Latijns-Amerika heeft aan mariniers van de V.S. pijnlijkste herinneringen moe van maagzuur? Heib Soekarno gaat niet naar Tokio I Charmant! 'n echte „Step"... WERELDNIEUWS Militaire staatsgrepen worden steeds meer een gokspel met goede kansen Naessens staat in Parijs terecht Nazi won het van de wetenschap ^SPEOAAÊ^ fe'SfAïsl' Belgen houden van een stevige dronk Vliegtuigrampen en dronken piloten TEXEL 1945 Brief van Georgiërs herinnert aan opstand ^Praatótoel In totaal 35.000 militairen van de VS in Vietnam DINSDAG 4 MEI 1965 3 Onbegrijpelijk neem natmr-grijze Nooit meer Trujillo PUUR SINAASAPPELSAP OP Z'N FIJNST Handel in beschermde vogels en bloemen Op de (Van onze correspondente) MEXICO. Geërgerd is de reactie in Latijns-Amerika op de Amerikaanse troepenzendingen naar Santo Domingo. Al naar gelang het betrokken Latijns- amerikaanse land, wordt de irritatie over Amerika's optreden in meer of minder voorzichtige critiek uitgedrukt. Maar het lijdt geen twijfel dat Latijns-Amerika Washingtons aanmatiging niet vergeeft. Vooral neemt men het de Amerikanen kwalijk, dat zij alles op eigen houtje hebben bedisseld. Hierbij speelt het psycho logische element mee van het „Herrenvolk" dat de Amerikanen voor Latijns- Amerika representeren. Te vaak hebben de Yankees zich in Latijns-Amerika's zaken gemengd. De Organisatie van Amerikaanse Staten was het aangewezen instrument geweest voor de Dominicaanse kwestie. .Had Washington tenminste gewacht op goedkeuring van de O.A.S. voor het zenden van de troepen dan zou de reactie heel anders zijn geweest. Hoewel ook dan de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Santo Domingo, zoals Mexico's president Dias Ordaz het voorzichtig uitdrukte „zulke pijnlijke herinneringen bij verscheidene landen op het westelijk halfrond oproept". Mexico heeft die Amerikaanse mariniers op eigen bodem gehad ook al is dat in 1914 geweest de belediging is nooit ver geten. De landing van de troepen in uit gerekend de Dominicaanse republiek is voor Latijns-Amerika vooral bitter, om dat Amerikaanse marinetroepen in 1916 naar datzelfde land werden gestuurd. ze bleven er tot en met 1922. De regering op het eiland werd toen door het Ameri kaanse ministerie van Marine gevoerd. Die herinnering wordt nu weer levend. VOOR NEUTRAAL politieke, waarne mers is de eigengereide manier waarop Washington de troepenzendingen heeft aan gepakt een stukje van verbazende diplo matieke linksheid. Voor hen is het onbe grijpelijk dat in een land als de Verenig de Staten, waar men zo intensief werkt aan het eigen propagandabeeld, een der gelijke fout wordt gemaakt. Zeer goed kan men ook de zorgen van Latijns-Amerika begrijpen, die de troepen zendingen in het licht zien van het propa- ganda-voordeel dat het aan de communis ten geeft. „Dit kan Fidel Castro helpen", zeiden Latijns-Amerikaanse diplomaten. En niet alleen de troepenzendingen, maar ook de on-democratische wijze, waarop Was hington in Latijns-Amerika keer op keer dictatoren steunt en onwettige regeringen erkent. Dit alles is natuurlijk het prachtigste anti-democratische propaganda-materiaal dat de communisten in de schoot kan val len. Als Washington zoals president Ken nedy deed de erkenning van het mili taire rechtse regime dat Bosch afzette, was blijven weigeren, zouden de huidige bloedige gebeurtenissen in de Dominicaan se Republiek waarschijnlijk vermeden zijn. PARIJS (Reuter) Een rechtbank in Parijs heeft het verzoek van de verde diging om een derde uitstel van het pro ces tegen de Franse bioloog Gaston Naes sens afgewezen. Naessens beweert dat hij bloedkanker kan genezen met een door hem samengesteld serum, dat hij Ana- blast noemt. Hij wordt vervolgd wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst en de farmacie. Het proces is al tweemaal uitgesteld wegens ziekte van een familielid van een van de Naessens advocaten. De verdediging heeft de rechtbank ver zocht nieuwe proeven met het serum te laten nemen, omdat de vorige proeven on der ongeschikte omstandigheden zouden zijn verricht. In een rapport over die proeven is gezegd dat het serum slechts gedestilleerd water, keukenzout en spo ren fenol bevatte. Op de vraag van de rechter welk be roep hij uitoefent, antwoordde Naessens: „bioloog". Toen de rechter erop wees, dat hij daarvoor geen diploma heeft zei be klaagde, dat hij een diploma had van een schriftelijke cursus van een instituut in Nice dat niet meer bestaat. De rechter las brieven voor van de moeder en een zus ter van beklaagde, die schrijven dat zij niet geloven in opzienbarende ontdekkin gen van beklaagde. Wel nemen zij aan dat Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. 11)111 Wees goed voor uzelf en uw maag) Norac is 'n NORIT produkt ALBUQUERQUE (New Mexico) (AP) George Lincoln Rockwell, de leider van de Amerikaanse nazipartij, trok on langs op een spreekbeurt aan de universi' teit van New Mexico een groot gehoor. Ve len konden geen plaats vinden. Deze week aldus het orgaan van de universiteit, sprak dr. Norris Bradbury, directeur van het Wetenschappelijk Instituut van Los Alamas. Slechts negen studenten versche nen. Aangemoedigd echter door het feit, dat Washington bereid is rechtse dictaturen te erkennen, mits daarmee communisten onder de duim worden gehouden, onder nemen eerzuchtige militairen staatsgrepen. Steeds meer als een soort gokspel met goede kansen. Als er maar luid genoeg met communistische overname wordt ge dreigd. POLITIEK GEMATIGDE Latijns Ameri kanen vragen zich af waarom Washington niet schijnt te beseffen, hoe het met zijn steun aan de rechtse extremisten die zich tegen werkelijk ingrijpende sociale hervormingen verzetten, omdat hun eigen voorrechten dan verdwijnen de com munisten in de kaart speelt. Dit is een van de meest tragische misverstanden: dat in steun aan rechtse extremisten, zo als aan die welke Juan Bosch'regering deden vallen, een waarborg tegen toene mende communistische invloed wordt ge zien. Tegen deze achtergrond wordt het dui delijk waarom de politiek gematigden van link en rechts in Latijns-Amerika in de strijd die zich in de Dominicaanse repu bliek afspeelt, aan de kant van de re bellen staan die de wettig verkozen pre sident Juan Bosch terug willen brengen. Generaal Wessin Y Wessin, die de militai re hoofdrol in het verzet tegen Bosch' te rugkeer speelt, verhaalt de oude truc van bedreiging met communistische infiltratie, castristische actie en communistische over name als Bosch zou terugkomen. Hoewel Latijns-Amerika zich heel goed realiseert, dat de communisten ongetwij feld de chaos in de Dominicaanse repu bliek zullen trachten uit te buiten, maakt dat de figuur van Wessin Y Wessin er voor niemand aantrekkelijker op. Ondanks 't feit dat Bosch een sterk anti communist in Latijns-Amerika is, wat hij door daden en woorden heeft bewezen, is hij zo'n wezenlijke democraat, dat hij zijn democratische principes consequent hand haaft. Hij pakte tijdens zijn bewind ex tremisten van links en rechts te mild aan, en daarvoor boet hij nu zwaar. Een zeer bijzondere trek van de gevechten in de Dominicaanse republiek is dat de burgers meevechten. Dat zou er op wij zen, dat het volk de beslissing in eigen handen tracht te nemen en geen „overna me" en dictatuur, noch van links noch van rechts, meer wil tolereren. Eén-en-dertig jaar Trujillo-dictatuur was meer dan ge noeg! Advertentie SPECIAAL JUS D'O RANGE I.lV.i. U proeft het meteenHero Speciaal is 'n klasse apart. Fruitzuiver-puur genieten. Inderdaad 'het van het' voor de fijnproevers. Kies uw smaak: dus d'Orange Jus d'Ananas dus de Grapefruit Rode bessen Zwarte bessen Frambozen Meikersen Appelsap (dus de Pommes) Tomatensap (dus de Tomates) cocktail en naturel. Jus d'Orange, Appelsap en Tomaten sap ook in voordelige gezinsflessen (party-botties) MET 3°:S BRUSSEL Met een gemiddelde van 165 liter per jaar heeft de volwassen Belg zich volgens maandag in Brussel gepu bliceerde cijfers gehandhaafd onder de grootste bierdrinkers in de wereld. Maar niet alleen de pint, ook het klei nere glaasje blijkt de Belg volgens de Belgische Nationale Confederatie van de Nijverheid en Handel in Wijnen, geestrij ke dranken likeuren niet onberoerd te laten. Volgens de door deze organisatie ge maakte studie werd in België in 1963 meer dan 800.000 hectoliter wijn ingevoerd, meer dan het dubbele van 1948. De helft daar van kwam uit Frankrijk. De hoeveelheid gedistilleerd bedroeg in 1963 ruim 115.000 hectoliter, meer dan anderhalf keer zoveel als tien jaar daarvoor. Deze cijfers komt er op neer, dat de volwassen Belg behal ve zijn 165 liter bier nog 11,6 liter wijn en 1,1 liter gedistilleerd dronk in 1963. DJAKARTA (Reuter) President Soe karno van Indonesië heeft de Japanse am bassadeur in Djakarta maandag officieel laten weten dat hij niet naar Tokio zal gaan voor de door Japan georganiseerde vredesonderhandelingen met de premier van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman. Het Indonesische staatshoofd had al eer der gezegd dat hij „in dit stadium" niet naar Tokio zou gaan. JOHANNESBURG (Zuid-Afrika) (AP) Een nieuwe en winstgevende doch onge oorloofde handel in vogels en zeldzame wilde bloemen baart Zuidafrikaanse rege ringsfunctionarissen zorgen. Duizenden kleurrijke vogels en mooie bloemen worden elk jaar per vliegtuig naar Europa verzonden, waar ze goede prijzen opbrengen. De meeste van deze vo gels en bloemen zijn door wetten tegen stroperij beschermd, maar ondanks deze wetten en de pogingen van ambtenaren om ze uit te voeren vrezen de conservators dat vele soorten zullen uitsterven. WASHINGTON (Reuter) Het vroegere hoofd van het Amerikaanse bureau voor de luchtvaart, Halaby, heeft tegen een commissie uit het Congres verklaard dat waarschijnlijk een derde deel van de on gelukken met privé vliegtuigen in de Ver enigde Staten door dronken piloten wordt veroorzaakt. Halaby zei dat er ongeveer 500 van der gelijke ongelukken per jaar gebeuren, waarbij meer dan 900 mensen om het le ven komen. „Wij dachten dat de gemiddel de piloot niet drinkt, voordat hij de lucht in gaat maar tijdens onze ervaringen in 1963 bleek dat van de drie verongelukte particuliere vliegers er één onder invloed van alcohol was," aldus Halaby die hier nog aan toevoegde dat dit vraagstuk zich niet voordoet bij piloten van luchtvaart maatschappijen. Via de Russische ambassade ontvin gen wij een brief namens de Georgiërs, die in 1945 deelnamen aan de opstand op Texel. De brief drukken wij enigs zins verkort hieronder af. Beste Nederlandse vrienden, Twintig jaar zijn voorbijgegaan sinds het einde van de tweede wereldoorlog, die door fascistisch Duitsland was ont ketend. De volken van Europa, die Hit- Ier in slavernij wilde brengen, verhie ven zich tot de strijd, zij vernietigden en verjoegen de bezetters, kregen weer rust, en keerden weer terug naar vreed zame arbeid. Het lot van de oorlog wilde dat wij, enige honderden Sowjetdienstplichtigen van Georgische nationaliteit, die moei lijke jaren temidden van u, beste vrien den, doormaakten, met de bewoners van Noord-Holland en het eiland Texel. De krijgsgevangenschap en daarna de ge welddadige formering van een nationaal bataljon onder het commando van fas cisten, brachten ons bewoners van de Kaukasus naar het verre en onbekende land aan de kust van de Noordzee. In de zwaardrukkende omstandighe den der bezetting en de beestachtige ter reur tegen de Nederlandse patriotten, hebben wij ons Jmet u bevriend en vonden een gemeenschappelijke taal. Uw hartelijke vriendschap verwarm de ons in de koude en vochtige bunkers van Zandvoort. Wij ontvingen van u morele ondersteuning en de juiste in formaties over de situatie aan de fron ten van de wereldoorlog. Van onze kant streefden wij ernaar uw verzetsgroepen te helpen door in het geheim wapens en levensmiddelen te leveren, die uit de opslagplaatsen van de vijand waren gestolen. Bij ons in het Georgische ba taljon was een geheime organisatie van partizanen, die in nauw contact stond met de ondergrondse strijders van Ne derland. Toen de nazistische bevelvoering de lucht kreeg van onze verbindingen met u, isoleerde zij ons op het eiland Texel, waar wij de wapens opnamen, tenein de blijk te geven van onze onverzoen lijkheid en vijandschap jegens het Hit- Ierisme. 500 van onze kameraden liggen in de bodem van Texel begraven. Met hen tezamen hebben ook meer dan 100 Texelaren hun leven verloren als slacht offers van de wrede beulen. Het bloed van de gevallenen op het eiland heeft onze vriendschap voor altijd bezegeld. Wij zijn u oneindig dankbaar voor de sympathie, die u voor ons hebt behou den in Nederland en voor het feit, dat u al deze 20 jaar de laatste rustplaats en de herinnering aan de gevallenen hebt bewaard. Zij hebben hun leven gegeven voor hun eigen vaderland en voor Nederland, dat toen te lijden had onder de bezetting van de Duitsers. Zo iets kan men niet vergeten! 229 Georgiërs waarvan er velen zijn die hun leven aan de patriotten op het eiland te danken hebben, zijn na de oorlog naar Georgië teruggekeerd. Zij allen werden door hun families be groet, bij sommigen van hen waren tijdens hun 4 jaar afwezigheid de kin deren opgegroeid, de meeste jonge deel nemers aan de opstand gingen daarna studeren in middelbare of hogere in stellingen van onderwijs. Alleen hebben hun plaats in de maatschappij gevon den. Twintig jaar zijn voorbijgegaan. Wij zijn al niet jong meer. De verwondin gen die aan het front of tijdens de op stand waren opgelopen hebben verschil lenden 't leven gekort. Maar ongeveer 200 personen leven en werken in ver schillende delen van Georgië als land bouwkundigen, ingenieurs, leiders van bedrijven, arbeiders in de bedrijven of in de landbouwcoöperaties. Het Georgische volk is er trots op, dat zijn zonen hand in hand hebben ge streden met de roemrijke zonen van het Nederlandse volk en de helden dood zijn gesneuveld voor het geluk van het prachtige Nederland; door hun fie re dood hebben zij als het ware een triomfboog opgericht van onverbreke lijke vriendschap tussen onze volken. Op de gedenkwaardige datum, waar op de tweede wereldoorlog werd afge sloten, begroeten wij vurig onze Neder landse vrienden en alle patriotten van Nederland. Wij hebben uw kleine mooie land en zijn eerlijke en nijvere volk lief gehad. Ons Georgië is in oppervlak te bok niet gróót en is ook heel mooi. Wij genieten van veel zon, wij hebben bergen en bossen en de warme Zwarte Zee. Wij doen als patriotten van Sow- jet-Georgië alles, en ieder van ons streeft er naar alles binnen zijn bereik te doen voor de voorspoed van onze re publiek. Wij zijn van mening, dat de voornaamste roeping van de mens op aarde is te leven en yreugde te brengen aan anderen. Daarom haten wij diege nen, die een nieuwe oorlog willen ont ketenen, die een nuclaire brand willen stichtinge. Wij zouden willen dat boven uw eiland nooit raketten zullen ontploffen en er geen granaten zullen fluiten. Dat er al leen. vlogels boven uw eiland zullen vliegen, dat de bloemen zullen bloeien en de kinderen er zullen stoeien. Moge zich nimmer de bloedige april 1945 op uw grond en op de hele aard bol herhalen! Wij wensen u vrede en een gelukkig leven, beste Nederlandse vrienden! Namens de Georgiërs die deelnamen aan de op stand op Texel in 1945: N. Gongladze, E. Artemidze, A. Matsjaidze, W. Zjgenti, G. Garsewani- sjwili, S. Nozadze, D. Sardzjweladze, G. Oskanow, G. Dzjodzjisjwili, A. Ki- ladze, S. Loladze, S. Djegeneraja, I. Kwinikadze, S. Karkazjadze, D. Gawas- jeli, Z. Dsjawosjwili, N. Stoeroeja. GEORGIë, APRIL 1965. L-m.miihiimh—ii»»—imini—iy»—----------r~rrr Tinn -_-T- Standrechtelijk neergeschoten In de tuin van ons „hoofdkwartier" flo ten de vogels, alsof er geen oorlog, honger of verschrikking bestond. Alleen de oer oude bomen stonden roerloos en tekenden met hun nog kale takken als 't ware gro te wanhopige handen in de lucht. Het leek alsof ze zich verweerden tegen al dat on recht, dat over Holland gekomen was. Ik keek er naar en voelde die onbe stemde angst van deze dag weer omhoog komen. „Jij en Hannie moeten autonum mers noteren en alles aantekenen wat js iet, op deze middag", zei Frans onze com mandant. „De ellendelingen gaan vanmid dag of vanavond mensen neerschieten. We moeten voor later weten wie het deden." „Laten we ze overvallen, we trommelen alle verzetsmensen op en voorkomen zo die moordpartij", wilde Hannie. 't Was een fijn plan, maar 't kon niet, omdat we niet wisten of de nazi's 's middags of 's avonds, of misschien ivel helemaal niet zouden fusilleren. We hingen wat rond op de plaats waar de illegaliteit deze moord verwachtte en noteerden zo onopvallend mögelijk onze gegevens. We waren zo ingespannen bezig, dat we het arriveren van de jon gens en hun beulen misten. We werden met andere willekeurig bijeengedreven burgers aan de kant gedreven. Daar stonden ze dan, „onze jongens", onze me destrijders voor recht en vrijheid. Ze ston den gebonden aan elkaar. Er ging een die pe golf van ontroering door ons allen. Voor deze sjofele kerels zou straks de zon er niet meer zijn. Ze zouden hun ge liefden en de bevrijding niet meer zien. Angst en ontzetting knepen onze kelen dicht. Ik had de opdracht om de koppen van de bevelvoerende officieren te tekenen. Maar hoe kon ik door die floers van tra nen deze daad doen? De kerkmuren weer kaatsten in deze diepe stilte die over ons allen kwam, de afgebeten Duitse com mando's. In deze stilte, die slechts onder broken werd door gesnik, begon plotse ling schril een gebroken oude mannen stem het Wilhelmus te zingen. Zijn moe dige stem werd overstemd door het salvo van de geweren. Die duizendvoudige echo overspoelde ons als een noodlottig on weer. Morgen vieren wij met allen, die deze donkere tijd overleefden en met hen, die deze gelukkig niet behoefden te beleven (zoals de jongere generatie) onze bevrij ding. Twintig jaren vieren we deze be vrijding, en we zijn gelukkig als we een blijde vrije jeugd in de optocht voorbij zien gaan. Truus Menger Advertentie SAIGON (AP) Een groep van zestig militairen is gisteren in Saigon aangeko men als voorhoede van in totaal 3.500 Amerikaanse parachutisten die in Zuid- Vietnam zullen worden gestationeerd. De overige militairen van de drie bataljons luchtlandingstroepen worden binnen enkel dagen in Zuid-Vietnam verwacht. Voorts zouden in het afgelopen weekein de ongeveer drie Amerikaanse helikopter compagnies van 260 man en ongeveer 25 helikopters van het type UH-1B in Zuid- Vietnam zijn aangekomen. Hierdoor is het aantal helikopter-compagnies van het Amerikaanse leger in Vietnam tot twaalf gestegen. De sterkte van de Amerikaanse militairen in actieve dienst komt hierdoor op 10.000 man. In totaal zijn nu 35.000 Amerikanen in Vietnam. Straaljagers van de Amerikaanse marine hebben gisteravond vier kleine aanvallen gedaan op doelen in Noord-Vietnam. Zij be schoten 130 tot 160 kilometer ten zuiden van Hanoi trucks en goederenwagens. Spoorbanen werden door raketten en ka nonvuur vernietigd. De Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, heeft volgens welingelichte zegslie den vandaag een „routinebezoek" aan pre sident De Gaulle gebracht. De crises in Vietnam en in de Dominicaanse republiek zouden de voornaamste onderwerpen van gesprek zijn. KERKELIJK NIEUWS Benoemd tot hulpprediker te 's-Graven- hage-Moerwijk P. de Jong, em. pred. te 's-Gravenhage, die deze benoeming ook Haar liefste lach is voor hem, voor zijn gelukkige keuze. Want Step is onmisbaar in ieder damestasje. Met Step vier maal meer plezier van uw parfum. Geeft een ragfijne verstui ving. Zeer zuinig in het gebruik. Beschermt uw parfum. Step, de ver stuivermet welhaast onbeperkte ga rantie en wereldberoemde service. Let vooral op de blauwe verpakking. Alleen dan heeft u de echte PARS voor Nederland: Fresiaplein 3 - Wassenaar tel.01751-4247 J Herinneringsbeeld. In Chili is een aardbe ving geregistreerd in hetzelfde gebied dat op 28 maart hevig werd getroffen. De beving had een kracht van vijf gra den op de internationale schaal en werd onder andere waargenomen in San tiago en Valparaiso. Er werd geen schade aangericht en er zijn geen slachtoffers gevallen. Routinebezoek. De Franse minister van Defensie, Pierre Messmer, is voor een bezoek van twee dagen in Bonn aangeko men. Het betreft een routine-bezoek dat elk halfjaar beurtelings in Parijs en Bonn plaats heeft. Begin. In Brussel zijn de werkzaamhe den begonnen voor de aanleg van een metro. In aanwezigheid van talrijke Bel gische autoriteiten werd op het Robert Schumanplein de eerste grond door een bulldozer verzet. De aanleg zal ongeveer zeven jaar duren. De kosten worden ge raamd op 36 miljoen gulden. Breuk. De regeringscoalitie van sociaal democraten en Vrije Democraten (libera len) in de Westduitse deelstaat Neder- Saksen is uiteengevallen na 't verzet van de Vrije Democraten tegen het onlangs door de landsregering met de rooms- katholieke kerk gesloten concordaat. rullitzer-prijs. De 32-jarige Horst Faas. fotograaf in Vietnam van het Ameri kaanse persbureau Associated Press, heeft de Pullitzer prijs gewonnen voor nieuwsfoto's. Meerderheid. De Britse regering heeft in het Lagerhuis een meerderheid van twaalf stemmen gekregen voor het wets ontwerp waarbij straffen worden gesteld op rassendiscriminatie in openbare gele genheden en ophitsing tot rassenhaat. Overleden. Arbad Szakasits, oud-voorzit ter en algemeen secretaris van de Hon gaarse Socialistische Partij, is op 77- jarige leeftijd in Boedapest overleden. Goudschat. In een onderaardse gang na bij Lima, de hoofdstad van Peru, speu ren goudzoekers naar een goud- en zil- verschat, die daar in de tijd van de Spaanse overheersing zou zijn begraven. Een Peruaan beweert in het bezit te zijn van een oude kaart, waarop vijf kelders vol goud en een zesde gevuld met zil ver staan aangegeven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3