Kremlin roept op tot actieve vreedzame coëxistentiepolitiek 'NAVO-diplomaten boycotten grote overwinningsparade HET WEER Noodweer dodelijke veroorzaakte ongelukken m Russisch maanschot UITGERUST! U ST Regenrecord van 1903 bijna gebroken Protestmars tegen de woningnood Autoverkoop in eerste kwartaal 15% hoger Nat en stormachtig weekeinde Aardappelprijs scherp omhoog Weer overval op taxichauffeur Franco geeft Juan Carlos ereplaats Uitgeslapen? néén... uw matras Stalin geëerd Droog weer Voor 25 iaar: strijd in Rotterdam pagina 4 Fusie Noury met Zwanenberg pagina 5 In de krant van heden: Goede start van Luna-5 Tel. 8166 Het woord is aan 50e JAARGANG NUMMER 156 MAANDAG 10 MEI 1965- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije MOSKOU (Tass). Het centrale comité van de Russische communistische party, het presidium van de Opperste Sovjet (parlement) en de Russische regering hebben ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de overwinning op Hitler-Duitsland een boodschap gericht tot de regeringen, parlementen en volken van alle landen ter wereld, waarin zjj oproepen tot „actief handelen ter verdediging van de vrede". „De Sovjet-Unie doet opnieuw een beroep op de regeringen van alle landen werkelijk heidszin te tonen ten aanzien van het machtsevenwicht en de mogelijke consequenties van een oorlog in het kerntjjdperk, en doeltreffende maatregelen te nemen om de dreiging van een nieuwe wereldoorlog af te wenden", aldus de boodschap. Tijdens de viering van de overwin ning op nazi-Duitsland verscheen maarschalk Zjoekov zaterdag in vol ornaat op het Rode Plein in Moskou. Onder het bewind van ex-premier Kroesjtsjev werd Zjoekov, die minis ter van Defensie was, van zijn functie ontheven. In de boodschap worden „de regelrechte Amerikaanse agressie in Vietnam, de Amerikaanse provocaties jegens Cuba en de interventie in de Dominicaanse Repu bliek" veroordeeld. Verder wordt gezegd, dat „de Westduitse revanchisten opnieuw een dreiging vormen voor landen die al tweemaal het Slachtoffer zijn geweest van agressie van het Duitse militarisme. De revanchisten willen de bestaande grenzen in Europa niet erkennen. Zij willen in het bezit komen vap kernwapens", aldus de boodschap. „In de jaren van de oorlog rukten de landen van de anti-Hitlercoalitie in geslo ten gelederen op tegen de gemeenschappe lijke vijand. De verschillen in sociale stel sels verhinderden dat niet. Ook nu mogen de verschillen in de sociale stelsels van de kapitalistische en socialistische landen geen obstakel vormen voor toepassing van de politiek van vreedzame coëxistentie door alle regeringen". De boodschap bevat tenslotte nog een beroep tot „vermenigvuldiging van de po gingen om de hangende kwesties die een overblijfsel zijn van de tweede wereldoor log te regelen". De Sovjet-Unie doet ook een beroep op alle kernmogendheden, plechtig te verklaren dat ze afzien van het gebruik van kernwapens Het uiteindelijke doel van alle pogingen die op een duur zame vrede gericht zijn is het bereiken van algemene en volledige ontwapening, aldus de boodschap. (Reuter AFP AP) De Russische maarschalk Georgy Zjoekov, van wie niet veel meer werd gehoord nadat hij in 1957 in ongenade was gevallen, is voor het eerst weer in het openbaar verschenen en geprezen. De ex-minister van Defensie nam in groot tenue plaats op de eretri bune in het congrespaleis te Moskou waar de twintigste verjaardag van de overwin ning gevierd werd. Zjoekov droeg al zijn onderscheidingen en stond naast andere maarschalken, onder wie Ivan Koniev, de man die hem na zijn val in 1957 heftig heeft aangevallen. Meer dan zesduizend Russen applaudis seerden heftig toen partijsecretaris Brez- njev op de bijeenkomst begon te spreken over Stalins leiding in oorlogstijd. Brez- njev raakte kennelijk in verlegenheid door dit geïmproviseerde huldebetoon. Hij hak kelde en zette zijn rede snel voort, ken nelijk met het doel het applaus te laten ophouden. Het was de eerste keer dat Stalins naam zonder bijklank van spot genoemd werd op een openbare bijeenkomst na Kroesjtsjevs „beeldenstorm". Brezjnev sprak ook over de bondgenoten in de oorlog. Toen Roosevelt, Churchill, De Gaulle en Sjoekov werden genoemd klonk er ook applaus. De enige NAVO-diplomaten die zondag bij de overwinningsparade op het Rode Plein aanwezig waren de ambassadeurs van Frankrijk en IJsland in Moskou. De overigen hebben op de uitnodiging niet ge antwoord. De andere ambassadeurs ble ven weg naar aanleiding van een artikel van maarschalk Malinosky in de Pravda waarin de Russische minister van Defen sie het Westen beschuldigde van de vor- Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) De actieve depressie die zondag over ons land naar Denemarken trok, bracht op de meeste plaatsen 15 tot 20 mm re gen. In het westen werden daarbij zondag morgen onweer, natte sneeuw en ook en kele windstoten van 100 tot 115 km. per uur waargenomen. Met deze regen is in bijna elke provincie het normale neerslag- cijfer van de meimaand overschreden. Rotterdam staat met 95 mm. aan de kop. In de Bilt is in maart, april en de eerste 10 dagen van mei nu 246 mm. water op gevangen. Het jaar 1903 staat met 250 mm nog aan de top, maar er is in deze mei maand weinig water meer nodig om dit regenrecord te breken. Vooral land- en tuinbouw ondervinden bij zaai- en poot- werkzaamheden veel overlast van deze overvloedige regen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Overwegend matige noordwes telijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Amsterdam heeft het Actiecomité tegen Woningnood een demonstra tieve optocht gehouden. In leuzen op spandoeken en pamfletten werd ge protesteerd tegen het feit, dat twintig jaar na de oorlog het probleem van de woningnood nog niet is opgelost. De stoet op de Prins Hendrikkade, ming van „agressieve blokken" om natio nale bevrijdingsbewegingen te onderdruk ken. Wel waren militaire attaché's van de westelijke mogendheden aanwezig. Aan het hoofd van de stoet werd de vlag gedragen die in 1945 op het Rijksdagge bouw in Berlijn werd geplant, door de drie militairen die dat destijds deden. In de stoet werden voor de eerste maal raket ten meegevoerd van het soort dat de „Vostok" en „Voskhod" in hun banen bracht. Het waren er drie, elk veertig me ter lang. De parade werd afgenomen door partij secretaris Breznjev, premier Kosygin en andere communistische leiders. Maar schalk Zjoekov, was nu ook weer aanwe zig. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn ruim 69.000 nieuwe personen- en combinatieauto's afgeleverd. Volgens de RAI-persdienst betekent dit een stijging van bijna 15 pet. vergeleken bij het eerste kwartaal 1964. In maart bereikte de ver koop een record-hoogte van 31.769 stuks. De verwachting is dat er dit jaar 260.000 nieuwe personenauto's verkocht zullen worden tegen in 1964 226.000 stuks. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2. 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Economisch nieuws5 Scheepsberichten 5 Beurs 5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Sport 9 t/m 13 Ferdinand 15 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 4 Nederland is het afgelopen weekeinde ge teisterd door stormachtig weer. Vooral zondagmorgen kwamen er hevige windsto ten voor. Verschillende verkeersongeluk ken met dodelijk afloop waren hiervan het gevolg. Zo raakte in Blerick de 22-jarige J. Smedts door een rukwind van de weg. Hij vloog met zijn bromfiets tegen een boom en overleed later in het ziekenhuis. In Jutphaas was op de rijksweg Utrecht- Den Bosch door het noodweer een enorme plas ontstaan. Verschillende auto's raak ten er in een slip. In één geval waren de gevolgen fataal, toen een auto na geslipt te zijn tegen een boom vloog. De 42-jarige N. J. M. Hoenekamp uit Amsterdam was op slag dood, hetzelfde lot trof de 54-jari- ge J. G. Riecker, die uit de wrakstukken moest worden gezaagd. In Schoorl heeft zondagmorgen een wind hoos een grote ravage aangericht op het strand. Het strandpaviljoen werd vernield en het terras ontwricht. De windhoos had een uitzonderlijk hoge na vloed tot gevolg, waardoor badhuisjes en strandattributen een prooi van de golven werden. De scha de bedraagt vele duizenden guldens. Tussen Zwolle en Wijhe is een tijd lang geen treinverkeer mogelijk geweest. De storm ontwortelde een boom, die de boven leiding ter hoogte van het plaatsje Windes- heim vernielde. In Scheveningen reed door de storm een aanhanger van een vrachtauto in de bin nenhaven. Een kraanwagen takelde het gevaarte later weer op de wal. Zes sche pen. die op drift raakten, konden weer worden vastgemaakt. In Amsterdam waaiden verschillende bo men om, hetgeen grote vertragingen ople verde voor het tramverkeer. Verschillende geparkeerde auto's werden door omvallen de bomen getroffen en vernield. In de Beet- hovenstraat werd het dak van een bouw keet vernield en bij de Kostverlorenvaart deed de wind een geparkeerde caravan in het water belanden. In de Spuistraat trof een omgewaaide schoorsteenpijp een oude halsgevel, die gedeeltelijk afbrak. MOSKOU (Reuter en AFP) De Sov jet-Unie heeft gisteren een ruimteraket in de richting van de maan gelanceerd. De raket voert het ruimtestation „Luna 5" mee, dat 1476 kilogram weegt. Aan boord van de Luna-5 bevindt zich meetapparatuur voor wetenschappelijk on derzoek. De instrumenten zijn kort na de lancering in werking gesteld. Om acht uur 's avonds bevond de Luna-5 zich op een afstand van 110.000 kilometer van de aarde. Alle apparaten aan boord werk ten normaal. Het voorlaatste Russische maanschot dateert van 2 april 1963. De Lunik-4 (Lu- nik betekent „maantje" terwijl Luna de Russische naam voor maan is omcirkelde de maan toen op een afstand van bijna 8500 kilometer en werd later een satelliet van de zon. De Lunik-1, die op 2 januari 1959 werd gelanceerd, zou de maan op onge veer 5.000 kilometer zijn gepasseerd, de Lunik-2 (gelanceerd op 12 september '59) stortte op de maan te pletter en de Lu- nik-3 (gelanceerd op 4 oktober '59) pas seerde de maan op een afstand van 7900 kilometer. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Door de hevige rukwinden in de nacht van zaterdag op zondag is in Amsterdam op het Jonas Daniël Meijerplein een boom omgewaaid, die boven op een daar geparkeerdè auto belandde. De foto toont de ravage. De prijzen van de aardappelen gaan de laatste weken sterk omhoog. Voor eigen heimers en Bevelanders moet tot 25 per cent meer worden betaald, voor bintjes be taalt de consument zelfs nog iets meer. Het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw- produkten schrijft de stijging toe aan de slechte weersomstandigheden, waardoor de nieuwe oogst wat later komt dan anders Normaal rekent men 10 juni als omscha kelingsdatum van „oud" naar „nieuw". Op de Tongerseweg te Maastricht is in de nacht van zaterdag op zondag de twin tigjarige taxichauffeur J. S. uit Maastricht bewusteloos in zijn midden op de weg staande auto aangetroffen. Hij hing half uit de auto. het hoofd op het wegdek. Ver spreid op de voorbank lagen zijn persoon lijke bezittingen.. De politie liet de man overbrengen naar het ziekenhuis St. Annabel, waar hij, toen hij even bij kennis kwam, vertelde dat hij was neergeslagen door twee mannen, die hij een lift had willen geven. De man mist een bedrag van zestig gulden. MADRID (AP) Voor de tweede ach tereenvolgende maal heeft generaal Fran cisco (Franco de jonge prins Juan Carlos de Bourbon een ereplaats gegeven bij de militaire parade in Madrid ter gelegen heid van het feit dat Franco 26 jaar gele den zegevierde in de Spaanse burgeroor log. Prins Juan Carlos, vertegenwoordiger van de oude monarchistische tak van de Spaanse koninklijke familie, stond vlak achter het staatshoofd. De aanwezigheid op het erepodium van prins Juan Carlos in het uniform van luitenant-generaal van het Spaanse leger, werd door velen uitge legd als een teken dat Franco aan Juan Carlos de voorkeur geeft boven prins Charles Huges de Bourbon-Parma, de car- list die met prinses Irene getrouwd is. Naast mevrouw Franco zat de echtgeno te van prins Juan Carlos, prinses Sophie van Griekenland. Juan Carlos is de kleinzoon van de laat ste koning van Spanje, Alfonso XIII. Advertentie i A A IA J DE „HARDE" MATRAS MÉT ALLE. I 3 1 AAV L- I COMFORT VAN EEN Z AC.HTI Rousseau: Geduld is bitter, maar zijn vruchten zijn zoet. Vandaag vijfentwintig jaar geleden be gon voor de Nederlanders de nachtmerrie, die vijf volle jaren zou duren. Voor ande ren was die nachtmerrie al veel eerder be gonnen: al in 't begin van 1933 voor de grote groepen van Duitsers die afwijzend tegenover Hitier en het nazi-gangsterdom stonden en in de jaren tussen 1933 en 1940 voor miljoenen Oostenrijkers, voor de Tsjechen en voor de Polen. Het is misschien wel goed, er vandaag even bij stil te staan dat de nachtmerrie in Duitsland begon als een nachtmèrri® vóór Duitsers. De afbeeldingen van hys terisch juichende Duitse menigten uit de jaren rond 1933 laten ons maar al te ge makkelijk vergeten dat Hitiers eerste slachtoffers óók Duitsers waren en niet slechts enkele, maar duizenden en tien duizenden Duitsers. Zij werden in die eer ste periode van het nazi-bewind gemar teld en vermoord zoals later zo vele Ne derlanders omdat ook zij zich wilden verzetten tegen de misdadigersbende die de macht had veroverd of omdat zij socia listische of communistische beginselen aanhingen, omdat zij democratische kran ten hadden geredigeerd of vakbonden had den helpen besturen, omdat zij joden of zi geuners waren, of heel eenvoudig om dat zij de zijde van het fatsoen waren blij ven kiezen ondanks de verpletterende over macht van het uitvaagsel der Duitse sa menleving. In die beginperiode van Hitiers schrik bewind waren talrijke Duitse steden en dor pen rood van het bloed van vermoord® burgers en vol van de jammerkreten der gemartelden. Dat was het allereerste be gin van de grote nachtmerrie. Wat wij nu „de oorlog" noemen de tijd van de Duitse overrompeling van Oost- en West-Europa was eigenlijk maar een onderdeel van die nachtmerrie. Bij Hitiers militaire acties ging het alleen in eerste aanleg om verovering van grond gebied en van ecnomische voordelen; zij waren slechts het middel tót het uiteinde lijke doel: de verovering van de mens, naar lichaam en geest. Wat de nazi's voor ogen stond, en wat zij in hun vaderland ook deels hebben we ten te realiseren, was een grondige ver nietiging van geestelijke waarden. Hun einddoel was een mensenmaatschappij die alleen zou bestaan uit fokvee en slacht vee. Gevoelens had dat vee niet nodig en denken kwam voor het gedierte niet te pas; dat diende te worden overgelaten aan de heersende klasse van supermisdadi- gers. Op de basis van deze satanische be ginselen werd door de nazi's geregeerd, in eigen land al gauw met de steun van de overgrote meerderheid van het volk, in de bezette gebieden door middel van onbeperk te terreur, tegen elk actief en passief ver zet in. Met het oude begrip van oorlog-tussen- staten had dit niets meer te maken. Er is hoogstens enige gelijkenis met de be ruchte gedragingen van de zestiende-eeuw- se Spaanse „conquistadores", die onder het cynische excuus van „christelijke ge loofsijver" massale slachtingen onder de heidense Amerikaanse inboorlingen aanrichtten. Uit een soortgelijk immoreel en averechts fanatisme, maar dan gevoed door geloofshaat, geesteshaat en humani- teitshaat, en gestimuleerd door eenzelfde domheidsdrang om te vernietigen wat men niet kan begrijpen, werd het schrik bewind van de nazi's geboren. Niets, maar dan ook niets daarvan kan worden verontschuldgd „aus militarischen Grim den", zoals hier en daar in Duitsland al lang weer wordt geprobeerd. Want het ging in wezen om kwesties van „Weltan schauung" of liever van „Unterweltan- schauung". Het is een treurig feit dat met de ne derlaag van het regime en met de dood van de nazi-leiders, de nachtmerrie niet is ge ëindigd. De misdadige mentaliteit die door het „officiële" optreden van het geboefte in dienst van de Führer eenmaal een soort wettige status heeft gekregen de men taliteit van de volslagen ontkenning aller menselijke waarden bezit een taai le ven; ze woekert nog overal ter wereld voort. Dat betreft niet alleen de misse lijke sujetten die in somige landen in na volging van hun grote voorbeelden-in-de- misdaad nu ook eens hun slag willen slaan en zich als neo-nazi's op een eigengemaakt voetstuk van verdierlij king pogen te ver heffen. Het blijkt helaas ook uit het ver val van allerlei door de nazi's ontkrachte morele maatstaven die nog niet weer in hun vroegere waarde zijn hersteld omdat men ze ontwend is. Twintig jaar na de Duitse capitulatie is er van de materiële oorlogsschade niet zo heel veel meer over. Maar de geestelijke en morele schade, die het nazidom op de wereld heeft achtergelaten zelfs daar waar Duitse legers geen voet hebben ge zet is nog lang niet ongedaan gemaakt. Van een zware nachtmerrie komen som mige mensen slechts langzaam weer bij zinnen. Zo zal de hele mensheid misschien nog veel tijd nodig hebben om weer ge heel bij zinnen te komen na de nazi-nacht merrie van een generatie geleden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1