Voor president De Gaulle is de Franse Senaat lucht Bevrijdingsfeest in gehele land op luisterrijke wijze gevierd Johnson wenst Bonn geluk 99 99 Onteaenzeqqelijk: Belofast is verreweq 't beste Pu rol houdt Ministers mogen niet meer voor de eerste kamerverschijnen Apenschouw Russische Mars raket zwijgt Belangstelling overal heel groot VERWARMING DONDERDAG 6 MEI 1965 17 Moordzaak-Liuzzo voor rechtbank in Alabama Enige en rechtmatige woordvoerder voor het Duitse volk smetteloos' de.huid smetteloos- zuiver Nee, je hoeft het niet te strijken! Wel waar! Na een paar keer wassen! 'tls toch zelfstrijkend Ach, ze kunnen er zoveel opzetten. Ja, maar }t is Bdofast poplin! Onzin! Wat zei je Belofast poplin? Je kan 't zelfs wringen! Zeg dat dan meteen! Koop ik voor mijn man ook altijd. Ideaal om te wassen. Echt, zuiver katoen! Heerlijk fris en luchtig om te dragen En de boorden en manchetten zijn,» Extra versterkt! En.. Je hoeft het nooit te strijken! Hè?!?Nou zeg jehetzelf!!! Nou ja» Waar praten we dan over? Mengmeststof voor kamerplanten 65% 100 grs - 65 ets. Volop bloei en groei (Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft tegenover zijn ministers een vroeger ver bod herhaald om voor de leden van de Senaat hun wetsvoorstellen te verdedigen. Die taak zal in de toekomst weer uitslui tend toevallen aan de drie onderministers (staatssecretarissen) van het kabinet. Zonder dat officieel de Senaat zelfs ook. maar enige nadere toelichting op dit zon derlinge verbod is gegeven, is het tóch niet moeilijk de redenen te bevroeden. De Gaulle wenst dit parlementaire orgaan nog altijd te straffen voor de bejegenin gen van ongrondwettige handelingen die de senaatspresident Monnerville zich enke le jaren geleden jegens het staatshoofd heeft veroorloofd. Een tweede ongehoordheid, waarvoor de Senaat in zijn geheel blijkbaar boeten moet, wordt gevormd door 't besluit van een der leden, Marcilhacy, zich kandidaat te stellen voor de aanstaande presidents verkiezingen. En in de derde plaats schijnt Frankrijks rancuneuze president het niet overbodig te vinden de Senaat nog eens te laten voelen dat hij dit hoge orgaan in den geest al dood heeft verklaard. Door middel van een nieuw referendum zal de Senaat, zo als wij al eerder hebben bericht, binnen kort moeten worden opgedoekt. Door de Senaat de eer der ministeriële opwachtin gen te onthouden, worden de leden door het Elysée, figuurlijk gesproken hun eigen rouwkaarten vast toegezonden. Ad/vertentie CENTRALE Tijdens de wapenschouw bij Amers foort deelde het comité voor de Vrede pamfletten uit, waarin de „show van vernietigingswapens onder vrolijke muziek" werd gehekeld. Op de weg UtrechtAmersfoort waren op veel plaatsen de eerste letters van het woord „Wapenschouw" op de borden overschilderd, zodat er „Apenschouw" stond. Droppings Op tal van plaatsen in het land wer den voedseldroppings georganiseerd. Eén van deze droppings geschiedde in Kat wijk aan Zee, waar de TH-SST, een een- motorige Beagle-terrier, en de TH-OTA, een tweemotorige De Havilland Rapide, in plastic zakjes verpakt Zweeds wittebrood uitwierpen boven het strand. Amsterdam heeft het bevrijdingsfeest groots gevierd. Alsof het geen nagebootst maar een echt geallieerd bevrijdingsleger gold, zo leek het bij de Berlagebrug en langs de route op de Vrijheidslaan, waar enkele tienduizenden belangstellenden wa ren samengestroomd om de sfeer van „toen" opnieuw te doen herleven. De „geallieerde stoet" werd gevormd door zeventien drietonners, vijf jeeps en driehonderd merendeels dienstplichtige militairen. Voorop reed een praalwagen, waarop alle geallieerde vlaggen wapper den en waarin het Nederlandse wapen in een bloembed was geplaatst. De praalwa gen droeg het opschrift „Wij zijn vrij". Daarachter reden twee drietonners met vijftig oudstrijders uit onder meer Cana da, Engeland, Amerika, Frankrijk en Polen, Het bevrijdingsfeest was vooral ook een feest voor de Amsterdamse jeugd. Zij mocht namelijk een plaatsje zoeken in een van de volgende vijftien drietonners. Deze puilden dan ook letterlijk uit. In de stoet zetten enkele jeugd-drumbands en tamboer en pijperkorpsen muzikale luister bij aan de feestelijke intocht. HAYNESVILLE (Reuter) In de zaak tegen de 21-jarige monteur Collie Leroy Wilkins, die ervan beschuldigd wordt be trokken te zijn geweest bij de moord op mevrouw Viola Liuzzo, heeft een agent van het federale recherche-bureau (FBI) verklaard dat hij de verdachte op de strijdster voor rassengelijkheid had zien schieten. De agent, Thomas Rowe, die in de Ku Klux Klan was binnengedrongen, zat in de auto met de drie Klan-leden die voor de moord terecht moeten staan. De jury, die dinsdag werd samengesteld, bestaat ge- staat geheel uit blanken. Friesland vierde de bevrijdingsdag onder meer met een provinciale manifestatie in de Frieslandhal in Leeuwarden, waar vijf duizend bezoekers de opvoering bijwoonde van het historische verbeeldingsspel „Bij het opgaan van de zon", geschreven door Fedde Schurer in opdracht van het pro vinciaal bestuur. In Den Haag werd een bevrijdingsmarkt Advertentie CHICAGO (Reuter) Dr. Gennaduy Skoeridin, die aan het hoofd staat van een Russische delegatie van deskundigen op het gebied der ruimtevaart naar de Ver enigde Staten, heeft in Chicago medege deeld, dat het onbemande Russische ruim. tevaartuig „Sonde II", dat op weg naar mars is, op het ogenblik in het geheel geen radiosignalen meer geeft. Al een maand lang functioneerde de communicatie-appa ratuur aan boord van het ruimtevaartuig onregelmatig, doch nu schijnt ze geheel buiten werking te zijn, vermoedelijk als gevolg van een storing in de zonnecellen, die de Sonde II van energie voorzien. De Amerikaanse Mars-raket Mariner IV die op 14 juli mars zal moeten passeren, functioneert nog wel. BONN (DPA) President Johnson zégt in een gelukwens ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de soevereiniteit van de Bondsrepubliek dat West-Duitsland een „beslissende bijdrage tot de kracht van de vrije wereld" geleverd heeft en zal blijven leveren. De gelukwens, gezonden aan president Lübke bevat verder de bevestiging van de Amerikaanse verantwoordelijkheid, aan de oplossing van het Duitse vraagstuk mee te werken. De Verenigde Staten willen met de andere verantwoordelijke mogendheden naar dit doel blijven streven. Woordelijk zegt de Amerikaanse presi dent: ,,1)ot Duitsland in vrijheid herenigd is, blijft de regering van de Duitse Bonds republiek de enige rechtmatige woord voerder van het Duitse volk." Een gezamenlijke verklaring met Frank rijk en Groot-Brittannië werd tot dusverre verhinderd, doordat president De Gaulle de Duitse eenheid meer beschouwt als een Europees vraagstuk dan een vraagstuk dat alleen de grote vier uit de tweede wereld oorlog aangaat: de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk. Het Westduitse kabinet heeft een beroep gedaan op de vier grote mogendheden en overwinnaars van de tweede wereldoorlog met de woorden: „Wij willen en moeten het doel van de Duitse hereniging voort durend nastreven. Het Duitse volk en zijn bondgenoten moet het, in het belang van een vreedzame toekomst en een voorspoe dig samengaan van alle Europese volken, gelukken, ook de Sovjet-Unie te overtui gen, die als enige de hereniging in de weg staat" Advertentie Militaire show tS t/ tS tf setf-ironim* cotton tj met het V-teken. Toen zij de rijksweg voor het paleis bewerkten werden zij door de marechaussee gegrepen evenals twee NTS-cameralieden, die de beschildering filmden. De Baarnse politie was een beetje boos, want de V-tekens waren niet alleen voor het politiebureau geschilderd maar zelfs in de hal. In Emmeloord kwamen ruim 260 voor malige onderduikers bijeen. Zij maakten ongeveer één percent uit van het totale aantal mannen, dat in de jaren 1940-1945 in de Noordoostpolder een toevlucht vond. Vreemd in Venlo Het vreemdst werd de bevrijdingsdag gevierd in Venlo. Ofschoon de Duitsers via hun eigen radio en televisie was meege deeld dat in Nederland op 5 mei de be vrijding feestelijk werd herdacht en dat al le winkels gesloten zouden zijn, kwamen toch nog veel Duitsers naar vlaggend Ven lo om er inkopen te doen. Ze konden er helaas ook terecht, met name in de grote zelfbedieningswinkels van mensen, die zich op de Duitse kopers hebben ingesteld. Het werd een aanstootgevend gedoe, waaraan velen zich ergerden. Als een soort lokvogel opereerde een ge pensioneerde adjudant onderofficier van de landmacht, die de Duitsers op straat aan klampte en hun de weg wees naar de win kel, waarvoor hij optrad. De vlag aan het Venlose stadhuis wap perde niet. Deze was met een punt vast gebonden aan de balustrade van het bor des. Nederland heeft gisteren op groot scheepse wijze de bevrijding gevierd. Het koninklijk paar heeft daarin een zeer actief aandeel gehad. Koningin en prins woonden een herdenkingssamen komst in Leiden bij, namen de wapen schouw in de Vlasakkers bij Amersfoort af en waren 's avonds bij de manifestatie „Vrijheid, blijheid" in het internationaal congrescentrum RAI te Amsterdam. Overal waren grote feesten georgani seerd, die door het toch nog meevallende weer veel deelnemers trokken. gehouden, in Rotterdam werd een bewe gingsspel uitgevoerd, waarbij burgemees ter W. Thomassen als gastheer optrad. Het voormalig verzet Zuid-Holland organi seerde een feestavond met onder anderen Vera Lynn, de Engelse zangeres, die daartoe speciaal naar Rotterdam was ge komen. Nieuw carillon Feest was het in Doesburg, waar het gerestaureerde en aanzienlijk uitgebreide Hemonycarillon 1(655) in de Martinitoren feestelijk in gebruik werd genomen. Deze beiaard was op 5 mei 1945 door het op blazen van de toren vrijwel geheel ver woest. In Soestdijk hebben tien inwoners van Baam straten en lanen volgeschilderd Bij de bijeenkomst in de Leidse Pie terskerk hield prof. mr. W. F. de Gaay- Fortman een rede voor een gehoor, dat buiten koningin en prins onder meer mi- nister-president Cals, de ministers Samkal- den, Vrolijk, Diepenhorst, Bot, Smallen- broek en de Jong en de Eerste-Kamer- voorzitter mr. Jonkman omvatte. Ook prin ses Margriet woonde, temidden van studie vriendinnen gezeten, de dienst bij. „Bij elke viering van de bevrijding wordt het getal van hen, die in de oorlog present waren kleiner," zei prof De Gaay- Fortman. „Zo missen wij in dit uur smar telijk Koningin Wilhelmina, Pieter Sjoerd Gerbrandy en Winston Churchill. Deze drie soldaten van het eerste uur hebben het anti-goddelijk karakter van het nationaal- socialisme van het begin af onderkend. Meer dan iets anders heeft dat hen doen volhouden in ogenblikken, waarin zelfs de sterksten wankelden. Onder hun leiding hebben wij gestreden. Niet alleen dapper, vaak met vrees, soms zelfs laf, in veel tekortschietend, meermalen falend. Vaak het mag goddank ook gezegd worden, met onverstelbare moed". Een beeld van de intocht van het be vrijdingsleger in Amsterdam. Evenals twintig jaar geleden werden de voer tuigen bestormd door een enthousias te menigte. De militaire show op de Vlasakkers trok een kwart miljoen- mensen. Vijfduizend vrouwelijke en mannelijke militairen, te voet of zittend in en op het modernste materieel, dat onze strijdmachten op het ogenblik kunnen tonen, defileerden in een strak ritme langs koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix, minister-presi dent Cals, de ministers Luns, Bogaers, De Jong, Diepenhorst en Smallenbroek en na genoeg het voltallige corps diplomatique. De wapenschouw gaf geen volledige beeld van enige organieke formatie van de strijdkrachten, maar een beknopt over zicht van de uiteenlopende soorten wape nen en uitrustingsstukken, waarover de Nederlandse defensie thans beschikt. Gro te indruk maakten bijvoorbeeld de twee 175 mm. houwitsers op rupsaffuiten met hun elf meter lange lopen, die kort gele den als voorlopers op een grotere bestel ling uit Amerika zijn gearriveerd. Wapenschouw op de Vlasakkers. Advertentie BeMut Is het handelsmerk een de Deering Milliken Research Corporation voor zelfs trjjkende stoffen. Ü.S.-patent Hr. 2885301. Belofast poplin wordt ia de Benelux vervaardigd door de licentiehouder J.F. Schoften Zn N.V. ta Enschede.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17