't is weer tijd voor V.S. lijken zwart-wit politiek van Dulles weer in te voeren Nationalisering Britse „staal" grote krachtproef voor Labour WERELDNIEUWS (<Pr Soekarno gaat niet naar Tokio Van dag tot dag Amerikaanse troepen in Dominicaanse republiek schending van OAS-verdrag Rachman pleit voor Aziatische eenheid van duiven boden n.v. van duivenboden n.v. raatótcel MAANDAG 3 MEI 1965 3 .it Dieptepunt Onvermijdelijk Elias de permanente meubelshow NORTH Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica za. 11.15 en 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u. Van onze correspondent) WASHINGTON. In kringen van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) kan men vernemen dat de Amerikanen het O.A.S.-verdrag hebben geschonden door troepen te sturen naar de Dominicaanse republiek. De artikels 15 en 17 van dit verdrag bepalen immers dat de territoria van lidstaten onschend baar zijn en dat zelfs een tijdelijke militaire bezetting voor welk doel dan ook, tegen het verdrag indruist. Vele waamèmers vragen zich bezorgd af of president Johnson voor het leiden van een buitenlandse politiek wel voldoende begrip en subtiliteit bezit. Die bezorgdheid wordt aangewakkerd door de slechte ont vangst van de Amerikaanse actie in de Dominicaanse republiek door Latijns- amerikaanse, neutrale en communistische staten en ook door Frankrijk. De laatste maanden lijkt de Ameri kaanse buitenlandse politiek een aaneen schakeling van fouten, om het woord blun ders maar niet te noemen. Nog afgezien van het beleid in Vietnam stootte Johnson India en Pakistan voor het hoofd, door uit stel te suggereren van bezoeken aan Wah- ington, die de leiders van deze beide sta ten zouden afsteken. Iedereen kon echter met zijn klompen aanvoelen dat dat uit stel verband hield met de door Johnson weinig op prijs gestelde critiek van deze landen op zijn Vietnam-beleid. Daarna begingen de onderminister van Buitenlandse Zaken Ball en de vroe gere Amerikaanse ambassadeur in Brussel McArthur, een neef van de beroemde ge neraal, een ernstige vergissing. Voor een senaatscommissie in Washington zeiden zij, dat de critiek in de Japanse pers op de Amerikaanse politiek in Vietnam, ver klaard moest worden uit het grote aantal communisten op de Japanse redacties. Deze uitlating heeft de stemming in Ja pan tegenover Washington bepaald on vriendelijk gemaakt. Japan had toch al bedenkingen tegen de Vietnam-kwestie en officiële Amerikaanse berichten over de stand van zaken in Vietnam worden er ge regeld tegengesproken. Dit algemene dieptepunt in de Ameri kaanse buitenlandse politiek is zorgwek kend voor de positie van het Westen. Vol gens velen is een en ander het gevölg van de huidige instelling van Washington dat zich maar al te zeer bewust lijkt van zijn macht. De V.S. onderhouden onder een. moralistisch mom feitelijk militaire bases langs de grenzen van de potentiële tegen standers Rusland en China. Maar op het westelijk halfrond komen de Amerikanen onmiddellijk gewapend tussenbeide als het staatsbestel of de ontwikkeling in het buur land hen niet bevalt. Dat is in de afgelopen vijftien jaar ge beurd in Guatemala, op Cuba en in de Do minicaanse republiek. Afgezien van de vraag of de Amerikaanse politiek verdedig baar is uit zuivere machtsoverwegingen, is het duidelijk dat deze politiek landen naar het neutralisme drijft, vooral als zij onder de rook van Amerika liggen. Dat de communistische grootmachten hen met open armen staan op te wachten is een vol gende fase. Een griezelig aspect is verder dat de huidige Amerikaanse regering terug schijnt te keren naar het standpunt van de vroegere minister Foster Dulles. Hij Dit is de Amerikaanse YF 12-A, die het wereldsnelheidsrecord in de lucht weer in Amerikaanse handen heeft gebracht. Op een hoogte van onge veer 26 kilometer behaalde het toe stel een snelheid van meer dan 3200 kilometer per uur. (Telefoto). verkondigde dat progessieve en neutralis- tische landen die niet toetreden tot het westelijk kamp halve vijanden zijn, geïn filtreerd door communisten. De schrikaanjagende kreet „communis tische infiltratie en communistische onder grondse activiteit" kan men de laatste tijd dagelijks in Washington horen. Zij wordt niet alleen gebruikt tegenover het buitenland, maar ook tegenover de binnen landse critici van het regeringsbeleid in Washington. TOKIO (Reuter) Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft vandaag in Tokio gepleit voor de oprichting van een instelling voor Azië als de Organisatie voor Afrikaanse eenheid. Japan zou de lei ding van zo'n organisatie op zich moeten Op een lunch met de buitenlandse pers zei hij dat Azië in zijn eigen belang ver enigd zou moeten worden. „Als de huidi ge toestand, waarbij Aziatische landen met elkaar ruzie krijgen, blijft verslechteren, zal Azië lijden en het gevaar van een mo gelijke wereldoorlog opleveren. Tot nog toe is een wereldoorlog in Europa begonnen, maar hij zqu nu in Azië kunnen begin nen hetgeen God verhoede", aldus Rachman. (Van onze correspondent) LONDEN De eerste reactie op het plan voor de Britse staalnationalisering is over het algemeen negatief. De publieke opinie weigert reeds lang te aanvaarden, dat nationalisering in deze tijd en zeker in de zo gevarieerde ijzer- en staalindu strie nog kan worden beschouwd als hét tovermiddel, dat alle problemen op slag kan oplossen. Verder wordt de hooggeprezen efficiency en groei, die het gevolg van de nationali sering moeten zijn, niet verwacht. De vaak weinig bemoedigende voorbeelden van vroegere nationaliseringen liggen aan dit pessimisme ten grondslag. Wel is men het er over eens, dat er talrijke fouten kleven aan de huidige particuliere staalindustrie met haar monopolistische neigingen, waar tegen de conservatieve regering reeds heeft moeten optreden, haar gebrek aan doelmatigheid, haar onvoldoende moder nisering en uitbreiding en haar twijfel achtige export-prestaties. Een ander euvel is een overbezetting aan personeel. Maar nationalisering be schouwt men buiten de Labourpartij en zelfs ten dele ook binnen de partij en de vakbeweging, als een middel dat erger is dan de kwaal. De regering, die sinds de zes maanden van haar bestaan over de helelinie on der de zwaarste problemen gebukt gaat allemaal, zoals zij zegt het gevolg van de door de Tories achtergelaten erfenis haalt zichzelf door de overhaaste indiening van het „staal-plan" nog extra moeilijkhe den op de hals. Maar dit schijnt de onver mijdelijke prijs te zijn die Wilson moet betalen om het militante deel van zijn aan hang te behouden in impopulaire politie ke kwesties, zoals de volledige steun aan president Johnson in Vietnam. De regering wordt ook verweten dat zij het tijdstip van het witboek-debat, donder dag aanstaande, zo heeft bepaald, opdat zij nog net een meerderheid van vier stem men kan behalen en misschien nog juist met de hakken over de sloot zal komen. Ze heeft daarbij dan gerekend op de steun van de eigen opposanten tegen de nationa lisering. Het debat valt namelijk samen met de tussentijdse verkiezing in Hall Green (Bir mingham), welke Tory-zetel zo goed als zeker door de Conservatieven zal worden behouden. Labours totale meerderheid zal dan weer tot drie zetels worden terugge bracht. De al lang opstandige oppositie heeft de Labourregering thans definitief de oorlog verklaard, hoewel de ontredderde Conser vatieve Partij voor innerlijk herstel en een beslissing over het leiderschap Sir Alec Douglas Home's positie is wankel een rustperiode hard nodig heeft. Maar er is geen tijd om in de wachtkamer te gaan. Er moet rekening worden gehouden met nieuwe algemene verkiezingen, indien het voor Labour met de voorgestelde nationa lisatie misloopt. De Conservatieven dreigen nu als represaille tegen het voor Labour gunsti ge tijdstip van het debat, een van hun niet tot stemmen gemachtigde ondervoor zitters in het Lagerhuis te laten aftreden, met als gevolg dat deze functie dan door een Labour-lid zal moeten worden be kleed, hetgeen zo goed als zeker een rege ringsnederlaag ten gevolge zal hebben, hoewel zulks waarschijnlijk niet tot aftre ding van de regering zal leiden, omdat het wetsontwerp zelf nog niet in het ge ding is. In elk geval zal voor de staalindustrie de onzekerheid, die nu al twintig jaar be staat, nog langer duren. Als de plannen voor de regering doorgaan, zal de nationa lisering pas in de zomer van 1966 van kracht kunnen worden. Daarna krijgt de op te richten „nieuwe nationale staal-cor- poratie" nog een vol jaar om rapport uit 'te brengen over de nieuwe structuur van de industrie. De mogelijkheid is opengela ten, dat de bestaande concerns naar bui ten toe hun identiteit zullen bewaren, om dat hun goodwill daarvan in hoge mate afhankelijk is. Soms denk je dingen die ondenkbaar zijn, maar die toch enige reden geven tot doordenken op het nutteloos stramien. Zo dacht ik, een uur geleden, toen ik iemand zich buiten adem zag rennen om nog net de bus te pakken: als die bus nu eens twee minuten-geleden om de hoek verdwe nen was, dan zou diezelfde man rustig naar het haltepaaltje gewandeld hebben en rustig op de volgende hebben gewacht, dan zat hij nu niet met hartkloppingen te hijgen op zijn bankje en dan was er niets gebeurd. En daarop doordenkend: als nu eens niemand deed wat onnodig is, hoeveel be ter zou de wereld er dan niet uitzien, zon der dat daar enig denkbaar kwaads of schadelijks mee zou worden aangericht. Als al die meneren die nu in hun auto zo'n haast hebben om thuis te komen, acht of zelfs elf minuten later bij hun, niet eens zo aantrekkelijke Marie binnen traden, zou daardoor enig belang worden geschaad? Integendeel: er zouden heel wat minder verkeerstragedies voorvallen. Als alle mensen, die zonder redelijk doel het huis uitgaan, niet het huis uitgingen hoeveel rustiger zou alles zijn. Als alle schrijvers van middelmatige boeken, die boeken niet zouden schrij ven; als alle toneelspelers van generlei betekenis, alle dito dichters en journalis ten, smid of timmerman of kruidenier werden; als alle nietszeggende schilderij en niet geschilderd en alle dito redevoerin gen, lezingen en speeches niet werden uit gesproken, vier-vijfde van alle kokteelpar- tijen niet gehouden werden, evenmin als vijf-zesde van alle vergaderingen en bij eenkomsten, als van alles wat gezegd wordt negenennegentig percent niet ge zegd werd, van alle congressen drie-kwart niet werd gehouden, en gaat u zo nog maar geruime tijd voort, zou dat het le ven van ons allen niet heel wat aangena mer maken en zou daar enig nadeel aan verbonden zijn? Hoe groot is het deel dat u langer dan een dag is bijgebleven van alles wat u hebt gezien, gehoord, gelezen? En wat is het resultaat van alles wat u zelf, een mensenleven lang, bij en aan elkaar ge babbeld hebt, van de honderdduizenden ki lometers die u hebt afgelegd, van de eerb're arbeid die u op alleszins lofwaar dige wijze hebt verricht? Als u morgen niet naar dat feestje gaat en overmorgen niet naar die lezing, die film, dat congres of die receptiege beurt er dan wat, wat anders niet ge beurd zou zijn, benadeelt u dan op een of andere wijze u zelf en/of anderen? Ik vraag het maar, al zie ik zelf het nutteloze van deze vraag heel goed in, want als ik mijn agenda voor volgende week bekijk alles wat ik keurig zal volbrengen dan kon daarvan ook ze- ven-achtste worden geschrapt zonder dat dat enig gevolg, ten goede of ten kwade, zou hebben, behalve dit goede dat ik dan mijn tijd aan andere nutteloze zaken zou kunnen gaan besteden. Als ik niet op die receptie kom zal geen mens erom wenen; als ik dat boek niet lees miljoenen zullen het niet lezen, zonder voor hen nadelige gevolgen. Zelfs als ik dat stukje niet geschreven had... Advertentie ipaarne 11 damstraat en teylermuseum iiivlhiliihl'. official dealer van international #rtrfort - bovenkamp - leolux - tessi - gelderland zitmeubelen wandmeubelen fristo - formule mah. yonsa pastoe royal systeem deco k.l.m. ged. oude gracht 108-110 - spaarne 11 kruisstraat 22 - afd. woningtextiel J Voorbeeld. Een 44-jarige ingenieur in Lü- beck die enkele dagen geleden in een krant had gelezen, dat Hitier op 30 april 1945 om 15.35. uur zelfmoord pleegde, heeft precies op dezelfde tijd, twintig jaar later, zijn 32-jarige verloofde met een keukenmes vermoord. De man die in de oorlog als vliegenier ernstige ver wondingen had opgelopen, was in be handeling bij een psychiater. Val. Een Russische ambtenaar bij de V.N.-commissie voor de rechten van de mens, de veertigjarige Joeri Ragoelin, is in New York uit een raam van zijn flat op de zevende verdieping gevallen. Hij kwam drie etages lager op het dak van een kerk terecht en liep verwondin gen op. Demonstratie. Vierhonderd leden van een linkse groepering hebben voor het con sulaat-generaal van de Verenigde Staten in Zürich een demonstratie gehouden te gen de Amerikaanse politiek in Vietnam. Zij droegen spandoeken waarin zij de „Amerikaanse onderdrukking van het Zuidvietnamese volk" veroordeelden. Tijdbom. Waarschijnlijk na een anonieme waarschuwing heeft de Italiaanse politie op het Brenner-station in het toilet van een Duits rijtuig van de Brenner-expres München-Milaan een pakje met twee ki lo ontplofbare stof ontdekt. Bomaanslag. Een bomexplosie heeft zater dag ramen en deuren van het Ameri kaanse consulaat in Montreal bescha digd. Niemand werd gewond. Men weet niet wie de bom heeft geplaatst, noch waarom dit gebeurde. Vergaan. Het Noorse vrachtschip „Tem plar" is in de Stille Oceaan op bijna zeshonderd kilometer van de Peruviaan se havenstad San Juan de Marcona ver gaan. De kapitein ging met zijn schip ten onder. De overige 34 bemannings leden werden gered. Petitie. Meer dan vijftig bekende Duits» intellectuelen hebben een petitie inge diend bij de federale Westduitse rege ring, de politieke partijen, de vakbonden en de kerken om stappen te nemen om het rechtfee weekblad „Deutsche Natio nal und Soldatenzeitung" te verbieden. Onder de ondertekenaars van de oproep bevonden zich Hans Werner Richter en Gunther Grass, schrijvers, de natuur kundige Werner Heisenberg en Goln Mann, historicus. Postzegels. Een 42-jarige bediende in een Turijnse postzegelzaak, is gearresteerd. Hij wordt verdacht van het stelen van zeldzame postzegels ter waarde van ruim 300.000 gulden, om geld te krijgen voor zijn eigen verzameling van oude munten en vuurwapenen. De kopers van de postzegels waren achterdochtig ge worden en hadden de zaak aanhangig ge maakt. Op reis. Charles Helou, de Libanese pre sident, brengt een officieel bezoek van vier dagen aan Egypte, waarna hij naar Parijs en het Vaticaan zal gaan. Japanse lawines. Dertien vakantiegangers meest studenten, zijn in het weekeinde in de Japanse alpen om het leven geko men door lawines. Advertentie Een bijzonder groot contingent Ameri kaanse militairen is op het grondgebied van de Dominicaanse republiek aanwezig om de levens van de Amerikaanse bur gers in dat land te beschermen. Dat was althans de oorspronkelijke argumentering van president Johnson. Daar is nu een nieuwe overweging bijgekomen, namelijk het gevaar voor een communistische omwenteling. Hiermede is Amerika voor de zoveelste maal betrokken in de binnenlandse aange legenheden van een onafhankelijk land en riskeert het voor de zoveelste maal ver dachtmakingen aan zijn adres van tegen standers, die de Amerikaanse politiek doodverven als imperialistisch. Imperialisme is een woord dat nodig her ziening behoeft. In de moderne politieke omstandigheden zou het moeten worden vervangen door: economisch-politieke ex pansie. Een macht als Amerika kan niet meer buiten de welwillende medewerking van een groot aantal kleine landen, wan neer het zijn eigen politieke status wil handhaven en zijn gevestigde economische potentie gezond wil houden. Dat geldt voor alle grote staten ter wereld. Hoe men die welwillende medewerking verkrijgt, Is een andere zaak. In zekere zin noodzaken de economische omstandigheden van het huidige wereldbeeld ieder land, zich te verzekeren van de welwillende medewer king van andere landen. Wat zich in Euro pa afspeelt, is een bijzonder ingewikkelde procedure van multilaterale pogingen daartoe. Amerika verkeert in de ongunstige po sitie, dat het te maken heeft met een ommeland van staten, die een zeer onsta biele politieke basis hebben. Ieder ogenblik kan een regime in Latijns Amerika zich wijzigen van welwillend tot onwelwillend. Indien Washington dat risico wil vermin deren, moet het offers brengen die zijn eigen welvaart kunnen aantasten. Het kan echter ook proberen, partijen die in be paalde landen naar de macht streven en Amerika onvriendelijk gezind zijn, te inti mideren. Lukt dat, dan is op voordelige wijze veel gewonnen. Lukt het niet, dan wordt Washington andermaal geconfron teerd met de reactie van de grote en klei ne vijandelijke groepen op de Wereld, die thans worden aangevoerd door (gelukkig) nog niet of niet meer eensgezinde grote machten: Moskou en Peking. Het is een bitter en onelegant spel, een gevaarlijk spel ook. Vietnam bewijst, dat soms de opgeroepen reactieboven het hoofd kan groeien. Als men dan aan Cuba denkt, beseft men bovendien dat een ver keerde aanpak van een tegenactie ook al betreft het een onbelangrijk landje kan uitgroeien tot de kern van een we reldconflict. Het peilen van de oorzaken, waarom in een bepaald land een revolte uitbreekt, is uitermate moeilijk. Door al te drastisch en te overijld op te treden kan Amerika zo'n revolte ongewild stimuleren in de richting van een communistisch Ini tiatief. Op die wijze werkt de Amerikaanse po litiek eerder als koren op de communisti sche molen dan als een beveiliging tegen linkse acties. Dat is het enorme risico, dat Washington op zijn schouders laadt en dat ook zijn bondgenoten mede te dragen krij gen. Het wordt tijd dat Johnson eens da nig opruiming houdt onder zijn adviseurs, wil hij niet worden meegesleept in avontu ren die de meest gruwelijke gevolgen zou den kunnen hebben voor de hele wereld. l/w^wv/uwvwv^fwwwwvifwwvyvwwwvwwwww* DJAKARTA In een rede ter gelegen heid van 1 mei heeft president Soekarno van Indonesië bekendgemaakt, dat hij niet naar Tokio zal gaan om met premier Rachman van Maleisië over de kwestie- Maleisië te spreken. Dit besluit is geno men na een bijeenkomst met de Indone sische politieke en militaire leiders, die gisteren is gehouden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3