Hajer en gewillig Okker capituleerden voor Zuidafrikanen Willem II contra Blauw Wit; directe inzet: de eredivisie V Twaalf Nederlandse jongens krijgen week les in beroemde Engelse cricketschool Dertig bussen met supporters van Go Ahead naar Telstar Op den duur geeft constructief voetbal toch het meeste succes Mr. Robertson: „Die Tuininga had ik eerder willen hebben Grote teleurstelling in strijd voor Davis Cup Jammerlijke nederlagen Davis Cup-tennis Benfica nam genoegen met kleine zege op Vasas Györ Trainer Van der Leek: „Ik hou niet van fratsen ZATERDAG 1 MEI 1965 11 Overwicht Kipping beste sprinter in het Vondelpark Droeve vertoning Deventer bedrijfsleven biedt bustrip aan Kalm aan Goedkeurend Op den duur Fijn stel NICOLS—H.V.A. Zaanstreek versloeg Heerenveen met 4-0 Klassementen in de Tulpenrallye officieel Het ziet er naar uit, dat twee setpun- ten voor Tom Okker —bij 5-4 in de eerste set tegen Keith Diepraam het hele verloop van de Davis Cup-wedstrijd Nederland- Zuid-Afrika (nu al) aanzienlijk hebben be- invloed. Misschien hebben Okker en de ruim tweeduizend toeschouwers op de Mets zich op dat moment niet scherp ge noeg gerealiseerd op wat voor een belang rijk punt zij waren aangeland. De Neder landse kampioen schonk tot op dat ogen blik dan ook heel wat meer vertrou wen dan daarvoor Jan Hajer tegen Cliff Drysdale. Hajer, de reisgenoot van Okker deze winter naar Australië en de Philip- pijnen werd door de lange, slanke Afri kaan rustig, maar daarom des te indruk wekkender van het gravel gespeeld: 6-0, 6-2, 6-1. Cijfers die niet meer mogelijk le ken voor onze spelers, die maandenlang in het tennis-mekka hadden rondgedoold. De uitdrukking van Hajer na afloop van de partij spreekt de duidelijkste taal: „Ik sloeg geen bal Die twee setpunten van Okker dan, zij kwamen als vanzelfsprekend, hoewel hij daarvoor een voorsprong van 3-1 had zien wegvloeien. Maar de ranke Haarlemmer speelde aanvankelijk zoals iedereen ge hoopt had. Sterk, vloeiend, gemakkelijk, scherp spreidend, hard en diep vollerend. De lange, nukkige Keith Diepraam zocht moeizaam naar zijn touch op het trage, vochtige gravel. Een vergelijking met zijn collega (maar geen vriend) Drysdale drong zich meteen op. Veel minder con trole, al had Drysdale dat aan de duide lijk „tennis-vermoeide", Hajer geen kind. Okker probeerde zijn Australische en Wimbledon-niveau te bereiken, maar ook aan hem ging de aparte beklemmende Davis Cup-sfeer niet ongemerkt voorbij. Maar er was nog meer om Okker van de kook te brengen. Eindelijk moest hij dan eens voor eigen publiek in een grote be langrijke landenwedstrijd uitkomen. Zijn landgenoten die zoveel goeds van hem hadden vernomen uit verre landen en dus ook hier veel van hem verwachtten. Twee maal op gamepunt sloeg de jonge Haar lemmer een dubbele fout. Het was een kleine aanwijzing van wat hem beroerde. Maar zie, op 5-4: twee setpunten en in de belangrijke eerste set nog wel. Diepraam maakte echter, alles-of-niets spelend, weer gelijk en pikte de game ondanks een ver raderlijke netbal van Okker. Hard en fel werd er gestreden om de volgende service- game van Okker, met over en weer kost bare fouten, Okker verspeelde hem ten slotte en vervolgens ook de set, waarbij hij pijnlijk ondervond, dat speciaal de backhand van de Zuidafrikaan uitgroeide tot een geducht wapen. Okker kwam nog bij 2-1 voor in de tweede set en daarna wie had dat verwacht niet meer. Diepraam kreeg langzaam maar zeker overwicht Okker's zelfvertrouwen had een lelijke tik gekregen. Hij durfde ineens veel minder, zijn speelarm ging zich min der natuurlijk en soepel bewegen. Diep raam kwam nu pas goed in zijn spel. Het aantal „weggevers" werd aanzienlijk min der, hij ging meer pressie oefenen en zocht zoveel mogelijk de netpositie. En Okker mocht dan van tijd tot tijd nog bijzonder knappe dingen laten zien, zijn spel ging toch hoe langer hoe meer de scherpte missen om zijn tegenstander beslissend van het net te kunnen verdrijven. Okker ging onder deze pressie forceren, nam daardoor te veel risico. De tweede set gaf hii bij 5-3 cadeau door na deuce tweemaal fout te slaan In de derde set nog een kleine opleving na 0-3 achter, maar na 2-3 ging het snel mis met onze kampioen. Op love verspeel de hij zijn servicegame door ongecontro- Behalve in Den Haag is er vrijdag op vele plaatsen in Europa gespeeld om de Davis Cup. De resultaten in de wedstrijden voor de eerste ronde waren: Londen: Groot-BrittanniëIsrael 41. Dublin: Ierland—Denemarken 02 na de eerste dag. Essen: West-DuitslandZwit serland 20 na de eerste dag. Helsinki: Finland Oostenrijk 11 na de eerste dag. Stockholm: Zweden—Polen 1—1 na de eer ste dag. Brussel: België—Chili 0—2 na de eerste dag. Barcelona: Spanje—Grieken land 20 na de eerste dag. Pescara: Italië —Portugal 2I) na de eerste dag. Boeda pest: Hongarije—Brazilië 1—1 na de eerste dag. Mondorf: LuxemburgTurkije 11 na de eerste dag. Zagreb: Joegoslavië— Marokko 50. Onder zeer grote belangstelling werd op koninginedag in het Vondelpark te Am sterdam een wielerronde voor amateurs gehouden en daarbij bleek de Hagenaar Chris Kipping in de massale eindsprint van het vijftig man sterke peloton alle ontsnappingen waren door het hoge tempo op niets uitgelopen over het scherpste eindschot te beschikken. De uitslag was: 1. C. Kipping, Den Haag, de 70 km in 1 uur 41 min. en 37 sec.; 2. Raats, Amsterdam; 3. H. Pels, Amsterdam; 4. H. Stakenburg, Amsterdam; 5. G. Ouds- hoorn, Vinkeveen; 6. P. Bronkhorst, Am sterdam; 7. Th. Blom, Haarlem; 8. F. van Lachterop, Amsterdam; 9. A. Marinus, Am sterdam; 10. K. Komer, Halfweg. De Haar lemmer Loe Otte legde in deze massasprint beslag op de zestiende plaats. In de race voor nieuwelingen zegevierde de Amsterdammer Rink Comelisse in een tijd van 1 uur, 2 min. en 1 sec. over de 40 km. Bij de aspiranten was Wijte Haayer uit Halfweg de snelste (26 km in 40 min. en 39 sec.). De Santpoorter G. Duwel ein digde als zevende. ZWEMMEN. De organisatie van de iweminterland Nederland—West-Duitsland op 19 en 20 juni is toegewezen aan de iwemverenigingen ZON en Heerlerheide. Tom Okker Zuidafrikaan Okker heeft in zijn partij tegen de Diepraam (voorgrond), een smash gegeven op Diepraam. leerde vaart en even later waren Okker en het publiek een illusie armer (3-6). Jan Hajer stond in 54 minuten weer bui ten de baan en had toen drie schamele games in handen. Onze landgenoot had op vallend veel last van de niet te snelle top- spinballen van Drysdale en natuurlijk was diens met twee handen geslagen backhand een moordend wapen. Prachtig wisselde de Zuidafrikaan kort en lang spel af en ook de tempi veranderde hij overrompelend. Binnen 12 minuten had hij de eerste set met 6-0 binnen. Hajer maakte zich duide lijk kwaad, maar dit keer mocht dat niet baten. Drysdale bleef ijzig kalm spreiden en variëren, soms de bal domweg in het spel houdend, waarop Hajer dan ook prompt de rally verloor door een fout. In de tweede set kon onze landgenoot het spel nog het langste rekken, maar het bleef bepaald dilettantisch en zeker be schamend voor een tennistoerist met enige naam. In de derde set had Hajer helemaal geen controle meer. Volkomen ontmoedigd liet hij zich met 6-1 ter slachtbank leiden. Een droeve vertoning. Benfica, winnaar van de Europese beker in 1962 en 1963, heeft te Boedapest in het NEP-stadion voor 70.000 toeschouwers de eerste stappen gezet óp de weg naar de finale 1965. Het enige doelpunt in deze snelle en op hoog peil staande wedstrijd werd in de 28e minuut van de tweede helft gescoord door Benfica's rechtsbinnen José Augusto. Voor de rust hebben de Hongaren verscheidene goede scoringskan sen gehad, maar telkens weer stuitten zij op de in een grootste vorm stekende Costa Pereira in het Portugese doel. De tweede wedstrijd tussen beide ploe gen in de halve eindstrijden wordt gespeeld op donderdag 6 mei in Lissabon. (Van onze sportredactie) Het ziet er naar uit, dat Schoonenberg morgen een grote invasie van Deventena- ren krijgt te ontvangen. Voor Go Ahead immers is de slotwedstrijd tegen Telstar uitermate belangrijk. Go Ahead heeft nog één punt nodig om zich in veiligheid te stellen. En men rekent er op, dat dat punt er in de wedstrijd tegen Telstar ook uitkomt. Mocht Sittardia een punt ver spelen aan ADO dan is het pleit ten na dele van de Limburgers ai beslecht. In dat geval kan Go Ahead ook niets meer gebeuren. Het Deventer bedrijfsleven heeft voor de ze gelegenheid bussen gecharterd. Ieder a „We zijn in de „winning mood", dat geeft ons vertrouwen voor de wedstrijd tegen Blauw Wit. In de laatste dertien wedstrijden hebben we 23 punten verzameld, tien keer gewonnen en drie keer gelijkgespeeld. Dat is wat! En dan te denken dat we na de eerste zestien wedstrijden nog maar 15 punten hadden. Toen stonden we 9 punten achter op Blauw Wit, nu staan we er een voor! Ja echt, we hebben er vertrouwen in, dat we ons in de eredivisie spelen. Wat niet wegneemt, dat ieder van ons, en vooral ik dat leer je wel als je al zo'n 28 jaar als trainer meeloopt volledig beseft, dat bij voetbal een plus een geen twee is". Heel rustig, met de zekerheid van de man met ervaring spreekt Jaap van der Leek (53), trainer van het Tilburgse Willem II, koploper met Elinkwjjk in de eerste divisie. Voor de heer Van der Leek en zijn jongens wordt het zondag een belangrijke dag. Dan spelen ze tegen runner-up Blauw Wit in het Olympisch stadion. Wint of speelt Willem II gelijk, dan staat de deur naar de eredivisie voor de tricolores wagen wijd open. Ook Elinkwjjk uit Utrecht heeft aan één punt genoeg om zich eredivisie- ploeg te kunnen noemen. De mannen uit de Domstad ontvangen het niet te onder schatten NEC. „Wij doen voor die wedstrijd tegen de Amsterdamse „zebra's" niets bijzonders," vertelt Willem Il-trainer Jaap van der Leek. „Mijn parool is altijd, doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Ik hou niet van die fratsen, als plotselinge sauna baden, logeerpartijtjes in zogenaamd rusti ge hotels, en andere dingen, die dan ineens —als een team voor een belangrijke wed strijd staat -gewicht in de schaal moeten leggen, larie!" „Waarom Willem II de laatste maanden zo goed draait? Tja, waarom krijg je in eens succes! Wat is succes? Ik heb daar toch een formule voor. In voetbal is vol gens mij succes een mengsel van talent, ijver en geluk. Als talentvolle spelers ont breken, kom je er niet. Ontbreekt de ijver dan evenmin. En heb je het geluk niet op je hand. dan wordt het ook heel moeilijk. De reden, dat wij in de eerste helft van de competitie weinig wonnen, lag m.i. aan het feit, dat we onze draai, de beste op stelling, de beste speelwijze nog niet had den. Tot we ineens gingen draaien. Vooral door de volhardende ijver van de spelers. Draai je eenmaal, dan gaat het steeds beter. De spelers gaan in zichzelf geloven. Ach. ja en dan komt het geluk ook Wel. 't Geluk is met de stoutmoedigen, zegt een spreekwoord, 't Geluk is ook met de door zetters. Wij hebben geen team van speciale sterren. Onze kracht is de homogeniteit, 99 (Van een speciale verslaggever) Ingeklemd tussen vriendelijk uitziende huizen, op enkele tientallen meters van een rotonde, waarover duizenden auto's per uur zich behoedzaam een weg zoeken, ligt in de Londense wijk Finchley de Middlesex County Cricket Club. Uit de auto's die aan de rand van het gazon stoppen, dat geschoren is met Engelse zorgvuldigheid, stappen jongens, die lange tassen met zich dragen. Het is de jeugd, die hier wordt opgeleid om eens een topplaats in te nemen in de sport, die in de zomermaanden het leven van de Britten beheerst: Cricket. Het spel, dat in talloze gedichten is bezongen en waarvan een groot Engels staatsman eens heeft gezegd: „Cricket is geen spel dat men speelt; het is een godsdienst die men belijdt". Cricket is voor de Engelsman veel meer dan alleen een spel. Het is een instituut waarin men de opvoeding vindt, die het karakter vormt van de man. Het Mekka voor de cricketer is de Middlesex County Cricket School. En twaalf jonge cricketers uit Nederland werden waardig gekeurd om in deze school te werken aan het vervolmaken van hun stijl, een week lang. De man, die de Nederlandse „toekomst" bijschaafde, droeg vele jaren de cap van het Engelse nationale elftal: het hoogste dat in cricket te bereiken is. Voor zeven- eneenhalve gulden leert mr. Robertson hoe cricket moet worden gespeeld; per halfuur. De jeugd stroomt toe. En niet alleen de jeugd. De avonduren zijn voor de oude ren; voor hen, die al ver, soms heel ver zijn geklommen op de ladder waarvan na de laatste trede een plaats in de sterkste teams wacht: de County-ploegen. Twaalf Nederlanders tussen honderden Britten. In de school een hal, die 320.000 gulden kostte, klinkt het klotsen van de ballen op de bats. Op vijf pitches, gemaakt uit rubber met een onderlaag, worden van 's ochtends tien tot 's avonds elf de ballen op de batsmen losgelaten: listige leg breaks, vinnige off-spinners of googlies, die de onverstoorbare blik in de ogen van degeen aan het bat even doet verstarren. Met een licht handgebaar onderbreekt mr. Robertson nu en dan de regelmaat waarmee de bowlers de ballen uit hun hand laten komen. ,,Je kunt je aanloop best eens twee pas sen korter maken.Probeer het eens". Peter le Noble van het Haagse HBS slaat zes, zeven meter met grote passen onder zich vandaan, smijt zijn linkerarm omhoog en pitcht de bal met nauwgezette accuratesse naar het wicket, waar de stu dent in de chemie uit Hilversum Fred Re- man met even grote precisie de bal van zijn bat in de richting van de slips laat glijden. Le Noble, de 21-jarige onderwijzer, krijgt een bemoedigend klopje op de schouders. De onderwijzer wordt onderwezen: „dat is beter, Peter.veel beter". De drie Rotterdammers, Patrick Trijze- laar van VOC, Koos Gouka van Excel sior en de Spartaan Hannes Tollenaar, trainen bij elkaar op de eerste pitch, tegen de wand van de hal. Bob White, county- speler van Middlesex, besteedt vandaag zijn zorgen aan dit trio. Hij schaaft aan de leg-slag van Tollenaar, haalt even later mr. Robertson er bij en kijkt peinzend, zittend op zijn hurken, hoe de 22-jarige Rot terdammer zijn slagen ritselend in de net ten laat verdwijnen, die de pitches schei den. Hans Kramer van het Haagse Quick bukt snel voor een bumper van Walter Brand, een 21 jaar oude ambtenaar bij het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland. Brand, een geduchte bowler, die vorig sei zoen een belangrijk aandeel had in de pro motie van zijn club, „Krekels" uit Den Haag, naar de eerste klasse B, wordt door mr. Robertson teruggehouden van zijn wens, zo hard mogelijk te bowlen. „Snelheid wisselen Walter breng de batsman in moeilijkheden.je actie moet nog iets vloeiender worden". En Robertson buigt het grijzende hoofd over de bowling-arm van de Hagenaar. „Zo en niet anders". Walter Brand gooit zijn zo veelste bal. Het is deze week misschien zijn duizendste. Ernst Neuerburg van het Haagse HCC is met zijn 15 jaren de jongste van de twaalf, die de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond waardig bevond om overzee te sturen. De jongen, die de naam draagt van één der grootste HCC-ers, grijpt iede re minuut van deze Britse week aan om te leren. Om onderwezen te worden in het spel, dat zo'n belangrijk onderdeel van zijn leven is. Diezelfde, voor de niet-kenner welhaast bedwelmende wil om beter cricket te le ren spelen, heeft ook de 17-jarige Haar lemse scholier Jan Willem Tuininga, een bowler met een welhaast natuurlijke aan leg voor legspinners. Mr. Robertson knik te vele malen goedkeurend in zijn rich ting. Fluisterend zei hij tegen mij: „die jongen had ik hier willen hebben toen hij een jaar of dertien was. En dan graag twee jaar lang, iedere dagIedere dag twin tig minuten of een half uur trainen daar. Iedere dag. En dan een paar jaar lang. In de Middlesex County Cricket School neemt oefenmeester Robertson een paar jonge Nederlandse cricke ters onder handen. Het is een wensdroom van de student uit Deventer Georg Hartong (UD), van de 16-jarige Amsterdamse scholier Hergen Spits (VRA) en zijn stadgenoot Dolf Oos- tra van ACC. Voor hen is het slechts een week. Lut tele uren, te weinig, in de Middlesex Coun ty Cricket School. Door de wazige ruimte in de school de van plafond tot bodem reikende netten ver vagen het uitzicht, klinken de rustige stemmen van mr. Robertson en zijn as sistenten Smith en White. „Come on boys, play the game. „Kom jongens, speel het spel Voor een Engelsman is er slechts één spel: Cricket. Twaalf Nederlanders hebben, kort voor het seizoen in Nederland begint, een unie ke training gehad. Het geleerde zullen zij overdragen aan hun clubvrienden, gedul dig en vriendelijk. Want cricket maakt vrienden. - een kan voor één gulden een buskaartje (retour) Deventer-Velsen bemachtigen. Na enkele uren voorverkoop waren er al veer tien bussen volgeboekt. Men verwacht, dat er dertig bussen met supporters naar Tel star komen. Go Ahead brengt hetzelfde elftal in het veld, dat vorige week slag leverde tegen Sittardia: Van Zoghel-Warnas, Butter, Goedhart en Tiemann Somers en Ter Mors Leferink, Strik, Kanselaar en Niehuas. Telstar heeft ook geen wijzigin gen in zijn (winnende) team aangebracht. Voor de Haarlemse clubs wordt het een saai sluitstuk. Het trio Haarlem, RCH en EDO heeft na de goede start geen rol van betekenis kunnen spelen. Haarlem speelt zijn slotwedstrijd thuis tegen Hilver sum. EDO gaat naar De Graafschap en RCH onderneemt de reis naar Zwolse Boys. Telstar (thuis tegen Go Ahead): Stuy; Liptak en Pirovano; Althof, Kort en Brom; De Vries, Van Wijk, Boekestein, Van Egmond en Van der Kuil. Haarlem (thuis tegen Hilversum): Van Heeswijk; Smit en Van Duffelen; Wen- tink, Kroon en Clavan; Bosdijk, Vree ken, De Oude, Berendregt en Jonker. EDO (uit tegen De Graafschap): Ama- ma; Disselköter, Koster, Van der Putten en Berends; Spiers en Mul; Van Kam pen, Koek, Peters en De Winter. RCH (uit tegen Zwolse Boys): Van der Meeren; Wullems en Honout; Nanai, Koning en Euwes; Engelenberg, Van Dijk, Maslo, Biesbrouck jr. en Meyer. het begrip bij de spelers, hoe ze moeten spelen, de inzet van de jongens en de onderlinge verdraagzaamheid." „Ik ben geen liefhebber van kick-rush en knok-spel. Ik probeer en heb dat altijd gedaan mijn jongens constructief voet bal te leren spelen. Ook wij spelen het 4-2-4-systeem. Ook wij verdedigen natuur lijk als we verdedigen moeten simpel om dat de tegenstander sterker is, maar w« blijven steeds aan het maken van doelpun ten denken en niet alleen aan het voorko men ervan. Toen we dit seizoen startten, wist ik, dat we een beter elftal hadden dan vorig seizoen. Ik bouwde op, zoals we nu nog steeds aan het bouwen zijn. Dat we op de voorlaatste competitiezondag aan de leiding zouden staan en een goede kans zouden maken om de ere-divisie bin nen te wippen, had ik nooit gedacht. Het is voor mij alleen een bewijs van de stel ling, dat je met constructief voetbal te spelen op den duur toch verder komt, toch aan het langste eind trekt. Omdat we nog steeds in de opbouw van een goed team zitten we hebben erg jonge spelers naast een meer ervaren kern is het re sultaat van zondag voor ons niet van levensbelang. Natuurlijk zullen we het fan tastisch vinden als we het halen, maar lukt het niet, wel, dan gaan we rustig door met ons bouwwerk. Vaak is het resultaat in zo'n wedstrijd nauw verweven met de directe vaak financiële belangen van de club. Dat geeft je dan iets geforceerds. Dat is er bij ons gelukkig niet bij. Ik bedoel te zeggen met het winnen of ver liezen van die wedstrijd is niet het leven of de dood van onze vereniging gemoeid." „Ik ben hier in Tilburg gewoon met een fijn stel knapen een lekker elftal in elkaar aan het draaien. Brabantse jongens zijn niet moeilijk. Ze zijn over het algemeen gemoedelijk, houden niet van een ijzeren discipline, maar zijn daarentegen veel gauwer geneigd alles te geven, hebben een enorme werklust. Ik werk met elf goeie karakters in dit team. Natuurlijk verschil len ze veel van elkaar, maar wat wil je als de een bijvoorbeeld 35 is Jan Brooy- mans onze aanvoerder en de ander pas 18 geworden is onze rechtsbuiten Toon tje Orsouw. We doen helemaal geen mys terieuze dingen op de training, geen stunts of zo." „Ik verwacht daar in het Olympisch Sta dion geen ruwe wedstrijd. Daar zijn Blauw-Wit en Willem II de teams niet voor. Natuurlijk zullen de zenuwen een ge ducht woordje meespreken, maar het zal ongetwijfeld een fijn spelletje worden. Wat kan voetbal toch mooi zijn om naar te kij ken. hè? Heb je die Stanley Matthews- wedstrijd gezien? Kijk, dat is nou de sport waar je verliefd op kan worden. Niet dat gerouwdouw in die cupwedstrijden, waar in vaak het parool is: hoe kan ik mijn tegenstander het best teisteren om er voor deel uit te trekken. Naar mijn mening treden de referees in dergelijke wedstrij den veel te lankmoedig op. Bij die mensen schijnt de lijfspreuk tegenwoordig te zijn: wat er ook gebeurt, probeer met 22 spe lers het veld te verlaten. Een scheidsrech ter moet de sfeer aanvoelen, heet dat tegenwoordig. Maar met al dat geteister in het veld, wordt het voetbalspel als zo danig vermoord, daar kan je niet genoeg de nadruk op leggen. Voetbal moet een spel blijven Jan Dassen Advertentie ZONDAG 14.30 uur HONKBALSTADION In de tweede divisie A heeft FC Zaan streek vrijdag met 40 gewonnen van Heerenveen. Bijna 6 uur heeft de internationale jury van de Tulpenrallye nodig gehad om alle na afloop ingediende protesten te behan delen. Laat in de middag werd bekendge maakt dat geen enkel protest werd toege wezen, zodat alle voorlopige klassementen officieel werden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11