Herdenking 4 mei te Velsen De Beurs CPN en PSP vierden 1 mei in Beverwijk en Velsen-Noord Nieuwe visafslag van Urk nu in bedrijf i m mmmsm mgm VERKEERSREGELING WAPENSCHOUW VLASAKKERS OP 5 MEI 1965 SCHEEPVAARTBERICHTEN mm: WËÊ0Ê KENT U HET CALTEX BORON BESTRUDT TEGEN TE GAAN MAANDAG 3 MEI 1965 4 Herdenking bij Hoogovens op 4 mei Bejaarde fietser in Velsen-Noord aangereden Bromfietser ernstig gewond in Beverwijk Auto kwam na slip in Velsen op dak terecht In J'elsen-Noord VERKEERSREGELING WAPENSCHOUW VLASAKKERS 5 MEI 1965 K U mBsmm WÊÊIÊMÉP Kalverstraat 9 - ISmuiden-O. Telefoon 4806 PLEIN 1945, IJMUIDEN 14.30 uur: Herdenking bij het Oorlogsmonument door de schooljeugd. Koraal- muziek door de IJmuider Harmonie. Zang door het schoolkoor van het r.-k. Gymnasium Paulinum. Declamatie door een leerling van genoemd gymnasium. Bloemlegging. Zang door bovengenoemd schoolkoor. Rondgang om het monument, koraalmuziek. 15.45 uur: Herdenking bij het Oorlogsmonument door gemeentebestuur, par ticulieren en deputaties van bedrijven en verenigingen. Koraalmuziek. De clamatie. Bloemlegging. Eerste en zesde couplet van het Wilhelmus, te zingen door alle aanwezigen. Rondgang om het monument, koraalmuziek. Na afloop van de herdenking bestaat gelegenheid tot het bezoeken van de nationale be vrij dingsten toonstelling „Uit Aller Nood". STILLE OMGANG NAAR WESTERVELD Een ieder zal kunnen deelnemen aan de Stille Tocht naar Westerveld. IJmuiden: Vertrek van Plein 1945 te 19 uur. Driehuis: Aansluitend op IJmuiden 19.25 u. bij de r.-k. kerk, Driehuizerkerkweg. V'elsen-Noord en -Zuid: Vertrek van zuidzijde pont te 19 uur. Santpoort-Zuid: Vertrek van het Stationsplein te 18.45 uur. Santpoort-Noord: Vertrek van de Frans Netscherlaan te 18.45 uur. De weg naar de plaats van de plechtigheid zal te voet worden afgelegd in volkomen stilzwijgen en zonder het meevoeren van vaandels of vlaggen. Alleen rechtstreekse nabestaanden van gevallenen zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet mogen innemen. Het brengen van een eenvoudige bloemenhulde is toegestaan. OP WESTERVELD 19.40 uur: Koraalmuziek door „Wilhelmina". 19.50 uur: Zang door leden Velsense koren (Ecce Quomodo Moritur en Blijf bij mij Heer). 20.00 uur: Twee minuten stilte, aangekondigd door roffel en hoornsignaal. 20.02 uur: Alle aanwezigen zingen het eerste en zesde couplet van 't Wilhelmus. Hierop begint het défilé langs het Herdenkingsmonument. Tijdens het défilé wordt koraalmuziek ten gehore gebracht. Abida 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Aciia 30 te Rotterdam. Acmaea 2 te Valparaiso. Aegis 2 v. Rotterdam n. Algiers. Alamak 2 te New York. Alblasserdijk 1 te Rotterdam. Algorab 1 te Rotterdam. Alhena 1 v. Rotterdam. 2 te Hamburg. Almkerk 1 v. Aden n. Aqaba. Ameland 1 v. Curagao n. Porto Cortes. Ampenan 2 te Rotterdam. Angolakust 1 v. Port Harcourt n. Douala. Aristoteles 1 v. Porto Samoza n. Amapala. Asmidiske 1 v. Three Rivers n. Londen. Attis 3 te Houston. Atys 2 te Rotterdam. Beninkust 30 v. Amsterdam n. Rouaan. Blitar 2 te Suez. Bothniaborg 30 te Slikkerveer. Breda 1 v. Kingston n. La Ceiba. Calamares 30 v. Rotterdam n. Kingston. Caltex Eindhoven 3 v. Bahrein n. Mosselbaai. Caltex Madrid 1 v. Sidon n. Pembroke. Caltex Utrecht 1 v. Pladju n. Visagapatnam. Ceres 2 v. Port Fortin n. Paramaribo. Cinulia 2 te Porta Cardon. Congokust 1 te Freetown. Dahomeykust 2 te Antwerpen. Daphnis 30 v. Amsterdam n. West Indië. Delft 1 te Amsterdam. Diemerdijk 1 te Antwerpen. Dorestad 30 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Elizabeth Broere 2 te Purfleet. Gaasterdijk 1 v. Rotterdam n. Bremen. Ganesella 2 te Tandjong Priok. Ganymedes 1 te Santo Domingo. Grebbedijk 2 te Antwerpen. Guineekust 1 v. Abidjan n. Freetown. Gulf Swede 1 v. Suez n. Perzische Golf. Hector 1 te Amsterdam. Helicon 2 te Hamburg. Jagersfontein 1 v. East London n. Durban. 2 te Durban. Japara 30 te Rotterdam. Johannes Frans 2 v. Cartagena n. Cristobal. Kaap Hoorn 30 te Rotterdam. Kalydon 3 te Teesport. Kara 1 te Calcutta. Karachi 2 te Labuan. Karimun 2 v. pjibouti n. Penang. Katsedijk 1 v. Rotterdam n. New York. Kelletia 2 te Malta. Kenia 1 v, Kalmar n. Curasao. Kennemerland 30 v. Amsterdam n Zd. Amerika. Kloo.sterdijk pass. 2 Bermuda n. Miami. Korendijk 3 te Antwerpen. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv A.KU Hoogovens Kon. Olie141.80-142.30 142.10 Philip 140.80-141.20 Ex 140.60 Ex Unilever 133.20-133.50 133.10 K.L.M118 Korenia 2 v. Rotterdam n. Londen. Korovina 30 te Rotterdam. 2 v. Rotterdam n. Purfleet. Koudekerk 1 te Le Havre. Kreeft 1 te Narvik. Kreon 1 te Fort de France. Laarderkerk 30 te Rotterdam. Langkoeas 1 v„ Penang n. Djibouti. Lekhaven 1 te Antwerpen. Loppersum 1 v. Brownsville n. Galveston. Maasdam 1 v. Montreal n. Southampton. Maaskerk 30 v. Aden n. Karachi. Maas Lloyd 1 v. Lor Marques n. Beira. 2 te Beira. Marathon 1 v. Amsterdam n. Suriname. Marne Lloyd 2 te Cristobal. Mataram 3 v. Kuwait n. Mombasa. Medon 3 te La Guaira. Memnon 1 v. Amsterdam n. West Indië. Mersey Lloyd 2 te Rotterdam. Minos 2 te Amsterdam. Mylady 1 te Port Gentil. Naess Lion 1 te La Plata. Neder Ebro 1 v. Los Angeles n. Balboa. Neder Rijn 29 v. Amsterdam n. Messina. Neder Waal 30 v. Hsingkang n. Bangkok. Oldekerk 1 te Antwerpen. Oranje Nassau 1 te Amsterdam. Oranjestad 1 te Amsterdam. Osiris 2 v. Port of Spain n. Londen. Ouwerkerk 30 v. Amsterdam n. Zuid Afrika. Palamedes 1 rede Santo Domingo. P. G. Thulin 1 v. Mollendo n. Coquimbo. Philine 1 v. Thameshaven n. Bonny. Prins der Nederlanden 2 te Kingston. Prinses Margriet 3 te Rotterdam. Prins Frederik Willem 2 te Milwaukee. Prins Maurits 1 te Montreal. Prins Willem-4 2 v. Glasgow n. Montreal. Randfontein 1 te Antwerpen. Riouw 30 v. Hamburg n. Eitrheim. Rondo 1 te Rotterdam. Sarpedon 2 te Aruba. Schelde Lloyd 2 te Singapore. Schouwen 1 v. Caracas Baai n. Niigata. Senegalkust 29 te Amsterdam. Sepia 3 ten anker rede Mena al Ahmadi. Serooskerk 2 te Kaapstad. Servaaskerk 1 te Antwerpen. Sinoutskerk 1 te Suez. Sirrah 3 te Amuaybay. Skadi 2. te Glasgow. Sloterkerk 1 v. Aden n. Djibouti. Stad Amsterdam 1 v. El Ferrol n. Nederland. Stad Delft 1 te El Ferrol. Stad Den Haag 1 aankomst Weser n. Brake. Straat Chatham 1 v. Tema n. Cotonou. Straat Clarence 3 te Sydney. Straat Cumberland 1 te Kaapstad. Straat Frazer 3 v. Abidjan n. Monrovia. Straat Magelhaen 3 ten anker Nagoya, Themis 2 v. Willemstad n. Jacksonville. Theron 2 te Rotterdam. Togokust 30 te Amsterdam. Triton 2 v. Paramaribo n. Georgetown. Utrecht 2 te Charleston. Van der Hagen 30 v. Mombasa n. Port Louis. Vitrea 1 v. Tabangao n. Balik Papan. Waterland 29 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Westertoren 2 te Balik Papan. Willemstad 2 te Paramaribo. Wonorato 3 v. Djibouti n. Calcutta. World Hill 3 te Mena al Ahmadi. Zuiderkerk 1 v. Aden n. Suez. Dinsdag 4 mei te 12.00 uur zullen bij het oorlogsmonument van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en aangesloten bedrijven te IJmui den, aan de Wenckebachstraat in Velsen- Noord, de 69 oorlogsslachtoffers van de maatschappij worden herdacht. De heer P. R. Bentz van den Berg, lid coördinator van de raad van bestuur, en ir. W. H. Schoenmaker, lid van de raad van bestuur, zullen namens de maatschap pij een krans leggen. De heren P. M. Mulder en P. J. Rijken, respectievelijk secretaris en tweede secretaris van de ondernemingsraad, zullen een krans leg gen namens het personeel. Na de kranslegging zal tijdens het spe len van het Wilhelmus, door de Hoogoven Harmonie, de Nederlandse vlag, die tot dan toe halfstok hangt, worden gehesen, Tot slot zal door de aanwezigen langs het oorlogsmonument worden gedefileerd. De familieleden van de slachtoffers zijn voor deze plechtigheid uitgenodigd. Op het kruispunt Pontweg-Grote Hout- of Koningsweg-Stratingplantsoen in Vel sen-Noord is zondagmiddag een 78-jarige fietser uit Beverwijk door een personen auto aangereden. Hij werd tegen het weg dek geslagen en liep verscheidene lichte verwondingen aan een hand en been op. Het ongeval gebeurde doordat de fietser bij het linksaf slaan in de richting van de Grote Hout of Koningsweg de doorgang niet vrij liet voor een hem achterop ko mende personenauto. Op de kruising Hoflanderweg-Laan der Nederlanden in Beverwijk ontstond zondag een aanrijding tussen een 21-jarige brom fietser en een bestelauto. De bromfietser kreeg een hersenschudding en een gebro ken been. Hij is naar het Rode Kruiszie- kenhuis gebracht en daar opgenomen. Een 43-jarige tekenaar uit Heiloo raakte zondagavond tijdens een hevige regenbui op de rijksweg bij de Velser tunnel van de rijbaan af. De wagen reed een vijftien tal meters door de berm, slipte en sloeg vervolgens om. Op zijn dak bleef de auto in de berm staan. De 44-jarige echtgeno te van de bestuurder en zijn 16-jarige zoon zijn met verwondingen naar het Antonius- ziekenhuis gebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Voor een „uitverkocht" Luxor-theater opende de de voorzitter van de C.P.N., de heer C. Berghuis de feestelijke 1 mei bijeenkomst te Beverwijk. In zijn ope ningswoord zei hij, dat het communisme een realiteit is; ondanks alle pogingen om het anti-communisme aan te wakkeren, „rijst de stroom". Hij noemde de pogin gen, om in het kader van de uitwisseling van Neuwied, Beverwijkse jongens als pa- radepaardjes te laten fungeeren in Ber lijn, een geraffineerde manoeuvre om de Duitse revanchisten te helpen. Om het an ti-communisme nieuw leven in te blazen, werd zelfs Grietje Grapendaal uit Polen gehaald. Geen zinnig mens gelooft de nonsens die hierover in de pers is verschenen. „We ho pen, dat het dit Poolse gezin goed zal gaan in Beverwijk. Alleen valt het wel op, dat zelfs na 20 jaar het bloed kruipt waar het niet gaan kan". Grietje Grapendaal heeft namelijk haar publiciteitsrechten verkocht aan „de Telegraaf", aldus spreker. De heer Berghuis noemde het een te ken van de veranderde politieke omstan digheden, dat voor het eerst na 1948 weer een communist in de raadscommissies is benoemd. Hij dankte in het bijzonder het oud-raadslid W. Swarts, voor hetgeen hij vanaf 1946 voor de Beverwijkse bevolking heeft gedaan. Het Tweede-Kamerlid Marcus Bakker begon zijn redevoering met de overeen komst te vermelden die tegen hen bestaat, tussen enige bijbelse verhalen en het on derwerp van de film „Naakt onder Wol ven" waarin een joods kind beschermd en verdedigd moest worden tegen de nazi- misdadigers in het concentratiekamp Bu- cherwald, nu 20 jaar geleden. In de film wordt het kind gered, dank zij de geheieme organisatie van de gevan genen, geleid door communisten. De com munisten hebben geen godsdienstig geloof, maar wel een groot geloof in de mens, in de arbeidersklasse. Overgaand op de gebeurtenissen van thans hekelde hij fel de Mac-Namara kliek in Vietnam. Verontwaardigd sprak hij over het gebruik van phospor, gifgas en Lazy-Dog. Dit alles heeft niets met Christendom te maken maar is „een or dinaire koloniale veroveringspolitiek". De MacNamarakliek wil West-Duitsland aan atoomwapens helpen. Men zou kunnen te genwerpen dat West-Duitsland toch geheel anders is dan het fascisme van Hitier Duitsland van 20 jaar geleden. Het fas cisme was een kind van de vader, het Duitse kapitalisme, en van „de moeder, het Duitse militairisme. Inderdaad werd dit kind, het Duitse fascisme, nu juist 20 jaar geleden in Berlijn in de grond ge stampt. Maar het Duitse kapitalisme en De commissaris van de koningin in de provincie Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, heeft zaterdag de nieuwe visafslag van Urk in bedrijf ge steld. Hij verkocht een kist vis, waarvan de opbrengst, 1.500, bestemd werd voor het visserijmonument. De verrichting van de commissaris was tevens zijn eerste of ficiële bezoek aan het voormalige eiland in de Zuiderzee. De heer Van Nispen tot Pannerden was met echtgenote uit Schokkerhaven opge haald met de UK 66. Hij voer geëscorteerd door nog zes vrolijk gepavoiseerde motor- kotters naar Urkerhaven, waar hij over stapte op de UK 172 om op het IJsselmeer de vlootschouw af te nemen. Na de vloot- schouw opende hij de nieuwe visafslag. De commissaris sprak er in zijn rede zijn blijdschap over uit dat hij voor het eerst officieel kennis kon maken met een visefSgeméente in zijn gewest. De gewel dige vloot, de nieuwe moderne afslag met een vloeroppervlak van 2700 vierkante me ter zijn een bewijs van de werklust der bevolking. Zodra de nieuwe haven klaar is zal op de dan op te spuiten terreinen een nog grotere afslag worden ge bouwd. De burgemeester deed een be roep op de regering om Urk grond te ge ven, want de gemeente verkeert in ruimte nood. Duizenden bezoekers, waaronder veel buitenlanders, bevolkten de straten van Urk. De politie zowel te land als te water, bleek zeer goed opgewassen te zijn tegen de drukte. Na zes uur werden de bezoe kers vlot afgevoerd. In de nieuwe afslag werd 's avonds een massale samenzang gehouden tot besluit van de visserijdag. De tentoonstelling trok veel belangstelling. het Duitse militairisme, de vader en de moeder dus, bestaan nog steeds in West- Duitsland. En nog nooit is gebleken dat deze vader en moeder de pil gebruiken! Sprekende over de regeringsverklaring kwam Marcus Bakker tot de conclusie dat er wel een veranderde politieke samenstel ling is van de regering, maar dat het program praktisch gelijk is aan dat van het vorige kabinet Marijnen. Cals poogt door het opnemen van P.v.d.A.-ministers, de brug die door di verse acties ontstaan is tussen alle arbei ders, weer te vernietigen. „Maar juist nu, nu we een sterke concentratie van de gro te concerns en banken zien, die overal proberen hun invloed op de economie en de regering te vergroten, moet de eenheid van arbeiders sterk vergroot worden", al dus Marcus Bakker, die onder luid ap plaus besloot met de wekroep! „Versterk de eenheid tussen socialisten en communis ten". Na de pauze werd de film „Naakt onder Wolven" vertoond. In het Gemeentelijk Vergaderlokaal te Velsen-Noord waren leden van de twee af delingen der P.S.P. in de IJmond bijeen voor de 1-meiviering. Mevrouw Sablonière besprak heel uitvoerig de toestand in Afri ka, waar nog altijd een strijd gaande is tussen blank en zwart. Een strijd, die da teert uit de tijd dat bekend werd welke schatten er in de Afrikaanse bodem ver borgen liggen. De machthebbers uit die tijd namen maatregelen dat de negers niet konden leren en ze werden bedwongen met Engelse wapens aldus mevrouw Sablo nière, die voor de gebeurtenissen van de laatste jaren Amerika de schuld gaf. OFFICIËLE PUBLIKATIE Het publiek dat voornemens is op 5 mei a.s. de „Wapenschouw" op de Vlas akkers bij te wonen, wordt - ter bevordering van een vlot verkeersverloop en het tijdig bereiken van de paradeplaats - verzocht goede nota te nemen van de maatregelen die door de politie zijn getroffen. Beginnende op geruime afstand van Amersfoort zal door borden met het opschrift „Wapenschouw" de te volgen weg worden aangegeven. Bestuurders van voertuigen dienen een zwarte „W" op witte achtergrond (tenminste briefkaartformaat) ais herkenningsteken op voor de politie zicht bare wijze op de voorruit, c.q. koplamp aan te brengen. Voertuigen die dit herkenningsteken niet voeren, zullen niet op de wegen leidende naar het terrein van de „Wapenschouw" worden toegelaten. Zij zullen door de politie als doorgaand verkeer worden aangemerkt en de voor dat verkeer aangewezen verkeersomlegging moeten volgen. Rijksweg nr. 23 (De BiltAmersfoort) zal zowel tijdens de aan- als afvoer van het verkeer voor doorgaand verkeer, van 8.30 "tot 15 uur, of zoveel langer of korter als nodig blijkt, worden afgesloten. De hiermede verbandhoudende wegomleggingen worden op duidelijke wijze aangegeven. De parkeerterreinen zijn toegankelijk via de Van Weerden Poelmanweg, liggende tussen de Vlasakkers en de vliegbasis Soesterberg. Voor rijwielen en rijwielen met hulpmotor zijn afzonderlijke parkeerplaatsen aangewezen. Het publiek dient er rekening mede te houden dat na het parkeren der voer tuigen een half uur nodig zal zijn om te voet de plaatsen te bereiken van waar de „Wapenschouw" kan worden gevolgd. In verband met de tijdige opstelling der deelnemende troepen zal drie kwar tier voor de aanvang der „Wapenschouw" geen publiek meer worden toe gelaten. Bezoekers dienen derhalve uiterlijk te 10.45 uur hun voertuigen te hebben geparkeerd. De busdienst AmersfoortZeist v.v. zal - zij het ook met vertraging, vooral tussen 11 en 12 uur - doorgang vinden De busdienst BaarnSoesterbergUtrecht zal tussen 10 en 15 uur deels onder broken worden; passagiers zullen tussen 't Soester Hoogt en „Ons Belang" lopend de aansluitende bussen moeten bereiken. o\58 wag Amstardam Bussum Zwolla \DE VLASAKKERS] Hilversum Apaldoorn Amersfoort Amsterdam mmUKNPmMANWES nmu-i p jeuun Dan Haag Rottardam 0MN. iiJNÏÏ V-PELTl Dan Bosch ft ff Bij gebruik van conventionele benzine ontstaat koolafzetting. Ook op de kleppen, die hierdoor niet meer goed afsluiten, en ver brandingsgassen laten ontsnappen. Dit heet "Energie-Lekkage". Caltex Boron gaat koolafzetting tegen - en houdt de kleppen schoon, zodat z!J weer goed afsluiten. De Energie-Lekkage la opgeheven en uw motor gaat krachtiger en zuiniger lopen dan ooit tevoren •enrice-stationGARAGE ZENTVELD EN VAN BREEMEN WIJK AAN ZEEËRWEQ 194 hoek IJmuiderstraatweg - IJMUIDEN - TEL. 2181

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4