1: Johnson geeft De Gaulle bedekte waarschuwing: HET WEER Militair-burgerlijk bestuur in Dominicaanse republiek Sjeik Abdoellah weer in arrest Conflict bij fotojournalisten over „Drakensteyn-foto's" UST Geen terugkeer tot „eng nationalisme Gelukwensen van prins Bernhard Opstandelingen roepen Franse hulp in tegen de Amerikaanse interventie Scheepsbotsing op het Michigan-meer Doden in het verkeer Nu worden vliegers van Thunderstreaks onwel Kasteeltuin nu gebarricadeerd Prinses op vrijersvoeten PERMANENT SOUPLESSE CHRISTIAANSE Winderig (Op pagina 3 onze reisredacteur over de toestand in de Dominicaanse hoofdstad) Oplossing en prijswinnaars Oostduitse lof Het woord is aan In de krant van heden: Charles de Wolff volgt Anton van der Horst op Tel 8166 COIFFURES DE VRIES 50e J A AF NfG NUMMER 155 ZATERDAG 8 MEI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (AP) President Lyn don Johnson van de Verenigde Staten heeft vrijdag een programma van zes punten ontvouwd voor taken voor het At lantisch bondgenootschap. Hij waarschuw de tegen terugkeer tot „eng nationalis me": een waarschuwing die aan het adres van Frankrijk gericht leek te zijn. Johnson sprak voor de televisie ter ge- Wijziging hoofdredactie In een onlangs gehouden aan deelhoudersvergadering van Gra fische Bedrijven Damiate N.V., de uitgeefster van ons dagblad, is be sloten om aan de heer S. Koster, hoofdredacteur van ons blad, met ingang van 15 juni a.s. eervol ont slag te verlenen, in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De aandeelhoudersvergadering heeft tot zijn opvolger benoemd, de heer J. L. Lodewijks, thans adjunct hoofdredacteur. DE DIRECTIE Door de gevechten in Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse RepubliekK is de voedsel- en water voorziening gestagneerd. Amerikaan se militairen zijn ingezet bij de rant soenering. Voor de 22-jarige Joop Korebrits, reser ve keeper van NAC, en de achttienjarige Bep Beekwilder was het gisteren een on vergetelijke dag. Nadat zij op hst Bredase gemeentehuis in de echt waren Verbonden kwamen zij in de hal het gezelschap geno digden tegen dat het landelijk congres van de nationaal federatieve raad van het voormalige verzet Nederland bijwoon de en zich nu voor de ontvangst door het gemeentebestuur naar binnen begaf. Eregast was prins Bernard, die, toen hij het bruidspaar zag, onmiddellijk op hen afging en hen gelukwenste. Stralend namen de jonge mensen deze onverwach te felicitatie in ontvangst. Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Volgens de laatste op nieuw verbeterde me thode, zachtglanzend, natuurgolvend. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. SANTO DOMINGO, (Reuter en AP). - In Santo Domingo, de hoofd stad van de Dominicaanse republiek is een nieuw militair-burgerlijk bestuur beëdigd. Hoofd van de junta is Antonio Imbert, die destijds deel nam aan de aanslag op de voormalige dictator Trujillo. Van de vijf leden zijn twee militairen. Zij zullen trachten de eenheid onder het Domini caanse volk te herstellen. De opstandelingen hadden zich kort voor de vorming tegen een nieuw bestuur uitgesproken. De reactie van kolonel Caamano op de nieuwe regering is nog niet bekend. Radio-Havana meldde vrijdag dat de Dominicaanse opstandelingen leider Caamano Frankrijk om hulp tegen de Amerikaanse interventie heeft gevraagd. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gister avond opnieuw de Dominicaanse crisis besproken. Op verzoek van Uruguay en Jordanië die enige tijd wensen om de kwestie nog eens te bestuderen werd de vergadering tot dinsdag verdaagd, zonder dat er ge stemd is over de Russische resolutie. De Sovjet-Unie wil het Amerikaanse ingrijpen in de Dominicaanse republiek veroordelen en terugtrekking van de Amerikaanse troepen eisen. ONZE PAASPUZZEL, waarin de familie Snoek u voor een ingewikkeld probleem stelde, heeft een enorme stroom van goede oplossingen opge leverd. Wellicht was het probleem toch niet zo ingewikkeld als de blonde Annelies zelf veronderstelde, maar misschien ook heeft zij het „puzzel intellect" van onze abonnees niet hoog genoeg aangeslagen. Velen vonden dat de puzzel te gemakkelijk was omdat we de letter E al hadden verklapt; anderen schreven dat ze het een enige puzzel hadden gevonden. In ieder geval hebben duizenden abonnees eraan meegedaan en zo'n grote deelneming is altijd een teken dat men er plezier in heeft gehad. De goede oplossing luidt: 1—8; 2—6; 32; 4-3; 5-1; 6-5; 7-4; 8-7. Door loting kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: 50 H. v. d. Veen, J. v. d. Berg straat 78, Heemstede. 25 K. van Ikelen, Maasstraat 29, IJmuiden. 25 J. Steenman, Leidsevaart- weg 47, Post Vogelenzang. 10 Mej. N. Visser, Terrasweg 57, Santpoort. 10 J. A. Koning, Spaamdamse- weg 6, Haarlem. 10 T. Lestrade, Leeuwendalers straat 10, Haarlem-Noord. 10 A. de Kwaadsteniet, Jan Gijzenkade 287, Haarlem. 10 Mevr. H. v. Veen, Rijn straat 61, IJmuiden. MACKINAW (Reuter) In het nauw van Mackinac, tussen het Huron-meer en het Michigan-meer, zijn vrijdag in de mist het Amerikaanse vrachtschip „Ce- draville" en de Noorse vrachtboot „Top- dalsfjord" met elkaar in aanvaring ge komen. Het Amerikaanse schip zonk. Zeven opvarenden ervan worden vermist. De zesentwintig overige leden van de be manning zijn gered en een lijk is gebor gen. Het Noorse schip zou niet in gevaar verkeren. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 UITDEUKEN REPAREREN De zeventienjarige leerling-plantsoenar beider J. G. Kruse uit Borne is op de Enschedesestraat in Hengelo (O.) met zijn bromfiets onder een vrachtwagen geraakt en zo ernstig gewond, dat hij naderhand is overleden. De 44-jarige heer Keiman uit Rhenen is op de Driebergerstraatweg in de gemeen te Doorn verongelukt. Bij het remmen voor een uit de rich ting Driebergen naderende zandauto, die bezig was een lijkstoet in te halen, raakte zijn auto in een slip en werd door de zandauto verpletterd. Bij een botsing tussen twee auto's op de weg tussen Jutphaas en Vreeswijk is de 56-jarige heer C. H. Hogerdijk uit Vianen om het leven gekomen. Vier anderen zijn ernstig gewond. NEW DELHI (Reuter) Sjeik Abdoel lah, de voormalige premier van Kasj mier die na een gevangenschap van tien jaar in april vorig jaar door de Indische autoriteiten in vrijheid werd gesteld is vanmorgen bij zijn aankomst in New Del hi na een bedevaart naar Mekka, opnieuw gearresteerd. Hij zal waarschijnlijk niet naar zijn land mogen terugkeren. De laatste tijd hadden verscheidene le den van de Indische regering critiek ge leverd op de houding van de Sjeik tijdens een buitenlandse reis. Hij heeft in Al giers een ontmoeting gehad met premier Tsjoe en-Lai van China waarbij hij ver klaringen aflegde over de situatie in Kasj mier, welk gebied een twistpunt tussen In dia en Pakistan vormt. Sjeik Abdoellah zal worden overge bracht naar de stadOotacamund, waar hem beperkte bewegingsvrijheid zal wor den on aeleed Na de moeilijkheden met „Starfighters" van de Koninklijke Luchtmacht hebben zich thans enkele gevallen voorgedaan van onwel worden van de vlieger tijdens vluch ten met „Thunderstreaks". De medische verschijnselen zijn echter verschillend. Sinds 1 maart zijn geen vlie gers van „Starfighters" meer onwel ge worden tijdens de vlucht. Prinses Beatrix heeft in Den Haag de opening bijgewoond van de tentoon stelling „Taal en teken". Op de foto zien we de prinses in gesprek met burgemeester Kolfschoten. In haar hand houdt de prinses het eerste exemplaar van het boek „Taal en Teken". tegenheid van het feit dat de tweede we reldoorlog twintig jaar geleden eindigde. Johnson zei dat gestreefd moet worden naar een akkoord met de Sovjet-Unie en dat de deur voor een vreedzame regeling open is. i Er wordt geprobeerd de geest van het bondgenootschap te vervangen door arg waan en het streven naar eenheid door een politiek van Verdeeldheid, maar „de Atlantische volken zullen niet terugkeren tot dat enge nationalisme", aldus de pre sident. Een nationalisme dat de droom van Europese eenheid en van Atlantisch bond genootschap zou verstoren is niet in het belang van een enkel vrij land ter wereld. Johnson verklaarde dat er ook gewerkt moet worden aan de hereniging van Duits land. Hij zei dat Oost- en Westduitsers vrij hun eigen toekomst moeten kunnen kiezen en dat „aan de schande van de oostzone een einde moet komen." Oost-Berlijn (ANP) De Oostduitse eerste-minister Stoph, heeft vrijdag de lof gezongen van president De Gaulle om diens recente verklaringen over Duitsland en zijn verzet tegen buitenlandse inmen ging in de interne aangelegenheden van een ander land. Stoph zei dit in een rede tijdens een bijeenkomst ter herdenking va de Duitse capitulatie in 1945. Wij zijn het met de Franse zienswijze eens dat een verenigd Duitsland een vredelievend land dient te zijn, aldus premier Stoph, een voormalige korporaal van de nazi-Wehr- macht en drager van het ijzeren kruis. (AP) De Russische premier Kosygin zei in zijn rede: „elke aanval op de Duitse Democratische Republiek zal beschouwd worden als een aanval op de grenzen van de Sovjet-Unie en het gehele socialistische kamp." Kosygin zei Amerika, Engeland en Frankrijk te eren voor hun inspanning om het Hitler-regime te verslaan. Schopenhauer: Rijkdom is als zeewater; hoe meer men ervan drinkt, hoe dorstiger men wordt. Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2. Uit het Binnenland 2,7 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws 3,7 Kennemer Kruimels 4 Uit Stad en Omgeving4, 5, 6, 7 Kerkdiensten 5 Schrijvende Lezers5 In de Vishal en op Zee6 Ferdinand 8 Economisch Nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Sport11 Erbij 13—20 Radio en Televisie21 Kunst 21 Feuilleton 23 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Nederlandsche Bachvereeniging De heer Charles de Wolff te Enschede zal wijlen dr. Anton van der Horst opvol gen als dirigent van de Nederlandsche Bachvereeniging. De nieuwe dirigent is 32 jaar oud en was leerling van zijn voorganger dr. Van der Horst. De heer De Wolff verving zijn leer meester reeds bij de Bachvereeniging sedert mei vorig jaar. Het bestuur van de Nederlandse ver eniging van fotojournalisten heeft mee gedeeld, dat het de wijze, waarop de foto's van prinses Beatrix in het park van kasteel Drakesteyn op 1 mei zijn gemaakt, onfatsoenlijk vindt. „Er is in dit geval misbruik gemaakt van de Ne derlandse persvrijheid", zo oordeelt het bestuur. Deze verklaring Is voor een aantal leden van de vereniging aanleiding geweest een protesttelegram te sturen. Zij vinden de verklaring misplaatst en ook onbehoorlijk tegenover het lid John de Rooij, omdat deze niet is gehoord. Het telegram was opgesteld door de leden De Boer, Van Breukelen, Evers, Linde boom, Van Meerendonk, Merk, Van der „De prinses is nu op vrijersvoeten. Zij heeft een goede vriend en dat woord gebruiken we nu maar", aldus RVD-functionaris Van den Berge gistermiddag op Schiphol. De heer Van den Berge vond dat men de prinses meer met rust moet laten. „Alles wat er de laatste dagen is ge beurd is veroorzaakt door papperazzi- methoden. Ik dacht dat zo iets in Ne derland niet mogelijk zou zijn. Ik hoop alleen maar dat deze methoden geen navolging zullen vinden". Reijken, Hans de Rooij, John de Rooij, Van Rossem, Stokvis, Veldkamp en Vroe ge. en ondertekend door mr. L. Hartkamp. Zij verzoeken bijeenroeping op de kortst mogelijke termijn van een buitengewone algemene ledenvergadering ter bespreking en afkeuring van het persbericht van het bestuur. De R.V.D. heeft gisteravond naar aanlei ding van anders luidende berichten meege deeld, dat van officiële zijde nooit enige po ging is gedaan de publikatie van de recen te foto's van prinses Beatrix te verhinde ren of uit te stellen. Het besluit om de foto's al of niet te publiceren en het tijd stip van publikatie was uiteraard een on afhankelijke beslissing van de hoofdredac ties van de betrokken bladen, waarvan de R.V.D. in een enkel geval in kennis is gesteld. Dè geruchtmakende foto's hebben in het kasteeldorpje Lage Vuursche lang niet zo veel opschudding veroorzaakt als elders. Men was er aan gewend dat de kroon prinses veel vrienden in haar kasteeltje ontvangt, en dat sinds de jeugd-jachtpar- tij bepaalde vrienden dikwijls op bezoek kwamen. Daaronder waren Richard zu Sayn Wittgenstein-Berleburg, Klaus von Amsberg en de prins Von Hessen. Toen de prinses in januari een korte win- tervakantie ging doorbrengen in Gstaad dook plotseling Richard op, die in hetzelf de chalet logeerde als de prinses. Het blijkt thans dat ook Klaus von Amsberg zich in het gezelschap van prinses Beatrix heeft bevonden. Insiders hebben verteld dat hij en de prinses een dag samen „spoorloos" in de sneeuwvlakte zijn ge weest, niet gevolgd door paleisrechercheurs die trouwens de skikunst niet machtig wa ren. Uit deze en andere omstandigheden zou opgemaakt moeten worden dat prins Richard tot dusver diende om de aandacht van Klaus von Amsberg af te leiden. Gistermiddag is de tuin en het bosge bied rond Drakesteyn gebarricadeerd door marechaussee's. De vier mans bezet ting is sterk uitgebreid. Manschappen lo pen op verschillende punten in de tuin achter het kasteeltje, terwijl de Baarnse politie het bosgebied van jhr. F. Bosch van Drakesteyn, dat rondom het kasteeltje ligt, heeft afgezet. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Lange Nieuwstraat 497 Tel. 730S Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1