Bij de spaarbanken werd in '64 een kleine drie miljard ingelegd Bond verwacht ook dit jaar weer een topaanwas Vakcentrales eens over nieuwe loonsysteem Nederlands echtpaar bevrijd uit de hel van Santo Domingo Ziehier Vel. Snelheid huidige openbaar vervoer te vergelijken met postkoets en diligence ■UITGAAN IN HAARLEM® Roemers: Voor uitkering ineens is de situatie gunstiger geworden Nazi-leuzen en hakenkruisen in Den Haag Schip vernielt brugpijler Werkcomité voor interkerkelijke samenwerking Olietank van 5 ton vloog 20 m hoog de lucht in Heks verbrand uit protest tegen ontgroening Ruilverkaveling Egchel officieel begonnen Autoschependienst tussen Japan en Europa HTM-adviseur ir. A. C. Pijl: „Geef bus en tram prioriteiten" „Kleuterbescherming" contra „Veilig Verkeer" Dodenherdenking in Djakarta met lanoline A4qm24 v. DUIVENB0DEN N.V. VRIJDAG 7 MEI 1965 17 Samengaan Nieuw SONORA Canon-Camera's objectief bezien beter! TENTOONSTELLINGEN MUZIEK CABARET TONEEL i De Nederlandse Spaarbankbond verwacht dat de spaarbanken ook in 1965 weer op een aanzienlijke aanwas van de hun toe vertrouwde middelen zullen kunnen reke nen. Zij baseert deze verwachting in het vandaag verschenen verslag over 1964 op een voorziene verbetering van onze beta lingsbalans mits de loonsverhogingen in 1965 tot enkele percenten beperkt blijven en op de verlichting van de belasting druk in de loop van het jaar. In 1964 werd er bij de plaatselijke spaarbanken 238 banken aangesloten bij de bond en 12 niet- leden een iets geringer spaaroverschot geboekt dan in 1963. Hiermee werd de stij gende lijn sinds 1958 onderbroken. Toch werd er altijd nog 344 (v.j. 357) min meer ingelegd dan terugbetaald. Als men de uitgekeerde rente meerekent, dan is het spaarverschil over 1964 wel groter dan over 1963. Het verslag signaleert dat het tweede halfjaar 1964 aanzienlijk betere spaarresul- taten te zien heeft gegeven dan het eerste semester. Uit het algehele beeld van de spaarbanken kan men opmaken, dat daar in 1964 meer werd ingelegd dan ooit tevo ren: een kleine 3 miljard of ruim f 551 min. meer dan in het topjaar 1963. Daarentegen namen de terugbetaling nog sterker toe. De totale geldomzet bij de spaarbanken is, vergeleken met 1963, toe genomen met niet minder dan 1 miljard. Als oorzaken van de grotere terugbetalin gen worden o.m. genoemd de grotere be dragen, die aan duurzame gebruiksgoede ren werden besteed, en een belegging van een deel van het spaartegoed in obliga ties door de aanlokkelijk hoge rente op de kapitaalmarkt. Het totale tegoed bij de bondsspaar banken bedroeg eind 1964 4.509 min., het tegoed bij de niet-aangesloten banken 75 min. (1963: resp. 4.041 min. en 71 min.) op 1 april waren de tegoeden opge lopen tot f 4.647 min. en 75,5 min. Advertentie ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT Bij de traditionele spaarinstellingen (de plaatselijke spaarbanken, de Rijkspost spaarbank en de spaarbanken van de landbouwkredietinstellingen) steeg het spaartegoed met inbegrip van de bijge schreven rente in 1964 tot ruim 15.5 mil jard. Dit betekent een toeneming met ca. 1.6 miljard. De algemene spaarbanken namen hiervan 481 min. voor hun reke ning, de Rijkspostspaarbank 312 min. en de boerenleenbanken 811 min. Bij de plaatselijke spaarbanken werd 137 min. aan rente bijgeschreven, bij de R.P.S. 119 min. en bij de boerenleenbanken f 210 min. De relatieve positie van de tra ditionele spaarinstellingen tegenover elkaar onderging een verdere wijziging ten gunste van de boerenleenbanken en ten nadele van de R.P.S. De positie van de plaatse lijke spaarbanken daarentegen blijft reeds jarenlang gelijk. De spaarbankbond pleit in haar verslag voor een nauwer samengaan van de spaar banken, ook al zou dit het opgeven van een zekere plaatselijke autonomie beteke nen. Er zijn tal van gevallen waarin de kosten minder zwaar zouden drukken, in dien zij door het samgngaan van spaarban ken aan een groter spaartegoed zouden kunnen worden gerelateerd. Het verslag noemt als mogelijkheden het samengaan van kleinere spaarbanken, die dicht in el- kaars nabijheid gelegen zijn en de kleine spaarbank, die zich laat opnemen door een grote spaarbank. Lodaline groen ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT Op de avond dat Nederland de geval lenen herdacht, zijn in de Haagse binnen stad pamfletten met nazi-leuzen verspreid en zijn met witkalk hakenkruisen op straat geschilderd. Ook zijn enveloppen gevon den met daarop in paarse inkt een haken kruis. In de enveloppen zat een pam flet waarin onder meer stond „Dood aan Juliana". De Haagse politie en de Bin nenlandse Veiligheidsdienst hebben een onderzoek ingesteld naar de herkomst. Een 900 ton metend tankschip is bij Eibersburen in Groningen tegen de pijlers van de brug over het Van Starkenborgh kanaal gevaren. De pijlers zijn door de aanvaring uit het lood geraakt. Het brug dek werd omhoog gedrukt. De brug is thans voor alle zware verkeer gestremd. De schade bedraagt meer dan honderd duizend gld. Van de tanker werden stuur- en bakboordzijde vrij ernstig beschadigd. Volgens de provinciale waterstaat zal er een nieuwe pijler onder de brug gebouwd moeten worden. Dat zal twee maanden du ren. De schipper van de tanker wilde uit wijken voor een tegenligger. Hij probeer de door de nauwe doorvaart van de brug naast de normale brede doorvaart te pas seren. Maar die doorvaartwijdte was een meter te smal voor zijn schip. De drie vakcentrales hebben overeen stemming bereikt over de grondslagen van een nieuw loonpolitiek systeem die als uitgangspunt kunnen dienen bij de ko mende besprekingen in de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. Dit heeft de voorzitter van het overlegorgaan van N.V.V., N.K.V. en C.N.V., de heer D. Roe mers, in Utrecht meegedeeld. Over de in houd van het systeem wilde hij nog niets zeggen voordat het ontwerp is voorgelegd aan de partners in de Stichting van de Arbeid en aan de S.E.R., die,' zoals be kend, de regering over deze materie moet adviseren. De heer Roemers sprak de hoop uit, dat de besprekingen snel resul taat zullen opleveren, zodat in het najaar niet dezelfde moeilijkheden ontstaan als in september vorig jaar. Verder is besloten, dat de werknemers op de vergadering van de Stichting van de Arbeid van 20 mei zullen meedelen, dat zij niet bereid zijn door te gaan met het toetsen van C.A.O.'s, zolang de werk gevers hun standpunt handhaven, dat zij ook buiten de C.A.O. vallende overeen komsten kunnen betrekken bij de beoor deling van bij de Stichting ingediende C.A.O.'s. Op dit punt zijn zoals bekend in de Stichting moeilijkheden ontstaan om dat de werkgevers de bij Balamundi bui ten de C.A.O. bereikte overeenkomst over een fonds voor restitutie van de vakbonds contributie, aan zich voorgelegd wilden zien. De vakcentrales vinden dat de werk gevers misbruik maken van het toetsings- werk, aldus de heer Roemers, en hoewel wij beseffen dat de stichting een moeilijke tijd doormaakt en dat de sociale verhou dingen scherper zijn geworden, moeten wij daar helaas en zonder veel enthousias me de consequenties uit trekken. Ten aanzien van de uitkering ineens deelde hij mee. dat de werknemers bereid zijn, het S.E.R.-rapport hierover af te wachten. Achteraf is het misschien voor In Genève zijn de namen bekendge maakt van de veertien leden van een ge zamenlijk werkcomité voor interkerkelij ke samenwerking. Acht leden zijn door de wereldraad van kerken aangewezen en de overige zes zijn door het Vaticaan be noemd. Tot de leden van het comité behoren de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, aartspriester Vitaly Borovoy van de Russische orthodoxe kerk, de New Yorkse baptist dr. Edwin Espy en monseigneur J. Willebrands, secretaris van het secretariaat voor christelijke een heid in Rome. Het comité zal zich bezighoudën met de uitwerking van principes en methoden voor verdere samenwerking tussen de we reldraad en het Vaticaan. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) SAN JUAN Onder de vluchtelingen uit Santo Domingo is het jonge Nederland se echtpaar drs. Robert en Edmee Hoo- gendoom-Gerritsen Plaggert, respectieve lijk uit Den Haag en Rijswijk, die een week geleden hun hebben en houden in de Dominicaanse hoofdstad achterlieten om met een landingsvaartuig, van de Ameri kaanse marine, naar Puerto Rico te ont komen. Drs. Hoogendoorn, 27 jaar oud, aan de Leidse universiteit afgestudeerd in de so ciologie, was sinds 18 februari hoogleraar aan de autonome universiteit in Santo Do mingo. Hij vertelde van slapeloze nachten, terwijl de stad op verschillende punten werd gebombardeerd. Van sluipschutters, die het noodzakelijk maakten om plat op de vloer dekking te zoeken, en van hon derden doden en gewonden, die in de stra ten bleven liggen. Voor het echtpaar Hoogendoorn kwam het keerpunt toen eerst hun Amerikaanse onderburen en daarna ook gezinnen in de buurt werden geëvacueerd. Vrijwel geïso leerd in hun flat, terwijl de elektriciteits centrale van Santo Domingo uitviel, beslo ten zij naar Puerto Rico uit te wijken. Ik ontmoette hen in het kantoor van de Nederlandse honorair consul in San Juan, waar zij een geldelijk voorschot kregen om zich althans de eerste dagen te kunnen behelpen. Wie in San Juan dieper graaft dan de oppervlakkige mening van een bevolking die vrijwel uitsluitend op de Verenigde Staten is georiënteerd, komt tot de conclu sie dat de Amerikaanse interventie, in de Dominicaanse Republiek, ook hier niet met algemene instemming wordt begroet. Het Caraïbische gebied, al sinds het bewind van president Theodore Roosevelt gevoelig voor Amerikaanse bemoeienissen met Latijns Amerika, staat op zijn best gereserveerd tegenover de actie in de Do minicaanse Republiek. Sommigen speculeren dat president Johnson met deze ingreep heeft willen be wijzen niet dezelfde fout te willen maken, die wijlen president Kennedy beging bij de mislukte landingspoging op Cuba in de Varkensbaai. tt de werknemers wel voordeliger, zo voegde de heer Roemers hieraan toe, dat in sep tember 1964 geen overeenstemming kon worden bereikt over een extra vakantie uitkering van één procent. De situatie blijkt nu namelijk veel gunstiger te zijn dan toen werd voorzien. In Maassluis is gistermiddag in een as- faltfabriek een olietank van vijf ton ont ploft. De tank schoot door het dak, maakte een luchtreis tot een hoogte van twintig meter en stortte de olie in het rond sproei end neer op een truck die op het fa brieksterrein stond. De ontploffing veroor zaakte brand, maar deze kon door de bedrijfsbrandweer binnen 'n kwartierwor- den geblust. De oorzaak van de ontploffing is een defect in de verwarmingsinstallatie. Advertentie de Velasques SONORA, een rasechte Senoritas, een ware Velasques voor 16 cent. Nu in een vernieuwde samen stelling, waardoor de smaak van de beste tabakken nóg beter tot zijn recht komt. Neem de proeff fn de rode blikjes met de zachte rand. 10 stuks doosjes 1,60 20 stuks blikjes 3,20 50 stuks kistjes 8,— Aan een galg voor het stadhuis van Schoonhoven heeft een groep Utrechtse studenten van de „Societas Studiosorum Reformatorum" (S.S.R.) een in het zwart geklede heks verbrand, om daarmede eer herstel te geven aan Marregje Ariëns, die in 1597 op dezelfde plaats het leven liet, beschuldigd van tovenarij. Het vonnis werd voltrokken door twee in het zwart geklede beulsknechten, die hun fakkel ontstaken aan een bevrijdingsvuur. De vooriztter van het dispuut „Bram", de heer J. van der Gugte, noemde dit ge beuren een protest tegen het aantasten van de menselijke persoonlijkheid in het algemeen en tegen lichamelijke ontgroe ning in het bijzonder. De burgemeester van Schoonhoven aan vaardde een grote nationale vlag met de naam van het dispuut en een afbeelding van de heks, welke vlag aan een speciale mast werd gehesen. De voltrekking van het vonnis geschied de onder somber tromgeroffel en onder het luiden van de torenklok. De naar technische uitvoering en aan tal stemgerechtigden (722) grootste ruil verkaveling bij overeenkomst, die Neder land tot dusver heeft gekend, is gister middag officieel in uitvoering genomen. Het is de ruilverkaveling Egchel, groot 1700 hectare, in de Limburgse gemeente Helden. De kosten zijn ruim vijf miljoen gulden. De commissaris der koningin, dr. C. van Rooy, gaf met behulp van een drag line het officiële startsein. Zondag komt in Rotterdam het Zweedse vrachtschip „Medea" aan als eerste in een regelmatige dienst tussen Japan en Euro pa met speciale autoschepen. De Zweedse rederij Wallenius-lines uit Stockholm heeft een groot aantal automobielschepen in de vaart, maar een speciale dienst van deze schepen tussen Japan en Nederland be stond tot dusverre nog niet. De rederij wordt in Nederlands verte genwoordigd door Broekman „Motorships" n.v. in Rotterdam. De 25000 ton metende „Medea" heeft een lading van 26 Toyota automobielen aan boord, die bij Pakhuis- meesteren aan pier 2 in de Rotterdamse Waalhaven gelost zullen worden. Canon Advertentie Het wereldsucces van de CANONET blijkt uit het onvergelijkbare aantal van thans 1.800.000 verkochte exemplaren! Deze fantastische superautomaat heeft o.a. een lichtsterke 1.9 lens, tijdkeuze, automatische be- lichtingsregeling, parallaxop- p heffing en filtercorrectie. Het filmtransport is modern en de bediening heel eenvoudig. De prijs is zeer aantrekkelijk: f275.- Wilt U meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend en vakantie! IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAS Er is alle aanleiding het openbaar ver voer voorzieningen en prioriteiten te ge ven nu voor 1970 een verdubbeling van het aantal personenauto's in vergelijking met 1964 te verwachten is. Vele van deze voorzieningen en prioriteiten zijn op korte termijn en met weinig kosten te verschaf fen. Dit zegt de heer ir. A. C. Pijl, ad viseur van de Haagsche Tramweg Maat schappij in een artikel in „Nederlands Transport", het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-ondernemingen. Thans begint het begrip té ontstaan dat voor het openbaar vervoer een be langrijkere en grotere taak is weggelegd dan men tot voor kort heeft gedacht. Thans, is de snelheid van de openbare vervoermiddelen in de steden ondanks de mogelijkheden van de techniek tot die van de postkoets en diligence teruggevallen, aldus ir. Pijl. Illustratief voor de toestand, waarin het openbaar vervoer zich bevindt, vindt ir. Pijl het feit, dat in Den Haag voor som mige lijnen in het spitsuur de rijsnelheid tussen twee haltes tot zes km per uur, d.w.z. tot loopsnelheid daalt. Over het ge heel genomen blijkt dat de meeste tram- en buslijnen de snelheid een minimum Vishal en Vleeshal. Tot 8 juni: „De jaren '40-'45". Openingstijden dagelijks van 9-5 uur (op woensdag, vrijdag en zater dag ook van 20-22 uur), zon- en feest dagen van 1-5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum van Looy (Kamperlaan): K.Z.O.D.- groepsexpositie. Werk van Nel Bakema, Els Boven, Mies Deinum, Jan van Geem, Jos Hoogwout, Gerard Huysser, Roelof Klein, Kees Lans, Miek Otto, Michel van Overbeeke, Josef Santen, Freek Souwer en Leo de Winter. (Tot en met 24 mei, dagelijks van 10-5 uur, zondags van 2-5 u.). In 't Goede Uur, Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein: In de maand mei tekeningen van Halga Schusheim (da gelijks 10-18 u. en 20-24 u.). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Tekeningen, gouaches en schilderijen van D. Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Openluchttheater (Bloemendaal): werk van Bloemendaalse kunstenaars (van 13 mei tot 5 juni, dagelijks van 10-17 uur). Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10-17 u., zon en feestdagen 13-17 u. Avondopenstel ling tot en met 16 mei, dagelijks van 20.30-22.30 uur). Prentenkabinet: Expo sitie van poppen door Maja Alexander en Trudy de Ruyter (tot en met 13 juni). Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Dagelijks van 9- 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zondags van 10 tot 17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10-17 u., de eerste zon dag van de maand 13-17 u.). Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. (Zaterdag 14-17 u. of na afspraak telefoon 43644). Artlficia (Binnenweg 95, Heemstede): Tot en met 3 juni aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave en keramiek van Rob den Tonkelaar (dagelijks van 9.30-18 uur). Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Stadsschouwburg (wandelgangen): in de maand mei kunstnaaldwerk en schilde rijen van Hanne Meijerde Heer Vrijdag 7 mei, Waalse Kerk (Begijnhof), 20.15 uur: Het Aerdenhouts Vrouwen koor o.l.v. André Kaart voert werken uit van Strawinsky (cantate voor vrouwen koor, solisten en blaasensemble), Swee- linck, Mozart (Canons), Jan Mul (Mis voor vrouwenkoor en fluit, solist: Dick Alma), en van Strawinsky drie Boeren liederen voor vrouwenkoor. Vrijdag 7 mei, Concertgebouw, 13.30 en 14.45 uur: N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam (jeugdconcerten). Zondag 9 mei, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Haarlemse Jeugdorkest o.l.v. André Kaart met als solisten Emmy Verhey en Vera Beths (viool) voert werken uit van Bach, Stamitz, Heinichen, Dworsjak, Chavet en Ton de Leeuw. Maandag 10 mei, Concertgebouw, 20 uur: Het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends met de pianiste Mariëtte van Wijk als soliste, speelt werken van Beethoven, Mozart, Prokofjef en Peter van Anrooy (bevrij dingsconcert onder auspiciën van de vakbonden). Dinsdag 11 mei, Concertgebouw, 20 uur: „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jan Laar veld en met medewerking van het Mees- tertrio en de alt Martha van Kerkhoff. vertolkt werken van Orlando di Lasso. Schubert, Brahms, Röntgen, Chopin, Massenet, David Popper, Martinü, Rach- maninof, Albéniz, De Falla, Bartók. Ja- naatsjek. Picha en Badings. Diosdae 11 mei. Grote of Sint Bavokerk, 20 uur: Orgelbespeling. Woensdag 12 mei. Concertgebouw, 20.15 u.: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends en met Ru- dolf Firkusny (piano) als solist. Eerste concert in de Beethovencyclus. Program ma: Ouv. Coriolan, Pianoconcert nr. 5 en de Vierde Symfonie. Donderdag 13 mei, Grote of Sint Bavokerk, 15 uur: Orgelbespeling. Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat): donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag, aanvang acht uur: Het cabaret Jaap van de Merwe met de Pools-Tartaarse chan- sonnière Bozena, de Parijse fantaisiste Robert-Robert en de Nederlandse lied jeszangers Frits Lambrechts en Dick Poons. Als gasten treden incidenteel op Rinus Ferdinandusse, de accordeonist Harry Mooten, de legerpredikant „N.N.", de karikaturist Frits Behrendt en „Drs. P.". Zaterdag 8 mei, Stadsschouwburg, 20 uur Haagse Comedie met „King Lear" van Shakespeare. Regie: Joris Diels. Verta ling: A. Roland Holst. M.m.v. Albert van Dalsum, Annie de Lange, Do van Stek, Paula Petri, Gijsbert Tersteeg, Frans van der Lingen e.v.a. Zaterdag 8 mei, Minerva Theater, 19.30 u.: Toneelgroep van het Heemsteeds Geref. Verbond speelt „Freuleken" van Herman Roelvink (amateurtoneel). Zondag 9 mei, Stadsschouwburg, 20 uur Haagse Comedie met „Na de zondeval" van Arthur Miller. Regie: Paul Steen bergen. M.m.v. Myra Ward, Paul Steen bergen, Georgette Hagedoorn, Anne- Marie Heyligers, Carl van der Plas, Trins Snijders, Jan van Ees e.v.a. Maandag 10 mei, Stadsschouwburg 10 uur en 14 uur: Toneelgroep Arena met „De verloren trouwring" (lagere scholen). Dinsdag 11 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf" m.m.v. Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Hans Boswinkel en Femke Boersma. Dinsdag 11 mei, Stadsschouwburg, 10 uur en 14 uur: Arena (zie 10 mei). Woensdag 12 mei. Stadsschouwburg, 20 u.: Droste's Toneelver. N.A.O. speelt „Onder verdenking" (amateurtoneel). Donderdag 13 mei, Stadsschouwburg, 10 uur en 14 uur: Arena (zie 10 mei). heeft bereikt dat onaanvaardbaar is. Voor de maatregelen, die moeten worden getrof fen, moet onderscheid worden gemaakt tussen maatregelen op korte en op lange termijn. Als maatregelen noemt de heer Pijl scheiding tussen openbaar en particulier vervoer (geheel of gedeeltelijk), schei ding van openbaar en particulier vervoer bij kruispunten, het vrijmaken van tram- en bushaltes van het overige verkeer en beïnvloeding van Verkeerslichten door trams en trolleybussen door middel van contacten in de bovenleiding. Een reeds twaalf jaar smeulende con troverse tussen het Comité ter bevordering van de Kleuterbescherming en het Verbond voor Veilig Verkeer is in alle hevigheid opgelaaid. Oorzaak is U.K.'65, een actie van het Verbond voor Veilig Verkeer voor de veiligheid van de kleuters, die begin maart is begonnen. Het Comité ter bevor dering van de Kleuterbescherming heeft stelling genomen tegen deze actie, die „on verantwoordelijk voor de kleuter en daar om ontoelaatbaar" wordt genoemd. Het comité begon een eigen veiligheidsactie voor de kleuters. Twee bestuursleden heb ben zich daarna gedistantieerd van de stel- lingname tegen het Verbond voor Veilig Verkeer. De voorzitster van het comité mevrouw V. I. van der Does-Enthoven in Den Haag, heeft verklaard dat het comité zelf reeds op 28 februari een actieprogramma had opgesteld. Het programma van „Veilig Verkeer" acht zij foutief opgezet. Me vrouw Van der Does is tevens voorzitster van de Nederlandse Vereniging ter Be scherming van Voetgangers. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Peijl (C.H.U.) heeft de minister van Ver keer en Waterstaat en de staatssecretaris van Onderwijs en wetenschappen vragen gesteld over deze controverse tussen het Verbond voor Veilig Verkeer en het Co mité ter bevordering van de Kleuterbe scherming. De heer Van der Peijl infor meert of de bewindslieden bij beide orga nen, die op niet onbelangrijke wijze door de overheid worden gesubsidieerd, hun in vloed willen aanwenden opdat de zo no dige coördinatie over de verkeersvoorlich- ting kan worden bereikt en het ontwikke len van tegenstrijdige activiteiten wordt voorkomen. Advertentie aluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf De Nederlandse ambassadeur in Djakar ta, mr. Schiff, heeft dinsdagavond in de aula van het Nederlandse ereveld Men- teng Poeloe, een krans gelegd ter nage dachtenis van de in Zuidoost-Azië geval len Nederlandse slachtoffers van de twee de wereldoorlog en van de politiële acties in Indonesië. De kranslegging werd door vele leden van de Nederlandse ambassa de bijgewoond. De ambassadeur maakte een rondgang langs de 600 urnen en on geveer 2700 graven. Bij het graf van ge neraal Spoor waren, evenals bij dat van vele anderen aronskelken en oranje bloe men neergelegd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17