V HVS heeft nog kans op plaats in de eredivisie volleybal Slotemaker verbeterde met DAF baanrecord van Zolder-circuit Voorliefde van Hagenaar voor eigen auto geeft HTM strop van f 9 min. HENSEN Rik van Looy boekte weer zege in de Vuelta Engeland kon eindelijk de Hongaren baas Okker versloeg John Cooper Kwart miljoen in toto op Mereveld CAO bouwkundige technici goedgekeurd Opnieuw staking in Antwerpse haven Zondag debuut in formule III- races Grote ontspanning bij de RPS Brandkastkrakers erikaan. rnaar wer *Géén pr06t 16 Zart, exclus'® 01 m Echt aPart' tóch za°ht motv dstuk - betrapt DONDERDAG 6 MEI 1965 19 Gerards tweede in ronde van Neder-Oostenrijk J. v. d. Peet tweede in de nieuwelingenkoers B'wijk een kelijk van ^Vole^keh^- hwH..ndat^e *Tr°f onzenteu*® Zo oleveeri^en N.B. GFF Is nu praktisch overal verkrijgbaar. spijkerbroeken „LEIBA" „LEE" „LEVIS",, „WRANGLERS blauw - khaki wit en zwart 13.50 21.50 23.25 spijkerhemden 9.75 10.25 PAARLAARSTEEG I HAARLEM 4 Rik van Looy heeft opnieuw een etappe gewonnen in de ronde van Spanje, z(jn der de overwinning in de Vuelta van dit jaar. In de zevende etappe, een rit over 212 km van Albacete naar Benidorm die gis teren werd gereden, waren de gebeurte nissen aan de staart van het peloton meer de moeite waard dan aan de kop. Lusteloos door het hete Spaanse land rij dend, haakten flink wat renners af. Som' migen haalden de finish, anderen niet. Het aantal renners kromp tot 79. Voorin werden de weinige vluchtpogingen ver ijdeld door de grote mannen van het klas sement, tot na 102 km de ongevaarlijke Belg Verhaegen er vandoor ging. Deze liet men gaan. Hij nam een voorsprong van vijf minuten in vijftig kilometer. Maar toen versnelde het peloton het tem po. Op 12 km van de finish werd de Belg ingehaald en moest een massale eindsprint de beslissing brengen. Ward Seis zat in gunstige positie, maar stopte af om de winst aan zijn kopman, Rik van Looy, die dinsdag vijfde was geworden, te laten. Het was de derde ritzege van de Belgi sche oud-wereldkampioen. Het totale aan tal overwinningen dat Van Looy dit jaar behaalde, is daarmee gekomen op zes tien. De Fransman Poulidor bleef op de eerste plaats in de algemene rangschik king. De etappe van dinsdag was gewon nen door de Spanjaard Pinera. De stand in het algemeen klassement na de zevende etappe luidt: 1 Poulidor (Fr.) 36.38.01; 2 Thielin (Fr,) op 54 sec.; 3 Van Looy (Belg) op 3,40; 4 Manzaneque (Sp.) op 4.28; 5 Echeverria (Sp.) op 5.08; 6 Kunde (Did) op 5.18; 7 Junker- mann (Did) op 9.29; 8 Wolfshohl (Did) op 9.50; 9 Gabica (Sp) op 9.57; 10 Baha- montes (Sp.) op 11.52. Voor het eerst na 28 jaar heeft het En gelse voetbalelftal woensdagmiddag in het met 90.000 toeschouwers volgepakte Wembleystadion gewonnen van Hongarije. Met 1-0, een stand die reeds bij de rust be reikt was, zegevierden de Engelsen ver diend. Greaves maakte het doelpunt. De Magyaren wonnen de laatste vief wedstrijden, waarbij de Hongaren in 1953 met hun beroemde team waarin Puskas, Hidegkuti en Szibor meespeelden, als eer ste continentale ploeg de Engelsen op eigen bodem versloegen. In de tweede en derde etappe van de ronde van Neder-Oostenrijk hebben de twee Nederlanders hun fraaie uitgangspo sities gedeeltelijk verloren zien gaan. Schepers viel in de bergachtige etappe van dinsdag flink terug. Gerards, die rustig was begonnen, vond (110 km. na de start) aansluiting bij de kopgroep. Na twee da gen moest hij alleen de Oostenrijker In- thaler winnaar van de tweede etappe voor zich dulden in de algemene klas sering. In de derde etappe van woensdag een tijdrit bergopwaarts over 9.3 km. eindigde Gerards op de negende plaatss Hij behield echter zijn tweede plaats in de algemene rangschikking, ditmaal ach ter de Oostenrijker Furian, die als derde binnenkwam. In het sportpark „Adrichem" werd op bevrijdingsdag door de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" weer een open koers voor nieuwelingen gehouden en daar in toonde de Amsterdammer H. Riem zich ditmaal de snelste. Samen met de Haar lemmer Jan v. d. Peet, waarvan hij zich tien ronden voor het einde met een felle demarrage ontdeed, was Riem met suc ces uit het peloton ontsnapt. De streek- rijder Henk Welp, die de koninginnedag ronde had gewonnen, moest zich ditmaal tevreden stellen met het winnen van de •print om de derde plaats. De uitslag was: 1. H. Riem, Amsterdam; 2. J. v. d. Peet, Haarlem; 3. H. Welp, Heemskerk; 4. N. Zonneveld, Bergen; 5. S. Lust, Heiloo; 6. J. van Hooff, Bever wijk; 7. M. v. d. Vugt, Amsterdam; 8. D. Ossenbaar, Middelie; 9. L. de Vries, Heemskerk; 10. S. Helder, De Wouden; 11. C. Barkenhof. Er waren 34 deelnemers. Een wedstrijdje voor de jeugd op gewo ne fietsen werd gewonnen door J. Ligt- hart uit Beverwijk. BILJARTEN. Voor het toernooi om het wereldkampioenschap driebanden, dat van 12 tot en met 17 mei a.s. in> Hilversum zal worden gehouden, hebben o.a. ook Aldolfo Suarez (Peru) en Galo Legarda (Ecuador) Advertentie Heerlijk ,die arukre" fil^ant! «ss—-- leene^^1 VoorJ®err In de tweede ronde van het herenenkel spel, tijdens de internationale kampioen schappen van Italië, die in Rome worden gespeeld zegevierde de Haarlemmer Tom Tom Okker woensdag op fraaie wijze over de Australische junior John Cooper, met 6-2, 6-0, 6-3. De uitslagen van de koersen, die woensdag op Mereveld werden gehouden, lulden: Tienho venprijs (eerste afdeling): 1. Diana Sunshiny; 2. Dulacinti; 3. Di Stefano. Totalisator: win. 2,70, pl. 1,30, 1,30, gek. 3,40, cov. 3,—. Tienhovenprijs (tweede afdeling): 1. Dea Alkestis van E.; 2. Darling Adrie V.; 3. Dirk de V. Totalisator: win. 22,40, pl. 2,20, 1,30, 1,20, gek. f 3,30, cov. 3,—. Vreelandprijs: 1. Diana R.; 2. Blauwe Reiger S.; 3. Allstar Boy. Totalisator: win. 1,70, pl. 1,30, 1,30, 5,60, gek. 3,10, cov. f 3,30. trio 73,30. Stoutenb^rgprijs: 1. Brilliant Heny; 2. Avidia Axworthy; 3. Admiral Volann. Totalisator: win. 2,40, pl. 1,90, 3,40, gek. 13,50, cov. f 7,70. Ruwielprijs: 1. Amice Hollandia; 2. Brasilia; 3. Bentoprise. Totalisator: win. 6,—, pl. f 2,10, f 1,70, gek. 28,—, cov. f 3,30. Drukkerij Hoonte-prijs: 1. Azalea Hanover; 2. Lively Rodney; 3. Z. The Saint. Totalisator: win. f 2,80, pl. 1,60, 1,40, 1,40, gek. 5,90, cov. 5,30. Grote Bevrijdingsprijs: 1. Carlos Pluto; 2. Cap tain Double K.; 3. C. Alkestis van E. Totalisator: win. 1,80, pl. 1,40, 1,50, f 4,20, gek. f 5,30, cov. 3,80, trio 85,—. Vinkeveenprijs: 1. Anastasia Hanover; 2. Zam- pa van Papenhoef; 3. Athos The Saint. Totalisator: win. f 3,—, pi. 1,20, f 3,10, 1,60, gek. f 7,10, cov. f 14,10. Totalisator: win. 1,70, pl. 1,20, f 2,10, gek. f 4<7p, cov. 6,10. Totalisator-omzet f 252.305,—. De Haarlemse volleybalkampioen HVS heeft gisteren in de fraaie sporthal van het CIOS in Overveen, met een zwaar be vochten zege op het Assense SFC een vroegtijdige uitschakeling voor een plaats ln de eredivisie kunnen voorkomen. HVS, gesteund door een groot aantal aanhan gers, won de strijd in vier sets met de setstanden 15-12, 15-7, 14-16 en 15-11. In het begin van iedere set verkreeg HVS een duidelijke voorsprong, maar steeds weer reduceerden de gasten de belangrij ke achterstand tot een minimaal ver schil en volgden in de eindfasen een felle strijd om de winst. B(j HVS excel leerde Dick Drayer als aanvaller en ble ken de „spelverdelers'" Otto Bloemberg en Henk van Klaveren capabel voor al het voorkomende werk, zowel in het ach terveld als voor het net. HVS begon onrustig en de streng maar goed leidende arbiter P. de Bruin uit Am sterdam, had aanvankelijk veel technische fouten af te fluiten. In de eerste set on derscheidden Drayer, Bloemberg en Schultz zich als aanvallers. Via 7-3, 8-4, 8-7 en 11-7 bereikte men 13-11. Op deze stand ging de service ettelijke keren heen en weer zonder dat men er van beide zijden in slaagde punten te scoren. HVS sloeg vooral veel buiten de zijlijnen. Uiteindelijk won HVS de set via 13-12 en 14-12. De tweede set, was de set van Henk van Kla veren. Zijn scherpe opslagen en de wij ze waarop hij zijn service verdedigde, ver dienen alle lof. Door zijn toedoen won HVS deze set vrij gemakkelijk, namelijk met 15-7, na 7-0, 7-4, 8-5, 11-5 en 13-7. Ook in de derde set had de ploeg van voorzitter Scholier aanvankelijk de bes te papieren en leidde met 4-0, 6-0, 7-2 9- 4 en 10-5. Doch de invloed van SFC voor het net groeide en steeds moeizamer ver zamelde HVS zijn punten. Hans van Beers, die in deze wedstrijd voor het net volledig faalde, vroeg zelf om vervanging op 10-7. Maar ook deze mutatie kon SFC niet stui ten en via 10-9, 11-9, 11-10, 13-10 en 14-11 bekwamen de Assenaren een volkomen verdiend tegenpunt, 14-16. In de vierde set heeft HVS nogmaals alle registers moeten opentrekken om ten slotte via 5-1, 7-5, 9- 6, 11-6, 11-9, 12-10, en 12-11 met 15-11 te zegevieren. Zaterdag speelt HVS nog maals tegen SFC maar dan ki Assen. De Stichting van de Arbeid heeft de C.A.O. voor de bouwkundige technici van architectenbureaus goedgekeurd. De sala risschalen zijn met 8 percent verhoogd. Voorts zijn de huurbijslagen, de A.O.W.- compensatie en dergelijke in de salaris schalen verwerkt. Wie 40 jaar is en tien jaar in dienst is, krijgt voortaan twee extra vakantiedagen. De derde extra vakantie dag voor langdurig dienstverband is voor boven 45-jarigen. Bij deze door de katho lieke. algemene en christelijke bonden en de Nederlandse Bond van Technici met de bond van architecten afgesloten C.A.O. zijn 6600 werknemers betrokken. Het pers'oneel van de sleepboten van de sluizen in de Antwerpse haven, is van daag voor 24 uur .een staking begonnen. Het gaat nog steeds om de niet opgelos te kwestie van de loonsverhoging. De bei de vakbonden, de socialistische en de ka tholieke zijn het niet eens over de voor stellen die ter zake door de gemeente zijn gedaan. En zo langzamerhand is de loon strijd ontaard in een prestige kwestie tus sen de leiders van beide genoemde bon den. In het vooruitzicht van de staking heb ben de binnenkomende schepen opdracht gekregen om voor de rede van Vlissin- gen voor anker te gaan. Met een zucht van verlichting heeft men bij Daf in Eindhoven een nieuwe formule 3 motor ontvangen. Met een zucht van verlichting; hoewel de komst van deze motor voor de DAF-technici veel werk betekende. Maar één ding staat inmiddels vast: de blonde Neder lander Rob Slotemaker zal dank zij de tijdige levering van deze motor voor het eerst onder wedstrijdomstandigheden de varioma tic-race wagen kunnen testen. Dat gebeurt op zondag 9 mei op het Belgische circuit van Zolder. De oude en voor deze formule 3 race aange paste Alexis renwagen, zal zich dan in een sterk internationaal bezet veld be vinden, waartoe wellicht ook John Sur- tees behoort. Helemaal zeker is dit nog niet, maar ook zonder deze grootmees ter zal het voor Slotemaker moeite kos ten zich te handhaven. Dr. Huub van Doorae heeft hem ech ter niet met lege handen naar Zolder gestuurd. Weliswaar is zijn renwagen verouderd, maar de resultaten die inmiddels bij de testritten met de vario- maticaandrijving zijn geboekt, hebben uitgewezen dat het systeem de nadelen, die aan de constructie van de wagen kleven, voor een groot deel opheffen. Gisteren heeft Slotemaker onofficieel het baanrecord gebroken bij een trai- ningsrit. Slotemaker maakte een tijd van 1.45.2 voor de baan van 4.2 km. Zijn gem. snelheid was 143.315 km. per uur. Het record staat op naam van de Zwitser Silvio Moser met 1.45.6 en 142.636 km per uur, dat hij verleden jaar haalde in een Brabham. Het re cord van Slotemaker is onofficieel, aan gezien de officiële trainingsritten alleen vrijdag en zaterdag verreden zullen worden. Hoopgevend nieuws dus voor Daf, waar men echter met beide voeten op de grond blijft staan. Zodra Huub van Zalinge met zijn voorstel een racewa gen uit te rusten met een speciaal ont worpen variomatic bij vader Huub en zpon Martin van Doorne had aangeklopt beseften deze twee, dat er wel degelijk kansen scholen in zo'n aandrijving voor racewagens. Hoewel men ongeveer een jaar ongestoord heeft kunnen proef draaien met de door Van Zalinge opge scharrelde Alexis, hebben de betrokke nen bij dit experiment de laatste tijd onder een zekere druk gewerkt. De voor hen verrassende publikaties over de va- riomatic-racewagens hebben het pro gramma verhaast. Bovendien bestond er nu wel de verplichting zo snel mo gelijk voor de dag te komen met de variomatic-renwagen. Zolder is uitgekozen voor dit debuut en de belangstelling van de vakpers zal ongetwijfeld groot zijn. Voordat de in schrijving definitief was, moest er ech ter nog een probleempje worden opge lost. Stonden de internationale bepalin gen wel toe, dat een volautomatische wagen aan de formule 3 races deel nam? Piet Nortier, lid van de sportcommis- sie van de F.I.A., werd geraadpleegd en op een vergadering in Parijs, kwam men tot de conclusie, dat deze originele ontwikkeling een kans moest hebben. De rensport zou er alleen maar mee zijn gebaat. De situatie is dus nu zo, dat Rob Slotemaker zondagmiddag aan de start verschijnt met een verouderde renwa gen, die qua wegligging en wielophan ging beslist de mindere is van de con currerende modellen. Daar staat tegen over, dat er achter zijn rug een vario matic aandrijving is bevestigd die hem bij start en acceleratie voordelen ople vert. Nog afgezien van het feit, dat hij zijn handen aan het stuur kan houden, niet hoeft te schakelen en zich volledig kan concentreren op het rijden zelf. Be langrijke voordelen in zo'n race, waar bij er snelheden worden gemeten die ze ker niet ver onder de tweehonderd kilo meter per uur liggen. (Van onze correspondent DEN HAAG Met lede ogen ziet de H.T.M. steeds meer personenauto's in de Haagse straten. Het toegenomen verlies voor het openbaar vervoer vorig jaar ruim negen miljoen gulden wordt dan ook voor een deel toegeschreven aan de kennelijke voorliefde van de Hagenaar voor de eigen auto. Het stijgende autobe zit vorig jaar kwamen er 10.000 per sonenauto's bij ontneemt de H.T.M. niet alleen steeds meer klanten, het veroor zaakt ook steeds meer verkeerschaos. En daardoor worden ook de trams en bussen weer getroffen. „Lijnrecht in strijd met het algemeen aanvaarde inzicht" noemt de H.T.M. de ze ontwikkeling in het jaarverslag. „Juist Advertentie een grote keus in zomerpantalons sportshirts en weekenders Bij de Rijkspostspaarbank werd in april 1965 ingelegd f 94,8 min. en terugbetaald 102,4 min. hetgeen een negatief spaar- verschil opleverde van 7,6 min. (maart 1965 positief 11,6 min. en in april 1964 negatief f 2.8 min.). Het inleggerstegoed ultimo april bedroeg 3.940,5 min. (ultimo april 1964 f 3.625,7 min.). een toenemend gebruik van het openbaar vervoer is nodig om het verkeerspro bleem in de grote stads-agglomeratie op te lossen". De H.T.M. wil dan ook een ruimtelijke scheiding van het openbaar vervoer en het overige verkeer. Zolang dat wegens de hoge kosten niet kan worden doorgevoerd moeten er goedkopere maatre gelen komen: inrijverboden, linksafverbo- den, stopverboden en drastische beperking van langparkeren in de binnenstad. Ondanks de verminderde belangstelling voor tram en bus (het aantal passagiers liep in één jaar terug van ruim 106 mil joen tot nog geen 100 miljoen) zijn de ont vangsten maar weinig minder geworden. Zij liepen met 170.000 gulden terug tot ruim 22,6 miljoen. De tariefsverhoging in september heeft de ontvangsten namelijk voor een al te grote teruggang behoed. Het verlies ruim 3,3 miljoen méér dan het jaar ervoor wordt in de eerste plaats veroorzaakt door de stijgende las ten, personeelskosten vooral. De tariefsverhoging, zo blijkt nu eerst uit het jaarverslag, heeft niet het resul taat gehad dat ervan werd verwacht. Het aantal verkochte ritten is erdoor gedaald. Bovendien is 't gebruik van 't extra dure overstapje niet verminderd,; het tegendeel wilde de H.T.M. bereiken. De voorver koop van rittenkaarten werd wel een suc ces. De helft van de kaarten wordt bui ten de trams en bussen verkocht hetgeen werkbesparing voor de bestuurders ople vert. Het tekort aan autobuschauffeurs bleef bestaan. De H.T.M. heeft nu 164 pcc- wagens, 31 motorwagens voor bestuurder en conducteur, 25 aanhangwagens en 178 autobussen. De bussen zullen successieve lijk, ieder jaar 25 stuks, worden vervan gen door de standaardbus die in de grote steden gaat rijden. De loonsverhogingen aan het begin van dit jaar zijn de oorzaak van de verwach te toeneming van het verlies in 1965. Bo vendien moeten grote bedragen worden gestort in het vernieuwingsfonds voor d« baan en bovenleiding. De H.T.M. rekent voorts op verdere teruggang van het aan tal reizigers. De Amsterdamse politie heeft in een mo demagazijn aan de Kalverstraat drie in brekers op heterdaad betrapt bij een po ging een brandkast open te boren. Het wa ren een 34-jarige schilder, een 35-jarige transportarbeider en een 25-jarige schilder. De laatste werd nog gezocht voor een vo rige week in de ronde Lutherse kerk ge pleegde inbraak Het drietal had zich via een naast het modemagazijn gevestigde bioscoop, waar zij als bezoekers waren binnengegaan, toegang tot de zaak schaft ver-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19