Dank zij een nederlaag in Zuidlaren thuis kampioen BDHC hield zich aan traditie: Nederlands hockeykampioen Geen dames Nederlands hockeyelftal kreeg met 4-1 tegen Schotten meer dan het verdiende Vuur bij Oranje gloeide in de laatste zes minut en op Nederlands turn team deed het voortreffelijk tegen sterke Poolsen BEZIEN SPOR TIEF MAANDAG 10 MEI 1965 9 Arnhemse meisjes lieten zich niet zo maar oppeuzelen Zege voor Amsterdam Duits hockeyteam tegen Nederland Enthousiaste Fokker Twee wijzigingen eF Het ziet er naar uit, dat er toch nog buiten SC Enschede en Enschedese Boys, die zich terugtrokken ten gunste van één semi-profclub meer betalende clubs eieren voor hun geld gaan kiezen en te rugkeren naar de amateursectie. Zo heeft LONGA plannen om tegen betaling van een „smartegeld" uit de semi-prof-rijen te vertrekken. En ook elders wordt er onder handeld en beraadslaagd. We hopen, dat er inderdaad nog enkele clubs eindelijk wijs worden. Inmiddels blijven er in Haar lem drie clubs naast Telstar (op enkele flinke steenworpen afstands). Wanneer er verenigingen uit het betaalde voetbal verdwijnen zal er naar een nieu we competitie-regeling gezocht moeten worden. Eigenlijk is dat nu reeds urgent, want door een opschuiving van een club, die de plaats van Enschedese Boys is de eerste divisie gaat innemen, worden de tweede divisies kleiner met als gevolg min der (en te weinig) wedstrijden om rond te komen. Dus zou men alle divisies van de eredivisie af moeten vergroten, teneinde één ere-, één eerste en één tweede divisie over te houden. Maar eerst zullen er dan nog wat clubs moeten verdwijnen. Vit deze situatie ontstond het tweede beslissende doelpunt van BDHC. Emily Hoogeveen en Liesbeth Lieve nemen om beurten de doelvrouw van Arnhem onder vuur. Op de achter grond oud-international Ans Visser 't Hooft-Rouwenhorst. DOEI,MAN RAMSEY van Schotland had in de beginfase meteen al geluk dat de Duitse scheidsrechter Vier een doelpunt van Westdijk afkeurde. Na een strakke voorzet van SCHC-rechtsbuiten Hylkema had de Utrechtse middenvoor eerst shut gemaakt. Twee strafcorners voor Neder land leverden evenmin succes op. Fiolet schoot wel hard maar niet zuiver. Uit de derde strafcorner Hylkema werd in de cirkel gevloerd door linksachter Scott resulteerde de Nederlandse ope ningstreffer. Ramsey stopte de hard in geslagen bal, maar goed uitgekiend inlo pen van linkshalf Elffers en zijn slimme push door de verdedigingshaag van Schot ten leverde een voorsprong van 1-0 op. De Schotten keken zuinig en rukten en kele malen gevaarlijk tot vlakbij het doel van Boks op. Maar als ze de hardwer kende middenlinie van Oranje gepasseerd waren stond daar in laatste instantie tel kens Leemhuis. De Zeistenaar verdedigde deze middag met allure. Zijn beheerste spel gaf de achterhoede de nodige rust en uit ieder afgeslagen aanval kon door zijn strakke, haarzuivere geplaatste sla gen onmiddellijk een tegenaanval worden opgebouwd. HET BLEEF GELIJK OPGAAN. En iedereen had er vrede mee dat het even voor de rust 1-1 werd: door een keihard diagonaal schot van de Schotse rechtsbui ten Jones, die de Amsterdamse doelman Boks geen schijn van kans gaf. De wisseling van speelhelft bracht geen inspiratie. Het spel bleef mat en de re gen maakte het veld steeds minder be speelbaar. Scott moest eraan tepas komen Nico Spits maakte het tweede doel punt voor het Nederlands elftal. WERELDRECORD. De Amerikaan Randy Matson heeft in College Station (Texas) opnieuw het wereldrecord kogelstoten ver beterd. Hij bracht het op 21,513 meter. Op 30 april kwam Matson in Houston tot 21,05 meter. HET NEDERLANDS heren hockeyteam, dat zaterdag aanstaande in Müiheim het interlandseizoen afsluit met een wed strijd tegen West-Duitsland, is als volgt achter: Leemhuis (SCHC) en Terlingen (Amsterdam): midden: Fokker (Laren), Fiolet (IIDM) en Elffers (HGC): voor: Hylkema (SCHC), Nico Spits (Amster dam); Frans Spits (Amsterdam); West- dijk (Kampong) en De Keijzer (Breda). Het team is dus op twee plaatsen ge wijzigd. In de achterhoede is Zijlstra ver vangen door Terlingen. Frans Spits neemt de plaats in van Westdijk, die evenwel als linksbinnen werd opgesteld in plaats van de Hattumer Eykelboom. Arnold WiUinck (Van onze sportredacteur) Het wordt zo langzamerhand een routinegebaar: het uitreiken van bloe men door voorzitster L. Bijleveld aan de meisjes van het eerste elftal van BDHC bij het behalen van het lands kampioenschap hockey. Toch heeft mej. Bijleveld en met haar vele supporters, die gistermiddag rond het wedstrijdveld te vinden waren angstige momenten doorgemaakt, zoals ze ook zei bij de felicitatie van „haar" speelsters. BDHC had zaterdagmiddag in Zuidlaren met 1—0 verloren van HMC. Dat betekende dat BDHC van Arnhem moest winnen om voor de vierde achtereenvolgende keer kampioen van Nederland te worden (tenzij HMC en EMHC zou verliezen). En bij de pauze van BDHC—Arnhem zag het er nog niet naar uit, dat de Bloe- mendaalse dames gemakkelijk zouden winnen. Pas toen Liesbeth Lieve, de beste speelster van BDHC, in het cen trum van de aanval ging optreden, kon voorzitster Bijleveld gerust zijn. Met twee doelpunten leidde Liesbeth de zege in en daarmee het kampioenschap van Nederland, het elfde, zo vertelde men ons in het feestelijke clubhuis, waar ge toast werd op het succes. De nederlaag in Zuidlaren was een te leurstelling (hoewel men zondag zei: dankzij Zuidlaren zijn we nu thuis kam pioen geworden). BDHC kon tegen HMC maar niet op dreef komen in het slechte weer. De aanval draaide niet. HMC greep zijn laatste kans en won met 1-0. Ook in de eerste helft van de wedstrijd tegen Arnhem kon men maar niet de juiste richting vinden. Verdedigend kon men het fris spelende Arnhem wel de baas dank zij de rust gevende, vertrouwde figuur van Jo Jurissen maar aanvallend liep het niet. Toch kon BDHC een voorsprong nemen. Emily Hoogeveen schoot een strafcorner hard in, 1-0. Maar de Arn hemse meisjes (die zich niet door BDHC lieten oppeuzelen) kregen dank zij door zetten van Adriane Wagen er de gelijkma ker. BDHC-trainer Charley de Bock moest tijdens de pauze dan ook eens ernstig met de dames praten. Hij wijzigde de opstel ling, waardoor Liesbeth Lieve, die enthou siast en hard werkte, in het centrum van de aanval kwam te staan. Het ging nu stukken beter, al bleef BDHC wat ner veus spelen. Toen Liesbeth Lieve dan ein delijk de stand op 2-1 had gebracht (na een serie schoten op het Arnhemse doel) kwam er wat meer souplesse in de Bloe- mendaalse aanval. En opnieuw kon Lies beth Lieve gefeliciteerd worden door de in rode „baadjes" gestoken BDHC-sters. (3-1). Wel gaf Arnhem de moed niet op. maar BDHC hield nu verder stand. Na afloop werden de zegevierende meisjes toegesproken door de aanvoerster van Arnhem Visser 't Hooft, door voor zitster Bijleveld en G. Rahusen namens BMHC. In het clubgebouw overhandigde C. de Jong, voorzitter van het district Noord-Holland van de KNHB, bjj afwe zigheid van een lid van het hoofdbestuur van de KNHB, de zilveren kampioens- schaal. Die schaal schijnt evenals de Parnassia-prjjs een vaste bezienswaar digheid van BDHC te worden. De eindstand in de strijd om het lands kampioenschap dameshockey luidt; BDHC 6 5 0 1 10 16-4 HMC 6 4 1 1 9 13-7 EMHC ..6 0 3/ 3 3 4-13 Arnhem 6 0 2 4 2 2-11 Nadat Amsterdam op bevrijdingsdag de eerste nederlaag na tachtig wedstrijden leed in de uitwedstrijd tegen de zuidelijke kampioen HTCC hebben de spelers van De Poolse turnster Gerda Brylka op de evenwichtsbalk. 36,70; 11. Urszula Pietruszek (P) 9.45 9.25 8.50 9.40 36,60; 12 Nel van Bekkum (N) 9.20 9.05 9.00 9.25 36,50; 13 Margo Klees (N) 9.05 8.70 8.60 9.15 35,50; 14 Irena Wilc- zek (P) 9.00 8.80 7.70 9.00 34,50. Willy Gielen en Ria Rietveld (oud-kam pioene van Nederland) gaan naar Sofia om Nederland te vertegenwoordigen op de Europese turnkampioenschappen voor da mes, op 22 en 23 mei. Amsterdam zondag hun grote meerderheid op eigen terrein getoond tegen de oostelij ke kampioen Hattem. De grondslag voor de ruime overwinning van 4-0 werd gelegd na een kwartier spelen, toen Nico Spits het eerste doelpunt voor z'n rekening nam. De andere wedstrijd, tussen HMC en HTCC, werd door de terreingesteldheid af gelast. HTCC heeft twee wedstrijden min der gespeeld dan de Amsterdammers en kan theoretisch dus nog met de westelijks hockeykampioen gelijk komen. De komen de twee weken worden daarom nog span nende wedstrijden verwacht. Voorzitster L. Bijleveld van BDHC overhandigde de Bloemendaalse speelsters na afloop van de wedstrijd tegen Arnhem bloemen. Op de voor grond Liesbeth Lieve met naast haar Emily Hoogeveen en Laura Dekker. Het Westduitse heren-hockey-elftal, dat op zaterdag 15 mei te Müiheim tegen Ne derland speelt, verschilt slechts op één plaats van de ploeg, die vorige week te Edinburgh met 3-2 van Schotland won. In doel is de 30-jarige Horst Bienhaus, die in Edinburgh zijn internationaal debuut maakte, vervangen door de Hamburger Farnsteiner. De opstelling is als volgt: doel: Farnsteiner (HTC Hamburg), ach ter: Günter Krauss (Gladbacher HTC) Jürgen Wein (Rotweiss Keulen) midden: Dieter Krause (Schwarz-Weiss Keulen) Greinert (Berliner HC) en Horst Wein (Rotweiss Keulen) voor: Schachner en Keiler (beiden Berliner HC) Kittstein (Kreuznacher HC) Hermann End (NTHC Neurenberg) en Sloma (Uhlenhorst Mül- heim). Piet Bromberg schrok zichtbaar toen hij zaterdagmiddag na afloop van de hockeywedstrijd NederlandSchotland zijn vrouw en dochter de kleedkamer van de Nederlandse ploeg zag binnen komen. „Toe, zeg, asjeblieft geen da mes in de kleedkamer", riep hij bezwe rend. Maar ze mochten nog even blij ven van elftalcommissievoorzitter Elink Schuurman, die mevrouw Bromberg en haar dochter zelf had binnengebracht. Bovendien waren de spelers op de hoog te en zaten nog netjes in hun doorweek te oranje-wit. De bedoeling was een kleine hulde te brengen aan Piet Bromberg, die met NederlandSchotland zijn vijftigste in terland als coach had voorbereid en ge leid. DE UITERST trage, slepende manier waarop de volksliederen voor de aan vang van de herenhockeyinterland Nederland—Schotland in het Wagener stadion te Amstelveen ten gehore wer den gebracht voorspelde weinig goeds. Het handjevol toeschouwers nauwe lijks duizend zat op de open tribunes diep weggedoken onder druipende para plui's. Langs de lijnen van het veld ston den rillerig de junioren-ballenophaler- tjes, in dunne, aan hun lichaam geplakte shirts. En op het drassige gras ploeter den en gleden tweeëntwintig Nederland se en Schotse hockeyers. „Dutch spring time Hollandse lente" constateerde opgewekt een Schotse official op de (overdekte) eretribune, „ik dacht dat wij in Schotland in een vochtig land woon den. Weinig sfeer. Een laag tempo. Vrijwel geen animo. Daarmee is deze zevende ontmoeting tussen Nederland en Schot land wel gekenschetst. Er werd gepeu terd, gemist, in de grond gehakt. Grote kluiten modder vlogen nu en dan door de lucht, terwijl de bal aan de grond gekleefd bleef. Pas laat in de tweede helft toen Nederland binnen drie mi nuten de 2—1 voorsprong wist op te voeren tot 4—1, werden de acties aan beide kanten feller. Uit de einduitslag van 4—1 blijkt overigens niet dat de twee elftallen elkaar weinig in kracht ont liepen. om een snelle aanval van Westdijk en Eykelboom op de doellijn te keren. Aan de andere kant kon alleen een snelle reac tie van Elffers voorkomen dat Porter ge vaarlijk kon worden. In de 13-de minuut gebeurde het: Westdijk speelde zich op links handig vrij, lanceerde een strakke, lage voorzet naar Nico Spits die volkomen vrijstaahd. ogenblikkelijk reageerde: 2-1. Een uitbundig bejubelde voorsprong. Maar bij een tegenaanval even later rea geerde Leemhuis zo lakoniek dat het snel le Schotse binnentrio bijna opnieuw gelijk had gemaakt. De SCHC-er herstelde zijn fout door een bliksemsnelle reactie. FOKKER DRUKTE TOT ver over de Schotse helft door. Zijn tomeloos enthou siasme inspireerde De Keyzer tot een solo ren, Eykelboom en Westdijk tot enkele schoten, Fiolet om enkele malen mee ten aanval te trekken. Langzaam aan werden de Schotten in de verdediging gedrukt. Nog zes minuten te spelen. Strafcor ner voor Nederland. Spits vuurde hard. Tegen het lichaam van rechts-achter Watt, die krimpend van pijn bleef staan. Frans Fiolet draafde naar voren en met een snelle uithaal mikte hij over de uit gestoken benen van Ramsey 3-1. In de zes resterende minuten begon opeens het heilig vuur bij Oranje te bran den. Westdijk vuurde raak uit een voor zet van Eylkema (4-1), schoot even later net naast en Spits boorde zich in tomelo ze vaart door de Schotse verdediging, op het nippertje gestuit door Scott. „The old Dutch game", mompelde de Schotse offi cial wat teleurgesteld toen voor de laatste maal gefloten werd. Het is mogelijk dat hij daarbij aan de doelcijfers dacht van de zeven wedstrijden tussen beide landen. Die liegen er niet om: na zaterdag is het saldo: 30-2 in het voordeel van Neder land. (Van onze turnmedewerker) Ondanks een kleine nederlaag is de prestatie van de Nederlandse keurtum- sters tegen Polen hoopgevend geweest. Met slechts 2,4 punt verloren onze ver tegenwoordigsters in haar azuur-blauwe tumpakjes van een ploeg van wereldfor maat. De eindstand.was 185,85 p. voor Nederland en 188,25 p. voor Polen, waarbij m het persoonlijk klassement drie Poolse turnsters de lijst aanvoerden. Heel vol was het in de Beatrixhal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex, toen zon dagmiddag wedstrijdleider De Jong de ploegen aan het publiek presenteerde. Bij onze topturnsters stond ook de Beverwijk- se Margo Klees, de kleinste van de veer tien deelneemsters, maar die op een goed internationaal debuut kan terugzien. De strijd begon al op verrassende wij ze, niet, zoals algemeen werd ver wacht, reeds bij het eerste onderdeel, het paardspringen, een grote voorsprong van de Poolse turnsters, maar een volkomen gelijkopgaande strijd. Het resultaat van dit begin was: voor Nederland 46,40 p. en voor Polen46,40 p. De vraag was echter, zouden onze turnsters zo blijven voortgaan? Inderdaad, ze gingen zo voort, maar toch bleek reeds bij het volgend onder deel, het brugturnen, dat de prestaties van de Poolse turnsters wat hoger moes ten worden aangeslagen. Uit de correcte beoordeling door de juryleden bleek dat ook, want hoewel turnsters als Ria Riet veld, Thea Belmer en Grietje van Essen met zeer mooie oefeningen voor de dag kwamen, bleken de prestaties van de Pool se dames nog net iets beter, vooral door de fraaie combinaties. Op dit onderdeel beheelden de Nederlandse turnsters 46,45 p., de Poolse dames kwamen op 47,05 p. Op de evenwichtsbalk voerden de Pool se turnsters oefeningen uit die zeer ris kant bleken. Twee turnsters poedelden dan ook, maar desondanks behielden zij aan dit toestel een kleine meerderheid. Wel een bewijs, dat de prestaties, soepel en met gratie, van hoog technisch gehalte waren. Met een kleine voorsprong van 1,20 p. kwamen de Poolse turnsters uit de strijd. De Nederlandse dames, van wie Willy Gielen op de balk uitblonk, hebben op dit moeilijke wedstrijdonderdeel goede vor deringen gemaakt. Geen enkele turnster had met een mislukking te kampen, het geen op een uitstekende voorbereiding wijst. Toch was aan een overwinning niet meer te denken. Maar juist daarom valt het te waarderen, dat onze turnsters dap per volhielden. Was bij vorige wedstrij den tegen de Poolse dames de achterstand steeds acht punten geweest, nu zou dat niet meer gebeuren. Bij de vrije oefeningen hebben onze turnsters zich dan ook schrap gezet tegen een overmacht van technische vaardigheid, gratie en ballettechniek. Want op dit laat ste onderdeel van de wedstrijd toonden de Poolse turnsters zich op hun best. Met luchtige sprongen, soepele bewegingen en fraaie combinaties in de oefeningen, stel den de Poolse dames de zege veilig, ook al was die dan heel wat kleiner dan zij verwacht hadden. Het totaal op dit onder deel van Polen was 47,45 p., Nederland 46,85 p. Wel een bewijs, dat de Neder landse dames zich op dit onderdeel ook goed hebben geweerd. Thea Belmer, Wil ly Gielen, Nel van Bekkum en Ria Riet veld waren bij dit ware sloteffect van d# wedstrijd wel de beste Nederlandse turn sters. Het resultaat een achterstand van slechts 2,4 punt op een ploeg van wereld klasse werd door het talrijke publiek dan ook hartelijk toegejuicht. Waarbij leidster Lenie Lens en trainer Wijmstra in de hulde deelden. Het individuele klassement luidt als volgt (resp. paardesprong, brug, evenw. balk, vrije oef, totaal): 1. Gerda Brylka (P) 9.45 9.40 9.65 9.50 38,—; 2. Malgorzata Wilczek (P) 9.20 9.45 9.50 9.50 37,65; 3. Barbara Eustachiewicz (P) 8.96 9.50 9.55 9.60 37,60; 4. Ria Rietveld (N) 9.25 9.40 9.25 9.40 37,30; 5. Willy Gielen (N) 9.20 9.30 9.30 9.45 37,25; 6. Thea Belmer (N) 9.45 9.25 9.20 9.30 37,20; 7. Dorota Miller (P) 9.30 9.30 9.20 9.35 37,15; 8/9. Janny Vierstra (N) 9.30 9.25 9.10 9.45 37,10; Gi- zela Zygadlo (P) 8.80 9.40 9.45 9.45 37,10; 10. Grietje van Essen (N) 9.05 9.25 9.30

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9