Ondanks hevige regenval werd toch gespeeld in hoofdklasse RCH speelde 'n uitstekende partij tegen sterk Thamen: 2-2 Versterkt Ajax verraste tegen een traag spelend Benfica (2-1) Tom Okker door schreeuwende Italianen uit z'n evenwicht Honkbalarbiter Piet Schij venaar ten tweeden male uitgeschakeld Honkbalstrijd om Europa Cup baart Sparta zorgen Bloemendaal dwong Ripperda winst af Werder Bremen is Westduits kampioen Amsterdams-Rotterdamse combinatie op dreef Amateurprogramma week verschoven LONGA wil naar amateurs Prachtige treffer Keizer van Belgen niet verder dan 1-0 op Israel Inleg 652.100 in sporttoto Pietrangeli kwam danig in 't nauw MAANDAG 10 MEI 1965 10 Honkbaluitslagen In vóórronde WK Estafetteploeg in de VS liep nieuw wereldrecord Sparta-honkbalkampioen van Nederland •n voor de tweede maal deelnemer aan de wedstrijden om de Europa Cup, heeft weer eens ondervonden dat de FEB en de contacten tussen KNHB en FEB verre van ideaal zijn. De tot nu toe wrakke organisa tie van het toernooi om de Europa Cup leek dit jaar veel verbeterd door de ver deling in een noordelijke en zuidelijke poule. Volgens opgave van de KNHB-af- gevaardigden naar de FEB-vergaderlng in Parijs zouden in de noordelijke poule de kampioenen van Nederland. België, Duits land en Engeland spelen om een finale plaats, terwijl Spanje (met twee ploegen), Italië en Frankrijk de andere finaleplaats zouden betwisten. Het voortvarende Sparta-bestuur onder hield contact met de andere clubs en stel de een toernooi voor in Rotterdam. Tege lijkertijd werd de FEB hiervan in kennis gesteld. Toen de andere deelnemers ac- coord waren gegaan, werd weer een brief naar de FEB geschreven, om nadere in structies. Niets werd gehoord tot zaterdag J.l. Toen arriveerde een verslag van de on langs in Parijs gehouden vergadering, waarin richtlijnen voor de noordelijke pou le. Deelnemers zouden zijn de kampioe nen van België, Duitsland, Nederland en misschien die van Frankrijk! Over Enge land werd met geen woord gerept. Ook de jndeling van Frankrijk in de noorde lijke poule werd niet verklaard! Een speelschema werd niet opgegeven. Wel werd meegedeeld dat in elke ploeg drie buitenlanders (Amerikanen) mogen meespelen, echter niet als werper. Ricky Kersout zal deel mogen uitmaken van de Duitse kampioensploeg. Tot slot werd mee gedeeld dat de finale om de Europa Cup dit jaar op dinsdag 29 juni in Milaan zal worden gespeeld. De finale dus op een doordeweekse dag, hetgeen aan Sparta- coach Heyt terecht de opmerking ontlok te: „Ze denken toch niet dat ik een ploeg met werklozen heb." Waaruit maar weer eens moge blijken, dat de Fédération Européenne de Baseball ondanks zijn Franse naam een loze orga nisatie is met geen enkel gevoel voor or ganisatie. De honkballers hebben weinig kansen gekregen om gedurende dit weekeinde hun competitieprogramma af te werken. Onder de weinige wedstrijden die doorgang von den, waren twee hoofdklasseduels. Zater dagmiddag werden in Amsterdam de ont moetingen HVA-ABC en VVGA-Ajax tot een einde gebracht. Waarom? Dat begreep niemand! Beide wedstrijden werden in de stromende regen gespeeld en brachten dus geen goed honkbal. Dat kon ook niet, want onder deze weersomstandigheden spelen zelfs de Amerikaanse beroepshonk ballers niet. Honkballen onder deze om standigheden is onverantwoordelijk en wij begrijpen niet, waar de betreffende hoofd- scheidsrechters de moed vandaan hebben gehaald om door te laten spelen. Er be stond geen enkele noodzaak om de spe lers aan grote risico's bloot te stellen. De twee honkbalkluchten die toch doorgang vonden, eindigden in overwinningen voor ABC en Ajax die met resp. 14-2 en 4-3 de winst grepen. Bij regen geen honkbal! Dat is een gou den regel in de Verenigde Staten, de ba kermat van het honkbal. Daar in Neder land de Amerikaanse regels en gewoonten op de voet worden nageleefd, heeft het ons hogelijk verbaasd dat zaterdagmiddag de wedstrijd VVGA-Ajax tot het eind werd gespeeld. De Amsterdamse ploegen begon nen onder een loodgrijze lucht aan hun wedstrijd, maar het was droog. In de tweede innings begon het te regenen en behoudens een pauze van enkele minuten is het blijven regenen. Het goot af en toe van de lucht, maar men bleef spelen. De belangrijkste man van de wedstrijd werd dan ook niet een speler, maar de man die in de VVGA-dugout natte ballen moest drogen. Deze gemeenteambtenaar heeft het uitzonderlijk druk gehad en on danks zijn ijver slaagde hij er niet in de Ajacied Herre Kok steeds op zijn wensen te bedienen. Zo kon hét gebeuren dat Herre Kok, een stoïcijns speler, in de vijfde innings zijn strijdlust verloor. Kok voor geen kleintje vervaard beklom de Ajax-heuvel in een stortbui en verloor al snel de moed: de ballen die hij moest werpen, waren drijf nat en met een ongeïnteresseerd gezicht stootte hij de ballen over de plaat, waar VVGA-ers gretig vier honkslagen produ ceerden en drie punten scoorden. De sco re werd toen 4-3 voor Ajax dat in de eerste innings geprofiteerd had van een blessure van Mink Ferwerda die gehandicapt vijf hits moest toestaan. In de derde in nings nam Nico Brands het werpen van Ferwerda over en hij leverde onder de ge geven omstandigheden een knappe presta tie: Ajax scoorde niet meer. Ook WGA scoorde niet meer na de explosie in de vijfde innings en zo behaalde Ajax zijn eerste zege. Dat honkbal onder weersomstandighe den zoals zaterdag, inderdaad gevaarlijk is, ondervond veldscheidsrechter Piet Schijvenaar tijdens de wedstrijd HVA- ABC. Op het veld aan de Jan van Galen straat regende het ook tijdens het grootste gedeelte van de wedstrijd en vooral HVA- kortestop Van 't Klooster had last van de natte bal. Van 't Klooster die de vorige week zo'n uitstekende wedstrijd tegen Haarlem Nicols speelde, maakte tegen ABC niet minder dan zes fouten. Bij een poging om een ABC-er op het eerste honk uit te maken slipte de bal uit zijn handen en de aangooi die bestemd was voor zijn eerstehonkman Wijnands, deed de bal be landen op het hoofd van Schijvenaar die ergens tussen het eerste en tweede honk stond opgesteld. De onfortuinlijke Haar lemmer de vorige week moest hij uit vallen tijdens de wedstrijd OVVO-Ajax Het voor honkbal wel bijzonder onge schikte weer in het afgelopen weekeinde heeft zijn stempel op de wedstrijden in de tweede en derde klasse gezet. B(j de meeste wedstrijden werd wel begonnen, maar de steeds heviger wordende regenval was er oorzaak van dat men vaak de helft van de wedstrijd niet haalde en in de kleedkamers een goed heenkomen moest zoeken. De derby TYBBOnze Gezellen had er vier innings opzitten toen Pluvius bij de stand 0-1 een einde aan het feest maak te. Bij HFC Haarlem-DCG en De Geuzen- Kennemerland begon men er maar hele maal niet aan, terwijl Terrasvogels en Lijnden het niet langer dan twee innings volhielden, de „vogels" leidden toen met 1-0. De belangrijke wedstrijd Thamen-RCH kwam wel tot een einde. Ondanks het feit dat de weersomstandigheden en daardoor de gesteldheid van het terrein verre van ideaal waren, was er sprake van een re delijk goede wedstrijd. RCH nam reeds in de eerste innings een 0-1 voorsprong en wist deze door goed werpen van Drayer en goed veldspel tot de vierde slagbeurt te behouden. Zelfs kreeg de Racing in de 3e innings de kans de voorsprong te vergroten, maar het bezet hebben van drie honken lever de geen runs op. In de vierde Thamen- slagbeurt sloeg Jan van Wijk met één man aan boord een homerun, zodat zijn ploeg met 2-1 voor kwam. In de zevende innings waren de ploegen alweer gelijk, doordat pinch-runner Joon kon scoren op een klap van Vermaat. In de 8e slagbeurt kreeg Thamen op zijn beurt de kans een voorsprong te nemen, toen het drie honken bezet kreeg. Ook voor de Uithoorners echter geen resultaten, terwijl het zichzelf als pinch-hitter inzette en van coach Nanne ook niet het gewenste resultaat opleverde. Eindstand dus 2-2, hetgeen vooral voor RCH als een gunstig resultaat kan worden beschouwd. Bij de derde klassers maakten alleen Ripperda en Bloemendaal hun wedstrijd af. De bezoekers wonnen met 8-12, al moet gezegd worden dat Ripperda bijzonder goed partij gaf en zich vooral aan slag danig roerde. Na 1-1 liep Bloemendaal door slag werk van Noordhoff en Egner, die zich ook als tweede honkman onderscheidde, tot 1- 5 uit. Ripperda kwam echter tot 3-5 terug Toen was een driehonkslag van Van Meurs er mede oorzaak van dat Bloemen daal tot 3-10 wegliep. Ripperda gaf zich echter nog niet gewonnen en kwam in zijn laatste slagbeurt van 5-12 tot 8-12 terug, voordat Van Meurs als reliefpitcher de der de nul kon maken. THB-The Hawks werd na vijf innings bij 2-1 gestaakt, terwijl DSS vergeefs op tegenstander Odiz wacht te. Een moment uit de honkbalwedstrijd TYBBOnze Gezellen. De eerste honkman van TYBB zoekt naar de bal, maar intussen is de honkloper van O.G. veilig op het eerste honk aangekomen. ging door de knieën en zat de wedstrijd verder in een dugout uit! HVA speelde zonder werper Ruud Geest man als militair op wacht en Nie- meyer die de vorige week de Nicols-slag- ploeg op één run hield, bleek niet tegen Achtervanger Blom van HVA tikt Oosterbaum van ABC uit. de weersomstandigheden opgewassen en moest in de vierde innings het veld rui men. ABC stond toen al ruim voor en had weinig moeite een 14-2 zege in zeven in nings te behalen. Voor ABC wierp Ruud Zijlstra 8-3-6. Het scoreverloop was: HVA: 0-0-0-0-1-0-1 2 ABC: 0-1-5-3-3-1-1 14 Werder Bremen is zaterdag Westduits voetbalkampioen geworden door zelf op eigen veld met 3-0 van Borussia Dortmund te winnen, terwijl concurrent FC Köln een punt verspeelde door een doelpuntloos ge lijkspel tegen FC Nuernberg. Eigenlijk is Werder nog pas officieus kampioen, want Köln kan nog in punten gelijk komen. Doch het doelgemiddelde van Werder is zoveel beter, dat zelfs als de club zijn laatste wedstrijd met 4-0 verliest en Köln met 5-0 wint, de eerste plaats nog niet verloren gaat. De uitslagen van de voorlaatste compe- petitiedag waren: Hertha BSC-Borussia Neunkirchen 1-1, VFB Stuttgart-Hannover 96 0-3, Schalke 04-Meidericher SV 1-2, FC Köln-Nuernberg 0-0, Werder Bremen-Bo- russia Dortmund 3-0, Eintracht Braun- schweig-Eintracht Frankfurt 3-2, 1860 Miinchen-Hamburger SV 4-1, FC Kaisers- lautern-Karlsruher SC 0-1. Hoofdklas: HVA-ABC 2—14, VVGA- Ajax 34. Eerste kl. A: UVV-PSV 14—1. Tweede kl. B: ThamenRCH 22, BI. Wit—ADO 0—7. 2e kl. C: LaakkwartierTilburg 41. 3e kl. B: RipperdaBl'daal 812, DSS ODIZ, Odiz niet opgekomen. 3e kl. C: ElinkwijkQuick A 013, Ba- seballpalsTrekvogels 1612. Res. 2A: Schiedam II—CTC II 11—3, PSV II—ADO II 5—7. Rayon Haarlem IA: OG IITYBB II 9—3. 2A: THB III—HCJ 5—3. 2B: TYBB III—Bl'daal II 5—3. 2C: TZB—DIO III 6—5. 2E: HCJ II—Telefonia II 5—4, Alkm. Victrix II—HVH II 12—10. Een op het oog jaren ouder geworden Elek Schwartz stond in de catacomben van het Olympisch Stadion enkele Portu gese journalisten te woord. Zijn Portugees was perfect, maar wat hij te vertellen had was niet zo rooskleurig. Want de vroegere coach van het Nederlands elftal moest in het bijzijn van enkele Nederlandse journa listen en een stoïcijns toekijkende Franz Fuchs verklaren waarom Benfica - het machtige Benfica, finalist voor de Euro- De KNVB heeft zondag een voor de tijd van het jaar wel zeer ongebruikelijke maatregel met betrekking tot het pro gramma voor de amateurs moeten nemen. Het wedstrijdprogramma voor zondag 9 mei in de districten West 1, West 2, Noord, Oost en Zuid 1 moest worden verschoven naar 16 mei. De wedstrijden, die voor 16 mei waren vastgesteld, moeten nu een week later worden gespeeld. Deze wijzi ging treft niet het district Zuid 2, waar zondag vrijwel alles doorging. Daar blijft het programma ongewijzigd. Na de promotie van Willem II naar de eredivisie zijn de fusiebesprekingen tussen de drie betalende voetbalclubs in Tilburg heropend. Vandaag is een voorstel aan bur gemeester en wethouders aangeboden. De clubs, gaven gisteravond slechts het vol gende communiqué uit: „de besturen van Willem II, NO AD en LONGA zijn in een slotbijeenkomst tot overeenkomst geko men over de indiening aan het gemeen tebestuur van Tilburg van een sanerings voorstel voor het betaalde voetbal in Til burg. Over de inhoud van dit voorstel kun nen in dit stadium nog geen bijzonderhe den worden verstrekt." Bekend is intussen gewonden, dat LON GA zich onder bepaalde voorwaarden (overname van de schuld door de gemeen te) wil terugtrekken. Het zou dan in de tweede klas amateurs uitkomen. Willem II en NOAD blijven in ieder geval zelfstan dig bestaan. pa cup met 2-1 verloren had van een versterkt Ajax. Hij had er eigenlijk maar een uitleg voor: de helden van Lissabon (voor 80.000 overgekomen) waren ver moeid. zy hadden de laatste tijd te veel van hun krachten gevergd en de kracht van het met drie Feijenoorders (Pieters Graafland, Haak en Groot) en een DWS'er (Schrijvers) versterkte Ajaxteam had hen- verrast. De toegangsprijzen waren gepeperd op interlandniveau reden waarom er in het Olympisch Stadion slechts 22000 toe schouwers waren. Dit aantal omgerekend tegen een gemiddelde van vijf gulden be tekent een opbrengst van circa een ton en dit bedrag weer verminderd met vermake lijkheidsbelasting, honoraria brengt ons op de gedachte, dat niet alleen de heêr Schwartz maar ook de initiatiefnemer de heer Caranza een slechte middag heeft ge had. Aangenomen, dat het voormalig ver zet waarvoor de wedstrijd was aange spannen er ook nog iets van opstrijkt. Onze eenvoudige conclusie is, dat Euse- bio en consorten er gewoon geen zin in hadden om zich in te spannen. Vandaar de korzeligheid van enige Portugezen en met name van doelman Costa Pereira toen de Amsterdamse withemden met een beetje showwerk geen genoegen wil den nemen en enige heren uit Lissabon al te fel op de huid zaten. Costa Pereira, ge assisteerd door de kaalhoofdige Germano in deze wedstrijd geen schaduw van vroeger was zelfs zo geprikkeld, dat hij bereid was met Daan Schrijvers op de vuist te gaan en Leo Horn in zeer mli- de stemming moest haastig toedribbe len om voor vrederechter te spelen. Leo Horn in een milde stemming Inderdaad, want om tot tweemaal toe een duidelijk handsgeval in het Portugese strafschopgebied over het hoofd te zien ge tuigde van een goedgeefsheid, die Benfica eigenlijk niet verdiende. Bovendien maak te Raul hands, toen Benfica een 1-0 voor sprong had. Na een kwartier maakte Augusto, uit een pass van Eusebio, het eerste doelpunt, dat de voorbode moest zijn van meer. Maar het prikkelde Ajax met zijn gastspelers tot een vinnig verzet, dat al tien minuten later leidde tot de ge lijkmaker van Nuninga. Van een vlammend Benfica was nog steeds geen sprake. Integendeel toen Piet Keizer in de veertigste minuut Ger mano voorbij ging greep deze naar de noodrem een tackle die Leo Horn wel met een penalty moest bestraffen. Piet Keizer wou zelf de executie voltrek ken, maar schoot te zacht, zodat Costa Pe reira de bal uit het doel kon duiken. Van enig ontzag voor de grote reputatie van Benfica was na de rust geen sprake meer. We zagen de rechtsback Suurbier diep in de Portugese linies doordringen en in de 37e minuut kwam het glorieuze mo ment van de wedstrijd. Een verre pass De eerste wedstrijd voor groep 1 van de voorronden van het toernooi om het Wereldkampioenschap voetbal 1966 speel den zondag in Brussel België en Israel. De Belgen, favoriet in deze groep waarin ook Bulgarije is ingedeeld, kwamen slechts tot een magere en geenszins overtuigende 1-0 zege. Het enige doelpunt, dat tot stand kwam in de 23e minuut, kwam daarbij nog voort uit een door Jurion genomen strafschop, toegekend na een overtreding tegen Pol van Himst. Slechts vijftienduizend toe schouwers woonden het duel, dat door vele overtredingen werd ontsierd, bij. van Swart bereikte Piet Keizer, die toen met één schot goed maakte wat hij met de strafschop bedorven had. Hoog in de linker bovenhoek, onbereikbaar voor Cos ta Pereira, vloog de bal in de touwen: 2-1. Hertha-Bor. Naunk. Stuttgart-Hannover Schalke-Metdr. SV FC Köln-NOrnberg Werder-Bor. Dorton. EIntr. Br.-Eintr. Fr. Kaisersl.-Karlsruh* MUnch.'60-Hamb.SV Luzem-Servette Lugano-Ch.de Fonde Lausanne-ZOrich Young Boys-Élon Bellinzona-Basal De 473.139 deelnemers aan de sporttoto van deze week zorgden voor een inleg van f 652.100. Voor de eerste prijs van 118.358 is zondagavond een melding binnengeko men. Negen toto-isten hebben zich gemeld met 12 goede uitslagen. Zij komen in aan merking voor de tweede prijs van 64.559. Voor de derde prijs van 32.279, meldden zich tot dusver 35 deelnemers, die de eerste acht wedstrijden goed voorspeld hebben. Tijdens atletiekwedstrijden in de Ame rikaanse plaats Fresno heeft zondag een estafetteploeg uit Oklahoma het wereldre cord op de 4x880 yards verbeterd. Het team, bestaande uit de lopers Jimmy Met- calf, John Perry, Ton von Ruden en Dave Perry, maakte een tijd van 7 min 18,3 sec. Eusebio werd zwaar bewaakt. Hier wordt hij afgedekt door Haak en Suurbier. Tom Okker heeft zondag aan den lijve kunnen ervaren wat een spektakel 3000 heetgebakerde Italianen kunnen maken, als het erom gaat een landgenoot in de halve finales van de internationale kampi oenschappen van Italië te „schreeuwen". Spreekkoren, voetgestamp en meer orde loze aanmoedigingskreten, alles was toe gestaan. Zelfs werd de scheidsrechter van zijn stoel geschreeuwd, toen hij ervan verdacht werd pro Okker te z(jn. In die heksenketel gaf Tom Okker een zo goed als gewonnen wedstrijd uit handen en ver loor hij met 6-4, 6-3, 3-6, 4-6, 2-6 van het door het Italiaanse publiek warm gekoes terde nationale idool Nicola Pietrangeli. De chaos bereikte zijn hoogtepunt in de laatste set met Okker aan service in de zesde game. De scheidsrechter oordeelde, dat een bal van de Nederlandse kampioen de lijn had geraakt en dus „in" was. Pietrangeli hief demonstratief de handen boven het hoofd en het publiek viel hem bij in een luidruchtig protest. Onder „boe"-geroep verliet de scheidsrechter de baan en werd vervangen door een andere official. Later in dezelfde game moest de partij drie minuten worden gestopt, om dat het publiek hevig te keer ging over een bal die de lijn geraakt had. Pietrangeli was kennelijk verrast door de snelle start van Okker. Zijn volleys kwamen tegen de netband terecht en smashes gingen uit. Okker scheen de par tij in handen te hebben toen hij leidde met twee sets tegen één en 3-2 in de vierde met zijn eigen service op komst Maar Pietrangeli's achterban gaf zich niet gewonnen. De scheidsrechter werd ge ïntimideerd en dankzij de hulp van het publiek werd Okker's service doorbroken. De jonge kampioen van Nederland was volkomen beduusd en kwam niet meer in zijn spel. Tom Okker en zijn Australische partner Colin Stubs zorgden zaterdag in het heren dubbelspel voor een grote verrassing. Zij zegevierden in vijf sets (6-4, 5-7, 13-15, 6-4, 6-2) over de geplaatste Amerikanen Cliff Richey en Frank Froehling. Zondag wa ren Tom Okker en Colin Stubs in de kwart finales van het herendubbel zonder ver weer tegen de Spaans-Braziliaanse combi natie Santana-Mandarino. Deze laatst* won met 6-3, 6-1, 6-4. In het gemengd dubbelspel bereikte Ok ker met de Australische Gail Sherrif da kwartfinales door een overwinning op An nette van Zyll en McMillan (Zuid-Afrika). De cijfers waren: 7-5, 4-6, 9-7. De finale van het dames enkelspel zal gaan tussen Maria Esther Bueno en Nan cy Richey. Maria Bueno versloeg de negentienjarige Annette van Zijl met 6-4, 6-0. Nancy Richey had niet veel moeite met haar Amerikaanse landgenote Julie Heldman, die de dag tevoren voor een verrassing had gezorgd door de als derde geplaatste Helga Schultze uit te schakelen. Richey won met 6-1, 6-4.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 10