Hélène Bezinning en vreugde karakteriseerden nationale bevrijdingsdag in de IJ mond A. R. de Boer öknfflS ZONDAG MOEDERDAG Voor MOEDER ring met briljanten horloge armband collier Een len Een Een In onze aparte grote-maten-corner vindt u een enorme keus in MODEHUIS JAPONNEN - DEUX-PlèCES - ROKKEN en BLOUSES grote maten (t/m 56) in jeugdige stijl Haardroogkappen Mixers Haarkrultangen 19.75 - 22.50 - 29.78 Broodroosters Koffiemolens Beauty-sets Theelichtjes strijkbouten en een grote sortering VERLICHTING JON DE R D A G 6 MEI 1965 B evrijdingsballen in Heemskerk Velsen-Noord Beverwijk Wijk aan Zee «■I iSfflwiBsiftiiiPiwsaah giiE /a: ':v s ïe' :Ms -M imggü Tiimiftfitfinüu. a Zeestraat 9 (bushalte) Beverwijk - Telef. 25683 altijd apart en exclusief groepje spelers gedemonstreerd wat door amateurs kan worden bereikt, indien zij zich met volledige overgave aan een moei lijke opdracht wijden. Zonder enige hape ring werd door hen de tekst gelanceerd en mede daardoor kon voortdurend een hoog voorstellingsniveau worden gehandhaafd. Even voortreffelijk werd het stuk door Diny Verhagen, Jacques Davidson, Bert Pijpers, Rinus Smit en anderen bezet en wij kregen meermalen de indruk dat zij dermate in hun rollen waren ingeleefd, dat zij dikwijls ver boven zichzelf konden uit stijgen. Nogmaals een sublieme amateur voorstelling, waar de bezoekers in het sfeervolle kerkje diep van onder de indruk zijn geweest. Advertentie kerkse gedeelte deed hieraan mee, het ge meentebestuur van Heemskerk had subsi die beschikbaar gesteld. In Meerestein heeft men de jeugd bezig gehouden met allerlei behendigheidsspelen en ook daar was veel belangstelling. Het feest werd be sloten met een vuurwerk, waarvoor dui zenden naar het terrein bij het Pius X College waren getrokken. De feestelijkheden te Heemskerk brach ten gisterochtend voor het raadhuis een regen van krentebollen. Twaalf militairen uit de legerplaats Rooswijk strooiden dui zend stuks van dit in feestzakjes verpakte baksel tussen de op het Raadhuisplein sa mengedromde menigte. Onder commando van kapitein Verweij symboliseerden de leden van de Nederlandse krijgsmacht, die in een jeep en een drietonner kwamen aangereden, hiermee het binnentrekken van de bevrijdingslegers en het uitdelen van voedsel aan de hongerende bevolking. De Velsense brandweer demonstreer de op het Marktplein in IJmuiden haar durf en paraatheid. Hier wordt een fikse oliebrand doeltreffend be streden. In een sproeiende en spetterende vonkenregen tekenden zich in het donkere iportpark Schoonenberg in Veisen de vurige letters 20 jaar bevrijding af. Sissend zochten de laatste vuurpijlen zich een weg door de duisternis, begeleid door de langgerekte ah's en oh's van de duizendkoppige menigte. Het vuurwerkspektakel bleef nog even nagloeien. Plotseling had ieder haast om thuis te komen. De slot manifestatie van de nationale bevrijdingsdag in Velsen was met de laatste donderbus in rook opgegaan. Het jubileum van Nederlands bevrijding uit de Duitse kluisters was geschiedenis geworden na een dag waarop in alle delen van de gemeente Velsen op ernstige èn meer luchtige wijze deze twintigste verjaardag van onze herwonnen vrijheid is gevierd. uit de drie hoogste klassen van de plaat selijke scholen een grote belangstelling van het publiek, dat de welluidende kin derstemmen met aandacht beluisterde. De kinderzang stond onder leiding van de heer J. J. Huizinga, waarbij twee trom petters van de IJmuider Harmonie de be geleiding verzorgden. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, de wet houders en enige andere autoriteiten wa ren ook bij deze aubade aanwezig.. Al geruime tijd voor elf uur, het tijd stip waarop de demonstratie van de Vel sense beroeps- en vrijwillige brandweer zou aanvangen, had zich op het IJmui- dense Marktplein een grote menigte ver zameld. De toeschouwers kregen een aan tal spectaculaire bravourstukjes voorge schoteld die men niet alle dag te zien krijgt. Brandweerlieden die zich van een ijzingwekkende hoogte uit de top van de grootste ladders, waarover de Velsense brandweer beschikt, aan een dunne kabel laten zakken en mannen die, zij het in vuurvaste pakken, zich op enkele meters afstand van een roetzwarte smook produ cerende verzengende oliebrand wagen. Het waren demonstraties die de talrijke kijkers wel er van moeten overtuigen dat de Velsense vuurbestrijders volkomen voor hun taak berekend zijn. Als toegift werd een nummertje waterkanonschieten gegeven dat voornamelijk bij de jeugd in de smaak viel. De enorme watermassa's die tientallen meters hoog werden opge speten kwam menigeen op een nat pak te staan. Op de speelweide was het de Velser Jeugd Centrale wel toevertrouwd de feest- gangertjes aangenaam bezig te houden. Er was een omvangrijke jeugdkermis op gezet waar allerlei leuke spelen en wed strijden werden gehouden. Het liep er storm want de prijzen waren lang niet mis. Een sprookjesachtig vuurwerk vorm de in het sportpark Schoonenberg het slot van de nationale bevrijdingsdag in Velsen. nenberg was de kleurrijke taptoe waaraan verscheidene trommel- en muziekkorpsen uit de gemeente Vel sen deelnamen. 1 MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4261 Verkenners zorgden op de speelweide aan de Heerenduinen in IJmuiden voor spectaculaire stuntjes. De Velsense bijdrage tot de nationale bevrijdingsdag was begonnen met het beieren van de klokken van alle kerkge bouwen in de gemeente. In verscheidene kerken werden speciale bezinningsdien- Bten gehouden. Op het Marktplein in IJmuiden kreeg de traditionele aubade door de leerlingen Advertentie en nog veel meer geschenken bij C ry-arn LANGE NIEUWSTR. 413 - TEL. 6321 Enige duizenden toeschouwers bezetten de tribunes rondom het hoofdveld van het sportpark Schoonenberg bij de slotmani festatie van de nationale bevrijdingsdag. De aangekondigde demonstratie van ma nege Kennemergaarde bleek van het pro gramma te zijn afgevoerd omdat, zoals de omroeper verklaarde, „bij nader in zien de grasmat te zeer te lijden zou heb ben van de paardenhoeven." Inplaats van paarden kwamen lichtvoetige leden van de christelijke gymnastiekvereniging IJmuiden de aandacht vragen voor hun vrije oefeningen en andere vaardigheden op de lange mat, bij het knotszwaaien en het tafelspringen. De Taptoe Velsen 1965 bracht veel han den op elkaar. Medewerking aan dit feest voor oog en oor verleenden De IJmuider Harmonie, het Fanfarekorps Wilhelmina uit Santpoort, de r.k. Harmonie Soli Deo Gloria, het Tamboerkorps Schulpen en de Meerweiden, het Tamboerkorps Voor waarts en het Tamboer- en Pijperkorps van de chr. gymnastiekvereniging IJmui den. Zonder de andere korpsen te kort te doen mag worden vastgesteld dat De IJmuider Harmonie de show heeft gesto len. In hun kleurrijke uniforms, door hun uitstekend musiceren en homogeen mar cheren bewezen deze muzikanten eens te meer dat hun faam in binnen- en buiten land hun zo maar niet is komen „aan waaien". Een pittige indruk maakte het jeugdige tamboerkorps Schulpen en Meer weiden, al valt er nog wel wat aan de techniek te schaven. De tamboers en trompetters van de IJmuider Harmonie kregen menig open doekje voor hun op treden dat vaak een verkwikkende afwis seling ten toon spreidde. In de finale kwamen alle muziekkorpsen nog eens het veld op voor de slotapotheose, het spelen van het Wilhelmus. De tam boerkorpsen vormden daarbij op het mid denveld het getal 20. De leiding van de Taptoe was in handen van de heer J. Groot. Na dit muzikale festijn kregen de trom melvliezen van de opgetogen toeschou wers het bij het groots opgezette vuur werk wel zwaar te verduren. Maar mooi was het... De viering van bevrijdingsdag in Vel sen-Noord kenmerkte zich door het onge kend groot getal vlaggen dat van huizen en gebouwen in de harde westelijke wind fier uitwapperde. 's Morgens was op het Stratingsplantsoen tijdens een korte bezinningsbijeenkomst een honderdtal mensen. Pastoor Z. van der Klein van de St. Jozefparochie leidde deze bijeenkomst. Voor de demonstratie van de bedrijfs- brandweren van Van Gelder Zonen's pa pierfabriek en van Hoogovens, onder lei ding van de heer P. Krabbendam, was op het terrein aan de Heirweg later in de morgen een bijzonder grote belangstelling, vooral van de zijde van de jeugd. Op het sportpark Rooswijk, waarheen de jeugd door de drumband Schulpen- Meerweiden was geleid, heeft de jeugd van Velsen-Noord zich in groten getale kostelijk vermaakt met de aloude kinder spelen als zaklopen en andere. Aan de Heirweg werden bromfietshin- derniswedstrijden gehouden, maar deze hadden veel minder belangstelling. In de avonduren trokken vele inwoners van Noord naar het sportpark Schoonen berg voor het bijwonen van de taptoe en het fraaie vuurwerk. Al met al beleefde Velsen-Noord een ge slaagde viering van de bevrijdingsdag. In Beverwijk verliep alles volgens pro gramma. Reeds vroeg in de morgen ston den 100 autobussen van de NACO op het stationsplein, die defileerden voor burge meester Bruinsma. Hierop volgde een een Jeugdappel op het Westerhoutplein door de Jeugdsectie van de B.S.C.R., met daarop volgende de reveille, door de Har moniekapel en Jeugdverenigingen. Op het terrein aan de Aagtendijk was een jeugd- voetbaltoemooi en tezelfder tijd waren ve len bijeen in de Grote Kerk voor een her denkingsdienst, door de Oecumenische Raad van Kerken. Leerlingen van lagere scholen konden filmvoorstellingen volgen in het Luxor Theater en jeugdige wielren ners streden in het sportpark Adrichem om de eer. Een hoogtepunt op deze dag was het optreden van De Venneper Rui ters en de jeugdgrfoep op pony's, waar voor heel veel belangstelling was. Het autoverkeer kon maar moeilijk op gang blijven, ter plaatse. Ook voor de invaliden was gezorgd. In Lommerlust was de zaal geheel gevuld met deze mensen, die met behulp van de Rode Kruis Transportcolonne een goede verzorging kregen. Overal in de stad was muziek en waren er spelen voor de jeugd. In Oosterwijk vormden ongeveer 1000 kinderen een gecostumeerde optocht, die bijzonder geslaagd was. Ook het Heems- Een van de hoogtepunten van de slot manifestatie in het sportpark Schoo- Burgemeester Nielen had tevoren in een toespraak vanaf het bordes van het raad huis herinnerd aan het twintig jaar gele den zo vreugdevol beleven van de bevrij ding, waarmee een einde kwam aan een periode van zoveel leed en smart en van zovele offers. Naast hun herkregen vrij heid hadden de mensen hier vrijwel niets meer: alles was geruïneerd, duizenden en duizenden waren gestorven van de honger en ontbering. Desondanks was er een golf van vreugde. De vrijheid is dus blijkbaar een bijzonder hoog goed, zo constateerde de burgemeester. Het hoogste goed voor elk volk, voor elk land en ook voor elke gemeente. Vrij zijn betekent, dat wij zelf met elkaar kunnen bepalen wat goed is voor het volk, waartoe wij onze krachten zullen inspannen en wat wij met elkaar in vreugde zullen delen. Burgemeester Nielen, die ook stilstond bij het feit dat voor vele volkeren in de wereld het be grip vrijheid helaas nog geen realiteit is geworden, wees in het slot van zijn toe spraak op de tastbare resultaten, die door het werk van de gemeenschapsraad reeds zijn bereikt door en voor de Heemskerkse burgerij. Kapitein Verweij zelf ingezetene van Heemskerk verraste burgemeester Nie len deze ochtend met de twee langspeel platen Nederland 1940-'45 en met een boe ket bloemen. Aansluitend vond een ontvangst plaats in de raadzaal van het raadhuis. Daar voor waren ook uitgenodigd de spelers van het eerste elftal van de voetbalvereniging ADO'20. Weliswaar ook straks weer uit komend in de derde klasse, maar door de burgemeester niettemin terecht ge roemd om de uitstekende prestaties in het voorbije seizoen. Onder auspiciën van de gemeenschapsraad Heemskerk was voor de met klokgelui en muziek ingezette vie ring van de bevrijdingsdag een attractief programma samengesteld. Er waren vier vertoningen van de film Heemskerk 900 (de laatste keer speciaal voor de bejaar den) en wielerwedstrijden. De jeugdige bewoners kwamen deze vijfde mei ruim schoots aan hun trekken met samenzang, poppenkastvoorstellingen, rolsqhaatswed- strijden, een wandeltocht een fietsenrally en straattekenen. Oosterwijk presenteerde 's ochtends een bevrijdingsoptocht. Tot besluit van de feestelijke dag is in de stemmig versierde dr. Prinsenhal een groots opgezet en druk bezocht bevrij dingsbal gehouden. Een der meerst aangrijpende onderde len van deze bevrijdingsfeesten in de IJmond zijn ongetwijfeld de opvoeringen van „Korczak en de kinderen" in de her vormde kerk in Wijk aan Zee geweest. Deze één-acter over de jodenvervolging tijdens de Duitse bezetting in Warschau werd door Erwin Sylvanus aan de authen tieke documenten ontleend, die destijds door dr. Emanuel Ringelblum en zijn as sistenten in metalen kisten in de kelders van Warschau werden verborgen. Het is de verbijsterend-navrante historie van de joodse arts Korckzak, die tijdens de gru welen van Warschau de leiding had over een weeshuis, waar zesendertig joodse kinderen in waren ondergebracht. Op hoog „Befehl" moesten deze we zen naar een vernietigingskamp worden doorgezonden en de Duitse officier, met de uitvoering van deze duivelse opdracht belast, belooft/ Korczak leven en vrijheid indien hij de kinderen wil suggereren dat zij aar een soort vakantiekolonie zullen worden overgebracht. Voor de gemoeds rust van de wezen gaat Korczak, de man die nog nooit heeft gelogen gedeeltelijk op dit voorstel in, maar hij weigert echter de Duitse „gunst" te accepteren, teneinde de kinderen zingend tot in de gaskamers te kunnen vergezellen. Sylvanus heeft van dit verschrikkelijk ge beuren een hoogst aangrijpend toneelspel gemaakt, mede door de ongebruikelijke vorm waar de handeling in werd gegoten. Hij maakte namelijk gebruik van twee vertellers, die in korte flash-backs de ach tergronden van deze afschuwelijke histo rie onthullen, waarbij de overige spelers volgens de methode van Pirandello bij de handeling worden ingevoegd. Onder regie van pater J. den Ouden werd door het Gestrekt over vijf gebogen ruggen. Een onderdeel van de demonstratie door de Christelijke gymnastiekver eniging IJmuiden bij de slotmanifes tatie in het sportpark Schoonenberg. In IJmuiden begon de viering van 20 Belangstellende toehoorder was o.m. jaar bevrijding met een aubade door het Velsense gemeentebestuur (l.). schoolkinderen op het Marktplein. Advertentie f if - "Linü,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9