Voormalig Verzet hield in Breda bevrijdingscongres E N D A ïïrm 0, TmTHïïjnmE /mm BRAMMETJE FOK POLLE» PEi.l.I EN PINGO C v Kort en Belastinginspecteurs willen geen verfijnde wetgeving C. Egas thans staatssecretaris Jeugd-Rode Kruis gaat inzamelen voor ontwikkelingslanden In Flevoland gaat 3500 hectare koolzaad bloeien Dienstmeisje verdacht van ontvoering van kleuter Aanslag uit wrok tegen Nederland Veel bewolking VERWARMING ZATERDAG 8 MEI 1965 2 Liever „gehinderden" dan „gehandicapten" Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN ■°2 z zw zw zo „Wanneer de volksvertegenwoordiging de regering dwingt de wetten steeds meer te verfijnen, zal blijken dat dit een vruch teloos streven is omdat in de massale uit voering deze verfijning toch weer verloren gaat. Een minder verfijnde maar behoor lijk uitvoerbare wet geeft betere waar borgen dan de produkten dié ons vaak op gedrongen worden. In de politiek is het echter als in de handel: de verpakking is vaak belangrijker dan de inhoud". Dit zei de heer A. L. van Exel bij de opening van de jaarvergadering der Vereniging van Inspecteurs van 's Rijks Belastingen in Amsterdam. De belastinginspecteurs willen voorko men dat de nauwgezette belastingplichtige naar verhouding meer betaalt dan degene die er met de muts naar gooit, of, nog erger, die bewust tracht te ontkomen aan wat hij volgens de wet schuldig is, zei de heer Van Exel. Hij voelde meer voor een systeem van controle achteraf, waarbij de gewenste snelheid en regel matige toevloeiing der middelen voort gang kan vinden zonder dat de kwaliteit van het controlewerk daaronder behoeft te leiden. De computer gaat enorme ver anderingen brengen in de hele ambtelijke taak, veranderingen die nu nog niet bij benadering zijn te overzien. In aanslui ting hierop gaf prof. M. Euwe een colle ge over: automatische informatie-verwer- king, waarin hij in het bijzonder de mo gelijkheden daarvan op het terrein van de fiscus behandelde. Advertentie CENTRALE Enkele honderden oud-verzetsstrijders hebben in Breda het tweedaags bevrij dingscongres gehouden van de nationale federatieve raad van het voormalige ver zet Nederland. De openingsplechtigheid werd ook bijgewoond door prins Bernhard, die door de voorzitter van de congrescom missie dr. M. Brok welkom werd geheten als de verzetsstrijder van het eerste en het laatste uur, die een grote steun is ge weest voor de illegaliteit in de oorlogsja ren. Voorzitter J. Borghouts zei onder meer dat de NFR in deze tijdx nog een belang rijke taak te vervullen heeft. Vooral de jeugd zal moeten leren begrip en waar dering voor anderen te krijgen, waardoor men werkelijk tot een samenspraak en sa menwerking zal kunnen komen. De heer B. Verhoeven, vroegere leider van het NSR, het nationaal steunfonds, sprak over de collectieve schuld van het Duitse volk. Ieder heeft zijn persoonlijke verantwoordelijkheid en moet deze niet overlaten aan de collectiviteit, was de leidraad van zijn betoog. Alle Duitsers, die naast de mythe van het duizendjarig Minister Diepenhorst (O. en W.) zou graag het woord „gehandicapten" ver vangen zien door „gehinderden". Hy heeft dit gisteren gezegd, toen hem het eerste exemplaar werd aangeboden van het jubileumboek van de „Vereniging van orthopedagogen en anderen, wier arbeid orthopedagogisch gericht is". c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Haagsche Comedie met „King Lear" van William Shakespeare. Regie Joris Diels. M.m.v. Annie de Lange, Albert van Dal- sum e.v.a. Zondag 20 u.: met „Na de zon deval" van Arthur Miller. Regie: Paul Steenbergen. M.m.v. Myra Ward, Paul Steenbergen e.v.a. Concertgebouw, zondag 20.15 u.: Con cert door het Haarlems Jeugdorkest o.l.v. André Kaart. Solisten: Emmy Verhey (viool) en Vera Beths (viool). Maandag 20 u.: Vakverenigingsconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: ,,'t Is 'n gekke, rare, dolle, dwaze wereld", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30 u. en maandag 19 en 21.15 u-: „F.B.I. tegen handelaren in verdoven de middelen", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De gele Rolls Royce", 14 j. Zon dag 11 u.: „Jungle cat", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Alta infedelta", 18 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstellin gen. Zondag 14 en 16.15 u.: „Pijn en gijn in de kazerne", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Robin and the seven hoods", 14 j. Van maandag af 20.15 u.: „U spreekt met uw moorde naar", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De hel van Duinkerken", 18 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Geweld in Arizona", 14 j- Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De laatste dagen van Pom pei", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Ninotchka", a.l. Zondag 11 u.: „Wilde pracht", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: Expositie van poppen van Ma ja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-23.30 u. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede IJur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein)Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Haya Schuszheim. Tot 1 juni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werken van Dirk jan Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klas siek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede) Tentoonstelling van werken van Poppe Damave en keramiek van Rob den Ton- kelaar. Dagelijks geopend van 9.30-18 u Tot 4 juni. BEVRIJDINGSTENTOONSTELLINGEN Vishal en Vleeshal (Grote Markt): „De jaren '40-'45". Dagelijks geopend van 9-17 u. en op woensdag, vrijdag en zaterdag ook van 20-22 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 juni. Jac. P. Thijsselyceum (Landgoed Els wout, Overveen): Expositie van Bezetting- Verzet-Bevrijding. Dagelijks geopend van 10-12 u-, 14-17 u. en 19.30-21.30 u. Tot 16 mei. Chr. lyceum Marnix van St. Aldegonde (Planetenlaan 5): Expositie Onderdruk king, verzet, bevrijding. Dagelijks van 19 22 u. Zaterdag ook van 14-18 u. Tot 9 mei. DIVERSEN Waagtavemee (Spaarne/Damstraat): Van daag en zondag van 20-01 u.: Cabaret Jaap van de Merwe m.m.v. Bozena, Robert Robert, Frits Lambrechts en Dick Poons. Hotel Bouwes (Zandvoort): Gedurende het weekeinde 's middags en 's avonds variété. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 7 mei). ZATERDAG 8 MEI City, 19 en 21.30 u.: „De zevende dage raad". Stadsschouwburg, 20 u.: „Veel liefs uit Moskou". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u.: Toneeluitvoering Levensschaduwen" door Entre Nous. Zomeriust, Santpoort, 20.15 u.: Toneel avond „Jan van Dommelen". Felison, Gebouw Heidestraat 45, IJmui- den-Oost, van 14 tot 17 u.: Tentoonstelling van werken van Chabot. ZONDAG 9 MEI City, 14.30 uur: „De drie Stooges in het Wilde Westen"; 19 en 21.30 uur: „De 7de Dageraad". Stadsschouwburg, 15 uur: „Schlager parade"; 20 uur: „Veel liefs uit Moskou" Felison, Gebouw Heidestraat 45, IJmui- den-Oost, van 14 tot 17 uur: tentoonstel ling van werken van Chabot. Du Commerce, Marktplein IJmuiden, 20 uur: dansen ontspanningsvereniging „Aro sa". MAANDAG 10 MEI City, geen filmvoorstelling. Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Cultureel Centrum, 20 uur: Contact avond „Fauna Felisena". De Rank, 19.30 uur: opvoering van de operette „Mariëtte", door chr. meisjesclub .Kleine Kracht". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; fi liaal Wüstelaan, Santpoort (ook voor r.k. bibliotheek): 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Parochiezaal Venusstraat 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 8 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.30 u.: „De langste dag"; 23.30 u.: „Verleid en ver laten". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „O.S.S. 117 in Bangkok". W.B. Theater, 20 u.: „De vechter van Montana". Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 17.30 uur: 10e Jeugd- en muziekconcours Jan de Windtstraat 2, 10 uur: Officiële opening service-station, showroom en nieuwe plaatwerkerij-spuiterij. Statenhuis, Velserweg, 15 uur: Jaarver gadering district noord-west van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. V.E.B.-garage, 20 uur: Teenagerfeest door Wielerclub Kennemerland. Kennemer Oudheidkamer, ingang Sturm phiusstraat, geopend van 19.30 tot 21.30 u, Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 u. Oos ter wijk, openbare leeszaal geopend van 14 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 14 tot 21» u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 19 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 19 tot 21 u. ZONDAG 9 MEI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De Triumph van Michael Strogoff; 16-30 uur „Verleid en verlaten", 19.30 uur: „De lang ste dag". Luxor Theater, 14.15 uur: „Tussen kogels en granaten"; 16.15, 19 en 21.30 uur: „O S.S 117 in Bangkok". W.B. Theater, 14.30 uur: „De laatste der Vikingen"; 16.30 uur: „De vechter van Montana"; 20 uur: „Het duivelshuis". MAANDAG 10 MEI Kennemer Theater, 19.30 uur: „De lang ste dag". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De gro te Caruso". W.B. Theater, 20 uur: „Het duivelshuis" Galerie Boumans, Breestraat 122, ex positie werken van D. Kraaijenpoel van de Haarlemse schilders „De Groep". Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum phiusstraat, geopend van 18.30-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19 tot 21 u. Advertentie rijk ook nog vasthouden aan de mythe van de schuldloosheid zijn schuldig, was zijn mening. Dat men van de gruwelen die werden bedreven niet heeft geweten, acht te hij niet mogelijk. Niet alleen bij de Duitsers zocht hij de schuld van wat in het verleden gebeurd „wij zijn allen schuldig, ook als we zelf slachtoffer waren van de bezetting. Wij hebben zelf gefaald door berusting, passiviteit, lafheid. De doden zijn nog on der ons zolang de misdadigers niet gestraft zijn." Het proces van de gewetensbewustwor ding voltrekt zich in Duitsland bijzonder langzaam, erkende de heer Verhoeven, maar, stelde hij, zolang de doden vragen of het offer zinvol of zinloos is geweest er nog altijd stof voor verzet. Zoals reeds was aangekondigd is thans de heer C. Egas te Heiloo, lid van de Twee de Kamer voor de P.v.d.A., tot staats secretaris van Maatschappelijk Werk bij het departement van minister Vrolijk be noemd. De heer Egas zal maandag door de koningin worden beëdigd, waarna hij di rect met zijn werk zal beginnen. Het ligt de bedoeling, dat hij een coördinatie tot stand zal brengen tussen maatschappe lijke en culturele zaken op het departe ment van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. De heer Egas is in Holwerd (Friesland) geboren. Door het volgen van de avondschool en de landbouwwinterschool in Groningen be kwaamde hij zich in zijn jonge jaren in agrarische aangelegenheden. Hij was bij zonder actief in de A.J.C. en de S.D.A.P. Vóór de oorlog was hij werkzaam in Noord-Holland, onder andere in de Wie- ringermeerpolder. Hij behaalde het eind diploma van de middelbare landbouw school en het m.o.-diploma economie en statistiek. In 1939 werd de heer Egas mede werker aan de Volkshogeschool in Bakke- veen. In 1942 werd hij landbouwkundig op zichter in de Noordoostpolder. Na de oorlog had hij een actief aandeel in de oprichting van de Partij van de Ar beid. Hij werd voorzitter van de Overijs selse Landbouwmaatschappij, was be stuurslid van de Stichting voor de Land bouw in de Noordoostpolder, cursusleider aan een Volkshogeschool, landbouwkundig medewerker van de Wiardi Beckmanstich- ting, adviseur van de Bond van Landpach- ters en Hypotheekboeren en hoofdbestuurs lid van de Stichting van Volkshogescholen in Nederland. De nieuwe staatssecretaris, die via het werk der Volkshogescholen veel met cul tureel werk in aanraking kwam, is voor zitter van de Centrale van Openbare Bi bliotheken, lid van Nederlands Cultureel Contact en voorzitter van de Sociale Raad te Alkmaar. Hij is sinds 1952 lid van de Tweede Kamer en maakt deel uit van de Raadgevende Interparlementaire Benelux- raad en van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid. Hij is onder meer bekend door zijn radiocauserieën „Voor het platteland", zondagsmorgens om de veertien dagen voor de VARA. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lopik (toez.) H. A. v. Slooten te Voorthuizen te Ouderkerk a.d. IJssel A. Vroegindewey te Veenendaal te Ros- sum H. J. de Jong te Birdaard te Eist (U.) J. den Hoed te Wijk bij Heusden te Slochteren H- J. Jagersma te Nijega te Kollum H. A. Scheepers te West-Terschel ling te 's-Gravenhage (vac. M. N. W Smit) dr. N. v. Egmond te Haarlem. Bedankt voor Barneveld (vac. B. Eysen- ga) J. den Besten te Huizen (N.H.). Korte reizen, langere vakantie, matige prijzen. Heerlijk strandgenot - Het Festival van België met schitterende kunstmanifestaties (toneel en muziek) - België, Eldorado voor de fijnproevers - Stavelot, modelstad voor cultureel toerisme - 150e Herdenking van de Slag bij Waterloo (1815-1965) - De onvolprezen Ardennen - België: ideaal oord voor de ruitersport. GRATIS VERKRIJGBAAR: Hotelgids 1965 Nieuwe brochures Ardennen - Maas, Kunststeden, badplaatsen, schilderachtige streken, folklore Camping-Caravanning (nieuwe lijst der terreinen) Brochure Vakantie voor Allen (adressen van ruim 200 pensions met schappelijke prijzen) Kalender der Merk-, waardige Gebeurtenissen. Voor een vakantie die verkwikt is België het meest geschikt. Inlichtingen en documentatie: bij uw Reisbureau of het Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7, Amsterdam. (Telefoon 020-245959). Vandaag, 8 mei, de geboortedag van Henry Dunant, de oprichter van het Rode Kruis is een actie van het Jeugd-Rode Kruis begonnen ten behoeve van de ont wikkelingslanden, waaraan alle Jeugd-Ro de Kruis-verenigingen in de wereld mede werking verlenen. In Nederland werd van daag een krans gelegd bij het standbeeld van Henry Dunant in Zeist op het terrein van het Henry Dunanthuis, het vakantie huis voor chronisch invaliden. Aan de Nederlandse jeugd zal worden verzocht medewerking te verlenen aan de ac'tie ten behoeve van leeftijdgenoten in ontwikkelingslanden door het inzamelen van allerlei goederen waaraan in de ont wikkelingslanden veel behoefte bestaat, bv. plastic zakjes met een stuk zeep in zeepdoos, een handdoekje, een washand je, een tandenborstel en een kam, voorts schrijfbehoeften, kleurkrijt of kleurpotlo den, tekenpapier en waterverf en voorts legpuzzels, vlechtwerk, mozaïekdoosjes, kralen enz. en ook lappendekens, ver vaardigd van lapjes van twintig vierkante centimeter. In de polder Oostelijk Flevoland begint het koolzaad te bloeien en in de komende vier weken zal het centrum van de polder één botergele vlakte zijn. De Rijksdienst van de IJsselmeerpolder, heeft een „kool zaadroute" aangegeven door gele borden. De route is vanuit Kampen, Elburg en Harderwijk te bereiken. Er is ook een koolzaadtentoonstelling in gericht in een grote landbouwschuur in het centrum van de polder. Behalve over de verbouw en de verwerking van kool zaad geeft de expositie een overzicht van de inpolderingen in de voormalige- Zuider zee. In Oostelijk Flevoland wordt 3500 hec tare koolzaad verbouwd, grotendeels in twee grote aaneengesloten oppervlakten in het centrum van de polder. De politie heeft in de Brabantse plaats Rijen een twintigjarig dienstmeisje aange houden. Zij wordt er van verdacht het 2- jarig dochtertje van de Bredase familie van O., waar zij in betrekking was, te hebben willen ontvoeren. Het dienstmeisje was woensdagmiddag met het kind verdwenen. Een grootscheep se speurtocht had tot resultaat dat het dienstmeisje en het kind na een tip aan de rijkspolitie te Rijen werden gevonden in een cafetaria aldaar. Het kind mankeer de niets. Het dienstmeisje gaf als motief voor haar escapade op, dat zij bevreesd was gewéest voor een standje van de moe der van het kind, omdat zij het kind naar buiten had genomen, hoewel het pas ziek was geweest. De officier van Justitie bij de recht bank in Utrecht heeft terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen de 33- jarige fabrieksarbeider uit Amersfoort wegens poging tot moord. De man had op 25 juni van het vorig jaar in Amersfoort een man, die hem vol komen onbekend was, met een dolkmes neergestoken. Voor de rechtbank verklaarde hij dat hij zijn slachtoffer alleen maar wat schrik had willen aanjagen, maar direct na zijn arrestatie en later bij de rechter-commis saris had hij verklaard wel degelijk het plan te hebben gehad iemand te doden, De man was in 1960 naar ons land ge komen, na in Indonesië te zijn opgegroeid Hij had daar tegen de Nederlanders ge vochten en was later naar Nieuw-Guinea gegaan, naar hij zei als spion voor Indo nesië. Later was hij naar Nederland ge komen. Hij wist zich echter niet aan de Ne. derlandse samenleving aan te passen. Vorig jaar wilde hij naar Indonesië terug. Hij reisde naar Den Haag om een visum te vragen. Toen hij ervoer dat dit niet een voudig was, vatte hij bij zijn terugkomst in Amersfoort het plan uit wraak iemand te doden. Een man die hij tegenkwam stootte hij een mes in de borst. Hoewel het slachtoffer bij het hart werd getrof fen, is hij thans hersteld. Op 21 mei doet de rechtbank uitspraak. Belastingfraude. Het Haagse gerechtshof heeft de ex-echtgenote van de man, op wie een Amerikaan onlangs een aanslag heeft gepleegd, wegens ontduiking van de inkomstenbelasting veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en betaling van 10.000 boete. Nederlander omgekomen. Een woordvoer der van de Spaanse luchtvaartmaat schappij „Iberia" heeft meegedeeld dat de Nederlander Jan H. Roos directeur van een emballagefabriek in de Franse stad Rouaan tot de dertig mensen be hoort die woensdagavond bij het veron gelukken van een Super-Constellation op het vliegveld van Santa Cruz het le ven hebben verloren. Matroos verdronken. Uit de Rijn bij Lud- wigshafen is het stoffelijk overschot ge borgen van de sinds 20 april vermiste 36-jarige matroos Arie den Boer uit Roterdam. De matroos was een opvaren de van het m.s. „Elise", dat op 20 april in Ludwigshafen voor anker lag. Minister Suurhoff naar Rotterdam. Minis ter Suurhoff zal binnenkort met een. kleine deputatie van ambtenaren van het departement van Verkeer en Water staat op uitnodiging van burgemeester W. Thomassen een bezoek aan Rotterdam brengen. Hoogleraar. Aan de universiteit van Am sterdam is mr. H. G. Schermers benoemd tot gewoon hoogleraar in het recht der internationale organisatie. Mr. D. J. van Gilse. Met ingang van 1 ok tober van dit jaar is eervol ontslag ver leend aan mr. D. J. van Gilse, procu reur-generaal bij het Haagse gerechts hof, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de koningin en aan den lande bewezen. Actie „Dierenkind". Zaterdagochtend 15 mei zal op paleis Soestdijk een tiental kinderen aan prins Bernhard in zijn kwaliteit van president van het Wereld Natuurfonds een bedrag aanbieden, dat bijeen is gebracht tijdens een inzame lingsactie ten behoeve van een van de projecten van het World Wild Life Fund, namelijk het stichten van 'n „Dierenkin- derhuis" in Kenya. Inbrekers. Uit een damesmodezaak in de Kalverstraat in Amsterdam is voor 32 000 gulden aan kléding gestolen. De daders vernielden een ruitje in de straat deur, waarna zij deze kondén openma ken. 232. Onbewust van wat zich bij de werk plaats van de beeldhouwers had afge speeld, sliepen professor Ki-Lo-Brein en professor Li-Ko-Ko in hun wolkekamer tje. Zacht en regelmatig ging hun adem haling en een glimlachje lag op hun ge leerde gezichten. Zij droomden van een ronde zon, die achter een vierkante wolk rechthoekige schaduwen op de aarde wierp. „Wat is er mooier dan een ronde wolk?" prevelde hi-Ko-Ko. „Wat is er vierkanter dan een vierkante wolk?" droomde Ki-Lo-Brein hardop. Zelfs in hun slaap waren zij het eens. En ze hoorden niet, hoe zachtjes de deur openging en hoe één kleine, vierkante wolk vers uit de machine door een paar beeldhouwers naar binnen werd ge schoven. Achter de deur stond Brammetje. Met zijn vinger gaf hij het wolkje en zet waardoor het grauwe vierkant, vol van regen, tot boven het bed van de beide ge leerden zweefde 66LUKKI6 DAT 8166)6146 VISSER MET 2.14Ni PPIANK NIET ZINKEN KAN 88AVO, PIN60, WE WE MOETEN ZEEROB EMOE KLEINTJES REDDENVOORDAT HET SCHIP ZINKT 2I4M 6ERED j MAAR IK ROL 20 METEEN OM VAN DE HON6ER ©PIB 1773-F. Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied boven Frankrijk is nog iets in betekenis toegenomen, maar tegelijkertijd heeft een oceaandepressie zich meer naar Schotland uitgebreid. Een gevolg hiervan was dat de zuidwestelijke luchtstroming boven de Britse eilanden en onze omgeving krachtiger is geworden. De reeks storingen die in deze stroming mee beweegt, is nog niet ten einde. Een tame lijk actieve storing was vanmorgen bij Schotland aangekomen en trok in de rich ting van Zuid-Noorwegen. Ooordat de storingen op wat grotere afstand van ons land blijven dan de vorige dagen, passeren ons de minder actieve uitlopers van de bij behorende fronten, die slechts wat lichte regen of motregen veroorzaken en dit nog voornamelijk in de noordelijke helft van ons land. De uit het zuidwesten aange voerde zachte lucht blijft erg vochtig, zo dat er over het algemeen veel bewolking in voorkomt en de opklaringen schaars blijven. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. s •3 S d Oj B - e.5 Den Helder zwaar bew. w 10 7 Ypenburg zwaar bew. w 13 3 Vlissingen zwaar bew. zw 12 2 Eelde geheel bew. w 13 12 De Bilt geheel bew. wzw 14 4 Twente geheel bew. w 13 5 Eindhoven geheel bew- w 14 3 Z.-Limburg regen w 16 1 Helsinki zwaar bew. nno 15 0 Stockholm onbewolkt z 14 0 Oslo onbewolkt windst. 15 0 Kopenhagen onbewolkt ono 9 0 Aberdeen geheel bew. 9 1 Londen geheel bew. zzw 17 0 Amsterdam zwaar bew. wzw 13 4 Brussel geheel bew. wzw 16 2 Luxemburg zwaar bew. w 12 7 Parijs zwaar bew. w 18 0,1 Bordeaux geheel bew. windst. 22 0 Grenoble half bew. windst. 20 0 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn motregen nnw 14 5 Frankfort zwaar bew. 13 4 München regen wnw 12 7 Zurich regen 13 6 Genève half bew. 18 0 Locarno onbewolkt windst. 19 0 Wenen regen w 15 0 Innsbruck regen windst. 15 4 Belgrado onbewolkt w 15 0 Rome onbewolkt windst. 22 0 Barcelona onbewolkt windst. 21 0 Madrid onbewolkt windst. 28 0 Lissabon onbewolkt windst. 0 Zondag 9 mei Zon op 4.56 uur, onder 20.18 uur. Maan op 12.50 uur, onder 3.14 uur. Maandag 10 mei Zon op 4.55 uur, onder 20.19 uur. Maan op 14.11 uur, onder 3.35 uur. Maanstanden 8 mei 7.20 uur eerste kwartier. 15 mei 12.52 uur volle maan. 23 mei 15.40 uur laatste kwartier. 30 mei 22.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 mei Hoog water 9.01 uur en 21.45 uur. Laag water 4.16 uur en 16.52 uur. Zondag 9 mei Hoog water 10.24 uur en 23.08 uur. Laag water 5.28 uur en 18.22 uur. Maandag 10 mei Hoog water 11.49 uur en uur. Laag water 6.54 uur en 19.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2