Mensen gekleed in witte gewaden bidden om en puntmutsen meer begrip m ~0ames.T?rehuid? Met „het bloed van Christus" Japanse journalisten gebelgd over beschuldiging uit de V.S. Russische waardering voor paus Paulus na nieuwe encycliek Geen opheldering over in Spanje gevonden lijken Zjoekov schrijft zijn memoires Zelfverzekerd Ku Klux Klan-humor Nieuw tijdperk ■sIhM» ZATERDAG 1 MEI 1965 6 Paus ontving prins Charles en diens vader r im wereld-delen speldjes. Inbrekers op de loop voor glimmende schoen WEEKABONNEMENTEN Militaire kabinet van Bolivia wil aftreden Voormalig minister van Kongo vermoord Siciliaanse ex-non met jeugdvriend getrouwd Een vals accoord in de huwelijksmars Stopzetting van hulp aan Indonesië en Egypte goedgekeurd door Senaatscommissie Wilson maant Rhodesië Eén politieke vluchteling uit West-Nieuw-Guinea „WIJ ZULLEN OVERWINNEN" I Prins Xavier van Bourbon Parma en zijn zoon prins Charles, de echtgenoot van prinses Irene, zijn vrijdag door paus Paulus in particuliere audiëntie ontvangen. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) De grote draken beraden zich.. TUSCALOOSA. Op de af geplette top van een stoffige heuvel vier kilometer buiten Tuscaloosa brandt een 25- meter hoog kruis in de warme nacht van Alabama. In een grote kring staan mannen en vrouwen in witte gewaden en puntmutsen (van nylon) om het vlammende symbool van hun beweging de Ku Klux Klan. Een 400 klan-leden kijken zwijgend toe en luisteren naar het gebed waarmee de ver gadering begint. Er wordt gebeden voor meer begrip voor de Klan en zijn „heilzame invloed op de Amerikaanse samen leving". Opdat er meer als lid zullen toetreden. Opdat allen het gevaar van „de communistische infiltratie in de Verenig de Staten" beseffen en bereid zijn ertegen te vechten. Wan neer het gebed eindigt, zeggen alle Klan-leden tezamen een luid „amen". Daarna drommen allen om een open vrachtwagen waarop een katheder is geplaatst, daarachter staat een rijtje stoelen. Terwijl as van het vlammende kruis als een lichte meeuw op de menigte neerdaalt, spreekt Rober M. Shelton, rpperhoofd van de Ku Klux Klan. Shelton heeft een smal, renig gezicht met haar dat met een opgekamde golf en wat rriljantine op zijn voorhoofd ligt. Niet lang geleden ver- ;ocht hij autobanden, nu heeft hij als Klan-hoofd een eigen 'cantoor van drie vertrekken op de vierde verdieping van het Alstongebouw in Tuscaloosa. Shelton is gekleed in een purper ge waad met onderaan en op de mouwen een rij strepen: wit, zwart, rood, groen en goud in die volgorde. In het mid den onder de hals heeft zijn mantel een opgestikte vurige draak, en op de linkerborst een rondje met daarin een open kruis. In het midden van dat krui- is een rode vlek die het bloed van Jezu Christus vertegenwoordigt. „Wij drager mantels", zegt Shelton, „om ons te her inneren dat Jezus ook een mantel droeg" Achter het spreekgestoelte zitten man nen in groene gewaden. Het zijn de „gro te draken" (grand dragons) die aan he' hoofd staan van de Ku Klux Klan in eer van de zuidelijke staten. Deze nacht zijr er grote draken uit Georgia, Mississippi Louissiana, Tennessee, en Zuid-Carolina Zij zullen alllemaal het woord voeren, en het zal steeds weer op hetzelfde neerko men. Zoals: „Dr. Martin Luther King is een gevaar voor de Amerikaanse natie hij Is immmers in het gezelschap geweest van communisten? Advocaat generaal Ni cholas Katzenbach (de nieuwe minister van justitie en de opvolger van Robert Kennedy) is een leugenaar hij heeft gezegd dat er geen sprake is van com munistische infiltratie. President Johnsons programma voor een „grootse samen leving" is niet anders dan een program ma voor een „samenleving van mislukke lingen". De Verenigde Staten gaan lang zaam ten onder aan socialisme. Eén voor één beschuldigen de grote dra ken anderen van het ondermijnen van de Amerikaanse samenleving. Na iedere aan klacht applaudisseert de menigte, of roe pen ze: „Zo is het" en „Amen". Er zijn moeders met slapende baby's op de arm, kleine jongens en meisjes die met grote ogen naar de gemantelde mannen en vrou wen kijken. Halverwege de toespraken valt het hui zenhoge vlammende kruis, gemaakt van een dennestam, omwikkeld met in benzine gedrenkte lappen, om en dreunt in een wolk van vonken en as op de rode zand grond. Het hoogtepunt van de avond moet echter nog komen. Het is de toespraak van Matt Murphy, een advocaat uit Birmingham, tevens ju ridisch adviseur van de Ku Klux Klan. Murphy is belast met de verdediging van de drie Klan-leden die gearresteerd wer den in verband met de moord op mevrouw Viola Liuzzo, die na de protestmars van Selma naar Montgomery in haar auto werd doodgeschoten. Hij zegt dat de drie onschuldig zijn, dat de werkelijke moorde naars communisten waren die zich achter de Ku Klux Klan verschuilen, dat mevrouw Liuzzo geen erg frisse dame was en dat hij bewijzen kan dat zij zich met een ne ger had afgegeven. „Ik zal de drie verdachten aan jullie voorstellen," zegt hij, „dan kunnen jullie zelf oordelen of deze mannen schuldig zijn of niet". De drie, op vrije voeten onder een borgsom van 200.000 gulden per per- zoon (betaald door de Klan), worden op de open vrachtwagen gehesen. De wor den door het publiek toegejuicht. Ze la chen zelfverzekerd. Wanneer zij van de Het kruis brandt Staande achter een katheder spreekt Robert Shelton zijn broeders toe. vrachtwagen afklimmen, lopen Klan-leden in mantels op hen toe en schudden hun de hand alsof het een felicitatie betreft. EEN HELDERE MAAN staat als hoog aan de hemel en werpt schaduwen van puntmutsen op het terrein. De witte man tels blikkeren als tanden in de nacht. De „keizerlijke draak" Shelton voert weer het woord. Hij wijst naar de maan: „Weet je wat ze met president Johnson en Martin Luther King moesten doen? Die moesten ze maar in een raket naar de maan af schieten. En als ze daar aankomen, dan zullen ze tot de ontdekking komen dat de Ku Klux Klan hen al voor is geweest". Gelach, geschreeuw, gefluit, handgeklap. Alle toespraken hebben gemeen dat zij defensief en bitter zijn. De Ku Klux Klan wordt het vuur na aan de schenen ge legd: na de moord op mevrouw Liuzzo kondigde president Johnson aan dat de Klan door federale instanties uitgeplozen zal worden, en zo nodig zal worden ver boden. Robert Shelton schrijft dit „onge hoorde plan" toe aan wraak: Klan-leden stemden immers op senator Goldwater en niet op president Johnson. Robert Shelton weigert het aantal le den op te geven die op het ogenblik tot de Ku Klux Klan behoren, maar de alge mene veronderstelling is dat het er nu plus minus 10.000 zijn. De Klan is actiever dan na de bloeiperiode in de twintiger ja ren het geval was. De organisatie beschikt over voldoende kapitaal om er een eigen vliegtuigje op na te houden (dat de dag voor de bijeen komst in Tuscaloosa strooibiljetten uit wierp boven de stad), ruim een half mil joen gulden neer te tellen voor de borg sommen van de drie van moord verdach te Klan-leden, en om Shelton en zijn „WIJ ZULLEN OVERWINNEN" (We shall overcome") is de titel van een gezang-achtige melodie. Het is het lijflied van hen die in het „diepe zuiden" van de Verenigde Staten op de bres staan voor de burgerrechten van de neger. Zij zongen het in Selma en op de mars door Alabama naar Montgomery. Zij zullen het nog vaak zingen in Mississippi, Georgia, Loui siana, en overal waar het nodig zal zijn om het verzet van blanken tegen de gelijkberechting van de neger, te breken. Onze reisredakteur, mr. H. L. Leffelaar, maakt op het ogen blik een reis door een aantal van de ze zuidelijke staten voor een repor tage over de stemming in dit gebied en om de meningen te peilen van voor- en tegenstanders in deze be klemmende controverse. Hij had ge sprekken met negerleiders, leden van de Ku Klux Klan, en mensen die er wonen. vrouw (zijn secretaresse) van een be hoorlijk inkomen te voorzien hij rijdt in een zwarte Cadillac. „DE KLAN IS niet anti-neger, anti joods, of anti-katholiek", legt Shelton uit. „Wij zijn alleen voor Amerika en te gen het verderfelijke communisme". Maar een door hemzelf opgestelde propaganda- brochure (even ongrammatikaal als hij spreekt) stelt vast: .Alleen in de Verenigde Staten ge boren, blanke, niet-joodse, protestant se Amerikaanse staatsburgers kunnen lid van de Klan worden". Er staat nog meer lezenswaardigs in. „De Ku Klux Klan is geen vijand van de neger. Wij zijn van Mm WW»- MOSKOU (APP) Het Russische pers bureau Tass heeft in commentaar op de nieuwe pauselijke encycliek„Mense Maio" gezegd dat voor alles eer bewezen moet worden aan het standpunt van de opvol ger van de „vredespaus". Het document zal de aandacht trekken van grote lagen van de internationale publieke opinie, want het handelt over oorlog en vrede. In de tekst vindt men een groot aantal stellingen „die de belangstelling waard zijn" en bewijzen dat paus Paulus zich ernstig bezorgd maakt over de huidige in ternationale toestand, die tot een uitbars ting kan leiden. „Toch bevat het pauselijke document ook stellingen die door de publieke opi nie moeilijk begrepen zullen worden. Bij het uiteenzetten van zijn standpunt inza ke de mogelijkheid van het verbeteren van de internationale toestand veroordeelt de paus op dezelfde manier de daden van onderdrukking van ongewapende volken als de operaties van partisanen. Hiermee plaatst hij, al of niet vrijwillig degenen die zich openlijk mengen in het leven van andere volken op hetzelfde voetstuk als degenen die strijden voor het recht zelf in vrijheid over hun eigen lot te be schikken," aldus Tass. Advertentie «hmhmhbhb Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep (dubbel stuk), -poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotion, voor de kinderen tijdelijk sierlijke ROME (AP) Een glimmende zwarte schoen heeft twee inbrekers op de vlucht doen slaan die het huis waren binnenge drongen van de Italiaanse actrice Evi Ri- gano en haar man Sergio Costa. Het paar werd tegen middernacht wakker door ge luid dat de inbrekers maakten. Terwijl Evi naar de schakelaar greep, pakte haar man het dichtstbijzinde voorwerp. Het licht ging aan en in de hand van de echtgenoot glom een zwarte lakschoen van zijn vrouw. „Kijk uit," riep een van de dieven, „hij heeft een revolver." Het twee tal rende naar de deur en ging er vandoor. De politie heeft later twee mannen gear resteerd. Zij werden door het echtpaar als indringers herkend. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE mening dat het de verantwoording is van de neger en van alle andere ge kleurde rassen In Amerika om te be seffen dat zij in het land van een blank ras wonen bij de gratie van het blanke ras. Men kan niet van het blanke ras verwachten dat zij het be heer van de vitale en fundamentele regeringszaken zal overdragen aan een ander ras". In de strijd om de burgerlijke rechten van de neger in Amerika is de Ku Klux Klan niet meer dan een symbool van het verzet van de blanke zuiderling. Het gees telijk klimaat is in de afgelopen jaren ver anderd. Het is niet langer respectabel om MADRID (AP) Het mysterie rondom de beide lijken, die onlangs op Spaans grondgebied bij de Portugese grens zijn gevonden, is na de vrijdag gehouden zit ting van het Spaanse kabinet niet opge helderd. De minister van Voorlichting Manuel Fraga Iribame heeft de pers na de zit ting medegedeeld, dat de identificatie van de lijken waarvan velen vermoeden dat zij van de Portugese oppositieleider gene raal Humberto Delgado en diens Brazi liaanse secretaresse zijn in handen is gelegd van justitiële ambtenaren. De in staat van ontbinding verkerende lijken van een man en een vrouw, van wie vermoed wordt dat zij de 59 jaar oude Delgado en diens 34 jaar oude secretares se Arajarir Campos zijn, werden op 24 april ontdekt onder een stapel rotsen op de oever van een droge beek op 3 kilometer van de Portugese grens. De lengte en de geraamde leeftijd van de twee doden alsmede een gouden ring met de initialen „H.D." komen tot in de kleinste bijzonderheden overeen met die van Delgado en mejuffrouw Campos. En kele vingers van de doden zijn vanuit Ba- dajoz naar Madrid gezonden voor een la boratoriumonderzoek, maar de resultaten van dat onderzoek zijn nog geheim. Een ding staat echter onomstotelijk vast Delgado en zijn secretaresse heb ben van 10 tot 14 februari in Badajoz in het Simancas hotel gelogeerd. Toen werd voor het eerst van hun verdwijning gespro ken. Delgado logeerde in het hotel onder de schuilnaam Lorenzo Ibanez. Volgens de hoteleigenaar hebben zij het hotel verlaten zonder de rekening te betalen. Zij lieten twee koffers achter en kwamen nimmer terug. LA PAZ, (AFP) Het militaire kabinet van president Barrientos van Bolivia heeft besloten af te treden. De regering heeft een beroep op de voorzitter van de junta gedaan, er van af te zien zich kandidaat te stellen voor de komende presidentsver kiezingen en het kabinet te reorganiseren met het oog op de ernstige economische en sociale problemen van het land. lid van de Ku Klux Klan te zijn, zoals het binnen niet al te lange tijd niet res pectabel zal zijn om openlijk tegen ras sendiscriminatie te zijn. Dank zij de interventie van de federale regering en niet minder dank zij het le gertje studenten op vuile tennisschoenen en in werkkleren, die zij aan zij met do minee King bezig zijn een nieuw tijdperk te creëren. Het tijdperk van het nieuwe zuiden. KOPENHAGEN (AP) Maarschalk Goergi Zjoekov die in 1957 door ex-premier Nikita Kroesjtsjev van zijn functies werd ontheven is bezig aan zijn memoires. Dit werd vandaag door een in Kopenhagen verschijnend dagblad gemeld. Volgens het blad hebben Kroesjtsjev en Zjoekov elkaar nooit meer ontmoet nadat Kroesjtsjev de maarschalk ontsloeg terwijl hij op weg was naar Belgrado. Geruchten doen in Moskou de ronde dat Zjoekov een functie was aangeboden in de academie van de generale staf van de Russische strijdkrachten na het heengaan van Kroesjtsjev. Als deze geruchten op waar heid berusten heeft Zjoekov dit aanbod blijkbaar afgewezen. LEOPOLDSTAD (AP) Volgens be richten in Leopoldstad zou Prosper Gand- zion, voormalig minister van Onderwijs in Kongo (Brazaville) zijn vermoord. Er werden geen verdere bijzonderheden be kend gemaakt. Gandzion werd de rechter hand van de voormalige president van Kongo Fulbert Youlou genoemd. Twee Harvard straaljagers van de Kon golese luchtmacht worden sedert donder dag vermist. Zij waren opgestegen in Loe- loeaburg en werden het laatst gezien toen zij ongeveer 80 kilometer ten noorden van de basis waren. Sedertdien zijn zij spoor loos. Er wordt naar de toestellen gezocht maar tot nog toe is er nog geen spoor gevonden. AGRIGENTO (AFP) —Na elf jaren in een klooster te hebben doorgebracht, is de 28-jarige Felicia Genova in Cancatti bij Agrigento op Sicilië in het huwelijk getre den met de 30-jarige Luigi Giorgi. Dertien jaar geleden waren zij al ver loofd geweest, doch de ouders van Felicia vonden het vijftienjarige meisje te jong en maakten een einde aan de omgang met Luigi. Felicia ging twee jaar later in een klooster te Camastra. De jongen kwam op het slechte pad en werd tot elf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens diefstal. Enige maanden geleden kwam Luigi op vrije voeten. Hij ging naar Camastra, waar hij contact wist te krijgen met Feli cia. Zij spraken af dat zij uit het klooster 7'uchten. Op de dag van een processie zij zich bij Luigi. Toen dit bekend stond een groot schandaal, doch gelieven besloten door te zetten, as-katholieke kerk ontsloeg Felicia Advertentie Klinkt uw huwelijksmars niet zo harmonisch als uw partner en u dat wensen Is de liefdesmelodie vaak uit de maat Problemen zijn er om opgelost te worden. En juist die intieme problemen kunnen opgelost worden door DESKUNDIGEN VAN HET DR. J. RUTGERSHUIS, consultatiebureau voor Geslachtskunde. V Inlichtingen Secretariaat NEDERLANDSE VERENIGING VOOR SEXUELE HERVORMING. Voorduinstraat 47 rd„ Haarlem, tel. 02500-55643; Linnaeusstr. 60, IJmuiden, tel. 02550-7567. TOKIO (Reuter) De Amerikaanse ambassade in Tokio heeft geprobeerd Japanse journalisten te sussen die ge raakt waren over de beschuldiging van functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat de voornaamste Japanse kranten een aanmer kelijk aantal communistische redacteuren in dienst hebben. De journalisten belegerden woensdag de ambassade de gehele dag. Daarop gaf de ambassade een verklaring uit, met goedkeuring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waarin de onafhankelijk heid en het recht-door-zee gaan van de Japanse kranten worden geprezen. In Tokio waren persberichten ontvangen dat de onderminister van Buitenlandse Za ken, George Ball, en een staatssecretaris van dat ministerie, Douglas MacArthur, aan de senaatscommissie voor buitenland- President Barrientos zal waarschijnlijk I van haar gelofte en gaf haar toestemming voldoen aan de wensen van het kabinet, om te trouwen. WASHINGTON (AFP) De commissie voor de Buitenlandse Betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich uitgespro ken voor stopzetting van de Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië en Egypte. In een rapport waarin de goedkeuring wordt aanbevolen van een wet op de bui tenlandse hulp, die voorziet in een bedrag van ruim 3,3 miljard dollar voor de ko mende twee jaar, zegt de commissie dat naar haar oordeel de hulp moet worden gestaakt aan landen die geweldpleging „waartoe officieel is aangezet of waar in elk geval niets tegen gedaan wordt" toe staan tegen de Amerikaanse ambassade en andere Amerikaanse gebouwen. De commissie merkt op, „een absoluut verbod op hulpverlening aan Indonesië en Egypte te hebben overwogen". Deze hulp verlening zou niet mogen worden hervat zo lang de betrokken landen geen passende maatregelen nemen om verdere inciden ten te voorkomen. De voldoening wordt uitgesproken dat geen enkel bedrag voor Indonesië is uit getrokken voor het op 1 juli aanvangende belas tingj tuin se betrekkingen hadden meegedeeld dat de „Asahi Shimboen" en de „Mainichi Shimboen" twee Japanse kranten met een massa-oplage, door communisten zijn ge ïnfiltreerd. De voorzitter van deze commissie, se nator William Fulbright, had gevraagd waarom de Japanse kranten critiek had den op het Amerikaanse standpunt inzake de oorlog in Vietnam. De verklaring die donderdag naar de Japanse kranten werd doorgebeld zegt nu: „...Zelfs wanneer de Japanse pers het niet eens is met of cri tiek heeft op de Amerikaanse politiek, be wonderen wij haar vakmanschap en onder nemingslust, verwelkomen wij haar onaf hankelijkheid en rondborstigheid en re specteren wij haar politieke integriteit". LONDEN (AP) Premier Wilson heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Rhodesië alleen zijn onafhankelijkheid kan verkrij gen door onderhandelingen met Groot- Brittannië. „Een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring zal ernstige gevolgen met zich meebrengen", aldus de Britse premier. „Rhodesië kan Groot-Brittannië, het ge hele Gemenebest, bijna geheel Afrika en de Verenigde Naties niet trotseren", al dus Wilson in zijn verklaring die kenne lijk verband hield met de algemene ver kiezingen die volgende week in Rhodesië zullen worden gehouden. CANBERRA (Reuter) De Australi sche minister voor de gebieden met be perkt zelfbestuur Barnes, heeft in het par lement te Camberra verklaard dat in 1964 een inwoner van West-Nieuw-Guinea ver zocht heeft als politiek vluchteling tot het oostelijke, door Australië bestuurde deel van het eiland te worden toegelaten. Dit verzoek is ingewilligd. De betrokkene woont thans, met zijn gezin, in Australisch Nieuw Guinea. Voorts hebben 27 inwoners van West- Nieuw-Guinea verleden jaar de grens met het Australische gebied overschreden. Zij zijn nadat hun het grensverloop duidelijk was gemaakt, naar het door Indonesië bestuurde West-Nieuw-Guinea terugge leid.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6