Geruchten over verloving van prinses Beatrix zijn voorbarig Foto's van de prinses, hand in hand met jongeman, zijn de aanleiding modieuze HET WEER Beschikking aftrek van reiskosten Strijdmacht onder OAS-gezag naar Dominicaanse republiek Juan Bosch zal niet naar zijn land terugkeren Vliegramp bij Santa Cruz HAZENBERG U ST KONINGIN EN PRINS VERKLAREN: MIJ MAAR... cAccc/adetfacmiï België bevreesd voor te hoge aardgasprijs Butagasontploffing in Beverwijk Tragisch slot van verjaardag uw matras v.a. ƒ5. v.a. ƒ5.50 W.A.VERW0ERD en ZONEN '/2 KIP 2.25 Patisserie DEKKERS LUXE VOGELKOOIEN. SHOW 1111 MODEHUIS Veranderlijk Spannende uren op Soestdijk Hand in hand Engelsman? Het woord is aan I Dodenherdenking pagina 5 en Bevrijdingsfeesten pagina 9 en 17 In de krant van heden: Bestand Dertig doden Vaders en kinderen MOEDERDAGCAKE CHIPOLATA TAART VADERS en KINDEREN halen voor MOEDER natuurlijk zo'n FIJNE TAART bij Tel. 8166 KOLEN M. KOELEMIJ VELSERDUINWEG 19 „De Vogelaar" 50e JAARGANG NUMMER 153 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DONDERDAG 6 MEI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije DEN HAAG. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteravond laat het volgende officiële communiqué uitgegeven: „De geruchten over een spoedig te ver wachten aankondiging van de verloving van onze oudste dochter zijn voorbarig. Wij doen mede namens haar een dringend beroep op u allen haar de rust en de tijd te gunnen in een aangelegenheid als deze een weloverwogen beslissing te nemen". Dit communiqué was ondertekend door koningin Juliana en prins Bemhard. Wat niet uit het communiqué blijkt is, dat de koninklijke familie tot deze uit spraak is gedwongen door de omstandig heid dat de Amsterdamse fotograaf John de Rooy een serie foto's maakte in de tuin van kasteel Drakensteyn. Op die foto staat prinses Beatrix afgebeeld met een jonge man. Die foto's zouden hun weg door de gehele wereldpers hebben gevonden als er niet één noodzakelijk gegeven aan ontbrak de identiteit van de partner van de prin ses. John de Rooy heeft deze foto's ver kocht aan een Amsterdams ochtendblad en aan een weekblad. Sinds enkele da gen lagen de foto's ook op de redactie van het Engelse dagblad Daily Express, Advertentie T©STI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl 1 Barteljorlsstraat Haarlem Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020 - 22 35 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met later enige regen of motregen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets zachter overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. dat vandaag tot publicatie is overgegaan, voorts bij een grote Franse krant en bij een Duits krantenconcern. Het tijdstip van publicatie hing af van het resultaat van het speurwerk naar de identiteit van de jongeman. Journalisten in Nederland, Engeland, Frankrijk en Duitsland zijn sinds zater dag bezig om aan de hand van een foto- afdruk van de jongeman te zoeken naar diens naam. In Nederland gebeurde dit uiteraard ook langs officiële weg, via de Rijksvoorlichtingsdienst en de secretaria ten van de koningin en van prinses Bea trix. Gisteren bereikte deze voor de konink lijke familie onaangename situaties de cli max. Vlak voor het vertrek van koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet naar het RAI-con grescentrum in Amsterdam, waar zij de feestavond van de twintigste bevrijdings dag zouden bijwonen zijn er in paleis Soestdijk spannende uren doorgemaakt, die een schaduw op de feestvreugde van de dag moeten hebben geworpen. Inmiddels waren immers zo velen van het bestaan van de foto's op de hoogte, dat kon worden verwacht dat de diverse persorganen die het publicatierecht had den verkregen, tot plaatsing zouden over gaan. Op hoog niveau werd gisteravond druk overlegd met als resultaat dat er liet aan gedacht werd, te zwichten voor ,de chantage". Voorts werd uiting gege ven aan de vrees dat de publicatie van de foto's de vriendschap tussen de prin ses en de jongeman zou kunnen schaden Dit laatste argument zou het ochtendblad in Amsterdam hebben doen besluiten voor lopig van publicatie af te zien. Het week blad dat hoopte vóór vandaag de naam van de onbekende aan de weet te komen, is vanmorgen zonder de foto op de pers gegaan. Het verzoek van het koninklijk paar doet sterk denken aan het soortgelijk verzoek, dat destijds voorafging aan de verloving van prinses Irene. De geruchten over 'n op handen zijnde verloving van prinses Bea trix circuleren reeds enige maanden en spraken zelfs zo hardnekkig over een be kendmaking op 30 april, dat de Neder landse Televisiestichting in allerijl een spontaan feest" op de Dam in Amster dam voorbereidde. prinses is naar de Engelse hoofdstad ge gaan om peet te zijn bij de doop van de dochter van prinses Margaretha van Zwe den. Vanavond zal de prinses in Londen een toneelvoorstelling bijwonen. Na de nacht in de Nederlandse ambassade te hebben doorgebracht, zal zij morgen naar Nederland terugkeren. Het zal Prinses Beatrix wel niet ontgaan dat in Londen op alle krantenstalletjes bil jetten hangen, waarop met grote letters staat: „Wie is haar geheime huwelijkskan didaat?" De „Daily Express" met een op laag van vier miljoen exemplaren, heeft vandaag op zijn frontpagina een grote fo to van de prinses, wandelend in de tuin van haar paleisje met een knappe, goed gebouwde jongeman van een jaar of 30, gekleed in een eostuum van Engelse snit. Op de andere pagina's van het blad staan nog meer foto's, kennelijk gemaakt met een telelens. Zij tonen de prinses en haar geheimzinnige vriend met ineengestrengel de vingers wandelend in de paleistuin. Bei den glimlachen en lijken erg blij met el- kaars gezelschap te zijn. Maar wie zal de gelukkige zijn? De gis singen van de Londense pers vindt men op de frontpagina's Genoemd worden prins William van Glou cester, neef van koningin Elizabeth II, Nicholas Tollemache, zoon van de Britse miljonair - bierbrouwer lord Tollemache, en voorts „een rijke jonge protestantse Nederlander, een Canadees of een Brit", de laatste drie zonder namen er bij. Om zes minuten over half twaalf gis teravond werd het communiqué van konin gin en prins uitgegeven. Op dat ogenblik waren de geruchten, die aanvankelijk we zen op een adellijke figuur van Scandina vische bloede (de jongeman op de foto lijkt namelijk niet op reeds eerder als mo gelijke huwelijkskandiaat genoemde perso nen) veranderd in aanwijzingen dat er sprake zou zijn van een jonge man van Britse nationaliteit. Dit laatste scheen eni ge steun te krijgen in het bericht, dat prinses Beatrix vanmorgen per vliegtuig naar Londen zou vertrekken. Maar de In de Staatscourant van vandaag is een beschikking van de minister van Finan ciën gepubliceerd die onder meer een na dere uitwerking bevat van de reiskosten regeling van de op 1 januari 1965 in wer king getreden Wet op de Inkomstenbelas ting 1965. Deze regeling heeft uitsluitend betrek king op de kosten van reizen tussen wo ning en werk. Het gaat hier om een wat men noemt „forfaitaire" regeling. Dit wil zeggen dat zij de aftrek voor reiskosten bepaalt op een gemiddelde dat uitsluitend afhankelijk is van de afstand tussen wo ning en werk. Dit gemiddelde kan afwij ken (zowel naar boven, als naar beneden) van de werkelijk gemaakte reiskosten. De regeling zal dus ook gaan gelden voor die gevallen, waarin in het verleden op grond van bijzondere omstandigheden een hogere aftrek kon worden genoten, bijvoorbeeld een aftrek van werkelijk gemaakte auto kosten. De gewijzigde opzet is nodig ter wille van de eenvoud en de praktische uit voerbaarheid van de regeling. Morgen hopen wij op deze beschikking uitvoerig terug te komen. Victor Hugo: Een hel, waarin men eeuwig gemar teld wordt, betekent niets in verge lijking met een hel, waarin in eeuwig heid niets gebeurt. Weerrapporten 1, 2 Agendo van IJrrumd en Haarlem 2 Uit het binnenland ....2, 5, 17, 19 Beeldverhalen 2, 25 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 17 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 9, 26 Beurs 21 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Kunst 23 Radio en t.v23 Feuilleton 25 Sport 26, 27 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Prinses Beatrix WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De ministerraad van de Organisatie van Amerikaanse Staten heeft vandaag resloten tot stichting van een inter- Amerikaanse strijdmacht. Dit leger zal in de Dominicaanse Republiek een nor male toestand van „democratische on partijdigheid" moeten tenigbrengen. De O.A.S. zal het gezag uitoefenen over de strijdmacht. Tegen stemden Chili, Ecua dor, Peru, Mexico en Uruguay. Vene zuela onthield zich van stemming. De strijdmacht dient om de militairen van de Verenigde Staten in de Domini caanse Republiek te vervangen. Drie landen, Venezuela, Paraguay en Costa Rica hebben reeds bijdragen voor de strijdmacht aangeboden. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft meegedeeld dat 27.677 Ame rikaanse militairen betrokken zijn bij de actie in de Dominicaanse republiek. Tot nog toe zijn zeven Amerikaanse militairen bij de acties gedood en 53 gewond. In Santo Domingo is gisteren een be stand gesloten. Voor de opstandelingen is het ondertekend door kolonel Francisco Caamano. Verder is het getekend door de militaire junta en de vijf leden van de O.A.S.-missie. In de Dominicaanse hoofdstad wordt niet langer door de Amerikanen gepatrouil leerd, naar men aanneemt op aanraden van de O.A.S.-missie. Van diplomatieke zij de wordt vernomen, dat deze missie dins dagavond op het laatste ogenblik een grote aanval door de opstandelingen heeft kun nen voorkomen toen de Amerikanen bezig waren de veiligheidszone uit te breiden. Kolonel Caamano wilde het bestand slechts tekenen als de Verenigde Staten beloofden niet buiten hun zone te komen. De militairen en bewapende burgers on der bevel van kolonel Caamano zijn inge sloten in het centrum van de stad. Zij zijn omringd door Amerikaanse troepen. De militairen onder bevel van kolonel Pe dro Benoit, die aan de junta gehoorzamen, bevinden zich op de luchtmachtbasis San Isidro, op 25 kilometer afstand van de stad. Patrouilles van Benoit werken met de Amerikanen samen. Juan Bosch, voormalig president van de Dominicaanse republiek, heeft vandaag in een vraaggesprek met een verslaggever van het Amerikaanse blad „New York Times" gezegd dat hij nimmer naar zijn land zal terugkeren. „Ik ben niet de juis te man om de fouten te verbeteren die zijn ontstaan door de Amerikaanse inter ventie", zei Bosch. Bij de voortzetting van de behandeling van de Russische klacht tegen de V.S wegens interventie in de Dominicaanse Republiek heeft de Amerikaanse afge vaardigde, Adlai Stevenson, gisteren ver zocht dat de Raad zich op het ogenblik van elke actie onthoudt. „De bemiddelings missie van de Organisatie van de Ameri kaanse Staten moet de gelegenheid SANTA CRUZ (Reuter) Gisteravond is op het vliegveld van Santa Cruz een passagiers-vliegtuig van de Spaanse lucht vaartmaatschappij „Iberia" bij de lan ding verongelukt en in brand gevlogen, waardoor dertig mensen om het leven zijn gekomen. Van de achttien mensen, die de ramp hebben overleefd, zijn slechts twee personen ongedeerd. De meesten van de veertig passagiers en alle acht leden van de bemanning wa ren van Spaanse nationaliteit. Andere pas sagiers waren afkomstig uit Zürich, Düs- seldorf en Londen. Een passagier kwam uit Rotterdam. Het toestel, dat een vlucht van Madrid naar Santa Cruz maakte, slipte na de lan ding, raakte vervolgens met de neus de grond, waarna brand uitbrak en de ben zinetanks vermoedelijk ontploften. Van de bemanning overleefden alleen de steward en de stewardess de ramp. (Van onze correspondent) BRUSSEL België blijft bevreesd dat de prijs, die het straks voor het Neder landse aardgas zal moeten betalen te hoog zal zijn. Dat is gebleken tijdens een dis cussie van een aantal Belgische en Ne derlandse deskundigen welke was op touw gezet door het dagblad „De Standaard." De prijs van het Nederlandse aardgas aan de grens komt uit op 4.5 cent per m3. De Belgische industrie zal 5.5 cent per m3 moeten gaan betalen of wel 20 percent meer. De vertegenwoordiger van de Belgische gasmaatschappij Distrigaz, die met de NAM een voorlopig contract heeft gemaakt voor levering tegen eind 1966 vroeg zich af of de investeringen wel lonend zullen zijn. De maatschappij moet ongeveer 2 miljard francs investeren voor het vemieu wen van de leidingen. Daar komt nog bij 12 miljard francs voor het aanpassen van de gastoestellen. Distrigaz zal het aardgas aan de dis tributiemaatschappijen léveren tegen on geveer de helft van de huidige prijs maar de prijs waarvoor deze het weer aan de verbruikers zullen doen toekomen zal niet veel verschillen van de huidige gasprijs als gevolg van de hogere afschrijvingen die nodig zullen zijn op de installaties en op de vernieuwing van de toestellen. Advertentie verras moeder op een speciale (4 smaken) f 2-75 p. St. of een heerlijke Hazelnoottaart Moccataart Crèmetaart Slagroomtaart Vruchtentaart Boerenjongens taart Advertentie krijgen haar taak te vervullen," aldus Stevenson. Uruguay en Frankrijk spraken zich uit voor een spoedig vertrek van de Ameri kaanse militairen. In Argentinië, Peru en Chili zijn beto gingen gehouden tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in de Domini caanse Republiek In Buenos Aires werd stevig gevochten tussen demonstranten en bereden politie. Minstens dertien mensen werden hierbij gewond. In Washington zijn bijzonderheden be kend gemaakt over het aandeel van com munisten en leiders van pro-Castro-bewe- gingen in de Dominicaanse republiek. Vol gens deze gegevens bevinden zich onder de opstandelingen 58 bekende communis ten en leiders van Castristische groepe ringen. „Reeds enkele uren na het uitbre ken van de opstand kwamen aanhangers van de „14de juni-beweging", een pro-Cas- tro-organisatie, op straat om de bevolking op te wekken tot demonstraties ten gunste van de regering van oud-president Bosch", zo wordt gezegd. Terwijl de ouders afwezig waren moeten drie kinderen in een perceel aan de De Visserstraat in Beverwijk zich woensdag avond omstreeks twaalf uur hebben bezig gehouden met het in de keuken van hun I woonhuis geplaatste butagastoestel. Waar schijnlijk is daarbij een hoeveelheid gas ontsnapt. Het gas verzamelde zich onder de keukenvloer. Vermoedelijk heeft een der kinderen een I lucifer ontstoken. Er volgde een hevige ontploffing, die een grote ravage veroor zaakte. De buitenmuur werd geheel ontzet I en een aantal ruiten vloog aan splinters. De keuken van het aangrenzende perceel werd eveneens gedeeltelijk vernield, waar bij onder andere het gasfornuis door de vloer is gezakt. De onmiddellijk ter plaatse aangekomen brandweer behoefde geen vuur te blussen. Wel moesten twee der kinderen met brandwonden naar het Roo- de Kruisziekenhuis in Beverwijk worden overgebracht. Keuze uit slagroom vruchten, mokka, marsepain, chipolata. Speciaal aanbevolen Hazelnoot. Voorts Luxe chocolade harten, gevuld met fijne bonbons en luxe dozen bonbons. Telefoon 6479 KINDEREN Doe mee aan de kleurwedstrijd voor MOEDERDAG van de Nederl. Banket bakkerijen. Prachtige prijzen, zoals fietsen, el. treinen, fototoestellen, auto- peds, rolschaatsen, leren voetballen, voetbalschoenen enz. Boven 10 hazelnoottaarten voor de mooiste bij ons ingeleverde kleurteke- ningen. Formulieren bij ons verkrijgbaar. DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) in roomboter gebraden Kennemer Automatiek hoek Lange Nieuwstraat Tel. 840Ï BEZOEKT ONZE Speciaalzaak Wijk aan Zeeërweg 101 - IJmuiden Telefoon 8124 Voor de 57-jarige A. J. H. uit de Blok- steeg in Beverwijk, die dinsdag zijn ver jaardag vierde, is dit feestje treurig ge ëindigd. De man, die bijna blind was, is des avonds om elf uur in het trapportaal van zijn woning gestruikeld en met het hoofd op de stenen vloer gevallen. Hij werd met een schedelbasisfractuur opge nomen en is kort daarop overleden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1