SOMMIGE WIELRENNERS RIJDEN ALS COWBOYS Door een val „Wie in ronde van Spanje wil uitgeschakelde t Rudi Aitig: winnen riskeert zijn leven Thielin uit achterhoede naar tweede plaats in de Vuelta G. Molenbuur uit Dokkum sterkste junioren-turnster Zo fwlnvoor mattoon I g&J&s, DSB startte competitie met een grootse zege op NO AD Instelling hoofdklasse maakt softbalcompetitie interessant Onze Gezellen kandidaat voor het afdelingskampioenschap Raymond Poulidor bleef nog juist in leiderstrui Okker naar Italië Leeds United met invallers naar Nederland Hockey-elftal ongewijzigd ADO, Sparta, PSV en Fortuna in intertoto Eef Dolman wil wereldtitel Louwers kreeg strenge straf Haarlems matrassenhuis DINSDAG 4 MEI 1965 15 Programma softbal an hun at halted3 Dames-tafeltennis-team Rapidity verloor in strijd om de landstitel HCK verzwakt Moeilijk seizoen Debutant uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant Meer dan eens heeft Rudi Altig, de Duitse wielrenner, gezegd: „Voor een enkele etappezege zet ik niet een heel seizoen of misschien zelfs mijn hele car rière op het spelEn toch is ditmaal de Duitser zo'n massaspurt, waarop hij doelde, noodlottig geworden. Een dijbeenbreuk, opgelopen aan het einde van de vierde etappe van de Ronde van Spanje bij het opkomen van de wielerbaan te Valencia, heeft hem waarschijnlijk voor het hele verdere seizoen uitgeschakeld. Dit ongeval heeft weer eens de vinger gelegd op een probleem dat dringend om een oplossing vraagt. Sinds jaren worden bepaalde renners door hun collega's be titeld als cowboys. Het zijn de renners die alle risico nemen om maar tot succes te komen. Aan het einde van een etappe in de ronde van Frankrijk van het vorige Jaar vlogen de Franse ex-wereldkampioen André Darrigade en zijn huidige ploeg genoot Rudi Altig elkaar bijna na een massaspurt in de haren. Beiden beweer den door de ander te zijn gehinderd. Ieder bezwoer echter zijn onschuld. Naderhand bleek, dat een derde renner zich eerst aan het zadel van Darrigade had opgetrokken en daarna aan dat van Altig om als uit een katapult naar voren te schieten. Het is eigenlijk een wonder, dat er niet meer ernstige ongelukken gebeuren, wan neer een rennersveld met zo'n vaart van 60 km op een soms smalle weg op de finish afraast. Er zijn altijd renners die zich met alle mogelijke trucjes naar voren proberen te werken. Om ze later te be straffen is een schier onmogelijke opgave, Rudi Altig omdat zich alles op een zo klein opper vlak afspeelt en in een zo hoog tempo, dat het nauwelijks is waar te nemen. Zelfs filmopnamen kunnen in deze gevallen geen oplossing brengen. Bij de laatste wereldkampioenschappen had men nu, om incidenten als deze te voorkomen, voor de finish witte strepen parallel op het wegdek getrokken. De ren ners moeten in de eindsprint hun „baan" houden en mochten de streep niet over schrijder- Valpartijen zijn in de wielersport onver mijdelijk. Het is het „risico van het vak". „Wie hier winnen wil riskeert bijna zijn leven," zei Rudi Altig zaterdag nog. Zon dagavond lag hij in het ziekenhuis. Een harde les, die hopelijk wordt verstaan. Een vroege ontsnapping besliste de vijf de etappe van de ronde van Spanje. Al na dertien km ontvluchtten Manzaneque, Thielin en Chappé aan de hoofdmacht en bouwden zjjn in de verdere 225 km een voorsprong op, die tenslotte voor Manza neque en Thielin aan de finish bijna acht tien minuten bedroeg. Chappé, die in de bochtige afdeling naar Madrid in het laat ste gedeelte van de etappe nogal angstig in de remmen kneep, bleef het peloton nog altijd ruim elf minuten voor. Thielin, de best geklasseerde van het drietal had op een gegeven moment in theorie de gele leiderstrui van zijn land genoot Poulidor in zijn bezit. Door een late reactie van het peloton kon Poulidor ech ter nog juist zijn eerste plaats in het al gemeen klassement veilig stellen. De uitslag luidt: 1. Manzaneque (Spanje) 238 km in 6.06.35, 2. Thielin (Fr.) z.t., 3. Chappé (Fr.) 6.12.47, 4. Sanchez (Sp.) 6.22.41, 5. Gomez del Moral (Sp.) 6.24.01, 6. Barru- tia (Sp.) 6.24.07. Het gehele peloton eindigde ex aequo op de zesde plaats in dezelfde tijd als Barru- tia. Het algemeen klassement: 1. Poulidor (Fr.) 27.44.37, 2. Thielin (Fr.) 27.45.31, 3. Manzaneque (Sp.) 27.49.05, 4. Echeverria (Sp.) 27.50.45, 5. Van Looy (Belg.) 27.51.12, 6. Kunde (Did.) 27.51.50, 7. Chappé (Fr.) 27.53.15, 8. Junkermann (Did) 27.54.06, 9. Wolfshohl (Did.) 27.54.27, 10. Gabica (Sp.) 27.54.34. Poulidor De drie Nederlandse tennismeisjes die teruggekeerd zijn van een trip door Amerika, Trudy Groenman, Elly Krocké, en Betty Stöve, nemen deze week deel aan een internationaal toernooi in de Duitse plaats Stuttgart. Tom Okker komt uit in de internationale kampioenschappen van Italië in Rome, een van de zes sterkst bezette toernooien ter wereld. Leeds United zal aanstaande woensdag slechts vijf spelers kunnen opstellen van het team dat zaterdag in de cupfinale door Liverpool werd verslagen. De overige zes zijn niet beschikbaar wegens verwondin gen of omdat zij opgeroepen zijn voor ver tegenwoordigende Britse elftallen. De vijf cupfinalisten die de trip naar Nederland meemaken zijn: doelman Gary Spreake, de backs Paul Reaney en Willie Bell, middenvoor Alan Peacock en Albert Jo- hanneson, de Zuidafrikaanse linksbuiten. Leeds heeft nog geen elftal samengesteld voor de wedstrijden tegen het Nederland A-elftal woensdag, Jong Oranje donder dag (Nijmegen en tegen PSV (Eindhoven) op 11 mei. Jong Oranje zal donderdagavond in Nij megen in de volgende opstelling aantre den: doel: Thie (ADO); achter: Warnas (Go Ahead) en Pijlman (DWS) midden: Jochems (ADO), De Vries (Enschede) en Kleinjan (DFC), Venneker (Feijenoord), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Verdonk (PSV). Reserves: Stuy (Telstar), Ter Horst (Sparta), Van Gorp (NAC) en Roo- de (DWS). VOETBAL. Rennes en Sedan hebben zich geplaatst voor de eindstrijd van het toer nooi om de Franse voetbalbeker. Nadat Rennes vrijdag Saint Entienne met 30 had uitgeschakeld, zegevierde Sedan zondag in Reims met 43 over Stade Franqais. (Van onze turnmedewerker) Volkomen onverwacht heeft een jonge turnster uit het hoge noorden, Grietina Molenbuur uit Dokkum, de titel van Ne derlands kampioene toestelturnen voor meisjes gewonnen. Dat gebeurde zondag in de turnzaal van de Academie voor Li chamelijke Opvoeding te Groningen. Daar werd een aantrekkelijke strijd geleverd tussen de 25 jonge turnsters die door vijf landelijke districten van het KNGV waren geselecteerd voor dit evenement. Juist door de wisselende kansen In de kopgroep heeft deze wedstrijd een span nend verloop gehad. Het zag er aanvanke lijk naar uit, dat Catharina van der Kolk, van Attila (Amersfoort), een clubgenote van Willy Gielen, deze wedstrijd zou win nen. Wel waren in het begin ook de presta ties van Gietina Molenbuur zeer goed, maar de jonge Amersfoortse turnster had toch een kleine voorsprong na de eerste helft van de wedstrijd. Toen kwam het voor veel turnsters fata le toestel, de evenwichtsbalk, waar de plankenkoorts altijd zo'n grote rol speelt. Christina van der Kolk bleek op dit toe stel niet zo op dreef als bij de andere on derdelen van het wedstrijdprogramma en moest afspringen, toen zij bijna aan het slot van haar oefening was. Verkeken was de kans op de kampioenstitel, want een heel punt verlies kan in zo'n wedstrijd moeilijk worden ingehaald. Verrassend was op dit toestel de presta tie van de kleine Constance Koymans uit Rhenen. Met een verbluffend gemak be woog dit pittige tumstertje zich over de balk, soepel en lichtvoetig en ze verstond het toch maar tweemaal een spagaat, een radslag en als afsprong een handstand overslag met een halve draai, keurig af te werken. Ook haar vrije oefening was uit stekend, evenals trouwens van de kampi oene, die op de balk het minst op dreef was, maar toch voldoende punten verza melde om haar zege veilig te stellen. Con stance werd tweede. Over het algemeen is er met animo ge werkt en veel van deze jeugdige turnsters zullen stellig nog wel van zich doen spre ken. Bijvoorbeeld Marianne van Zetten uit Zoetermeer, jongste lid van een bekende tumfamilie, die nu al de zevende plaats veroverde, nog juist vóór de kleine Joke Stam van SSS (Halfweg), die met slechts 0.05 punt minder, verdiend op de achtste plaats eindigde. Ook nu weer bleek, dat voor de meeste turnsters de oefenstof op de evenwichts balk het zwakke punt is, hoewel er toch wel een kleine vooruitgang kan worden ge constateerd. Als de PSV-tumster Ludka Lyskawa wat fortuinlijker met haar paard- sprong was geweest, zou zij stellig een kandidate geweest zijn voor de titel; met een cijfer van 7,85 punt bleek zij echter geen kans te hebben. Toch werd zij goede derde. Jammer voor SSS was het, dat Elly Schouten, die bij de districtswedstrijden in Haarlem eerste was geworden, wegens een blessure verstek moest laten gaan. Haar plaats werd ingenomen door Edith van der Leeden van ODIN (Amstelveen), die stellig tevreden mag zijn met haar elf de plaats. De beoordeling door de jury was scherp, zodat de jonge turnsters daarin een juiste maatstaf voor haar prestaties vonden. De uitslag was: 1. en Nederlands kampioene, Grietina Mo lenbuur (Adundo, Dokkum), 24,15 pnt.; 2. Constance Koymans (Wilskracht, Rhenen) 33,90 p.; 3. Ludka Lyskawa (PSV, Eind hoven) 32,50 p.; 4. Catharina v.d. Kolk (Attila, Amersfoort) 32,30 p.; 5. Roos v.d. Leygraaf (Turnlust, Alkmaar) 32,05 p. Het Nederlands hockey-elftal zal zater dag 8 mei in de laatste thuiswedstrijd van het seizoen tegen Schotland in dezelfde sa menstelling aantreden, als die waarmee de Ieren met 3-2 werden verslagen. Dat betekent dus, dat de ploeg als volgt is geformeerd: doel: Boks (Amsterdam), achter: Leemhuis (SCHC) en Zijlstra (Kie viten), midden: Fokker (Laren), Fiolet (HDM) en Elffers (HGC), voor: Hylkema (SCHC), Eijkelboom (Hattem), Westdijk (Kampong), N. Spits (Amsterdam) en De Keijzer (Breda). Reserves: Brederode (HHIJC), Terlingen (Amsterdam), De Muinck Keizer (SCHC) en Voigt (Amster dam). Nederland zal in de komende intertoto competitie worden vertegenwoordigd door ADO, PSV, Sparta en Fortuna '54. Feije noord, dat landskampioen werd en DWS, dat als tweede eindigde, lieten de KNVB weten dat zij geen prijs stelden op deel name aan dit competitiestaartje. Daar mee kregen de respectievelijk als derde vierde, vijfde en zesde eindigende vereni gingen het recht. De poule-indeling voor de intertotocompetitie is nog niet bekend. Nationaal amateur kampioen Eef Dol man heeft het wielerseizoen 1965 geheel ingesteld op het wereldkampioenschap op de weg. De pas negentienjarige Rot terdammer, die ondanks zijn jeugdige leeftijd opvallend zeker weet wat hij wil zou graag zijn erelijst, waarop behalve 5en Nederlands kampioenschap reeds de Olympische titel ploegentijdrit prijkt graag uitbreiden met een wereldtitel en ïan liefst die in de individuele weg wedstrijd. Met het oog op zijn plannen zou Dolman dan ook bij voorkeur dit jaar niet starten in de Ronde van de Toekomst. „Ik ben nog jong genoeg en mijn kans in dat soort wedstrijden komt nog wel. Maar je kunt natuurlijk nooit helemaal met zekerheid zeggen dat je niet start. Als ik geselecteerd word moet ik de zaak nog eens bekijken." De Rotterdammer is voorts van plan in elk geval amateur te blijven tot na zijn diensttijd. „Dan heb ik net zo'n beetje de geschikte leeftijd en kan ik altijd nog zien wat ik ga doen." De Eindhovenaar Jan Louwers, die dit seizoen voor Roda J.C. heeft gespeeld, is ingaande 22 april jl. tot 1 januari 1966 ge schorst. Bovendien is hem tot 1 januari 1967 het recht ontzegd aanvoerder van een voetbalelftal te zijn. Hij heeft namelijk in de op 19 april gespeelde wedstrijd Roda J.C.Xerxes een tegenspeler getrapt en een andere geslagen. Donderdag 6 mei: OSSTYBB, OVVO— De Pinguins, WGATIW, De Meteoor HHC 2, Bloemendaal 2DIO, ShellOnze Gezellen 2, OSS 3TYBB 2, Terrasvogels 2 Watergraafsmeer. Vrijdag 7 mei: Onze GezellenBloemen daal, EDO—HHC, EHSHCK 2, Rooswijk SC Haarlem, LijndenBloemendaal 3, De Geuzen 2—HCK 3, Thamen—WGA 2, TerrasvogelsOnze Gezellen (asp.). Zaterdag 8 mei: Onze Gezellen b—TYBB (asp.). Advertentie no^de verhouding^ nét in de 9°e°e hebben ze - rooM/aar hel Jijne van shagroken je geniet bij voorbaat DSB is voortreffelijk gestart in de pro motie-competitie tafeltennis overgangs- eerste klasse. De ploeg klopte Noad 2 met 73 en dit is een uitslag, die de kansen van de Haarlemmers aanzienlijk deed stij gen. Togido verging het helaas tegen Een dracht 3 niet zo best en zij verloor met 6-1. In de strijd om de landstitel voor dames teams verloor Rapidity met maar even 100 van de Alkmaarse ploeg Reactie. Voorts kon Togido het in de competitie om de landstitel voor juniorenteams niet red den tegen Victory '55 uit Volendam en ver loor met 73. Zonder twijfel zal de komende softbal competitie één van de meest interessante competities uit de laatste jaren worden. Zowel de promotie-degradatieregeling als het ontbreken van een uitgesproken favo riet voor de titel zal een stempel op het verloop van de wedstrijd drukken. Merkwaardig genoeg spelen de westelijke eerste-klassers bijna alle onder leiding van een nieuwe coach. De instelling van een hoofdklasse in het seizoen 1966 houdt in, dat niet alleen ge streden zal worden voor de titel, doch ook voor de zes beschikbare plaatsen in deze landelijke hoofdklasse. In de toekomst (vanaf volgend seizoen) zal de nummer één van de hoofd klasse automatisch kampioen van Neder land zijn. Haarlem tot voor kort het Mek ka van de softbalsters zag de troon reeds vorig jaar wankelen, toen een weliswaar gehandicapt HCK de landstitel aan Vodo moest laten. Het Rooswijk-toernooi heeft bewezen, dat Vodo reeds voor de compe titie in uitstekende vorm verkeert. Ondanks een verrassende nederlaag tegen DSS ging de wisselprijs toch naar Den Haag. HCK, de kampioen van het vorig jaar, zal vermoedelijk de titel niet kunnen pro longeren. De ploeg verloor Joke Fuykschot en Truus Biesbrouck, maar werd enige tijd geleden door de beenbreuk van werpster Yvonne Immer nog zwaarder getroffen. Voor Matty Möllmann, die Wil Dekker als coach opvolgt dus al direct een zeer moei lijke taak. HCK's grootste concurrente HHC zag Gerda Bosman naar Deventer vertrekken. Een directe vervanger voor haar is nog niet gevonden. De jeugd, die HHC vorig seizoen op .de valreep nog bijna het kam pioenschap gaf, krijgt merkwaardig genoeg in het geheel geen kans. Dit laatste zal zonder twijfel zijn terugslag vinden zodra de vakanties naderen. Voor een belangrijk deel zal HHC's aanspraak op de titel dan ook afhangen van het feit, of de huidige speelsters bereid zijn een deel van hun va kantie aan de softbal op te offeren. Voor HHC is er echter ook één gelukkige om standigheid. Emmy Hofstra, nog altijd één van de allerbeste softbalsters, is terugge keerd uit Engeland. Ook coach De Zwaan verliet de Reds. Na drie kampioenschap pen in vijf jaar wordt zijn taak overgeno men door de bekende honkballer Wim Kruithof, Onze Gezellen, vorig jaar bekend gewor den door de uitstekende eindsprint, zal dit seizoen zeker hoge ogen gooien. In tegen stelling tot vele andere ploegen beschikt het team van Cor Jonker over enige goede werpsters. Met Joke van der Putten, Nel Huneker en Ineke van der Sloot is Onze Gezellen zeker één van de belangrijkste gegadigden voor het kampioenschap. De rol, die OVVO enkele jaren heeft ge speeld zal dit jaar niet voortgezet wor den. De beide werpsters Dinie de Bruin en Wil Baks zijn niet meer beschikbaar. DSS, de ploeg van coach Verzeylberg, zal ook het komende seizoen weer een belangrijke rol kunnen spelen. Speelt de ploeg constant en worden niet onnodig vaak „makkelijke" wedstrijden verloren, dan ligt een titel bin nen bereik. Ook voor DSS is het seizoen echter ongelukkig begonnen. De sympathie ke achtervangster Ans Kroon zal de eer ste zes weken niet kunnen spelen in ver band met opname in het ziekenhuis. Daar entegen is Wil Hurkmans weer genezen van haar beenbreuk. Het Heemsteedse De Pinguins staat voor een moeilijk seizoen. Het verlies van Jan Hammink betekent niet alleen het verlies van een goed leider voor het eerste negen tal, maar bovendien een probleem rond de interne organisatie, die voorheen volledig door Jan Hammink werd verricht. Een enthousiaste aanpak zal echter De Pinguins zeker in de hoofdklasse kunnen brengen. Nu vier ploegen uit de eerste klasse niet aanmerking komen voor de hoofdklasse is het niet belangrijk welke ploeg onderaan eindigt. De strijd om de belangrijke zesde plaats zal daarom des te heviger zijn. EDO treedt nagenoeg ongewijzigd aan. Slechts eerste-honkvrouw Lies Geutskens ging naar HHC. Onder leiding van de nieu we trainer-coach Jan Kops zal EDO zeker nog voor menige verrassing kunnen zorgen. Ook TYBB mist dit seizoen een speelster van formaat. Ria van Wieringen. De twee de honkvrouw zal dit seizoen niet voor de geel-zwarten uitkomen. Desalniettemin zal TYBB, dat als één van de weinige ver enigingen over jeugd beschikt, hier nu pro fijt van kunnen trekken. Bloemendaal zal evenals het vorig sei zoen weer kunnen profiteren van de kracht van werpster Jetta van 't Land. Verlies is het niet meer spelen van Marjan Snoeks. Coach Bas van Meurs, die vorig jaar met Bloemendaal een goed debuut in de hoog ste afdeling maakte, kon het met Bloemen- daalbestuur niet eens worden en werd ver volgens aan de kant gezet; zijn opvolger werd de oud Bloemendaalhonkballer Rudi Laatsch. Met belangstelling wordt uitgekeken naar het optreden van de nieuwe eerste-klasser Terrasvogels. Deze ploeg geleid door de ex-HHC-coach Dries de Zwaan en geas sisteerd door Cees Goedhart bestaat uit zeer jeugdige speelsters. Met de sterke werpster Mieke Wijnberg op de plaat be staat zelfs een kleine kans op een plaats bij de eerste zes. Van belang zal zijn of de Santpoortse meisjes hun slagprestaties snel aan de eerste klasse kunnen aanpas sen. Enthousiasme en talent beschikt de ploeg voldoende, maar routine ontbreekt nog. Juist deze onzekere factoren bij vele eersteklassers staan er borg voor, dat de competitie dit jaar veel spanning zal ople veren. Bjj de tweedeklassers, die ook deze week van start gaan, behoren WGA, Rooswijk, De Geuzen en SC Haarlem tot de kanshebbers voor promotie naar de nieuw te vormen eerste klasse. In deze tweede klasse zal de bekende naam van de vereniging DEC dit seizoen ontbreken. Deze Amsterdamse ploeg be staat niet meer, terwijl de meeste speel sters thans uitkomen voor Shell. TIW en TYBB 2 kregen hierdoor alsnog kans op een plaats in de tweede klasse. In een uiterst spannende wedstrijd trokken de Amsterdamse dames met 4-S aan het langste eind. Noad 2DSB was een boeiende strijd, waarin de strijd geruime tijd gelijk op ging. Via 11 werd het 22, waarna DSB voor het eerst een voorsprong kon nemen. Noad kwam onmiddellijk weer gelijk tot 33, maar toen slaagden de Haarlem mers er in de resterende vier punten voor zich op te eisen. Joop Vermolen was voor treffelijk in vorm en won al zijn partijen. Theo Vermolen zorgde voor twee maal winst en de derde broer in dit team, Gijs, wist eenmaal winst te noteren. Togido was kansloos tegen Eendracht 3. Rudi Hart wist het enige tegenpunt te scoren. Huybens en invaller Wijnands echter deden niets dan verliezen. In Volendam kwam het junio ren-team van Togido er nauwelijks aan te pas tegen Victory '55. De uitslag werd 73 en Rudi Koekenheim nam alle tegenpunten voor zijn rekening. Vrijdag a.s. om 7.30 uur komt DSB voor eigen publiek in de Busken Huetschool aan het Prinsenbolwerk in ak- tie tegen Reactie, dat deze week met 73 van Nedlloyd 4 won. Togido trekt naar HOC 2, dat zijn eerste wedstrijd dinsdag speelt tegen Bloemenlust. Uitslagen beker-competitie: le kl.: VTC —TOG 3—2, HBC—Bl'daal 5—0, HBC-B Oranje Zwart 14, VGZFusia-B 41, 2a kl.: Hotac-BShot 05, Togido-ETOG- B 41, VTC-CRapidity-B 41, Rapidity- B—HBC-C 2—3, Prowano-B—VTC-C 5—0, JohezProwano-C 32, VGZ-BJohez 05, Prowano-CTogido-D 05, DSS-W Hotac 0—5, HBC-D—Hotac-C 4—1, 3e kl.: HTC—Or. Zwart-B 3—2, VGZ-C— PVFS 0—5, HTC-BHBC-E 0—5, Fusia-E Meertr. 05, 4e kl.: VTC-D—Rap.-D 5—0, DSS-W-B—VTC-D 1—4, Rap.-D— TCD-C 4—1, Johez-B—Fusia-F 1—4, TCD-DJohez-B 2—3, Fusia-F—HBC-G 1—4, Rap.-C—TCD-E 5—0, Geel Wit—Sido 0—5, VTC-E—Fusia-G 5—0, HBC-F VTC-E 3—2, Fusia-G—TCD-B 0—5. Da mes 2 Rap.-BTOG 32, Dames 3: VTC-B —VTC-C 3—2, Dames 4: Johez—PVFS 41, Jun. 1-2: Togido-COr. Zwart 14, HBC—Meertr. 3—2. Advertentie h. de graaff Bij de zondag in West-Berlijn gehouden baanwedstrijden voor amateurs moest de Nederlander Ko Oele uit Lisse in de ach tervolging over 4000 meter het opnemen tegen de Olympische kampioen van Tokio, de Tsjech Jiri Daler. Oele was niet tegen hem opgewassen. Hij reed een tijd van 5 min. 15.7 sec. Daler maakte 5 min. 10.5 sec.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15