Wapenstilstand afgekondigd in de Dominicaanse republiek Vredescommissie van OAS vandaag naar San Domingo Sovjet-Unie wil spoedzitting van Veiligheidsraad DUITSE SAL0NKASTEN Complot van Vietcong in Da Nang ontmaskerd HET WEER Benoeming ter redactie Spike Jones overleden Recorddrukte bij paleis Soestdijk Akkoord tussen K.L.M.-directie en personeel Lady Churchill in adelstand verheven Peking: Voorbereidingen getroffen voor steun aan Noord-Vietnam TELSTAR-GO AHEAD CH RISTIA ANSE - ssaili inii ERE-DIVISIE N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Tot ver in de middag vijf kilop er lange autofiles Salarisverhoging van vijf percent Het woord is aan In de krant van heden: SPECIALE AANBIEDING cl O i Ontploffing COIFFURES DE VRIES Meer bewolking Stormvogels/VSV-veteranen EDO-veteranen 50e JAARGANG NUMMER 150 ZATERDAG 1 MEI 1965 tivKvi'Sad Kantoor: Langs Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 in Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Achter een bloembak voor de Ame- kaanse ambassade in de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, San Domingo heeft een marinier stelling genomen. Hij ligt onder vuur van op standige sluipschutters, die de stad onveilig maken. LONDEN, (AP) Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft vandaag gemeld, dat de Sovjet-Unie heeft ge vraagd om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad ter bespreking van de toe stand in de Dominicaanse republiek. Advertentie Zondagmiddag 2.30 uur Sportpark Schoonenberg, IJmuiden siass? mMmmMi® y $Wi SANTO DOMINGO (Reuter, AP en AFP) Na zes dagen van venwoede strijd is in de Dominicaanse republiek een wapen stilstand afgekondigd. Hier en daar wordt in de hoofdstad Santo Domingo nog ge vochten, omdat niet alle opstandelingen het nieuws hebben ontvangen. Maar de gevechten kunnen ieder moment weer uit breken, zolang geen definitief akkoord is overeengekomen. Vandaag wordt de vredescommissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Santo Domingo verwacht. De wapenstilstandsovereenkomst is me de ondertekend door Hugo Conde en kolo nel Fausto Caaman, wiens broer Francis co de hoogste militaire leider van de re bellen is. Vrijdag zijn door het vuur van scherp schutters twee Amerikaanse mariniers in de hoofdstad San Domingo om het leven gekomen. Andere Amerikaanse militairen werden gewond. De slachtoffers vielen toen een gecombineerde Amerikaans-Do minicaanse strijdmacht langzaam door de stad optrok om een internationale veilig heidszone te vormen. Gisteravond hadden de opstandelingen, die streven naar de terugkeer van oud president Juan Bosch nog steeds de helft van de stad in handen. President Johnson heeft gisteren in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat geweld en wanorde in de Dominicaan se republiek in de afgelopen vierentwin tig uur waren toegenomen en dat de bui tenlanders op het eiland zich in een ge vaarlijke situatie bevonden. Volgens de Amerikaanse president wa ren er aanwijzingen dat elders opgeleide elementen probeerden de macht in handen te krijgen. Het door de pauselijke nun tius in Santo Domingo geregelde bestand werd niet volledig nageleefd. De president zei veel belang te hechten aan de van daag te houden bijeenkomst van ministers van de organisatie van Amerikaanse Sta ten. De meeste straten van de Dominicaanse hoofdstad zijn zo goed als verlaten. De winkels zijn gesloten en hebben hun lui ken laten zaken. Het is uitermate gevaar lijk zich op straat te begeven. Duizenden zijn gewond tijdens de gevech ten, de beschieting en het bombarderen door vliegtuigen die opereren vanaf het hoofdkwartier van de junta op de lucht machtbasis San Isidro, 32 kilometer van het centrum van de stad. In de ziekenhuizen van de binnenstad liggen grote aantallen gewonden onder wie vrouwen en kinderen. Het grootste deel van de gewonden is afkomstig uit de Ciu- dad Noeva, een wijk van goedkope huizen waar de rebellenactiviteit haar centrum had.^ In' vele gevallen zijn spoedoperaties ver richt zonder verdoving. De stad zit voor een groot deel zonder elektriciteit en water. PARIJS (AP) Het Franse blad „Le Monde" heeft gisteren in een hoofdartikel geschreven dat de Amerikaanse regering van president Johnson een grote fout heeft begaan door het zenden van mariniers naar de Dominicaanse republiek om het regime van de junta aan de macht te houden. „De gehele wereld weet dat de commu nistische partij in de Dominicaanse repu bliek van geen betekenis is en dat de enige werkelijk populaire politieke be weging die van Juan Bosch is, die 60 per cent van de stemmen behaalde in de ver kiezingen van 1962," aldus Le Monde. De „New York Times" vindt de be scherming van landgenoten en de evacua tie van hen die weg willen, „een geldige reden" voor het Amerikaanse militaire op treden. Is die taak echter volbracht, dan moeten de mariniers verdwijnen. De orga nisatie van Amerikaanse Staten moet dan de zaak verder behandelen, aldus het blad. Ook de „New York Herald Tribune" is het met het optreden eens, vooral als het erom gaat de communisten de voet dwars te zetten. Wel zou het te prefereren zijn als de O A S. een apparaat zou hebben om in dergelijke gevallen in actie te komen. De „Washington Post" ziet geen heil in het zenden van Amerikaanse mariniers naar de Dominicaanse republiek. „In 1916 stuurde president Woodrow Wilson ook mariniers naar dat land. Zij bleven er acht jaar, waarna de dictator Rafael Tru- jillo kwam." Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 De snel toenemende betekenis van de IJmond, die gepaard gaat aan een sterk groeiende bevolking in dit ge bied, doet de noodzaak van grotere onafhankelijkheid en dus ook van omvangrijker redactionele werkzaam heden van een in deze streek ver schijnend dagblad steeds dringender worden. Gestadige uitbreiding van het aantal redactionele krachten is daarbij onvermijdelijk, zodat ons blad is overgegaan tot aanstelling van een algemeen chef van de redactie in de persoon van de heer H. Landré. De heer Landré, die zijn sporen in een dergelijke functie elders al ruim schoots heeft verdiend, zal op 3 mei in dienst treden. De heer J. Kosak, die tot dusver zijn werkzaamheden ak bureauredacteur heeft moeten combineren met een redactionele representatie, zal thans geheel de nadruk op zijn functie van bureauredacteur kunnen leggen en dit werk de noodzakelijke uitbreiding kunnen geven. Hij blijft voor redac tionele aangelegenheden na de kan tooruren uiteraard bereikbaar op het in de kop van de krant vermelde nummer. DE DIRECTIE LOS ANGELES (Reuter) Spike Jones, leider van het orkest dat bekend werd om de komische geluidseffecten die het produ ceerde. is vandaag in zijn woning in Los Angeles overleden. Spike Jones was 53 jaar De Baarnse gemeentepolitie schat het aantal mensen, dat zich gisteren bi.i paleis Soestdijk heeft verzameld, hetzij om aan het bloemendefilé voor de jarige koningin deel te nemen, hetzij als toeschouwer, op 30.000. Dit aantal overtreft dat van vorig jaar. Degenen, die het laatst per auto arri veerden, moesten hun wagen op een af stand van vijf en meer kilometer van het paleis parkeren. Ook toen de koninklijke familie zich na het défilé in het paleis had teruggetrokken om het verjaardagsfeest in huiselijke kring verder te vieren, bleef het nog tot half acht druk in Baarn. Het voltallige Baarn se politiekorps, versterkt met 25 man van de reservepolitie en met 30 man rijkspoli tie, onder wie 10 ruiters, hadden de han den vol om het verkeer in goede banen te leiden. Auto's uit de richting Hilversum en Amsterdam vormden tegen het eind van de middag nog steeds fiies van 5 kilo meter lang. De Hilversumse politie diri geerde de auto's die naar Soestdijk onder weg waren, via de route over Laren. Ook de verloofde van prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven, was gisteren jarig. Hij hield zich op het bordes van paleis Soestdijk beschei den op de achtergrond, hoewel de toejuichingen ook hem wel een beetje gegolden zullen hebben. Meer dan dertigduizend mensen waren gisteren naar Soestdijk ge komen om de jarige vorstin tijdens het bloemendefilé toe te juichen. Onvermoeid zwaaide de vorstin urenlang terug naar de du,izenden die onder een lichte lucht vol zon langs het bordes trokken. Van de zijde van de K.L.M. wordt mee gedeeld dat in maart en april onder lei ding van de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State, intensief overleg is ge pleegd tussen de directie van de K.L.M. en de verenigingen van vliegend perso neel. Dit oyerleg heeft tot volledige over eenstemming geleid tussen de K.L.M. en de verenigingen van boordwerktuigkundi gen, van purser en hofmeesters en van stewardessen. Gisteren zijn in Den Haag ook de met de Vereniging van K.L.M.-vliegers getrof fen overeenkomsten ondertekend. De be reikte overeenstemming heeft onder meer betrekking op de werk- en rusttijdenrege ling, de bemanningssamenstelling en een salarisverhoging van vijf percent van 1 ja nuari 1965 af. Het overleg over de uitvoe ring van de werk- en rusttijdenregeling zal geschieden binnen de ondernemingsraad, zodra ook het vliegend personeel in deze raad zal zijn vertegenwoordigd. Over de gehele structuur van het georganiseerd overleg zal onder leiding van de heer Rup pert een bijeenkomst worden gehouden, waartoe zowel de vier verenigingen van vliegend personeel als de drie bonden van luchtvaartpersoneel zullen worden uitgeno digd. LONDEN (Reuter) De tachtigjarige weduwe van wijlen Sir Winston Churchill is gisteren in de adelstand verheven. Dit houdt onder meer in dat zij een eventuele benoeming tot lid van het Hogerhuis kan aanvaarden. Zij heeft de waardigheid van barones voor het leven een niet erfe lijke titel gekregen. Sir Winston zelf heeft nimmer een verheffing in de adel stand willen aanvaarden, omdat hij er de voorkeur aan gaf lid van het Lagerhuis te blijven. In totaal zijn elf Britten in de adelstand verheven om te voorzien in de vakante ze tels in het Hogerhuis. Tot hen behoren Lady Beatrice Plummer, weduwe van de vroegere Labour-afgevaardigde Sir Leslie Plummer en sir Harold Caccia, de vroe gere Britse ambassadeur in Washington. Het totaal aantal leden van het Britse Hogerhuis bedraagt thans 99. Shakespeare: Beknoptheid is de ziel der geestigheid. W eerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen 2,23 Van Dag tot Dag 3 Op de Praqtstoel 3 Buitenlands Nieuws 3,6 Uit stad en Omgeving4,5 Kerkdiensten 5 In de Vishal en op Zee5 Radio en Televisie7 Kunst 7 Topsy 8 Ferdinand 8 Sport8,11 Economisch Nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Erbij 13-21 Feuilleton23 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Advertentie Gen. Cronjéstraat 113 en 130132. Tel. 55382 - Geopend 96 uur; 's maan dags 16 uur. SAIGON (AP, AFP en Reuter) In Da Nang zijn deze week tien jonge Vietname- zen in leeftijd variërend van 16 tot 19 jaar, gearresteerd, die een aanval op de Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang moesten voorbereiden. Speculaties dat de verwachte aanval op de basis zo groot zal zjjn, dat Da Nang een „tweede Dien Bien Phoe" zou kunnen worden, wees men van de hand. (In Dien Bien Phoe leden de Fransen destijds een beslissende neder laag in de Indochinese oorlog). De gear resteerden moesten een aanval op de ba sis voorbereiden door het organiseren van demonstraties, moordaanslagen op functio narissen en het opblazen van installaties. Zij zouden ook moeten pogen tot de basis door te dringen voor een aanval van ge regelde Vietcong-eenheden. ff Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft gisteren het bericht, dat nog 40.000 Amerikaanse soldaten naar Vietnam zullen worden ge zonden, noch bevestigd noch ontkend. Volgens een correspondent in Vietnam van de Amerikaanse radio- en televisie maatschappijen N.B.C. zou besloten zijn twee divisies een divisie mariniers en een divisie infanterie naar Vietnam te sturen. In welingelichte kringen herinnert men eraan dat er tijdens de onlangs gehouden conferentie van Amerikaanse militaire lei ders in Honoloeloe sprake is geweest van het zenden van 50.000 Amerikaanse mili tairen. Amerikaanse marinevliegtuigen hebben vrijdag een Noordvietnamees munitiedepot in Phi Qui, 160 kilometer ten zuiden van Hanoi, met raketbommen en door radio geleide raketten geheel vernield. De pilo ten zagen een geweldige ontploffing in de opslagplaats nadat zij een kwartier lang hadden aangevallen. Vier installaties en zes gebouwen werden door de ontploffing vernield. Twee luchtafweerbatterijen wer den uitgeschakeld. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtui gen hebben vandaag en gistermiddag vele plaatsen in Noord-Vietnam beschoten en gebombardeerd. Gistermiddag werd het eiland Con Co beschoten. Vanmorgen vroeg werd het westelijke deel van de provincie Nghe An gebombardeerd. Twee bataljons Zuidvietnamese troepen, die twee dagen zuiveringsoperaties op een eiland in de monding van de rievier de Mekong hebben uitgevoerd, hebben er een wapenopslagplaats van de Vietcong ont dekt, waarin 1100 geweren van Russische makelij werden aangetroffen. Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Verwachting tot morgenavond: Morgen meer bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen middag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. VOORWEDSTRIJD 1 UUR Advertentie Bij de zuiveringsoperatie, die gisteren werd voortgezet, zijn tot nu toe meer dan tachtig rebellen gesneuveld. In een hoofd artikel in het Pekingse „Volksdagblad" wordt gezegd, dat China alle voorberei dingen heeft getroffen om het Vietnamese volk te steunen. „Wij zullen het Vietna mese volk steunen met alles wat het maar nodig heeft, daarbij inbegrepen het zenden van onze eigen mensen om de Ameri kaanse aanvallers er uit te jagen."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1