Vandaag 25 jaar geleden Torpedoboot Z 5 schoot vijand Willemsbrug van Rotterdamse Echtpaar Herkemij uit IJmuiden dronk kopje thee met koningin u zou DINSDAGVOORDEEL bij de KEURSLAGERS KOELSTRA -wandelwagen BABY-SERVICE Recorddeelname bij muziekconcours voor jeugd Commandant - nu inwoner van Santpoort - werd ridder MWO m Ssss-liïïg daRieskapimUter) Terschelling wint sloepenwedstrijd Kort IJmondnieuws Adverteert in dit blad kassière/telefoniste ieerling'kassière/telefoniste MAANDAG 10 MEI 1965 4 SUCCES Het is in de vroege ochtend van 10 mei 1940. Zwaar geronk van vliegtuigen vermengd met het gedreun van afweergeschut doet de Rotterdammers verschrikt de slaap uit de ogen wrijven. Een jachtvliegtuig giert de blauwe lucht tegemoet. De ongelijke strijd om het vliegveld Waalhaven is beslist. De tot de tanden ge wapende Duitsers rukken van het zuiden uit op naar het hart van de Maasstad. Op de Willemsbrug wappert uitdagend een hakenkruisvlag. De triomf is voorba rig. Een kleine Nederlandse torpedoboot nadert aan de oostzijde vna de brug. De Duitse stoottroepen grijnzen om deze gemakkelijke prooi. Maar de torpedoboot blijkt een niet te intimideren terrier te zijn. Verbaasd, ongelovig en misschien ook bewonderend moeten de overvallers naar dit nijdig om zich heen vurende Neder landse oorlogsvaartuigje hebben gekeken, dat alle aanvallen van de om hun pre cisie befaamde Duitse duikbommenwerpers, de Stuka's, weerstond en zelf, als gold het een schietoefening, keer op keer de Duitse mitrailleursstellingen op de Maasbrug en zuidelijke Maasoever onder vuur nam. De Duitse vlag op de brug tuimelt omlaag. De onverschrokken commandant van die torpedoboot, de Z 5, is de nu 66-jarige in Santpoort aan de Louise de Colignylaan wonende kapitein ter zee buitendienst W. van Lier. Voor die opzienbarende actie op de Maas kreeg de toen 41-jarige luitenant ter zee eerste klasse de hoogste militaire onderscheiding die ons land kent, de Militaire Willemsorde. Parachutisten Op de thee Onvindbaar In brand Louis Pierlot Botermalse RIBLAPPEN, 500 gram van 3.18 voor 2.68 250 gram GEKOOKTE WORST voor89 ct H. BUTTER GROENENDAAL VAN HAASTER VEENBOER Koelstra - Mutsaerts en v. Delft kinderwagens DE OUDE Zeeweg 263 - Tel. 6573 LU2BSFREKERS RIJSCHOOL Goede muziek in Beverwijk De heer Van Lier een vriendelijke, slanke man die graag tuiniert staan de gebeurtenissen van die dramatische mei dagen van 25 jaar geleden nog helder voor ogen. „Het ging allemaal zo plotseling" ver telt hij. „Eind 1939 was ik uit Nederlands- Indië teruggekeerd en ging voor een va kantie naar Zwitserland. De pret duurde niet lang want op een dag kreeg ik be richt uit Holland dat ik me zo gauw mo gelijk moest melden bij de commandant zeemacht in verband met de ontwikkeling van de internationale toestand. Ik kreeg het commando over de torpedoboot Z 5, een met twee 7,5 centimeter-kanons, drie 20 millimeter-mitrailleurs en enkele lich tere mitrailleurs bewapend vaartuig dat nauwelijks gepantserd was. Onze taak was om met andere vlooteenheden onze neutra liteit langs de kust te handhaven. Op 9 mei, toen wij ter hoogte van IJmuiden voeren, zagen we nogal veel Duitse vlieg tuigen overkomen. Ik herinner me nog dit een weinig goeds voorspellende activiteit te hebben gevonden". nog in het bezit van zijn volle vuurkracht was. Kort daarop kreeg ik van de marine staf opdracht het zuidelijke bruggedeelte onder vuur te houden. Na ongeveer twee uur hadden we vrijwel al onze munitie verschoten. In totaal hebben we drie luchtaanvallen van duikbommenwerpers te verduren gehad. Ik liet zo vaak mogelijk van koers veranderen om de bommen te ontwijken en dat is ons vrij aardig gelukt. Eén bom kwam echter zo dicht bij ons schip terecht dat de schroefas licht werd beschadigd waardoor de vaart van de Z 5 van 26 mijl terugliep tot ongeveer tien mijl. We kregen opdracht naar Hoek van Holland te varen om nieuwe munitie te laden. Onderweg kwamen we de torbedo- bootjager Jan van Galen tegen, waarop luitenant ter zee Pinke, de latere vice- admiraal en commandant zeemacht, het bevel voerde. De Jan van Galen haalde Rotterdam niet. Zwaar gehavend door duikbommenwerpers is het schip op de Maas strijdend ondergegaan". De Z 5 maakte tot de capitulatie nog verscheidene patrouilletochten langs de Nederlandse kust en was daarbij herhaal delijk het doelwit van vijandelijke vlieg tuigen. Een andere inwoner van de gemeente Velsen, die in de tweede wereldoorlog met de Militaire Willemsorde werd onderschei den, is de heer W. M. Herkemij uit IJmui den, oud-zeeloods en oud-gezagvoerder van de IJmuidense loodsboot Bellatrix. Op 18 maart 1941 gedroeg hij zich bijzonder dap per en doortastend tijdens een aanval van twee Duitse vliegtuigen op zijn schip de Iris waarop hij als tweede stuurman voer. De 900 ton metende Iris voer in een En gels convooi in de Ierse Zee. Nadat de ka pitein en de eerste stuurman uitgeschakeld waren nam de heer Herkemij de leiding over bij de luchtafweer en het blussen van de op het schip ontstane brand. Hij hielp voorts eigenhandig bij het overboord zetten van een niet ontplofte vliegtuigbom. Ko ningin Wilhelmina gaf de heer Herkemij, die het zeemansbloed van zijn Zeeuwse voorvaderen (hij is afkomstig van Tholen) niet verloochende, enige maanden later de ridderslag. Aan dit plechtige moment 24 jaar gele den moet de heer Herkemij zeker hebben gedacht toen hij met ruim honderd an dere ridders in de Militaire Willemsorde op donderdag 29 april j.l. door koningin Juliana en prins Bernhard op het Huis ten Bosch in Den Haag werd ontvangen ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van deze hoogste militaire onderscheiding. Ook voor mevrouw Herkemij, die haar man vergezelde, was'deze feestelijke reünie van ridders M.W.O. een bijzondere belevenis. „Het was voor het eerst dat ik de ko ningin ontmoette. Zij en de prins hebben heel gemoedelijk met ons een kopje thee gedronken" zegt mevrouw Herkemij. In drukwekkend vond zij de Ridderzaal waar de geridderden aanzaten aan een koffie tafel die hun door de regering was aange boden. Hoewel, zoals de naam al aanduidt, de Militaire Willemsorde van oorsprong een onderscheiding is die uitsluitend aan mili tairen werd toegekend, hebben ook ver scheidene burgers het tot een ridderschap M.W.O. gebracht. De eerste koopvaardij- officier die aldus werd geëerd was C. V. Posthumus van de coaster Omlandia. Hij verdiende de ridderslag door zijn heldhaf tig gedrag op zee in het eerste jaar van de oorlog. De heer Herkemij volgde dit goede voorbeeld waarna de hoogste mili taire onderscheiding ten deel viel aan de volgende kapiteins ter koopvaardij; gezag voerder H. W. Hettema van de Marnix van St. Aldegonde, A. Romijn van de Aagte- kerk, die een Duitse onderzeeboot ramde en B. B. Bakker van de Ondina, die twee Japanse hulpkruisers in de grond boorde. „De volgende ochtend, we kruisten voor Hoek van Holland, kreeg ik opdracht direct naar Rotterdam op te stomen omdat Duit se parachutisten bij Waalhaven geland waren. Wat we daar moesten doen was piet recht duidelijk. Enfin, we varen de Nieuwe Waterweg op en komen bij de Maasbrug. Daar zie ik op de Willemsbrug een Duitse vlag en meteen daalt uit de hoogte salvo op salvo van zeer zware mi trailleurs op ons neer. We lieten ons niet onbetuigd en maaiden met onze mitrail leurs net zo lang over de brug totdat die vlag was neergehaald. De Duitsers op de brug moeten grote verliezen hebben gele den. Ondertussen schoot de vijand op de zuidelijke oever nog steeds als gekken op ons. Mijn roerganger kreeg een schot dwars door zijn dij, maar hij wilde zijn post niet verlaten. Er waren nog enkele andere licht gewonden aan onze kant. Het was een wonder dat er geen doden zijn gevallen". „Maar nog altijd wist lk niet" vervolg de heer Van Lier, „wat ik met de Maas brug moest doen, behouden of stuk schie ten. Ik besloot daarover overleg te plegen met de commandant van Rotterdam, de overste Scharroo. Bij de Boompjes liet ik de Z 5 afmeren en ging van boord om de overste te zoeken. Hij was echter onvind baar en ik wandelde over de kade terug naar ons schip dat weliswaar verscheidene treffers had moeten incasseren maar toch „Naar alle waarschijnlijkheid hebben we twee machines neer kunnen schieten" zegt de heer Van Lier. „Voor de rest schoten we van zee op alles wat maar aan het strand op Duitsers leek. Op 13 mei zagen we in Hoek van Holland Rotterdam in brand staan en de volgende dag zijn we naar Engeland overgestoken. Een Engelse torpedobootjager heeft ons door een mij nenveld bij Zeeuws-Vlaanderen geloodst". Op 1 juli 1940 werd luitenant ter zee Van Lier in Londen door koningin Wilhelmina tot ridder in de Militaire Willemsorde ge slagen als huldeblijk voor de door hem betoonde moed, beleid en trouw tijdens de strijd om Rotterdam. Zijn bemanning werd onderscheiden met het bronzen kruis met eervolle vermelding. Later maakte de heer Van Lier deel uit van de staf van vice-ad- miraal Fürstner. Na de oorlog is hij on der meer van 1948 tot 1950 marinecom mandant geweest in Amsterdam en van 1950-1961 hoofd van de B.B. in de kring V elsen-Beverwi j k. Kapitein ter zee b.d. W. van Lier „plukte" 25 jaar geleden met het ge schut van de torpedoboot Z 5, waarop hij het bevel voerde, de Duitse vijand van de Maasbrug in Rotterdam. „Ze verraadden zichzelf door hun vlag op de brug te hijsen," zegt de 66-jarige ex-marineofficier. In onze zaak is plaats voor een accurate Met eventuele vakantie-afspraken zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. INTERCOIFFURE Zijlstraat 88 - Telefoon 10083 en 17325 Voor IJMUIDEN Kennemerlaan 43 - 45 Zeeweg 229 - Cepheusstraat 31 Voor SANTPOORT Hagelingerweg 84 Hoofdstraat 178 SPAART ONZE COTÉ-ZEGELS Oud-loods W. M. Herkemij en zijn vrouw dronken vorige week gezellig thee by de koningin. Het nog honderd ridders M.W.O. werden zij op Het Huis ten Bosch in Den Haag door koningin Juliana en prins Bernhard ontvangen ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde.. „In oorlogstijd zijn het meest militairen die onderscheiden worden omdat zij een bijzondere daad hebben verricht. Maar", zo meent de heer Herkemij, „bij de koop vaardij zaten net zo goed mannen wier daden met ere genoemd mogen worden. Maar velen van hen hebben ze gewoon weg vergeten". De ploeg van de zeevaartschool „Willem Barentsz" van West-Terschelling heeft in regen en wind voor de derde achtereenvol gende keer het Nederlands kampioenschap in 12-riemssloepen met stuurman gewon nen. Van de visserij scholen won Schevenim gen in 3 min. 14,6 sec. de sloepenwedstrijd. Tweede werd Den Helder, derde Katwijk. Fotografie. In het kader van de week van de Fotografie heeft de Beverwijkse Amateur Fotografen Vereniging een ex positie ingericht in de Beverwijkse Boek handel aan de Breestraat.De leden der BAFV hebben voor deze expositie hun beste foto's beschikbaar gesteld, die zeer overzichtelijk voor de bezoekers ten toon zijn gesteld. De tentonstelling is tot aan staande zaterdag geopend. LTB-bank. De Coöperatieve LTB bank te Beverwijk heeft een druk bezoch te jaarvergadering gehouden. De balans sloot met een bedrag van 8 308.834,22, waaronder een batig saldo van 26.262,15 Van dit bedrag werd 4000 gereserveerd voor een jubileumfonds, want in 1967 be staat de bank 50 jaar. De exploitatiereke ning sloot aan lasten en baten met een bedrag van 345.577.76. In het bestuur werd de heer J. J. Vessies herkozen; de heer L. Bruins werd als lid van de Raad van toezicht herkozen. P. v. d. A. De federatie van de Partij van de Arbeid, waarbij aangesloten de af delingen IJmuiden, Santpoort en Velsen Noord, houdt dinsdagavond in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt laan haar jaarlijkse ledenvergadering. Het tiende jeugdmuziekconcours in Be verwijk telt liefst 88 deelnemers, zodat men heeft moeten besluiten vier selectie avonden te houden. Zaterdag kwamen de eerste 23 deelnemers en deelneemsters in actie. Het was een wat overladen pro gramma in het Verenigingsgebouw aan de Schans in Beverwijk, ook al doordat lang niet iedereen zich aan de speeltijd van vijf minuten hield. Vooral Herma Adriaanse uit Bentveld en Ellen Brandt uit Heemstede gingen er ver overheen, maar het publiek vergaf dat gaarne omdat zij met groot enthousiasme en veel muzikaliteit drie delen uit Ravel's Ma Mère l'Oye-suite tot klinken brachten. Herma Adriaanse alleen zorgde trouwens voor een van de beste prestaties van de avond in een uitmuntende voordracht van Cartes Postales" van Turina, waarin haar pianissimo zeer opviel. Haar prestatie werd alleen overtroffen door de jonge Castricummer Bernard van de Boogaard, die natuurlijk weer met een eigen compositie kwam. Al ontbrak er harmonisch nog heel wat aan, zijn Scherzo en Presto was toch een overrompelend stuk muziek, dat met zoveel inzet en tech niek werd uitgevoerd dat niemand ver baasd was over het hoge toegekende pun tentotaal. Een uitstekende prestatie leverde verder vooral ook de Haarlemmer Fred Dekker. Tijdens zijn uitvoering van de eerste pre lude voor gitaar van Villa Lobos was het doodstil in de zaal. Hoge ogen gooiden op deze avond ver der de Haarlemse Jacomien Gijsouw in de barcarole op. 26 van Fauré, Jos Lubbers uit Beverwijk met „Rumoes de la Caleta" van Albeniz en Niek Perquin uit Bloemen- daal met een razendsnel en verderlicht Haydn-allegro, dat overigens nog wel wat slordigheden bevatte. Op deze avond bleven de ongelukjes na tuurlijk weer niet uit: bij de jeugdigen waren er twee, die verschillende „proef- schoten" moesten lossen voor ze goed en wel op dreef waren. De jury houdt daar in de beoordeling weinig rekening mee. een prettige factor in dit prettige concours, dat deze eerste avond overigens helaas niet zoveel publiek trok. De uitslag van de besten was: Bern. v. d. Bogaard, Castricum. 160. Herma Adriaanse, Bentveld. 152. Fred Dekker, Haarlem. 151. Niek Perquin, Bloemendaal. 150. Monique Brandt, Heemstede. 146. Her ma Adriaanse en Ellen Brandt, Heem stede. 145. Jos Lubbers, Beverwijk 145. Jaccomien Gijsouw, Haarlem 144. K. M. Interkerkelijke zangavond. In het ka der van de Interkerkelijke zangavonden in Santpoort wordt zaterdag 15 mei in de Ge reformeerde kerk aan de Burg. Enschedé- laan in Santpoort de laatste zangavond ge houden van dit seizoen. Deze avond is voor iedereen toegankelijk. Een kinderkoor uit IJmuiden onder leiding van de heer Hui- zinga en de organist A. Verschoor verlenen hun medewerking. Wij zoeken een assistente voor de Boek- en Kantoor boekhandel, MULO of MMS strekt tot aanbev. 5-daagse werkw. Soil, aan Boekhandel „Broeze", Bloemend.straat weg 129, Santpoort-Zd„ telef. 8718, na 18.30 uur 7950. G. Inia, Kennemer Garage, Kennemerlaan 222-226, IJm., vraagt voor zo spoedig mo gelijk leerling-automonteurs, hulpmonteurs, le en 2e auto monteurs en actieve pomp bediende, bij voorkeur in het bezit van rijbewijs. Voor spoedige indiensttreding gevraagd carrosseriebouwers, meubelmakers, timmerlieden, schilders en leerjongens. Ge- vaert Caravan N.V., Rijksweg 496, Santpoort, Tel. 02560-8724 en Bronsstraat 14, IJmuiden, tel. 02550 - 8796. N.V. Eerste Stalen Steiger onderneming „Holland" te Haarlem vr. stalensteigerbou- wers. Aanm. 's avonds tussen 7.15 en 8 uur bij de heer J. I.arsen, Centaurusstr. 20zw., Haarlem, tel. 65887. Vroom en Dreesmann IJmui den vragen een woningstof feerder of jonge man van on geveer 16 jaar, die hiervoor wil worden opgeleid. Sollici taties aan Vroom en Drees mann, IJmuiden, t.a.v. de bedrijfsleider. Hoogovens IJmuiden kan di rect tijdelijk beschikbare arbeiders plaatsen. 2350 jr. Telefonisch tot 's avonds 5.00 uur 02550-6611. toestel 1111 Vroom en Dreesmann IJmui den vragen voor haar afde ling snelbuffet een buffetjuf frouw en een vrl hulp voor de afwas keuken. Sollicitaties aan Vroom en Dreesmann IJmuiden, t.a.v. de bedrijfs leider. Meisje gevraagd, 18 j Lunch room Sluiszicht, Amstelstr. 2, 2 werksters b.z.a. v. schoon houden van kantoren in de avonduren. Liefst omg, Oud- IJmuiden. Br. L 2603. Geroutineerde typiste vraagt thuiswerk. Tel. 5473. Woningruil Beverwjjk-IJmui- den (voor H.O.-employé's). - Aanbod: flat, c.v., garage en lift, blijvend vrij uitzicht, pr. stand, gunstige ligging. Ge vraagd: vrij huis of flat in IJmuiden of omstreken. Br. L 2597. Vuil vast tapijt wordt weer als nieuw met „Azetpoeder". Haal een flacon 1.90. Dro gisterij Meurs, Santpoort. Gratis af te halen: zindelijk zwart katertje. Tesselschade- plantsoen 4, Driehuis Heerlijke grote boterkoek, zuiver roomboter. Een trak tatie voor jong en oud Neem er ook één in huis. Profiteer van de tijdelijk vertaagde prijs 1.95. Hazenberg, mm. heerlijk 1 Kasten in een enorme grote sortering en direkt uit voor raad. „De Houthal" Kenne merlaan 159. Plastic golfplaten, 1ste soort, ook in fraaie kleuren, vanaf 8.50 per m2. Zaanlandsche Houthandel, Kalverstraat 1-3, tel. 7543. Mooie blouses voor de nieuwe lente vindt u bij C. Lodder, Driehuis. Mooie damesjnmpers en ves ten. Moderne kleuren en grote keus bij C. Lodder, Driehuis. Hollandia ondergoed. „On dergoed van de bovenste plank". Verkrijgbaar bij C. Lodder, Driehuis. Verchromen De Valk, Nrd. Emmakade 23, Haarlem, t.o. de Kathedraal, Tel. 17115. Gaat u trouwen of heeft u een nieuwe woning? Krediet voor iedereen tot 5000 - voor aanschaf meubilair, woning textiel. Vraag gratis folder, dan krijgt u algehele inlich tingen. Postbus 1371, Rotter dam. Rioolverstoppingen of direct» aansluitingen, nieuw te leg gen riolen. Redelijke prijzen. Jarenlange ervaring. Telef. 16063, Haarlem. Huur een koelkast voor ƒ12.75 per maand, zonder vooruitbe- taling, met recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis. Bel dan vóór 6 uur 020 - 249767 en 's avonds 02964 - 18664. Huur Philips televisie voor 25.95 per maand, zonder vooruitbetaling, maar met recht van koop. Morgen al bij u thuis. Bel dan vóór 6 uur 020 - 249767 en 's avonds 02964 - 18664. Al brandt het maagzuur nog zo fel, 'n Risp-tabletje blust het wel 1 Voor uw t.v.-reparaties D. d» Vries, Steenbokstraat 9, telef. IJm. 6244 (ook 's avonds). Bando voor nieuwe banden. Trompstraat 8, tel. 2555. Slijterij „Flora", Zeeweg 115, tel. 5301: 1 liter zoete Spaan se wijn 2.85. Uw T.V. defect? Bel 7849, ook 's av. en wij komen direkt. W. F. Harrems, Steenbok straat 17. Te koop gevraagd antiek» klokken, tafels, stoelen, kas ten, schilderijen, porcelein, kristal enz. Na 5 uur Maas straat 7, tel. 7425. Te koop 1 antieke ronde ta fel, 2e koperen scheepslan taarns. Kerkerinklaan 13, Santpoort. Ter overn. kajuitzeiljachtje m. aanhangmotor In goede staat. Tel. 6267, IJmuiden. Te koop aangeb. bromfiets Sparta in goede staat. Lange Nieuwstraat 424 Te koop bromfiets iSparta) als nieuw. Velserduin eg 328, tussen 78 uur. Kinderbox 15.Radar straat 18. UIT DE COLLECTIE bieden wij u een geselecteerde keuze van 30 tot 35 modellen!!! Laat ons u deze verfijnd-exclusieve collectie tonen. DAAR IS ZEKER DE WAGEN VAN UW DROMEN BIJ Wij reserveren uw wagen zonder risico uwerzijds. Bij aankoop van kin derwagen, een prach tige 100 »/o WOLLEN PLAID cadeau I Is dit model geen pracht Deze en nog tientallen andere modellen in één show bijeen Prima geveerde wandelwagens reeds vanaf 43 75 Bij aankoop van WANDELWAGEN, een handig BOODSCHAPPENNET cadeau I 1 Parasols, in div. uitvoeringen en tinten 8.00 Autozitjes, veilig en handig, vanaf 9.00 Automatic-flesverwarmers 24.75 Wandelwagencapes 4.95 EDISONSTRAAT 9 - TEL. 5283 - IJMUIDEN (Zijstraat Kennemerlaan) voor chemisch reinigen Bezoekt onze zelfbedieningswasserij Ook de gem. i nstellingen laten hun employé's opleiden door Auto- en Scooterrijsch. Wico. Taunus, Opel, Cortina, Volkswagen en Vespa, Simca 1000, vanaf f 6.50 per uur. Theorielessen gratis. Lin- naeusstraat 143-147, IJmuiden tel. 8019. Leraar gezocht voor bijwer ken overgang van 23 klas H.B.S. Br. L2600 EFKU-DEALERS.. Kuipers Naaimachines N.V. KI. Houtstraat 112 - Haarlem Telefoon 02500-11142 Naaimachine-speciaalzaak SENA Rijksstraatweg 14 - Haarlem Telefoon 52665 Dealer NAAIMACHINE? ALEIS Begijnenstraat 13 - Beverwijk Telefoon 02510-26488 alleen een merkmachine kopen? Neem dan een EFKU-zig-zag! v.a. 295.-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4