N.K.V. wil betere regeling voor kosteloos procederen AGENDA AEG KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO Boerin wordt ter beschikking gesteld Oefenterrein voor leerlingen van autorijschool TRESLONG-HILLEGOM Nieuw systeem moet financiële en morele nadelen wegnemen Opvolger gekozen van gedeputeerde Smallenbroek L3MM Koningin en prins eind september naar de West Een maand voor dreigbrief aan gewezen vrouw Meer veiligheid in de bedrijven Vrouw door brand omgekomen Oogst mislukt door verkeerd spuiten Verlangt Utrecht sleutelgeld voor personeelswoning? Krachtiger optreden tegen luchtvervuiling 'M Minder koud Haarlems matrassenhuis DINSDAG 11 MEI 1965 2 Neefje vergiftigd In Leidschendam Haarlem V elsen-I Jmuiden Beverwijk Korporaal in Suriname kreeg ontslag goed in AEG SANTO koelkasten vanaf f298.- Kamerleden vragen Wijziging van Hinder- besluit op komst -/ T—* .p -.ffT23* Hè, pou,e,wu zijn twee flinkerds eu willen uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant WEERRAPPORTEN <s ?S kï De rechtbank in Breda heeft een 40-ja- rige boerin uit Loon op Zand, die vorig jaar een vijfjarig neefje door vergiftiging om het leven bracht, schuldig bevonden aan doodslag. Zij is ontslagen van rechts vervolging maar ter beschikking van de regering gesteld. Er was negen jaar gevangenisstraf wegens moord en terbe schikkingstelling geëist. Het vijfjarig neef je was op 23 augustus bij haar op de boerderij op verjaarsvisite gekomen. De jongen kreeg limonade waarin de vrouw parathion had gedaan. Zij had al eens vee vergiftigd. Op de dag van het ver- jaarsfeestje wilde zij volgens haar ver klaring het gif ook eens op een mens proberen. In Leidschendam kunnen aspirant-auto mobilisten doen wat zij voor hun zelfver trouwen op het rij-examen zo hard nodig hebben: zonder rij-instructeur naast zich rondjes draaien in het vrije veld en alle oefeningen doen die in het spannendste examenuurtje vaak mislukken. Met dit auto-oefenveld, het eerste in ons land, heeft de Rijswijkse autorijschoolhou der A. van Zijp een langgekoesterd plan volvoerd. Aan de Middenweg in Leidschen dam beschikt hij over een terrein van 50 bij 120 meter, waar leerlingen met drie spe ciale terreinwagens soloritten kunnen ma ken. Meer zelfvertrouwen bij het examen ver wacht de heer Van Zijp van zijn leerlin gen. die op het oefenveld tevoren praktijk ervaring kunnen opdoen. Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten 7.00 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. 02520 - 5347 Het bestuur van het Nederlands Katho liek Vakverbond heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales verzocht een vernieuwinsr van het zogenoemde prodeo- systeem in de rechtsbijstand in studie te nemen. Het N.K.V. is van mening, dat de pro deo-rechtspraktijk, waarin aan minver mogende rechtzoekende burgers een advo caat wordt toegewezen, niet meer past in deze tijd. Bij de huidige gang van zaken ontbreekt er veel aan het beginsel, dat in een rechts staat iedere burger zijn recht moet kunnen verkrijgen. Het pro deo-systeem is volgens het N.K.V. vernederend en betekent voor de individuele burger toewijzing van een advocaat die hij niet zelf kan kiezen. Het systeem legt bovendien een extra finan ciële belasting op de advocatuur. Het N.K.V. is het niet eens met hen die pleiten voor een verplichte verzekering van alle burgers beneden de weistandsgrens tegen de kosten van rechterlijke bijstand. Wan neer een verzekering alle kosten van juri dische bijstand en acties dekt, zullen vol gens het N.K.V. ook alle remmen tegen het aanhangig maken van een gerechte lijk procedure wegvallen. Veel eerder dan thans zal men dan een ander in een civie le procedure betrekken en veel minder zal men bereid zijn tot een minnelijke re geling. Nog afgezien van de financiële conse quenties, die het toenemend aantal proce dures zal veroorzaken, acht het N.K.V. De Provinciale Staten van Drente heb ben de heer Th. Brouwer (A.R.) gekozen tot lid van het college van Gedeputeerde Staten, als opvolger van de heer J. Smal lenbroek, die minister van Binnenlandse Zaken is geworden. De heer Brouwer was tot dusverre voor zitter van de rechtse fractie in de staten en wethouder van financiën, industrie, energie en waterbedrijven van de gemeen te Assen. De Provinciale Staten hebben in een buitengewone vergadering afscheid ge nomen van de heer Smallenbroek, die bij na 19 jaar lid van het college van Gede puteerde Staten van Drente is geweest. c „De laatste „Ninotchka", Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Ne derlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf" van E. Albee. M.m.v. Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg e.a. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door de koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jan Laarveld. M.m.v. Martha Kerkhoff (alt) en het Meestertrio, Woensdag 20.15 u.: Het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Rudolf Firkusny (piano). Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelbespe ling. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: ,,'t Is 'n gek ke. rare. dolle, dwaze wereld", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „F.B.I. tegen handelaren in verdovende middelen", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De gele Rolls Royce" 14 j. Luxor. 14, 19 en 21.15 u.: „Alta infedelta 18 j. Minerva, 20.15 u-: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Pijn en gijn in de kazerne', a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De hel van Duinkerken", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u. dagen van Pompei", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: "xpositie van poppen van Maja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-23.30 u. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein)Geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Haya Schuszheim. Tot 1 juni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1 3): Expositie van werken van Dirk- Jan Ribbeling en W. Vogel. Tot 23 mei. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klas siek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werken van Poppe Damave en keramiek van Rob den Tonke- laar. Dagelijks geopend van 9.30-18 u. Tot 4 juni. BEVRIJD INGSTENTOONSTELLINGBN Vishal en Vleeshal (Grote Markt): „De Jaren '40-'45". Dagelijks geopend van 9-17 u- en op woensdag, vrijdag en zaterdag ook van 20-22 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 juni. Jac. P. Thijsselyceum (Landgoed Els- wout, Overveen): Expositie van Bezetting- Verzet-Bevrijding. Dagelijks geopend van 10-12 u., 14-17 u. en 19.30-21.30 u. Tot 16 mei. Koudenhorn, Haarlemse Verkeersweek 1965. Geopend van 10—15 en 19—22 uur Tot en mat 15 mei DINSDAG 11 MEI City, 20 uur: „Vijf mijl voor midder nacht". Stadsschouwburg, 20 u.: „Veel liefs uit Moskou". Zomerlust, Santpoort, 20 uur: Toneel avond „Jan van Dommelen". Felison, Heidestraat 45, van 19 tot 21 uur: Tentoonstelling van werken van Cha- bot. WOENSDAG 12 MEI City. 20 uur: „Vijf mijl voor midder nacht". Stadsschouwburg, 20 uur: „Veel liefs uit Moskou". Patronaatsgebouw, 20 uur: Bezinnings bijeenkomst Rode Kruis, met medewerking van The Shepherds. De Rank, 19.30 uur: Operette „Mariëtte", door Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan Sant poort (ook voor r.k. bibliotheek): 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. DINSDAG 11 MEI Kennemer Theater, 19.30 uur: „De lang ste dag". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De gro te Caruso". Galerie Boumans, Breestraat 122, ex positie werken van de heer Kraaijoord, van de Haarlemse Schilders „De Groep", geopend van 918 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.3021.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oos ter wijk, openbare leeszaal geopend van 15—21 uur; r.k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15—17 uur; r.k. leeszaal geopend van 15—17 uur. WOENSDAG 12 MEI Kennemer Theater, 19.30 uur: „De lang ste dag" (één voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De gro te Caruso". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie van werken van de Haarlemse Schil ders „De Groep", geopend van 9—18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.30 tot 21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 uur. R.-K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oos ter wijk, openbare leeszaal geopend van 15—21 uur; r.k. leeszaal geopend van 1521 uur Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.k. leeszaal geopend van 1517 uur, dit onjuist wegens de grote morele nade len die eraan verbonden zijn. Bijna ieder een, die in een proces betrokken wordt, loopt het gevaar er ernstig moreel onder te lijden. Het N.K.V. meent, dat een ver nieuwing van het systeem en een subsidië ring door de overheid van de juridische bijstand welke de vakbeweging haar leden verstrekt, een betere oplossing biedt. De weg die iemand moet bewandelen om kosteloos te kunnen procederen zou dan minder vernederend gemaakt kunnen worden. Thans dient men, als men een ci viele procedure wil beginnen of daarin door een ander betrokken wordt, bij de af deling Sociale Zaken van de gemeente een bewijs van onvermogen te vragen waarin zo ongeveer het hele hebben en houden van tie betrokkene wordt vermeld. Over de persoon van zijn verdediger heeft hij geen enkele keus. Het zo noodzakelijke vertrouwen van de burger in zijn advocaat is bij deze gang van zaken doorgaans niet aanwezig. Het N.K.V. vindt, dat deze bezwaren on dervangen kunnen worden door in de wet het recht op juridische bijstand vast te leggen, evenals thans de burgers op grond van de Bijstandswet een recht op sociale bijstand genieten. Het vernederende be wijs van onvermogen zou dan een eenvou dige verklaring over de hoogte van het in komen kunnen zijn. De burger zou de vrij heid moeten hebben om zelf zijn juridi sche raadsman te kiezen, zoals iedereen ook zelf zijn huisarts kiest. De advocaten zouden hun kosten voor deze bijstand uit de algemene middelen vergoed moeten krijgen, waarmee dan te vens voor het vooral voor jonge advocaten bezwaarlijke lage honorarium een oplos sing is gevonden, aldus het Nederlands Katholiek Vakverbond. Voor het Ambtenarengerecht in Den Haag heeft mr. M. J. Hidajattoelah uit Den Helder gepleit als gevolmachtigde van een korporaal in Paramaribo, die in 1964 werd ontslagen wegens wangedrag. Plei ter betoogde dat de korporaal leeft vol gens islamitische regels en zei dat alle groeperingen, ook de hoogste, zich in Su riname schuldig maken aan buitenechte lijke verhoudingen. Als men christen is veroordeelt men dit, maar voor een isla miet is het gewoon, zei de gemachtigde. Mr. Hidajattoelah vond, dat de korporaal volkomen ten onrechte was ontslagen. Hij en zijn 11 minderjarige kinderen en nog 2 buitenechtelijke kinderen van zijn doch ter staan op de rand van de ondergang door het ontslag. De gemachtigde van de minister van Defensie, mr. K. de Kluis, zei, dat de korporaal op zodanige manier het aanzien van de krijgsmacht heeft geschaad, dat hij moest worden ontslagen. Het ambtenarengerecht zal over drie weken uitspraak doen. Advertentie De koningin en prins Bernhard zullen op 24 september uit Nederland vertrekken voor een bezoek aan de Ne4erlandse An tillen en aan Suriname. Omstreeks 15 ok tober zullen zij naar Nederland terugke ren. Eind vorig jaar was reeds bekend ge maakt dat het koninklijk paar in het na jaar een bezoek aan de rijksdelen overzee zou brengen. In overleg met de beide re geringen van de te bezoeken landen zul len de koningin en prins Bernhard eerst de Nederlandse Antillen bezoeken en daar na Suriname. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam heeft tegen een 25-jari- gen losarbeider uit Vlissingen wegens be dreiging van zijn gewezen vrouw en zijn gewezen schoonvader een maand gevan genisstraf geëist. Hem was ten laste ge legd in een brief aan zijn gewezen schoon vader o.a. te hebben geschreven: „Binnen drie maanden zal je dochter sterven. Meng hierin niet de politie, het zou voor uw leven fatale gevolgen kunnen hebben". Het vonnis van een maand gevangenisstraf van de rechtbank in Middelburg was door het gerechtshof in Den Haag bevestigd, maar door de Hoge Raad vernietigd. De zaak was verwezen naar het hof in Am sterdam. De gewezen 21-jarige en inmiddels weer hertrouwde ex-vrouw van de verdachte had destijds de echtelijke woning met haar twee kinderen verlaten en was bij haar vader in Sluis ingetrokken. Zij ver klaarde voor het hof dat zij en haar vader het handschrift van de brief als dat van haar gewezen man hadden herkend. Ook een schriftdeskundige was tot de conclusie gekomen dat de verdachte de brief had geschreven. De verdachte ontkende dat ten stelligste. De procureur-generaal ging er eveneens van uit dat de verdachte de brief had geschreven. De verdediger verzocht nogmaals een schriftexpert te benoemen. Als ook deze tot de conclusie zou komen dat het schrift van de verdachte is, zou deze zich daarbij moeten neerleggen. Het hof zal 24 mei arrest wijzen. In Amsterdam is de zesde bedrijfsveilig- heidsbeurs door staatssecretaris dr. De Meyer van Sociale Zaken en Volksgezond heid geopend. Ruim 60 exposanten tonen het nieuwste op het gebied van de onge- vallenbestrijding en hygiëne in de bedrij ven. Tot de noviteiten behoort o.m. een serie dames-veiligheidsschoenen met stalen neus. Nieuw is de deelneming van een Oostduitse firma via haar Nederlandse importeur aan de beurs. Zij toont aller lei soorten maskers en toestellen voor kunstmatige ademhaling. Op de beurs worden voorts geëxposeerd persoonlijke beschuttingsmiddelen, bevei ligingen voor gereedschap en machines, waarschuwings- en markeringsmiddelen, transportmateriaal, brandpreventie- en bestrijdingsmiddelen en reddings- en EHBO materiaal. Er zijn elf voorlich- voorlichtingsstands, o.a. van de Arbeidsin spectie, het Normalisatie-instituut, de Kon. Ned. Ver. EHBO, het Rode Kruis, het Verbond voor Veilig Verkeer, de Ned. Ver. Bescherming Voetgangers, het stoom wezen en het Veiligheidsinstituut. De beurs wordt tot en met vrijdag in het RAI-gebouw gehouden. In Rinsumageest is maandagmorgen om kwart voor tien de 88-jarige weduwe A. van der Veen-van der Kloet in de keuken van haar huisje te dicht langs een bran dende petroleumvergasser gelopen waar door haar kleren vlam vatten. Zij liep zulke ernstige brandwonden op dat zij des middags in het ziekenhuis in Dokkum overleed. De grootste fruitteler in het Brabantse plaatsje Mierlo, de heer F. Meulendijk, heeft buiten zijn schuld een strop van vele tienduizenden guldens opgelopen. De man, die zijn boomgaarden zou bespuiten om de wintervlinder te vernietigen heeft verkeerd gif gebruikt, waardoor zeer ve le boomtakken zijn verbrand. Van prak tisch de hele oogst van zwarte kersen, naar schatting zeker ruim tienduizend ki lo a raison van 1,50 per kilo, kan niets terecht komen. „Vraagt de gemeente Utrecht sleutel- geld of kosten de 362 ten behoeve van per soneel van Utrechtse bedrijven te bouwen woningwetwoningen 2000 per stuk meer dan bij de aanvraag om subsidie opgege ven bouwkosten?" Dit vragen de Tweede Kamerleden Visser en Oldenbanning (V.V.D.). aan de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening naar aan leiding van de bepaling, dat een bedrijf waarvan een personeelslid een woning van het „Bouwbureau Utrechtse Industrie N.V." krijgt toegewezen, aan de gemeente 2100 2000 100,—) moet vergoeden, hoewel de woningen eigendom blijven van de gemeente Utrecht. De Kamerleden menen, dat op deze wij ze de vrije bouw wordt gediscrimineerd. Het lijkt hun, dat B. en W. van Utrecht niet gerechtigd zijn 100 in rekening te brengen voor het toewijzen van een woon vergunning. De staatssecretarissen van Sociale Za ken en Volksgezondheid hebben een ont werp tot wijziging van het Hinderbesluit om advies aan de Raad inzake de Lucht verontreiniging gezonden. Als de voorge stelde wijziging van kracht wordt kan op korte termijn beter tegen luchtverontreini ging worden opgetreden dan tot nu toe mogelijk was. Zo zal het mogelijk zijn van inrichtin gen, die tot de ergste luchtvervuilers ge rekend worden, bij de aanvraag om ver gunning, speciale inlichtingen te verlangen, ondej- meer over de maatregelen die het bedrijf zal nemen om luchtverontreiniging tegen te gaan. Bovendien zullen door de voorgestelde wijziging van het Hindernisbe- sluit ook de inspecteurs van de Volksge zondheid in veel meer gevallen worden in geschakeld dan tot dusverre mogelijk was. Voorts zal van de wijziging gebruik ge maakt worden om de lijst van „hinderwet- plichtige" bedrijven aan te vullen. De skel terbanen, die in enkele gevallen buiten de werking van de Hinderwet kunnen vallen, worden nu in deze lijst opgenomen. aI xioy ff J v. -p'-i-s l': y -jém 234. DE WOLK WAS GELUKKIG niet groot. Zodra hij leeg was stonden de bei de professoren kreunend en rillerig, nat tot hun hemd, naast hun bed. „Het was een harde les, maar het was noodzakelijk," zei Brammetje met grote ernst. „Hebben jullie nu begrepen, dat die rare wolken van jullie voor de mensen op aarde alleen maar narigheid veroorza ken?" Beide geleerden knikten. „Het was verkeerd," zei professor Ko- Lo-Brein. „Dat zie ik nu in. Maar ik be doelde het goed." „Dat geloof ik best," zei Brammetje vriendelijk. „En daarom zal ik ook niet toestaan, dat jullie op water en brood wor den gezet, zoals de wolkenbeeldhouwers wilden. Het beste is, dat we weer zo gauw mogelijk teruggaan naar de aarde... en dat we het maken van de wolken voort aan overlaten aan de kunstenaars, die daarvoor zijn aangenomen." Dat was gemakkelijk gezegd, maar niet zo gemakkelijk gedaan. Want die vliegma chine lag helemaal uit elkaar, en kon niet meer gerepareerd worden. „Moeten we hier dan altijd op die wolk blijven?" vroeg professor Li-Ko-Ko zich verdrietig af. •10LW6 wei/ AAN LAND i duwen WAT EEN lieue HAAIEN 1 HE, SCHIP8R6UK6LIN6EN 20 TE NEE, ALSJEBLIEFT 6EEN TOUW DUWEN AAN bE ACHTERKANT OW ONS ARME HEI/PEN OH, DAT (S FIJN VAN 40t/UE( HARTELIJK DANK! 1775-H. eisers bedienen Duitsers In enkele Ven- lose horecabedrijven past men een nieu we taktiek toe om de Duitse klandizie te behouden en uit te breiden. Men komt namelijk de Duitsers tegemoet door hen te laten bedienen door Duits personeel. Monumentenlijst. Minister Vrolijk heeft de knoop doorgehakt. Hij heeft beslist dat 2^0 panden in de Bossche binnenstad definitief op de monumentenlijst zullen worden geplaatst, 259 minder dan de monumentenraad had voorgesteld, maar 144 meer d n het Bossche gemeentebe stuur had bepleit. Bakkers in Zweden. Een delegatie van vijfentwintig Nederlandse bakkers en broodverkopers heeft in Stockholm pre mier Tage Erlander een „Zweeds witte brood" aangeboden ter herinnering aan dr Zweedse voedselhulp aan Nederland in 1945. Aan het Zweedse Rode Kruis overhandigde zij een gift van 50.000 Zweedse kronen (ongeveer 35.000 gulden). Jongetje verdronken. In de Laak in Den Haag is de driejarige Hendricus Marti- nus den Duik verdronken. Het kind was bij het spelen te water geraakt. Gezin dakloos door brand. Een brand in een huis aan de Kasteel Cortenbaehlaan te Maastricht heeft maandag het uit vijf personen tellende gezin van de heer J. Walraven dakloos gemaakt. Twee ton van „Wjj en Zjj". De vierde ron de van de actie „Wij en Zij" van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft ruim 209.000 opgebracht. Dit geld is bestemd voor de opbouw van de christe lijke vakbeweging in de ontwikkelings landen. In vier jaar tijds heeft „Wij en Zij" meer dan 800.000 bijeen gebracht. Een groot deel daarvan werd bestemd voor steun aan de christelijke vakbe weging in Latijns Amerika. Een deel van de opbrengst van dit jaar zal wor den gebruikt voor een eigen gebouw van de Progressieve Werknemers Organisa tie in Paramaribo. Advertentie h de graaff WWVVWVVVVVWWWVWWWW1.W Het K.N.M.I. deelt mee: In Oost-Europa is het weer onder in vloed gebleven van een tamelijk diepe de pressie, waardoor daar de overvloedige re genval aanhield. In onze omgeving ont wikkelde zich een hogedrukgebied, waar door er aan de periode met veel regen een einde kwam. Aan de flank van dit hoge drukgebied werden vandaag met noord westelijke winden nog veel wolkenvelden van de Noordzee aangevoerd. Het hoge drukgebied komt geleidelijk dichter bij ons land. De wind neemt daardoor af en door te verwachten zonnige perioden zal de temperatuur enigszins stijgen. In de komen de nacht is er echter tijdens opklaringen nog een kans op nachtvorst. De regenkan sen zijn de eerstkomende dagen klein. Maximum-temperaturen d binnen- en buitenland. d i- fl Neerslag: laatste 24 uur. S o, c - - C.S Den Helder zwaar bew- nnw 10 0 Ypenburg geheel bew. n 12 0 Vlissingen zwaar bew. nnw 13 0 Eelde zwaar bew. nnw 9 1 De Bilt geheel bew. nw 12 0 Twente geheel bew. nnw 12 2 Eindhoven geheel bew. nw 12 0 Z.-Limburg zwaar bew. wnw 14 0 Helsinki zwaar bew. nno 14 0,3 Stockholm zwaar bew. n 15 0 Oslo onbewolkt nnw 16 0,1 Kopenhagen zwaar bew. n 7 0,3 Aberdeen zwaar bew. windst. 12 0 Londen licht bew. windst. 17 0 Amsterdam geheel bew. nw 11 0 Brussel zwaar bew. windst. 13 0 Luxemburg zwaar bew. n 12 0 Parijs mist n 8 0 Bordeaux onbewolkt ono 20 0 Grenoble onbewolkt n 20 0 Nice onbewolkt n 18 0 Berlijn regen nnw 11 14 Frankfort motregen nw 14 1 München half bew. nw 12 3 Zürich onbewolkt windst. 15 0 Genève onbewolkt windst 0 Locamo onbewolkt ozo 23 0 Wenen regen wnw 15 6 Innsbruck zwaar bew. 13 Rome mist windst. 22 0 Barcelona onbewolkt n 23 0 Madrid onbewolkt windst. 32 0 Mallorca licht bew. windst. 26 0 Lissabon onbewolkt nw 36 0 Woensdag 12 mei Zon op 4.51 uur, onder 20.22 uur. Maan op 16.48 uur, onder 4.08 uur. Maanstanden 15 mei 12.52 uur volle maan. 23 mei 15.40 uur laatste kwartier. 30 mei 22.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 mei Hoog water 0.26 uur en 12.56 uur. Laag water 816 uur en 21.03 uur. Woensdag 12 mei Hoog water 1.27 uur en 13.56 uur. Laag water 9.20 uur en 21.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2