Nieuwe Dominicaanse president kondigt regeringsprogram aan Hebzucht en vooroordeel leidden tot familiedrama Humberto Delgado werd dicht bij Portugese grens vermoord Duitser schept wantoestand in Belgisch bejaardenhuis WERELDNIEUWS J Fa. B. ENGELENBERG Van dag tot dag j v_J - voormalige rechterhand van dictator Trujillo - Bulgaarse premier geeft komplot toe Twee patiënten overleden Oud-kanselier Figl van Oostenrijk overleden €)p de raatótoel MAANDAG 10 MEI 1965 f N Grieks schip verlaten OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ..KRAUTZBERGER" VERFSPUITEN Wapens neer Klaar voor de aanval Mogelijke gevolgen Moeder die haar zoontje vermoordde in hechtenis Spaanse autoriteiten stellen identiteit vast Erfenis Praag kondigt amnestie af voor 55 percent In pndlebak Elias Trouwe metgezel Heel veel mensen hebben steeds en overal King op zak of in de tas. Omdat ze ondervonden hebben dat nu-en-dan-een-King hen fit en fris houdt. Kies natuurzuivere King, 't beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking, ook tot üw trouwe metgezel! De symptomen van een vernieuwde po litieke strategie in Moskou zijn langzamer hand zo talrijk geworden, dat de factoren die indertijd tot Kroesjtsjevs val hebben geleid zich duidelijk groeperen. Wat min der duidelijk is, betreft de verhouding tussen Moskou en Peking: het is een ge heimzinnige en moeilijk te definiëren ont wikkeling, die zich allerminst in officiële uitlatingen of verklaringen demonstreert. De viering van de twintigste verjaardag der geallieerde overwinning op Hitier heeft in Moskou een tamelijk opzienba rend accent gekregen door het eerherstel van maarschalk Zjoekov, de in 1957 in on genade gevallen oorlogsheld en Stalin-ge- neraal, en door de lof aan wijlen Stalin voor diens leiderschap in de oorlog. Deze twee verschijnselen markeren een veran derde historische waardering bij de huidi ge machthebbers in het Kremlin, waarbij echter een opmerkelijke nuchterheid ten aanzien van de feiten wordt gedemon streerd. Stalin wordt slechts geëerd als oorlogs leider een functie die hij inderdaad met volledig succes heeft vervuld. Zijn politie ke methoden en zijn ijzeren terreur tegen over binnenlandse tegenstanders worden daarbij met de mantel der oorlogsliefde bedekt, maar dat is te opvallend om spe culaties in de richting van een terugkeer tot het Stalinisme te permitteren en er een poging tot toenadering ten opzichte van het Stalinistische China in te zien. Verder zou men er een onderstreping In moeten zoeken van de Russische voor nemens, de door Stalin geoogste vruch ten van de oorlog te blijven handhaven: de overwinning op het nazisme, de uit schakeling van Duitsland, de Russische rol op het Europese ordeningstoneel. Een vredelievende toon uit het Kremlin behoef! niet te leiden tot zoete Westelijke dromen, maar de toon van Moskou is op het ogenblik ongeveer in harmonie met die van Washington, wat betreft de erken ning van elkanders macht en de noodzaak tot een vergelijk. In dat opzicht lijken de beide machten realistisch te denken. Ofschoon er geen enkele officiële verkla ring voor geldt, zou men moeten veron derstellen dat de situatie in Europa (met name wat De Gaullè's houding betreft) beiden tot de conclusie heeft gebracht dat het tijd wordt onvervulbare wensen te be graven en de kunst der mogelijkheden te gaan beoefenen. De status quo van Duits land zou dan stilzwijgend moeten worden aanvaard. Dit alles kan theorie heten, maar de fei ten zijn interessant genoeg om ze zo objec tief mogelijk te analiseren, al was het alleen maar om ze in de komende maan den te kunnen toetsen aan de ontwikke ling. ^aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa/umuumaaiui NEW YORK (Reuter AFP) Het Griek se vrachtschip „Tassia" is zaterdagavond op de Atlantische Oceaan, 1260 km van New York, in moeilijkheden geraakt. Het seinde dat twee ruimen onder water ston den, en dat de bemanning het schip ver liet. Het Griekse vrachtschip „Norlandia" heeft de 25 zeelieden van de zinkende „Tas sia" aan boord genomen. Advertentie Doelstraat Ï9 - Haa'rlem - Tel. 15252 Generaal Antonio Imbert Barreras, de voorzitter van de militair-burger lijke junta in de Dominicaanse Repu bliek, die gisteren verklaarde dat zijn troepen zich gereed houden om op te trekken tegen de opstande lingen van Caamano. (Van onze reisredacteur mr. H. LLef jelaa.rj SANTO DOMINGO. De nieuwe president van de Dominicaanse Repu bliek, generaal Imbert Barrera, is vol gens betrouwbare bronnen de rechter hand van de gehate Dominicaanse dic tator Trujillo geweest. Op het allerlaat ste ogenblik beeft hij deze echter ver zaakt om zich aan te sluiten bij hen die zich tegen Trujillo keerden en hem om het leven brachten. De installatie van de nieuwe Domini caanse regering vond plaats in tegen woordigheid van ruim veertig parle mentsleden en van ambtenaren van de kortstondige regering van president Be- noit, die tweede man blijft onder Bar rera en die sinds het begin van de revo lutie geheerst heeft als de onzichtbare Pimpernel, steeds belaagd door kolonel Caamanao. In een korte toespraak heeft president Barrera een regeringsprogramma van zes punten aangekondigd. 1. Hij verzocht alle Dominicanen de wa pens neer te leggen. 2. Hij zei een voorziening te beogen van de elkaar bestrijdende fracties, en om zo de plannen voor de organisatie van Amerikaanse Staten te vragen een vrij geleide te verschaffen voor hen die de wapens willen neerleggen, i Hij vroeg dringend het herstel van na tionale eenheid, ongeacht de politieke overtuigingen. i. Het herstel van de internationale be trekkingen en algehele samenwerking met de Organisatie van Amerikaanse Staten. President Barrera voegde hier aan toe, dat de O.A.S. verzocht zal wor den zich uit de Dominicaanse republiek terug te trekken, zodra haar'aanwezig heid niet langer nodig was en dat de O.A.S. een verzoek zal ontvangen voor technische hulp. 5. Hij zei van plan te zijn een progres sieve democratische regering te bouwen, gebaseerd op de principes van de „Al liantie van de vooruitgang" waarbij rechtsherstel en vrije verkiezingen de hoekstenen van het beleid zouden vor men. 6. Het economische herstel van de Do minicaanse Republiek. Generaal Antonio Imbert Barrera zei zondag dat de loyale strijdkrachten nu ge reed zijn om op te trekken tegen de re bellen die standhouden in het zuid-oostelij ke deel van de hoofdstad Santo Domingo. De rebellen, die zich gegroepeerd heb ben rondom kolonel Francisco Caamano Deno, zijn omsingeld door Amerikaanse strijdkrachten. Op een persconferentie in het nationale congrespaleis maakte Barrera bekend, dat acht hoofdofficieren met uitzondering van generaal Elias Wessin y Wessin voor het welzijn van het land van hun func ties ontheven zijn. Minstens vier van hen waren nauw betrokken bij het bewind van de dictator Trujillo. Deze mannen hebben geruime tijd func ties in de Dominicaanse strijdkrachten be kleed en worden beschouwd als een bron van ernstige ontstemming voor de jongere officieren, die de opstand leiden. Tot dusver zijn in de Dominicaanse re publiek tien Amerikanen gesneuveld. Een enzeventig werden gewond. De V.S. heb ben nu 21.800 militairen naar het land overgebracht. De afgelopen week zijn nog 7.800 militairen aangekomen. NEW YORK (AFP) Senator Robert Kennedy is van mening dat de Amerikaan se regering de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) had moeten raadple gen alvorens troepen naar de Domini caanse Republiek te zenden. Robert Kennedy herinnerde eraan dat zijn broer John, toen hij nog president PARIJS Onder grote belangstelling maar in afwezigheid van de moeder en van enkele andere familieleden is zaterdag in de Franse stad Nancy het 4-jarig jon getje Pierre Muller begraven. Hij werd maandag j.l. vermoord. De moord die, zo als ze vrijdag tenslotte bekende, door de moeder werd gepleegd. Met een keuken mes heeft zij haar eigen kind gedood om een oom van die moord te kunnen be schuldigen. De oom die in hetzelfde huis woont, was al eens aan een psychia trisch onderzoek onderworpen in verband met een dreigement tot doodslag dat hij tegen de moeder van Pierre zou hebben geuit. De ontaarde moeder hoopte door de moord op haar zoontje twee vliegen in één MADRID (AP) Het Spaanse mini sterie heeft zaterdag een van de lijken die onlangs op Spaans grondgebied zijn ge vonden geïdentificeerd als dat van de Portugese oppositieleider Humberto Del gado. Een kort communiqué van het mini sterie van Justitie in Madrid luidde dat de identiteit van de voormalige Portugese oppositieleider is vastgesteld door een INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het een». DE ADMINISTRATIE rechter in Badajoz die het onderzoek heeft geleid. Het lijk van Delgado is op 24 april ge vonden in Villafranca del Fresno, op drie kilometer van de grens met Portugal. In de korte bekendmaking van het mi nisterie stond dat het lijk ter beschikking van de familie van Delgado zal worden gesteld. Hiermee is definitief een einde gekomen aan de bewogen loopbaan van de 59-jari- ge voormalige Portugese generaal die sinds half februari werd vermist. Zijn lijk werd door rwee dorpelingen gevonden in een graf in de rotsen. Hoewel iedereen het lichaam, als dat van Delgado had geï dentificeerd, bewaarde de Spaanse rege ring het stilzwijgen zolang het onderzoek door rechter Maria Crespo uit Badajoz duurde. Het lichaam is verminkt en in staat van ontbinding gevonden. Volgens de berich ten is Delgado op rauwe wijze doodgesla gen. Zijn schedel was ingeslagen. Vrienden van de voormalige presiden tiële kandidaat in Portugal, in Algerije beweren dat hij in het geheim is terecht gesteld door Portugese ambtenaren. Enkele jaren geleden kaapten zijn vol gelingen een passagiersschip in de Cara- ibische Zee om publiciteit te geven aan hun strijd tegen het Portugese regime van Salazar. Zijn volgelingen hebben be weerd dat hij door de Spaanse politie in Badajoz is gearresteerd en is overgedra gen aan de Portugese instanties. Dit heb ben de Spanjaarden ontkend. De zoon van Delgado zou de rechter hebben gevraagd, of hij foto's van het lijk mocht zien. maar dit zouden de Spaanse autoriteiten hebben geweigerd. klap te kunnen slaan. Door de oom van de moord te beschuldigen dacht ze haar man, die ze eveneens graag kwijt wilde, tegen die moordenaar op te kunnen zet ten. Een wraakneming uit wanhoop van haar man zou zowel hem als de oom aan de circulatie kunnen onttrekken. Door de bekentenis van de moeder is na een zeer langdurig verhoor binnen een week de verklaring gegeven van het mys terie dat enkele dagen geleden nog ondoor grondelijk geleek. Men wist dat familie van de oude dokter Rouyer in Nancy in twee vijandige kampen werd verdeeld. Zowel standsvooroordelen als gelddorst vormden de voedingsbodem en de achtergronden van de vete waardoor de familie Rouyer werd verscheurd. De moeder die nu als de moordenaar van haar eigen kind is ontmaskerd, is de dochter van de 84-jarige dokter Rouyer en zijn 92-jarige vrouw. Het hoogbejaarde echtpaar had het huwelijk van de dochter altijd als een mésalliance beschouwd en haar man, een handelsreiziger, daarom nimmer in de familiekring willen aanvaar den. Tenslotte hadden die twee oude men sen blijkbaar ook de dochter weten te overtuigen dat ze met de keuze van haar echtgenoot een „misstap" had gedaan. Daardoor dreigde ze haar aandeel in de enorme erfenis van het familievermogen te ontlopen. Haar twee kinderen werden door de grootouders als bastaards be schouwd en behandeld en het stoffelijke overschot van het vermoorde jongetje is zaterdag dan ook niet in het familiegraf bijgezet, omdat de grootouders zich daar tegen verzetten. Terwijl de moeder nu in het huis van bewaring van Nancy zit opgesloten, lopen de grootouders die haar indirect tot de moord lijken te hebben aangezet, nog al tijd op vrije voeten rond. De vader van Pierre heeft zaterdag, onmiddelijk na de begrafenis, met zijn tweede zoon de trein naar Spanje genomen in de hoop nooit meer naar Nancy, noch naar Frankrijk terug te hoeven keren. PRAAG (AP) President Novotny van Tsjechoslowakije heeft een verstrekkende amnestie aangekondigd die van toepassing zal zijn op 55 percent van alle veroordeel den, onder wie ook veroordeelden voor po litieke misdrijven. De amnestie, afgekondigd ter gelegen heid van de twintigste verjaardag van de bevrijding, geldt niet voor oorlogsmisda den, collaboratie met de nazi's en voor ern stige misdrijven. D^ amnestie geldt wel voor Tsjechen die zonder toestemming van de over heid in het buitenland verblijven, mits zij voor het einde van het jaar naar hun land terugkeren. was, wel de goedkeuring van de OAS had voordat hij in 1962 partij koos in de kwes tie van de Russische raketten op Cuba. De senator wees in een vraaggesprek met de „New York Times" op de mogelijke ge volgen van het Amerikaanse optreden in de Dominicaanse Republiek, namelijk ver slechtering van de betrekkingen tussen de VS en de regeringen van de Latijnsameri- kaanse landen. SAN JUAN (AP) Oud-president Juan Bosch van de Dominicaanse Republiek heeft verklaard, dat door de Amerikaanse interventie in zijn land in één week meer Latijns-amerikanen tot het communisme zijn bekeerd dan de Russen, Chinese com munisten en Cubanen in vijf jaar hadden kunnen winnen. MOSKOU (Reuter) Premier Zjivkov van Bulgarije heeft volgens het Russische persbureau Tass op een receptie in Sofia gezegd dat er in zijn land een samenzwe ring was ontdekt en opgerold. De groep van „verachtelijke avonturiers, baantjes jagers en gewetenloze machtzoekers" is in handen van de onderzoekorganen, aldus zei de Bulgaarse premier op de receptie in Sofia ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de nederlaag van nazi- Duitsland. Het Bulgaarse persbureau BTA sprak op 22 april berichten in andere Oosteuropese landen tegen dat er een staatsgreep tegen het regime van Zjivkov was gepleegd en verijdeld. Toen werd echter wel door het persbureau, onder aanhaling van „een ge zaghebbende bron", melding gemaakt van zelfmoord van een hoge functionaris en de arrestatie van een niet genoemd aantal mensen wegens overtreding van de lands wetten. Zjivkov zei nog dat het „handjevol avonturiers" volkomen geïsoleerd stond ten opzichte van partij, leger en volk. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Schoonmaaksters die op traden als verpleegsters, een smid die lijken aflegde, zieken en ouden van dagen die, omdat zij klaagden over de behande ling, werden geterroriseerd door een voor malige Duitser en zijn vriendin, dat heeft zich allemaal in de aïgelopen twee jaar afgespeeld in een „rustoord" voor bejaar den, gevestigd te Pulderbos in de Ant werpse Kempen. De toestanden zijn aan het licht gekomen nadat de direkteur van het tehuis, de 50-jarige genaturali seerde Duitsers Heinrich Miiller en zjjn 22-jarige vriendin, een tot hoofdverpleeg ster gebombardeerde Belgisch keuken meisje, naar West-Duitsland waren ge vlucht. Er wordt nu een gerechtelijk onderzoek ingesteld, dat zich ook zal uitstrekken tot de verantwoordelijkheid van de raad van toezicht van het instituut. De leden daar van hebben zich blijkbaar door de direk teur alles laten wijsmaken en aanvanke lijk geen geloof gehecht aan de klachten van de verpleegden en van familieleden. (Van onze correspondent) WENEN. De vroegere kanselier van Oostenrijk en de latere minister van Bui tenlandse Zaken, Leopold Figl, is na een hardnekkige ziekte gisterochtend gestorven. Radio en televisie hadden na dit bericht hun programma's onmiddelijk gewijzigd. Oostenrijk kent geen politicus waarvoor de gehele bevolking zoveel sympathie koes tert. Het is een tragische omstandigheid dat Figl de tienjarige herdenking van het Oostenrijkse staatsverdrag, op 15 mei aan staande, niet meer heeft kunnen meema ken. Want op die datum had hij in 1955, als minister van Buitenlandse Zaken het staatsverdrag in naam van de Oostenrijk se regering ondertekend. In een bewo gen toespraak heeft de huidige kanselier, Klaus, de overleden Oostenrijkse staats man herdacht. Figl, die 62-jaar is geworden, leed aan nierkanker. Onlangs kreeg hij bovendien een aanval van longontsteking. Leopold Figl werd op 2 oktober 1902 in Rust geboren. Zijn moeder was al vroeg weduwe en moest de opvoeding van negen kinderen alleen verzorgen. In Wenen stu deerde Figl aan de landbouwhogeschool. Na de bezetting van Oostenrijk door Hitler- Duitsland in maart 1938 werd hij gearres teerd en naar het concentratiekamp Da chau overgebracht. In november 1945 konden de eerste ver kiezingen in Oostenrijk gehouden worden. Ze gaven een overwinning te zien voor de Oostenrijke Volkspartij, sinds juni 1945 ge leid door Figl. Figl werd bondskanselier. Na de verkiezingen van 1949 werd Figl voor de tweede maal tot bondskanselier be noemd. Toen Müller, die in Antwerpen ook nog een handel in specerijen had, enige jaren geleden direkteur werd, waren er in het tehuis 54 bedden bezet. Twintig bejaarden waren gezond en hadden zelf betaald om onderdak te verkrijgen, of waren er door officiële instanties ondergebracht. Twin tig anderen waren seniel en de overigen leden aan ongeneeslijke kwalen en konden niet meer in een ziekenhuis worden ver pleegd. Müller bracht direkt de onkosten tot een minimum terug. Hij ontsloeg de gediplo meerde verpleegsters en nam jonge werk sters in dient, die ook verpleegwerk moes ten doen. De senielen kregen het voedsel dat de anderen overlieten, verwerkt tot stamppot. Werden ze onrustig dan sloeg hij ze, of hij liet ze vastbinden aan hun bedden, of in kleine vertrekjes opsluiten. Ook wist hij de pensioengelden van de oude mensen in handen te krijgen. Een smid uit Antwerpen, wiens vrouw in het huis was ondergebracht, heeft ver klaard, dat Müller hem had voorgesteld er de weekeinden gratis te komen wonen. Als tegenpresatie zou hij dan wat kleine karweitjes verrichten. Het kwam er op neer, dat de man, die graag zoveel moge lijk bij zijn zieke vrouw wilde zijn, het hele huis heeft opgeschilderd, dat hij alle boodschappen deed en de doden aflegde. Deze smid heeft ook aan de politie ver teld, dat Müller eens een in het huis ver blijvende oud-strijder uit de eerste wereld oorlog tijdens een scherts-plechtigheid tot generaal bevorderde en hem enige ridder orders gaf, die hij op zolder tussen de oude rommel had gevonden. De man geloofde het. Hij kreeg daarna de leiding over de senielen, die hij dagelijks liet excer- ren. Eens per week kwam er een contro lerend geneesheer. Zjjn recepten gooide Müller in de prullemand en zqn voor schriften volgde hg niet op. Met veel mooie woorden wist hij zowel die dokter als het bestuur om de tuin te leiden. Hij mishandelde de patiënten, kneep ze, sloeg ze, bond ze aan een stoel of hun bed, enzovoort. Nog kort geleden moet een vrouwelijke patiënte zijn overleden, om dat het toestel voor bloedtransfusie on oordeelkundig door een werkster was op gesteld en had opgehouden te functio neren. Toen de politie eindelijk een inval deed, bleken Müller en zijn vriendin gevlucht. Van de patiënten, die ogenblikkelijk naar een ziekenhuis zijn overgebracht, zijn er inmiddels twee gestorven. Voor wat hoort wat Je kuntnooit weten hoe het uitpakt (zo als de emballeur tegen zijn leerling zei) en daarom moet ik voorzichtig zijn met het schrijven van een stukje over de diepe verontwaardiging van Zuidafri- kaanders over de hoge ridder-orde die president Nyerere bij ons cadeau heeft gekregen. Maar ik vind het toch wel wonderlijk, dat volwassen mensen, die toch geacht mo gen worden enig besef te hebben van de werkelijk belangrijke dingen des levens, zich klaarblijkelijk druk kunnen maken om zulke kinderachtigheden. Nu begrijp ik even goed als u, dat zo'n hoge onderscheiding meer is dan een lint en een ster en dat zij iets symboliseert. Even goed als het hele staatsbezoek van dr. Nyerere iets symboliseert. Als ik mij niet sterk vergis is dat iets in centjes uit te drukken en zijn het lint en de ster wat ze in de handel plegen te noemen een relatiegeschenk, geschonken onder het niet-uitgesproken motto „Voor wat hoort wat". De een doet het met een zakagen da of een verzilverd lepeltje, de ander met een strikje en een kurkje. Hebben ze in Zuid-Afrika geen andere zorgen? Ik verwonder mij er steeds meer over dat volwassen mensen zo kinderachtig kunnen zijn. Naar aanleiding van ditzelfde staatsbe zoek heb ik ook weer de onzin vernomen, dat het Nederlandse volk zo veel vriend schap gevoelt voor het Tanzanische. Vergeet het maar rustig, pleegt onze werkster dikwijls te zeggen en dat zou zij in dit geval ook kunnen doen. Vergeet het maar rustig het Neder landse volk voelt geen vriendschap voor het Tanzanische, ook geen vijanschap, maar helemaal niks, omdat het nauwe lijks weet dat het bestaat en zeker niet waar het woont. Dat weten de mensen die zulke nonsens vertellen ook, maar zij blij ven het zeggen: als morgen de koning van Nissim een staatsbezoek komt brengen, dan zijn u en ik en wij allen tezamen plot seling bevriend met het volk van Nissim en als onze koningin een bezoek zou brengen aan Nepal, dan krijgen de Nepalezen van hun staatshoofd te horen dat zij zo be vriend zjjn met de Nederlanders. Het gaat natuurlijk niet aan de heer Nyerere te zeggen: Uw Tanzania moge tot in lengte van jaren groeien en bloeien, wij wensen u dit van heler harte toe, maar het zal ons, eerlijk gezegd, een zorg zijn. Dit zou bijzonder onbeleefd en onaardig zijn. Maar men behoeft het nu ook weer niet naar de andere kant te overdrijven. Dat is erger dan onbeleefd, want lach wekkend. Even lachwekkend als waarde hechten aan het relatiegeschenk. Bent u er kapok van als uw buurman een zakagenda krijgt van de kolenboer of een kalender van de levensverzekering en u niet? Nou dan. Advertentie Redderaars. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in Hamburg 41 red dingboeien, 49 reddinghaken en ander materieel gestolen dat voor noodgeval len bij bruggen en andere gevaarlijke punten was geplaatst. De politie van de Westduitse stad is er achter gekomen dat er Hamburgers zijn die er hun huisbars mee opsieren. Donkerbruin. De eigenaar van een Chi nees eethuis in de omgeving van Wind sor Castle, het buitenverblijf van de Britse vorstin, had zijn gevel fel rood laten schilderen. Hoffunctionarissen ver zochten de eigenaar een minder opval lende verf te laten aanbrengen „omdat de koningin voor deze streek prijs stelde op zachte tinten". „Het is eigenlijk Chi nees rood en het brengt geluk", zo ver ontschuldigde de Chinees zich. Toen de koningin de andere dag langs reed prijk te de gevel van het restaurant in een donkerbruine tint. Gauwdieven. De heer Glyn Stanley zette dezer dagen zijn defecte auto langs de kant van een drukke weg in Market Harborough (Midden-Engeland) en ging te voet verder om een monteur te halen. Toen ze samen arriveerden was er wei nig van de auto over. Onbekenden hadden de wielen, de deuren, de versnellings bak, de accu, de kentekenplaten, de bumpers, de ruitewissers, de radia- teur, de remtrommels, de bedrading en het kofferdeksel gesloopt. Overstromingen. Overstromingen die volg den op wolkbreuken hebben in Hua- cho, 200 kilometer ten noorden van Li ma in Peru, 500 gezinnen dakloos ge maakt. Grote schade werd aangericht aan katoenplantages en veel vee is ver dronken. Oudjes. Een zeventigtal automobielen die voor het jaar 1917 gebouwd zijn en die uit negen landen waaronder Neder land afkomstig zijn is van de Parijse Place de la Concorde vertrokken voor een reis van een week naar Wenen. Zij moeten gemiddeld twintig tot vijfenveer tig kilometer rijden. De route gaat via Reims, Nancy, Baden-Baden, Stuttgart, München, Salzburg en Linz naar de Oos tenrijkse hoofdstad. Beslaglegging. Een in Honoloeloe geves tigde maatschappij heeft in Long Beach, in Californië, gerechtelijk beslag doen leggen op een zesduizend ton metend schip van de „Djakarta Lloyd", om te proberen op deze wijze schadevergoeding te krijgen voor haar rubberondernemin gen in Indonesië, die in 1959 door de In donesische regering werden „genationa liseerd", zonder schadeloosstelling voor de Amerikaanse eigenaars. Wervelstrom. Bij een wervelstorm zijn in de Amerikaanse plaats Primrose vier mensen om het leven gekomen en 12 gewond. De schade is groot. Kabelbreuk. Bij een mijnongeluk in d« Noordmexicaanse plaats Real del Monts zijn zaterdag 27 mijnwerkers gedood. Zij zaten in een lift die 410 meter om laag stortte, nadat de kabel was ge broken. Bouwmeester. President Soekarno heeft op een bijeenkomst van Indonesische inge nieurs een variatie aangebracht in da tekst van een populair Indonesisch liedje en zong: „Wie beweert dat Boeng Karno een gewoon architect is? Boeng Karno is de bouwmeester van de nieu we wereld Fit blijven. Onder leiding van vijf minis ters hebben vandaag 800 Japanners deel genomen aan een mars door de straten van Tokio om „fit" te blijven. De mars werd gehouden ter gelegenheid van da eerste maandelijkse „gezondheidsdag". Het idee was ontstaan nadat Japanse re geringsleiders hun teleurstelling hadden geuit over de prestaties van Japanse at leten op de Olympische Spelen van vo rig jaar oktober Batterijenfabriek. In augustus zal in Tjia- wi, ten oosten van Djakarta, de eerste Indonesische batterijenfabriek in bedrijf worden gesteld. Dit zal een besparing van zestig percent op de huidige kosten van de invoer van droge batterijen op leveren. De totale kosten van het pro ject bedragen anderhalf miljoen dollar. Het project wordt gefinancierd uit Ja panse herstelbetalingen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3