VONDELS „ADAM IN BALLINGSCHAP" I m i i {Charmant! f *n echte „Step".. De Nationale Boekenmarkt in Amsterdam expositie ,Taa! en Teken' in Den Haag ONEEL IN HAARLEM wmmmmmmi De Boekenweek in Haarlem S A A B- en R 0 V E R- SHOW VRIJDAG 7 MEI 1965 19 Gastvoorstelling door de K.V.S. uit Brussel „Omzien in wrok" gaat niet door Kort geding over gesprek G. K. van het Reve FA. FLINTERMAN Belgisch radio-orkest van H. Segers ontslagen Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels 150 jaar De radio geeft zaterdag HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. T elevisieprogramma H ARTENDORP T .V-nabeschouwingen Ko van Dijk als Hendrik IV J. Damshuizer L DE TONEELUITWISSELING in het kader van het Belgisch-Nederlands Cul tureel Accoord heeft gisteravond tot ge volg gehad dat het gezelschap van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel naar Haarlem kwam met de op voering van Vondels „Adam in balling schap' die sedert enige maanden op het repertoire van de Brusselaars staat. Vlaamse voorstellingen in Nederland zijn nog altijd zeldzaam; maar een Vlaamse opvoering van een treurspel van Vondel is wel een héél grote zeldzaamheid. Zelfs de Noordnederlandse gezelschap pen putten zich, afgezien van de obligate „Gysbreght"niet Bepaald uit in Vondel opvoeringen. Advertentie Haar liefste lach is voor hem, voor zijn gelukkige keuze. Want Step Is onmisbaar in ieder damestasje. Met Step vier maal meer plezier van uw parfum. Geeft een ragfijne verstui ving. Zeer zuinig in het gebruik. Beschermt uw parfum. Step, d§ ver stuiver met welhaast onbeperkte ga rantie en wereldberoemde service. Let vooral op de blauwe verpakking. Alleen dan heeft u de echte PARIS voor Nederland: Fresiaplein 3 Wassenaar tel.01751-4247 De voorstelling door de Nederlandse Co- medie van John Osborne's „Omzien in wrok" gaat vanavond in de Haarlemse Stadsschouwburg niet door. In plaats daarvan zal op dinsdag 25 mei het stuk „Wie is bang voor Virginia Woolf" wor den opgevoerd. Plaatsbewijzen, die voor het stuk van vanavond waren bestemd zullen geldig lijn voor dinsdag. Senne Rouffaer en Vera Veroft als Adam. en Eva. IN 'T BIJZONDER „Adam in balling schap" is altijd een stiefkind van het Ne derlandse toneel geweest; ongeveer twee honderdvijftig jaar is het ongespeeld blij ven liggen en sedert Royaards het in 1911 eindelijk, als openluchtspel, vertoonde is 't maar zelden weer gespeeld. Tegenwoor dig stuit de opvoering niet meer, zoals in die twee-en-een-halve eeuw, op bezwaren van dominees maar wel op bezwaren van toneelkunstenaars die maar al te duidelijk inzien dat dit treurspel van Vondels grijs heid (Hij was 77 toen hij het schreef) wel prachtige lyriek bevat maar doodarm is aan dramatische handeling. DEZE ZWAKTE van het stuk heeft de Belgische regisseur Jo Dua door zijn aan pak van de opvoering bepaald niet kunnen verdoezelen, ook niet door een zo hoog tempo te nemen dat het hele treurspel, met inbegrip van de pauze, niet veel meer dan twee uur in beslag nam. Daarentegen leverde dat tempo wèl het nadeel op, dat de verzen nogal eens werden afgeraffeld zodat de lyrische bewogenheid de we zenlijkste waarde van het werk in 't ge heel niet tot haar recht kwam. Misschien was het de bedoeling van de regisseur, zich verre te houden van alle ouderwetse „verzenzeggerij" en in plaats daarvan de volle nadruk op de dramatiek van de tekst te leggen. Maar helaas, daarvoor bezit de ze tekst te weinig dramatiek, althans in de eerste drie bedrijven; zodat het spel eigenlijk pas na de pauze werkelijk op gang kwam. IN DIE LAATSTE twee bedrijven kre gen wij dan ook een indrukwekkende Adam van Senne Rouffaer te zien en een goed gespeelde (maar zich herhaaldelijk overschreeuwende) Eva van Vera Veroft; het was een verademing na de weeë zoe- elijkheid, die dit tweetal in de eerdere idyllische scènes ontophoudelijk had uitge straald. Goede vertolkingen waren er ook van Alex Cassiers als Gabriël, Bert Struys weliswaar niet steeds verstaan) als Lu cifer, Jeanne Geldof als een mooi slang achtige Belial en Jo Coppens als een ver- standelijk-gluiperige Asmodé. De Rei van Wachtengelen liet veel om niet te zeggen alles te wensen over. Er werd door hen vriendelijk gehuppeld en er werden braaf versjes opgezegd, welis waar nogal eens met foutieve klemtonen maar in elk geval netjes in de maat. Maar van de prachtige zangen en tegen zangen, die Vondel voor deze Wachtengelen heeft geschreven, kwam in 't geheel niets over het voetlicht. DE KOSTUUMS van Harry Wich volde den goed en er was een sfeer-scheppend geluidsdécor van Marcel Stoop. Vondels aanwijzing „Het treurtooneel is in den paradijze" kwam in Wichs uiterst simpel decor niet overtuigend tot uitdrukking. De voorstelling werd bijgewoond door de Belgische ambassadeur, F. X. baron van der Straten-Waillet, en de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg. De belangstelling van 't gewone publiek voor deze Belgische gastvoorstelling was, afgezien van een ver heugend aantal middelbare scholieren, ge ringer dan men had mogen verwachten. Simon Koster Te Haarlem zal er slechts één Boeken weekmanifestatie zijn, namelijk een door de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek georganiseerde bijeenkomst op woensdag 19 mei (20.15 uur) in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Prof. dr. S. Dresden zal dan spreken over „Het raadsel in roman en detectiveroman". Prof. Dresden, die moderne Franse let teren doceert aan de Rijks-universiteit te Leiden, schreef behalve vele andere letter kundige werken, tezamen met Simon Vest dijk „Marionettenspel met de dood; over het wezen van de detective-story". Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen en tot discussie. De toegang is geheel vrij voor personen boven 17 jaar (voorzover de plaatsruimte het toelaat). Er is geen kaartverkoop, geen plaatsbespreking en er zijn geen toegangs bewijzen. De Renaissance-zaal is uitslui tend te bereiken via de poort van het mu seum aan het Klein Heiligland» tegenover het belastingkantoor. Dit is een foto van het Pavilion de Montreux, waar deze week het tele visiefestival is gehouden met als in zet de gouden, de zilveren en de bronzen roos. Van kwart over tien tot kwart voor elf is vanavond via Nederland 1 de rechtstreekse Euro visie-uitzending van de gala-avond, ijdens welke de prijzen worden be kend gemaakt, te zien. Een interview met de schrijver G. K. van het Reve in het bij de n.v. Uitgevers mij Polak en Van Gennep uitgegeven boek „Scheppen riep hij gaat van au" van H. U. Jessurun d'Oliveira, is inzet geworden van een kort geding dat de Vlaamse n.v. Uitgeversmij A. Manteau en mevrouw A. G. G. Manteau hadden aangespannen te gen de genoemde Amsterdamse uitgever. In dat interview vertelt Van het Reve van zijn Vlaamse collega Hugo Claus dat deze destijds voor de uitgave van diens roman „De Metsiers" een bijzonder nade lig contract bij de Brusselse uitgeverij had gekregen. Voorts betitelt van het Reve in dat interview mevrouw Manteau met een term, die de raadsman der eisende partij, mr. A. Mout» omschreef als „een woord van hoogst obscene afkomst in de beteke nis van sufferd". De eiseressen stellen dat de weergave van het contract met Hugo Claus volstrekt onjuist is en hun bij het publiek een slechte naam kan bezorgen. Zij vorderen een verbod tot verspreiding van het boek op straffe van een dwangsom van 1000 per overtreding. Bovendien acht mevrouw Manteau zich beledigd door de voor haar gebezigde benaming. Mr. Mout noemde in zijn eisen, behalve het stopzet ten van de uitgave, als tweede mogelijk heid het onleesbaar maken van de betref fende passage. Mr. J. C. Schultsz, die voor gedaagde optrad, meende dat het geding volstrekt onnodig was geweest. Zijn cliënt had de Brusselse uitgeverij in een brief toegezegd de passage in de tweede druk van d'Oli- veira's boek weg te laten, (de eerste druk is vrijwel uitverkocht). Over de gebezigde benaming voor me vrouw Manteau zei hij: „Men pleegt in litteraire kringen nu eenmaal geen blad voor de mond te nemen. Bovendien dient men in aanmerking te nemen dat Van het Reve een belangrijk verband ziet tussen honorering en creativiteit." Advertentie op 6, 7 en 8 MEI dagelijks van 10.0022.00 uur SAAB - ROVER DEALER Zandvoortselaan 365 - Telefoon 42212 BENTVELD De Franstalige radio en t.v. in België, de R.T.B. heeft besloten het contract met het ook in Nederland bekende orkest van ïlenri Segers niet te verlengen. De Belgische orkestleider is schriftelijk medegedeeld, dat hem na afloop van het lopende contract op 31 mei geen nieuwe verbintenis zal worden aangeboden. De R.T.B. beschouwt het orkest als een „overbodige luxe", aldus verklaarde di recteur-generaal R. Wangermee. Henri Se gers zelf zei van het ontslag van hem en zijn achttien musici niets te begrijpen. Hij is sedert 1954 in dienst bij de R.T.B. De Gala-avond en het Boekenbal ter opening van de Boekenweek, zullen dit jaar van bijzondere allure zijn: het RAI-congrescentrum te Amsterdam zal door Metten Koom- stra met honderden versiersels worden omgebouwd tot een gigantisch pret-paviljoen, waar meer mensen dan ooit 3500 het boekenfeest zullen vieren. Er is dan ook alle reden om feest te vieren want de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels bestaat 150 jaar. De Boekenweek wordt voor de dertigste maal gehouden en voor het eerst zal er een week lang een nationale boekenmarkt worden gehouden, waar alle 30.000 bestaande Nederlandse boektitels onder één dak worden verkocht. Koningin Juliana zal de gala-avond, die wordt geopend door minister Vrolijk, bijwonen. Het programma vermeldt de vertoning van de door Frans Weisz gemaakte film „Een zondag op het eiland van de Grande Jatte" en het toneelstuk „De Koning komt voorbij" van Sybren Polet, dat wordt opgevoerd door de toneelgroep „Studio". De gala-avond wordt besloten met het traditionele boekenbal, waarvoor dé NTS extra zendtijd heeft gereserveerd, opdat de VARA van 23.10 uur tot midder nacht een directe televisiereportage kan uitzenden. IN DE FOYERS van het congresgebouw zullen de 1500 genodigden en de 2000 men sen die tegen betaling van tien gulden het schrijversbal willen meemaken kunnen dansen op de muziek van zes orkesten, 's Nachts om 1 uur heeft in de congreszaal de première plaats van de nationale boekenmarkt-show, waaraan meewerken: Mies Bouwman, Jan Blokker, Rinus Ferdinandusse, Arly Day, Nelly Frijda en Boys Big Band. De jubilerende boekhandelaren hebben in de Boekenweek zoveel grote en kleine evenementen georganiseerd, dat het ondoenlijk is ze alle te vermelden. Het grootste gebeuren is echter de Nationale Boekenmarkt, die van vrijdag 14 mei tot en met zondag 23 mei in de hallen van de RAI wordt georganiseerd. Deze markt beslaat een oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter met onder meer honderd stands van uitgevers en importeurs en een aantal paviljoens, waar de boeken naar onder werp zijn gerangschikt. Tien dagen lang zal de RAI de grootste boekhandel van Europa zijn en misschien wel van de wereld. DE BEVOORRADING van deze reus achtige boekwinkel vraagt een bijzondere organisatie; in een van de RAI-hallen is dan ook een magazijn gebouwd met een totale plank-lengte van 7 kilometer, waar op ruim een half miljoen boeken worden opgeslagen, die in totaal 140 ton wegen. Men zal op de Boekenmarkt niet alleen kunnen kijken en kopen, maar ook iets kunnen beleven van de vele activiteiten die het programma vermeldt, zoals film vertoningen in het congrescentrum, lezin gen, forums, ontmoetingen met auteurs, van Jan Cremer tot prof. Toynbee, bal letuitvoeringen en zelfs een militaire tap toe. Op zaterdag 15 mei is het wederom feest in het congrescentrum. Om 10 uur begint hier namelijk een School-boeken- bal voor 1500 leerlingen van middelbare scholen. De jeugd kan er dansen op mu ziek van drie orkesten en een litterair café bezoeken waar zo'n 70 auteurs zullen zitten, die graag over hun werk willen praten. ALS BOEKENWEEK-GESCHENK is de ze maal uitgegeven het verhaal „De Geu zen" van Harry Paape; men krijgt dit boekje cadeau bij boekaankopen van 7,50 gulden of meer. In het boekenweek-ge- schenk bevindt zich een bon die recht geeft op een reductie van 1,50 gulden bij aankoop van een exemplaar van het foto boek „Taal en Teken". De jeugduitgave ter gelegenheid van de Boekenweek is een verzameling van proza-fragmenten van Ne derlandse schrijvers, op het thema „on derweg", bijeengebracht door drs. Theo Vesseur. In de komende dagen zal door geheel Nederland in een oplage van 1 mil joen exemplaren, het tijdschrift „Boe ken in Huis" gratis worden verspreid. De tentoonstelling „Taal en Teken" in het Haagse gemeentemuseum betreft de menselijke communicatie, het betekenis hechten aan natuurverschijnselen is een veel elementairder eigenschap van de mens dan bijvoorbeeld zijn drang naar ratio neel onderzoek. Aan het verschijnen van kometen of van gestrande walvissen werd een ongeluk voorspllende betekenis ge hecht waarom? Daarvoor is geen en kele redelijke verklaring te geven. Het be wijst alleen dat de mens aan elk uitzon derlijk natuurverschijnsel een betekenis gaf. Hij maakte ook zelf tekens. Hoe, dat wordt op deze tentoonstelling in grote lij nen aangeduid. Een teken is alles wat door de mensen wordt gesteld voor een bepaald aspect van de werkelijkheid om iets over de werkelijkheid te zeggen. Elk volk, elke cultuur heeft een patroon uitgedacht om de wereld „kenbaar" te HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Oude kamermuziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Geestelijke liederen. 7.55 De kerk zijt gij, praatje. 8.00 Djinn: gevarieerd program ma. (8.30-8.40 Nieuws). 12.00 Angelus. 12.03 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten. 12.24 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Religieus nieuws. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 12.55 Licht instrumentaal kwartet en zangsolis te. 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: Vocaal dubbelkwartet. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 15.30 Signaal' dokumentatie voor en over jonge mensen. 15.50 Karakteristiek; een pro gramma van weinig woorden en veel mu ziek. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Moderne orkestwerken (opn.). 17.05 Lichte grammo- foonmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Ste reo: Licht instrumentaal ensemble. 18.20 Jazzmuziek met commentaar. 18.50 Licht baken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.30 Limburgs Symfonie-orkest en soliste: klassieke en semi-klassieke wer ken (opn.). 20.30 Rieleksen..., amuse- menstprogramma. 21.35 Man en paard, ac tuele kroniek. 21.45 Roulette, muzikaal spelletje. 22.00 Liedjes uit Vlaanderen en Nederland. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: ge sprek over Christen-zijn in Kerk en wereld van vandaag. 23.15 Nieuwe klassieke grammofoonplaten met commentaar. 23.55-24.00 Nieuws. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Grammo- foonmuziek. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijd lied. 8.13 Lichte orkestmuziek (gr.). 8.20 Wegwijs, tips voor trips en vakanties. 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Stereo: Weens Filharmonisch orkest: klassieke muziek (opn.). VPRO: 9.40 Geheel en al, gods dienstige lezing (1). 9.55 Doe je vrouw de deur uit, praatje. VARA: 10.00 Grammo foonmuziek. 10.15 Z.O. 135, gevarieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw en postduivenberichten. 12.30 Actueel sport nieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Lichte orkestmuziek en solis ten. 13.40 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Ver enigingsraad van de VARA vandaag bij een: samenvatting van de toespraak. 15.00 Nederlandse zangers uit vroeger jaren (opn.). 16.00 Nieuws. 16.02 Boekbespre king. 16.20 Stereo: Licht instrumentaal septet. 16.40 Orgelspel. 16.55 Stereo: Sa lon-orkest. 17.20 Tot ziens in Den Haag: Het Pinkstersportfeest van de Nederlands Culturele Sportbond. 17.30 Weekjoumaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Promenade-orkest en solist: amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek (gr.). 21.00 So cialistisch commentaar. 21.15 Stereo: Me- tropole-orkest. 21.45 Ik trek door het land, licht programma. 22.00 Reportages. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte orkestmuziek. 23.10 Even naplaten, licht muzikaal program ma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 12.00 Nieuws. 12.03 Amuse mentsprogramma. 12.25 Weerbericht, me dedelingen en berichten. 12.30 Stereo: Lichte muziek. 12.57 Programmaoverzicht 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Amuse mentsprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Mu sical. 15.00 Nieuws. 15.03 Radioweek I, II en III. 15.15 Hoorspel. Daarna: Lichte mu ziek met commentaar. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 17.15 Amateur koorzang. 17.30 Recital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberich- ten. 18.30 Kleinkunstprogramma. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 18.40 V. d. jeugd. 20.30 Internationale uit zending van het Rode Kruis. 21.00 Amuse mentsmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Lichte orkestmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Voor de kleu ters. VARA: 19.06 Sportcommentaar. 19.35 The Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Mei '65, geïllustreerd tijdschrift. 21.25 K-wartaal, cabaret:' NTS: 22.15 Prijs uitreiking Gouden Roos van Montreux. VARA. 22.45 Actueel Humanisme. NTS: 22.55 Toeristische tips. 22.58-23.03 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Voor de tieners. NTS: 20.45 Geheime Brigade, TV-film. 21.35 Abebe Bekila, documentai re film. 21.55-22.10 Attentie. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I VPRO: 16.00-17.30 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Nieuws. 18.46 Voor de kleu ters. 18.51 Inleiding tot het schakelpro gramma in verband met de herdenking van VE-day. 19.00 VE-Day, documentair schakelprogramma. 20.00 Journaal VPRO 20.20 Les Compagnons de la Chanson. 20.55 Uit... goed voor U. 21.30 Balletprogram ma. 22.00 Mensen kijken. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01 Zoo Zoo, maandelijks dierenprogramma. 20.25 De schone heks, TV-film. 20.50 Combo: dansmuziek. NTS: 21.20-22.10 Hoe maakt U het?; de fiets. Advertentie E R R E S CENTRIFUGES v.a. 159.- Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem - Tel. 52760 maken. De patronen veranderden en daar mee de symbolen waarmee het patroon werd aangeduid. De geschiedenis der mensheid, het menselijk besef van kenba re en onkenbare dingen, zijn uitgedrukt in een onafzienbaar aantal tekens. Uit die onmetelijke hoeveelheid heeft men voor de tentoonstelling 'n aantal voorbeelden moe ten kiezen. Het begint met het door Con stant Nieuwenhuis gebouwde „Labyrint", dat de „aarde zonder mensen, onbespro ken, onbeschreven, zonder naam" voor stelt. De mens verschijnt en net als de dieren wordt hij door middel van zijn zin tuigen de hem omringende wereld gewaar. Maar anders dan de dieren interpreteert hij die wereld als werking van goede en boze geesten, als goddelijke schep ping of als gevolg van natuurkundige wet ten. Het beeld dat de verschillende vol ken zich van dezelfde werkelijkheid vor men is telkens heel anders. Het wordt be schreven in hiëroglyphen, in alfabetische lettertekens, in verschillende vormen van beeldende kunst. De beeldende kunst spreekt ook een taal, waarvan de tekens in elk tijdperk en voor elke cultuurge meenschap een hoogst actuele betekenis hebben om daarna weer door actuele te kens vervangen te worden. Ook dit dege neratieproces van het teken wil de expo sitie aantonen met als voorbeeld „De Ve nus van Milo" en het christelijk kruis beeld. Verder wil men laten zien hoe te kens gebruikt, maar ook misbruikt kun nen worden, hoe de grootste ontdekkingen er door mogelijk zijn gemaakt, maar ook de leugen (nazistische propaganda). Zo wil de tentoonstelling „Taal en Te ken" een leiddraad zijn in dit onmete lijke gebied, dat eigenlijk de gehele ge schiedenis der mensheid omvat. Van het gesproken woord naar het schrift, dat weer een begrippenschrift (beeldverhaal) en een woordenschrift kan zijn. De boekdrukkunst maakt een nog groter verspreiding van het woord mogelijk, radio, film, televisie zijn nog weer moderner verspreidingsmid delen. Kunstwerken en monumenten zijn duurzame tekens om de gehele geeste lijke bagage van een tijdperk te „ver eeuwigen". Met tekens tenslotte, kan men uitdrukken wat niemand zich kan voor stellen: de snelheid van het licht, de struc tuur van een atoom. Kortom, tekens die nen om de wereld voor ons hanteerbaar te maken, zoals men een stratenplan in zijn zak kan dragen van een wereldstad als Londen, terwijl het werkelijke stads beeld er toch heel anders uitziet. Taal en Teken is een ambitieuze tentoonstelling, een interessante tentoonstelling waarop in detail misschien wel het een en ander aan te merken valt. Gisteravond bracht de AVRO „Hendrik IV" van Luigi Pirandello op het scherm. Ko van Dijk, uitzonderlijk goed, maakte onder de scherp toeziende ogen van de televisiecamera's, kundig gebruikt door regisseur Walter van der Kamp en zijn medewerkers, duidelijk, hoe evenwichtig de hoofdrol is, hoe ontdaan van overdrij ving, hoe innerlijk doorleefd ook. Zeldzaam goed was ook de bezetting van de andere rollen. Josephine van Gas teren, die de markiezin Mathilde Spina speelde, liet beseffen, dat het jammer is, dat wij haar haast nooit op de televisie zien; Cockie Boonstra was haar bevallige, in deze bizarre kring doodsbange dochter Frieda. Henk Molenberg overtrof zichzelf als de aristocratische markies Di Nolli. Gerard Hartkamp maakte een bijna be lachelijke, meelijwekkende figuur van de angstige en wijsneuzige dokter Genoni. Lo van Hensbergen gaf niet alleen figuurlijk overtuigend gestalte aan de bedrieglijke en misdadige, rijke nietsnut, de baron Belcredi. En daarbij als het ware voor gegaan door de altijd boeiende Cor van Rijn, waren ook Joop Admiraal, Eric Plooyer en Aart Staartjes zeer goed als de vrolijke, jonge raadslieden van deze pseudo-Hendrik IV. Tegen de achtergrond van de sobere, maar indrukwekkende dé cors van Peter Zwart boden zij onder tekstregie van Ko van Dijk en duide lijk door diens vertolking bezield ons een anderhalf uur van waardevol genot, die het bezit van een t.v.-toestel weer eens een rijk bezit maakte.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19