Presentator Jos Brink bouwde in anderhalf jaar een „image" op IN DE KOMENDE WEEK Fraosj Adam en Fiets Eva in 't Is Zonde ZATERDAG 1 MEI 1965 Erbij PAGINA ZEVEN door Henny Schoute Wildpark vol bokken Zilveren Punch-bowl voor museum Boymans Uit de anonimiteit ■m het opnemen van „Tussen tien plus" waarvan hij kortgeleden de honderdste uitzending verzorgde, de opnamen van het (AVRO) televisie-jeugdprogram ma „Combo", het presenteren van tie nershows en talentenjachten, het schrij ven in tienerbladen en van eigen tek sten voor zijn cabaretwerk. „Ik ben net een pastoemeubel. Je kan er wat bij doen en afhalen," zegt Jos, die ook nog zingt. In zijn shows en op de plaat. OVER ZIJN WERK, zijn functie, in „Combo", zegt hij: „In het televisie werk heb ik in het begin bokken ge schoten. Ik heb al een heel wildpark vol. Ik kijk iedere keer naar de uitzen ding en zie dan precies wat ik er fout in deed. Een ander moet me dat niet vertellen. Dat maakt me woedend. Ik heb genoeg zelfkritiek." En over „Tien plus": „Dat levert geen moeilijkheden meer op. Het is rou- tinewerk geworden. Bij de televisie heb ik nog wel reden om nerveus te worden. Vooral bij „Combo" waar publiek bij is, dat je van de centrale plaats afdringt. Dan moet je improviseren, afgesloten door de mensen om je heen tóch presen teren. Dan voel ik me wel eens onzeker. Maar dat komt door je niet-gerouti- neerd zijn. Dat ligt dus aan mezelf Ik heb in één seizoen veel moeten leren." Jos Brink leeft bij de gratie van het publiek. Daar hoort ook zijn familie bij. „Critiek van thuis, waar men zeer critisch is, is echt wel 'ns niet leuk." En dan de critiek van het publiek, die hij accepteert en waarvan hij leert, zon der blasé te zijn door de inmiddels verworven populariteit. Hij leeft ook bij de gratie van de seizoenen. „Ik ben gewoon een seizoenarbeider. Je weet het ene seizoen niet wat je het andere gaat doen." Dat risico wuift hij dan met een handgebaar weg. Hij haat de negen-tot-vijf-uur-dagtaken met 'n ge garandeerd pensioen. Terug naar de tijd dat z'n maag met vulkoekjes te vreden werd gesteld, is een grote stap- achteruit, die waarschijnlijk niet meer in het verschiet ligt. „Maar," zegt hij reëel, „ik zou best weer op m'n zolder kamertje kunnen zitten. Want ik weet wwfirnnnnnwnrnnnwffirmiwim hoe het is met 50,- in de maand te moeten rondkomen." DE NU „DURE JONGEN" (hij- laat het presenteren van shows „be hoorlijk betalen") heeft tot nu toe ge merkt dat alles ieder seizoen wel goed komt. Mocht er eens een eind komen aan het presentatorschap, dan wil hij naar het cabaret of de kleinkunst om „een kruising te worden van Toon ******************0*000**000000000000001 Opname van de uitzending „Tussen tien plus en twintig min" in de AVRO-studio Hermans en Wim Sonneveld. Want wat Toon kan kan ik niet en wat Wim kan kan ik ook niet. Er is dus een tussenweg". Nu mag wel even gezegd worden dat we Jos eens Wim Sonne veld hebben horen imiteren. Dat leek niets op Toon, maar met de ogen dicht was het of Sonneveld naast ons stond. Voorlopig echter is de fan mail voornamelijk afkomstig van het tienerpubliek dat hem om andere kwaliteiten adoreert. MMAMIMMfUWWftlUWUIJMMAMMWIMIVliWWUUWUMUIIftlWftM het BBC Symphonic Orchestra. Diri genten: Britten zelf en Meredith Da vies. WOENSDAG Nederland 1. (NTS). Deze feestdag begint om half tien met een dienst uit de hervormde Pieterskerk in Leiden. Hieraan werken mee: Ingeborg Else vier (declamatie), een meisjeskoor een koperensemble en de organist Adrian Black, 's Middags om vier uur wordt voor de kinderen een film over stropers gedraaid, een filmklucht en om vijf uur komen „Rats, Repel en Lollipop". Dit is hun laatste avontuur! Om half zes de eerste aflevering van „Jan en Joke in het verkeer", een verkeersprogram- ma voor kinderen. Het avondprogram ma begint om zeven uur; dan achter eenvolgens het nieuws, Barend de Beer, liedjes uit 1940-1945 door sterren van nu als Rita Reys, Milly Scott, Shirley, Ria Valk, Ronnie Tober, Willeke Al- berti, Johnny Lion enz. enz. Om acht uur het nieuws, waarna een bevrij dingsprogramma met hoogtepunten uit de afgelopen twintig jaar, die gelar deerd worden met amusement. „Oogst van het verleden" heet de documen taire van Jan van Hillo, die om 10 uur begint. In dit programma komen de 3 overlevenden van de RAF-bommenwer- per op het scherm, die op 31 augustus 1934 boven het IJsselmeer werd neer geschoten. Vier inzittenden kwamen om. Tenslotte nog het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS) Na het nieuws van acht uur een herhaling van de sa menkomst in de Pieterskerk in Leiden. Daarna de klucht Robert en Bertrand; twee beruchte boeven die in dolle si tuaties terecht komen. Om half tien ten slotte de film „Een bom aan boord", een fictief vliegersdrama. Korte inhoud: Een tijdbom is geplaatst in het vlieg tuig met een belangrijke delegatie, dat van Londen naar New York moet vlie gen voor een VN-vergadering. Grote consternatie aan boord; de afloop ver telt de film. DONDERDAG Nederland 1. (NTS/AVRO(. Om drie uur het programma voor de vrouw, waarin ook weer „de oorlog." 's Avonds vanaf zeven uur het nieuws, Barend de Beer. de verrekijker, 't regionaal jour naal, een Lucille Ball-show en het Jour naal. Om 20.20 uur. „Leven in woor den", een uitzending in een reeks waar in de tot standkoming van uiteenlopen de kunstwerken wordt belicht Vanavond de geschiedenis van een roman, waar voor Max Dendermonde's nieuwe roman „Een blauwe maandag op aarde" werd gekczen. Daarna Socutera en om negen uur „Hendrik IV" van Luigi Pirandello. Hij speelt een magistraal spel met de tijd dat leidt tot de konsekwentie van een schijnwereld, waar de moderne tijd doorheen loopt. Hierna Televizier, het laatste nieuws en nogmaals het Mon- treux-festival. Nederland 2. (NTS—KRO). Om acht uur het nieuws, daarna het marionet tentheater van Bert Brugman, een do cumentaire over „De permanente re volutie", de serie „Het grote avontuur" en tenslotte „Onze man in Parijs". VRIJDAG Nederland 1 (NTS—VARA). Na het nieuws van 7 uur natuurlijk Barend de Beer, dan de weekend-sportrubriek, de Flintstcnes, het Journaal, Achter het Nieuws, en het laatste Rob de Nijs- magazine voor dit seizoen. Het volgen- FRANS EN FIET KOSTER met hun dochtertje, gedrieën uit Bloemen- daal, kom ik meestal tegen in de Kruisstraat in Haarlem. Zo eens in de zes maanden en altijd bij een en de zelfde winkel. De laatste keer dat ik dit cabaret-echtpaar, dat toen nog in het café-chantant „Adam en Eva" aan de Raamvest in Haarlem zat tegenkwam, vertelden ze vluchtig: „We hebben een plaat gemaakt. Komt binnenkort uit!" „Is wel leuk voor dia mensen die jullie cabaret hebben ge zien", zei ik niet erg aardig. „Die hebben er tenminste herinneringen aan. Meestal vallen die platen tegen als je het niet gezien hebt. Maar ja. ik hoor het wel". EN IK HEB het gehoord. Deze maand kwam de plaat. Ik moet eerlijk schrijven: 't is me honderd percent meegevallen. Ik ben namelijk een van degenen die het cabaret ,,'t Is zonde* niet gezien hebben. Die sketches op de plaat zijn kostelijk amusement. Fiet gold voor de critici altijd als de beste; Frans moest het met een twee de plaats doen. Ere wie dit toekomt: Fiet is kostelijk, maar Frans weet zijn bijdragen („Dauwtrapper" bijvoor beeld) toch ook héél amusant te brengen. Fiet Koster in haar kostelijke parodie op Yma Sumac (de vrouw met de dui zend stemmen): „Yma in Artis". DAN ZIJN ER nog Maria Lindes, Cees van Oyen en het kwartet Enrico Neckheim die delen in de compli menten. En de hoesontwerper niet te vergeten. (Imperial ILPT 135). Hennij Schoute *W**VWVWWWWWVWV\#WWWVWWWWWWWW% WEDEROM HEEFT de Erasmus- stichting de zilvercollectie in het mu seum Boymans-van Beuningen ver rijkt door een waardevol geschenk aan de Stichting Museum Boymans-van Beuningen in de vorm van een koel vat, een z.g. „Monteigh" welke te Am sterdam vervaardigd is in 1708 door een zilversmid die met de letters A D tekent. Dit indrukwekkende stuk, dat 20,5 cm hoog is en een diameter bo ven heeft van 34,2 cm, was geëxpo seerd op de tentoonstelling „The Oran ge and the Rose" in het Victoria and Albert Museum te Londen in oktober/ december 1964. DERGELIJKE koelvaten, ook wel Punch-bowls genoemd, werden betrek kelijk weinig gemaakt in Nederland. De typische vorm ontstond in Enge land tegen het einde van de 17e eeuw. In 1683 schrijft Anthony a Wood in zijn dagboek: „This year in the summer time came up a vessel or bason not ched at the brims to let drinking glass es hang there by the foot so that the body or drinking place might stand in the water to cool them. Such a bason was called „Monteigh" from a fantast ical Scott called „Monsieur Monteigh" who at that time or a little before wore the bottoms of his cloake or coate so notched U U U U". In het begin van de 18e eeuw ver schijnen de koelvaten op het continent Zij lijken dan op de Engelse modellen en werden vrijwel zeker via Holland geïntroduceerd. Het museum De Lakenhal in Leiden bezit een dergelijk koelvat, dat in 1713 door de Haagse zilversmid Abraham van Wingaerden gemaakt werd. ****A***^**^ll,"vvvvwiiwvwwvwvwtnnnnnivW de seizoen komt hij met een dergelijke, maar nog vlottere show zo zei Rob ons vorige week, terug. Ook het Haags Studenten Cabaret gaat afscheid ne men; om half tien de laatste voorstel ling. Om 22.15 uur de uitreiking van de Gouden Roos in Montreux, hierna een politieke uitzending, toeristische tips en tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS—NCRV). Na het nieuws van acht uur het jeugd magazi ne T. M. waarin een Hootenanny show, verder een vraaggesprek met een stu dent uit Ethiopië en ballet. „Ghost Squad", de geheime brigade van Scot land Yard, komt weer met een span nend avontuur. Om half tien een docu mentaire over de legendarische hardlo per Bikila Abebe uit Ethiopië, daarna de dagsluiting en Attentie. Nederland 2. (NTS). Eveneens om half acht een reportage van de doden herdenking in Overveen, daarna het nieuws en om 20.10 uur een Canadese documentaire over oorlogsgraven en kerkhoven van onmetelijke omvang overal in Europa, waar 100.000 Cana dese soldaten liggen begraven. Om half negen een programma over de positie van de kunstenaars tijdens de oorlog. Daarna de rubriek Opspraak en om 21.40 uur „War requiem", een door Benjamin Britten gecomponeerd her denkingsstuk. Het werk wordt uitge voerd in de Royal Albert Hall in Lon den door bekende solisten als Heather Harper, Peter Pears, Thomas Hems- ley en de BBC Chorus and Choral so ciety, 't London Philharmonic Choir en K HEB ECHT armoe gekend, dagen die ik met heel weinig of geen geld doorkwam. Ik at vermagerings koekjes! Pakken vol, omdat het zo lekker vulde. Nu ben ik een dure jongen. Ik ben anderhalf jaar geleden als presentator begonnen. Toen er nog geen behoefte aan ene Jos Brink was. Maar ik heb een Jos Brink gecreëerd. Ik heb me kapotgewerkt. Of presenteren een vak is? Jazeker! Een presentator is er niet alleen om de programma's aan elkaar te praten, maar ook als golfbreker. Het is geen kunst om programma's aan te kondigen, maar wel om een functie in de show te vervullen. Je hebt er een groot improvisatie vermogen voor nodig, een van de pijlers waarop je werk gebaseerd is. Er zijn veel presentatoren, maar weinig goede. Herman Stok? Dat is een vakman; hij kondigt de pro gramma's keurig af en aan". IN DIE anderhalf jaar is het Jos Brink goed gegaan. Slaan we zijn bijna 23 jaar tellende levensboek open bij 1958, dan vinden we hem terug bij de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. „Daar heb ik een fabelachtige stemtechniek opgedaan. Maar ik ben vrij ongebreideld en ik paste niet in die „fabriek". Het touwtje van de jonge hoorspelmarionet brak tijdens de vreug dedans die hij maakte toen hij zijn ont slag kreeg, ,,'k Had een schnabbel bij een platenfirma. Ik las sprookjes. En dat kon niet door de beugel." Maar Jos Brink floot weer vrij en blij. Hij was vrij. Na de broodarme periode kwam er „acteur" op zijn visitekaartje te staan. Acteur bij het Amsterdams Jeugdtoneel waarmee hij door het land trok. Hij speelde met zijn meisjesharten verove rende voorkomen heldenrollen. Maar bij die glamour hoorde doodserieus werken en van „een zalige tijd" genieten. „Je deed toen dingen die je nu niet meer kan doen. Ik liep met blote voeten over het Rembrandtplein, in een ouwe spij kerbroek. Dat kon je doen omdat je je tussen je artistieke leeftijdgenoten be woog en de aandacht wilde trekken. Nu zit ik in een keurig bedrijf. Het kan niet meer, want het lijkt me niet prettig als ouders het idool van hun kinderen in een oude spijkerbroek langs de straat zien zwalken." TIJDENS DE periode bij het Amster dams Jeugdtoneel ging hij het muzikale (AVRO) radio-programma voor de jeugd „Tussen tien plus en twintig min" pre senteren. De lichte-muziek-joumalist Skip Voogd, die hiervan de produktie heeft, zorgde voor de stap van de anoni miteit naar de bekendheid. Skip Voogd nam kordaat de publiciteitstouwtjes in handen; Jos Brink legde zich toe op de stemtechniek. De zoete. gevoileerde stem, waarmee de luisterdichtheid van het programma omhoog vloog. Jos Brink werd Jos „Pas goed op jezelf" Brink een zwoele kreet die aan het eind van het programma de ether werd ingefluisterd. Nog niet zolang ge leden veranderde het „Pas goed in „Blij blijven", dat minder sexy is en tevens geschikt voor de wat oudere luisteraars. Jos Brink werd bekend in Hilversum waar hij „al zo lang liep rond te dra ven" en een bekende in het land. De meisjes van de HEMA aan de Eer ste Jan van der Heijdenstraat in Am sterdam, waar hij op een smaakvol in gerichte zolderkamer woonde, liepen achter hem aan voor handtekeningen en staken hun affectie niet onder de toon bank. In jeugdige overmoed vond hij het „zalig" als een van hen hem aanraakte. Zij hoorden bij het cordon fans die zijn populariteit bepaalden. Daarom smeet hij met handtekeningen en betaalde zich blauw aan postpapier en -zegels en foto's. HIJ IS NU wat rijper in het vak ge worden. Hij apprecieert de publieke be langstelling maar negeert hysterie. Zijn ogen blijven even vragend stilstaan als hij vertelt over dat meisje, een fan, die een pluk haar uit z'n zwarte haardos knipte. Die excessen gaan hem te ver. Maar om die twee meisjes uit Gronin gen, die zich in een kast van z'n hotel kamer verscholen, wachtend tot hun idool in de kamer was, zodat ze te voor schijn konden komen om hem écht te zien, kan hij smakelijk lachen. „Ik heb ze iets te drinken aangeboden en we hebben gezellig gepraat." Zijn dagen, die met het naar heinde en ver in het land reizen niet altijd thuis in Tilburg, bij zijn vader, moeder •n broers, beginnen, zijn gevuld met WW*RAAAARAIIIIIWIIIfWMtMAAIMWUW>ARAAAAAAAA ZATERDAG Nederland 1. (NTS/VARA). Om kwart voor twee hebt u de knop van het te levisietoestel kunnen indrukken om te, kijken naar de 1 mei-manifestatie van' de P.v.d.A. in Utrecht. Het gaat daar vrolijk en muzikaal toe. Om half drie naar Engeland waar een half uurtje samenzang is voor de Cup Final be gint. De wedstrijd wordt gespeeld door Liverpool en Leeds United in het Wem bley stadion. Om kwart voor vier een vakantiepraatje over Zwitserland door dr. L. van Egeraat, daarna volgt „Rats, Repel en Lollipop", om half zeven het nieuws waarna Rawhide. Het program ma op deze dag van de arbeid gaat non-stop door. Om 19.20 uur komt vriend Barend de kindertjes instoppen, daarna heeft Herman Wigbold een ge sprek met dr. Mansholt, om acht uur volgt het nieuws en dan de voorlo pig laatste show van Rudl Carrell. Het wordt een show vol glamour want deze staat in het teken van de miss Holland-verkiezing. Om 21.10 uur de Twaalf Gezworenen, bekend als film en toneelstuk. Het stuk wordt gespeeld door Nederlandse acteurs. Korte in houd: Twaalf mannen worden opgeroe pen om te fungeren als leden van een jury om het schuldig of onschuldig uit te spreken tegen een jongen die terecht staat op beschuldiging van moord op zijn vader. De knaap ontkent, maar de zaak lijkt rond. In de jury zit echter één man die twijfelt en een jury dient eenstemmig het oordeel uit te spreken. Men praat en graaft dieper en dieper. De hele jury begint te twijfelen. Mo gelijkheden voor de schrijver, want het gaat hier om een zaak tussen leven en dood, die wordt beslist door twaalf men Arnold Geldermans en Eric Schneider in "De zaak Blum" (dinsdag). sen die plotseling een jury vormen. Om elf uur tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS/NCRV). Na het nieuws van acht uur komt Detective bureau Lynx, drie mannen in een TEE- trein, een documentaire en om 21.10 uur de muzikale show: „Acht plus". Hierin o.a. René Frank, Conny van Bergen, Aart Brouwer, Louise Rettich, Dick Rienstra, Carla Meyer. ZONDAG Nederland 1. (NTS'AVRO). Om half twaalf een hoogmis uit Overloon. Om zes uur een programma uit Amerika via de enkele weken geleden gelanceerde satelliet „Early bird". Vanaf zeven uur respectievelijk: Woord voor Woord, Kentucky Jones, een documentaire over de plaatsen waar Jezus leefde, het nieuws, Sport in Beeld, en om half negen „Kijkt u ook vanavond". Dat wordt een Sleeswijk spectakel door Willy Walden en Piet Muyselaar, Aase Rasmussen, Donald Jones e.v.a. Om half tien de oude klucht „Cox en Box" met Ko van Dijk, Pieter Lutz en Carole Gijsbers van Wijk, waarna Kunstgre pen en het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS). Om half acht opent Kapitein Zeppos het programma. Daarna het nieuws, „Mijn vrouw Su zanne" en een aflevering van het Desi- lu Theatre: Tweemaal moord. Het on derwerp: intriges en corruptie. Daarna nog een paar minuten Inspecteur Mask die wordt gevolgd door de quiz ,,'t Is maar een woord". Om tien uur tenslot te Sport in Beeld. MAANDAG Nederland 1. (NTS). Op deze avond beginnen de programma's weer op de gebruikelijke tijd: zeven uur. Van dan af kunt u zien: het nieuws, Barend de Beer, een comedy caper, openbaar kunstbezit, Huckleberry Hound, het Journaal en de politieke zendtijd. Dan is het half negen en tijd voor een ver binding met Montreux waar het festi val om de Gouden Roos wordt gehou den. Daarna nog een korte documentai re over het trainen van paarden en om negen uur de hoofdfilm: „Time without pity". Korte inhoud: Alec Graham is een student die op zijn terechtstelling wacht. Hij is ter dood veroordeeld we gens moord op zijn meisje. Zijn vader, een alcoholist, die al jaren geen contact meer met zijn zoon had, hoort plotse ling van hem en gelooft in zijn zoons' onschuld. Hij spoedt zich naar de ge vangenis; hij zweert het leven van zijn zoon te redden. In de hoofdrollen: Alec McCowen, Michael Redgrave en Ann Todd. Na de film nog het nieuws. Nederland 2. (NTS/VARA). Na het nieuws de Andy Griffithshow, daarna een recital door de gitariste Barbara en de cellist Jan Polasek, de serie „East- side-West side" en tenslotte actualitei ten in Achter het Nieuws. DINSDAG Nederland 1. (NTS). Op deze herden kingsdag wordt er uitgezonden van half tien 's morgens tot half twaalf 's avonds. Om half tien het eerste pro gramma: een herdenkingsbijeenkomst vanuit de Haagse Houtrusthallen, waaraan verschillende koren meewer ken. Om twaalf uur de kranslegging op de Dam door koningin Juliana. Dan is er 's middags om 15.15 uur weer een herdenking in de Haagse Ridderzaal. Om zeven uur wordt het programma vervolgd met het nieuws, waarna een programma over de jeugd: Wat bete kent de vijfde mei voor hen. Om half negen is er een herdenkingsbijeenkomst op de erebegraafplaats in Overveen, hierna volgt om 20.10 uur het nieuws en het laatste deel van de Bezetting, gemaakt door dr. L. de Jong. Vanavond „De bevrijding". „De zaak Blum", een Duits televisiespel, komt om 21.40 uur op het scherm. Korte inhoud: het stuk speelt in het Duitsland van 1928 waar een mentaliteit heerst van demagogie, jodenhaat, rancune, gezagsondermij ning. Dit alles komt tot uiting als een boekhouder wordt vermoord. De kijker weet wie de moordenaar is maar ziet hoe door vooroordelen een onschuldige als dader wordt aangewezen. Het stuk wordt door Nederlandse acteurs-trices gespeeld. Hierna nog de dagsluiting en het laatste nieuws. De spijkerbroek is nu taboe. Dat kan alleen nog maar privé.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19