Nereus in recordtijd naar Varsity-goud Moordend Laga in eindschot „knakte felle conditieslag BDHC heeft tegen HMC aan een gelijkspel al ruim genoeg Europees verloor kampioen Poglajen van Jan Snijders Willem Ruska niet op de mat Eervolle nederlaag van Ierse hockeyteam in Amstelveen Animo Ready veilig door een 4-3 overwinning op sterk OKV Kloosterman maakte zijn belofte waar Henk Peters eerste in Yalkenswaard Zondag in Zuidlaren kaïnpioen? HBS-dames blijven in promotieklasse Pigh Life II was weer de sterkste Nederlandse judokampioenschappen in Utrecht Debutanten maakten de driie Nederlandse doelpunten Doelman Cahill was rots in de Oranje-branding Broer Dirckx reed naar tweede plaats Nieuw Flora blijft nog in de zorgen MAANDAG 3 MEI 1965 11 Ottenbros tweede in Circuit des Mines Geen rol Tussensprints Koersen Alkmaar - reglement-slachtoffer - Zware druk Omzetting De Fransman Desvages heeft de zondag gereden 156 km. lange etappe van Piennes naar Tucquenieux in het Circuit des Mines gewonnen. Uit de groep, die gelijktijdig met de winnaar binnenkwam, spurtte de Nederlander Ottenbros naar de tweede plaats. Van Kemenade plaatste zich vijfde, Van B reugel zevende, Barendregt achtste en Motké tiende. Leij ten werd ex aequo veertiende geklasseerd. De Fransman Izier bleef met een totaaltijd van 23 uur 43 min. 34 sec. leider in het algemeen klassement. De Nederlanders bezetten de voigende plaatsen: 10. Van Breugel, op 15.05, 12. Barendregt, op 16.56 14. Van Ke menade, op 18.46, 15. Ottenbros, op 19.20. Henk Peters uit Heemstede heeft giste ren de ronde van Valkenswaard gewonnen. In de eindsprint won hij van een kopgroep van zeven man. De uitslag: Amateurs: 1. H. Peters, de 100 km in 2.30,18, 2. G. v. d. Noord (Den Haag), 3. Piet de Wit (Wormer), 4. Nico Lute ('s-Graveland), 5. Jan van Geel (Breda), 8. L. Otten, Haarlem, op 1 minuut, 17. J. de Goede, Beverwijk, 19. Wim van Slooten, Haarlem. De 22-jarige Bart Zoet zegevierde za terdag in de grote 1 mei prijs te Hoboken, een wegwedstrijd over 208 km. Zoet ver sloeg in de spurt de Belgen Leo Proost, Piet Oellibrandt en Bernard de Ville. „Vijfhonderd meter voor de finish pakken we ze. Nereus' slag Kloosterman twee jaar terug nog Nederlands beste B-skiffeur heeft zijn belofte gistermiddag op het Amsterdam-Rijnkanaal waar gemaakt. Even voorbij de Gale Copperbrug, precies daar waar hij had „gepland", kwam het grandioze, moordende eindschot van de formidabel roeiende Amsterdamse oude vier. Het knakte Laga's bronzen Tokio- formatie, afgemat reeds in het adembenemende boord-aan- boord-gevecht met de Amsterdammers, afgemat ook door de duidelijke tussensprints van routinier Kloosterman. Conditie was in deze eerlijke Varsity er was geen boeienvoordeel doorslaggevend. En routine. Nereus had beide. Na de Gale Copperbrug, waar Laga nog een kwartlengte voorsprong had, sprintten de hoodfstedelingen weg van de wanhopig vechtende Delftenaren. Naar Varsity-goud en naar een schitterend nieuw baanrecord. Terwijl Amsterdam zich feestelijk jui chend in het water wierp om de helden te huldigen, liet op het wandelterrein de roodgejaste Lagaanhang zich moedeloos geslagen in het modderige gras vallen. Het collegium van het Leids studenten corps boog zwijgend de officiële blauw witte linten zorgvuldig op, want ook kans hebber nummer drie, Njord, was in de slag ten onder gegaan. De „tempobeulen" uit Leiden hebben dit jaar in het hoofdnummer van deze 82-ste Varsity geen rol van betekenis kun nen spelen. Zij eindigden op de derde plaats, waarvoor zij op het tweede plan nog geruime tijd strijd hebben moeten leveren met Triton, de ditmaal te leurstellende winnaar van 1964, en Aegir. Een pleister op de Leidse wonde was de zege in de stuurmanloze vier, een tweede deel van „The head of the river" acht. In 'n boord-aan-boord-gevecht, al even ener verend als het hoofdnummer, versloegen de Leidse studenten, bij wie Koch op drie zat, Nereus met enkele centimeters ver schil. Een onaangename verrassing voor de zich op de laatste honderd meter lelijk versturende Amsterdammers. Zoals gezegd stalen bij de oude vieren Nereus en Laga de show. Zelden heeft een Varsity-hoofdnummer- een dergelijk boeien^ gevecht van start tot finish te zien gegeven. Na duizend meter had Nereus een taf-lengte voorsprong; na 1500 meter waren de rollen omgedraaid. Tot 500 meter voor het einde was in dit fantastische boord-aan-boord-duel nimmer het voordeel doorslaggevend. De geraffi neerde tussensprints van Kloosterman, die, naar mate de eindstreep in zicht kwam, een steeds hoger tempo ging slaan, bij de Gale Copper-brug, met nog 900 meter te roeien, 38 slagen per minuut voor Nereus tegen 34 voor Laga trok Het laat zich aanzien dat BDHC de lands titel vér buiten eigen huis gaat behalen. Zondag spelen de Bloemendaalse meisjes namelijk in Zuid-Laren (Groningen) uit tegen de noordelijke kampioene HMC. Een gelijkspel is voor BDHC reeds voldoende om het kampioenschap te prolongeren. Zondag werden twee wedstrijden gespeeld die wonderwel alebei bij de stand 4-1 ein digden. BDHC bereikte deze eindstand thuis tegen EHMC, terwijl HMC op eigen terrein Arnhem versloeg. Op Aelbertsberg heeft BDHC vrijwel de gehele wedstrijd, maar zeker in de eerste speelhelft, de zuidelijke kampioene EMHC tempo en wedstrijdbeeld kunnen opdrin gen. Alle doelpunten in deze wedstrijd (5) kwamen van de sticks van BDHCsters. Bij een voorsprong van 3-0 hielp één der ach terspeelsters van de thuisclub het tot de laatste minuut, goed volhoudende en par tij gevende EMHC aan een zeker verdiend tegenpunt door in eigen doel te schieten. Linksbuiten Liesbeth Lieve opende de score al vrij spoedig na het beginsignaal. Laura Dekker zorgde voor de rust voor het tweede doelpunt. In de tweede speel helft scoorden de dames Emilie Hoogeveen en andermaal Laura Dekker voor de thuis club. Alle vier districtskampioenen hebben nu vier wedstrijden achter de rug. Op Ko ninginnedag werd de wedstrijd Arnhem EMHC gespeeld, die puntloos gelijk eindig de. Arnhem is de zwakste ploeg van de vier. EMHC valt dit seizoen wat tegen. De uitslagen van de zondag gehouden drave rijen in Alkmaar luiden: Atlasprijs (1780 m, le afd.): 1. Wave Fez; Dirk de V.; 3. Dumas z. Tot.: win. 3,60, pi. 1,40, 1,40, 2,70, gek. t 8,,.cov. f 4,—. Atlasprijs (2e afd.): 1. Donna Fabiola; 2. Door loopster G.; 3. Donny K. Tot.: win. f 4,—, pl. 1,40, 1,30, 1,30, gek. t 7,10, cov. f 3,50. Mercuriusprijs (2040 m).: 1. Yvonne Magowan; I. Ziganita; 3. Anna Scotch. Tot.: win. 6,30, pl. 2,20, f 2,80, 2,—, gek. f 9,30, cov. 13,40, trio f 475,50. Maanprijs (2040 m): 1. Christiaan de Wet; 2. Crisante; 3. Cominica. Tot.: win. 3,70, pl. 1,30, 1,50, 1,40, gek. f 4,70, COV. f 5,50. Jupiterprijs (2040 m): 1. Barrelina; 2. Aga Khan; I. Bonnie K. Tot.: win. 3,30, pl. f 1,50, 2,30, f 1,60, gek. f 6.50, COV. 10.40 Venusprijs (2360 m): 1. Pigh Life II; 2. Yewel Boy; 3. Ydolius. Tot.:, win. 1,40, pl. 1,20, f 1,70, 1,50, gek. t 7,60, cov. f 6,60. Marsprijs (2040 m): 1. Blackfoot van 's-Graven- hof; 2. Brilliante Z.; 3. Cherubijn B.S. Tot.: win. f 10,50, pl. 2,20, 1,50, f 6,30, gek. f 11,20, COV. f 5,80 Saturnusprijs (2700 m, le afd.): 1. Ballos; 2. Aleph; 3. Asilverno. Tot.: win. 10,40, pl. f 3,60, f 2,50, 8,40, gek. 1 11,80, COV. 7,60. Saturnusprijs (2700 m, 2e afd.): 1. Anton B.; 1. Batonnist K.; 3. Aafke Williams. Tot.: win. 5,50, pl. f 1,50, 1,60, 1,20, gek. I 8,40, cov. 5,60. Zonprijs (2040 m): 1. Annemieke Hollandia; I. April Love: 3. Baron Harvester G. Tot.: win. 1,80, pl. 1,30, 1,80, 1,40, gek. f 2,90, cov. f 4,80. Totalisator-omzet: 285.987,50. HMC blijkt voor een noordelijke ploeg bij zonder sterk. De stand is thans: BDHC 4 4 0 0 8 13—2 HMC 4 2 1 1 5 8—6 EMHC 4 0 2 2 2 1—7 Arnhem 4 0 1 3 1 18 Wel enigszins in tegenstelling met de verwachtingen zal niet het Bloemendaalse HBS, maar Voordaan als nieuwe eerste klasser de plaats van Aliance dames in de westelijke eerste klasse innemen. Deze beslissing viel zondagmiddag op het Bleek en Berg. Daar speelde promotieklasse kampioene HBS de return wedstrijd tegen Voordaan. De uitwedstrijd was op 11 april in een puntenverdeling 2-2 geëindigd. HBS verloor op eigen terein met 1-2 van Voordaan, na bij de rust reeds met 0-2 te hebben achtergestaan. Van Rooyen gaf Voordaan voor de rust de leiding met twee doelpunten. HBS heeft wel verschillende aanvallen gehad, maar 't lukte niet, daar uit tot doelpunten te komen. Aan dit wei nig succesvolle optreden werkte trouwens in grote mate de uitstekende Utrechtse doelverdedigster mee, die steeds reddend optrad. HBS redde de eer na rust met een doelpunt van M. de VriesPijl. Bij de heren heeft Amsterdam de beste papieren het landskampioenschap hockey te behalen. Met twee doelpunten van Fr. Vermeulen bond Amsterdam dit keer op eigen terein de zuidelijke kampioen HTCC aan de zegekar. HMC leidde bij de rust tegen Hattem met 1-0 en won deze wed strijd om de landstitel met 3-2. De stand luidt: Amsterdam 3 3 0 0 HTCC 2 1 0 1 HMC 3 1 0 2 Hattem 2 0 0 2 10—0 2—4 4—8 4—6 De return wedstrijd Schaerweyde—HGC eindigde met een 0-2 zege voor de gasten, waardoor HGC in de westelijke teerste klasse volgend seizoen de plaats zal irt- nemen van het nu gedegradeerde Delftse Studenten. Eykelboom (l.) en Westelijk hebben een goed debuut gemaakt in het Ne derlands hockey-elftal. Samen zorg den zij voor de 3 doelpunten. West- dijk nam er twee voor zijn rekening. de Amsterdamse formatie steeds weer naast de Delftse vier. Slag Meullink van Laga kon tenslotte het Nereus-geweld niet meer opvangen. Sprintend joeg Klooster man naar de gouden plak. Stokvis, op twee, barstte in snikken uit, toen de hoofdstedelijke vier in orkanen van ge juich de finishtoren passeerde. De nationale kampioenschappen dangra- den, gewichtsklassen, die gistermiddag in de Beatrix-hal te Utrecht werden gehou den, hebben weer de nodige stof tot dis cussie opgeleverd. Gerenommeerde judo ka's gelukte het niet de Nederlandse judo- titel te grijpen. Martin Poglajen, de Euro pees kampioen verloor van Jan Snyders, de sterke lichtgewicht Anton Linskens moest in de Utrechter Theo Klein zijn meerdere erkennen, en de in Tokio, even als zijn broer befaamd geworden Peter Snyders kon het in de finale tegen Vincent Boot uit Zwolle niet bolwerken. Daverende verrassingen dus. Dat was ook de rol, die Willem Ruska vervulde. Vorige week de heldenrol in Madrid tijdens de Europese kampioenschappen, nu een verbeten toe schouwer, slachtoffer van de reglementen. WAT WAS het geval? Tijdens het samen gaan van verschillende bondjes in de FNJJB werd indertijd in de reglementen vastgelegd dat, wanneer een lid van de ene bond naar de andere zou gaan, hij Met een verlegen lachje reageerde doelman Cahill van Ierland op het klateren de applaus na afloop van de hockeywedstrijd Nederland—Ierland, zaterdag middag in Amstelveen. Dat applaus een ovatie haast gold hem. En hij ver diende het ook. De meest onmogelijke ballen had hij zijn doel uitgeranseld. Languit vallend of zich moedig in een scrimmage werpend. Een enkele maal had hij de hulp van zijn achterspelers nodig. Zoals in de eerste fase van de wed strijd toen rechtsachter Judge goed in de hoek van het doel stond opgesteld en een hard schot van middenvoor Westdijk corner werkte. Cahill bofte verder dat Westdijk een paar maal net niet de juiste richting vond bij het inslaan van een straf corner. Nee, aan die stoere, blonde doelman heeft het niet gelegen dat de groen-witte, Ierse formatie met 3—2 van het Nederlandse hockeyteam verloor. Daar waren de enkele duizenden toeschouwers in het knusse, zonovergoten Wagener-stadion het wel over eens. Als bij afspraak rezen ze na afloop van hun zitplaatsen op en klapten hun handen stuk toen Cahill het veld verliet. NEDERLAND met drie debutanten: Zijlstra als linksback, Eykelboom rechts binnen en Westdijk op de middenvoor plaats startte overrompelend. Binnen tien minuten werden al vijf strafcomers en twee lange corners genomen. Zonder enig resultaat. Hoe zwaar de druk op het Ierse doel in die beginperiode was blijkt wel uit het feit dat doelman Boks pas na een kwartier voor het eerst in actie moest komen. In de 17-de mi nuut was het eindelijk raak. Goed ge stuwd door de halfspelers Fokker en Elf- fers trokken de oranjehemden weer eens ten aanval. Fokker loste vanaf de hoek- vlag een flitsende voorzit op kniehoogte door Westdijk ineens ingeschoten: 1-0. Een schittend doelpunt. Het leek een grote overwinning voor Ne derland te worden, want al weet moest Cahill razendsnel handelen op een kan- jer van Nico Spits. Maar het pakte an ders uit. De Ier Lavan kwam op rechts vrij. Zijn voorzet werd door de hele Ne derlandse achterhoede gemist, zodat de kleine linksbuiten McMillan in volkomen vrije positie kon schieten. Vanuit een moeilijke hoek verdween de bal vlak on der de kruising van paal en doellat. (1-1). Nog voor de rust uit de eerste de beste strafcorner voor de Ieren was het opnieuw raak. Na aangeven van Blackmore joeg linksbinnen Shaw laag langs doelman Boks, die nauwelijks reageerde. NA DE RUST opnieuw een fél Neder lands offensief. Het is mogelijk dat de omzetting in de voorhoede Eykelboom en Spits wisselden van plaats de mo tor beter deed draaien. In elk geval bracht dit beginoffensief de beslissing. Eykelboom kreeg de bal uit een voorzet van Hylkema. Zijn eerste schot werd door Cahill half weggewerkt maar door een ho ge push van de Hattem-speler verdween de bal over de wanhopig duikende Ier. In de volgende minuut viel de beslissing. Uit een lange corner schoot Westdijk strak en laag in: 3-2. Half liggend-half zittend ziet de Ierse doelman toe hoe zijn verdedigers een Nederlandse aanval afslaan. De Ne derlanders wonnen de hockey-inter- land met 3-2. Nederland bleef sterker. Maar solos van De Keyzer, schoten van Spits, Westdijk en Hylkema leverden niet het gewenste re sultaat omdat telkens Cahill in laatste in stantie als reddende engel kon optreden. De arbitrage in deze atttractieve, zeer sportief gespeelde wedstrijd was in han den van de niet altijd gelukkig fluiten de heren Carpenter (Ierland) en Schaap (Nederland). De opstellingen waren: Nederland: Boks, Leemhuis en Zijlstra, Fiolet en Elffers; Hylkema, Eykelboom, Fokker, Westdijk, Nico Spirts en De Key zer. Ierland: Cahill, Steepe en Judge, Black more, Walsh en Hade; Lavan, Shaw, Hennessy, Treacy en McMillan. Arnold Willinck een half jaar lang niet op nationale kam pioenschappen zou mogen uitkomen. Was dit artikel aanvankelijk bedoeld om „ge rommel" tijdens teamwedstrijden te voor komen, het werd ook gebruikt om „over lopen" tegen te gaan. Wim Ruska kwam in december van het vorig ja'ar van Blu- ming naar de Kodokan Dojo van Geesink. In juni mag hij dientengevolge weer meedoen. Bijzonder triest dus, dat een kampioen in spe tijdens federatiewedstrij- den niet mag uitkomen. Reglementair werd er juist gehandeld. Psychologisch ge zien werd onzes inziens een fout begaan. Wellicht zullen FNJJB-bestuursleden vol gende week een andere beslissing nemen, wanneer ter sprake komt of Ruska op 30 mei in Amersfoort aan de nationale kam pioenschappen alle categorieën mag deel nemen. Voor de goede verstandhouding in de bond, en als waardering voor het werk van deze judoreus zou het schenken van één dag alleen maar goed zijn. KLEIN WERD dus kampioen. In de fi nale tegen Linskens kreeg hij enkele keren technisch voordeel, zodat de leerling van Geesink terecht op beslissing won. Anton Geesink zelf woonde de wedstrijden geïn teresseerd bij. Jan Snyders maakte het Martin Poglajen in het midden-gewicht ook knap lastig. Een o-soto-gari op de rand van de mat was beslissend. In het half-midden-gewicht handhaafde Van de Pol zich. In de finale werd de dappere outsider Jetze van Dijk (ook al een leerling van Wolf uit Zwolle) met een suri-komi-goshi (een achtste heupworp) naar de mat gestuurd. De overwinning die Vincent Boot behaal de was een sensatie. Hij stond ver achter toen hij in de 9-de minuut zijn specialiteit, zijn seoi-nage (schouderworp) in de strijd wierp. Peter Snyders werd volkomen ver rast. In het zwaargewicht ten slotte won Kui per uit Groningen, die de Eindhovenaar Smits in een houdgreep kreeg. „Toen ik hem eenmaal vast had dacht ik als ik hem loslaat heet ik geen Kui per meer," was zijn commentaar na af loop. De Zweden Lundell en Gustafsson hebben in de jaarlijkse motorcross in Norg de bo ventoon gevoerd. Maar ook de Engelsman Eastwood en de Nederlander Broer Dirckx hebben zeer sterk gereden. Lun dell, die de eerste en de derde manche won, werd in het totaal klassement even eens eerste, maar zijn landgenoot Gustafs son, die de tweede manche op zijn naam bracht, moest in de eindrangschikking de tweede plaats aan onze landgenoot Broer Dirckx laten. Gustafsson kreeg in de derde manche zoveel motorpech dat hij pas als zestiende binnenkwam. Broer Dirckx werd drie maal vierde, waarbij hij in de eerste man che praktisch op de eindstreep de derde plaats aan de Engelsman Victor East wood had moeten afstaan. De nationale seniores hebben eveneens interessante duels geleverd. In de klasse tot en met 250 cc, meetellend voor het Nederlands kampioenschap, kreeg Frits Selling met motorstoringen te kampen, zo dat hij de leiding in de eerste manche aan Lammens moest afstaan. Zijn broer Rob werd achter Lammens tweede. Frits her stelde zich in de tweede manche, die hij op zijn naam bracht, maar dit leverde hem toch geen plaats op in de eindrang schikking. Rob Selling, die nu derde werd achter Ton van Heugten, eindigde in het eindklassement als eerste. In de tweede klasse van de korfbalcom petitie stelde Animo Ready zijn plaats vei lig door een 4-3 zege op OKV in Oostzaan. Nieuw Flora blijft nog volop in de moei lijkheden door zijn 5-4 nederlaag tegen KCO. Ook Oosterkwartier stelde zijn aan hang teleur door in Utrecht met 4-3 van Vogel te verliezen. Aurora verloor met 7-6 van Biko, dat daarmede zich in de derde klasse handhaafde. Nieuw Flora kon aanvankelijk niet te gen het forse spel van KCO op, dat dank zij dit afbrekend spel op 0-3 kwam. Nog voor de rust wist F. Fortennati (ex Ready) de achterstand te verkleinen tot 3-1. Na de rust gelukte het H. Poen door twee treffers de stand op 3-3 te brengen. Hier na kwamen de gasten op fortuinlijke wijze weer op winst: 5-3. Hans Duyff haalde nog tot 5-4 op, waarna Nieuw Flora op de val reep een strafschop onbenut liet. Oosterkwartier heeft geen beste wed strijd tegen Vogel gespeeld, dat reeds in de beginopstelling met 2-0 voorkwam. Stam haalde nog voor de rust tot 2-1 op en in de tweede helft wist dezelfde speler de stand op 2-2 te brengen. Vogel kwam terug (3-2), maar nu zorgde Th. v. Bakkum voor de gelijkmaker. Daarna zorgde Zaal (ex-Samos) er voor, dat de winstpunten in Utrecht bleven. In een prettig gespeelde wedstrijd slaag de Animo Ready er in om de moeilijk»! uitwedstrijd tegen OKV in winst om t§ zetten. Er was weinig krachtsverschil, doch de Haarlemmers schoten veel beter. Nadat de thuisclub de score had geopend, kon W. Wintertak nog voor de rust de gelijkma ker scoren. W. Sterk zorgde na de rust voor 2-1, waarna OKV voor 2-2 zorgde. N. Langereis en S. Engel konden hierna de gasten een 4-2 vorsprong geven, waarna OKV nog het laatste woord had (4-3). Aurora, zeker niet zwakker dan Biko, verloor tenslotte met 7-6. II B KVD KCO BFC Altius HOCKEY. 15 15 14 13 22 21 19 17 To vers 15 Animo Ready 14 OKV 14 Hespa 14 N. Flora 14 13 12 11 7 6 Het Engelse dameshockey- elftal heeft zaterdag in Lübeek voor 3000 toeschouwers het Westduitse damesteam met 2—1 verslagen. De Westduitse heren hockevploeg zegevierde zaterdagmiddag in Edinburgh met 3—2 over Schotland. Bij de rust hadden de Duitsers een 21 voor sprong.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11