Dreigende mijnexplosie Amerikaanse interesse voor Raad van Europa voor mammie Spannende uren in IJmuiden Doden in het verkeer Drie maanden voor dodelijk schot van hoofdagent Kamerlid C. Egas staatssecretaris? Volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's Erhard: „8 mei geen treurdag" Moeder vermoordde de kleine Muller VRIJDAG 7 MEI 1965 15 sm üA Utrechtse wethouders 33.000,- per jaar ook zo goed voor de huid verpakkingen van: 0.90 - 2.95 - 5.90 - 12.- en 30.- Petje vast want badedas verfrist badedas verkwikt (en wie komt dat méér toe dan moeder!) Bevriezen Openhartige verklaringen in Straatsburg van senator Fulbright en afgevaardigde Hays VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. Ziekenfondsraad stemt ermee in 1 V.-- -iirted ,-■* - -'3 De Rembrandthet eerste van de vier door de Schelde in opdracht van de V.O. Sudo-Import te Moskou ge touwde viskoelschepen, zal dezer dagen proefvaren. De schepen wor den de modernste varende visv er- werkende koelfabrieken ter wereld. De „Rembrandt" meet 2600 ton. De lengte is 104,20 meter, de breedte 16,60 meter, diepgang 5,5 meter. Aan boord van deze in serie gebouwde schepen wordt door trawlers aange voerde vis verwerkt. Elk schip heeft twee vriestunnels. Een vriestunnel heeft een capaciteit van 25.000 kilo vis per dag, De burgemeester van Utrecht heeft de gemeenteraad voorgesteld een verhoging van de wethouderssalarissen tot 33.000,- goed te keuren. Sinds 1 januari 1964 ver dienen de Utrechtse wethouders f 28.650,-. Het bedrag van 33.000 stemt overeen met hetgeen Gedeputeerde Staten van Utrecht thans als maximum stellen. badedas Advertentie (Vervolg van pagina 1) De VD 180 haalde dinsdagochtend tijdens het vissen bij Katwijk de mijn boven wa ter. Het met algen en schelpdieren over dekte projectiel kreeg een plaats op het voordek. Bij binnenkomst in de IJmuiden- se vissershaven donderdagmorgen werd de politie van de vondst in kennis gesteld. De daarna gewaarschuwde mijnendienst stel de al gauw de ware aard van het gevon den voorwerp vast. De Volendammer kot ter werd nabij de kop van de Haringhaven, op veilige afstand van de andere schepen, afgemeerd en mannen van de mijnendienst van de koninklijke marine togen aan de slag om de mijn te demonteren. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat dit on schadelijk maken van het oorlogstuig een, zij het nog altijd niet ongevaarlijke, rou tinehandeling zou worden. Plotseling klonk echter uit het binnenste van de mijnbom het sinistere tikken van een uurwerk ten teken dat het ontstekingsmechanisme nog volkomen „klokgaaf" was. Dat betekende ook dat de mijn elk ogenblik kon ontplof fen. Een van de mannen van de mijnendienst, diê met dit uiterst riskante demonterings- werk waren belast, vertelde: „We weten precies hoe zo'n mijn er van binnen uit ziet en hoe de ontsteking werkt. Van ieder type mijn hebben we modellen. Deze magnetische GD-mijn zou normaal geen moeilijkheden hebben opgeleverd. Toen we er aan bezig waren hoorden we drie of vier tikken. Elke tik is een seconde. Meestal is zo'n mijn scherp gesteld op tweeëntwintig seconden. Daarna mag je je petje wel vast houden... Na die drie of vier seconden hou je dus nog maar weinig tijd over om de bombuis buiten wecking te stellen. Toen we verder gingen hoorden we weer een stuk of acht tikken. Daarna was het weer stil van binnen. Je begint opnieuw. Nog maar 'ns proberen. Toen we weer vijf tik ken hoorden —er waren dus toen zestien of zeventien seconden van de tweeëntwin tig voorbij. Binnen vijf seconden kon het spul in de lucht vliegen. We zijn er toen maar mee opgehouden om het op die ma nier te proberen." Dat was donderdagmid dag twee uur. Met het oog op het acute gevaar van een explosie werd de omge ving van de Volendamse kotter met haar vreemdsoortige deklast binnen een straal van vijfhonderd meter door de politie af gezet. Dat de situatie bijzonder ernstig was bleek uit de aanwezigheid van de comman dant van de mijnendienst, kolonel Bosch In het ziekenhuis Ziekenzorg te Ensche de is overleden de vierjarige Arno Kre- mer. De kleuter wandelde dinsdag met een zevenjarig meisje op het trottoir, toen een auto, die werd aangereden door een andere wagen, het trottoir opschoot en de kinderen omver reed. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en het meisje brak beide benen op een aantal plaatsen. Op de rijksweg-zuid te Geleen is don derdagmorgen de 36-jarige F. J. Bazalo, afkomstig uit Spanje, toen hij per brom fiets de weg overstak aangereden door een bestelauto. De man is kort na aan komst in het ziekenhuis te Geleen aan zijn verwondingen bezweken. Voor de rechtbank te Den Bosch is gis teren tegen een 51-jarige hoofdagent van politie uit Boxtel drie maanden geëist. Uit zijn dienstpistool is in de nacht van 14 op 15 december het noodlottige schot afgegaan dat aan de landbouwer Am. Olieslagers te Esch het leven heeft gekost. Deze hielp toen zijn buurman Koen Voorboom, die vergunning had om met gebruik van de tractor op schadelijk wild te jagen. De officier van Justitie mr. Bruigom zei dat de verdachte door in de richting van de tractor te schieten schuldig was aan de dood van de bestuurder. en van de commandant van het duikbedrij van de mijnendienst van de marine, luite nant ter zee eerste klasse. Wilkens. Ooi commissaris Sepp' van de Velsense politic kwam zich voortdurend van de gang var zaken op de hoogte stellen. Omstreeks half negen donderdagavond begon de mijnendienst in het licht vai schijnwerpers aan het bevriezen van d' bombuis door middel van koolzuursneeuw Daarna is een sterke electromagneet op de mijn gezet waardoor de raderen van he! uurwerk dat de fatale tweeëntwintig se conden aftelt omhoog worden getrokken er buiten werking worden gesteld. Met dezr met uiterste voorzichtigheid uitgevoerdr karwei is bijna zes uur gemoeid geweest De geringste onoplettendheid zou een ramr hebben veroorzaakt. Om twee uur van nacht konden de marine- en politiemannen een zucht van opluchting slaken. De ge vaarlijke rustverstoorder in de IJmuidense vissershaven was op non actief gesteld Ook voor schipper Zwarthoed en zijn be manning was het avontuur ten einde. Van ochtend vroeg konden zij eindelijk hun ge vangen vis aan de afslag kwijt. Schipper Siem Zwarthoed van de VD. 180 (midden): „Wij wisten niet eens dat het een mijn was. Dat hoor den we pas toen we IJmuiden bin nenliepen". Links Zwarthoed sr. en rechts een ander bemanningslid van de Volendamse kotter. STRAATSBURG (ANP) Amerikaanse en Britse verklaringen hebben dinsdag en woensdag in Straatsburg de algemene po litieke beraadslagingen beheerst van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, waarin parlementaire afge vaardigden van achttien Europese landen zitting hebben. Voor het eerst in veertien jaar werd dit debat bijgewoond door een groep van ze ven Amerikaanse congresleden. Senator Fulbright, voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken, en zijn collega uit het Huis van Afgevaardigden Wayne L. Hays, die als woordvoerders op traden, drukten hun stempel op het debat met openhartig» verklaringen, waarin de Europeanen onder meer werden opgewekt de juiste verhoudingen in de Atlantische wereld niet uit het oog te verliezen. Amerika is niet 'n door God gezonden af gezant om zijn werk in deze wereld te ver richten, zo zei Fulbright onder meer. De Verenigde Staten zijn niet zo almachtig en Europa is niet zo onmachtig als men het soms laat uitkomen. Fulbright veroordeel de zowel trotse gaullistische verklaringen dat Europa een volledig onafhankelijke eenheid is, zonder enige band met de gro te democratieën overzee, als de tegenover gestelde opvatting dat alleen de Verenigde Staten zinvolle initiatieven voor de opbouw van de Atlantische gemeenschap kunnen nemen. Hays waarschuwde de Fransen onver bloemd dat zij hun nieuw herwonnen eco nomische kracht niet moeten misbruiken voor aanvallen op de Amerikaanse beta lingsbalans. Hij deelde mee dat hij te Washington een wetsontwerp heeft inge diend, om tegenmaatregelen te treffen als Frankrijk bij voorbeeld zijn eis zou door zetten om de Verenigde Staten hun schul den op korte termijn in goud in plaats van in ddllars te laten betalen. Fullbright verwierp de opvatting van pre sident De Gaulle dat de Duitse kwestie een zuiver Europese aangelegenheid is| die alleen de Europeanen aangaat. Het denk beeld dat dit probleem zonder Amerikaan se deelneming kon worden opgelost, noem de hij zo ireëel als maar kan. En als men het zou proberen zou het wel eens op een Russisch dictaat kunnen uitlopen, zo waarschuwde hij. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid de heer C. Egas uit Heiloo zal vermoede lijk worden benoemd tot staatssecretaris voor Maatschappelijk Werk. Hij zal dan de eerste staatssecretaris zijn die ver bonden wordt aan het voormalige mini sterie van Maatschappelijk Werk, dat nu is omgevormd tot het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Minister Vrolijk zal zich in hoofd zaak bezig houden met de culturele en recreatie-aangelegenheden. De heer Egas werd in 1952 lid van de Tweede Kamer, waar hij zich vooral be zig hield met landbouwvraagstukken, maar ook met sociale en maatschappelij ke aangelegenheden. Advertentie Op ons hoofdkantoor te HAARLEM is plaats vooi een leeftijd 17 tot en met 21 jaar. ULO-diploma vereist. Goede beloning en prima sociale voorzieningen. Vrij vervoer op het gehele lijnennet. Onze afdeling Personeelszaken zal u gaarne alle inlichtingen verstrekken LEIDSEVAART 396 - HAARLEM - TELEFOON 18460 De Ziekenfondsraad is tot de conclusie gekomen, dat de gedachte van een volks verzekering tegen zware geneeskundige risico's aanvaardbaar is. Naar het oordeel van de Ziekenfondsraad zal moeten wor den overwogen of ook personen van 65 jaar en ouder in de premieheffing voor de nieuwe volksverzekering moeten wor den betrokken. In een advies aan minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid stelt de Ziekenfondsraad o.m. dat er geen behoefte bestaat de risico's, die reeds door de ziekenfondsverzekering worden gedekt en die ook in de sfeer van de ziek- tenkostenverzekering verzekerbaar zijn, in een volksverzekering onder te brengen. De raad is van oordeel, dat de verpleging en behandeling van lichamelijk zieken in een ziekenhuis ook na het eerste jaar als ziekenfondsverstrekking kunnen doorlopen en ook voor de instellingen tot ziektekos tenverzekering een verzekerbaar risico moeten worden geacht. Een centraal orgaan zal volgens de Zie kenfondsraad moeten worden geschapen voor het vaststellen van algemene rege lingen en richtlijnen, het toezicht op de na leving daarvan en voor het beheer der be schikbare geldmiddelen. In dit orgaan zullen vertegenwoordigd moeten zijn de organisaties van werkgevers, werknemers en zelfstandigen, de ziekenfondsen en in stellingen voor ziektekostenverzekering, de verzorgende inrichtingen en instituten, onafhankelijke deskundigen op het gebied van de volksgezondheid en ambtelijke le den namens de overheid. Op gronden van doelmatigheid bepleit de Ziekenfondsraad een gedecentraliseer de uitvoering der volksverzekering door inschakeling van de ziekenfondsen en de ziektekostenverzekeraars, die voor de uit voering van deze taak zullen optreden als organen der volksverzekering. HAMBURG (AP) Bondskanselier Lud- wig Erhard heeft gisteren verklaard dat de 8-ste mei, de dag van de twintigste ver jaardag van Duitslands capitulatie in de Tweede Wereldoorlog, voor de Duitsers geen treurdag mag zijn. „Integendeel, zei hij, die dag is een uit nodiging om ons te bezinnen op onze ge schiedenis en een toekomst volgens onze eigen opvattingen". Erhard zei, dat de 8- ste mei voor vele van onze huidige vrien den en voor al onze huidige vijanden een dag ter herdenking van een grootse over winning de overwinning op Duitsland zal zijn. „De Duitsers hebben echter, in feite geen reden om deze datum te herdenken. De herinnering aan de daden en misdaden gepleegd tijdens het „Derde Rijk" zal de Duitsers nog vele generaties achtervolgen" aldus Erhard. PARIJS Vandaag is de ontknoping van het familiedrama in Nancy gekomen. Een opzienbarende ontknoping: want niet de oom, die aanvankelijk verdacht werd, maar de moeder heeft de moord op de driejarige Pierre Muller maandagochtend gepleegd. Na een verhoor van 48 uur heeft Marie-Odile Muller geboren Rouyer deze bekentenis afgelegd. Over de redenen van haar daad is nog niets bekend gewor den. Zoals eerder vermeld, leefden onder het dak van de oude dokter Rouyer in Nancy, twee familie-clans als kat en hond teza men. En het lijkt niet uitgesloten dat de verklaring van deze misdaad in die tegen stellingen tussen beide kampen moet wor den gezocht. Een familiedrama waarvan geld en standgevoelens de achtergronden vormen en waarover het laatste woord ze ker nog niet zal zijn gezegd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15