Duizenden. vierden in Velsen en omgeving ouderwets Oranjefeest Van Piere raakte leiderstrui kwijt Henk Peter won ronde Enkhuizen «PU «jjkif&éïte ZATERDAG 1 MEI 1965 4 oranrarafliminnHrammininninnninnini Mede door het zonnige weer in lange tijd waren we op 30 april niet zo verwend is de viering van koninginne dag in Velsen en omgeving een bijzonder geslaagd festijn geweest. Op tal van punten in de gemeente ging het er vro lijk toe. Muzikale optochten, kinder spelen, allerhande wedstrijden voor de jeugd en voor niet meer zo jeugdigen, film- en toneelvoorstellingen en tal van andere evenementen, die bij elkaar dui zenden belangstellenden trokken, heb ben er toe bijgedragen dat het een ouderwets-gezellige koninginnedagver jaardag is geworden. De oranjeverenigin gen mogen met voldoening op hun lang niet gemakkelijke werk terugzien. Zon der de activiteit van deze vele onge- noemden achter de schermen zou het oranjefeest niet denkbaar zijn. Een woord van hulde aan het adres van deze dames en heren is dan ook zeker op zijn plaats. In Velsen-Noord -& -r ^lr - De traditie werd des middags voortgezet met ringsteken op de fiets voor jongens en meisjes, waarvoor de Lindenlaan in park „Velserbeek" was bestemd. Onge veer tegelijkertijd werden de kinderen in de aula van het gymnasium „Felisenum" met een filmvoorstelling verblijd, waarvan het hoofdnummer bestond uit de sprook jesfilm „De geschiedenis van kleine Moek." In dezelfde zaal zagen de oudere leden des avonds enige kleurenfilms over de koninklijke familie, waarna het feest programma in Velsen-Zuid eveneens met een geanimeerd Oranjebal werd besloten. IJ muiden-Oost In IJmuiden-Oost maakten honderden schoolkinderen een fleurig begin van ko ninginnedag met een massale optocht door dit stadsdeel. Een fijn zonnetje 'deelde in de feestvreugde en verleende het schouw spel extra glans. Op de speelweide aan de Heerenduinweg werden de tippelaartjes beloond met een versnapering. Een scha duw over deze feestelijke inzet van de ver jaardag van onze koningin was het weg blijven van een aantal scholen die de oranjevereniging te kennen hadden ge geven geen medewerking aan de optocht te zullen verlenen. Ook verder op de dag was de grasvlakte aan de Heerenduinweg het middelpunt van feestelijkheden,, Des middags namen tal van kinderen deel aan allerlei behendigheidswedstrijden waarbij op een prijsje meer of minder niet werd gekeken. De gitaargroep „The Lations" lieten zich duidelijk horen met tienermu- ziek in het bekende genre. Een herhaald verzoek van een der leden van de oranje vereniging IJmuiden-Oost aan het jeugdige publiek om „mee te swingen" bleek niet het gewenste effect te sorteren. Gooche laar Cakie en Hammondorganist Henk Poen droegen op hun manier bij tot de gezellige stemming op de Heerenduinwei- da. De Nederlander Harry van Piere heeft gisteren in de zesde etappe van de ronde van België voor amateurs zijn leidersposi tie in het algemeen klassement moeten af staan aan de Belg Roger Rosiers, die in deze etappe naar de tweede plaats reed achter zijn landgenoot Van Elsuwe, terwijl van Piere slechts 21e werd met een ach terstand van bijna anderhalve minuut op de winnaar. De best geplaatste Nederlan der was ditmaal Dies Kosten, namelijk vijfde. Hij bevond zich in het groepje, waaruit de winaar kwam Van Pi«re is nu tweede, Kosten vierde in het algemeen klassement- bekampten zij elkaar verbeten in amusan te boegsprietgevechten, waarbij diverse verliezers hun nederlaag door een „meel- bad" zagen bevestigd. Ook de meisjes kon den zich hier uitleven door netkruipen en het in snel tempo aankleden van een pop, waarmee eveneens fraaie prijzen werden verdiend. Voor de oudere leden werd er des avonds in het City theater een aantrekkelijke bio scoopvoorstelling gegeven, waarna het feest in IJmuiden-West zijn einde vond in een gezellig Oranjebal op het plein van de Moerbergschool. Driehuis De Driehuizer aktiviteiten van de Oran jevereniging vingen reeds om half negen aan. Onder leiding van dirigent J. J. Hui- zinga en met muzikale medewerking van het muziekensemble „Soli Deo Gloria" brachten de scholieren op het Kerkplein een aubade aan de jarige vorstin. Vanaf het Kerkplein vertrok om kwart over 9 de traditionele kinderoptocht naar de Julianaboom bij de De Genestetlaan, waar de nationale driekleur met de oranje wimpel gehesen werd. Alle andere aktivi teiten overdag in Driehuis waren hoofd- De jeugd uit dit deel van de gemeente moest vrijdagmorgen al vroeg uit de ve ren om te kunnen deelnemen aan de door de oranjevereniging „IJmuiden-West" ge organiseerde en in schoolverband verreden fietsenrally, waarvoor de start reeds op Hup, daar ga je dan. Een kussenge vecht in IJmuiden-West eindigt met met een nat pak. Velsen-Zuid In Velsen-Zuid werd koninginnedag inge zet met een alleraardigste kinderoptocht, waarvoor zich een record-aantal deelne mers had gemeld. Ook leek het alsof de kinderen of de ouders, uiteraard ditmaal meer werk van de aankleding hadden gemaakt dan anders, zodat het hier een bijzonder geslaagd onderdeel van het programma betrof. Santpoort Na het gebeier van de Santpoortse kerk klokken konden de gewekte burgers de muzikale rondgang gadeslaan. Op de vijf sprong aan de Terrasweg werd aan het einde van een muzikale aubade 't nationale dundoek gehesen, 's Ochtends trok door de Santpoortse straten de traditionele kin deroptocht, terwijl in de middaguren op twee fronten er iets voor de kinderen te beleven viel. In zaal „Zomerlust" vonden kindervoorstellingen plaats. De actieve medewerking van de jeugd werd gevraagd tijdens de kinderspelen, die nu eens op het Paramariboplein georganiseerd werden in plaats van op het feestterrein aan de Ter rasweg. Een grote trekpleister was de bromfiets wedstrijd op het basketveld van het gebitumeerde Paramariboplein. In zaal Zomerlust verzorgde het Amstel- cabaret een programma voor de oudere Santpoortenaren. Ook in het zuidelijkste gebied van Vel sen ontbraken de muzikale aubade, het vlaghijsen en de kinderoptocht niet. Nieu we aspecten in het programma waren de zeepkistenrace en de traditionele voetbal wedstrijd tussen de bewoners van de Bloemendaalsestraatweg en de Van Dalen laan. Een openluchtbal besloot in Sant poort-Zuid de koninginnedagviering. Beverwijk Deze op leden van de Ku Klux Klan lijkende figuren liepen in de kinder optocht in Santpoort-Noord mee. Ze stelden echter ruimteraketten voor De Heemstedenaar Henk Peters heeft vrijdagmiddag de Oranjeronde van Enk huizen op zijn naam gebracht door de eindsprint van een vijf man sterke kop groep te winnen. Het was zijn eerste zege in dit seizoen. Vier keer eerder had Pe ters zich met een tweede plaats tevre den moeten stellen. De nationale weg. kampioen Eef Dolman, die met een wiel- lengte verschil door Peters werd geklopt, protesteerde meteen na afloop heftig, om dat de Heemstedenaar hem in de spurt ge- hinderd zou hebben. De jury verklaar- de zich niet ontvankelijk voor de protes ten van Dolman en handhaafde Peter# als winnaar. Voor deze Enkhuizer Oranjeronde be stond een zeer grote belangstelling: het aantal toeschouwers werd op 5.000 man ge schat. Zij hebben volop strijd voor hun geld gehad. De beslissende ontsnapping van de vijf man sterke kopgroep kwam twaalf ronden voor het einde. Favoriet Tiemen Groen was toen al door een valpartij van het strijdtoneel verdwenen. De uitslag was: 1 H. Peters, Heemstede, de 100 km in 2 uur 16 min. en 16 sec.; 2 E. Dolman, Rotterdam; 3 J. Serptenti, Wijk aan Zee; 4 H. Schouten, Badhoeve dorp; 5 A. Koster. Leeuwarden; 6 W. van Dok, Enkhuizen; 7 J. Wuurman, Amster dam; 8 J. Rasch, Uitgeest; 9 Th. Dege- ling, Grootebroek; 10 E. Koster, Leeu warden. Met een goede kruiwagen kom je overal terecht. Maar met zulke valt het beslist niet mee. Een moment uit een van de kruiwagenraces in Driehuis Een zeer gemengd gezelschap nam deel aan de kinderoptocht in Sant poort. Dit Chinese echtpaar sleepte de eerste prijs weg. zakelijk gesitueerd op het feestterrein aan de Groenelaan tegenover het voormalige burgemeestershuis „Schoonenberg". 's Ochtends kwamen de allerkleinsten aan bod tijdens de diverse kinderspelen. Na het optreden van de goochelaar Cakie waren er de traditionele ringsteek- en schietwedstrijden voor de rijpere jeugd. Een allervermakelijkst gezicht bood het tonnetjesrijden voor de dames, terwijl de heren tijdens de hindernisloop op de lach spieren werkten. In de Stadsschouwburg kwamen des avonds de ouderen aan hun trekken. Een cabaretprograam van Tiny en Tom van Maaren bood voor „elck wat wils". De Selvera's, het orkest „The Music Patrol", het ballet van Lia Jimkes en goochelaar ster Marianne van Aemstel boden de goed bezette zaal een amusant en onderhou dend programma. Tot ver na midder nacht waren de muziekklanken van het dansorkest „The Music Patrol" onder lei ding van Jean Benée in de foyer van de Stadsschouwburg te horen tot besluit van dit gevarieerd Driehuizer aandeel in Vel- sens oranjecocktail. Het zeepkisten-circuit in Santpoort- Zuid was allesbehalve een „makkie", getuige de brokken die deze equipe in een van de scherpe bochten maakte dames, hadden op het balkon van het Stadhuis plaatsgenomen. Met medewerking van de Beverwijkse Harmoniekapel zongen de kinderen een aantal liederen met als slot het Wilhelmus, dat ook door de oude ren werd meegezongen. Burgemeester Bruinsma heeft daarna speciaal de kinderen toegesproken. Na hen bedankt te hebben voor de aubale vertel* de hij het een en ander over ons konings huis. Voor het straattekenen aan de Plantage bestond veel belangstelling. In het gemeen telijk sportpark trok de wielerwedstrijd veel bekijks. Winnaar werd H. Mertens uit Heemskerk. De viering van koninginnedag werd besloten met een Oranjeavond in het Kennemer Theater, waar ds. D. G. Toorn vliet uit Bloemendaal de heer T. M. Luy- pen, een voorman uit het verzet huldigde. Beverwijk mag terugzien op een uit stekend geslaagd koninginnefeest. De Be verwijkse Harmoniekapel zette de feest vreugde in met een rondgang door de stad, waaraan een reveille vooraf ging. Bij het Stadskantoor had zich een grote mensenmassa verzameld, voornamelijk leerlingen van diverse scholen. Burge meester J. G. S. Bruinsma, de drie wet houders, vele gemeenteraadsleden en de genen die een koninklijke onderscheiding hadden gekregen, vrijwel allen met hun Op het oranjefeest in IJmuiden-O. liepen heel wat moeilijk thuis te brengen figuren rond. De oranjevereniging Velsen-Noord, die met geringe middelen de viering van de verjaardag van de koningin heeft moeten „versieren", heeft dit op loffelijke wijze gedaan en speciaal de jeugd een bijzonder prettige dag bezorgd. Het feest begon 's morgens op het Stratingplantsoen. De altijd actieve drumband Schulpen-Meer- weiden onder leiding van de heer S. Paap en met de aanvullende slagkracht van de nieuwe van de r.k. harmonie St. Caecilia overgenomen instrumenten begeleidden de leerlingen van drie hoogste klassen van al le Velsennoordse lagere scholen bij hun aubade. Deze stond onder leiding van de heer H. Slings, die werd geassisteerd door mevrouw Smit aan het door de familie De Jong beschikbaar gestelde elektronisch orgel. Direct daarna begaf de drumband zich gevolgd door vele belangstellenden naar het huis van Piet Vinke aan hetzelfde plantsoen om voor deze lichamelijk gehan dicapte jongen op te treden. Wethouder J. van Leeuwen bracht de jongeman een be zoek. Hierna werden in het gebouw „De Meer paal" drie voorstellingen gegeven voor de schooljeugd, waarbij Haak van Overloop de kinderen weer op uitstekende wijze wist te amuseren. De gebruikelijke tractaties ontbraken uiteraard niet. Tezelfder tijd werden onder grote belangstelling diverse kinderspelen op het sportpark „Rooswijk" voor de hogere klassen van de scholen ge houden. De fietsrally, voor leerlingen van de hoogste klassen had het volgende re sultaat: 1. H. Tamis 29 strafpunten, 2. Dea Smit, 29'/2 strafp.; 3. A. Smit 30 straf punten. Op „Rooswijk" werd door alle zes de klassen der scholen deelgenomen aan voetbal- en slagbalwedstrijden. De uitslag was: Voetbal: 1. DelCourt van Krimpen- school 6 pt.; 2. St. Josephschool 4 pt.; 3. Watervlietschool 2 pt.; 4. Da Costaschool 0 punten. Slagbal: 1. Watervlietschool 8 pt.; 2. Da Costaschool 5 pt.; 3. Ir. Krijger- school 3 pt.; 4. DelCourt van Krimpen- school 2 pt. en 5. St. Josephschool 2 pnt. Hoewel ir. W. B. Rueb, voorzitter van de oranjevereniging, nog 's morgens de festiviteiten bij de aubade had ingeleid moest hij wegens ziekte zijn taak 's avonds overdragen aan de secretaris de heer W. Nieuwenhuis. Deze reikte op het Strating plantsoen de prijzen van de schoolwed- strijden en de puzzelrit uit. Nadat 's avonds de Hoogoven Harmonie en de drumband Schulpen-Meerweiden onder lei ding van de 'heer S. Paap op het Stra tingplantsoen een taptoe hadden gespeeld volgde tot besluit een openlucht oranjebal op het Watervlietschoolplein met muziek van „The Apollo's", dat velen tot het mid dernachtelijk uur bijeenhield. kwart over zeven was bepaald. Dit vroe ge uur had echter een groot aantal en thousiaste jongens en meisjes niet ver hinderd zich tijdig te komen melden, waarna met grote animo aan de tocht werd begonnen. Het af te leggen par cours bleek evenwel de nodige moeilijkhe den en struikelblokken te bevatten, zodat slechts één bolleboos: Mappie Scholten van de Moerbergschool erin slaagde de deelne merskaart van alle vereiste stempels voor zien in te leveren. De eerste prijs, een waardebon van tien gulden, kan dan ook als volkomen verdiend worden beschouwd. Nadat zij in de Stadsschouwburg door filmvoorstellingen van de beroemde ko mieken Stan Laurel en Oliver Hardy in „Stad op stelten" enigszins van de emo ties waren bekomen, konden zij zich des middags op het terrein aan de Planeten- weg in nieuwe avonturen storten. Tot groot vermaak van talrijke omstanders Een charmant ringrijdstertje in Velsen-Zuid treft doel. IJ muiden-W est

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4