Gemeenten in Z.-Kennemerland werken nu in gereglementeerd orgaan samen Op vrijwillige basis met behoud van eigen bevoegdheden Nieuw initiatief voor de begeleiding van invaliden Vriestrawler Kemphaan fraaie aanwinst voor IJmuidense vloot VOOR MOEDER 9 MEI 'J ederland A. R. de Boer Poliklinisch revalidatiecentrum voor Haarlem en omstreken in oprichting Damtoernooi DC IJ om beker IJmuider Courant Overstekende eend veroorzaakt ongeluk VRIJDAG 7 MEI 1965 5 Eerste in Nederland Streekcentrum Beginselverklaring ÊmHi^ï MÉS® Grote keuze aparte, welkome geschenken voor iedere beurs vazen, lampen, sierpotten, kannen, kunst-aardewerk, dames-fauteuils, klapstoelen, parasols, veldbedden, thee-mutsen, spreien, tafelkleden, klelnmeubelen, Deens houtsnijwerk enz. WONINGINRICHTING EUROPA MEUBEL IJMUIDEN - MARKTPLEIN 29 - TELEFOON 7541 CONSTANT - verlovingsringen ï*my Selectiewedstrijd voor Velser amateurelftal Advertentie Betaling in overleg. feCDÈW LANGE NIEUWSTKAAT 436 - IJMUIDEN TELEFOON 4854 Door een 45-jarige inwoner van IJmui- den-oost is bij de politie aangifte gedaan van vernieling aan zijn in zijkanaal a ge legen kajuitboot. Vandalen hebben hiervan alle sponningen verwijderd en de ruiten vernield, terwiü dien in het dak nog gaten werden getrapt Burgemeester en Wethouders van de gemeente Velsen hebben de gemeenteraad het volgende medegedeeld met betrekking tot de thans gereglementeerde samenwerking tussen de gemeenten in Zuid-Kennemerland. De groei van de bevolking en de ster ke toeneming van de bewegingsmogelijk heden hebben in de jaren na de tweede wereldoorlog geleid tot de noodzaak van contacten tussen naburige gemeentebestu ren. Ten aanzien van een reeks van on derwerpen bleek het in toenemende mate gewenst bij het bepalen van het bestuur lijk beleid ener gemeente rekening te hou den met de ontwikkeling van zaken in aangrenzende gemeenten. Intergemeente lijk overleg inzake vele te bepalen be leidslijnen is een onontkoombare nood zaak gebleken, zal een gezonde en ook voor 'n verdere toekomst gunstige struc tuur tot stand komen van de streek, zeker ook van Kennemerland. Een belangrijk moment in deze ontwik keling is geweest de samenkomst van de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Bennebroek, Bloemen- daal, Haarlem Haarlemmermeer, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Heemstede Velsen en Zandvoort in maart 1960 in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Voordien had het contact tussen de ge meentebestuurders in Zuid-Kennemerland plaats gehad telkens naar gelang een be paalde aangelegenheid daartoe aanleiding gaf; sedert die heuglijke samenkomst in het Frans Halsmuseum is de basis gelegd voor een geregeld overleg tussen de ge meentebestuurders, die dezelfde porte feuille in de colleges beheren. In 1961 werden tijdens een samenkomst van de colleges te Hoofddorp voor een aantal punten van intergemeentelijk over leg en samenwerking ingesteld de zoge- Met een oproep aan het bedrijfsleven en de burgerij tot financiële steun, treedt dezer dagen in de openbaarheid de on langs opgerichte Stichting Haarlems Poli klinisch Revalidatiecentrum. In bestuur en adviesraad van deze stichting is de Haar lemse medische wereld in brede zin ver tegenwoordigd (ziekenhuizen, artsen, kruis verenigingen, ziekenfondsen etc.). Het doel van de stichting is de oprich ting in Haarlem van een poliklinisch re validatiecentrum, d.w.z. een bureau en behandelingsruimte waar patiënten terecht kunnen (zonder te worden opgenomen) die na een (hoofdzakelijk medische) behande ling van hun gebrek in een ziekenhuis of revalidatie-inrichting, bezig zijn aan de terugkeer naar de normale maatschappij. De praktijk leert, dat deze overgang vaak moeilijk verloopt. De invalide mens moet leren zijn gebrek te aanvaarden, zijn omgeving moet een instelling aan de dag legged die een ont plooiing naar zo groot mogelijke zelfstan digheid van de invalide bevordert, de pa tiënt moet in veel gevallen een nieuw vak leren, hij moet op duizend-en-één manie ren leren zich opnieuw door de maat schappij te bewegen. Kortom: hij moet een worsteling voeren voor de herkrijging van een zo groot mogelijke zelfstandigheid op lichamelijk, psychisch, maatschappelijk en economisch gebied. Op al deze terreinen wil het poliklinisch revalidatiecentrum de invalide in zijn overgangstijd begeleiden, opdat deze opti maal profijt zal gaan trekken van hetgeen er in zijn afgesloten klinische revalidatie- periode weer aan lichamelijke mogelijkhe den voor hem is bereikt. Een zelfstandig poliklinisch revalidatie centrum zoals men dat thans in Haarlem wil oprichten, zal in Nederland de eerste van zijn soort zijn. Het zal worden bemand door een revali- datie-team met vertakkingen op medisch, psychologisch, sociaal en economisch ter rein. Wat het medische aspect betreft, zal in het centrum accommodatie worden in gericht voor medische behandeling van de invaliden (oefentoestellen, speciale badin richting, vlinderbaden etc.). Een centrum als dit huisvest dus geen patiënten, maar ontvangt hen voor bezoeken, waarvan de frequentie zal variëren naar gelang de in dividuele behoefte van de cliënten van het centrum. Het centrum is bedoeld voor de hele streek van Haarlem en omgeving, Haar lemmermeer en Zuid-Kennemerland (Vel sen en IJmuiden ten zuiden van het Noord zeekanaal). Het vaste personeel zal voorlopig be staan uit een revalidatie-arts, een chef heilgymnast-masseur met vijf heilgymnas- ten-masseur, twee arbeidstherapeuten en twee verpleegsters. Men rekent per dag ongeveer 70 patiënten te zullen ontvangen. Zo spoedig mogelijk wil men het cen trum in bedrijf hebben. Daarom wil het bestuur een bestaand gebouw kopen (bv, een grote villa) en voor het doel verbou wen. Met alle bijkomende kosten zou hier mee een bedrag zijn gemoeid van onge veer 850.000, schat de stichting. Dit be drag zal moeten worden geleend, waarbij de gemeente Haarlem zich garant zou moeten stellen. Om dat mogelijk te maken, zal de exploitatie echter verzekerd moeten zijn; deze exploitatie wordt geraamd op 360.000 per jaar. Het is voor dit doel, dat de stichting een beroep op bedrijfsleven en burgerij doet tot het geven van een bij drage (Algemene Bank Nederland, Haar lem, giro 4.000). Aan 15.000 bedrijven en bedrijfjes in Kennemerland is een brief met dit verzoek verzonden. Het bestuur van de stichting wordt voor gezeten door dr. J. van Mansvelt, voor zitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst. In een voorlichtingsbijeenkomst voor de leden van de Haarlemse gemeenteraad heeft dr. Van Mansvelt gistermiddag een uiteenzetting gegeven van de oogmerken van de stichting. Daarbij wees hij er o.m. op, dat een van de gevolgen van de voor uitgang van de geneeskunde een stijging is van het aantal „invaliden"; aandoeningen die vroeger dodelijk verliepen, kunnen nu zo effectief worden bestreden dat het leven behouden blijft (geboortetraumata, hersen vliesontstekingen, de behandeling van het sterk toenemende aantal verkeersongeluk ken etc.). Daarnaast zijn er dan nog ziekten als multiple sclerose, progressieve spierziek ten, rheumatoïde arthritis etc., omtrent de oorzaken waarvan de medische weten schap in het duister tast. Alles bijeen leveren zij een grote groep patiënten op, voor wie herinschakeling in het maatschappelijk leven de stichting de spoedige oprichting van het poliklinisch revalidatiecentrum als een urgente nood zaak beschouwt. naamde „kringen van portefeuillebeheer ders". Ingesteld werden kringen voor: pla nologische samenwerking, onderwijs, cul turele zaken, sociale zaken, sportbeoefe ning, volkshuisvesting, woonruimteverde ling, personeelsbeleid, regionaal woonwa genkamp, bescherming waterwingebieden, bestrijding verontreiniging. Uit dit kringoverleg op vrijwillige basis resulteerden niet alleen een beter inzicht en begrip voor de diverse gemeentelijke belangen van de streek, maar bovendien n onderlinge waardering en de bereidheid om nevens de eigen belangen met die van de aangrenzende gemeenten rekening te houden. Het college vermeldt met vreug de, dat op menig punt uit dit informerend en coördinerend contact een voor de streek belangrijke samenwerking is gegroeid. Naar mate deze samenwerking meer in houd kreeg door een groei in breedte en diepte, werd de vraag geuit of reglemen tering van de samenwerkingsbasis niet de logisch daarop volgende stap moest zijn. ■Nog verder gaat de gedachte naar een wettelijke basis voor intergemeentelijk overleg voor een kring van gemeenten waarvan de belangen niet meer los van elkaar zijn te beschouwen. Zulks heeft ook elders in het land geleid tot bestudering van het vraagstuk in hoeverre nieuwe staatsrechtelijke vormen geconstrueerd moeten worden. In dit verband wijzen B. en W. op het wettelijk statuut Rijnmond voor Rotterdam en de studies voor e%n klein aantal andere agglomeraties, waar onder vooral de kring gemeenten om Eind hoven de aandacht trekt. In een op 21 februari 1964 te Heemstede gehouden vergadering van de colleges van de acht samenwerkende Zuid-Kennemer gemeenten werd besloten tot het instellen van een studiecommissie voor de bestuurs- problemen van dit gebied. De commissie is samengesteld uit twee vertegenwoordi gers van elk der colleges, en heeft reeds enige malen vergaderd. In een op 8 februari van dit jaar te Haarlem gehouden vergadering besloot de ze commissie een eerste reglement te ont worpen voor een samenwerkingsorgaan Kennemerland. Deze regeling dient te worden be schouwd als een beginselverklaring van de acht betrokken gemeentebesturen. Er is uitgegaan van deelneming op vrijwillige basis met behoud van eigen bevoegdhe den en het reglement is dus geen ge meenschappelijke regeling als bedoeld in de wet van 1 april 1950; er is geen sprake van overdracht van bevoegdheden. Dit reglement dat inmiddels door al le betrokken colleges is aanvaard stelt in het „Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Kennemerland", dat zich ten doel stelt: a. bestuurlijke samenwerking te bevorderen; b. besprekingen te voeren met Gedeputeerde Staten op planologische gebied; c. structurele belangen van Ken nemerland te bevorderen; d. de instelling van instituties voor bestuurlijke integratie, voorzover deze noodzakelijk wordt geacht, voor te bereiden. Dit laatste moet worden gezien als de voorstudie voor de volgende fase: de sa menwerking in districtsverband op be paalde bestuurlijke gebieden en op grond van de wet gemeenschappelijke regelin gen. De aanvaarding van dit reglement door alle betrokken colleges van burgemeester en wethouders is een eerste belangrijke stap op de weg naar de gereglementeerde gemeenschappelijke behartiging van die be langen van het Kennemerland, die met de grootste zorgen omringd dienen te worden. Artikel 13 van het reglement, dat hierbij ter kennisneming wordt aangeboden, geeft aan de andere gemeenten in Ken nemerland de gelegenheid om aan de overeenkomst tot samenwerking deel te nemen. B. en W. voegen hieraan toe, dat deze gereglementeerde samenwerking hun standpunt ten opzichte van de door de ge meente Velsen aanbevolen instelling van een wettelijk geregelde IJmondraad voor de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen onverlet laat. De samenwerking met de gemeenten in Zuid-Kennemerland moet onafhankelijk daarvan worden ge zien. Ten slotte spreken B. en W. het ver trouwen uit, dat het college in de geest van de raad en in het belang van Ken nemerland heeft gehandeld. De in splinternieuwe uniformen ge stoken staf van de Kemphaan. Van rechts naar links: kapitein N. Korbee, lste machinist J. de Zwart, 2de ma chinist T. Ouwehand, 2de stuurman D. van Duyn en lste stuurman C. Hoek. De IJmuidense vissersvloot is sinds don derdag verrijkt met een gloednieuwe hek trawler, de IJM 36 Kemphaan. Tijdens een bijeenkomst aan boord van deze fraaie, ultramodern ingerichte aanwinst van Visserijonderneming v.h. J. C. Pronk N.V. te IJmuiden heeft de heer J. H. Boot, directeur van de N.V. Scheep- bouwwerf De Dageraad in Woubrugge, de Kemphaan overgedragen aan de heer D. J. Gouda, directeur van Visserijonderne ming J. C. Pronk. Zaterdag a.s. zal het nieuwe schip voor het eerst naar de visgronden vertrekken onder commando van kapitein Klaas Kor bee, vroeger schipper van de IJM 9 Haar lem. Advertentie In tegenwoordigheid van onder meer mr. J. C. Bührmann, burgemeester van Velsen en wethouder Kolkman noemde de heer Boot de Kemphaan een fijn schip waarin tal van vernieuwingen op het ge bied van de vistechniek en visbewerking waren aangebracht. De Dageraad heeft inmiddels opdracht ontvangen voor het bouwen van een zusterschip van de Kemp haan, die de naam Goudhaan zal dragen. De heer Gouda zei dat speciaal veel aandacht is besteed aan de installaties voor de visbewerking. Het is in de eerste plaats de bedoeling met het schip de Noordzeevisserij te beoefenen waarbij de hele vis ingevroren wordt. Als regel zal de halve vangst bevroren worden en de andere helft vers worden aangevoerd. De Kemphaan is echter ook geschikt voor ve le vormen van visserij buiten de Noord- e. De heer Gouda vond het een gelukkige omstandigheid dat de Kemphaan een be manning heeft die al jaren met elkaar sa menwerkt. Voor de sortering van de vis is het bovendien van belang dat men ge wend is aan kantjes. Desgewenst kan de invriescapaciteit door middel van Jack- stone-frosters verdubbeld worden. De wij ze waarop de bewerking van de gevangen vis geschiedt is volgens de heer Gouda een van de belangrijkste taken op vissers schepen geworden. Bij de beloning van de bemanning moet daarmee meer dan tot dusver het geval is geweest rekening wor den gehouden. De Kemphaan is een zogenoemde vries trawler van het Rijnmond-type met spie- gelachterdek en vaste hekgalg. Het schip is 49,10 meter lang, 8,50 meter breed en 4,32 meter diep. Daarmee is de IJM 36, die 500 ton meet, de grootste hektrawler van de Nederlandse vissersvloot. Voor de voortstuwing zorgt een 1200 pk. 8 cylinder Deutz-motor, die van de brug af bediend kan worden. De vaart van de Kemphaan bedraagt ongeveer dertien mijl. De vriesinstallatie bestaat uit twee Jack- stone verticale „platefrosters" die elk een capaciteit van vijf ton per etmaal hebben. In het ruim is plaats voor 1000 tot 1250 kisten a 50 kilogram bevroren vis en 2000 tot 2250 kisten verse vis. Op het brugdek is accommodatie voor zestien man. Op het middendek bevindt zich een vier- persoons reservehut. Bij de officiële overdravht van de Kemp haan droeg de staf van het schip voor het eerst zijn nieuwe uniform. Het is de be doeling dat kapitein Korbee en zijn offi cieren aldus in „gala" gekleed zijn tijdens het uitvaren en binnenlopen van hun schip, wat zonder twijfel een keurige in druk zal maken. De kosten van de Kemphaan liggen tus sen de 1.750.000 en 2 miljoen. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 De IJM. 36 Kemphaan tijdens haar technische proefvaart in volle zee. Op dinsdagavond 18 mei begint om half zeven een selectiewedstrijd om te komen tot de samenstelling van een Velser ama teurelftal dat in de Velser Sportweek tegen een amateurelftal uit Bergisch-Gladbach (Duitsland) zal spelen. Deze selectiewed strijd zal worden gespeeld op het hoofdveld van Schoonenberg. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Elftal A, doel: Van den Boogaard (VVB); achter: v. d. Pieterman (Velsen) en Hart man (Kinheim); midden: Vendel (IEV), Nijssen (Velsen) en Paay (VVB) en voor: Van Leeuwen (VSV), De Boer (IJmuiden), Doorenbos (VVB), Langbroek (VSV) en Blum (Velsen). Elftal B, doel: Burger (IJmuiden); ach ter: Bruisschaart (Waterloo) en Klooster man (Stormvogels); midden: Meyboom (IJmuiden), Van Eden (Waterloo) en De Graaf (Stormvogels); voor: Kaal (SVIJ), Van der Zwan (Waterloo), Wortel (Storm vogels), De Reus (IEV) en De Greef (VVB). Op zaterdag 8 en 15 mei organiseert DC IJ, t.g.v. het veertigjarig bestaan een kwartetten-damtoernooi in het Cultureel Centrum te IJmuiden. De eerste en tweede ronde zullen zater dag worden gespeeld en beginnen om 10.00 uur en 14.30 uur, terwijl de laatste ronde 15 mei zal plaatsvinden om 11.00 uur. Er zal gespeeld worden om de IJmuider Courant-beker. Een bestuurder van een personenauto, die bij een snelheid van ongeveer 120 ki lometer per uur plotseling afremde voor een overstekende eend met kuikens, heeft gisteren op rijksweg 13 bij Rotterdam een ernstig verkeersongeluk veroorzaakt, waar bij één persoon levensgevaarlijk en vier min of meer ernstig werden gewond. Zij moesten worden overgebracht naar een ziekenhuis in de Maasstad. Het ongeluk gebeurde doordat twee per sonenauto's, die achter de plotseling vaart minderende wagen reden met elkaar in bot sing kwamen en over de kop sloegen. Bei de auto's werden totaal vernield. De voor ste wagen liep lichte schade op.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5