Eef Dolman heer zware ronde van en meester in de Haarlemmermeer Rotterdammer van af begin in voorste linies te vinden Marian Thomas van DEM eerste bij hoogspringen in Zaandam Liverpool bracht zijn fans tot extase door zege op Inter (3-1) Nederlands ruime elftal boekte een op Leeds United V S I Mansell zal wel weggaan bij Telstar DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality Janssen vierde in Duinkerken Elinkwijk en Willem II strijden toch om titel München finalist voor Europacup II Engelse ploeg startte overdonderend maar oranjeteam herstelde zich goed Henk Groot in topvorm VADERS IN NOOD! DONDERDAG 6 MEI 1965 27 Zevende zege van dit jaar Al vroeg OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! SC Leipzig in finale intertotocompetitie Italianen kwaad over stemming maken Overweldigend BETROUWBAAR W. G. TWEEHUYSEN Ierse Vrijstaat dicht bij plaatsing voor Engeland (Van onze sportredacteur) In het feestende en vlaggende Vijf huizen gebeurde het. Er waren 130 zware kilometers gereden in de Ronde van de Haarlemmermeer. Een groepje van veertien man was de laatste van de drie ronden rond de frisgroene polder ingegaan. Bij die veertien man was Eef Dolman, de nationale kampioen van de amateurs. Hij was zoals de Belgen dat noemen de te kloppen man. De der tien gezworenen wisten het: Als Dolman in deze sneltrein over de windaantrek- kende dijken zou worden meegevoerd stond de tweede klassieker-zege van de Rotterdammer vast. Men wikte en woog. Twee „rode truien" gingen naast elkaar rijden. Kloosterman en Kettenis mon kelden. Ze ontwierpen een strijdplan. Kettenis zou de kop nemen, Klooster man zou „over hem heen" springen. Dol- waarover een renner kan beschikken: een sterke eindsprint. Dat bewees hij ook nu weer, in deze door de krachtige westen wind lastige ronde om de Haarlemmer meer. De ronde, zo perfect georganiseerd doe De Bataaf, kreeg een sterke winnaar. D ronde kende ook zijn pechfiguren. Daa was een Van Seggelen, die 's morgen vroeg om vijf uur uit het Brabantse Bu del vertrokken was en na 200 meter a nvt pech naast zijn fiest stond. Daar wa: de sterke Belg In 't Ven, in de ronde va België vierde en maandag nog winnaa van een koers van 150 km, die na twe kilometer hoofdschuddend en jammeren* een band hoorde leeglopen en direct kans loos was. Daar waren ook een Arie va; der Lans, Jan van der Horst en Hen1 Peters, die bij De Lie door een valparti uit het zadel geworpen werden. Peters za gen we later terug in een groep, die not fel voor aansluiting vocht, maar die nie kreeg. Peters' fiets vertoonde een slag ir man moest verrast worden. En zo ge beurde het. Zo lèèk het te gebeuren. Kloosterman schoot als een vuurrode vlam ineens weg uit de kopgroep. De attente Hoogland verbrandde zich niet aan het vuur. Hij was ook weg. Maar. Dolman, die begreep, dat men hem van de triomf af wilde houden, tastte in zijn krachtenreservoir. Als had hij „de choke" uitgetrokken stoof hij naar voren en dichtte het gat. Kettenis gaf alles of niets en kwam ook nog bij. De rest van het groepje leek stil te staan. In enkele mi nuten tijds was het kwartet onbereikbaar geworden voor de mokkende groep. Het klokkengelui en het vlaggewapper in de gehuchten en vlekken aan de polderdijk schenen bestemd voor de vier musketiers op de fiets. Even probeerden de twee renners in het rood Dolman nog te ver rassen. Kettenis demarreerde verwoed in Aalsmeer. Maar de Nederlandse kam pioen was ongenaakbaar. Gemakkelijk pareerde hij de aanval. En toen was de winnaar bekend: Dolman, negentien jaar, enkele weken terug winnaar in de Ronde van Noord-Holland, Nederlands nieuwe wielerhoop. Op het ogenblik staat er geen maat voor Dolman. De Rotterdammer is momenteel onbetwist de beste amateur. En.hij is een veelzijdig coureur, die kan „sprin gen", een gat dichten, kan achtervolgen. Bovendien heeft hij het beste slagwapen, Advertentie Moederdag nadert met rasse schreden. Bent u ook een van die vaders (of kinderen), die nog met het cadeau-probleem worstelen? Caeens kijken op de markt of bij de straathandelaar om leuke ideeën op te doen. Daar kunt u kiezen uit zoveel aardige en praktische zaken typisch geschikt voor de vrouw Hier vindt u vast ge makkelijk Iets naar uw zin. U kunt overal vrij rondneuzen en hier en daar Informeren voordat u uw definitieve keus maakt. Moeder zal dol-bllj zijn, als u met Iets onverwachts thuis komt om haar te verrassen! Op de markt kun je bovendien méér doen met je geld; daar ls alles extra-voordelig. Loop er straks even langs! Je komt er vanzelf ln een feestelijke cadeau stemming, want het ls er in-en-ln- gezelllgDe markt ls een waar toe vluchtoord voor cadeau-zoeken de vaders (en kinderen). De be diening is vlot en prettig en feiten zijn tenslotte feiten: Een omvangrijk peloton van 55 renners betwistte woensdag de overwinning in de eerste etappe van de vierdaagse van Duinkerken over 222 kilometer. Win naar werd de Belg Gustave Desmet. Onze landgenoot Jan Janssen eindigde op de vierde plaats. De uitslag was: 1. Gustave Desmet (Belg) 5.33.25, 2. Huysmans (Belg) 3. Decabooter (Belg), 4. Jan Janssen (Ned) 5. Saez (Spanje), 6. Haeseldonck (Belg) 7. Kerckhove (Belg) 8. Preciozo (It.) 9. Reybroek (Belg) 10. Aerenhouts (Belg). het wiel. Hij was dus „gekend". Zoals ook de krachtige Van Kemenade, Walra- vens en Minneboo. De slag viel eigenlijk al vrij vroeg. In de eerste ronde al van de omloop om de Meer vochten Kettenis, Dolman, Van Dorth, Heynig, Koopmans, Gisbers, Hoog land. Pellenaars, Rini Wagtmans, Van Rooy en Koel zich naar voren. Ze lieten de grote meute achter zich tobben op de smalle dijken. Maar in die tweede linie verzamelden zich sterke mannen als Brugel, Holst, Van Geel, Ted Blom en Le- liaart. Toen het tempo vóór even stokte vlogen de volgers naar voren en landden bij Schiphol in de kopgroep. Er waren weer wat pechvogels zoals Brugel en Holst, die lekke banden oplie pen. Brugel kon terugkomen, Holst niet. Vooraan was inmiddels weer een kop groep geformeerd, met weer Dolman en o.a. Blom, Hoogland, Van Rooy, Koop- mans en Heynig. Een tweede groep kwam zo dicht bij die kop, dat de volgwagens er tussen uit moesten om de strijd open te houden. Maar het gat van vijftig me ter kon niet overbrugd worden en de laat ste ronde scheen de jachtmeute was weggezakt een temposlag te worden met de kopgroep van veertien man als niet meer te breken eenheid. Totdat Ket tenis en Kloosterman de „aanslag" op Dolman beraamden. Men heeft het in de Er was geen twijfel mogelijk: Eef Dolman won de ronde van Haarlem mermeer vóór Kettemis (l.), Klooster man en Hoogland. De harde wind heeft op bevrijdingsdag afbreuk gedaan aan de prestaties, die wer den geleverd bij de nationale atletiekwed strijden van Zaanland in Zaandam. Op de 100 meter heren, die gold voor de Nederlandse selectiegroep zegevierde de Hilversummer Veldkamp in II seconden. Op de 110 meter horden moest hp echter Marius Bos uit Den Haag voor laten gaan. Marian Thomes van DEM won het hoog springen dames met 1.60 m. De uitslagen waren: 100 meter voor se lectiegroep: 1. G. Veldkamp (VIF Hilver sum) 11.0 sec., 2. M. Bos (V. en L. Den Haag) 11.1, 3. G .Van der Sluis (Hellas Utrecht) 11.6, 110 meter horden voor se lectiegroep: 1. M. Bos 15.2, 2. G. Veldkamp 15.5, 3. A. Bos (Minenva Rotterdam) 16.1, 800 meter heren: 1. Ch. Konings (Zaanland Zaandam) 1.54.3, 2. W. Huizinga (Nurmi Groningen) 1.55.5, 3. A. Blok (Suomi Vel- sen) 1.56.5, 400 meter dames: 1. G. Soest- beek (AVG 26 Groningen) 56.8, 2. H. Sla- manVan Doorn (Sagitta Amsterdam) 57.2, 3. I. Laman (Suomi Velsen) 58.1, 400 meter heren: 1. F. Vellinga (Blauw Wit Amsterdam) 50.0, speerwerpen heren: 1. P. Olofson (Hollandia, Hoorn) 65,60, kogel stoten dames: 1. L. Boling (Sagitta Amster dam) 14.27, 100 meter dames: 1. T. Crui- ming (Celebes Den Haag) 12.1, 2. L. Vonk (Ada Amsterdam) 12.1, 3. M. Klaasebos (Sagitta Amsterdam) 12.2, 100 meter heren: 1. L. de Winter (AAC Amsterdam) 10.7, 2. R. Heemskerk (PH Vught) 10.8, 3. R. Pop- ma (V. en L Den Haag) 10.8, Kogelstoten heren: 1. C. van Wees AAC Amsterdam) 15.95, 2. P. van de Kruk (AV '40 Delft) 15.45, discuswerpen dames: 1. L. Boling (Sagitta Amsterdam) 44.26, hoogspringen dames: 1. M. Thomas (DEM Beverwijk) 1.60, verspringen heren: 1. L. de Winter (AAC Amsterdam) 6.88, hoogspringen he ren: 1. H. Dewaide (Unitas Utrecht) 1.90, 3000 meter heren: 1. P. de Haas (Metro Rotterdam), 4 x 100 meter heren: 1. GVAV Groningen 3.22.0, 2. Zaanland Zaandam 3.28,5, 4 x 100 meter dames: 1. ADA Am sterdam 49.5, 2. Sagitta Amsterdam 50.1, discuswerpen heren: 1. E. Kamerbeek (PSV Eindhoven) 47.2. Zondag 16 mei a.s. wordt in het sta dion „De Vliert" in Den Bosch de wed strijd Willem II-Elinkwijk gespeeld met als inzet het kampioenschap van de eer ste divisie. Willem II, dat een beter doelgemiddel- de heeft, is in feite reeds kampioen, maar- beide verenigingen hebben in overleg met de KNVB besloten een beslissingswedstrijd te spelen. Door in de tweede wedstrijd voor de halve finales op eigen terrein voor 35.000 toeschouwers met 4-0 te winnen van het Westduitse Hertha BSC heeft de Oostduit- se club SC Leipzig zich woensdag ge plaatst voor de finale van de intertoto competitie. Daarin komt SC Leipzig uit tegen Polonia Bytom. aanhef kunnen lezen. Dolman liet zich niet overrompelen. Hij boekte zijn zevende ze ge van dit seizoen. Bijna was er nog een verrassende ontknoping gekomen, want het viertal zat elkaar dusdanig te beloe ren op de laatste kilometers, dat V. d. Klooster, Pellenaars en Leliaart bijna nog het voorste kwartet konden grijpen. De wielerclub „De Bataaf" legde beslag op de verenigingsprijs, de Luchthaven Schip- hol-trofee. De uitslag is: 1. Eef Dolman (Rotter dam) 4.37.52, 2. Piet Kettenis (Den Haag) z.t., 3. Nol Kloosterman (Leiden) z.t., 4. Joop Hoogland (Aalsmeer) z.t., 5. Rinus van der Klooster (Rotterdam) 4.38.30, 6. Pierre Pellenaars (Breda) z.t., 7. Guus Leliaart (Helvoirt) z.t., 8. Bouwe Minne- kus (Kruisland) 4.38.51, 9. Cees Brugel (Zevenbergen) z.t., 10. Jan van Geel (Roo sendaal) z.t., 11. Gerard Koel (Amster dam z.t., 13. Ted Blom (Haarlem) z.t., 14. Bas van der Bom ('s Gravendeel) 4.41.28, 15. Henry van Roo (Zeelst) z.t., 16. Jan Gisbers (Eindhoven), 17. Jan Boo- de (Nijverd.), 18. Henk Koopmans (Amster dam), 19. Fred Lachterop (Amsterdam), 20. Jan van Veen (Werkendam). HANS ROMBOUTS Het strijdvaardige team van Liverpool, zaterdag winnaar van de Engelse voet balbeker, heeft dinsdagavond op Anfield Road zijn supporters opnieuw tot grote geestdrift gebracht. Voor ruim 60.000 toe schouwers versloeg Liverpool in de eer ste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europacup voor lands kampioenen de ploeg van Internazionale Milaan overtuigend met 3-1. Bij de rust had Inter, dat vorig jaar in Wenen de eindstrijd van het toernooi won, een ach terstand van 2-1. Al voor de wedstrijd brachten de Liver- poolspelers de toeschouwers buiten zich zelf. De ontmoeting kreeg een „ouvertu re" waarvan het resultaat al bij voorbaat vaststond. In triomftocht voerden de spe lers de zaterdag veroverde F.A.-cup en de geblesseerde Byrne en Milne rond het veld. Vittorio Pozzo,van Inter, de kleine, grijze Italiaan, die zijn land in 1934 en 1938 naar de wereldtitel voerde, had op slag weinig vertrouwen meer in een goed resultaat. „Dit heb ik nergens ter wereld meegemaakt", was zijn verontwaardigde commentaar. „Hierdoor kweekt men stem ming tegen onze spelers". De Engelsen toonden geen spoor van vermoeidheid meer van de afmattende cupfinal. Liverpool speelde voortreffelijk voetbal en de verdediging van Inter raak te direct al enkele malen in paniek. Drie minuten was de wedstrijd oud toen de eerste treffer viel. Aanvalsleider Roy Hunt strafte een fout van de Italiaanse defen sie resoluut af (1-0). Weliswaar zag rechts buiten Mazzola even later kans gelijk te maken, doch Liverpool bleef het duel be heersen. Toch zou het nog tot de 34e mi nuut duren voordat de Engelsen opnieuw de leiding konden nemen. Na een vrije trap kreeg rechtsbuiten Callaghan de bal. De Italianen, die hard en verdedigend speelden, meenden dat de Engelsman bui tenspel stond. Callaghan maakte van de verwarring gebruik door beheerst te sco ren (2-1). Inter, dat steeds weer in grote moeilijk heden kwam, mocht dankbaar zijn dat de achterstand bij de rust tot een enkel doel punt beperkt was gebleven. Twee, drie keer kreeg de Liverpoolaanval goede sco ringskansen, die echter door slecht schie ten geen treffers opleverden. Na de hervatting herstelden de gasten zich tenminste enigszins. Ze konden ech ter niet voorkomen dat linksbuiten St. John, daartoe in staat gesteld door Hunt, een kwartier voor het einde de eindstand op 3-1 bracht. Inter zal de tweede wedstrijd tegen Li verpool, die woensdag 12 mei in Milaan wordt gespeeld, dus tenminste met twee doelpunten verschil moeten winnen om de Europa-cup binnen bereik te houden. Door een 2-0 zege over AC Turijn in de derde en beslissende wedstrijd in Zürich, heeft München '1860 zich woensdagavond geplaatst voor de finale van de Europese beker voor bekerwinnaars. Deze wordt 19 mei in het Londense Wembley gehouden en gaat tussen München 'I860 en West Ham United. Het gezicht van manager Don Revie stond op storm. Bijna verontwaardigd stond de Brit op van het reservebankje. Hoofdschuddend verdween hij in de tunnel die voert naar de kleedkamers van het twintig minuten maakte Henk Groot een van de mooiste doelpunten van deze ont moeting. Muller dreef de bal op, tikte de ze naar Groot in de overtuiging dat hij de bal zou terugkrijgen. Ook de verdediger Feijenoord-stadion. De ruime 5-2 nederlaag daartoe in staat gesteld door rechtsbinnen van Leeds verwachtte een combinatie tus- van Leeds United tegen het (officieuze) Ne- Johnson, in de tweede minuut het ope- sen Groot en Muller. De Feijenoorder sprintte echter tussen drie Engelsen door en gaf Sprake daarna geen kans (4-2) Nog vond de blonde Zaankanter het niet voldoende. Tien minuten voor tijd passeer de hij de Engelse doelman met een prach tige kopbal ten derde male (5-2). De En gelsen, die ondanks de omstandigheid dat zij met een zestal invallers moesten spe len, een dergelijke afstraffing beslist niet verwacht hadden, poogden door hard spel de score een gunstiger aanzien te geven. derlandse elftal was kennelijk het laatste geweest dat de Brit, die enkele weken geleden nog rekende op de double, ver wacht had. Toch mocht mr. Revie in zekere zin nog van geluk spreken. Dank zij twee blun ders in de Nederlandse defensie, die aan vankelijk grote moeite had met het „op komen" van de Engelse backs, kon Leeds binnen zeven minuten een iets geflatteer de 2-0 voorsprong nemen. De amper 15.000 toeschouwers die op de ze lustrum-bevrijdingsdag de tocht naar het Feijenoord-stadion maakten, hebben ongetwijfeld een zeer aantrekkelijke wed strijd gezien. Het zou echter onjuist zijn al te verstrekkende conclusies aan dit duel met de Engelse eerste divisieclub te ver binden. Zeker, de voorhoede van het oran je-team speelde sterk. Dat lag voor een deel aan eigen kracht, maar de omstan digheid dat Leeds in laag tempo speelde droeg stellig bij tot het succes van de Nederlandse aanval. De toeschouwers heb ben vooral kunnen genieten van de ver rassende acties van Henk Groot, die goed bleek voor drie gave treffers. Voor de rust was het voorts Sjaak Swart, die de aandacht van de Leeds-defensie vroeg. De enige speler die in deze „extra" wedstrijd van het oranje-team duidelijk teleurstelde was Theo Laseroms, wiens passes verre van gaaf waren. Zoals gezegd, Leeds United startte over weldigend. Willy Bell en Jimmy Greenhoff, de Britse backs, trokken bij iedere aan val mee naar voren en de Nederlanders hadden aanvankelijk geen verweer tegen deze speelwijze. Twee vroege doelpunten waren daarvan het gevolg. Bell scoorde, ningsdoelpunt. Vijf minuten later speelde Daan Schrijvers, die zich later volkomen rehabiliteerde, nonchalant terug. Rechts buiten Weston stelde zich in het bezit van de bal. Hij omspeelde Eddie Pieters Graaf land en doelpuntte beheerst (0-2). Een ruime nederlaag scheen in het ver schiet te liggen. Te meer omdat de Brit ten een hechte greep op het middenveld hadden, waar zij Laseroms en Haak vol komen overspeelden. De kansen zouden echter keren. De com binaties tussen Swart en Groot werden steeds gevaarlijker. Eerst stond de paal nog succes in de weg, maar na een half uur kreeg Henk Groot toch zijn eerste treffer. Met een slim tikje veranderde Frans Geurtsen de situatie voor het doel van Sprake geheel. Groot kreeg daarop een vrije schietkans, die hij dankbaar be nutte (1-2). Nederland bleef de strijd be heersen en de gelijkmaker van Haak, ge scoord op het moment waarop arbiter Schalks zijn horloge al raadpleegde voor het rustsignaal, was volkomen verdiend. Het spelbeeld veranderde ook na de her vatting niet. Bennie Muller, die de plaats van de geblesseerde Bergholtz had inge nomen, trof na zeven minuten de lat. Steeds weer kwam de Nederlandse aanval terug. Veelal zorgde Muller, die als links buiten achter zijn aanval opereerde, voor de opbouw van de attaques. De Ajacied gaf oranje even later de leiding en na Henk Groot scoort hier het vijfde doelpunt in de wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen Leeds United, die door onze landge noten met 5-2 werd gewonnen. V.l.n.r. Bell, Groot, Greenhoff en doelman Sprake van Leeds United. Advertentie RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overveen Zoekt a een goede Volvo-occasion Belt n ons even: Tel. 55602 Het is te verwachten, dat Jack Man sell, de trainer van Telstar, naar Enge land zal terugkeren. De Engelse tweede divisie-club Rotherham United, die al eer der in het seizoen pogingen in het werk had gesteld om Mansell aan te trekken, is in onderhandeling met Telstar. De Vel- ser club is bereid Mansell te laten gaan, als er een redelijke compensatie tegen over staat. Mansell had nl. een tweejarig contract. De voorwaarden voor de overgang heeft Telstar aan Rotherham United geschre- ven. Telstar verwacht een gunstig ant woord. Een woordvoerder van Rotherham heeft nl. verklaard dat er overeenstem ming is bereikt. Mansell zelf kon nog geen commentaar geven. Hij was alleen maar opgebeld door een journalist van de Shef field Telegraph, die hem meedeelde, dat Rotherham er zeker van is dat Mansell naar de club komt. De Ierse Vrijstaat is een stap dichter gekomen bij de eindronden van het we reldkampioenschap voetbal door woens dagavond in Dublin met 1-0 te zegevieren over Spanje. Ierland behoeft de return wedstrijd in Spanje nu nog slechts gelijk te spelen om zeker te zijn van een plaat» bij de laatste zestien van het wereldkam pioenschap 1966 in Engeland. Advertentie PUBLIKATIE VAN A K U ARNHEM

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 27