet met Mark Jan sen (piano), Rob Jansen (piano), Arie van Heerden (gitaar) en George van Gussenhoven (drums). Zendag 2 mei, jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 u.: Kwintet Excen- trics met Frank Heek (orgel), Hans Ro- dermond (bas-gitaar), Laurens de Boer slag-gitaar), Leüie de Boer (solo-gitaar), Hans Kramer (drums). (Van onze correspondent) BONN Het personeel b(j de Centrale voor de opsporing van oorlogsmisdadigers in Ludwigsburg zal worden uitgebreid en wellicht verdubbeld. Dit heeft de minis ter van Justitie van het land Baden-Würt- temberg meegedeeld, binnen wiens rechts gebied Ludwigsburg en de Centrale vallen. De Centrale voor de opsporing van Duit se oorlogsmisdadigers uit de nazitijd werk in opdracht van alle Lander van de Bondsrepubliek. Na de opsporing van een oorlogsmisdadiger wordt zijn geval verder geleid naar het juridische appa raat van het land waarbinnen hij zijn woonplaats heeft. De ministers van Justi tie van alle elf Lander kwamen deze week in Bonn bijeen om over een versnelling en daarmee samenhangende rationalisering van het opsporingswerk te beraadslagen Na afloop van het overleg verklaarden zij met alle middelen te willen verhinderen dat in 1969 opnieuw de vraag over een noodzakelijkheid van een verlenging van de verjaringstermijn zou opkomen. Volgende week zou de verjaring van oorlogsmisdaden zijn ingegaan als het Westduitse parlement niet kort geleden zou hebben besloten deze termijn te ver lengen door de datum van aanvang der verjaring van 1965 naar 1969 te schuiven. De praktische uitwerking van dit besluit van het parlement ligt nu in handen van de opsporingscentrale, en daarmee in han den van de Lënder. Met ingang van 10 mei zullen de vier honderd broodbezorgers van de Haagse be drijven Hus en Lensvelt Nicola op maan dag geen brood bezorgen. De winkels van deze grote bakkerijen blijven echter op maandag o.pen voor de verkoop van vers brood. Het personeel van de bakkerijen, hun bonden en de directies zijn tot een ak koord gekomen over de „bezorgloze" maandag. Voor omzetvermindering krijgen de bezorgers financiële garanties. De bakkerij-directies en de bezorgers verwachten dat ook de andere Haagse bak kerijen een dergelijke maatregel zullen ne men. De Amerikaanse journalist Hindus, geboren in het tsaristische Rusland waar hij tot zijn zestiende jaar 1905 woonde, gunt ons in deze studie een blik in de Sovjet-Unie en haar vele pro blemen door de ogen van de Russische mens. Tijdens zijn vele reizen door zijn land van herkomst sprak hij met boe ren, arbeiders, intellectuelen, commu- nisten-van-het-eerste-uur en jonge Rus sen voor wie de jaren vóór 1945 geen levende werkelijkheid zijn. Zo was hij in staat een beleid op te bouwen van een evolutie die zich aan het voltrekken is binnen het raam van de grootste revolutie in de moderne geschiedenis, bijna ongemerkt, zonder ruchtbaarheid en voor de communistische machtheb bers in het Kremlin vrijwel onafwend baar. De Sovjet-Unie is niet langer een land van alleen maar nuchtere produk- tiecijfers, planmatige economie en bla kende ideologische strijdlust. De kin deren en kleinkinderen van de revolu tie slaan hun vleugels uit naar een toe komst waarin zij de oogst aan welvaart en welzijn van de staatkundige om wenteling die hun ouders en grootouders ten koste van vele offers doorvoerden, willen binnenhalen. De revolutie van 1917 heeft uit het achterlijke Rusland de moderne sterk- geïndustrialiseerde Sovjet-Unie ge smeed. een grote mogendheid met een krachtige economische expansiedrift en met een sociaal bestel dat het de moeite waard maakt burger van dat land te zijn. Hindus trekt zelf de conclusie dat de kruisvaardersgeest van de twintiger ja ren verdwenen is. Vooral de jong# Russen, meestal uitstekend opgeleid, voelen een sterke drang verder, veel verder in vrede te kijken dan de gren zen van hun grote land. Zij steken niet onder stoelen of banken er niet voor te voelen terwille van de verbreiding van het communisme in verre uithoe ken van de aarde op de slagvelden te sneuvelen. Zij houden van hun land, hebben het meestal hartstochtelijk lief en erken nen gaarne dat het communisme er in is geslaagd in een halve eeuw uit een feodale vermolmde staat een levens krachtige natie te scheppen. Maar zij zijn volkomen oprecht als zij stellen dat het enige dat zij willen is leven in vrede. Hindus stelt dat het Kremlin met die wens ernstig rekening moet houden. Het kan zich nauwelijks ideo logische avonturen veroorloven, omdat de moderne Russische mens de oorlog niet wenst en er het nut niet van kan Een boek dat vele vragen onbeant woord laat, maar dat ons confronteert met stromingen en meningen in de Sov jet-Unie die meestal verborgen blijven in de politieke discussie van alledag. Advertentie (Van onze correspondent) DEN HAAG De dag dat koningin Juliana aan tal van verdienstelijke Neder landers een onderscheiding verleende, heeft zij doorgebracht in het gezelschap van de meest exclusief onderscheidenen onder de Nederlandse gedecoreerden, de ridders van de Militaire Willemsorde. Dat de „lintjesregen" en deze feestdag samen vallen is louter toeval. Hondervijftig jaar geleden werd de wet op de M.W.O. van kracht verklaard met ingang van de der tigste april, bijna een eeuw vóór dat men wist dat later ooit een koningin op diezelfde dag haar verjaardag zou vieren. Veertien ridders uit het buitenland, 95 uit Nederland en acht nabestaanden van postuum gedecoreerden flankeerden de koningin gisteren bij het paleis Lange Voorhout in Den Haag, waar tweeduizend militairen defileerden voor de verzets strijders, Korea-vëchters, militairen die tijdens de laatste wereldoorlog hun dap perheid betoonden, maar ook voor oude Atjeh-krijgers, een enkele nog in het groe ne of zwarte KNIL-uniform van een halve eeuw geleden. Zij stonden rechts van de koningin naast het baldakijn. Meer bekende gezichten zag het van al le kanten toegestroomde publiek in de rij en links van de koningin. Daar stonden de leden van het erecomité Viering 150-jarig Bestaan M.W.O., onder wie de ministers Luns en De Jong en de oud-ministers Ma- rijnen en Toxopeus, de commissaris der koningin in Zuid-Holland en de voorzitter van de Tweede Kamer. Burgemeester Kolfschoten van Den Haag had tevoren de koningin en de prins verwelkomd. Daarna presenteerde zich de commandant van de tweeduizend man parade-groepen, de luitenant-kolonel der mariniers T. Jonkman. In de proto- colaire volgorde van marine, landmacht, korps cadetten, luchtmacht en koopvaar dij marcheerden daarna de groepen, elk met hun vaandels, voorbij op muziek van de fanfare- en tamboerkorpsen der genie. Na afloop werden de ridders M.W.O. door de regering ontvangen in de Ridder zaal, waar aan feestelijk met voorjaars bloemen versierde tafels een lunch werd geserveerd. Deze eerste dag van de jubi leumviering werd besloten met een re ceptie door de koningin in het Huis ten Bosch en een diner in de Julianakazerne. Zaterdag gaat de herdenking verder met bijeenkomsten in Amsterdam. den had, leefde ook zelf op een bijzonder royale voet. Zowel aan Frankrijks azuren kusten als in de Parijse nachtclubs moet Tisseyre met bankbiljetten hebben rond gestrooid en over zijn levenswandel zal hij binnenkort de rechter rekening en verant woording mogen afleggen. SOEKARNO'S DUIZEND EILANDEN door C. Weiss. (Uitg. A. W. Bruna en Zn., 278 pag. Grote Berenserie num mer 13). Weiss, veelzijdig journalist en drie jaar als persattaché verbonden aan de Westduitse ambassade in Djakarta, Is een critisch, onafhankelijk en scherp waarnemer. In dit boek belicht hij vele aspecten van het politieke en economi sche leven in Indonesië die tot nu toe al te zeer in de schaduw zijn gebleven. Hij plaatst de merkwaardige figuur van Soekarno dynamisch en bezeten van een gevaarlijk Messianisme te gen de bonte achtergrond van een re volutie in het grote Zuidoost-aziatisch# eilandenrijk die haar definitieve bed ding nog niet heeft gevonden. Weiss heeft daarbij een open oog voor het idealisme en de hysterie die deze revolutie haar aanzien, inhoud en onbestendigheid geven. Hij trekt con clusies, bijvoorbeeld met betrekking tot het gescharrel over westelijk Nieuw- Guinea, die heel wat Nederlanders be paald niet als muziek in de oren zul len klinken. Dat verhoogt, zo menen wij, de waarde van Weiss' analyse. Hij is objectief, heeft lak aan de talloze heilige huisjes van Nederlanders en In donesiërs en verliest de grote lijnen nimmer uit het oog. Een boek dat ze ker gelézen dient te worden door allen wie de verhouding Nederland-Indonesië ter harte gaat. HUIS ZONDER DAK, RUSLAND NA 45 JAAR REVOLUTIE door Maurice Hindus. (Uitg. Boom, 335 pag, 14,50). (Van onze correspondent) WALLOPI EILAND (Reuter en AP) Een satelliet voor wetenschappelijk on derzoek is gisteren gelanceerd vanaf het Amerikaanse ruimtevaartcentrum op Wal- lopi Eiland. De satelliet Beacon Explorer genaamd bevond zich anderhalf uur na de lance ring in een correcte baan om de aarde. De „Beacon Explorer" is de eerste door de NASA gelanceerde kunstmaan, die geo desie als voornaamste taak heeft. Geodesie is het meten van grootte, vorm, massa van de aarde en afwijkingen in het zwaarte krachtveld. De onregelmatigheden in de vorm van de aardbol veroorzaken kleine verande ringen in de afstand tot de baan van een kunstmaan en brengen daardoor een ver andering in de radioseinen van de kunst maan teweeg. Wanneer men deze veran deringen, die klein zijn, meet, kan men aan de hand daarvan onregelmatigheden van het aardoppervlak vaststellen. MADRID (AFP) In een hotel in de Spaanse stad Badajoz is een koffer ge vonden, die daar in februari was achter gelaten door een man en een vrouw. Het paar is nimmer teruggekomen. Men ge looft thans dat de koffer aan de Portugese opstandelingenleider Delgado en diens se cretaresse toebehoorde. Delgado werd sinds enkele maanden vermist. Men meent onlangs zijn lijk te hebben gevonden. „Delgado verdeelde de oppositie en was daarom nuttig", zo schreef gisteren het blad van het Nationale Verbond, de re geringspartij in Portugal. Het orgaan twij felt er niet aan dat, wanneer de gevonden lijken inderdaad die van Delgado en zijn secretaresse zijn, de communisten de hand in deze moord hebben gehad. PARIJS Vijftien belangrijke woning complexen in aanbouw in en rond Parijs zijn deze week plotseling stil komen te lig gen, doordat de justitie de ondernemer als oplichter ontmaskerd heeft en daarna ingerekend. De 63-jarige voormalige „zwartvoet" Jean Tisseyre had, sinds zijn terugkeer uit Algerije, in enkele jaren kans gezien zich een hoogst belangrijke positie in de Parijse bouwwereld te veroveren. Onder zijn leiding werden in en rond Parijs al tientallen grote flatgebouwen uit de grond gestampt en zijn onderneming nam steeds geweldiger proporties aan. Hij leende de benodigde miljoenen voornamelijk van ge fortuneerde mederepatrianten, die hij dan beloofde later in natura en in de vorm van appartementen te zullen terugbetalen. Naast die geldschieters zijn het nu echter vooral wel de kleine spaarders, die Tissey re hun duiten hadden toevertrouwd om la ter een eigen woning te kunnen betrekken, die het kind van de rekening zijn gewor den. Voorlopig wordt de totale schade op bijna twee miljoen gulden geschat, maar de uiteindelijke rekening zal vermoedelijk nog wel vele malen hoger zijn. Tisseyre was in het bouwbedrijf overi gens wel van alle markten thuis. Behalve als financier met andermans geld, trad hij ook nog op als zijn eigen architect, aan nemer en tenslotte makelaar. Door al die functies in zijn eigen handen te concen treren wist hij zich ook aan iedere ernsti ge controle te onttrekken zodat hij zijn malversaties jaren ongestoord heeft kun nen voortzetten. De architect-oplichter, die een familie met tien kinderen te onderhou-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9