Aantal in anderhalf jaar verdubbeld Steeds meer vrouwen naar wasserette I m Trouwringen en bruidssluiers door de eeuwen heen EEN BEDJE VAN PAPIER m U flj Ui Me was blijft me alles m rtSSPAA katerinstallatie, «TB MAAR VOOR VEEL EIGENAARS HET MOEILIJK BOVEN SOP" TE i HET HOOFD HOUDEN Ine Wierda .■1111 SM W ""I ZATERDAG 1 MEI 1965 Erbij PAGINA ACHT Te krappe ruimte ,.,adiïe «otterdam. - Oo^ 0veï xY.oo] ooie Amerikaanse wassalon tel C00,P aanëeboden- Eigenaar heeft geen tijd voor eigen 'xp wenst daarom voor biUi|Mpi^|pprijs .^izfïflSTO. teJÉfiten'- .Fmatjsaering is Aseld iwfVLIJMElN. Wassafjjgp met won|g| op esi^tPP'Dunt n het midden van een winkelealerii.t.k.a. één - va )EN HAAG- Moderne Amerikaanse wassalon te oop. Goede loop. -wassalon met 12 -was- nachines. Zeer smaakvol ingericht. Met wo: Negens dubbelt ROTTERDAM, vassalon in bekt antrum van RcJ .eboacn- KWH vVASSALON; eindhoven. 190.000.E >oden. Bendix ■GEBODEN /olkrijke buurt. ^aannemelijk bod «DEN BOSCH. ide badplaats tc HUIZEN, wa< lejSpoed gewenst onjder no. 4 7 00 wassingen instapat;ej ee'n prachtige nieüwe hoekwoning met cen- n UEJN rlAi traje verwarming met voor- en zijtuin, prima wassalon te kot goede loop. Koopsom 150.000,Wegens tG moderne Jachtige moderne wassalon in. DOR- aangeboden, )RECHT te koop. Fraaie inrichting. Was ïijf 'g gebruikt A ROTTERDAM. Mooie, moderne wassalon te koop |Drukke TE KOOP AANGEBODEN modern in, Heeft u een pand en wilt u voordelig uzel eren? Wij hebben vogr.^.-.^.eem complete billijk te koop, bes*^ .1, een zA Vraagprijs I te reflectf Hon met jjHQ complet stallatie V5TP' n lutomatischt 00.Zon aangeboden /rjcoop aange /woning er bij -et 'koop, zeer ge schikt als beleggingsobject. Huidige be tieerder technicus, die alle storingen zei verhelpt. Koopsom ca. 40.000,nettt opbrengst ca. 10.000,—. Br.ond. no. 41 wasmachines, vier droogtumblers, een warmwater- et een- 'Jk ïoeelnk. rut rima r Munt of machine mm ln een warenhuis in Tokio werd dit papieren bedje uitgestald. De prijs is ongeveer achttien gulden. Het ledikant je wordt gegarandeerd voor een jaar en baby kan er tot de tiende maand heerlijk in liggen. 500 automatieken Was-automatieken sterk in trek EDERE WEEK proppen naar schatting 150.000 Neder landse huisvrouwen hun vuile was in de tas, wandelen er een paar straten ver mee, stoppen de was in een „patrijspoort" en een munt in de gleuf, en gaan er bij zitten wach ten tot zij de boel schoon mee naar huis kunnen nemen. Zij zijn nog maar gering in getal vergeleken bij de in brede colonnes naar de was- automatiek marcherende vrouwen in Amerika, Engeland en Zweden. Maar 't worden er steeds meer en ook het aantal wasautomatieken neemt snel toe. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft onlangs uitge rekend dat het aantal wasserettes in anderhalf jaar tijd is verdubbeld. De opkomst van de wasautoma- tiek is verrassend. Van 1 in 1959 naar 225 eind 1962 en thans 500. Hoezeer het publiek die opkomst ook steunt door een toeloop op de wassalons, het gaat alle maal niet zonder pijn. Pijn in de vorm van zware financiële strop pen voor wie al te gauw geloofde dat hij er fortuin mee kon maken, en die met een investering van vaak 100.000,- aan machines en verbouwingskosten in een ver keerde wijk bleek te zitten. Of in een wijk die zo goed was dat vier of vijf concurrenten er ook alle maal op grote winstkansen hoopten. EEN WASAUTOMATIEK is in vele gevallen qua indeling en opstelling van de apparatuur nog het best te vergelij ken met een kapsalon. Vandaar dat het woord „wassalon" nog niet eens'zo pre tentieus is als het lijkt. Langs een wand staan de rechthoekige wasauto maten opgesteld, meestal 8 a 12 op een rij. De klant stopt er door het patrijs- poort-achtige glazen deurtje aan de voorkant de was in, doet een speciaal muntstuk in een gleuf en heeft, behalve een simpele knopinstelling, niet anders meer te doen dan te wachten tot de spulletjes er gewassen en klam-vochtig uit kunnen worden gehaald. Elders in de zaak staan apparaten waarin het goed op „winddroogte" kan worden ge bracht. De totale wastijd komt de klant af hankelijk van de soort was-automatiek, op ruim een half uur a een uur. De kosten, inclusief zeeppoeder, schomme len tussen de ƒ2 en 2,25 voor 4 it 5 kilo. Waarom gaan vele tienduizenden vrouwen met hun was naar een was- automatiek? Vaak luidt het antwoord dat thuis wassen rompslomp en drukte geeft. Enkele beperkte enquetes duiden erop dat tegen de 40 pet. van de Yiuu Ptantë hetaling W'O In het vakblad „De Wassalon" staan reeksen automatieken ter overname aangeboden. Spaarzamer zijn de adver tenties, waarin een salon te koop wordt gevraagd. dekken. Pas de wassen boven dit aan tal gaan het inkomen van de exploi tant vormen: 17.000 per jaar bij 500 wassen per week, 35.000 per jaar uit 750 wassen per week. VIJFHONDERD wasklanten per week komen niet vanzelf naar de auto matiek. Zeker niet in wijken waar de importeurs hun „daar-zit-je-prachtig"- successen hebben geboekt en waar de wassalons als paddestoelen uit de grond zijn gevlogen. Of in wijken waar een jonge arbeidersbevolking al aan te gro te afbetalingen vast zit om de wassa lon met zijn in de nieuwbouw extra hoge winkelhuur te laten floreren. Of als het systeem van een concurrent wat verderop „witter" wast. Dan begint de vertwijfelde jacht op „wasjes" om de financiering te kunnen afbetalen. Het clandestiene aanpakken van de was zonder wasserij-vergunning. En tenslotte de noodgedwongen verkoop met verlies. DE WASSERIJEN hebben 25 pet. van de wa-s in Nederland. Van de 75 pet. die thuis wordt gedaan hebben de wassalons in enkele jaren tijd naar uit eenlopende schattingen 5 a 8 pet. afge knabbeld. Bonafide importeurs menen dat er plaats is voor meer dan 1000 wassalons. De verwachting is dat daar op de lange duur ook 25 pet van de was heen zal gaan. De wassalon-klanten komen dus niet zozeer uit het debiet van de wasserijen. Hoewel die ook hun welvaarts-expan- siemogelijkheden door de salons be perkt zien; reden waarom vele wasse rijen ook was-automatieken zijn gaan exploiteren. Het gevoeligst zal de verschuiving, als die wordt gerealiseerd, aankomen voor de huishoudwasmachine-industrie. Die verdedigt zich met vol-automaten, maar kan aan de krapte van de mo derne behuizing weinig veranderen. De gang naar de wassalons zal bovendien vermoedelijk sterker toenemen als meer huisvrouwen gaan werken en dan voor het gemak munten boven eigen wasmachines verkiezen. SU VRO wassalonklanten thuis zelf een wasma chine of wascombinatie heeft. In dit verband past de constatering in 'n een dezer dagen verschenen rap port van het Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, waarin gezegd wordt dat de ruimte in Neder landse keukens en badcellen voor de huisvrouw veel te krap is om met was machine en centrifuge uit de voeten te kunnen. En voorts de redenering van een wassalon-exploitant over de keuze „eigen wasmachine of automatiek": „De huisvrouw is zelf altijd duurder uit. Een eigen wascombinatie kost te gen de 1000. Dat komt neer op ten minste 100 per jaar of wel 50 wassen in de automatiek Zeeppoeder- en stroomkosten thuis dan nog buiten be schouwing gelaten". 99 „GEZELLIGHEID" is ook een factor die meespreekt bij de gang naar de wassalon. Er zijn in vele automatieken „was-kransjes" ontstaan van groepjes vrouwen, die er op hetzelfde uur heen trekken en gelegenheid hebben voor een praatje terwijl de automaat de was doet. Talrijke wassalons mikken spe ciaal op die gezelligheid. Met een zitje in de tuin. een koffie- en versnaperin genautomaat en met televisie (ook woensdagmiddags voor de kinderen). Deze factor weegt zo zwaar dat inge wijden sceptisch staan tegenover de ontwikkeling in d e Verenigde Staten waar automaten worden uitgebracht met een wastijd van slechts een kwar tier. Zij vrezen dat die voor het salon- publiek de aardigheid van het wassen afhalen. Er zijn daarentegen ook exploitanten die niet aan „versiering" doen en hun zaken zijn er niet minder goed beklant om. Zij geloven niet in de smakelijk heid van automatenkoffie, vinden het zelf-zetten te veel personeel eisen en zijn van mening dat televisie him zaak zou „verstoppen" omdat de klanten er dan te lang blijven hangen. Dikwijls, geven zij wel toe, gaan de huisvrouwen tussentijds naar een cafetaria in de buurt om een kopje koffie te drinken. Het sterkste voorbeeld van „iets an ders doen terwijl de automaat wast", is wel de automatiek in de supermar ket, waar men intussen zijn bood schappen kan doen. In Amerika gaat dat nog verder. De vrouwen komen er met papillotjes in het haar naar de wassalon en kunnen daar meteen onder een haardroogkap gaan zitten. NEDERLAND telt 500 wasautomatie ken. Een dozijn importeurs van appa raten heeft zich in de laatste jaren op de verkoop ervan geworpen. Zij spie gelen vaak in advertenties jaarwinsten van 30.000 a 40.000 voor. Een ge makkelijk te behalen inkomen, zeggen zij, in een zaak waar je niet eens de hele dag achter de toonbank hoeft te staan, omdat alles ge-automatiseerd kan worden, tot het verstrekken van de vVasmunten toe. Winkeliers, gepensio neerden, kleine zakenlui, vrouwen van Ioontrekkenden zelfs, komen er op af. Met hun spaargeld, hypotheken op hun huizen en een gedeeltelijke finan ciering kopen zij installaties voor 60.000 tot 80.000, laten een winkel verbouwen voor nog eens 10.000 a 20.000 meer. Aan een was van 4 of 5 kilo, waar mee een huisvrouw komt, zitten onge veer 7 dubbeltjes winst. Dat lijkt aar dig. Maar de vaste kosten aan rente, af schrijving, winkelhuur, eventueel win kelmeisje (want er moet wel degelijk iemand in staan) enz, houden niet op bij die ene was. Een bonafide importeur vertelde dat er bij zijn installatie 250 wassen per week nodig zijn om de vaste kosten te 't Is weer lente, de tijd van het jon ge, stralende begin. De tijd ook van de lentebruid, omdat lente en bruid twee niet te scheiden begrippen zijn. In me nig huisgezin waart omstreeks deze tijd dan ook al een geest van opwinding rond. Een zenuwachtige bruid die ver hit rond holt met schier eindeloze lijs ten waarop ze alles heeft geschreven wat er nog gebeuren moet. Een bruids- ma die, met inspanning van al haar krachten haar kalmte weet te bewaren. Die tientallen telefoontjes afhandelt, or ders geeft, regelt en wanhopigen van goede raad dient. En een bruidegom die wat stuurloos ronddoolt, omdat het net is, of hij hier helemaal niets meer mee te maken heeft. Zijn bruid heeft geen tijd meer voor hem. Ze moet naar de naaister om een bruidsjapon te pas sen, waarover ze uitermate geheimzin nig doet. Of ze moet met haar moe der uit om een deux-pièces te kopen. Ze moet allerlei afspraken maken, waar hij niets van begrijpt en dis hij dan eens een ogenblik met haar alleen is en juist iets heel liefs wil gaan zeggen, kijkt ze wazig het raam uit en mom pelt iets over keukenhanddoeken. Hij wordt er helemaal mokkig van. Er groeit een doffe wrok in hem tegen al die poespas waar hij maling aan heeft. Waarom kan hij niet gewoon met zijn bruid naar het stadhuis stappen in een lekker gemakkelijk sportjasje? En zij in een fris jurkje? Waarom al die onzin? WWMMWWVWIMMilflflAilfVIIWWIMfMIiWWIJWWWMMWftlWVIfl 99 99 MET EEN gezicht van „me was is me alles" zitten in één van die door witte machines gevormde was- automatieken vijf vrouwen. Op een rijtje, ieder op een stoel. Het oog is af en toe loerend gericht op een rond glas waarachter „me vuile was" zonder menselijke krachttoe ren tot „me schone was" wordt. De doorgaans ongebreidelde fan tasie van de gemiddelde huisvrouw lijkt hier even volkomen weg te eb ben door de drang naar smetteloos heid in het bekleden van het eigen ik, huisgenoten en huis. Pas als een vrouw twee bemodderde sokjes uit een mand sjort en monter zegt: „Van m'n zoontje, zat weer eens in de polder" komt de aansluiting. Kinderen, immer onderwerp tot eerst een aandoenlijk gesprek en spoedig daarna een warme discus sie in de trant van de meester heeft gezegd, dat hij zo'n knap koppie heeft, blijken ook hier belangrijke gesprekstof te zijn. En met die vrouwen zo eigen heerlijk onnavolgbare logica volgen als vanzelf binnen het half uur de ziektes, van de buurvrouw en oma, die nu helemaal niet meer lopen kan, de verschrikkelijke prijsstij gingen van de afgelopen maanden, de loonronde die zo bitter tegenviel, het meubilair dat nodig vernieuwd moet worden, de noodzaak van een groter huis, de terreur van jeugd benden in de omliggende straten, „nee niet de mijne, bij mij in de straat is het keurig", en de pas ge kochte zomerjurken. Als het gesprek tussen onbekende vrouwen eenmaal op gang is, komt er geen einde aan; het kabbelt lus tig door, vinniger toch dan de tegen het ruitje klotsende was. Doorge werkt wordt er overigens ook wel. Jazeker, de variatie op het praten en breien kan niet tegelijk, gaat wat betreft het praten en doen van de was niet op. Steeds weer staat één van die vijf op om iets te doen: een muntje in een machine, een druk op de knop, het strooien van zeeppoeder, het oppakken van klets natte stukken, een muntje in een an dere machine, een druk op een an dere knop, het overhalen van een handgreep, het kijken naar een lampje, het oppakken van zo goed als droog goed, het opvouwen van dat zo goed als droge goed. En geen van de vijf schijnt tijdens die werk zaamheden ook maar één saillant detail van de verder gaande vertel sels te missen. Zij vult aan, geeft andere details. Als „eindelijk" de was van een vrouw schoon en inge pakt staat, gaat ze meteen weg. „Lekker strijkdroog, ik ga meteen strijken, ligt het vanmiddag nog in de kast". De was schijnt dan toch weer „me alles" te blijven. Een an dere vrouw komt binnen, met twee dekens. „Een zwaar karwei", denkt ze hardop, „maar ik ben er nu een maal aan begonnen hè. Dus moet je het ook afmaken".. De geschiedenis gaat zich herha len. Maar als dan eindelijk De Dag aan breekt, lacht ze zó lief tegen hem van onder haar bruidssluier dat hij haar op slag alles vergeeft en haar trots en ziels gelukkig de ring aan de vinger schuift. Ofschoon hij er de laatste weken meer malen aan heeft getwijfeld, of hij dat nog wel wilde. Ja, die ring en die sluier. Hoe lang hebben ze hun rol in dit grote Spel al gespeeld en waar ligt hun oorsprong? Hoewel vermoedelijk geen enkel bruids paar zich zoiets in de bruidsdagen zal afvragen, ben ik toch eens gaan speuren in oude geschriften. En daaruit leerde ik dat over de trouwring voor het eerst melding werd gemaakt in de oude Egyptische literatuur. Uitgedrukt in hiëroglyphen stelde de cirkel bij de Egyptenaren nl. de eeuwigheid voor en toegepast als een gladde band of cir kel om de vinger betekende het dus voor het huwelijk een band voor de eeuwigheid. Er zijn, door de eeuwen heen, heel wat variaties geweest in de uitvoering van de trouwring. Daar was bijvoor beeld, eveneens in Egypte de dubbele ring, die door een spil werd bijeen ge houden. Later kwamen er ringen, be werkt met kostbare edelstenen en zelfs de zogenaamde „raadselring" waarin verschillende afzonderlijke cirkels zoda nig waren verwerkt, dat ze tezamen een schijnbaar ondeelbaar geheel vorm den. Toch is de gladde, ononderbroken ring, de meest voorkomende geweest ofschoon de materialen waaruit ze ver vaardigd werden dikwijls grote verschil len vertoonden. De Romeinse bruid en bruidegom wisselden bijvoorbeeld rin gen van ijzer, omdat dit sterke metaal van onovertroffen duurzaamheid was. Middeleeuwse boeren vervaardigden ringen van biezen, hout of leer. De enige reden hiervoor was waarschijn lijk, dat ze zich geen duurder mate riaal konden veroorloven om elkaar een zichtbaar bewijs van hun eeuwige trouw te schenken. In zeer oude tijden bestond onder de eenvoudige bevolking eveneens de ge woonte, 't huwelijksverbond te bezege len door het breken van een stukje zil ver of goud. De echtelieden bewaarden hiervan elk een helft, als symbool van hun twee-eenheid. In het oude Ierland schonk, naar men zegt, de man het meisje van zijn dro men een uit mensenhaar vervaardigde armband. Aanvaardde zij dit geschenk dan betekende dit, dat zij zich voor haar verdere leven aan hem wilde bin den. Een Griekse trouwring uit het jaar 400 bevatte de volgende lyrische in scriptie: „Voor haar die mij niet alleen overtreft in deugd en beleid, doch ook in wijsheid". Misschien is dit een klei ne tip voor moderne bruidegoms? Over de oorsprong van de bruids sluier, nog altijd het belangrijkste on derdeel van het bruidstoilet, bestaan al lerlei veronderstellingen. Men neemt hier en daar aan, dat ze in zeer oude tijden gold als teken van onderwerping van de vrouw aan haar toekomstige echtgenoot. In het verre en nabije Oosten was en is hij dikwijls nu nog bedoeld om het gelaat van de bruid voor haar bruidegom te verbergen. Eerst na de huwelijksceremonie is het hem immers vergund, het gelaat van de vrouw die hem geschonken is, te aan schouwen. De oudste oorsprong wordt gezocht omstreeks het jaar 100 v. Chr.. Naar de gewoonte van die tijd, moest de bruidegom zijn bruid uit het vaderlijk huis roven. Op de schouders van de bruidsjonker rustte dan de plicht de bruidegom te bestoken tot hij zijn schat veilig en wel in zijn holwoning had gebracht. Het meisje, dat zich van alle kanten bedreigd wist, camoufleerde zich met sluiers van lange grassen en takken van hang- en slingerplanten Vol gens sommige lezingen, was dit de eer ste bruidssluier. U ziet het, eindeloos zijn de verschil len in huwelijksgebruiken en het dragen van sluier en ring in de loop der tij den geweest. Alleen aan de blijdschap in de harten van al die jonge mensen zal wel weinig veranderd zijn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 20