Koopvaardij profiteerde van beter betalende lading Esso VEZENO Drs. Beemer op studiedag van NVSH: Uitspraak van r.k. kerk over de geboorteregeling waarschijnlijk TNO-IJmuiden helpt de Antillen en Suriname bij opbouw eigen visserij Nieuwe vissorteermachine verwerkt 6000 vissen per uur m Franse raketten voor Israel W ervelstormen in de V.S. REDERS IN JAARVERSLAG OVER 1964 AUTOKAARTEN de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Kustvaarder gestrand en weer vlotgetrokken Ook bij de protestanten nieuwe doordenkingvan de materie Vast team uit IJmuiden voor hulp aan ontwikkelingslanden Twee aanranders gearresteerd ZATERDAG 8 MEI 1965 7 .VLOT DOOR EUROPA MET WEGENGIDS EUROPA WEGENGIDS EN KAART VAN EUROPA (voor het uitstippelen van uw reis) AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met oen schat van Informaties: f 1,25) NIEUWSTE WEGWIJZER VOOR PARIJS (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) SPECIALE KAART VAN NEDERLAND (met tal van toeristische tips: f 0,90) Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. TOURiMG Overal In West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso service! Speciaal voor toeristen. HET ESSO BENT U BETER UITI Vrachtenpeil Capaciteit VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN 1 Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Er is er al een van 1301 iter voor f298,- (zie afbeelding) Nu kunt U zelfs diepvriesprodukten wékenlang bewaren! West-Irian niet langer in politieke quarantaine Kerkelijk nieuws President Tito naar Oslo mmm Volgens Libanese bladen: Dertien mensen gedood DEN HAAG De Nederlandse lijnvaart kon zich in het afgelopen jaar in het al gemeen in een gestegen ladingaanbod ver heugen. Daardoor was het mogelijk van de beter betalende lading te profiteren. Een aantal tariefsverhogingen kon worden overeengekomen, zodat van een beschei den verbetering van de algemene situa tie kon worden gesproken. De tariefsver hogingen waren reeds lang noodzakelijk wegens de telkens weer optredende kos tenverhogingen. Het sterk uiteenlopende karakter der vele vaargebieden in aan merking genomen, zijn er echter toch ver schillende rederijen, die op minder gun stige resultaten moeten terugzien. Advertentie VOOR DEUTSCHLAND SCHWEIZ SUISSE SVIZZERA BELGIQUE BELGIË ÜANMAHK SVERIGE NIÜERLANG In het algemeen was de vraag naar scheepsruimte, ondanks de voortgezette groei van de overzeese wereldhandel, niet voldoende om de druk op de vrachten op te heffen. Daardoor kon in vele gevallen nog geen lonend vrachtenpeil worden be reikt. Naar het zich volgens de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging (KNRV) laat aanzien neemt het tonnagesurplus ge leidelijk af, al dreigt de gunstige ontwik keling door telkens weer nieuwe uitbar stingen van vlootuitbreiding te worden ver stoord. Dit, gevoegd bij de chronische kwalen die het scheepvaartbestel natio naal en internationaal nu al zoveel jaren teisteren, neemt niet weg dat er voor de koopvaardij een totaalbeeld ontstaat, dat getuigt van een bemoedigend voortgaan op de weg naar verbetering. De stijging van het peil der vrachtprij zen, die tegen het einde van 1963 optrad, heeft zich in het afgelopen jaar niet tot een steeds stijgende lijn ontwikkeld. Zij bleven echter het gehele jaar door boven het niveau van vóór de opleving. Daar naast moet de situatie in de tankvaart over 1964 als weinig bevredigend worden aangemerkt. Op bepaalde trajecten lag het gemiddelde vrachtenniveau in de tank vaart lager dan het gemiddelde peil van het voorafgaande jaar. Wat de lijnvaart betreft, wordt er in het verslag van de KNRV op gewezen dat in de vaargebieden van en naar Europa veel al een toenemend of gelijkblijvend lading aanbod viel te constateren. Een afnemend ladingaanbod trad echter op in de trades vanuit de Perzische golf en Zuid-Amerika en Brazilië. De in verschillende vaarten doorgevoerde vrachtverhogingen waren in het algemeen niet toereikend om de ge stegen kosten te dekken. Het passagiersvervoer op Oost-Azië en Afrika gaf een toeneming te zien, dat van uit Afrika en naar de V.S. en Canada een daling, terwijl het van en naar Zuid-Ame rika vervoerde aantal passagiers vrijwel gelijk bleef aan dat van 1963. Slechts in en kele gevallen konden de passagetarieven in bescheiden mate worden verhoogd. Terwijl de wereldvloot toenam van 145.9 min. ton tot 153 min. b.r.t., onderging de Nederlandse koopvaardijvloot een geringe vermindering te weten van 1483 schepen met 4.966.962 b.r.t. naar 1466 schepen met 4.926.584 b.r..t. De potentiële vervoerspres- taties zijn evenwel toegenomen als gevolg van grotere snelheid der schepen en ver beteringen in de laad- en losapparatuur. Uitgaande van de veronderstelling dat de vloot gedurende 365 dagen 24 uur per et maal vaart en het draagvermogen volle dig wordt benut bedroeg de potentiële ver- voersprestatie van onze koopvaardijvloot in 1964 in miljarden zeemijlen 901 tegen 891 in 1963 en 691 in 1958. Dit betekent dat on ze vloot verleden jaar in staat was 30 per cent meer te presteren dan in 1958. De ge middelde snelheid is in die tijd gestegen van 13,9 mijl tot 15,3 mijl per uur. De Nederlandse zeesleepboten hebben verleden jaar in totaal bijna 500.0(10 zeemij len slepend afgelegd tegen 430.000 zeemij len in 1963. Naast sleepreizen met bagger- materiaal, sloopschepen e.d. warden vele zware objecten voor de olie-industrie waaronder een groot aantal drijvende boor installaties versleept. Voorts werden weer met succes vele hulpverleningen en ber gingen in alle delen van de wereld ver richt. Advertentie ^88««»s5fc. VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 TEL 63441 Advertentie IGNIS In de nacht van donderdag op vrijdag is de in 1930 gebouwde en 199 brt meten de Nederlandse kustvaarder Arvo ter hoogte van Zandvoort gestrand. Het schip werd in de ochtenduren vlot getrokken door de sleepboot Titan uit IJmuiden, na dat de reddingboot van KNZHRM te IJmui den, de Neeltje Jacoba, vijf man en de reddingboot uit Zandvoort Curt Carlsen een man van boord hadden gehaald. De Arvo, die personeel van rijkswater staat aan boord had, voor het verrichten van stroom- en zandtransport (over de zeebodem)-metingen, is door de Titan naar Rotterdam gesleept, waar het schip gere pareerd zal worden. ff De Nederlandse Vereniging voor Sexu- ele Hervorming heeft in Krasnapolsky te Amsterdam een studiedag gehouden over „Levensbeschouwing en geboorterege ling". Drie inleiders gaven hun visie daar op, namelijk drs. Th. C. J. Beemer, do cent aan het groot seminarie te Warmond, ds. R. Kaptein, secretaris van de Neder landse Hervormde Raad voor de zaken van kerk en gezin en de heer Gé Na- brink, oud-hoofdbestuurslid van de NVSH. In zijn inleiding „Rooms-katholicisme en geboorteregeling" zei de heer Beemer onder andere dat de behoefte om vanuit de eigen geloofsvisie met andere levensbe schouwingen in dialoog te treden inzake het vraagstuk der geboorteregeling steeds groter wordt. De hedendaagse moraalthe ologie bepleit deze dialoog op meerdere gronden. Vanuit een personalistische visie op het samen-zijn van man en vrouw is een nieuw inzicht gegroeid in het doel van het huwelijk. De verwachting is gewettigd dat dit inzicht ook in de officiële kerkelij ke leer zal doordringen. Geboorteregeling wordt als een zedelijke opgave voor de ge huwden erkend. De geboorteregeling werd tot dusver slechts beschouwd in verband Naar wij vernemen, zal TNO-IJmuiden een vast team technologen permanent be schikbaar houden voor technische hulp aan zo genoemde ontwikkelingslanden ten be hoeve van de visserij. Met name zal op zeer korte termijn een team uit IJmuiden naar Tanzania vertrekken. Tijdens het re cente bezoek van Tanzania's president aan Nederland is dit overeengekomen. TNO te IJmuiden is voorts druk bezig met visse rij-projecten voor de Antillen en Suriname. Enige tijd geleden is een commissie van deskundigen uit Nederland op de Antillen geweest, waar een onderzoek werd inge steld naar de mogelijkheden voor uitbrei ding van de Antilliaanse visserij. Daarbij zijn diverse objecten grondig bestudeerd. In de eerste plaats gaat het om uitbrei ding te geven aan de visserij rond Bo naire. De commissie heeft hiervoor een plan uitgewerkt, dat voorziet in de uitbrei ding van de vissersvloot met een aantal eenheden en een tweede plan voor een verwerkingsbedrijf voor visvriesprodukten en een ijsfabriek te Bonaire. Verder is voor de gehele Antillen, in sa menwerking met andere landen die belan gen hebben in het Caraïbische gebied, een contract getekend voor een F.A.O.-onder- zoek (Food Agriculture Organisation Uni ted Nations) naar visserij-mogelijkheden in het Caraïbische gebied. Dit betekent voor de Antillen een eigen „verre visserij". Een dergelijke visserij bestaat daar reeds, maar die wordt uitgeoefend door een Japans concern, namelijk de „Nippon Reizo" te Sint Maarten. Dit Japanse concern, dat zijn activitei ten over een groot deel van de wereld heeft verspreid, beoefent van Sint Maarten uit de tonijnvisserij en het ligt in de be doeling om in de toekomst te komen tot een tonijnverwerkende industrie op de An tillen. De „Nippon Reizo", die in hoofdzaak met Japanse arbeidskrachten werkt, zou in principe voor de economie van de An tillen van belang kunnen zijn, indien men naast de Japanse arbeidskrachten ook An tilliaanse werkers zou inschakelen, het geen tot dusver nauwelijks het geval is. Daarbij rijst de vraag, of het verkopen van de zo genoemde bijvangst door de Ja panners, welke niet voor industriële ver werking in aanmerking komt, niet een schadelijke invloed zou kunnen uitoefenen op de ontwikkeling van de eigen visserij, door de bevolking. Tevens roept het produceren van viscon- serven in een E.E.G.-land, als de Antil len zijn, wellicht nog andere economische problemen op voor andere E.E.G.-part- ners, voor zover die zelf actief deelnemen aan de visserij. Er worden voorts door de Nederlandse deskundigen adviezen verstrekt op welke wijze de afzet van vis op de Antillen en met name in het grootste consumptie centrum, Curasao dient te geschieden. Ter verbetering van de afzet-situatie wordt een zeer moderne vishal ontworpen in Wil lemstad, die zal voldoen aan alle eisen welke moeten worden gesteld aan visver- koop in de tropen. Voor de opleiding van de locale visser man zijn plannen in een ver gevorderd stadium voor de oprichting van een visse- rijschool, eveneens te Willemstad. Geble ken is, dat hiervoor grote animo onder de Antilliaanse jeugd bestaat. TNO-IJmuiden heeft bij voorbaat mede werking toegezegd voor de realisering van diverse plannen en in de naaste toekomst zal een medewerker van dit instituut hier voor naar de Antillen en Suriname gaan. Reeds is door TNO-IJmuiden een diep gaand onderzoek verricht naar de moge lijkheid om ook in Suriname vis industrieel te verwerken. Dit onderzoek heeft positie ve resultaten opgeleverd. Tijdens het recente bezoek van de di recteur TNO-IJmuiden, ir. Van Mameren, is afgesproken, dat een ontwerp zal wor den gemaakt voor een visverwerkend be drijf te Paramaribo, met een capaciteit van 1200 ton per jaar. Met dit bedrijf zal de plaatselijke be hoefte praktisch geheel kunnen worden be vredigd. Het gaat hier om zoute, gedroog de en gerookte vis en diepvriesprodukten. De politie in Emmen heeft twee gehuw de mannen uit Emmen van 24 en 26 jaar gearresteerd onder verdenking van aan randing, en voorgeleid bij de officier van Justitie in Assen. Zij werden aangehouden dank zij het signalement dat de slachtof fers hebben verstrekt en ook door de ver wondingen, die één van hen opliep, toen de aangerande vrouw hem in het gezicht trapte. Beide mannen vergrepen zich woensdag avond om half tien eerst aan een dertien jarig meisje uit Emmen. Het meisje was per fiets op weg naar huis. De beide man nen, die enkele glazen bier hadden ge dronken, dwongen haar mee te gaan naar enkele zandhopen. Op haar hulpgeroep kwam een echtpaar toegesneld, waarop de beide mannen de vlucht namen. Nog geen half uur later vergreep een van hen, de 24-jarige, zich in de Emmermeer aan een 45-jarige vrouw. Deze verweerde zich krachtig en wist de aanrander zo te ver wonden, dat hij op de vlucht sloeg. De vol gende dag konden beide mannen worden gearresteerd. DJAKARTA (ANP) De negen politie ke partijen in Indonesië hebben 'n specia le commissie in het leven geroepen die een presidentieel besluit ter beëindiging van de huidige tijdelijke politieke quaran taine in West Irian (westelijk Nieuw Gui nea) moet formuleren, zo schrijft het In donesische blad „Geleroi Indonesia". Het besluit moet het politieke partijen mogelijk maken actief in West-Irian op te treden. Kort na de overdracht van het bestuur over Nieuw Guinea werden de politieke partijen daar bij presidentieel besluit ver boden. Het blad schrijft dat de maatregel moest verhinderen dat Indonesische poli tieke partijen afdelingen in dat gebied op richtten. Onderzocht zal nog worden, of het mo gelijk is de Surinaamse vissersvloot uit te breiden met een aantal Nederlandse N oordzeekotters Al deze activiteten van TNO-IJmuiden zullen, zo werd ons verzekerd, geenszins ten koste gaan van het werk ten behoeve van de Nederlandse visserij. Het betreft hier een grote uitbreiding van de activi teiten door TNO-IJmuiden, waarmee tijdig bij de planning rekening is gehouden. met het huwelijk. Niettemin leven bij vele katholieken vragen over geslachtelijke om gang en geboortepreventie voor het huwe lijk. De richtlijnen van paus Pius XI en paus Pius XII worden niet meer als absoluut onveranderlijk beschouwd. Terwijl velen naast de periodieke onthouding ook „de pil" onder zekere beperkingen als een ge oorloofd middel aanvaarden, willen ande ren ook andere middelen in overweging nemen. Deze laatsten willen het vraag stuk der methoden op een nieuw niveau brengen. Hierbij komen fundamentele vraagstukken van de christelijke moraal in het geding. De verwijziging naar de persoonlijke ge wetensbeslissing en een nieuwe pastorale benadering brengen wel een zekere ver zachting in de tegenstelling tussen leven en leer, maar zijn voor vele katholieken toch onbevredigend. In de nabije toekomst zijn wel uitspraken van de kerkelijke lei ding te verwachten. De functie van derge lijke richtlijnen is echter vanwege de gewijzigde opvattingen over zedelijkheid, geweten en zonde anders dan voorheen. Zij dienen uitzicht te bieden vanuit een eigentijdse heilsverkondiging over het hu welijk, aldus de eerste inleider. Nieuwe doordenking „Protestantisme en geboorteregeling" was het onderwerp van ds. Kaptein, die als zijn mening uitsprak, dat de protes tantse kerken zich aanvankelijk bij de be paling van hun houding ten aanzien van de anti-conceptie te veel hebben laten lei den door een cultuur en de daarmee sa menhangende levensbeschouwing, die het sexuele volstrekt dienstbaar maakten aan de doeleinden van de gemeenschap. Van daaruit kwam het tot afwijzing van de an ti-conceptie. De uitkomst van een nieuw doordenking van de materie is dat de protestantse ker ken in toenemende mate uit zijn gaan spreken dat anti-conceptie, beter: dat het bepalen van een eigen standpunt ten aan zien van de anti-conceptie, plicht is voor ieder echtpaar van deze tijd. De methode van anti-conseptie is, aangenomen dat de methode niet schadelijk is voor de gezond heid van een van beide of van beide part- De firma Van Dok in Enkhuizen heeft een vissorteermachine geconstrueerd en in de handel gebracht, die een eind kan ma ken aan het tijdrovende sorteren en we gen van grote hoeveelheden vis. De Do- kex-machine kan naar gelang van het aan tal sorteringen dat men wenst per uur 3000 tot 7000 vissen verwerken. Hiervoor zijn slechts twee mensen voor de bediening van de sorteermachine nodig. In de vishal bijvoorbeeld zouden een of meer van der gelijke installaties aanzienlijke tijd en mankracht uitsparen. Een demonstratie met de nieuwe vissor teermachine trok dezer dagen in het vries- gebouw van de firma Osendarp in IJmui den veel belangstelling van vakmensen. Onder meer gaven van hun interesse blijk drs. J. D. van Dijk, voorzitter van het produktschap vis- en visprodukten, en mr. J. R. van Eerde, directeur van het Staats- vissershavenbedrijf. De werking van de sorteermachine komt in het kort hierop neer, dat de vis stuk voor stuk op metalen bakjes wordt gelegd die afgesteld zijn op een bepaald gewicht. Deze bakjes, een soort weegschaal, worden met een snel heid, die geregeld kan worden, rondge draaid en kiepen automatisch om wanneer zij boven een bak komen waarin vis van een bepaald gewicht wordt verzameld. Op deze manier kunnen verscheidene sorterin gen naar gewicht van de vis worden ge maakt. Tot nu toe kan één man per uur 800 tot 1100 vissen per uur sorteren. In de IJmuidense vishal wordt de tong b.v. nog steeds naar lengte gesorteerd en ge veild. Maar de handel kijkt niet hoe lang de tong is, maar hoe zwaar zij is. Volgens de fabrikant kan de Dokex-sor- teermachine ook uitgevoerd worden met een lopende band, die de vis op de sor- teerbakjes deponeert. Het verdient echter de voorkeur dit werk door een man of vrouw te laten doen, die de te sorteren vis nog aan een laatste kwaliteits-controle kan onderwerpen. De praktijk heeft ver der uitgewezen dat de beste sorteersnel- heid van de machine ligt tussen de 5400 en 6000 vissen per uur. De prijs van de Dokex ligt, afhankelijk van de uitvoering, tussen de 22.000 en f 27.500. Geref. Gemeenten Bedankt voor Borssele en voor Tholen P. Blok te Dirksland. Op 15 mei zal prof. dr. J. T. Bakker, hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen, naar Grand-Rapids vertrek ken om de gereformeerde kerken in Ne derland te vertegenwoordigen op de syno de van de Christian Reformed Church. ners, volgens ds. Kaptein ethisch irrele vant. Ook al wordt ervan uitgegaan dat ge slachtsgemeenschap voor het huwelijk al» zodanig niet verantwoord en dus onge wenst is (een standpunt dat over het alge meen door de kerken wordt ingenomen), dan nog is het de vraag of aan ongehuw- den geen anti-conceptionele middelen mo gen worden gegeven. De kerken bevinden zich ten aanzien van dit punt nog in het stadium van de overweging. De heer Nabrink zei dat de NVSH er naar streeft ter verwerkelijking van haar beginselen alle mensen te bereiken, onge acht hun politieke en/of godsdienstige ge zindheid. Op grond daarvan is zij bereid tot elk gesprek. Grote nood De omvang van de sexuele nood is on voorstelbaar groot. Gehuwden en onge- huwden moeten op geen enkele wijze be moeilijkt worden bij het verkrijgen van kennis betreffende geboorteregeling, noch mag enige beperking bestaan ten aanzien van de verkrijging van voorbehoedsmidde len. In vragen van geboortebevordering door kunstmatige inseminatie dienen uit sluitend de individuele inzichten te gelden. In beide genoemde gevallen heeft de over heid zich van inmenging te onthouden. De bepalingen ten aanzien van de echt scheidingen dienen te worden verruimd en bij ernstige sociale indicaties moet de medische abortus provocatus mogelijk worden. Elke vorm van discriminatie van homo fielen en van andere mensen met een af wijkend gedragspatroon is te veroordelen. Hulp aan in nood verkerende homofielen dient bij voorkeur aan algemene consulta- tiebureaux voor huwelijks- en geslachtsle ven en aan consultatiebureaux voor le vens- en gezinsmoeilijkheden te geschie den. De gedwongen sexuele onthouding waar in de gevangenen moeten leven vormt een supplementaire bestraffing. Indien het nut van, dikwijls langdurige, gevangenis straffen al zeer te betwijfelen is, kan als vaststaand worden aangenomen, dat de gedwongen sexuele onthouding ernstige, vaak blijvende schade aanricht in de men selijke persoonlijkheid, aldus de heer Na- brink. BELGRADO (AP) President Tito van Joegoslavië zal van 10 tot 14 mei een officieel bezoek brengen aan Noorwegen op uitnodiging van koning Olaf V en de Noorse regering. Tito zal vergezeld worden door zijn vrouw Jovanka en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Marko Nikezic en echtge note. BEIROET (AFP) Alle Libanese bladen meldden gisteren dat Frankrijk aan Is rael raketten van het type MD-620 gaat le veren die een bereik van ruim 500 kilome ter hebben. Volgens de bladen kunnen de raketten vanuit Israel Beiroet, Amman, Alexandrië of Caïro bereiken. De eerste raketten zouden eind van dit jaar aan Is rael worden geleverd. Militaire deskundigen zouden ervan overtuigd zijn dat de Franse raketten „het beslissende wapen" zouden zijn in geval van een militair conflict tussen Israel en de Arabische landen, meer nog dan de „Hawk" luchtdoelraketten die de Verenig de Staten vorige maand aan Israel hebben geleverd. Men wijst er op dat de publikatie van het bericht samenvalt met het bezoek van pre sident Heloe van Libanon aan Parijs. Vol gens verscheidene bladen zal Heloe aan president De Gaulle om militaire hulp vragen. De Dokex-vissorteermachine aan het werk. De demonstratie trok veel be langstelling uit de visserijwereld. MINNEAPOLIS (Reuter) In de Ame rikaanse staat Minnesota hebben wervel stormen in de nacht van donderdag op vrijdag ten minste dertien mensen het le ven gekost. Het aantal gewonden bedraagt 300. De schade loopt in de miljoenen dollar. Hagelstenen van vijf centimeter door snee troffen Minneapolis. De ergst getrof fen gebieden zijn die rondom het Minne- tonkameer, en nog enkele streken onge veer 25 kilometer van Minneapolis verwij derd. In het westen van Oklahoma 1100 kilo meter zuidelijker, kwam een meisje bij noodweer om en werden minstens 4 men sen gewond. Er viel bijna 8 cm. regen en de oogst werd door hagelstenen verwoest.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7