Nederland herdacht de doden ABASIN I. KAN Herdenking op de Erebegraafplaats werd indrukwekkende manifestatie metaalbewerkers, tandartsen, tuinders Koningin en prins in Den Haag Baarn en Amsterdam Monument voor de doden van Rotterdam DONDERDAG 6 MEI 1965 5 de spaarbank met volledige bankservice In Haarlem kalmeert zonder slaap te verwekken Moeder is GOUD waard Advertentie Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bfj de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4| miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. (Van onze verslaggevers) In de vroege avond van de vierde mei zijn weer de deelnemers aan de stille tocht ditmaal onder stromende regen langs de Zeeweg naar de Erebegraafplaats in de Overveense duinen getrokken om op de plek waar 374 slachtoffers uit het verzet hun laatste rustplaats vonden bloemen op de graven te leggen en er in stille gedachten en herinneringen te vertoeven bij hun dierbare doden, die voor de goede zaak, onze vrijheid, het leven lieten. De stille tocht werd ook nu weer voor afgegaan door een indrukwekkende plech tigheid in één der gebouwen van Publie ke Werken aan de Brouwerskolkweg in O verveen, waar dit jaar een zeer groot aantal nabestaanden uit het hele land en Bloemendaalse ingezetenen een plaats hadden gevonden, naar schatting 700 a 800 mensen, waaronder zeer veel jeugd. Na een inleidend woord van de voor zitster van de Commissie Nationale Her denking Bloemendaal, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, zei pastoor drs. M. J. Wenners, van de r.k. parochie de Allerheiligste Drie eenheid te Bloemendaal dat allen hier bij eenwaren om dieper na te denken over de achtergronden, waarden en waardevol le dingen waarvoor destijds zovele van onze dierbaren hun leven veil hadden. Op deze plaats gedrenkt met bloed en tranen, op de Erebegraafplaats, zullen wij stil staan bij de gruwelen en ontstolen levens, waarvan wij hier nog de stoffelijke resten vinden. Wij zijn hun veel dank verschul digd, deze doden omdat zij onze hoogste goederen: vrijheid en zelfstandigheid, het eigen zijn van onze natie voor ons bewaar den. Het Haarlems Opera Koor zong onder lei ding van mevrouw Bep Ogterop op treffen de wijze „Wilt heden nu treden", het „Ave Verum" van Mozart, Bede voor het Va derland van Valerius, en „Zalig de doden" van J. M. Timmermans. Ds. D. ter Steege. hervormd predikant uit Overveen, stelde dat wij levenden steeds onze dierbare gevallenen moeten blijven gedenken, ook al is het nu twintig jaar geleden dat wij werden bevrijd van onze onderdrukkers. Een onzer moderne schrijvers heeft gezegd, aldus de predi kant: „De oorlog is pas afgelopen als de laatste die hem meemaakte, gestorven is". Dat is een diepzinnig woord. Moeten wij aan hen die wij vanavond gedenken terug denken als helden of als slachtoffers? zo vroeg spreker zich af. Geen van beide, zo ging hij verder, want zij hebben zich te weer gesteld, omdat zij het niet konden verdragen dat man, vrouw of kind, u en ik wij en onze kinderen zó zouden moeten sterven als zij. Met gemeenschappelijk gebed van het Onze Vader en zang van het zesde cou plet van het Wilhelmus werd deze ontroe rende plechtigheid besloten. Vervolgens werd op de Brouwerskolk- weg de schier eindeloze stoet geformeerd voor de stille tocht door de Overveense duinen. Niet minder dan 4500 mensen be vonden zich een uur later op de dodenak ker onder het gebeier van de oude klok op de Erebegraafplaats. Om acht uur na het einde van het klokgelui en het geven van het hoomsignaal werd door allen twee minuten stilte in acht genomen ter nage dachtenis van de gevallen vrienden uit het verzet. Twee minuten stilte bij het monument aan de Haarlemse Dreef. Alleen het geluid van de regen. Daarna het oplezen van de namen van de hier gefusilleerden. „Wij zijn allen vervuld van dankbaarheid jegens de duizenden die hun verzetssrijder, jood of Nederlander zijn met de dood moesten betalen. Zonder deze herdenking is het op 5 mei niet mogelijk de bevrijding te vie ren", zo sprak dinsdag voor de stille tochet naar het monument aan de Dreef bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers in de Grote Kerk in Haarlem. Ongeveer vierhonderd aanwezigen luis terden naar het herdenkinswoord van de burgemeester. „Onze vrijheid is gekocht en betaald met het bloed van duizenden", citeerde mr. Cremers. „De standvastige houding van het Nederlandse volk en an dere Europese volken maakten de overwin ning van het recht mogelijk. Onze houding was tegen de bezetters negatief, vanuit ons positief Nederlander zijn, en uit trouw aan de koningin. Wij waren negatief tegen de tot deugd verheven zonde, het tot recht verheven onrecht en de tot waarheid ver heven leugen. Van die hechte verbonden heid van ons volk is na twintig jaar meer overgebleven dan sommige pessimisten wel eens denken", aldus de burgemeester „Onze doden zijn niet voor niets gestor ven. Willen wij hen dankbaar zijn, besef dan dat zij bouwen wilden aan een wereld met eendracht". Mr. Cremers wees op de naastenliefde en het leed dat ontstaat wan neer de mensheid het christelijk gebod „Bemint uw naaste gelijk uzelf" met de voeten treedt. „Wanneer wij zullen leven als broeders, dan hebben wij de taal van onze doden verstaan", zo besloot burge meester Cremers zijn herdenkingsrede. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zong vervolgens onder lei ding van dirigent Jan Laarveld drie liede ren. „Ecce quomodo moritur", Zie hoe een rechtvaardig mens sterft en niemand gaat het ter harte, van J. Handl, „Popule meus", Mijn volk, wat heb ik u misdaan, van T. L. de Vittoria en het Tsjechisch verzetslied van Bahuslav Marinus. „Daar boven langs de berm staan twee galgen, Janoschek, welke kies jij?" Vervolgens werd gezamenlijk het Wilhelmus gezongen. Na de bijzonder indrukwekkende bijeen komst in de Grote Kerk nam de fakkeldra ger zijn fakkel, ontstoken aan het eeuwige vuur bij de Waalbrug bij Nijmegen, weer op. Achter de fakkeldrager sloten zich de nabestaanden der gevallenen, de kransen- dragers en de verdere aanwezigen aan voor de stille tocht naar het monument aan de Dreef. Daar lagen reeds vele bloe men aan het voetstuk van het beeld van Mari Andriessen. Het vuur aan beide zij den van het monument werd ontstoken. Na de twee minuten stilte en de kransleg- ging ging de menigte zwijgend uiteen. Sobere, maar indrukwekkende plechtig heden werden in Haarlem ook gehouden bij de fusilladeplaatsen bij de Westergracht in West en de Jan Gijzenkade in Noord, als mede in Schalkwijk en Spaarndam en om liggende plaatsen, zoals Bennebroek, Vijf huizen, Hoofddorp en Zandvoort. In de stromende regen legden kin deren een bloemengroet ter nage dachtenis aan de gevallenen by het monument aan de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord. Vijfentwintig jaar na het bombardement van Rotterdam zal op de begraafplaats Crooswijk burgemeester W. Thomassen een monument onthullen voor de bur gers, die door de Duitse aanval de dood vonden. Van een honderdtal nabestaanden zijn de adressen bekend. Zij hebben van het gemeentebestuur een uitnodiging ont vangen om bij de onthulling tegenwoordig te zijn. Van de nabestaanden van bijna 600 andere slachtoffers konden geen adres sen worden opgespoord. Het Rotterdamse gemeentebestuur zou het echter op prijs stellen als ook zij aanwezig zouden zijn bij de onthulling van het gedenkteken op vrijdag 14 mei, des middags om kwart voor drie. De ex-onderduikers, die in Emmel- oord bijeenkwamen, hebben daar een kampmaaltijd genuttigd. In twee grote tenten stonden daarvoor 225 kilo capucijners, 150 kilo uitgebakken spek, 60 Itr. piccalillisaus en 160 kilo appels klaar. Nederland heeft op 4 mei zijn doden herdacht. Op de Waalsdorpervlakte en op de begraafplaats in Overveen kwa men duizenden bijeen. Overal werden de twee minuten stilte betracht. De trei nen stonden in die tijd stil. Bij een dienst in de Haagse Kloosterkerk zong Chana Milner joodse kinderliedjes uit de kampen. Op de Dam te Amsterdam, waar rond het nationaal monument de nationale en provinciale vlaggen halfstok hingen, her dachten koningin Juliana en prins Bern- hrd temidden van ruim drieduizend auto riteiten en nabestaanden de doden. Aan deze nationale herdenking gingen herden kingsdiensten vooraf in drie Amsterdamse kerken. Vele duizenden weren er getuigen van dat de in het zwart geklede koningin en de in het generaalsuniform van de land macht gestoken prins tegen het middag uur op de Dam arriveerden. Zij werden begroet door de minister-president, de commissaris der koningin in Noord-Hol land en de burgemeester van Amsterdam. Ook de ministers Smallenbroek, Samkal- den en De Jong waren aanwezig. Nadat Rob de Vries het „In memoriam" van Henk Scheepmaker had gedeclameerd legde het koninklijk paar, begeleid door koraalmuziek van de Johan Willem Fri- sokapel, een krans van witte bloemen aan de voet van het monument. Hierop volgde de kranslegging namens de ministerraad, de nabestaanden, het comité verenigde chef van staven en dertig organisaties en verenigingen. Na de taptoe, de minuut stilte en het spe len van het Wilhelmus ondersteunde de prins de behoedzaam lopende vorstin, toen zij over het looppad tussen de erehagen van toenmalige binnenlandse strijdkrach ten en het veteranenlegioen Nederland het défilé openden. Om één uur was de plech tigheid, die het drukke verkeer in de Am sterdamse binnenstad volkomen ontwricht te, afgelopen. In Den Haag herdachten dinsdagmorgen vijfduizend scholieren vijf jaar bezetting. De plechtigheid bestond uit muziek, zang, declamatie en een bezinningstoespraak door Pierre Janssen. Jongere leden van de „Haagse Comedie" declameerden, muziek en zang werden verzorgd door negen Haag se schoolkoren, en orkesten en door het joodse zangkoor „Collegium Musicum Ju- daicum" uit Amsterdam. In Rhenen werd een militaire herden kingsplechtigheid gehouden op het Greb- bekerkhof, op de Canadese oorlogsbegraaf plaats in Adegem (België) werden dege nen herdacht, die hun leven hebben gege ven voor de bevrijding van Zeeuws Vlaan deren. In Utrecht herdachten de Nederlandse Spoorwegen hun doden, waarbij het spoor wegmannenkoor uit Haarlem „Sanctus" van Schubert zong. Ridderzaal Een hoogtepunt was dinsdag de herden kingsbijeenkomst in de Ridderzaal, die ook door de koningin en de prins werd bij gewoond. Medewerking verleenden het nationale jeugdorkest, het christelijk Haags knapenkoor, „Die Haghe Sangers", de koninklijke militaire kapel, enige solis ten en de acteurs Jules Royaard en Jules Croiset. Dr. W. Drees hield een herden kingsrede. Hij vond de stilte op de herdenkingsdag een zwijgend getuigenis van heel ons volk, dat groter betekenis heeft dan enig woord kan hebben. Niettemin vond hij van belang een woord van bezinning te spreken, nu de helft van de Nederlandse bevolking zo jong is dat zij geen indruk van de gruwelen uit eigen bewuste ervaring heeft. Dr. Drees schetste de onmenselijkheden, die boven die van de oorlog uitgaan, door rassenwaan, door het „Befehl ist Befehl" en door het ontzeggen van recht op een eigen overtuiging. Aan het einde van zijn toespraak rele veerde dr. Drees, dat een democratisch Duitsland in een Europese samenwerking is opgenomen. De onderlinge verbonden heid wordt erkend, maar is nog moeilijk in praktijk te brengen, aldus de minister van Staat. In het perscentrum Nieuwspoort herdacht minister Vrolijk allen, die hun leven heb ben gegeven voor de persvrijheid, in Den Helder was de commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal Reeser, aanwe zig bij een herdenking van de gevallenen. Op de Canadese begraafplaats op de Holterberg herdachten drieduizend men sen de gevallen Canadezen, in aanwezig heid van generaal Foulkes, brigade-gene raal Gibson en de Canadese ambassadeur. Monument 's Avonds onthulde prins Bernhard in Rotterdam het centrale Rotterdamse ver- zetsmonument. In Uden werd een stille tocht gehouden naar het Britse oorlogs kerkhof, in Waalre naar het eregraf van de Brabantse soldaat. In Dronten onthulde commodore J. L. Bosch het monument voor de gesneuvelde vliegtuigbemanningen van de geallieerden. Mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch, prof. dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond en jhr. mr. J. C. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, spraken tijdens een herdenkingsbijeen komst in de Domkerk van Utrecht. In Baarn legden koningin en prins na afloop van de stille tocht door Baarn een krant bij het monument voor de gevallenen op het stationsplein. Zo werden er overal in Nederland her denkingen gehouden. In Vught en Deven ter, op Texel, waar de gevallen Georgiërs werden herdacht en in Amersfoort, maar ook in Suriname en de Antillen, en in het voormalige concentratiekamp Struthof in de Vogezen, waar veertig Nederlanders de honderden landgenoten herdachten, die hier zijn omgekomen. Advertentie BAYER 14013 Advertentie JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Telefoon 13004 - Haarlem

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5