„Toneel in Nederland goeddeels ingeslapen" HENK VAN ULSEN: GEEN ANGST VOOR „BOZE OOG" Aprojtde |L\|!|Toef IN DE KOMENDE WEEK „Ik houd van het televisiewerk het stimuleert 't theaterbezoek ZATERDAG 8 MEI 1965 Erbij PAGINA ZES Eva Bartok en Peter Finch zijn de hoofdrolspelers in de film „Operatie Amsterdamdie in Nederland werd opgenomen (maandag). „Alwéér een gek" VAN HET IJMUIDENSE trio The Shepherds zijn twee plaatjes uitge komen waarop: Mensen zoals wij Het land van mijn dromen (HMV 7 QH 5.059) en Vier Weverkens Piet Hein (HMV 7 QH 6.039). De twee liedjes van het eerste plaatje zijn vertalingen van respectievelijk „Hl never find another you" en „Island of dreams". Beide liedjes zijn al door anderen stukgezongen, maar worden nu weer in een opmerkelijk frisse Shepherd-interpretatie gezongen. Dat wordt ook gedaan met die twee an dere, oer-Hollandse liedjes. Aan het goede repertoire van The Shepherds zijn weer een paar fijne plaatjes toe gevoegd. Henny Schoute Stomme boel Experimenteren nBonam in ZATERDAG Nederland 1 (NTS-VPRO) Om vier uur een Frans-Chinese film voor kinderen en voornamelijk door kinderen gespeeld. De legendarische apenkoning uit oude Chinese verhalen komt er aan te pas om kleine Pierrot uit Parijs naar Peking te brengen. Na het nieuws van 6.45 uur is het tijd voor Barend de Beer. Daarna vertelt Bouke Poelstra iets over de betekenis van de Victory Day voor de vrijheid van Euro pa. Bij deze inleiding sluit een schakel- programma aan tussen Europa en Ame rika via de satelliet Early Bird. Alle plaatsen die van betekenis zijn geweest voor de overwinning op de Duitsers, 20 jaar geleden, zullen op het scherm te zien zijn. Liefhebbers van Franse chansons zul len na het nieuws van 8 uur al klaar zitten om naar Les compagnons de la Chanson te luisteren. Bij de negen chansons die de compagnons brengen zijn „Les comédiens" en „Que c'est triste Venise". Adèle Bloemendaal, Ben Rowold en Frans Halsema presenteren om 9.55 een cabaretprogramma „Uit goed voor u". Vanuit het Kurhaus in Scheveningen komen de dansers van het Ensemble Nationale de la Republique Guinee op het scherm om half tien. Om tien uur begint dan Mensen Kijken. Bij dit pro gramma hoort ook een filmpje van Ed van der Elsken „Fietsen in Holland". Het laatste nieuws om 10.40. Nederland 2 (NTS-AVRO) Anton en Jan van Hooff laten om één minuut over acht na het nieuws, hun Zoo Zoo zien. De uitzending gaat deze keer over Europese dierentuinen na na 1900. Om 8.25 Bewitched. Om 8.50 is Jos Brink gastheer in Amstelveen. Deze uitzending van Com bo laat u kennismaken met „The caps". Oude bekenden zijn o.a. Conny van Ber gen, de Rivertown Jazzband en The Cavaliers. Net als op Nederland 1 wordt er op Nederland 2 aandacht gewijd aan de fiets in Holland. Dit gebeurt om 9.20 uur in het programma „Hoe maakt u het." ZONDAG Nederland 1 (NTS-NCRV) Van vier tot half zes de laatste af levering van „De Bezetting" van dr. L. de Jong. Het is de herhaling van de uitzending van dinsdag 4 mei. Om zeven uur vertelt Cecilia Lichtveld een bijbelverhaal vooor de jeugd. Kentucky Jones en Ike beleven hun avonturen van vijf over zeven tot half acht, waarna het Internationaal Agrarisch nieuws, om acht uur het nieuws en van vijf over acht tot half negen Sport in Beeld vol gen. „Memorandum van een dokter," naar de romans van A. J. Cronin gaat deze keer over een meisje dat vooral op zon dag last heeft van huidexzeem. Dokter Cameron lost het raadsel op. Om kwart over negen laten Peter van Campen en Jan Huyskens een reportage over het Christelijk Blindeninstituut te Zeist zien Caroline Kaart zingt van kwart voor tien tot tien over tien haar liedjes met begeleiding van Cor Lemaire. De dag sluiting wordt verzorgd door ds. A. C. D. van den Bosch. Laatste nieuws om kwart over tien. Nederland 2 (NTS) Voor het nieuws om acht uur een aflevering van Kapitein Zeppos en na het nieuws: Meine Frau Suzanne. Om half negen gaan we met vakantie naar Joegoslavië. De NDR brengt om tien over negen Show Hin-Schau Her, met medewerking van o.a. Margot Eskens, Peter Kraus en Bill Ramsey. Sport in beeld besluit om 10.20 de televisiedag voor Nederland 2. MAANDAG Nederland 1 (NTS) De nieuwe Teleaccursus begint om half zeven met „Studentenleven van daag". Na het nieuws van zeven uur Barend de Beer, „Joden en Christenen in Israel", Huckleberry Hound, het journaal en een uitzending van de Boe renpartij. Om half negen begint de film Opera tie Amsterdam, met Peter Finch ën Eva Bartok. Het gaat erom dat in de meidagen van 1940 de diamanten in Amsterdam uit handen van de Duitsers worden gered. Een avonturenfilm. Om tien over tien The Great War, de acht ste aflevering. Na het laatste nieuws om vijf minuten over half elf de Sociaal Culturele Filmkroniek. Nederland 2 (NTS-KRO) Waauw, zo presenteert Wim Jaap van der Laan de gedanste hitparade om één minuut over acht, na het nieuws. Om vijf voor half negen „De eerste eeuwen van het Christendom", de vierde af levering van deze serie die gemaakt wordt in samenwerking met de Beierse, Zwitserse, Oostenrijkse en Vlaamse te levisie. Om vijf voor negen brengt de NTS Flamenco. Om kwart over negen een KRO-programma over Rotterdam 25 jaar na het bombardement. Om kwart voor tien Onze man in Londen. DINSDAG Nederland 1 (NTS-VARA) Tussen het nieuws van zeven en acht uur Barend de Beer, journaal voor ge hoorgestoorden, en Walter en Connie met hun Engelse les. Om 8.20 uur Ach ter het Nieuws en om kwart voor negen Joop van Tijn met Tel uit je winst. Om 9.20 is mr. G. P. J. Cammelbeeck openbare aanklager in het programma Kinderrechter. Kinderrechter is mr. H. Schootstra. Om kwart voor elf het laat ste nieuws. Nederland 2 (NTS-NCRV) Pete Seeger zingt om een minuut over acht populaire Amerikaanse volkslied jes. Voor Juliette Gréco om kwart over negen haar stem laat horen in Franse chansons eerst nog Petticoat Junction en Vliegen op Vleugels. Na Juliette Gréco geeft het Amsterdams Kameror kest een uitvoering. Er worden werken van Vivaldi, Lorenzetti en Janacek ge speeld. Om tien over tien het laatste programma voor dinsdag: Paulus ach terna. WOENSDAG Nederland I (NTSKRO) In het kin derprogramma, dat om vijf uur begint, afleveringen van „Vrouwtje Bezem steel" en „Jan en Joke in het verkeer". Na het nieuws van zeven uur Barend de Beer, de Teleac-cursus „Ongeval len in en om de woning" en de sport- rubriek van Jan Cottaar. Het journaal en Brandpunt gaan vooraf aan Jos van der Valks Piste om 20.45. Vervolgens om 21.10 Latijns-Amerikaanse dansles. De reportage Invalide Oud-Militairen - aanvang 21.55 - gaat over oorlogs invaliden en andere militairen die tij dens hun diensttijd lichamelijk werden gehandicapt. Verder Epiloog en het Laatste Nieuws. Na een pauze komt Teleac om 22.50 op het scherm met de twaalfde les van de cursus Modem Ta- lenonderricht. De avond wordt om 23.10 afgesloten met een verslag van de eer ste etappe in de Ronde van Nederland: Amsterdam-Hoogezand. Nederland 2 (NTSAVRO). Twee films vanavond: een Amerikaanse en een Duitse. De Amerikaanse film, die di rect na het nieuws begint, werd ge maakt door de CBS. Het is een docu mentaire over de Britse kroonkolonie Hong Kong. De kijkers worden door deze miljoenenstad gegidst door de be kende filmacteur William Holden. Om 20.50 de Duitse rolprent „De za ken van de heer Mercadet". Het is een vertaling van de komedie „Le Fai- seur" van de 19e eeuwse Franse schrij ver Honoré de Balzac. De hoofdpersoon is een zakenman zonder scrupules, die zijn dochter uithuwelijkt aan een wel gesteld man. Uiteraard om er zelf beter van te worden. De schoonzoon blijkt echter in handigheid niet onder te doen voor zijn schoonvader. DONDERDAG Nederland 1 (NTS-NCRV) Niet uitsluitend voor de vrouw be doeld, maar toch wel duidelijk op haar afgestemd is de Teleac-cursus „Onze Voeding", waarvan vanmiddag om twee uur de eerste aflevering. De eerste les gaat over melkprodukten. Cursusleider is prof. dr. C. den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Om drie uur het échte vrou wenprogramma met reportages over sieraden en t.b.c.-bestrijding. Na het nieuws van zeven uur Barend de Beer, de Verrekijker, Van gewest tot gewest en een aflevering van de Lucy Ball show. Voorts het journaal en Attentie. Het toneelstuk van vanavond heet Moord en Doodslag, een komische thril ler van Engelse bodem. Het werd voor de t.v. bewerkt en vertaald door Gerard Rekers. De hoofdrollen zijn in handen van Arnold Gelderman, Pleuni Touw, John Leddy en Lo van Hensbergen. In het programma Gerichte Klanken wordt onder meer de Cantate Laetare van Rudy de Heus uitgevoerd. Na het laatste nieuws de tweede etappe in de Ronde van Nederland: Hoogezand-Doe- tinchem. dat maar gesubsidieerd voortjaagt". Ook het „Living Theatre" heeft zijn belangstelling. Zijn mening er over: „Boeiend, maar zeer viesl Een groot acteur blijft een groot acteur, ook als hij vieze voeten heeft, maar hij moet dan niet zijn schoenen uittrekken op het toneel. Is dat echt nodig, dan moet hij eerst zijn voeten wassen". Het peil van het Nederlandse toneel vindt Henk van Ulsen ondanks alles toch wel goed, zeker in vergelijking met België. „Door hun verfoeilijke systeem, om eens in de veertien dagen een pre mière te geven, grijpen de Belgen te veel naar lichte stukken, die weinig in spanning kosten: men roeit op de routi ne van de acteurs", vindt hij. Uitwis seling tussen de Zuiderburen en ons juicht hij van harte toe. Ook hij heeft vaak in België gespeeld, onder andere in „De wijze kater" en in Vondel's „Lu cifer". „Een heel bijzonder publiek, die Belgen," zegt hij. „Zij hebben een open oor en veel belangstelling voor toneel". „Studio" is overigens van plan om het komend seizoen regelmatig toneel te gaan spelen in België. OP HET OGENBLIK treedt Henk van Ulsen, kaalgeschoren, op in „Het dag boek van een gek", een uit het Frans vertaalde toneelbewerking van een no velle van Gogol. „Het dagboek van een gek" is het verhaal van een verarmde ambtenaar van adel die verliefd wordt op de dochter van zijn directeur. Zijn geestesziekte, aanvanke lijk toch nog onmerkbaar, treedt steeds duidelijker op de voorgrond. Hij hoort honden praten, onderschept de door hem zelf geschreven briefwisseling tus sen die honden, raakt geheel gedesinte greerd, waant zich de koning van Span je en komt uiteindelijk terecht in een krankzinnigengesticht, waar tot slot toch nog iets doorbreekt van inzicht Een avondvullend stuk eenmans-to neel is dit „Dagboek van een gek" en Henk van Ulsen is er erg blij mee. „Ze zullen wel zeggen: o hij speelt wéér een gek, maar dat raakt me niet. Het is heerlijk om dit te spelen, maar doodvermoeiend. Iedere ochtend voel ik me geradbraakt. Ik wil dit stuk de zo mermaanden doorspelen, 's Zomers is er namelijk nooit iets te doen in Am sterdam, geen fatsoenlijk stuk toneel valt er te bekijken en aangezien ik dit toch, althans op het toneel, in mijn eentje doe en ik niet zo'n grote be hoefte heb aan vakantie, omdat ik pas drie maanden terug ben uit de Antillen en uit Amerika, wil ik deze proef wel eens nemen: ik ben benieuwd of en hoe veel publiek er komt." ALS WE HET volgende plaatje opzet ten horen we een melodie uit Vivaldi's concert in a voor twee violen. Maar het klassieke genot is zeer vluchtig. Want al spoedig zet een sopraantje in met een ondeugend liedje. Dat is dan de stem van cabaretière Jasperina de Jong, die even een „Vivat Vivaldi" weggeeft op eerdergenoemde melodie. Ik denk niet dat Vivaldi erg boos op Jasperina zou zijn, want ze doet het allercharmantst en bekwaam. Guus Vleugel maakte de tekst een persiflage op lichte en klas sieke (Vivaldi) muziek vanuit „Hilver sum". Op de keerzijde: O, zo'n pilletje voor de pep, de andere bijdrage aan dit leuke plaatje. (Philips JF 327.839). DAN IS ER een nieuw sterretje, of sterretje, dat moet ze nog bewijzen. In ieder geval werd „Margie Ball" gelan ceerd. Zij trad inmiddels op in „Roos ter" waar ze de liedjes van haar eerste plaat zong: Goodbye to love - Now that love has come my way (Funckler D B45.169). Een vrij positief debuut; we zullen Margie vast nog wel eens horen. Over haar is bekend dat ze in 1948 in Bandoeng werd geboren, in 1950 naar ons land kwam, in de vierde klas van een Leids lyceum zit waar een leraar haar getroffen door haar zangpres taties op een schoolavond onder zijn hoede nam. Hij werd haar manager. EEN E.P. VAN ADAMO: La nuit, Mauvais gargon, Elle.Petit Coma- rade. Me dunkt, een plaat die niet in de discotheek van de fans mag ontbre ken. Er staat weer van alles op: het romantische, klaaglijke en vrolijke. (HMV EGF 800). Goldfinger. Een woord dat als een magneet trekt. Uit deze film is de gelijknamige melodie op de plaat vastgelegd: een indringende melo die. Het is een instrumentale versie van John Barry (United Artists UA 23.008). (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) GESPREKKEN met litteratoren en kunstenaars zijn niet alleen bij de Nederlandse televisie bijzonder in trek, maar ook bij het publiek. Nieuwsgierigheid is een typisch menselijk trekje en als deze nieuws gierigheid binnen de perken van het tolerabele blijft, is daar ook niets tegen. Het is vaak verhelderend om kennis te maken met schrijvers en diverse uitvoerende kunstenaars, vooral wanneer we regelmatig met hen geconfronteerd worden. Henk van Ulsen bijvoorbeeld is zo iemand. Regelmatig zien we hem in televisie toneel, samen met de toneelgroep „Studio" uit Amsterdam trekt hij het hele land door met verschillende voorstellingen. EEN HALF JAAR geleden was zijn „Wijze Kater" op de t.v. en enkele weken geleden werd ook hij „door- Henk van Ulsen als „De wijze kater" en (foto rechtsboven) als de geesteszieke in „Het dagboek van een gek". The Shepherds tronen hoog boven IJmuiden gelicht" in de rubriek „Theater 65 van de KRO-t.v. „Een plezierig, in telligent gesprek was dat", vindt hij er zelf van. Hij heeft er veel goede reacties op gehad van vrienden, collega's en vreemden. Henk van Ulsen heeft, in tegenstel ling tot vele andere acteurs, niets te gen televisie. Hij klaagt niet over het gemis van een aandachtig publiek. „Ik Nederland 2 (NTS-VARA) Eerst een vrolijk programma met Latijns-Amerikaanse klanken door het trio Thom Keiling. Om 20.20 een docu mentaire van H. A. Gomperts en Milo Anstadt over het litteraire drietal, Marsman, Du Perron en Ter Braak, dat in de jaren vlak voor de oorlog de toon aangaf in de Nederlandse schrijvers wereld. Aanleiding voor dit programma is het feit, dat het 25 jaar is geleden dat deze drie prominenten op noodlotti ge wijze om het leven kwamen. Om 20.55 de tweede aflevering van de Ame rikaanse detective-serie Burke's Law. Tenslotte Achter het Nieuws. VRIJDAG Nederland 1 (NTS-AVRO) Na het nieuws Barend de Beer, Roos ter, de (Flintstones, het journaal en Televizier. Om 20.40 de Danny Kaye show, waarin als speciale gasten de zangeres Dorothy Collins en de komiek Howard Morris optreden. Willem Duys en Fred Oster krijgen voorts ruim een uur voor hun rubriek Voor de vuist weg. Dit programma wordt gevolgd door toeristische tips van de A.N.V.V. Na het laatste nieuws de derde etappe in de Ronde van Nederland: Doetin- chem-Simpelveld. Nederland 2 (NTS-KRO) Een programma over Richard Strauss die honderd jaar geleden werd geboren, komt uit de Bavaria Studio's in Mün- chen. Er worden fragmenten uit zijn beroemdste opera's uitgevoerd, gesprek ken gehouden met nabestaanden en vrienden en op de film vastgelegde in terviews met de componist zelf. Voorts om 21.10 een Italiaanse musical over het befaamde Engelse tweetal: dr. Jekyll en mr. Hyde. mis geen publiek, ik constateer wel dat het er niet is, maar ik mis het niet. Spelen voor de televisie vergt een an dere concentratie. Ik ben dan zelfs zo, dat ik liefst helemaal zonder publiek wil werken. Als ik mijn zin kreeg, maar dat is natuurlijk onmogelijk, dan zouden zelfs de technici van de vloer verdwijnen; dan loop je tenminste niet de kans, dat je je aan hen vastklampt. Trouwens, ik weet natuurlijk ook du vels goed, dat er door dat ene oog en die ene lens miljoenen mensen naar je kij ken. Ik houd van werken voor de tele visie, T.V. stimuleert het toneelbezoek, vooral bij de jongeren". Henk van Ulsen, in Kampen geboren, slaagde in 1949 cum laude voor zijn eind-examen aan de Amsterdamse To neelschool. Na enige jaren bij „Come- dia", de latere Nederlandse Comedie, gespeeld te hebben, werd hij onder auspiciën van de stichting „Sticusa" voor een jaar uitgezonden naar de West, om daar toneelleiding te geven aan di lettanten. „Dat jaar is geweldig ge weest. Daar heb ik mijn hang naar de West vandaan", zegt hij. Eenmaal te rug in eigen land kwam hij weer te recht bij de Nederlandse Comedie, maar in 1955 maakte hij zich los van dit gezelschap: samen met Marijke en Sie- to Hoving richtte hij het cabaret Tingel- Tangel op, hij speelde een voorname rol bij het oprichten van toneelgroep „Test", (waarvan „Studio" een uitvloei sel is), begon te werken voor radio en televisie (o.a. „Pension Hommeles") en pendelde zo twee jaar van de een naar de ander. „IK HEB VEEL routine opgedaan in die tijd. Je moet je nu eenmaal los maken van het nest waar je in zit. Het is aanwijsbaar, als je bij één gezel schap en bij één regisseur bent groot gebracht: dan kom je niet aan het vak toe, want je maakt te weinig rollen mee." Van Kees van Iersel, de man van „Studio", zegt hij met overtuiging, „heb ik veel geleerd, het is een avant- gardist, hij zit niet zo vastgeroest als de rest van het toneel. Die rest is een ingeslapen, bewegingloze, stramme boeL Daarom blijf ik bij „Studio" zit ten. Er wordt daar namelijk een heel nieuw en positief publiek gekweekt. Wij hebben hun drempelvrees wegge nomen, bij ons is de sfeer ongedwon gen en er mag zelfs worden gerookt. „Studio" heeft nogal wat enquête-werk gedaan en er is ons gebleken, dat heel wat jongelui een „abonnement" bij ons hebben. Ze komen zelden in een ande re schouwburg". OVER „Tingel-Tangel" zegt Henk van Ulsen: „Het was een plezierige tijd. Afwisselend, een „versiering" naast het gewone werk. En bovendien is het wel eens leuk om je aan het muzikale element bij cabaret te bezondigen." In 1957 won Henk van Ulsen in het I.C.C.-concours voor jonge tonelisten de eerste prijs. Voor zijn rol in „De gebo ren leugenaar" kreeg hij in 1963 de zil veren Louis d'Or. In dat jaar kreeg hij ook grote bekendhied door zijn hoofdrol in de film „De vergeten medeminnaar" van John Korporaal. Hij kwam toen ook bij „Studio" terecht en in 1964 werd hem de „Albert van Dalsum-prijs" toe gekend. AL WAT NIEUW is boeit hem. Vaak zwerft hij rond door de zalen van het stedelijk museum in Amsterdam, be kijkt de nieuwe stromingen, ziet de nieuwe kunstuitingen met open ogen en „behoudt het goede". „Ik houd," zegt hij „van experimenteren, van eindeloos zoeken, ook al bloedt er soms iets dood en gaat er soms wel eens wat de mist in. Dat is het positieve bij „Studio". Wij zoeken steeds naar iets nieuws. Bij ons is het geen ingeslapen stelletje,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 18