VB© uw" Netten, gaten en kanten in badmode 1965 A Italiaanse naamgeving in keurslijf van taboes L I m vm mm LIPPENTIPS ZATERDAG 8 MEI 1965 Erbij PAGINA ZEVEN ..KB "iV V, V »jMS| K i i lil Hh «j Ét 4$ Vaders voornaam verboden Fascistische erfenis f "sV Ép.V> Blote schijn bedriegt Links: Vit Duitsland komen deze drie mo dellen. Het zijn v.l.n.r. een schjjn-bikini, waarover een wydmazig net-badpak, een pakje van witte katoenen kant en een net- bikini. Rechts: Goed gek is dit Duitse badpak met ronde gaten in het middenrif. Echt iets voor wie anders bloot wil zijn dan anderen. Egaal bruin worden is er natuurlijk niet by, maar wie mooi wil zijn.... Hieronder: Driedelig wit strandensemble met blauwe motieven. Het jakje met lange mouwen kan worden dichtgeritst. De v-vormig uitgesneden beha is met wit afgebiesd. De Italiaanse couturier Galitzine tekende letteriyk en figuurlijk voor dit ontwerp. Rechtsonder: Twee badpakken van eigen bodem. Ze zijn van Tweka uit Geldrop. Beide hebben een domino-motief. De schouder bandjes staan bij deze twee modellen ver uit elkaar. Middenonder: Dit drietal liet zich zien op een badshow in Parijs. Van 1. naar r. zwart helanca badkostuumpje met diepe halssplit en strik- ceintuurtje; mousse nylon badpak met hart vormig plastron van geruite stof: pseudo- monokini, waarvan het broekje en de galgen een panterdessin hebben. Het lijfje is van dichtbij gezien van vleeskleurige mousseline. v\ xxx- - XsïXli;S XX 1 X XiÉÉ; xX X. j* O/ (Van onze moderedactrice) DE BADMODE van dit jaar dient de schone schijn. Open en bloot is taboe, verdekt bloot is „in". Achter vleeskleurige stofjes, wijdmazige net-gevallen en opengewerkte kant schemert de huid. Zo valt er nog iets te raden en het kan allemaal mooi door de mazen van het burgerlijk fatsoen. Nadat de monikini vorige zomer zijn doel voorbij schoot, schijnt deze oplossing een draagbare middenweg te zijn. De monokini zelf is nu in een kuise versie tot ons gekomen. Broekje en galgjes zijn van een exotisch panterdessin. Maar de boezem is voor de gemoedsrust nu bedekt met een vleeskleurig stofje. In het spoor van deze schijn-mpnokini volgen de schijn- bikini's. De tweedelige badpakjes zijn nu volgens de laatste modelijnen over trokken met een „camisooltje" van wijdmazige netstof of katoenen kant. Ook bij de badpakken zijn er van die schijn-grapjes. Terwijl het badpak uit gewone stof bestaat, wordt het middenrif bedekt met een strook doorzichtige kloskant. Of wat nog pikanter is: een reep kloskant van heupen tot boven been. Het nieuwste van het nieuwste zijn de badpakken waar happen uit zijn geknipt. Het middenrif bestaat dan uit ronde gaten zo groot als kaasjes, waar het bloot openhartig door heen komt „kijken". Voor wie dit allemaal nog te wild is, uiteraard is er een keur aan „gewone" badkostuumpjes. Minder opvallend, maar minstens even aardig. »oooooocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx>doooooc)cxxxxxx30ooooooooooooooooooooooooocx)Ooooooooooooooooooooc)ooooooocxx)c VAN TIJD tot tijd komt het voor dat ambtenaren van de Nederlandse Bur gerlijke Stand weigeren een aangege ven kind in te schrijven onder de naam die door de ouders wordt opgegeven. Daar komt dan wrijving van en al naar gelang de verontwaardiging en de strijdlust van het betrokken ouderpaar loopt zo'n zaak af met een sisser of met beraad op hoog niveau. Nu zijn wij Ne derlanders gauw geneigd tot foeteren op dit land „waar niks mag" (en lang niet altijd ten onrechte): een dergelijk geval ontlokt dan ook meestal aan be trokkenen zowel als aan buitenstaan ders oproerige uitlatingen. Wij kennen nogal wat mokkende ouders, die het moeilijk kunnen verkroppen dat namen als Alva, Thisbe en Swiebertje door de ambtenaar werden geweigerd en wier spruiten bijgevolg als Gijsje, Thijsje en Swiebertus door de wereld moeten. Toch staan onze ambtenaren niet alleen in hun actie; in het buitenland gelden eveneens normen voor de naamgeving en die zijn vaak nog strenger, zoals bij voorbeeld in Italië. Italiaanse ouderpa ren winden zich over deze kwestie nog vaker (en nog heviger, want dat ligt in hun aard) op. Men wil er daar nu iets aan gaan doen, maar laat ons eerst eens kijken hoe de zaak in elkaar steekt. DE BEPALINGEN voor de Italiaan se naamgeving staan omschreven in een decreet uit 1939. Centraal punt hier in is dat een kind op geen voorwaarde mag worden ingeschreven onder dezelf de vooma(a)m(en) als zijn vader, broer(s) of zuster(s), tenminste wan neer die nog in leven zijn. Reden voor deze bepaling is dat de overheid vreest dat, wanneer twee personen uit hetzelf de gezin een en dezelfde naam voeren, dit licht aanleiding kan geven tot ver warring (eventueel tot misbruik), en dus het systeem waarop men zeer trots is, niet ten goede komt. Verder is het verboden om familiena men te gebruiken als voornaam. Bij het begin van deze eeuw, toen het patriot tische vuur hoog oplaaide, wilde men pasgeborenen nog wel eens opschepen met namen als Garibaldi of Mazzini. De Italiaanse staat heeft niet zozeer be zwaar tegen voormelde historische fi guren als wel tegen de mogelijke ver warring die deze namen kunnen schep pen. In Italië is het gebruik om, als men zijn naam voluit schrijft, eerst de familienaam en dan de voorna(a)m(en) te vermelden. Wanneer de familiena men als voornaam zouden worden ge bruikt, zou dit tot vergissingen kunnen leiden. Eén onattente klerk, die de ver keerde naam voor de familienaam aan ziet, en het leed is al geschied. HET DECREET bepaalt ook dat de ouders zich moeten onthouden van na men, die „lachwekkend, beschamend, opruiend of in strijd met de zeden en de religieuze en nationale gevoelens zijn." Ten slotte mag men een Ita liaans kind geen buitenlandse voor- na(a)m(en) geven. Vooral dit laatste punt geeft doorlo pend aanleiding tot moeilijkheden, wat weinig verwonderlijk is, want wie be paalt of een naam „buitenlands" is of niet? Een poosje geleden toog een nieuwbakken vader uit Rome naar het stadhuis om zijn zoon te laten inschrij ven. Hij deelde de ambtenaar mee dat het kind Oscar moest heten. De klerk keek bedenkelijk, bladerde vervolgens langdurig in namenlijsten en kwam tot de slotsom dat Oscar niet aanvaard baar was. De hogelijk verbaasde Ro mein moest zich na enig bakkeleien ten slotte tevreden stellen met Oscarro, om dat de klerk staande hield dat een naam eindigend op een medeklinker niet van Italiaanse oorsprong kon zijn. Kinderen van rooms-katholieke ouders moeten namen hebben, ontleend aan de kalender der heiligen. Deze bepaling komt niet voor in het wetboek, maar men houdt er zich over het algemeen wel aan, omdat er anders weer moei lijkheden rijzen bij het dopen. HET VREEMDE bij dit alles is dat in sommige streken van Italië „excen trieke" namen wél zijn toegestaan. Voor al in het zuiden komt men wel namen tegen als Ercole, Giacinto, Leandro en Orfeo, die duidelijk zijn ontleend aan het klassieke verleden. In Midden- en Noord-Italië zijn dergelijke namen vrij wel taboe. De laatste jaren is er steeds meer verzet gerezen tegen de starre, door het fascisme uitgevaardigde bepa lingen ten aanzien van de nomencla tuur. Men is verstoord over de wille keur en het onlogische in deze bepalin gen, maar dat niet alleen. Het is voor iedereen duidelijk dat een zekere ont spanning op dit gebied de staat geen lire zal kosten, maar enkel een stap vooruit zal betekenen in democratische richting. Het feit dat er nog steeds niets aan het probleem is gedaan, wordt ge zien als een erkenning door het huidige bewind dat wat het fascisme op dit ter rein heeft ingesteld, zeer wel bruikbaar is en geen verandering behoeft. Gelukkig zit er sinds kort verandering in de lucht. Enige tijd geleden is een wetsvoorstel ingediend, dat nog wacht op goedkeuring door de kamers. Het lijkt erop dat de dagen van de starre ambtenarij geteld zijn, maar vooralsnog moeten Italiaanse ouders er rekening mee houden dat ze hun hoofd zullen sto ten als ze hun spruiten een wat aparte naam willen geven. Henk Bouwman Wanneer u deze lente een nieuwe lip stick koopt en u wilt zoveel mogelijk plezier van uw nieuwe aankoop bele ven, behartig dan de volgende wenken: zorg ervoor dat de huid van de lip pen zo zacht als fluweel is. Maak ze elke avond schoon met een tissue, waarop u wat reinigingscrème of -melk hebt aangebracht, zodat alle oude lipstickrestjes verwijderd wor den. een lichte massage met een niet te harde, vochtige tandenborstel maakt de lippen vol en goed doorbloed. een laagje vochtinbrengende crème op de lippen, voordat de lippenstift er aan te pas komt, zorgt ervoor dat deze beter houdt. kies een vethoudende lipstick, die de lippen niet uitdroogt. Anders loopt u straks rond met van die lelijke kor rels op de lippen. gebruik bij voorkeur een lippenseel- tje om de mond een mooie vorm te kunnen geven. Bovendien voordelig in het gebruik: zelfs het kleinste rest je lipstick kunt u nog opmaken. breng twee lagen lipstick over elkaar aan zodat u uw mond lang niet zo vlug weer hoeft bij te tekenen. Ver geet echter niet om tot slot nog even in een tissue te „happen". Rode lip— stickvlekken op kopjes of sigaretten zijn beslist geen lust voor het oog.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19