Spaanse studenten zetten hun acties tegen fascisme voort Protestbeweging door de pers-censuur geïsoleerd Wegens belediging van de Sovjet-Unie: 9 maanden Gromyko neemt daverend afscheid van Frankrijk f=Pr WERELDNIEUWS Van dag tot dag 1 mei Britse moet haar man in Moskou achterlaten Israel hoedt zich voor Bourguiba Parijs corrigeerde zijn verklaring over Duitsland maar niet die over Vietnam raatótoel J ZATERDAG 1 MEI 1965 Geen Kongolese deelname aan de Accra-conferentie VERZEKERD KAPITAAL: MEER DAN 13/4 MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSV&RZEKERINGEN Onbegrijpelijk Joegoslaaf: Totalitair systeem overal hetzelfde, hetzij onder Stalin of onder Hitier Vier Lenin-prijzen voor de vrede toegekend Eén volk, één leider Rusk stelt reis uit Erhard tegen De Gaulle Op c/e Misschien is het alleen maar een uiter lijke gewaarwording, maar het lijkt er sterk op dat de laatste jaren de traditio nele viering van 1 mei als „Dag van de Arbeid" aan enthousiasme heeft ingeboet. Bij ons Is trouwens die viering nooit zo overweldigend geweest, althans wanneer men niet verder teruggaat dan tot de tijd waarin de vakbonden en de socialistische partij hun felste strijd om sociale verbe tering en erkenning achter de rug hadden Wat zegt heden ten dage de „Dag van de Arbeid" de werkende bevolking nog? Aangezien nagenoeg iedere volwassene en gezonde Nederlander van beneden de pen sioenleeftijd tot de werkende bevolking kan worden gerekend, zou de „Dag van de Arbeid" óf een geweldig en totaal feest moeten zijn, óf een dag waarover niemand zich meer druk maakt, omdat de tegenstel ling tussen werken en niet-werken is weg gevallen. Dat laatste is het meest waarschijnlijke en weinigen zullen er verdrietig om zijn Het demonstreren en betogen met vlag gen en spandoeken is met het vervagen van de eertij dse klassemaatschappij uit de mode geraakt, tenzij er een directe en „speciale" aanleiding voor is. De werker van vandaag is de model-burger geworden, de doorsnee mens, de gemiddelde Neder lander. Zijn waardegoed, de arbeid, is aan vaard als gangbare munt en zelfs als stan daard voor de nationale welvaart. En de gemiddelde burger, die uiteraard tuk is op een vrije dag, voelt meer behoefte om zijn vrije tijd te besteden aan ontspan ning aan een paar uurtjes in de natuur of aan de bekende leuze: vlieg er eens uit met een boek. Het „vlieg er eens uit met een spandoek" geldt niet meer. In andere landen trouwens ook niet, be halve daar waar de overheid het nodig vindt haar gezag tot uitdrukking te bren gen in georganiseerde optochten en pa rades. Men mag de arme werkers in de „arbeidsparadijzen" zeker één dag des jaars beklagen, namelijk op 1 mei, als zij gedwongen worden onder spandoeken en vaandels te getuigen van hun vreugde om de overwinning van de arbeidersklasse. Zij demonstreren daarbij dan tegelijk het feit, dat die overwinning zeer betrekkelijk is geweest en dat die arbeid toch altijd nog in kluisters blijkt te liggen... Een werker die de eerste dag van mei fotootjes maakt van zijn kinderen in bos en veld, demonstreert een andere overwin ning, een rechtmatige en bevrijdende ze ge op vroegere dwingelandij. Vandaag, anno 1965, moet men de demonstratie van een sociale omwenteling dus zoeken in de vrije natuur, tussen vrije, luie mensen. Dat is eigenlijk een feestelijke gedach te. ^*WWWWWWWVWWW*^MUVwmjvWVWWVMVVW LEOPOLDSTAD (AP) De premier van Kongo Moise Tsjombe heeft ver klaard dat Kongo niet zal deelnemen aan de conferentie van Afrikaanse staats hoofden in Accra, in Ghana. Tsjombe beschuldigde de president van Ghana, Kwame Nkrumah, de president van Algerië, Ben Bella en de president van Egypte, Gamal Abdel Nasser ervan ondermijnende activiteiten tegen Kongo te hebben gericht. Tsjombe maakte tijdens een persconfe rentie tevens bekend dat Kongo heeft ge vraagd te mogen toetreden tot de federa tie van voormalige koloniën van Frankrijk. Advertentie Van onze correspondent) MADRID. Het conflict in Spanje tussen studenten en regering is nog lang met uit de wereld. Het Franco-bewind is ervan overtuigd geweest, dat de ge deeltelijke inwilliging van de eisen van de studenten in het begin van maart, de gemoederen tot rust zou hebben gebracht. Maar niets is minder waar gebleken. De studenten willen meer dan door de staat voorgestelde democratisering van '•et studenten-syndicaat, de vakbond waar elke student lid van moet zijn. Zij blijven vasthouden aan hun eis tot opheffing van deze door de staat geleide en gecontroleerde bond en willen het recht verenigingen op te richten volgens hun eigen inzicht. Dit is de reden van de maatregelen die het rectoraat van de universiteit van Barcelona, op advies van de directeur-generaal voor het univer sitaire onderwijs, heeft genomen en die de studenten thans ook financieel treffen De inschrijving van alle studenten in de rechten en in de economische weten schappen is ingetrokken. Dat betekent dat zij dit studiejaar geen examens meer zullen kunnen doen, tenzij zij zich opnieuw laten inschrijven, waarbij zij op nieuw zullen moeten betalen en een verklaring moeten afleggen om verder af te zien van alle politieke activiteiten. De grote massa van het Spaanse volk staat onbegrijpelijk tegenover het studen tenverzet en dat geeft aan dit conflict een tragisch aspect. Door de pers-censuur is er voor gewaakt dat de dagbladen geen aandacht hebben geschonken aan stemmen uit de studentenwereld. Alle relletjes, demonstraties en oplopen zijn in de dagbladen afgedaan met korte berichten. Daarin is alleen melding ge maakt van de feiten. Wel zijn de officiële communiqués van de rectoraten van de universiteiten opgenomen, waarin verschil lende straffen tegen de rebellerende stu denten werden afgekondigd. In enkele hoofdartikelen is dit conflict alleen theo retisch behandeld. Geen enkel dagblad heeft de studenten zélf aan het woord ge: laten, om aan het volk uit te leggen wat de oorzaak van dit oproer is. De gewone Spanjaard begrijpt niet dat het hier om een actie tegen de staat gaat En daarom blijft hij afzijdig. Hij heeft de indruk dat het een kwestie is die niemand ZADAR (Reuter-AP) De rechtbank van Zadar heeft Mahajlo Mihajlov, voor malig docent aan de universiteit veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf voor het verspreiden van verboden pers materiaal en het bespotten van een bui tenlandse mogendheid. Tijdens het proces heeft Mihajlov ge zegd ervan overtuigd te zijn „mijn zui ver weergeven van historische feiten geen schade zou kunnen berokkenen aan de re putatie van een vreemde mogendheid." „Men zal moeten bewijzen dat mijn arti kel de Sovjet-Unie belachelijk maakt. Elk volk kent onprettige ogenblikken in zijn geschiedenis, maar wanneer wij daar zui ver uit beleefdheid aan voorbijgaan zal noch de wetenschap noch de geschiedenis daarmee gebaat zijn." In het artikel van de hand van Mihajlov worden de tragedies in de Russische con centratiekampen en de tekortkomingen in het leven in de Sovjet-Unie van vandaag beschreven. Het verscheen in het litterai re tijdschrift „Delo" in Belgrado. Het fe- bruari-nummer werd in beslag genomen nadat de openbare aanklager van Belgra do het had verboden. Mihajlov werd in maart gearresteerd en begin deze maand na ondervraging vrijgelaten. Hij had het artikel geschreven nadat hij vorige zomer de Sovjet-Unie had bezocht. Mihajlov schreef onder meer dat de eerste doden kampen in de Sovjet-Unie waren opge richt en niet in nazi-Duitsland en dat de Russen de eersten waren die hele volken deporteerden. De president van de uit drie leden be staande rechtbank vroeg aan Mihajlov waarom hij de Russische kampen met die van nazi-Duitsland had vergeleken. Mihaj lov antwoordde dat hij dit bewust gedaan had om aan te tonen dat „een totalitair systeem overal hetzelfde is, dat van Staiin «n dat van Hitier". Mihajlov blijft op vrije voeten in af wachting van de behandeling van zijn zaak in beroep. Hij tekende onmiddellijk na het vonnis beroep aan. De openbare aanklager eiste geen preventieve hechte nis en Mihajlov is op vrije voeten hangen de de eindbeslissing in de zaak. Ongeveer 150 mensen woonden de rechts zitting bij in een zaaltje dat nauwelijks groot genoeg was voor de aanwezigen. De verdediger had vrijspraak gevraagd van beide tenlasteleggingen. Hij zei dat niet kan worden vastgesteld dat Mihaj lov het artikel had geschreven met de opzet de reputatie van de Sovjet-Unie t# schaden. „Geen enkele Rus is ter ver antwoording geroepen voor de beledigin gen die onze hoogste leiders hebben on dervonden", zei hij, doelend op de periode na de breuk tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie in 1948. Mihajlov zelf zei: „Dit is mijn mening en ik zal erover blijven schrijven". Bijna 90 percent van de Rus sische litteratuur van de laatste twee a drie jaar heeft de Russische kampen en de persoonsverheerlijking tot onderwerp gehad. Ongeveer 5,6 miljoen joden zijn in de Hitlerperiode vermoord, terwijl een tien miljoen mensen in de Russische kam pen zijn omgekomen van honger of uit putting, aldus Mihajlov. MOSKOU (AP) Twee weken geleden kwam mevrouw Barbara Brooke met haar jeugdige echtgenoot op haar eerste reis naar Rusland in Moskou. Vrijdag vloog zij alleen terug naar Londen zonder te weten wanneer zjj hem zal terugzien. Brooke is zondagavond door de Russi sche politie gearresteerd en wordt sinds dien in eenzame opsluiting gehouden, om dat hij zich, volgens een woordvoerder van de Britse ambassade, zou hebben schuldig gemaakt aan „ondermijnende ac tiviteiten." Volgens onbevestigde berichten zou hij anti-Russische pamfletten hebben verspreid. Mevrouw Brooke is tezelfdertijd gearresteerd en de gehele nacht afzonder lijk ondervraagd, doch maandagmorgen vrijgelaten. Alle verzoeken van mevrouw Brooke en de Britse ambassade om Brooke, een 26-jarige lector aan Holborn-college te Londen, te mogen bezoeken, zijn door de autoriteiten afgewezen. Mevrouw Brooke zei dat haar verzoek „zal worden be studeerd." Brooke en zijn vrouw kwam in Moskou aan op 18 april. Hij was de leider van een groep kwekelingen-onderwijzers, die praktische ervaring wilden opdoen in het spreken van de Russische taal. MOSKOU (A.P.). Het Russische pers bureau Tass heeft bekend gemaakt dat de Lenin-prijzen voor de Vrede voor 1964 zijn toegekend aan Aruna Asaf Ali, uit India, Rafael Albert!, een Spaans dichter, Kaoru Ota, uit Japan en Gordon Schaffer uit Engeland. De Lenin-prijzen worden toegekend voor het bevorder envan de vrede. anders dan de studenten zelf raakt en van studentenkwesties weet hij, door de een suur, volkomen niets. Toch is het Spaanse studentenprobleem bijzonder tekenend voor de politieke situa tie waarin het land verkeert. Het natio naal syndicalistisch dictatoriale systeem, dat 25 jaar lang ongestoord heeft gere geerd, maakt door de activiteiten van de studenten de ernstigste crisis door sedert de Spaanse burgeroorlog en de overwin ning van generaal Franco. DIT SYSTEEM is gebaseerd op de ab solute suprematie van de staat. Het gehele maatschappelijke leven moet uitmonden in de staat. Oppositie wordt geweerd en staatsondermijnend genoemd omdat die tegengesteld is aan het systeem. Politieke partijen zijn uit het maatschappelijke beeld geschrapt, omdat de vertegenwoor digers daarvan er andere ideeën op na zouden kunnen houden, die niet welkom zijn. Er is slechts één politieke partij toege staan, de Nationale Beweging, die alle Spanjaarden moet omvatten, omdat het hele volk als é^n man achter de leider, generaal Franco, moet staan. Alle werkende Spanjaarden van hoog tot laag, zijn automatisch georganiseerd in door de staat geleide vakbonden, de syn dicaten, ook de studenten. Andere organi saties, zoals vrije vakbonden, zijn niet toe gestaan. De topleiding van deze pseudo vakbonden wordt door de staat aangewe zen. De lagere bestuurders mogen door de lgden zelf worden gekozen. Binnen het kader van deze syndicaten is een zekere oppositie tegen de regerings besluiten toegestaan. De leden kunnen op vergaderingen vrij hun mening naar voren brengen, maar de top-leiding beslist wat daarvan aan de openbaarheid wordt prijs gegeven Degene die zich niet aan deze code stoort, en op eigen gelegenheid zijn me ning over de Spaanse maatschappij pro beert te uiten, loopt de kans ervan be schuldigd te worden een politieke partij te willen oprichten, hetgeen streng verbo den is. De studenten willen zich aan dit systeem onttrekken. In Madrid en Barcelona heb ben zij in manifesten duidelijk gemaakt, dat zij hun syndicaat niet langer willen erkennen. Zij hebben hun lidmaatschap hiervan opgezegd en eigen vrije academi sche gemeenschappen gesticht. Dat is dus officieel verboden, maar de vrije studen ten gaan toch door met vergaderen, liefst in de universiteitsgebouwen, die hierna voor de duur van dagen of weken, geslo ten worden. HET BLIJKT THANS overduidelijk dat de studenten zich weinig van deze repre sailles aantrekken en gewoon doorgaan met hun vrije bijeenkomsten te houden. De vergaderingen zijn doorgaans erg rus tig en elke buitenstaander die in een de mocratisch land is opgegroeid, vraagt zich met verbazing af waarom deze activiteit van de studenten verboden is. In Spanje is dat een logisch gevolg van het regerende politieke systeem. Als de studenten de kans wordt geboden om zich buiten hun staatsvakbond te orga niseren, zullen de arbeiders onmiddel lijk hetzelfde eisen. Dat zou niets minder dan de val van het regime van generaal Franco kunnen betekenen. Daarom wordt de studenten de mond gesnoerd en krijgen zij zo weinig publiciteit als onder de ge geven omstandigheden mogelijk is. Maar ook hier geldt dat de aanhouder wint. Tot nu toe was de activiteit van de studenten weinig politiek gericht. De ze spontane actie spruitte voort uit een WASHINGTON (AFP) Met het oog op de gebeurtenissen in de Dominicaanse re publiek heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, be sloten zijn vertrek naar Londen, dat van daag was vastgesteld, uit te stellen. De minister zal in de Britse hoofdstad de mi nistersconferentie van de ZOAVO en de NAVO bijwonen. gevoel voor vrijheid. Thans zijn zij echter bezig zich politiek te organiseren, daarbij geholpen door een aantal professoren die hun zijde hebben gekozen. Hun dikwijls on beredeneerde gevoel voor vrijheid wordt thans in politieke banen geleid, ondanks de verdrukking van hun vrije academische verenigingen. Een feit is dat de studenten-actie er in geslaagd is het gesprek over een legale oppositie op gang te brengen en de stude rende jeugd is bereid hiermee door te gaan, totdat zij haar doel heeft bereikt: het politiek monopolie van de Nationale Beweging te doorbreken. TEL AVIV (AFP) De inhoud van Bourguiba's boodschap aan president Nas ser is in Israel ingeslagen als een bom, Alle bladen brengen de boodschap onder grote koppen. Het blad „Yedioth Aharonoth" schrijft „Bourguiba is de meest intelligente en ge vaarlijkste van onze vijanden. We moeten ons zelf gelukwensen dat het plan door de Arabische landen is verworpen. Het voorstel heeft tot doel ons voor een dilem ma te plaatsen". De mening van „Yedioth Aharonoth; wordt door de andere bladen gedeeld. Zij schrijven dat Bourguiba, evenals de an dere Arabische staatshoofden, slechts de beste manier zoekt om Israel te vernieti gen. Het blad „Maariv" schrijft dat de Is raelische regering voor haar gereserveer de houding alle reden had. Een deel van de openbare mening had zich na Bourgui ba's voorstellen tot optimisme laten ver leiden. PARIJS (AP) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Andrei Gro- mykn heeft voor zijn vertrek uit Parijs naar Moskou het „agressieve optreden" van de Verenigde Staten in Vietnam ver oordeeld en deze veroordeling gekoppeld aan een verklaring dat Frankrijk en de Sovjet-Unie het nagenoeg eens zijn over het voorkomen van de uitrusting met kernwapens van West-Duitsland. Op verscheidene vragen die hem over Vietnam werden gesteld, antwoordde Gro myko dat de Verenigde Staten „het recht missen om een land dat zo ver weg ligt aan te vallen en te bezetten". Hij zei dat de meest radicale en rechtstreekse manier van het tot stand brengen van een regeling voor het probleem een terugtrekking van de Amerikaanse troepen zou zijn,,,„Een minder radicale benadering", zo zei hij, „zou zijn dat de Verenigde Staten een einde maken aan hun agressieve aanvallen op Noord-Vietnam". Hij beloofde Russi sche hulp om deze aanvallen het hoofd te bieden. Gromyko zei dat zijn Franse collega Couve de Murville de besprekingen in Moskou in de komende herfst zou voort zetten. De Russische minister beëindigde vrij dag een vijfdaagse conferentie met presi dent De Gaulle en andere Franse functio narissen. Op een persconferentie in de Russische ambassade verklaarde hij dat de beide landen vrijwel gelijke inzichten hebben over vele internationale problemen, waaronder de ontwapening, de regeling van de kwestie Vietnam en de oplossing van het Duitse probleem. In antwoord op een vraag over de re geling van het Duitse vraagstuk, zei hij dat Frankrijk en de Sovjet-Unie „dicht bij elkaar liggende" inzichten hebben over twee aspecten van deze zaak. Een daar van, zo zei hij, is de onveranderlijkheid van de grenzen die zijn vastgesteld door de overeenkomsten van de vier mogendhe den na de oorlog en de andere „het voor komen van bewapenen van West-Duitsland met kernstrijdmiddelen." Toen hem speciaal werd gevraagd of de beide landen het eens zijn over het be staan van twee Duitslanden, antwoordde Gromyko: „Ik meen dat de Franse rege ring het als een feit aanvaardt dat er in Europa twee Duitse staten bestaan, of, Andrej Gromyko, de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, die gisteren in Parijs op een persconfe rentie zei dat er overeenkomsten zijn tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk. (Telefoto) met andere woorden, dat er niet 'n enkele Dujtse staat bestaat". Hij voegde daaraan toe dat het bestaan van Oost-Duitsland als staat niet afhankelijk is van de vraag of het ene of het andere land het erkent. Van officiële Franse zijde werd later verklaard dat Gromyko „taal heeft ge bruikt die tot misverstand zou kunnen lei den". „De Franse regering aanvaardt het feit dat Duitsland nog steeds verdeeld is en dat houdt niet in dat zij de Duitse De mocratische Republiek erkent." BERLIJN (DPA) Bondskanselier Er- hard van West-Duitsland heeft in een vraaggesprek met de „Berliner Morgen- post" het verlenen van mede-verantwoor- delijkheid voor de Duitse kwestie aan Europese buurlanden met nadruk van de hand gewezen,. Hij stelde zich daarmee tegenover de opvatting van president De Gaulle. Erhard zei dat de westelijke mogendhe den in de verklaring, die op 8 mei, de dag van de Duitse capitulatie, zou worden uit gegeven. niet kunnen afwijken van de ver antwoordelijkheid van de vier grote mo gendheden, de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk, voor geheel Duitsland. Litteratuur Een van de vele veranderingen die ik in mijn gewoonten opmerk is, dat ik meer voorkeur geef aan boeken over schrijvers boven boeken van schrijvers. De laatste maanden heb ik biografieën gelezen van Miller, Proust en Joyce en ik ben zojuist begonnen aan de autobiografie van wijlen Dame Edith Sitwell, een wonderlijke en grote vrouw. Ik geloof dat deze nieuwe voorkeur ver klaard moet worden uit het feit, dat ik mij steeds meer ga interesseren voor men sen van vlees en bloed, en steeds minder voor fictieve figuren uit de verbeelding van de schrijver. Waarom heb ik mij vroeger zoveel laten gelegen liggen aan alle mensen die Proust ons heeft voorgezet? Waarom heb ik mij bekommerd om al die grootouders en hun versteende levens, om al die ooms en tan tes en al die fantomen uit het toemalige mondaine Parijse leven? Henri Millers meestal banale avonturen met zeer banale dames, zoals hij die in zijn beide Tropics heeft beschreven, zijn totaal oninteressant geworden. Een poging tot herlezing strandde op verveling. Proust spreekt in de lange reeks van zijn boeken over zichzelf met de sterk- overdreven opwinding van een tragische, onrijpe, neurotische man. Hij vergroot zijn liefdes-affaires en de daaraan verbonden mislukkingen en teleurstellingen buiten al le redelijke proporties. Hij is diep geïn teresseerd in een sociale kliek, welker doen en laten, conversatie en banaal avon tuur op de zenuwen gaat werken. Al le zende begrijpt ge wel, dat deze Proustiaan- se mensen door een genie ontleed en b- schreven worden, maar daardoor worden zij, op zichzelf, niet interessanter. Ik herinner mij dat ik bij de eerste kennismaking met Swann en de zijnen, ge amuseerd en geboeid ben geweest door de faits et gestes van deze entourage van spi rituele chauvinisten subtiele anti-semieten, die zich met grote voldoening onderdom pelden in de Dreyfus-zaak en in hun ver fijnde liefdesavonturen. Herlezing van ge deelten gaf een andere indruk: de tijd maakte van Proust een snob, een par venu, een indringer in een kring, die de zijne niet was. Combray, dat provinciaal se, Normandische stadje, blijkt niet anders dan 'n antikwiteitenkabinet vol spookach tige, door de tijd aangevreten marionet ten. Het is niet billijk boeken te verwerpen, omdat zij ons, vele jaren later, tegenval len, want wij moeten blijven denken aan de gelukkige uren, die zij ons vroeger heb ben geschonken. Wij hebben ons toen niet vergist, doch zij pasten toen in ons leven en wij zijn er aan ontgroeid. Wat Miller en Proust en- zo vele anderen ons vroeger te zeggen hadden, was vreemd, indrukwekkend en betoverend, nu is het, hoe goed ook ge schreven, niet fascinerend meer, omdat wij hun romanfiguren iedere dag in levenden lijve ontmoeten. Walter Mehring heeft geschreven: „Lit teratuur is de enige geloofwaardige bron van-nieuws betreffende het incident in het Grote Niets, dat wij ons bestaan noemen." Een scherpzinnige paradox, doch met evenveel recht kan worden gezegd, dat lit teratuur de enige ongeloofwaardige nieuwsbron omtrent onze existentie is. Maar hoe dit ook mag zijn: buiten dm actualiteit achter de dichte gordijnen, on der de leeslamp en in de diepste intimi teit met de boeken verliezen tijd en- herinnering hun afstand en wordt inder daad ons bestaan een incident in het Grote Niets. Floris Flaneur J Paardegriep. Het traditionele dagelijkse ceremonieel van het aflossen van de wacht door de bereden garde in de straat Whitehall in Londen is gisteren niet doorgegaan. Dit was voor het eerst sinds 1953. De reden was dat vrijwel alle 250 paarden aan griep lijden en hun stal moesten houden. Te vermoeiend. De hertog van Windsor mag van zijn artsen maandag in Lon den niet de première bijwonen van de film „A king's story", die gebaseerd is op zijn memoires. Ze vinden het rei zen voor hem nog te vermoeiend na de oogoperatie die de hertog onlangs heeft ondergaan. Bezoek. President Bourguiba van Tunesië zal op 10 juni een officieel bezoek aan Marokko brengen. Gevangenisopstand. De Amerikaanse staatspolitie heeft de hele nacht de wacht gehouden bij de vrouwengevange nis in St. Gabriel-Louisiana na een op stand waarbij de gevangenen schreeuw den en gilden en met modder gooiden. De opstand werd gedempt met de wa terslang. Zeventien vrouwen klommen op het dak van de twee verdiepingen tel lende slaapafdeling en weigerden naar beneden te komen tenzij de eenzame op sluiting van een vrouw opgeheven werd. Zij waren gewapend met tuingereed schappen. Ongeveer 50 andere vrouwen liepen op de binnenplaats heen en weer en schreeuwden scheldwoorden naar de bewakers die zij met drek bekogelden. Burgerrechten. Mevrouw Patricia Harris, lectrix van de juridische faculteit van Howard Universiteit, wordt beschouwd als kandidate voor een belangrijke di plomatieke post in het buitenland. Er is kans, dat zij benoemd wordt tot am bassadrice in een of ander Europees land. Zij zou de eerste negerin in de V.S. zijn die een dergelijke functie krijgt. Rechten-van-de-mens. De Europese com missie voor de Rechten van de Mens heeft de klacht erkend van Albert Grandrath uit Düsseldorf, een jehovah's getuige, die als dienstweigeraar gewei gerd had voor de dienst burgerbescher ming te werken. Grandrath werd in ju ni 1963 tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, een straf die hij uitzat. In zijn klacht voert hij een schending van de bepalingen van de Europese conven tie over de rechten van de mens aan. Spionage. Een Oostduitser en een Zwit serse taxibestuurder zijn in november van het vorig jaar in Bern gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Oost-Duitsland. Zij zullen in Zürich op een nog nader te bepalen datum voor hun spionagebedrijvigheid terecht staan. Toespraken. De secretaris generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, is in Ge neve voor een bezoek van vijf dagen. Hij zal de jaarvergadering van de fede ratie voor Oorlogsveteranen en de We reldgezondheidsorganisatie toespreken. Jaarbeurs. In Brussel is de 38-ste inter nationale jaarbeurs geopend waarop 41 buitenlandse landen met in totaal 4.421 fabrikanten vertegenwoordigd zijn. Er zijn 615 Westduitse deelnemers, 488 uit Frankrijk, 312 uit Nederland, 264 uit Ita lië, 167 uit Groott-Brittannië en 124 uit de V.S.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3