Samenvoeging Beverwijk en Heemskerk gaat in ijskast Vrijer loonbeleid op korte termijn zal moeilijk zijn Noury en Van der Lande gaat op in het Zwanenberg-concern Fusie door middel van een ruiling van aandelen Afscheid pastoor v. d. Klein van St. Jozef-parochie HAVENBERICHTEN Dividenden Omzet Breda Machine steeg met 20 pet tot f35 miljoen De Beurs Wethouder Verbeek van Velsen vreest: Beide gemeenten kunnen indien ze willen tot Intergemeentelijk Orgaan toetreden Politie hielp eend met jongen oversteken Stormschade in IJmuiden Duitse bromfietsers in Velsen gewond Kettingbotsing op rijksweg bij Velsen Duitse autobus in IJmuiden gestrand In de Vishal en op zee KNMB-voorzitter Van der Weele Pastoor v. Haanen komt 15 mei SCHEEPVAARTBERICHTEN Forse orders voor Grofsmederij Importstijging van gedistilleerd tot staan gekomen Uit het bedrijfsnieuws Blaauwhoed boekte iets hogere winst American Cyanamid sticht Nederlandse dochteronderneming MAANDAG 10 MEI 1965 5 Hij had niets gehoord Politie verwijderde belhamels uit IJmuidens warenhuis Molens Bontekoning en Aukes Nrd-Europeesche Hout Het is niet denkbeeldig dat de plannen voor het samenvoegen van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk voorlopig in de ijskast gaan. Dit merkte wethouder R. Verbeek van Velsen op tijdens een pers conferentie over de intergemeentelijke sa menwerking tussen acht Zuidkennemer gemeenten. Wethouder Verbeek baseerde deze gedachte op een uitlating van de heer J. Smallenbroek, die geruime tijd geleden uitdrukkelijk heeft gesteld nooit zijn stem te zullen geven aan deze samen voeging. Nu de heer Smallenbroek minis ter van binnenlandse zaken is acht de wet houder de kans op een samenvoeging des te kleiner. Deze opmerking van Velsens wethouder maakte deel uit van zijn antwoord op een vraag of het deel uitmaken van Velsen van de intergemeentelijke samenwerking niet in strijd is met het verzoek van de Velsense raad tot het instellen van een overkoepelend orgaan voor de IJmond. De heer Verbeek achtte dit verzoek in het geheel niet strijdig met de intergemeen telijke samenwerking. Bovendien hebben Beverwijk en Heemskerk de mogelijkheid tot deze samenwerking toe te treden. Hiertoe zullen ze echter niet worden uit genodigd, omdat men beide gemeenten vrij wil laten in haar beslissingen. Men zal de gemeentebesturen echter wel op de hoogte brengen van de mogelijkheid. Uitdrukkelijk wees Haarlems burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers erop dat deze samenwerking een direct gevolg is van de goede persoonlijke verhoudingen tussen de leden van de betrokken colleges. De thans aan de raden kenbaar gemaakte regeling, waarover wij eerder uitvoerig bericht hebben, is een gereglementeerde Zondagmorgen kreeg de Velsense politie een telefoontje van een bewoner in Sant poort dat een moedereend met acht jongen op het punt stond de drukke rijksweg over te steken naar de polder. Een politieman was spoedig ter plaatse om de eenden familie langs een veiliger weg naar de overkant te brengen. Via de parallelweg werden eend en kroost door het tunneltje onder de rijksweg geleid waarna het span heelhuids de polder bereikte. ■I»-' i-i - - De storm van afgelopen zondag heeft hier en daar in de gemeente Velsen zijn sporen achtergelaten. Van de technische school aan de Briniostraat sneuvelde een ruit. Aan de Jagtlustlaan in Santpoort kwam een televisieantenne van een dak omlaag en in de Andromedastraat legde een lichtmast het loodje. Op het strand ontstond glasschade aan enkele strandhuis jes. Twee in opbouw zijnde huisjes wer den door de storm uit elkaar geslagen. Op de Amsterdamseweg is zondagmor gen een zeventienjarige bromfietser afkom stig uit Bielefeld tengevolge van het sprin gen van zijn voorband gevallen. Zijn duo passagier liep een hersenschudding op. Hij is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Zondagmorgen werd een grote glasruit van een woning aan de Valckenhoeflaan in Santpoort vernield De politie kreeg na herhaald bellen geen gehoor en nam aan dat er niemand thuis was. Zij wist in de buurt een passend noodraam te vinden en met behulp van een ladderwagen van de Velsense brand weer werd dit raam ingezet. Toen men hiermee druk bezig was kwam een man blootsvoets de trap af. Het bleek de be woner van het huis te zijn, een boord werktuigkundige van de KLM. Hij was die,p in de nacht thuis gekomen en omdat het in zijn slaapkamer wat lawaaierig van de storm was, was hij in een andere ka mer gaan slapen. Zowel van het breken van de ruit als van het gerinkel van de huisbel had hij niets gehoord In de nacht van zaterdag op zondag zijn op de rijksweg Amsterdam-Velsen drie per- «onenauto's met elkaar in botsing geko men. Een vrouwelijke inzittende werd ge wond. De auto's liepen ernstige schade op. vorm van de samenwerking die tot nu toe al op vrijwillige basis plaatshad. Een voorbeeld hiervan is dat de struc tuurplannen van alle acht gemeenten (Bennebroek, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Velsen en Zandvoort) voortaan geheel in gemeen schappelijk overleg bekeken zullen wor den. Ook zullen de agenda's van de raads vergaderingen in elk van de acht gemeen ten voortaan ter kennisneming aan de col leges van de andere gemeenten worden toegezonden. Over een volgende stap tot een nog nauwere samenwerking kon niemand de vertegenwoordigers van de gemeenten een nadere mededeling doen. Wel heeft de ge meenteraad van Bennebroek zich al ge heel akkoord verklaard met de plannen. Tot voorzitter van het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland is benoemd mr. O. P. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem. Vice-voorzitter is mr. J. C. Bührmann, burgemeester van Velsen, terwij, dr. D. H. Peereboom Vol ler, burgemeester van Bloemendaal als secretaris zal optreden. Op verzoek van de bedrijfsleiding van V. en D. aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden heeft de politie zaterdagmiddag drie opgeschoten jongens uit dit warenhuis verwijderd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De jongelui hadden zich urenlang in het gebouw opgehouden en waren hinderlijk en baldadig opgetre den. Een roltrap hadden ze onklaar ge maakt door de rubberleuning van de ge leiders te wringen. Op het politiebureau zijn de belhamels flink onder handen genomen en vervolgens huiswaarts gezonden. Zaterdagnacht is een Duitse autobus aan de zuidzijde van de Kanaaldijk in IJmui den in de berm blijven steken. Een kraan wagen moest er aan te pas komen om de bus weer op het rechte spoor te zetten. De chauffeur van de bus wilde op de smal le rijbaan keren omdat hij de weg was kwijt geraakt. De zware wagen zakte toen in de zachte bodem weg. Aanvoer van maandag Maandagmorgen zijn in IJmuiden, door 92 vaartuigen, aangevoerd: 11.800 kisten vis, 55.000 kilogram tong en 1580 stijve ka beljauwen. Bij de aanvoer waren 850 kis ten schelvis, 180 radio, 820 wijting, 580 gul en kabeljauw, 360 torregullen, 25 koolvis, 20 haring, 4050 makreel, 415 kleine kistjes makreel, 2580 schol, 90 tarbot, 750 vari&. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 5,40- 4,20, tarbot 5,10-4, gr. tong 5,40-5,20, grm. tong 5,21-5,08, kim. tong 5-4,88, tong 1 5,29-5,08. tong 2 5,44-5,20. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 112-84, middel kabeljauw 122-86, gr. witte koolvis 142, gr. koolvis 186, middel koolvis 114-86. gr. leng 92-82, gr. wolf 112-88. Per tien stuks: gr. kabeljauw 122-82, middel kabeljauw 63-49. Per 50 kilogram: gr. schelvis 57-48, mid del schelvis 51-44, kim. schelvis 49-38, schelvis 1 44-36, schelvis 2 42-15, schelvis 3 15-12, gul 1 56-33, gul 2 36-22, schelvis 3 23-15, witte koolvis 56, koolvis 1 41, kool vis 2 (wit) 38, gr. en middel schol 56-44, kim. en schol 1 58-43, schol 2 34-29, schol 3 18-14, schar 22-16, poon 25-18, gestripte wijting 31-15, dichte wijting 15-12, makreel 43-11,50. tarbot 220-160. griet 118-82, tong schar 116-92. kl. wolf 52-46. leng I 41. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 560 kisten schelvis, 300 radio, 320 wijting. 450 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 100 kl. kistjes haring. 5200 makreel .450 schol, 200 varia, 800 stijve kabeljauwen en 7.000 kilogram tong. „Ik acht voor de naaste toekomst een loonvorm met nog meer vrijheid moeilijk te realiseren. Nog steeds niet is bewezen dat het huidige loonsysteem heeft gefaald en daarom moet worden vervangen." Dit zei vanmorgen in Assen de voorzitter van de Kon. Nederlandsche Middenstandsbond (KNMB) de heer P. G. van der Weele in zijn jaarrede op het tweedaagse congres van zijn organisatie. De werknemersorganisaties groeien naar zijn oordeel hoe langer hoe meer uit tot pressiegroepen zoals in de Verenigde Sta ten. Een duidelijk voorbeeld daarvan vindt de heer Van der Weele de wijze waarop men ons thans op de zaak georganiseerde- ongeorganiseerde trakteert. We zullen van welbegrepen eigenbelang terug moeten naar een systeem waarin de overheid c.q. het college van Rijksbemid delaars de beslissende rol vervult. Pas als de spanningen wat zjjn weggenomen kan een vrijer loonbeleid zijn kansen krijgen. De heer Van der Weele vervolgde: „Op dit moment zou een door velen gepredikte grotere vrijheid er toe leiden, dat op kor tere of langere termijn de economische be drijvigheid in een klein aantal alleen zeer sterke bedrijven zou worden geconcen treerd die de tot dan steeds hoger opge schroefde eisen van de vakbeweging heb ben kunnen honoreren en zelfs winst heb ben kunnen maken. Op deze dan overblijvende bedrijven zal onze welvaart dan moeten worden gefun deerd; een welvaart op een zo smalle basis is zó conjunctuurgevoelig dat het gehele Nederlandse volk op dat moment op het scherp van het mes balanceert. Nog afgezien van het feit, dat het socia liseren van deze bedrijven slechts een klei ne politieke manoeuvre betekent, meen ik toch een beroep te mogen doen op het ge zond verstand van allen die leiding geven aan ons sociaal-economisch leven om te voorkomen dat Nederland onder een der gelijk juk van opgezweepte spanningen zou door gaan." BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.0110.11; Canadese dollar 3.31—3.36: Amerikaanse dollar 3.57'/i3.61'/t; Franse frank (100) 73.2573.75; Belgische frank (100) 7.20—7.25; Zwitserse frank (100) 82.65—83.15; Duitse mark (100) 90.1090.60; Noorse kroon (100) 49.70—50.70; Deense kroon (100) 51.5052.50; Zweedse kroon (100) 69.10—70.10; Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85; Oostenrijkse schilling (100) Eén van de oudste familieondernemin gen in Nederland de Koninklijke Indu striële Maatschappij Noury en Van der Lande in Deventer en het Zwanenberg- Organon-concern in Oss hebben besloten de aktiviteiten samen te bundelen en vol ledig te fuseren. De samenwerking zal worden geeffectueerd door een omwisse ling van de aandelen van de houdstermij de N.V. Gemeenschappelijk Bezit Noury van 3 miljoen nominaal in 7.5 miljoen De nieuwe week is voor de r.k. parochie van St. Jozef te Velsen-Noord, die voor een aantal belangrijke gebeurtenissen staat, begonnen met de langzame voorbe reiding van het afscheid van haar huidige herder, pastoor Z. van der Klein, die vrij dag 14 mei vertrekt naar Wieringerwerf. Pastoor Van der Klein is als opvol ger van pastoor A. G. de Boer, die met emeritaat ging in januari 1963 in Vel sen-Noord gekomen, zodat zijn ambtsperio de hier van korte duur is geweest. In de ze korte tijd heeft hij zich echter bijzon der ingezet om in het centrum van de zware industrie zijn geestelijke arbeid te verrichten en zich tevens speciaal voor zijn parochianen gewijd aan de liturgische vernieuwingen. Dit alles heeft hem in korte tijd bij zeer velen bemind gemaakt. Doordat deze week in de St. Jozefparo chie naast het afscheid van pastoor Van der Klein nog andere belangrijke gebeur tenissen in de belangstelling zullen staan, was het zijn wens om het afscheid van zijn huidige parochie te beperken tot wei nig spectaculairs. De scheidende priester heeft zondagmorgen in alle missen zelf een korte afscheidspredikatie gehouden, waar in hij alle parochianen dankte voor de hem gegeven steun bij zijn arbeid in het industriegebied, dat hij thans gaat verwis selen voor een rustiger uitvoering: van het herderlijk ambt in een hem meer passen de agrarische, omgeving, waarvoor hij zelf dankbaar was. Hij hoopte, dat de parochie onder de nieuwe herder met evenveel be langstelling het ambtelijk werk zou steu nen. Vrijwel alle parochianen, die de kerk diensten van zondagmorgen bijwoonden, hebben met een handdruk persoonlijk af scheid genomen van hun pastoor. Zondagmiddag was hiertoe overigens ook de gelegenheid in de pastorie, waar het een komen en gaan was van velen die hun herder het beste voor de toekomst wensten. Onder hen bevond zich het kerk bestuur, dat de pastoor ten afscheid mede namens de parochie een envelop pe met inhoud schonk als blijk van erken telijkheid. Pastoor van der Klein is nog niet ver trokken. Vrijdag staat er in zijn parochie nog heel wat te gebeuren. Dan komt na- Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Ulvo, van Oxelosund; Pergo, Methyl, IJmuiden; Nacense, Londen, IJmuiden; Quo Vadls, Swansea; Fan- dongo, Gefle, IJmuiden; Mare Liberum, Dagen ham; Jean-E., Londen; Spaarnestroom, Huil; Amasus, Londen; Jans, Londen; Hoe Vinces, Londen; Peperkust, Antwerpen; Gerd Wlskow, Soernaess; Daniël, Par; Christina, Casablanca; Confid, Londen; Vanda, Hull; Batavier, Karl- stadt; Tasman, Great Yarmouth; Nordstern, Goole. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Thaletas, van Antwerpen; Noblesse, Swansea; Edda, Stockholm; Kapetan Martinovc, Dubrovnlk; Jolanda, Barcelona; Boma, Rotterdam; Bram, Dagenham; Margrit, Angelika, Aalborg; King Fisher, Felixtowe; Netherlands Coast, Sunder land; Herman Suhr, Mantyluoto: Minos, Kopen hagen; Mario, Portsmouth; Egret, Rouaan; Zaanstroom, Swansea; Ampenan, Rotterdam; Bodenstein, Antwerpen; Midas, Santander; Roe- biah, Antwerpen; Ampurles, La Coruna; Nete Ginge, Bremen, IJmuiden; Barlby, Vltoria, IJmuiden; Strabo, Aarhus; Aldebaran, Hamina; Irene, Par; Heriot, Leith; Aino, Kotka, Velsen; Bomma, Kristlansand. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Wally, naar Gothenburg; Spitfire, Philadelphia; Atna, Hamburg; Gazelle, Rochester, Koog a. d. Zaan; Stella Maris, Londen; Deborah, Londen; See- clipper, Vigo, IJmuiden; Prinsenborg, Delfzijl, van Zaandam; Dahomeykust, Rouaan; Herman Bulsman, Odense, Zaandam; Wittekind, Oskars- hamn; Hinde, Londen; Stadersand, Londen, IJ muiden; Port du Bouc, Le Havre; Devanla, Tilbury; Blrkenstein, Leixoes; Avalon, Ham burg; Amstelstroom, Grangemouth; Bruse, Drammen; Draco, Le Havre; Aerdenhout, Vlaar- dingen; Areas, Hamburg; Taras, Barcelona; Kentug. Antwerpen: Alcetas, Genua; Bertha Entz, Port Etlënne, IJmuiden; Aubade, Norfolk, IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Vllestroom, naar Sheerness; Vechtstroom, Hull; Deo Gratlas, Shoreham; Pioneer, Londen; Vulkan, Klrkeness; Pronto, Barbedos; Slethav, Hamburg; Lydia W., Malmoe, IJmuiden; Monte Espedan, Bilbao, IJ muiden: Adi, Odense, IJmuiden; Ubbergen, Klaipeda; Ladon, Rotterdam. Maandag kwamen In IJmuiden aan: Asta, van Keml; Gratia, Karlstadt; Arvi, Helsingborg; Bittern, Liverpool. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming, geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam Is gegaan). melijk mgr. J. E. van Dodeyaard, bis schop van Haarlem, in een rommelige verhuis-pastorie" om aan meer dan twee honderd kinderen het sacrament van het Vormsel toe te dienen, welke plechtigheid 's middags om vier uur begint. De zondag daarop is er in de parochie „groot-aannemen", dat voor velen ook weer een feestdag is. Bij dit alles wordt zaterdagavond, 15 mei voor de St. Jozefparochie nog een zeer belangrijk uur, want dan zal de nieuwe pastoor B. J. A. Haanen uit Bloemendaal door deken B. G. Hosman uit Beverwijk worden geïnstalleerd. De ontvangst geschiedt voor het kerkge bouw aan de Koningsweg door het kerkbe stuur, waarna de installatie geschiedt tij dens een misviering. nominaal aandelen Zwanenberg-Organon. Noury zal onder haar eigen naam de akti viteiten voortzetten; voor het persoeei zullen geen vernaderingen plaats vinden in de arbeidsvoorwaarden. Blijkens een vandaag verschenen com muniqué is een belangrijke overweging tot de fusie geweest het feit, dat beide bedrij ven elkaar aanvullen op 't terrein van che mische, biochemische en farmaceutische produkten, terwijl bij beide de bereiding van levens- en voedingsmiddelen een be langrijke plaats inneemt. Bovendien heb ben de twee ondernemingen hun afzetkana len over de gehele wereld, zodat bunde ling van aktiviteiten er toe zal bijdragen om de marktpositie te verstevigen. Noury houdt door deze fusie op een be sloten vennootschap te zijn. Maar de raad van commissarissen heeft zich bereid ver klaard vooralsnog zijn functie te blijven uitoefenen. Aan aandeelhouders van Zwa nenberg zal te zijner tijd het voorstel wor den gedaan tot benoeming van enkele le den uit de raad van commissarissen van Noury tot commissaris van Zwanenberg. De raad van bestuur van Noury blijft be staan uit de heren W. J. L. van der Lande, J. P. L. van der Lande, dr. P. R. A. Mal tha, J. P. van der Bent en L. A. L. van der Lande. Noury en Van der Lande is één van de oudste familie-ondernemingen in Neder land. Het bedrijf is ontstaan in 1838 door het in exploitatie nemen van twee pel en oliemolens „De Eendragt" en „De Hoop" door de erven A. J. Noury en Abida 10 v. Oslo n. Rotterdam. Achilles 8 v. Corral n. Valparaiso. Acila 8 te Stanlow. Alblasserdijk 8 v. Antwerpen n. Charleston. Alcetas 7 te Amsterdam, v. Rotterdam n. Genua. Alchiba 8 te Djibouti. Algorab 8 v. Rotterdam n. Bremen. Almkerk 10 te Tripoli. Alnati 9 te Santos. Aludra 8 v. Rio de Janeiro n. Santos. Ameland 10 v. Tela n. Porta Cardon. Ampenan 9 te Amsterdam. Amsteldijk 7 te Rotterdam. Amstelsluis 5 v. Harta Point n. Basrah. Archimedes 8 v. Cristobal n. Curasao. Ardeas 7 te Rotterdam, v. Amsterdam n. Limassol. Ares 10 v. La Union n. La Libertad. Argos 8 te Rhodos. Arkeldijk 8 te Antwerpen. Artemis 8 te New Orleans. Asterope 8 v. Three Rivers n Belfast. Attis 7 v. New Orleans n. Willemstad. Atys 12 gereed dokken NDSM Amsterdam. Baarn 6 te Bremen, v. Hamburg n. Antwerpen. Bali 6 te Barcelona. Batu 8 te Antwerpen. Beninkust pass. 8 Las Palmas n. Dakar. Bennekom 8 v. Panama City n. Houston. Boreas 7 50 mijl ozo St. Vincent, v. Lissabon n. Barcelona. Breda 10 v. Cortez n. Porto Barrios. Caltex Rotterdam 8 v. Kharg Island n. Suez. Caltex The Hague 10 v. Calcutta n. Perz. Golf. Caltex Utrecht 8 v. Vizakhapatnam. 9 te Calcutta. Castor pass. 7 Oporto n. Bremen. Cecila 6 vertr. v. Shellhaven n. Stanlow. Celebes 7 rede Vlissingen, n. Port Said. Chiron 6 te La Ceiba. Cinulia 6 v. Curasao n. Birkenhead. Dahomeykust 8 v. Amsterdam n. Rouaan. Daphnis 7 460 mijl zw Azoren, v. Amsterdam n. Trinidad. Delft 10 te Rotterdam. Diemerdijk 8 te Rotterdam. Dinteldijk 10 te Los Angeles verw. Dongedijk 9 v. New Westminster n. Oakland. Drente 9 te Muscat. Eemhaven 8 v. Suez n. Damman. Elizabeth Broere 9 v. Rotterdam n. Leningrad. Eos 8 te Amsterdam. Fina Nederland pass. 8 Suezkanaal n. Landsend. Forest Town 10 rede Ras Tanura, Friesland SSM 9 v. Rotterdam n. Stettin. Gaasterdijk 9 te Rotterdam. Gaasterkerk 9 te Kaapstad. Gaasterland 7 te Amsterdam. Gabonkust 8 te Bordeaux. Ganymedes 9 te Santa Martha verw. Geertje Buisman 7 v. Amsterdam n. Kotka. Geestland 10 te Preston. Geeststar 10 te Barbados verw. Gemma 8 te Musi River. Goeree 8 v. Newcastle n. Japan. Gorredijk 5 te Bremerhaven. Graveland 8 v. Rio Grande do Sul n. Itajai. Gulf Swede 8 te Mena. Isis 4 v. Londen n. Zeebrugge. Jason 9 v Paramaribo n. Nickerie. Kalydon 8 v. Rotterdam n. Londen. Karakorum 9 te New York. Katelysia 8 ten anker Singapore. Keerkring 8 v. Balik Papan n. Hongkong Kerkedijk 9 te Rotterdam. Kieldrecht 9 te Rangoon. Koningswaard 10 te Rotterdam. Kopionella 12 te Le Havre verw. Korendijk 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Xorenia 9 te Rotterdam. Kosicia 5 verw. te Bangkok. Kossmatella 9 te Abadan. Krebsia 10 dw. Malta n. Rotterdam. Kreeft 8 te Rotterdam. Kreon 19 v. St. Maarten n. Porto Cortez. Kryptos 9 te Manilla. Laarderkerk 9 v. Rotterdam n. Basrah. Labotas 7 80 mijl no Villano, v. Buitenhuizen n. Benghazi. Ladon 9 v. Rotterdam. Laertes pass. 8 Gibraltar n. Port Said. Liberiakust 9 te Freetown. Loppersum 8 te New Orleans. Madison Lloyd 9 te Kobe. Main Lloyd 8 v. Balboa n. Papeete. Mataram 10 te Mombasa. Medon 8 v. Puerto Cabello n. Cumana. Meerdrecht 8 v. Kiel n. St. Laurence. Mentor 10 te Lissabon. Mersey Lloyd 7 v. Amsterdam n. Hamburg. 9 te Hamburg. Merwe Lloyd 9 te Lissabon. Minos 9 te Amsterdam. Naess Lion 8 v. La Plata n. Sydney. Neder Ebro 8 v. Cristobal n. Curasao. Neder Rijn 8 v. Port Said n. Djibouti. Neder Weser 8 te Papeete v. Cristobal. Nista 10 te Constanza. Nijkerk 9 te Nacala. Oldekerk 9 v. Rotterdam. Ommenkerk 8 v. Bremen n. Antwerpen. Oranje Nassau 7 v. Amsterdam n. West Indië. Overijsel 9 te Singapore. Parthenon 7 v. New York n. Willemstad. Peperkust 8 te Amsterdam. P. G. Thulin 8 te Caldera. Pieter S. 7 v. Rotterdam n. Genua. Poeldijk 9 te Rotterdam. Prins der Nederlanden 10 v. Port of Spain n. Grenada. Prinses Margriet 8 v. Rotterdam n. New York. Prins Frederik Willem 7 v. Chicago n. Liverpool. Randfontein 9 v. Amsterdam n. Tenerife. Rempang 8 rede Bhavnagar. Roebiah 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Rotterdam 8 te Bermuda. Rijndam 8 v. Montreal n. Boston. Schelde Lloyd 7 v. Pórt Swettenham n. Penang. Serooskerk 8 v. Port Elizabeth n. Genua. Sinabang 13 te Hongkong verw. Sinon 8 v. Bremen n. Antwerpen. Sinoutskerk 8 v. Tripoli n. Genua. Sirrah 8 v. Aruba n. New York. Slamat 8 v. Londen n. Marseille. Socrates 6 te Trinidad, v. Barbados n. Puerto Cabello. Soestdijk 8 v. New York n. Rotterdam. Solon 8 te Baltimore verw. Spaarnekerk 8 v. Manilla n. Hongkong Stad Amsterdam 7 v. Amsterdam n. El Ferrol. Stad Delft 7 te Rotterdam. Stad Maastricht 8 v. Norfolk n. Joegoslavië. Statendam 8 te Rotterdam. Stentor 7 te Amsterdam. Straat Clarence 10 v. Sydney n. Melbourne. Straat Cook 9 te Colombo. Straat Mozambique 8 te Hongkong. Straat Rio 8 v. Kaapstad n. Durban. Straat Van Diemen 11 te Hobart verw. Streefkerk 10 te Fremantle verw. Tegelberg 8 dw. Sabang n. Mauritius Theano 3 v. Rotterdam n. Dublin Themis 9 te Baltimore. Theron 9 te Rotterdam. Ulvsses 9 v. Georgetown n. Hamburg Videna 9 v. Wilmington n. Porta Cara Vitrea 8 v. Balik Papan n. Pulo Ss^- Vivipara 3/6 te Anacorte verw. Woltersum 6 v. Bermuda n. Nassau Wonogiri 8 te Antwerpen. Wonosari 8 v. Tanga n. Mombasa Zaanland 7 te Amsterdam. De produktie van levensveizekei ingen in januari 1965 is volgens het CBS als volgt (in miljoenen guldens) januari 1965: kapitaalsver zekering 303.1 (januari 1964: 295,4) renteverzeke ring 276,2 (254,1), volksverzekering 33,5 (28,6). Totaal voor januari 612,8 (578,1). G. J. L. van der Lande onder de firma „Noury en Van der Lande". Het bedrijf, dat hoofdzakelijk koolzaad verwerkte tot raapolie en raapkoek, nam spoedig een zodanige vlucht, dat reeds in 1848 besloten werd de windkracht te ver vangen door stoomkracht. Met behulp van deze energie werd de fabricage uitgebreid met de verwerking van tarwe, waardoor Noury en Van der Lande de eerste „Stoom-Tarwemeelfabrikante" in Neder land werd. In 1879, het jaar, waarin het laatste lid van de familie Noury overleed, is het be drijf geheel in het bezit gekomen van de familie Van der Lande, die het bedrijf in opvolgende generaties tot grote bloei en expansie heeft gebracht en tot op de hui dige dag in de leiding van het bedrijf is vertegenwoordigd. De groep Noury en Van der Lande bezit een aantal industriële en handelsbedrij ven, die gevestigd zijn in Nederland (De venter, Roermond, Herkenbosch) Duitsland (Emmerik), Engeland (Londen en Gil lingham), Frankrijk (Parijs en Venette), Italië (Momago en Milaan) en Denemar ken (Kopenhagen), met tezamen ca. 2200 werknemers. Het centraal research labo ratorium te Deventer heeft een staf van 120 personen. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij in Leiden heeft in 1964 een saldo bedrijfsrekening behaald van 1,42 (v.j. f 1.49) miljoen. Het saldo winst komt uit op f 177.277 226.354). Voorge steld wordt zoals bekend het dividend te verlagen tot 5 (6) percent. Het kapitaal bleef ongetwijfeld op f 3.2 miljoen. De resultaten zijn nadelig beinvloed docr de versnelde produktiekostenstijging. Om de onderhanden werken te financie ren is een beroep op de bankier gedaan. Met institutionele beleggers is een over eenkomst voor aanvullende leningen ge sloten. De storting zal plaats vinden in de loop van 1965. Tegen het einde van 1964 werd een belangrijk aantal opdrachten ontvangen. In de eerste maanden van 1965 werd een verdere aanvulling van de orderportefeuille verkregen. De afdelingen die in hoofdzaak aan da scheepsbouw leveren hebben met een on derbezetting te kampen gehad. De giete rij was zeer goed bezet. Ook voor 1965 wordt een bijzonder goede bezetting ver wacht. De meeste werkplaatsen waren goed van werk voorzien. De afleveringen zijn met circa 15 percent gestegen. Tot aflevering kwamen onder meer 35 licht boeien. Voor de gieterij werd tot plaatsing be sloten van een tweede grote smeltoven. Deze is begin 1965 in bedrijf gesteld. De afzet van gedistilleerde dranken in Nederland is in 1964 met 3.2 percent ge stegen ten opzichte van 1963. In hoeveel heid heeft de afzet in 1964 178000 hl. be dragen tegen 172 550 hl. in 1963. Bij deze cijfers moet rekening worden gehouden met het feit dat in december 1963 de han del meer dan normale hoeveelheden heeft gekocht in het vooruitzicht van een moge lijke prijswijziging. Dit blijkt uit het jaar verslag over 1964 van het produktschap voor gedistilleerde dranken. De invoer heeft in 1964 15289 hl. be dragen, tegen 14.908 hl. in 1963. Aan da sterke stijging van de invoer van gedistil leerd, die in 1960 begon en die bijna tot een verdrievoudiging van de import heeft geleid, is nu nagenoeg een eind gekomen. De ronstructiewerkplaatsen en machine fabriek Braat in Rotterdam is van plan over 1964 een dividend uit te keren van 20"/o in contanten en S"/» in stock (over 1963 22°/o in contanten en 10"/o in stock). Daarnaast zal worden voorgesteld over te gaan tot uitkering van 5"la in aandelen ten laste van de agio-res«>rve De N.V. Kempensche Zinkmaatschappij is van plan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1964 een dividend van 16 (v. j. 14) percent uit te keren. De resultaten over 1964 van de N.V. Machinefabriek Breda voorheen Backer en Rueb zijn in 1964 belangrijk gestegen. Zowel de bruto- als de nettowinst is ho ger dan ooit te voren. De exploitatiereke ning steeg tot 2.39 1.44) miljoen. Het saldo winst vóór belastingen beloopt 1.71 miljoen 700.172). Voorgesteld wordt zo als bekend het dividend te verhogen tot 14 percent in contanten. Over 1963 werd 8, over 1962 4 percent dividend uitgekeerd. De omzet over 1964 was ruim 20 percent hoger dan in 1962 en bereikte een om vang van f 35 miljoen. Ook 1965 zette goed in. De N.V. Houthandel voorheen Bonteko ning en Aukes kon in 1964 de kostenstij gingen moeilijk de baas. Voor het eerst sinds jaren moest weer een beroep wor den gedaan op de bankiers. Het saldo ex ploitatierekening komt uit op 1 miljoen tegen 835.200 in 1963. De winst beloopt 1.2 miljoen 823.400). Voorgesteld wordt voor het eerst een reserve prijsri- sico te vormen van f 500.000 en daarna zo als gemeld een dividend uit keren van 15 (14) percent, waarvan onveranderd 5 per cent in aandelen. De houtprijzen zijn aldus de directie op het sterk verhoogde niveau tamelijk stabiel. Voor dit jaar wordt een bevredigend resultaat verwacht. Blijkens de verlies- en winstrekening over 1964, heeft de N.V. Motorenfabriek Thomassen een bruto winst vóór aftrek reserveringen behaald van 520.058 tegen Het ontbreken van opbrengsten uit nieu we projecten heeft in 1964 voor Blaauw hoed N.V., blijkens het verslag, zwaar ge drukt. Niettemin kon het jaar worden af gesloten met een resultaat dat voldoende is om na aftrek van alle kosten en inter esten ook over het tot 14,2 12,1) min. verhoogde kapitaal een onveranderd divi dend van, zoals gemeld, tien percent uit te keren plus weer een agio-aandelenbonus van 3 1/3 percent. Dit zonder dat de tot meerdere zekerheid gevormde reserve voor overbrugging en ontwikkeling behoefde te worden aangetast. Zelfs blijkt het mogelijk te zijn genoemde reserve opnieuw uit de winst te versterken. De opbrengst van terreinen en gebouwen steeg tot 4,7 min. 3,9) min. De Blaauw-fondsen brachten ƒ201.592 op (ni hil). Aan dividenden werd ontvangen 1,07 1) min. De te betalen interest nam toe tot 1.1 0,8 min. Afschrijvingen vergden 1.2 (f 1) min, terwijl de onkos ten stegen tot 1.9 1,7) min. Er res teert een saldo winst ter verdeling van 1,7 1,3) min. vorig jaar 40.493. Het bedrijfsresultaat vóór afschrijving, na reservering voor be lasting steeg tot 1.2 min (v.j. f 755.562). Afgeschreven werd tot een bedrag van f 900.000 1 min). De inkomsten uit li centies liepen op tot 261.146 122.033). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van acht percent, waarvan reeds vier percent interim-dividend werd betaalbaar gesteld. Vorig jaar moest 445.387 aan ds reservering voor diverse belangen worden onttrokken om een dividend van acht per cent te kunnen uitkeren. Het kapitaal bleef ongewijzigd op 5.83 min. Ten aanzien van de ontwikkeling in 1965 acht de directie een bescheiden optimis me gerechtvaardigd, daar het zich laat aanzien, dat de reeds in 1964 opgetreden verbetering zich ook in 1965 zal voortzetten De N.V. Noord-Europeesche Houthandel Maatschappij heeft, blijkens de winst- en verliesrekening over 1964, op de post goe deren na aftrek van belasting en voorzie ningen een winst behaald van f 858.945 (v.j. f 712.524). Uit interest werd verkre gen 133.676 113.961). De exploitatiekos ten stegen tot 440.064 414.343). Aan d# reserve voor diverse belangen wordt f 250.000 100.000) gedoteerd. Voorgesteld wordt, zoels bekend, een dividend van vijf tien (dertien) percent over een onveran derd kapitaal van 1.5 min. De omzetvoor- uitzichten voor 1965 zijn door de vergrot# voorraden iets lager gestemd dan over het topjaar 1964. De American Cyanamid Company heeft te Amsterdam een nieuw filiaal opgericht onder de naam „Nederlandse Cyanamid Maatschappij N.V." De heer John J. Basset, Europees direc teur van Cyanamid International, deelde mee dat de maatschappij „zeer binnenkort" een fabriek voor het vervaardigen van acrylamide zal openen in het Botlekgebied bij Rotterdam. Cyanamid, één van de grootste wereldproducenten van chemische en farmaceutische produkten, landbouw- preparaten, huishoudelijke artikelen en schoonheidsmiddelen is reeds 40 jaar werkzaam in Europa en bezit daar nu fa brieken en installaties in zes landen. VOORBEURS VAN HEDEN lstr tijdv 2df tijdv A.K U 509 Hoogovens Ken. Olie141.70-142 141.80 Philip 137.20 gb-137.60137.50 Unilever 131.80 K.L.M124.50-125

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5