Johnson: „Geen tweede Cuba op het westelijk halfrond" ZO AVO vergadert in Londen T-*ET WEER A Twee taxichauffeurs in Amsterdam overvallen Netto-winst Hoogovens 10 pet hoger op f 23.2 min. Cambodja breekt met de V.S. UST VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST H Veiligheidsraad bijeen P OAS oneens met Washington H 14000 militairen van V,S. in Santo Domingo Ds. G, H. v. Willenswaard in Santpoort overleden Willem van Veenendaal - oud-KLM-vlieger - overleden Politie arresteert één verdachte Een ton op 99096 In eerste kwartaal 1965: Voetbal op TV Ambonezen aangevallen in raadhuis van Moordrecht Prinses Irene bij Carlisten op de Montejurra uw matras Rouwkleding Onbestendig Het woord is aan In de krant van heden: Tel. 8166 FLEXA DEALER De Wolf van 1853 50e JAARGANG NUMMER 151 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Simon Koster IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN H EEMSKERK MAANDAG 3 MEI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. „De Amerikaanse volken kunnen niet toelaten dat er op het westelijk halfrond een tweede Cuba ont,taat Dat zei president Johnson zondagavond voor de televisie nadat hij had aangekondigd dat er nog eens 4500 Amerikaanse militairen zouden worden ontscheept in de Dominicaanse republiek. Het wordt steeds duidelijker dat de Amerikaanse troepenzendingen naar de Dominicaanse Republiek tot nu toe 14.000 man een nieuwe schakel vormen in de buitenlandse politiek van Johnson. En velen zetten daarbij levensgrote vraagtekens. Dat er een ernstige situatie is blijkt niet alleen uit het Russische initiatief om Hoge ambtenaren in Washington zeggen steeds openlijker dat de troepen mede bedoeld zijn om een machtsovername in de Dominicaanse Republiek door commu nisten of vrienden van Castro te voorko men. Aanvankelijk werd gezegd dat de mariniers slechts tot taak hadden Ameri kaanse staatsburgers en andere buitenlan ders te evacueren. vandaag de Veiligheidsraad bijeen te laten komen, maar ook uit het feit dat de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk een op zijn agenda staande reis naar Europa heeft afgezegd. In het afgelopen weekeinde was het in Washington zonneklaar dat de Latijnsamerikaanse leden van de Organisatie van Amerikaanse Staten verre van opgetogen zijn over het zenden van Amerikaanse troepen. De O.A.S. heeft als vredestichter een groep van vijf gedelegeerden naar het onrustige eiland gezonden. Men is nogal gepikeerd dat president Johnson troepen heeft gezonden zonder één woord van overleg met de andere leden van de organisatie. Het Amerikaanse blad „Christian Science Monitor" meldde dezer dagen: „Als ex-president Juan Bosch naar zijn land zou kunnen terugkeren, zou daardoor een van de belangrijkste democratische liberalen van Latijns Amerika in ere ziin hersteld." Het zonden van Amerikaanse troepen heeft wel radikale, linkse en anti-Ameri kaanse elementen in de kaart gespeeld. Maar het dreigen met de schaduw van Castro komt de Latijnsamerikaanse leden van de O.A.S. nu nog enigszins overdreven voor. Hoewel zij niets op hebben met het communisme klinken dergelijke politieke motieven hen in de oren als de herhaling van een bekend thema. Zij herinneren zich het eerste kwart van deze eeuw toen de Amerikaanse mariniers zich vijfmaal mengden in de interne aangelegenheden van kleine staten in Midden-Amerika en het Caraïbische gebied. Daar komt vooral bij dat de plotselinge Amerikaanse beweringen van de laatste dagen dat de Dominicaanse opstand tegen het rechtse regime van Reid Cabral feite lijk door communisten wordt beheerd, ook door onafhankelijke Amerikaanse waarne Monte Cristi Atlantische ceaan pomono-baO I ^^jDOMINiKAANSE REPUBUE trriquillo- laRomana Barahona Saona CarihischemZ.ee Beat a mimkaanse RepubliekS: 50 100 150 Spoorweg Hoofdweg ZUJD- AMERIKA LONDEN (AFP) In Londen is van daag de jaarlijkse .bijeenkomst van de acht ZOAVO-landen begonnen. De agenda van deze conferentie, die tot woensdag duurt, is geheim gehouden. Men twijfelt er niet aan dat onderminister van Buiten landse Zaken Ball, die minister Rusk ver vangt, voor de Verenigde Staten de kwes tie-Vietnam te berde zal brengen. Van Britse kant zal men willen spreken over Maleisië. Australië, Pakistan, Thailand, Nieuw- Zeeland en Groot-Brittannië worden door hun minister van Buitenlandse Zaken ver tegenwoordigd. Frankrijk laat zich verte genwoordigen door zijn permanente gede- legearde bij het hoofdkwartier van de Z.O.A.V.O. in Bangkok, die de bijeen komst in Londen als waarnemer bijwoont. De Filippijnen heeft zijn onderminister van Buitenlandse Zaken gestuurd. Zuid-Vietnam heeft een waarnemer ge stuurd. Over de komst van de Amerikaan se minister Rusk is, in verband met de ge beurtenissen in de Dominicaanse repu bliek, niets te zeggen. In zijn woning in Santpoort-Zuid is zon dagmorgen overleden ds.. G. H. van Wil lenswaard, hervormd predikant aldaar. Ds. Van Willenswaard, die op 23 septem ber 1908 te Goudriaan werd geboren, kwam op 23 juni 1957 in Santpoort. Na in 1935 kandidaat te zijn geworden, was hij hulpprediker in Rotterdam en Zeist; vervolgens was hij predikant in El- lewoutsdijk, van 1938 tot 1947, en geduren de tien jaar predikant in Domburg. Met de komst van ds. Van Willenswaard in Santpoort, deed de eerste tweede predi kant zijn intrede in dit deel der gemeente Velsen. Zijn taak lag in Santpoort-Zuid, waar hij zich geheel wijdde aan de op bouw van de nieuw gevormde hervormde gemeente en aan de totstandkoming van „De Hoeksteen", welk kerkgebouw in 1961 in gebruik werd genomen. De teraardebestelling zal op vrijdag 7 mei te halfdrie in de middag plaats vinden op Westerveld. Vooraf zal, om halftwee, een rouwdienst ln „De Hoeksteen" worden gehouden, waarbij zal voorgaan ds. J. C. Remijn. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later enkele opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. mers ter plaatse volledig van de hand ge wezen worden. Zij zeggen dat de democra tische aanhangers van de verdréven presi dent Juan Bosch nog steeds de werkelijke leiding der rebellie in handen hebben. Prominente verslaggevers van de grote Amerikaanse kranten, die in de Domini caanse Republiek zijn, schrijven dat alle rebellen die zij ontmoeten progressieve de mocraten zijn en bepaald geen communis ten. Zij vechten voor de wettig gekozen Bosch en begrijpen niet waarom Washing- kampioen van de zelfbeschikking de duidelijk dictatoriale militairen steunt. De teleurstelling van deze groepering wordt vooral gesymboliseerd door de rouw kleding waarin mevrouw Bosch zaterdag in Washington de bijeenkomst bijwoonde van de raad van de Organisatie van Ame rikaanse Staten. Tijdens een korte pers conferentie merkte zij bitter op dat de door de Amerikanen gesteunde generaal Wessin een tweede Trujillo is, een dictator die bloedige herinneringen heeft achtergelaten. (Zie verder op pagina 3J -i.' *t 4 Na een hartaanval is gisteren op 61- jarige leeftijd op het Griekse eiland Spetse overleden oud-KLM-gezagvoerder Willem van Veenendaal. Hij was ereburger van Spetse. Zjjn stoffelijk overschot zal daar ter aarde worden besteld. Willem van Veenendaal heeft de KLM een kwart eeuw gediend van 1929 tot 1954. Na zijn afscheid van de KLM was hij tot september 1957 hoofd van de voorlich tingsdienst; van de Koninklijke Lucht macht. W. van Veenendaal is in de jaren dertig evenals Viruly buiten de luchtvaart vooral bekend geworden als schrijver van boe ken die met de vliegerij te maken hadden. Zo verschenen toen o.a. „Cockpit", „Ge stroomlijnde Wereld" en „Luchtcamera". Na de tweede wereldoorlog schreef hij een aantal pockets, o.a. „Het begon op Pa rijs" en Tussen Hemel en Aarde". Hij was ook medewerker aan dagbladen. Als „Kep- tenvie" schreef hij van tijd tot tijd in „De Volkskrant". I (Van onze redacteur in Amsterdam) In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Amsterdam twee taxichauffeurs overvallen. Eén van hen werd met een mes in de rug gestoken en zo ernstig gewond dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Onder de twaalfhonderd Amsterdamse taxi-chauffeurs is grote ongerustheid ont staan. Zij willen voorkomen dat hier een situatie komt ais in West-Duitsiand, waar de laatste jaren zeer veel roofovervallen op chauffeurs zijn gepleegd, en pleiten er voor de taxi's te voorzien van een groen zwaailicht, dat in noodgevallen de aan dacht van de omgeving kan trekken. Zaterdagavond om half twaalf kfeeg de 61-jarige chauffeur W. N. Meijer op het Leidseplein een klant voor de tuinstad Slo- tervaart. De man zei naar de Johan Hui- zingalaan te willen, maar vroeg ten slotte maar enkele honderden meters door te rijden. De heer Meijer stopte ten slotte en noemde het tarief. Toen hij achterom keek zag hij een pistool op zich gericht. „Be taal jij mij maar," zei de passagier. De chauffeur raakte niet in paniek. Hij deed alsof hij zijn portefeuille wilde pak ken maar opende tegelijkertijd de deur en liet zich toen plotseling onder luid ge schreeuw uit de auto vallen. Hiermee trok hij de aandacht van enkele voorbijgangers en omwonenden. De overvaller schrok en nam de benen. De man is nog niet gevon den. De politie beschikt over een vaag signalement: leeftijd circa 25 jaar, smal gezicht, donkerblond en grijs kostuum. Messteken Precies vijf uur later, in de vroege zon dagochtend, werd de 51-jarige taxichauf feur E. F. van Gogh het slachtoffer van een roof-overval. Hij meldde zich geheel overstuur op het politiebureau Jonas Da niel Meyerplein, waar hij bij binnenkomst het bewustzijn verloor. Hij bleek vier mes steken in de rug te hebben. Urk heeft zaterdag het jaarlijkse feest gevierd ter gelegenheid van de opening van 't nieuwe palingseizoen. Een grote vlootrevue vormde het hoogtepunt. Voordat de schepen uit voeren vond een ware „pantoffel parade" plaats op de kade langs de gepavoiseerde schepen. Toen hij bij kennis kwam vertelde de heer Van Gogh dat hij een kleurling had vervoerd, die hem in de stille Plantage- doklaan met een mes in de schouder had gestoken. De overvaller scheen daarvan wel te zijn geschrokken, want hij stak nog enkele malen in het wilde weg en vluchtte daarop. Het signalement van de kleurling werd onmiddellijk aan de patrouille-auto's door gegeven. Korte tijd later werd in de Staalstraat een jonge man aangehouden, die bleek te beschikken over een knipmes waaraan bloed kleefde. Tijdens een ver hoor gaf de knaap toe de chauffeur te heb ben willen overvallen. De verdachte is een achttienjarige Gha- nees, die in april was weggelopen uit het internaat Kranenburg te Dordrecht, waar hij handelswetenschappen studeerde. Hij zou geen zin meer in de studie hebben gehad en nu plannen hebben om in Duits land wiskunde te leren en daarna piloot in Ghana te worden. Zijn slachtoffer is opgenomen in het bin nengasthuis. Collega's van de chauffeur hebben een delegatie naar de politie ge zonden om deze te complimenteren met de snelle arrestatie. Honderden redders hebben de hele zaterdagnacht gezocht naar 3 auto's met toeristen die op de Arlberg-pas in Oostenrijk onder een lawine be dolven zouden zijn. Hun zwoegen in de koude sneeuw bleek nutteloos te zijn: de Oostenrijkse autoriteiten zijn er thans Zeker van dat het een vals alarm was. Winston Churchill: Niet meer volhouden betekent ver liezen. Weerrapporten .1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Scheepsberichten 4 Uit stad en omgeving4, 6, 13 Radio en t-.v5 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Sport 9 t/m 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Bij de vandaag gehouden trekking van de staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op no. 099096. De win nende loten zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam, Gouda, Brielle en Den Haag. De uitstekende resultaten van het Hoogoven-concern in IJmuiden in 1964 zijn zoals te verwachten viel in het eer ste kwartaal van dit jaar verder door getrokken. Blijkens de vandaag ver schenen cijfers, waarin voor het eerst verwerkt de cijfers van Breedband steeg de omzet met ruim 34 percent tot 247.1 miljoen. De nettowinst was 10 percent hoger op 23.2 miljoen. De bedrijfswinst ging omhoog tot 49.3 (v.j. 33.5) miljoen. Dit betekent uitgedrukt in percenten van de omzet 20 percent tegen 17.5 percent in het eerste kwartaal van 1964. De kosten gingen fors omhoog. Ditmaal van 140.3 miljoen tot 168.7 miljoen. De Aan onze adverteerders Woensdag 5 mei, Bevrijdingsdag, zal ons biad niet verschijnen, en zullen onze kantoren gesloten zijn. Op die dag geschiedt ook geen postbestel ling. Advertentie-teksten voor de krant van donderdag 6 mei dienen, om tijdig gezet en verwerkt te kunnen worden, uiterlijk morgen, dinsdag 4 mei om 12 uur in ons bezit zijn. DE DIRECTIE PNOMH PENH (Reuter) Cambodja heeft de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten verbroken. Het Cambod jaanse staatshoofd prins Norodom Siha- noek zei dat de consulaire betrekkingen tijdelijk zullen worden gehandhaafd. „Hoe lang hangt van de Verenigde Staten af", aldus Sihanoek. Als redenen voor het verbreken van de betrekkingen gaf de prins een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" over het particuliere leven van de Cam bodjaanse koningin en het bombarderen van Cambodjaanse dorpen. Op 30 april was alle journalisten en foto grafen uit de „zogenaamde vrije wereld" reeds de toegang tot Cambodja ontzegd. (Van onze correspondent) Het bestuur van de K.N.V.B. heeft toe stemming verleend voor de televisie-uit zending van de volgende wedstrijden: Finale Europese beker voor bekerwin naars te Londen op woensdag 19 mei, aan vang 19.30 uur en finale Europese beker voor landskampioenen te Milaan op don derdag 27 mei, aanvang 21.30 uur. Zaterdagmiddag is de anders zo rustige Dorpsstraat in Moordrecht opnieuw het to neel van een gevecht geweest tussen Moordrechtse jongelui en Ambonese jon geren. Met alle mogelijke attributen ge wapend opende een groep Moordrechtena ren de aanval op een aantal in de buurt van het raadhuis staande Ambonezen. Deze vluchtten het raadhuis binnen, waar juist een onderzoek gaande was naar hetgeen op koninginnedag was gebeurd. In de hal van het raadhuis ontstond een veld slag tussen Ambonese en Moordrechtse jongeren, die door de plaatselijke politie werd beëindigd. De politie moest een aan tal waarschuwingsschoten lossen. afschrijvingen waren ruim 12.5 miljoen hoger op 29.1 miljoen. Ook de produktiecijfers mogen er weer zijn. De ruwijzerproduktie was 15 percent hoger op 582.000 ton, de stalenproduktie steeg tot 683.000 ton of wel ruim 100.000 ton meer dan in het eerste kwartaal van 1964. ESTALLEA (AP) Prinses Irene heeft zondag de jaarlijkse Carlistische bijeen komst op de top van de Montejurra bij gewoond. Een menigte van ongeveer 50.000 personen begroette haar met „Lang leve onze prinses" en „Lang leve het Carlis- me". Haar echtgenoot, prins Charles, was niet aanwezig. „Deze bijeenkomst is een bewijs van onze diepe liefde voor de prinses, de hertogin van Madrid, en een getuigenis dat onze aanspraken op de Spaanse troon nog even sterk zijn als altijd," verklaarde één der Carlistenleiders. Prins Charles bevindt zich nog steeds in Italië. Hij en zijn vader wer den vrijdag door de paus in audiëntie ont vangen. Bij een in de berg uitgehouwen altaar werd een mis opgedragen. Na de mis ver liet de prinses per auto de bijeenkomst. Zij bleef niet bij het politieke gedeelte, waarin zes Carlistische leiders de menig te toespraken. Zij deden een aanval op de rivalen van prins Charles, don Juan de Bourbon en zijn zoon prins Juan Carlos, die evenals hij aanspraak maken op de Spaanse troon. Niettegenstaande de aanwezigheid van Irene was de menigte veel kleiner dan verleden jaar, toen er 90.000 personen wa ren. De prinses droeg de witte baret van de „Marguaritas", de vrouwelijke Carlis ten. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 fleXa Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 Beverwijk Hoofdstraat 140 - Santpoort Tel. 23417 Tel. 7362

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1