Zware aanval van de Vietcong op provinciehoofdstad Song Be Zuidvietnamese troepen leden aanzienlijk verlies Wilson wil bezuinigen op aandeel in NAVO-defensie HET WEER Minister Biesheuvel maakt kennis met h.k.s. De Hoop Rotterdam medische krijgt een faculteit VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK Drie levenslang- eisen in het Auschwitz-proces Soekarno wil Fokkertoestellen in licentie bouwen NKV: „Houdt rekening met gezinsgrootte" Universiteit komt nu in het verschiet Vrijspraak voor secretaris van Ophemert NVV werkt niet mee aan nieuwe huurbeleid Voor modieuze dames- en teenerkleding Evacuatie Waarschuwing tegen militair nationalisme FLEXA DEALER De Wolf van 1835 Zonnige perioden Protest Het woord is aan Geen staakt-het-vuren in Santo Domingo pagina 3 Osborn-première in Londen pagina 9 Uitkering ineens Nieuw Kamerlid bedankt Tocht van IJmuiden naar Amsterdam -- - «II" Gemeenteraad had hem reeds ontslag verleend In de krant van heden: „Horen en Zien" wacht nog even af 50e JAARGANG NUMMER 157 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 11 MEI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré SAIGON (Reuter, AP en AFP). Een heden van het opstandelingenleger in Zuid-Vietnam, de Vietcong, hebben vanmorgen een grote aanval gedaan op Song Be. Deze provinciehoofdstad ligt op slechts 50 kilometer van de Zuid vietnamese hoofdstad Saigon. De re geringstroepen leden aanzienlijk^ ver liezen. Hoe groot het aantal doden en gewonden is, is nog niet bekend. Wel dat vijf Amerikanen werden gedood en elf gewond. De aanvallers braken door de verdediging van een Amerikaans legerkamp. Militaire goederen en voed sel werden als buit meegenomen. Po gingen om per hefschroefvliegtuig Zuid vietnamese versterkingen aan te voeren mislukten door hevige beschietingen van de opstandelingen. Na zeven uur ver woede strijd hebben zij zich weer in de bossen teruggetrokken. Ook een voor uitgeschoven post nabij Song Be werd bestormd. Waarnemers rekenen in de komende dagen op harde strijd in dit gebied. De aanval volgde op drie dagen van in tensieve communistische activiteiten in de noordelijke delta van de Mekong-rivier. Vijftig Vietnamezen en twee Amerika nen sneuvelden in een strijd, die afgelo pen zondag er. gistéren werd gevoerd in de provincie Haoe Nghia, op 80 kilometer ten zuiden van Song Be. Noord-Vietnam verplaatst zijn ministe ries van de hoofdstad Hanoi naar omlig gende steden, uit voorzorg tegen moge lijke luchtaanvallen door Amerikaanse bommenwerpers. Deze verhuizing zou deel uitmaken van een plan, de gehele Noord- vietnamese regering te decentraliseren. Sommige ministeries zouden naar Phoe Tho en Hoa Binh, beide ongeveer 80 ki lometer ten noordwesten en zuidwesten van de hoofdstad, zijn overgeplaatst. Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen hebben de laatste twee weken grote convooien uit Hanoi zien vertrekken. Op de wegen naar Zuid-Vietnam zijn convooien ossewagens waargenomen. Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht en marine hebben gisteren de ge hele dag doelen aangevallen in Noord-Viet- nam. De actie begon te middernacht. Een FRANKFORT (DPA) In het proces te Frankfort tegen twintig voormalige SS- bewakers, -artsen en -functionarissen van het nazi-concentratiekamp Auschwitz in de tweede wereldoorlog heeft de openbare aanklager levenslang de zwaarst mo gelijke straf in West-Duitsland tegen de eerste drie beklaagden geëist: de 44-jari- ge Pery Broad, de 43-jarige Hans Stark en de 49-jarige Klaus Dylewski. Verder verzocht de aanklager de vervol ging tegen Johann Schobert wegens diens „onbeduidende schuld" te staken. Alle vier beklaagden behoorden tot de politieke af deling van het kamp Auschwitz. Niet ontkend kan worden, dat Schobert medeplichtig is, maar „de getuigenverkla ringen zijn te algemeen", aldus de aankla ger. LONDEN (Reuter'AFP) Premier Wilson van Engeland heeft vanmorgen in een rede ter opening van een driedaagse ministerraad van de NAVO in Londen ge zegd, dat Engeland niet kan en niet zal voortgaan met het dragen van een oneven redig groot aandeel in de kosten van de westelijke defensie. Wilson deelde mee, dat er besprekingen gaande zijn tussen Engeland en enkele NAVO-bondgenoten, waaronder West-Duitsland, Frankrijk en Italië. Advertentie <3E£> Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tei. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7362 Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met kans op nacht vorst, maar zonnige perioden en hogere middagtemperaturen dan vandaag. Droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordelijk, later tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Britse premier pleitte voor een nau we onderlinge afhankelijkheid binnen het Atlantische bondgenootschap en waar schuwde tegen „militair nationalisme". Verder legde Wilson de nadruk op de noodzaak van bescherming der wapenin dustrieën van de NAVO-landen afzonder lijk. De keuze van wapens in de NAVO dient volgens hem op de waarde ervan ge baseerd te zijn en niet door verkoopkunde bepaald te worden. „Vertrouwen en onderlinge afhankelijk heid tussen regeringen is een, maar on derschikking aan nationale industrieën iets geheel anders." (Waarnemers lezen in de ze laatste uitlatingen van Wilson critiek op de Amerikaanse verkoop van wapens en vliegtuigen aan West-Duitsland en an dere landen ten koste van de Britse wa penindustrie.). In Rotterdam is het „Matchmaker"- squadron van de Navo aangekomen. Op de foto ziet men van links naar rechts U. S. S. Hammerherg (USA), H. M. C. S. Columbia (Canada), H. M. S. Leander (Engeland) en Hr. Ms. Overijssel (Nederland). reeks bruggen en een aantal convooien zijn vernield. De acties op het zuiden van Noord-Viet- nam duurden de gehele dag onafgebroken voort. Volgens een Amerikaanse zegsman be gonnen marine-toestellen van de vliegdek schepen Coral Sea" en „Midway" de aan vallen met verkenningsvluchten tussen de 17de en 20ste breedtegraden. De aanval wordt zeer succesvol genoemd. Toestellen van het vliegdekschip „Oris- kany" van de Amerikaanse zevende vloot hebben zondag voor de tweede achtereen volgende maal doelen van de Vietcong in Züid-Vietnam aangevallen. Radio Hanoi heeft gisteren omgeroepen dat twee Noordvietnamese vissersboten met 14 mensen aan boord in de Noord vietnamese territoriale wateren door twee Amerikaanse en Zuidvietnamese oorlogs schepen zijn achtervolgd en opgebracht. Radio Hanoi heeft in een uitzending, die in Tokio werd beluisterd, verklaard dat Noord-Vietnam bij de Internationale Con trole Commissie (ICC) heeft geprotesteerd tegen dit incident, dat zich afgelopen za terdag zou hebben voorgedaan. Op Schiphol arriveerde maandag me juffrouw Carole Jackson, „miss Au stralië 1965", voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Met een namaak-koala poseerde zij op de luchthaven. DJAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft zijn regering opgedragen plannen op te stellen die het land in staat zullen stellen voor eind 1968 eigen vlieg tuigen te bouwen. De president heeft hier bij de voorkeur gegeven aan het bouwen in licentie van Fokker-toestellen. Voltaire: De vaderlandsliefde van sommigen be staat uit het haten van andere landen. Vanmorgen maakte de minister van Landbouw en Visserij de heer B W. Biesheuvel een tocht mee met het hospitaal kerkschip De Hoop. De mi nister begaf zich in IJmuiden aan boord van de De Hoop. De foto toont de heer Biesheuvel op de brug van het hospitaalkerkschip in gesprek met kapitein Rog (links) en de heer Thur- mer, visserij consulent in algemene dienst. Bij de onderhandelingen over de uitke ring-ineens over 1964 zal rekening moe ten worden gehouden met de gezinsgroot te. Dit is de mening van „Ruim Zicht" het officieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond (N.K.V.). Zoals be kend zuilen de besprekingen in de Stich ting van de Arbeid over dit onderwerp beginnen, als op 4 juni in de SER het rapport van de commissie Ontwikkeling Nationale Economie is behandeld. Aangezien het niet mogelijk is het uit keringspercentage ook te betalen over de kinderbijslag acht het Katholiek Vakver bond het gewenst de Wet op de Kinderbij slag zo te wijzigen, dat het extra bedrag éénmaal per jaar en wel in het tweede kwartaal kan worden uitgekeerd. Het over legorgaan van de drie vakcentrales heeft volgens „Ruim Zicht besloten bij het ge sprek over de uitkering ineens ook de bejaarden te betrekken. Het nieuwbenoemde lid van de Twee de Kamer mr. [F. H. J. J. Andriessen (K.V.P.) te Bilthoven heeft voor deze be noeming in de vacature mr. J. M. L. Th. Cals bedankt. Voor het eerst in zijn ministeriële loop baan heeft de heer B. W. Biesheuvel, mi nister van Landbouw en Visserij, van morgen nader kennis gemaakt met het hospitaalkerkschip „De Hoop" en zijn be manning. Hij deed dit tijdens een tocht van IJmuiden naar Amsterdam. Om ne gen uur ging de minister aan boord van de „De Hoop", die in een van de kleine sluizen lag. „Allang had ik persoonlijk kennis wil len maken met het hospitaalkerkschip en zijn bemanning. Ik heb al veel goeds over de „De Hoop" gehoord en gelezen, maar zelf ben ik er nog nooit op geweest. Dit had ik ook in Amsterdam kunnen doen wanneer het schip aan de kade ligt, maar varend is zo'n kennismaking toch altijd veel levendiger en interessanter," vertel de de minister ons bij zijn aankomst in IJmuiden. De heer Biesheuvel was ver gezeld van de heer A. Thurmer, visserijcon- sulent in algemene dienst van het depar tement. Kapitein Rog van het H.K.S. De Hoop verwelkomde zijn gasten op zijn schip Het hospitaalkerkschip zal in Amster dam een technische verbetering aan de (Van onze correspondent) DEN HAAG. Rotterdam krijgt een medische faculteit. Minister Diepenhorst van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit gisteren in Den Haag meegedeeld. De Rotterdamse faculteit wordt de zevende medische faculteit in ons land. De ministerraad heeft het besluit tot stichting van deze faculteit genomen in verband met het grote aantal studenten in de medicijnen, dat zich naar verwach ting in de komende jaren zal aanmelden. Bovendien is er een groot tekort aan art sen te verwachten, als geen maatregelen zouden worden genomen tot uitbreiding van de mogelijkheden van een medische opleiding. De regering streeft ernaar dat in het najaar van 1966 in Rotterdam de propaedeutische opleiding tot arts kan be ginnen. Wat de organisatorische kant van het regeringsbesluit betreft zal de oplei ding van de klinische stichting in het zie kenhuis „Dijkzigt" worden uitgebreid tot een volwaardige faculteit. Het besluit van de ministerraad maakt de weg vrij voor een stichting van een Rotterdamse universiteit. De Wet op het Wetenschappelijk onderwijs stelt als eis dat een universiteit uit ten minste vier faculteiten moet bestaan. De Nederlandse Economische Hogeschool heeft momen teel drie faculteiten, een economische, een juridische, en een sociale. Een samen smelting van de Economische Hogeschool en de nieuwe medische faculteit tot één bijzondere universiteit zal voor Rotterdam de verwezenlijking betekenen van een lang gekoesterd ideaal: universiteitsstad te zijn. (Van onze correspondent) ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft de 43-jarige gemeentesecretaris van de Betuwse gemeente Ophemert vrijge sproken van de drie hem ten laste geleg de feiten. Hij zou een gedeelte van een vergoeding, die een andere ambtenaar toe kwam, zelf geïnd hebben, hij zou vals heid in geschrifte gepleegd hebben en hij zou inkomstenbelasting hebben ontdoken. De officier van Justitie had voor deze drie feiten een maand voorwaardelijke gevan genisstraf en 2000 boete geëist. Twee weken geleden had de gemeente raad van Ophemert de gemeentesecretaris eervol ontslag verleend. hoofdmotor ondergaan. Er zal namelijk een rem op de schroefas worden gemon teerd. In de praktijk is een dergelijke voor ziening nodig gebleken. De kennismaking van minister Biesheuvel komt voort uit zijn bijzondere belangstel ling voor de visserij op zee. Al meerma len heeft de visserijwereld deze speciale interesse van de heer Biesheuvel met ge noegen ondervonden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3. 7 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze correspondent) DEN HAAG Hoewel de Federatie van Omroepverenigingen het verstrekken van programma-gegevens aan het buitenland heeft stopgezet, heeft de heer Veerkamp, directeur van de Haagse uitgeverij „Ne derland Printing n.v.", de toekomstige verspreider van één miljoen gratis pro grammabladen „Horen en Zien" in het westen van het land, toch kans gezien op een andere manier de benodigde schema'i in handen te krijgen. Drie Nederlandse journalisten, die overigens niets met de omroep uitstaande hebben, gaan „Neder land Printing n.v." van gegevens voorzien. Het lijkt de heer Veerkamp wenselijk om voorlopig en dat betekent tot minstens het eind van deze maand de program ma's te blijven controleren. De heer Veerkamp geeft volmondig toe, dat hij „behoorlijk" moet betalen voor zijn drie binnenlandse bronnen. Op dit ogenblik geeft hij de programma-gegevens nog gratis door aan het buitenland: aan de Belgische uitgaven „Humo" en „Tele- jour", en aan het Duitse blad „Hören und Sehen". De bladen zijn hem daar vanzelf sprekend uiterst dankbaar voor. Maar over drie weken zal men hem voor zijn hulp moeten gaan betalen. De Haagse uitgever wacht met spanning en ongeduld af hoe de gerechtelijke zaken rond „Televizier" zich zullen ontwikkelen. „Als wij eenmaal aan het draaien zijn, kunnen wij geen oponthoud meer gebrui ken. Met iedere dag die door een justi tiële ingreep zou verstrijken, worden de programma-gegevens waardelozer." De vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos, heeft in „De Vakbeweging", het kaderblad van het N.V.V., aangekon digd, dat de regering niet hoeft te rekenen op medewerking van het N.V.V. aan het voorgestelde huurbeleid. „De subsidiever hoging die het fraaie verpakkingsmateriaal voor de huurverhoging uitmaakt, is voor ieder die zich wat dieper in het geraffi neerde systeem van afbouw verdiept, meer schijnbare dan werkelijke verbetering. De voorgestelde subsidieregeling is in* ieder geval voor de schatkist een heel voordelige transactie", zo meent de heer Kloos,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1