Telstar gaf in laatste- minuten overwinning op Go Ahead weg Willem II en Elinkwijk de hoogste afdeling keerden terug in Joop Butter huilde van vreugde bij de gelijkmaker PSV-Feijenoord (0-4) werd geen voetbaldemonstratie Kees Rijvers de talisman dat geen geld van Willem II had voor feest Zeventig bussen uit Deventer naar duel Telstar-Go Ahead Slot in eredivisie ADO deed zijn plicht tegen Sittardia (0-1) Zwitserland wint van Albanië: 1-0 SPORTIEF BEZIEN MAANDAG 3 MEI 1965 9 W ereldkampioenschappen voetbal groep vijf Turkije op vierde plaats na nederlaag Tottenham in Velsen Amerikaanse vlag Sparta—DOS 1-1 (1-0), 31 Bosveld 1-0, 84 Wery 1-1. Scheidsrechter: Bus. Toe schouwers: 8000. AjaxSC Enschede 1-2 (1-2), 5 Keizer 1-0, 25 Plageman 1-1, 43 Weering 1-2. Scheidsrechter: Th. Boosten. Toeschouwers: 6500. GVAV—Fortuna '54 3-3 (3-1), 5 Alma 1-0, 11 Kohn 1-1, 37 La Crois 2-1, 44 La Crois 3-1, 54 Geraeds 3-2, 58 Beenen 3-3. Scheidsrechter: Schalks. Toeschouwers: 11.000. NAC—MVV 1-1 (0-0), 68 Haenen (eigen doel) 1-0, 85 Brokamp 1-1. Scheidsrechter: Brouwer. Toeschouwers: 3.000. HeraclesDWS 1-0 (1-0), 20 Kalsbeek 1-0- Scheidsrechter: Arkenbout. Toeschou wers: 5.000. Het begon goed voor Blauw Wit tegen Willem II. Koers schoot een penalty in. Maar de Tilburgers lach ten het laatst en het best. (Van onze sportredacteur) Joop Butter van Go Ahead blijkt over een klein hartje te beschikken. De De venter back met de borstelkuif viel hui lend in de armen van de verzorger van Go Ahead. Dat was drie minuten voor het einde van de wedstrijd Telstar—Go Ahead, waaruit de oostelijke ploeg één punt moest puren om zeker te zijn van de plaats in de eredivisie. In die derde minuut voor het einde joeg Somer de gelijkmaker in het doel, 1—1. Butter huilde, want had niet boven de gehele wedstrijd het noodlot van zijn ongeluk kige handsbal gehangen? Butter had in een reactie naar de bal geslagen en Horn kon niets anders doen dan naar de witte stip wijzen. Kort van Telstar schoot de bal feilloos in. En het bleef maar 1—0, ondanks verwoede aanvallen van Go Ahead. Butter probeerde zelf met rushes voor de gelijkmaker te zorgen, maar het lukte niet. Toen ineens kwam dan dat doelpunt van Somer. De spanning brak. Butter huilde. En toen Go Ahead ten slotte nog met 1—2 won was er geen gelukkiger mens dan de Deventer rechtsback. Voor Telstar werd het een grote decep tie, dit slot van de strijd. De Velsenaren hadden vooral in de eerste helft vaak uit stekend voetbal laten zien, waaraan al leen het maken van doelpunten ontbrak. En dat blijft tenslotte een belangrijk on- De opzet van PSV en landskampioen Feijenoord om van hun laatste competitie wedstrijd een demonstratiepartij te ma ken, is slechts ten dele gelukt. Voor de rust immers, toen de besluiteloze PSV- voorhoede verscheidene doeirijpe kansen onbenut liet was het een nogal saaie ver toning met slechts weinig momenten van goed voetbal. Tegen de krachtsverhouding nam Feijenoord een 0-2 voorsprong door verrassende doelpunten van de snelle rechtsbuiten Bergholtz. In de tweede helft kwam het technische overwicht van het Rotterdamse elftal dui delijk aan het licht. Linksbinnen Kruiver en zijn vleugelmaat Bouwmeester maak ten in ruim tien minuten tijd nog eens twee goals, zodat Feijenoord een half uur voor het einde al een comfortabele voor sprong had. Mede doordat Pieters Graaf land een paar maal op briljante wijze in het Rotterdamse doel redding bracht kon den de PSV-voorwaartsen, die in de af werking van hun aanvallen overigens ook weinig geluk hadden, er niet één treffer tegenover stellen. derdeel van het voetballen. De defensie van Telstar deed het voortreffelijk met Althof en Stuy aan het hoofd (Stuy moet alleen wat meer aandacht aan het plaat sen besteden). Daarom was het des te jammerlijk, dat in de laatste drie minuten de practisch „zekere" overwinning ver dween en het door nonchalance zelfs nog een nederlaag werd. Dat betekende, dat de kansen op intertoto-voetbal, waarvoor men bij Telstar toch weer iets was gaan voelen, verkeken waren. Het was een bijzonder boeiend duel, juist omdat Telstar alles gaf en alles deed om de punten thuis te houden. Het noopte Go Ahead tot een alles-of-niets-of- fensief. De duizenden supporters van Go Ahead op de tribune zorgden voor een aparte sfeer, waarin Telstar zich prima thuis voelde. Wat hebben die duizenden Deventenaren het benauwd gehad. Neem de eerste seconden van de strijd. Vanaf de aftrap gleden de Velsenaren met een fraaie combinatie langs de onthutste oos telijke verdedigers. Van Egmond schoot, tegen de paal. Het Go Ahead-legioen rilde en sidderde. Wel kreeg ook Telstar een „aantasting" van het houtwerk te incas seren (Kanselaar trof de onderkant van de lat), maar Go Ahead bleek verder toch niet al te gevaarlijk. Men durfde maar weinig mensen in te zetten voor de aan val. Bij Telstar liepen de combinaties soepel en steeds weer opnieuw moest de Deventer verdediging alle hens aan dek roepen. In de vierentwintigste minuut nam Telstar dan een voorsprong. Boekestein haalde de bal om en in een flits sloeg Butter de bal weg. Horn stond er met de neus bovenop en wees resoluut naar de witte stip. Kort kwam naar voren en gaf Van Zoghei geen kans, 1-0. Telstar werd steeds sterker, totdat Go Ahead vlak voor de rust het initiatief aan zich trok. In de tweede helft kwam natuurlijk het verwach te Deventer offensief. Maar Go Ahead speelde te peuterig om de Telstar-achter hoede te kunnen verontrusten. Pas toen via de omroep-installatie werd bekend ge maakt, dat Sittardia met 1-0 achter stond De Vries van Telstar bijt bijna het puntje van zijn tong af bij z'n poging de bal eerder te bereiken dan doel man Van Zoghei van Go Ahead. tegen ADO kwam er wat meer rust bij de oostelijke spelers. De inleiding tot het voor Go Ahead zo wonderlijk gunstig verlopen slot kwam in feite op het moment, dat George Lip- tak geblesseerd raakte en feitelijk niet meer meespeelde. De Hongaar werd ach ter gemist en juist onder de druk begon nen er zich „scheuren" te vertonen in de witte muur. Bovendien gingen Van Wijk en Van der Kuil slordiger spelen. Go Ahead drong stevig op en drie minuten voor het einde gebeurde het dan. Spil Goedhart (in de voorste linies) gaf een voorzet en Somer schoot feilloos in, 1-1. Butter viel huilend in de armen van de verzorger. Tientallen jongetjes renden het veld op. En de Deventer vreugde bereik te helemaal een hoogtepunt, toen Kanse laar zowaar nog het winnende doelpunt maakte. Horn liet niet meer aftrappen. Zwitserland heeft Albanië met 1-0 ver slagen in de voorronde voor de wereld kampioenschappen voetbal. Het enige doelpunt werd na elf minuten gemaakt door de binnenspeler Kuhn uit een strafschop. Zwitserland en Nederland moeten nog tweemaal tegen elkaar spelen en Noord- Ierland moet nog tweemaal tegen Albanië uitkomen. De stand in groep vijf van de voorronden voor het wereldkampioenschap voetbal is: Zwitserland 4 3 0 1 5-2 6 Nederland 4 2 1 1 5-2 5 Noord-Ierland 4 2 1 1 4-3 5 Albanië 4 0 0 4 0-7 0 Voetbal. In Amsterdam is een beslis singswedstrijd in de tweede klasse voetbal van de betaalde jeugdcompetitie gespeeld. Volewijckers won na verlenging met 2-1 van DWS en promoveert naar de eerste klasse. Willem II en Elinkwijk zijn weer terug op bekend terrein. De Tilburgse en Utrechtse club moesten enkele jaren eleden hun plaats in de hoogste voet- alafdeling prijs geven. Ze maakten moeilijke jaren door, maar ze hebben de weg naar de top gevonden. Elinkwijk versloeg in de laatste wedstrijd NEC, zij het wel met enig geluk. Willem II bleef onverwacht met grote cijfers baas over Blauw Wit (1—4) en dat betekende groot feest voor de 7.000 Tilburgers op de tribune en een daverende intocht van de ploeg in de Brabantse stad. Voor Blauw Wit, dat op een gegeven moment negen punten heeft voorgestaan op Wil lem II wel een heel zure appel. Het heeft er in het begin van de wed strijd in het Olympisch Stadion wel don ker uitgezien voor Willem II. In de zesde minuut immers maakte Van Elderen on nodig hands. Koers liet zich deze kans niet ontgaan en schoot de penalty goed Dolle vreugde na afloop van de wed strijd ElinkwijkNEC. in, 1-0. De Tilburgers, aangemoedigd door de duizenden supporters op de tribune er waren zo'n vijftig bussen uit Brabant gekomen lieten zich niet ontmoedigen. En in de twintigste minuut hielp Blauw Wit een handje. Koers speelde te zacht terug op De Graaf, Senders was er bij en om speelde de Amsterdamse keeper, 1-1. Van af dat moment gaf Willem II de toon aan. De Brabanders voetbalden ook beter. En na dertig minuten was het resultaat te zien. Na een afgeslagen corner zette Nou- wens voor en Timmermans kopte onberis pelijk in, 2-1. Het beslissende doelpunt in de twin tigste minuut van de tweede helft ge scoord kwam op naam van 'een jonge invaller, Don van Riel. Dertien keer had hij reserve gestaan voor het eerste elftal en nu kreeg hij dan zijn grote kans. Na een Serie aanvallen van-Blauw Wit, waar bij Geestman en Verhagen de gevaarlijk ste schutters bleken te zijn, schoof Sen ders de bal naar Van Riel, die Koers om speelde en de bal laag inschoot, 1-3. Ten slotte werd het 1-4. De gevaarlijke Sen ders besloot een dribbel in de laatste se conden met een treffer. Elinkwijk heeft geen goede indruk ach tergelaten in de laatste wedstrijd van het seizoen. De Utrechters waren zeer ner veus zo had aanvoerder Joop Gademans sinds zaterdag niets meer kunnen eten. Wellicht kwam dat ook wel, omdat het zijn driehonderdste wedstrijd was. Hoe dan ook Elinkwijk was niet best tegen NEC. Toch namen de mannen uit Utrecht na twee minuten al de leiding door een doel punt van Van Laatum. Het gaf de ploeg geen rust. En -NEC, dat het Elinkwijk niet al te moeilijk maakte, kreeg na dertig mi nuten de gelijkmaker. Van Reeken schoot via het lichaam van Gademans in, 1-1. In de tweede helft werd het niveau niet beter. Maar wat gaf dat Elinkwijk? Het nam opnieuw de leiding. Tonny Nieuwen- huys schoot in de twaalfde minuut raak, 2-1. Dank zij De Bree, die weer voortref felijk keeperswerk liet iien, bleef Elink wijk zich in het bezit van de voorsprong koesteren. Het was wel een opluchting voor iedereen, toen scheidsrechter Van Ra vens het eindsignaal blies. ADO heeft zich in Sittard van zijn spor tieve plicht gekweten en Sittardia, dat nog een theoretische kans had op behoud van zijn plaats in de eredivisie, met 1-0 ge klopt. Het enige doelpunt viel in de twee de helft, midden in een overwicht van Sit tardia, toen de beweeglijke rechtsbinnen Houwaart in het doelgebied een pass gaf naar zijn rechtsbuiten Heynen, die met een fraaie kopbal doelman Crutzen pas seerde. Het is een duel geweest met wisselende kansen, waarbij ADO voor rust en Sittar dia in de tweede helft het beste van het spel had. De beide doelverdedigers Thie en Crutzen blonken uit. Zij zijn er dan ook aansprakelijk voor, dat er slechts eenmaal werd gescoord. Sittardia heeft nu in vier jaar tijd zijn plaats in de eredivisie voor de tweede maal verloren. In een wedstrijd voor groep 4 van de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1966 heeft Roe menië zondag in Boekarest gewonnen van Turkije. Bij de rust was de stand 1-0. De stand in groep 4 luidt nu als volgt: Portugal 3 3 0 0 6 7-1 Roemenië 1 1 0 0 2 3-0 Tsjechoslowakije 1 0 0 1 0 0-1 Turkije 3 0 0 3 0 1-9 De voetbalcompetitie is op enkele be- elissingsronden na ten einde, vroeger dan ooit, dank zij de zachte winter. Voor al voor de zomersporten is dat een pret tige zaak, want zij kunnen nu ook over de voetballers beschikken. Over het alge meen is het competitieverloop dus rustig geweest. Of het spelpeil gestegen is? We durven het beslist niet met een ja te beant woorden. Integendeel, zouden we haast zeg gen. In ieder geval lijkt ons het voetbal harder geworden. Wat de clubs uit Kennemerland betreft mag Telstar bepaald wel tevreden zijn. De Velser club heeft zich in de eredivisie gehandhaafd en in de laatste wedstrijden, toen de beslissing ten gunste al practisch was gevallen, heeft men aantrekkelijk voetbal laten zien. Telstar heeft tot nu toe wel aan de verwachtingen voldaan, al zal men natuurlijk nog niet geheel tevreden kunnen zijn. Zeker niet tevreden is men in Haarlem. De drie semi-profclubs in de Spaamestad hebben het maar zeer matigjes gedaan. Er werd niet tot een fusie besloten en elk van de drie is maar verder gesukkeld. Resultaat: weinig publiek, zwak voetbal en geen indrukwekkende plaats op de rang lijst. En zo beginnen we ook volgens jaar weer met drie tweede divisieclubs, zonder veel uitzicht, want er is immers weinig of geen geld. perde een Amerikaanse vlag. Het was een geschenk van de in Florida wonen de IJmuidenaar Oege M. Tand. Deze heer Tand oud-speler van Stormvo gels houdt de gang van zaken bij Telstar nauwlettend in het oog. Hij zond de „Stars en stripes" als bewijs, dat IJmuidenaren in het buitenland hun woonplaats nog niet vergeten zijn. Telstar heeft een aantrekkelijk voet balprogramma samengesteld. Zater dag a.s. speelt Telstar tegen de Engel se tweede divisieclub Norwich City. In mei tijdens de Velser sportweek komt het machtige Tottenham Hot spur op Schoonenberg de strijd aan- ■binden met Telstar. En voor 11 augus tus heeft men al een wedstrijd vast gelegd tegen de kampioen van de Ierse Vrijstaat, de Shamrock Rovers. Het voetbalseizoen is afgelopen: het transferseizoen staat voor de deur. Tel star is al aan het onderhandelen over enkele aankopen en heeft intem de lijst van te verkopen spelers ook ge reed. Daarbij zijn o.a. de aan EDO ge leende spelers als De Winter en Van Kampen. Haarlem denkt er over om De Oude en Steur op de lijst te zetten. Er zullen ook wel trainingswisselingen komen. Zo is het vertrek te verwach ten van de Haarlem-trainer Van Wil- sum. Trainer De Jong van RCH heeft ook zijn contract nog niet verlengd. Iers krijgen voor het behalen van het eredivisieschap moet nog vastgesteld worden. Dat zal een 500 f 750 wor den, veronderstelt men. Geld om nieu we spelers aan te trekken is er uiter aard ook niet, al is men wel een dona teursactie begonnen. Men hoopt met dit elftal een redelijk figuur te slaan in lijke intocht bereid. Vanaf het veld wer den de „voetbalhelden" op open lan dauers naar het centrum van Utrecht gevoerd. Vervolgens gingen spelers en bestuur dineren om tenslotte de geluk wensen in ontvangst te nemen op een druk bezochte receptie. Willem II en Elinkwijk zouden nor- In veel plaatsen is gisteren feest gevierd. Hoeveel amateurclubs immers behaalden er de titel? Ook in het be taalde voetbal was er vreugde. In Utrecht werd de promotie van Elink wijk naar de eredivisie begroet, in Til burg werd Willem II, ook naar de top teruggekomen, ingehaald en in Dor drecht vierde DFC feest, omdat het kampioen werd van de tweede divisie B. De Willem II-ers werden op open wa gens in triomf Tilburg binnengevoerd en de Brabanders lieten zich dit festijn als kijker niet ontnemen. Het was dan ook bijzonder druk langs de route. Op het Paleis-Raadhuis ontving bur gemeester Becht met zijn wethouders bestuur en spelers. Daarna bleef slechts een klein gezelschap de promo tie vieren. Het werd dus geen officieel feest met receptie en dergelijke. Wil lem II heeft er het geld niet voor naar verluidt heeft men een schuld van 350.000. De premie, die de spe- de eredivisie. Bij het intieme feest was ook Kees Rijvers. De oud-international loopt stage als oefenmeester bij trai ner Van der Leek. Rijvers kwam in de week, dat Willem II zijn eindspurt (van veertien wedstrijden) begon. Hij wordt dan ook wel als „talisman" van Wil lem II beschouwd. Er werd twee keer een kampioen rondgedragen in Tilburg. Want 's mid dags veroverde DFC op het gemeente lijk sportpark, waar behalve Willem II ook NOAD speelt, de titel van de twee de divisie B door een zege op NOAD. Er waren 5000 toeschouwers (een ongeken de weelde voor NOAD). De doelman van DFC, Chris Feyt, vierde het kampioenschap practisch op eigen ter rein, want als oud-doelman van Willem II woont hij op schootsafstand van het Tilburgse sportpark. In Utrecht werd Elinkwijk een vorste- maliter nog moeten gaan uitmaken wie kampioen van de eerste divisie wordt. Men ziet van die wedstrijd maar af. Willem II staat nu voor goed bovenaan door een beter doel- gemiddelde. Vreugde was er dus, maar ook teleur stelling. Zoals in Sittard, waar Sittar dia na een jaar terug moet naar de eer ste divisie. Dat is de tweede keer in vier jaar. Vreugde was er op Schoonen berg in Velsen, waar de aanhangers van Go Ahead (o.a. vier wethouders van Deventer) met zeventig bussen naar de wedstrijd tegen Telstar geko men (a raison van 1.een busrit aangeboden door het Deventer bedrijfs leven) wel angstige minuten hebben doorgebracht. Op Schoonenberg wap-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9